„Hij schoot op me, maar ik heb geen hekel aan hem!" Streekplan min of meer definitief Baby als vondeling in een groentekist WEER CLAUS VON AMSBERG NIET IN GETUIGENBANK Iets minder voorstanders van huwelijk Plannen luchtnet Brief Nederhorst zal geruime tijd nawerken Ex-W ehrmachtssoldaat prins-gemaal maken moet onmogelijk zijn New York in donker y WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 Onderivereld opera voor rechtbank DEN HAAG. Ik liep in de Geleen- straat. en hoorde ineens iemand achter me aan komen. Toen voelde ik een schot in m'n nek. Het was alsof er een bom op myn hoofd uiteen barstte. De man achter me dook in de kraag van z'n jasje en rende weg. Maar hel was G. zoals ik later begreep. Goed, hij is dan mtin moordenaar, maar ik heb geen hekel aen hem. Ik heb het er goed af gebracht en geluk gehad, laat hii ook een beetje geluk hebben," zo lnidde gis teren een deel van het betoog dat de 48-jarige B., in de Haagse onderwereld bekend als „De zingende rot" en ning van de Geleenstraat", vooi Haagse rechtbank hield in de /.aak tegen een 30-jarige Haagse monteur Th. G„ die terecht stond wegens poging om B. van het leven te beroven Reeds lang voordat de zitting begon, stond vanmorgen een lange rij wachten den voor de publieke tribune. De feiten speelden zich af middernacht van 22 23 april van dit jaar. G. die op B had staan wachten, loste een schot dat B. in de nek trof. De kogel ging door de nek en kwam door de mondholte weer naar buiten. „Ach", zei B. vanmorgen, „ik ben een paar uurtjes in het ziekenhuis geweest en dat was alles" Uit het verhoor bleek, dat er moeilijkheden bestonden tussen zijn vroegere echtgenote en B. over de huur van een huis. Volgens verdachte wilde hij B. „een pak slaag geven", waartoe hij de hulp zou krijgen van de 35-jarige schoonma ker B. K., die dan ook terzake van me deplichtigheid terecht moet staan. Ver dachte zegt „Toen ik B. op ongeveer 12 meter was genaderd voelde ik me heel kwaad worden. Ik weet niet meer wat ik toen heb gedaan, wel hoorde ik eeD knal en ben ik weggelopen. Toen de politie me arresteerde, kwam ik weer bij m'n positieven". AFSPRAAK De president hield verdachte voor dat volgens de verklaringen in de woning van K. de afspraak was gemaakt, dat zou worden volgehouden die avond diens woning niet te hebben verlaten. „Een dergelijke afspraak maak je niet. wanneer je van plan bent iemand in de Geleenstraat een pak slaag te gaan ge- yen. Dat wijst op iets anders", aldus de president der rechtbank, prof mr van Hattum. Na het schot rende verdachte weg en gooide het pistool in de laadbak van een vrachtauto. Hij rende de Weteringkade en vervolgens de Pletterijkade op, waar hij door politie en burgers werd aange houden. Enkele getuigen, die het schot hadden gehoord en verdachte hadden zien weg rennen, legden formele verklaringen af. Met veel spanning werden de verkla ringen van het slachtoffer, een gedrongen figuur, die met vriendelijke glimlach de rechtszaal betrad, tegemoet gezien. APPLAUS De man, die tal van panden in de Ge leenstraat bezit en wiens beroepsopugave nu niet direct in overeenstemming is met hetgeen algemeen als zodanig wordt aanvaardt en in elk geval als gefortu neerd bekend staat. „Neen", zei deze getuige, „ik heb be slist geen hekel aan deze jongen. Niet hy moet hier staan, maar z'n vroegere vrouw. Hy is een arme stumper, ik ge loof niet dat dit jongen me dood wilde maken. Maar men z'n vrouw, daar heb ik het nogal eens mee te kwaad gehad Maar wat doe je tegen een vrouw neer de president, het gaat nu een zo in de wereld. Dat hij als een s moordenaar me ,.op zou knappen" dat geloof ik niet. Goed, hij heeft een schot op me gelost, maar toch vraag ik voor hem verzachtende omstandigheden". (Applaus op de publieke tribune). „Maar hy heeft toch op u geschoten" constateerde de president. „Nu ja, dat heb ik later dan begre pen. Ik zag net een stukje van z'n krul haar uit de kraag van z'n jasje komen Ik heb met hem beslist geen onenigheid President: „Hy zegt wel iets anders". Getuige: „Heb ik weieens wat met je gehad Thomas", vraagt B. zich naar ver dachte kerend. „Ik heb beslist geen he kel i Je". i jou Henk", antwoordt EIS: 4 JAAR Hierna is het woord aan de Officier van justitie, mr. dr. Hillen, die consta teert dat verdachte en slachtoffer hier wel een soort van opera willen opvoeren, •naar daar heeft hij toch geen waardering De Officier achtte geen opzet tot da den bewezen, doch wel de poging tot doodslag, waarvoor hy vier jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest eiste. De verdediger, mr. R. A. H. L. Hen- drikse ging alle omstandigheden na waaronder de gebeurtenissen plaats vonden en constateerde, dat het slacht offer er goed is af gekomen. Er is in de buurt haat genoeg tegen B., zodat ook een ander het schot kan hebben gelost Pleiter conclueerde tot gedeeltelijke vrijspraak en clementie. Uitspraak op 23 november. Mej. M. Domen Miss Bril 1965 AMSTERDAM Miss Bril 1965 is de 24-jarige typiste mej. M. Domen uit Den HaaZij werd dezer dagen tijdens het miss bril festival in Hilton Hotel te Amsterdam gekozen uit de 14 kandidates die de finale had den bereikt. Tweede werd de 23-jari- ge secretaresse mej. J. R. ten Hopen uit Leidschendam, derde werd de 18- jarige secretaresse jnej. M. van Oost veen uit Haarlem. Als feestelijke omlijsting van deze deze verkiezing presenteerde Mies Bouwman de enige honderden genodig- en belangstellenden een cabaret programma waaraan medewerkten: Jas perina de Jong. Eric Herfst, Anelies Bouma, Albert Mol en de combo van Louis van Dijk. voorwedstryden voor Miss Bril werden gehouden in een speciaal daar. tie ingerichte show-trein die op 13 en 14 oktober door het land reed. Vastgesteld werd dat de damesbril dit seizoen wordt gekenmerkt door afgerond vloeiende lij- en amandelvormige glazen. De he renbril wordt wat minder zwaar en me veel doublé uitgevoerd. De hoofdkleu- zijn havanna en bruin metallise. G.S. van Zuid-Holland: DEN HAAG De ruimtelijke indeling van de Haagse agglomeratie, zoals die in het ontworpen streekplan is weergegeven, staat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland als min of meer definitief voor ogen, wil althans voor de bewoners van «Kt gebied blijvend een behoorlijk woon- en leef milieu zijn gewaarborgd. Dit merken Gedeputeerde Staten op in hun antwoord aan Statenleden, die er naar informeerden of by de opzet van het streekplan rekening is gehouden met de problemen, die zich na 1980 zullen voordoen. Uit het antwoord van Gedeputeerde Staten blijkt verder, dat zij zich zeer wel kunnen verenigen met de compacte op zet van de stad Zoetermeer die 100.000 inwoners zal krijgen. Deze stad zal een relatief hoog percentage hoogbouw ken nen. Daarbij dient te worden gedacht aan woongebouwen van twintig of meer bouwlagen. Het provinciaal bestuur stelt zich te- Te Alphen aan den Rijn (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN De politie speurt naarstig naar de vrouw, die gistermorgen omstreeks zes uur haar pasgeboren baby in een groentekist te vondeling heeft gelegd voor de keukendeur van de IVfarthastichting. Het jongetje werd gevonden door een werkster, die zachtjes hoorde hui len. Zij ging naar buiten en zag de baby liggen in één der kisten waarin de groente altijd wordt aangevoerd. Het kindje, dat kennelijk zonder dok tershulp ter wereld was gebracht, was gehuld in een versleten roze de kentje. Men vermoedt, dat de moeder betrekkelijk goed op de hoogte is met de situatie in de Martha-stichting. Zij weet kennelijk, dat tal van baby's in de stichting een goede verzorging genieten en ook, dat 's morgens vroeg in de keuken wordt gewerkt. Men heeft een fiets horen rijden en denkt daar om dat de baby per fiets gebracht is. Het jongetje is goed gezond en zal voorlopig in de Martha-stichting big ven. De politie tast nog volledig in bet duister. Zij hoopt op tips. vens voor, dat in het streekplan „Ryn en Gouwe" de gemeente Alphen aan den Rijn zal moeten en kunnen fungeren als woongebied voor personen, die aan de Haagse agglomeratie zijn gebonden. Musici willen ook uitkering ineens UTRECHT Het Contactorgaan Sym fonieorkesten heeft in overleg met de kunstenaarsbonden besloten de regering te vragen de uitkering-ineens ook te verstrekken aan de leden van de Ne derlandse Symfonieorkesten. Dit verzoek is gebaseerd op het feit, dat de musici altijd de loonontwikkeling voor de amb terra ren volgen. Voorts hebben de erkende kunstenaars bonden het bestuur van de Nederlandse Radio Unie gevraagd de uitkering ineens ook te geven aan de radiomusici. Zwaar bewolkt DE BILT. Een zwakke storing die gisteren boven Het Kanaal aankwam, heeft zich verplaatst naar de omgeving van Parijs. Het front van deze storing drong Nederland binnen en veroor zaakte een toeneming van de bewol king en plaatselijk wat regen. Een de pressie van tropische oorsprong die langs de Azoren gaande, een noord oostelijke koers aanhoudt, veroorzaakt luchtdrukdalingen in Ierland, maar ook in Spanje. Hierdoor wordt zijn snelheid vertraagd. Verwacht wordt dat in ons land de vochtige lucht stag neert en dat bij weinig wind en veel bewolking af en toe wat regen of mot regen zal vallen. Het weer zal de ko mende 24 uur ook nevelig blijven. In de temneraturen komt nog weinig ver andering. HOOGWATER SCHEVENINGEN 11 november: 4.11 v.m.; 16.25 n.m. AMSTERDAM De heer von Amsberg wordt niet als getuige décharge gedagvaard, heeft officier van justitie mr. dr. J. F. Hartsuiker beslist Een verklaring van de heer von Amsberg als getuige zou een de monstratief karakter krijgen; het is overbodig en zinloos, zegt hij. Zoals bekend hebben twee Amster dammers, A. de J. en A. S.. hierom ver zocht om van Claus te weten te komen of inderdaad sprake is geweest van orde- Donderdag 11 november: zon op 7.52, onder 16.55; maan op 18.18; onder 10.41. Dinsdag 16 november: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li If H i\ Iï Ypenburg r Vlisslngen gh. b Wenen motrefe Innsbruck gh. be> windstil 14 Mr. Hartsuiker beslist: verstoring toen zij een spandoek met het woord „republiek" uit het raam hingen op het ogebnlik dat Claus en Beatrix een boottocht langs de grachten maakten (3 juli). Door deze beslissing worden de twee Amsterdammers niet in hun verdediging geschaadt. Zij kunnen alsnog straks aan de kantonrechter vragen de heer von Amsberg als getuige décharge te dag vaardigen. Ook deze kan het verzoek weigeren. In Amsterdam: Paleis, kerk en monument worden bewaakt AMSTERDAM Al enige tyd staan het paleis, het nationaal monument op de Dam en de Westerkerk onder permanen te politiebewaking. De politie wil trach ten te voorkomen, dat deze bouwwerken beklad worden door personen die op deze wijze zouden willen ageren tegen het huwelijk van de Kroonprinses en de heer von Amsberg in Amsterdam. De politiebewaking zal duren „zolang zulks noodzakelijk is", hetgeen erop neer zal komen, tot en met de dag van de huwelijksvoltrekking in maart. Percentage daalde van 74 naar 72 DEN HAAG Het aantal voorstan ders van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Ams berg is in de maand oktober in drie weken tijds gedaald van 74 tot 72 pet. Opmerkelijk is, dat volgens een en quête van het NIPO op 25 oktober alleen het percentage mannen dat voor de goedkeuringswet is, kleiner was dan op 4 oktober (resp. 70 en 65 pet). Het aantal vrouwen bleef precies gelijk (79 pet). Het standpunt van de vrou- 'en is dus in deze drie weken niet ge- ij zigd. Tegen de goedkeuringswet was op 4 oktober 11 pet en op 25 oktober 14 pet van de ondervraagden. Bij de mannen steeg het percentage van 13 naar 19 en bij de vrouwen van 8 naar 9. Het aan tal ondervraagden dat geen oordeel had, bleef ongeveer geiyk: resp. 15 en 14 pet. Ook heeft het NIPO nog onderscheid In politieke richting. Van de KVP- stemmers verklaarde 86 pet voor de wet te zyn en 4 pet tegen, terwijl de rest geen oordeel had. Van de PvdA-ers was slechts 69 pet voor en 14 pet tegen. By ARP, CHU en WD was ongeveer 80 pet voor stander en 10 pet tegenstander. Géén te enstemmers werden aangetroffen onder de weinige ondervraagden, die SGP. GPV of Boerenpartij zoden stemmen al dus de jongste enquête van het NIPO. Meer bijzonderheden over gesprek met Joodse Kerken AMSTERDAM De mogelijkheid bestaat, dat binnenkort nadere bijzon derheden worden gepubliceerd over het gesprek, dat vertegenwoordigers va.n joodse kerkgenootschappen gehad hebben met prinses Beatrix en de hieer Von Amsberg. Jongen vermist in Haserswoude HAZERSWOUDE (Dorp), De fa milie J. Loomans, wonende aan de Gerelaan 6 leeft nog steeds in span ning over de vermissing van de acht tienjarige zoon Jacobus. Deze heeft op 30 oktober omstreeks half een de ou derlijke woning verlaten en is daarin nog niet teruggekeerd. Een oom meen de de jongen diezelfde middag om streeks kwart over een nog te hebben zien lopen bij de Wilhelminabrug in Volgens de ouders heeft de jongen nooit ergens op gezinspeeld. Ook in de fabriek in Alphen aan den Ryn, waar hij werkte, heeft hij nooit gesproken over verdwijning. Al eerder heeft Jacobus de ouderlijke wo ning hjj was toen veertien ver laten. Hij werd toen vier dagen later in Utrecht teruggevonden. Nasporin gen hebben nu echter nog niet tol re sultaten geleid. Jacobus Loomans is een magere, lange jongen met donkerblond haar. Hij i« gekleed in een donkerblauw ge ruit pak. wit overhemd, blauwgrijze slipover, donkerblauwe sokken brui ne plastic sandalen en een vlinder- das met witte stippen. (Vervoljt van pagina I) Rotterdam is met opzet niet in het schema opgenomen, omdat Zestienhoven al een vrij geregelde luchtverbinding met Schiphol heeft en de route over de weg weinig moeilykheden oplevert. Plan is. dat KLM de dienst uit eigen middelen gaat onderhouden. Dit on danks het feit, dat dit in het verleden onmogelijk is gebleken. Zowel voor als kort na de oorlog heeft KLM geprobeerd een binnenlands luchtnet op te bouwen. Zij zag er grote moge lijkheden in. Maar beide keren, bleek er te weinig belangstelling voor te bestaan. Ook Schreiner heeft enkele jaren een luchtdienst van Schiphol naar Groningen aanvankelijk ook doorvluchten Hamburg) onderhouden, maar on danks steun van het bedrijfsleven, liep ook dit experiment op een mislukking uit. Dat de KLM er nu toch weer brood inziet, komt vooral door de vestiging de Gasunie in Groningen, larschijnlijk zal de dienst worden gevlogen met een Convair van Martin's Air Charter. K VP-fractieleider Schmelzer: Nederhorst betekent helaas een diepte punt in de staatkundige verhoudingen van ons land. De briefwisseling tussen K.V.P.- en P.v.d.A.-fractie en de gedach- tenwisseling van vandaag kunnen dat niet ongedaan maken. Het valt ni< loochenen, dat op de verhouding tussen de regeringspartners die zich met elkaar tot de uitvoering van een bepaald pro gram hebben gezet, een zwarte schaduw is geworpen doe. naar ik vrees, nog ge ruime tijd nawerking zal hebben." Deze nogal geladen woorden sprak K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer van middag in de Tweede-Kamer bij de be handeling van de toestemmingswet. Hy wijdde een groot deel van zijn betoog aan de brief van de heer Nederhorst De daarin verkofldigde opvatting dat prinses Beatrix regering en parlement voor voldongen feiten zou hebben ge plaatst. achtte de heer Schmelzer én in strijd met de feiten én op zichzelf af keurenswaardig. Het heeft niet ontbro ken aan tijdig, rustig en vertrouwvol beraad. De prinses heeft pas tot een ver loving besloten nadat het kabinet, na overleg met de fractieleiders (onder wie de heer Nederhorst), te kennen had ge geven, de indiening van de toestemmings wet te willen bevorderen. „Door het ongegronde verwijt van voor voldongen feiten te zijn gesteld, krijgt de respectloze bejegening van het Konink lijk Huis in de brief van de heer Ne derhorst voor wat prinses Beatrix be treft nog een extra accent Een accent dat des te pijnlijker is, wanneer beseft dat leden van het Koninklijk Huis zichzelf niet kunnen verdedigen te gen onrechtvaardige beschuldigingen. Te zamen met o.a. hetgeen in de brief over de heren De Quay en Luns werd geschreven, moest wel een hachelijke si tuatie ontstaan met als effect: de inzet van de eerbied voor en het aanzien van onze constitutionele monarchie," aldus de heer Schmelzer. Unaniem Hij deelde mee, dat zyn fractie unaniem voor de toestemmingswet en het netu- ralisatdeontwerp zal stemmen. Ook kan zij zich verenigen met de beslissing van dt regering om vast te houden aan Am sterdam als plaats van huwelijksvoltrek king Het door de bezetter aangedane De 23-jarige Lidy Spaargaren uit Wageningendie als kapster in Amsterdam werktis gistermid dag gekozen als het evenbeeld van Doris Day. Zij gaat op kos ten van de filmmaatschappij tiaar Hollywood om deel te ne- i aan de festiviteiten rond de wereldpremière van de film Ge lieve niet. te storen" met in de hoofdrol Doris Day. oorlogsleed kan voor de K.V.P.-fractie geen reden zyn de heer von Amsberg te aanvaarden. „Wanneer wij. met oprecht begrip voor bepaalde tot uiting gekomen bezwaren, de heer von Ams berg aanvaaiylen, geschiedt dit vooral ook op grond van de beginselen, die voor een basis vormen voor de opbouw een op de toekomst gerichte samen leving, ook over de grenzen heen. Ne derland poogt ernstig ertoe bij te dra een menswaardiger, een vreedzame internationale samenleving op te bouwen, Maar dan mogen wij, als wij consequent willen zyn, ons oorlogsverleden wat het Duitse volk betreft niet de doorslag la- ten geven boven het redelijke vertrou- in de persóón von Amsberg en mogeiykheden om zich in ons volk in te leven en zich voor ons land aan de zijde de kroonprinses in te zetten. DJAKARTA Soekarno heeft de voorzitter van het Indonesische ver bond van journalisten bij zich ontbo- >m hem te waarschuwen dat bla den, die de emoties van het volk op zwepen, verboden kunnen worden. Hieruit blijkt, hoezeer Soekarno zijn controle op de pers kwijt is. Pacifist Lankhorst meent: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar onze over tuiging kan iemand die vrijwil lig of daartoe gedwongen tijdens de oorlogsjaren lid van de Duitse Wehrmacht is geweest, onmogelijk in ons land, dat zo zeer onder de Duitse bezetting heeft geleden, de positie van echtgenoot van staatshoofd innemen. Deze woorden vormden de kern van de rede die de heer Lankhorst (pac. soc.) vanmid dag in de Tweede Kamer hield. De heer Lankhorst maakte een uitzon dering voor diegenen die het uniform van de Wehrmacht hadden gebruikt als dekmantel voor actief verzet tegen het nationaal-socialisme. Hier is, zei hy, by de heer von Amsberg niets van geble ken. Dat deze na 1945 op 'n joods advocaten kantoor had gewerkt, maakte op de heer Lankhorst weinig indruk. Hy toonde zich verbaasd dat de regering deze medede ling had gekregen nadat de heer Moser hier privé een onderzoek naar had inge steld. Spreker vroeg zich af of het on derzoek van de regering zowel naar di gunstige kant als ongunstige kant mis schien onvolledig was geweest „Ook als wy niet een principiële voor keur voor de republikeinse staatsvorm zouden hebben, zouden wij tegengestemd hebben, betoogde de heer Lankhorst. Duitser De pacifist was begonnen met het rechtzetten van een aantal misverstan den. Hy zei dat de PSP reeds in 1961 by een wetsontwerp tot verhoging het inkomen van het staatshoofd haar principiële voorkeur voor een republiek had uitgesproken. Dit zelfde had de PSP gedaan tijdens de kwestie-Irene. De PSP heeft geen bezwaren tegen het feit dat de heer von Amsberg Duitser is. Toch kon hij een opmerking van woordvoerder der Duitse FDP, dat aan de verzoeningsgezindheid van Nederlanders heel wat ontbreekt, niet accepteren. Verzoening houdt onder meer schuld vergeven ln. Maar schuld vergeven dien schuld erkennen vooraf te gaan. Hiervan heb ik helaas nog maar bij weinig Duitsers iets ge merkt, aldus de heer Lankhorst. De PSP-woordvoerder was van oor deel dat iedere Duitser, hoe jong hy ook was, als lid van de Wehrmacht. bescherming had geboden aan alle Nazi's die tijdens de oorlog afschuwe- lyke misdaden hadden begaan. De heer von Amsberg had zelf moeten inzien dat hy, op grond hiervan, ongeschikt is om in Nederland de positie van prins-gemaal in te nemen, meende de heer Lankhorst Hoewel in de Memorie van Antwoord voortdurend wordt gesproken over res pect voor hen die tydens de oorlog ern stige verliezen hebben geleden, werd. al dus de PSP-spreker, hier in de praktyk geen rekening mee gehouden. Amsterdam Hij was van mening dat de regering de beslissing dat het huwelijk in Am sterdam zal worden gesloten tegen deze gevoelens van medeleven in had door gedreven. De heer Lankhorst vroeg wel ke beslissing de regering zou nemen als de gemeenteraad van Amsterdam be zwaar zou hebben Regering en volksvertegenwoordiging zijn door de loop der gebeurtenissen min of meer voor een voldongen feit ge plaatst. De Koningin moet reeds lang van te voren van de gevoelens van de Prinses op de hoogte zyn geweest. Ha pert er iets in het contact tussen het Hof en de minister-president? Angst Uit de protesten tegen het organiseren van acties en het richten van verzoek schriften aan de Kamer als mede uit de angst bij sommigen hun handtekening te zetten, bleek volgens de heer Lankhorst een gebrek aan vertrouwen in de vrije democratie. Hy meende dat de BVD bij velen het spookbeeld van een geheime politie had opgeroepen. De heer Lankhorst vond het onbegrij- pelijk dat de aanduiding „von" in de naam van de hoor von Amsberg was ge handhaafd. Uit de brief van de heer Nederhorst had hij opgemaakt dat de voorstemmers van de P.v.d A. eigenlijk tegenstemmers waren. Onder die omstan digheden had de regering er. naar zyn Ondermijning gezag bij zaak van Chapman DEN HAAG Hoofd-Inspecteur-korps chef van de Zandvoortse gemeentepolitie J. D. van Maris is van mening dat by dc zaak-Chapman sprake is van gezags ondermijning die niet door de beugel kan Hij schreef dit gisteren in het tijd schrift voor de politie. Zoals bekend heeft Chapman tijdens de autoraces een agent in het gezicht geslagen. De heer Van Maris uitte felle kritiek op de pers die deze gezagsondermijning niet heeft gesignaleerd. (Vervolg van pagina I) Het ergste was de toestand in de On dergrondse treinen, waar honderddui zenden gevangen zaten. Het was een enorme opgave al deze mensen weer veilig boven de grond te krijgen. Met behulp van zaklantaarn begon de politie aan de sinistere „evacuatie". De natio nale garde verleende assistentie. Maar de duisternis was reeds drie uur oud. toen naar schatting nog zo'n 300.000 men sen in de tunnels zaten opgesloten. Intussen trokken honderden zingend over de bruggen van East River de lange weg naar huis lopend. Ge schat wordt dat ongeveer een miljoen Amerikanen op weg naar huis door de duisternis zijn verrast. Vanmorgen bleek dat vele fo rensen de nacht in de stad hebben door gebracht. De stationswachtkamers waren overvoL Hotels lieten de mensen in hun zalen en hallen slapen. In kertcen werden opvangcentra ingericht. Na verloop van tijd kwam een organisa tie op gang voor het verstrekken van voedsel en warme dranken. Ook wa ren er duizenden die de nacht in de wagons van de treinen doorbrachten. Het gebded. waar de stroom uitviel omvatte grote delen van de staat New York, delen van Maine Newhampshire, Vermont en Pennsylvania en Toronto in Canada. Ook was de stroomlevering aan Montreal en Ottawa enige tUd gestaakt Als olievlek De duisternis heeft zich als een olie. vlek over de Verenigde Staten en Ca nada uitgebreid. Na de kabelbreuk by de Niagarawatervallen werd het eerste koppelnet overbelast door extra stroom- afname. Een nieuwe storing ontstond en zo verplaatste de Egyptische duisternis zich verder. Nadat de stroomtoevoer was afge sneden .stapelden de problemen zich op. In ziekenhuis kon men op de eigen noodcentrales overschakelen, maar de ze hadden dikwyis een onvoldoende capaciteit. Tot overmaat vain ramp werd ook de watertoevoer gestaakt. De van elektriciteit afhankelijke pompen vie len uit. Langzamerhand was er sprake ven een algemene ontwrichting van het normale Alleen het militaire apparaat van de Verenigde Staten bleef intact Waar mogelijk verleende defensie hulp aan het burgerlijke leven. Zo mochten vliegtuigen, die boven het duistere New York cirkelden gebruik maken van militaire vliegvelden Maar deze luchthavens hadden slechts een beperkte capaciteit. Snel contro leerden de militaire autoriteiten of al le vitale verbindingen nog waren te gebruiken. Ook de zogenaamde rode lijnde telefoonverbinding tussen Washington en het Kremlin, werd geprobeerd. De telefoon is Moskou werd opgenomen. Johnson spreekt Terwyi overal de chaos toenam, pro beerde de radio de bevolking zoveel mogelijk gerust te stellen. Spoedig kwam de boodschap van president John son door, dat de duisternis niet lang zou duren. Maar uren na de eerste sto ring was men by de Niagarawaterval len nog koortsachtig bezig het euvel te verhelpen. De directeur van het bureau noodtoe standen. Ellington, bracht weer rapport uit aan president Johnson. Toen vlei het besluit federale functionarissen naar het getroffen gebied te sturen. Benauwende vraag Toen Amerika vanmorgen de ogen uitwreef en men zich realiseerde wat er eigenljjk was gebeurd, kwam de discussie op gang. Wat zouden de ge volgen wel niet zijn van een eventu ele militaire aanval en dan in het bij zonder met kernwapens, nu een sim pele kabelbreuk zo'n enorme chaos in een van de dichtstbevolkste gebieden heeft kunnen veroorzaken, zo luidde een van de eerste vragen. Duidelyk ls, dat het elektriciteitsnet in de Verenigde Staten zo kwetsbaar is. dat een kleine storing op enkele goed gekozen punten heel de Verenigde Staten in de duisternis kan hullen. Een drastische technische reorganisatie van de energievoorziening ls een drin gende eis. 4 Kort nadat de stroom was uitgeval len, brak in het blok der zwaarst ge straften van de Walpole-gevangenis een onstand uit. Twee tot driehon derd gevangenen kwamen uit hun cellen, holden door de gangen, gooi den ruiten in, vernielden meubilair n stichtten kleine branden. Na enke le uren sla*reien enkele honderden politiemannen erin met behulp van traangas de o;«tandelingen te be dwingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9