Richard Jaeger een fel bekritiseerd man BELASTINGEN MET MILJARD OMHOOG BIJ ZUIDERBUREN In Rhodesia is men ongeduldig PANTER® Een huis ver van huis Een van Erhards nieuwe medewerkers Voorstander van de doodstraf Logboek Levenslange dwangarbeid voor Belg Smith wacht op antwoord van Wilson Jji een &OJi£e hJy Heath daagt Wilson uit 7 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 Canada TAE maandag: in Canada gehouden parlementsverkiezingen hebben het land geen stap dichter gebracht bij een oplossing van de politieke crisis. Premier Pearson (Liberale partij) had de verkiezingen doen uitschrij ven omdat hij een kabinet met een ruime meerderheid wilde hebben. Hij wilde een veelomvattend sociaal program uitvoeren en enkele impo pulaire kwesties aanpakken. En daartoe zal hij nu niet in de gele genheid worden gesteld. Het ligt dan ook voor de hand, dat Pearson waarschijnlijk volgend jaar reeds een gunstige gelegenheid te baat zal nemen om het nog eens te proberen. Intussen Is het de vraag, of het in het belang van het onderling zo sterk verdeelde Canada is, als een van de grote partijen het alleen voor het zeggen krijgt. De partij van Pearson bijvoorbeeld moet het voornamelijk hebben van de provincies Ontario en Quebec. Ook heeft zij enige aanhang in New Brunswick en op New Foundland In de overige provincies telt zij niet mee. Daar hebben de andere par tijen en in het bijzonder de Conser vatieven van Diefenbaker het voor het zeggen. Ook is er nog altijd de enorme te genstelling tussen de Frans- en de Engels-Canadezen, die dwars door de Canadese problemen heen loopt. Als een land de regering krijgt, die het verdient, dan is dat nu wellicht ook met Canada het geval. politieke opvattingen vergelijkt hij met die van de Britse conservatieven. Hij houdt vol, dat hij per ongeluk bij de rechtervleugel van de C.S.U., op zichzelf al een zeer rechtse partij, te recht gekomen Straf Van een onzer redacteuren Hoe kleurloos het nieuwe mi- nistersteam, dat kanselier Erhard na veel moeilijkheden heeft kun nen samenstellen, ook zijn mag, er is toch een figuur, die er „uit springt". Het is dr. Richard Jager van de CSU, vice-president van de Bondsdag en al 12 jaar voorzitter van de defensiecominissie. Jager is nu minister van justitie. De reacties (van zowel de Duitse en de buitenlandse pers) op zijn be noeming zijn alle zeer negatief geweest. Het nieuws, dat „Kop-er-af Jager" een bijnaam, die de nieuwe minis ter kreeg, omdat hij voorstander is van de herinstelling van de doodstraf nu juist de portefeuille van justitie gekregen heeft, noemde de doorgaans gematigde en objectieve „Stuttgarter Zeitung" een catastrofe. Een Pools I commentaar zegt, dat Jager een man is. „die de mensheid verdeelt in gentle men en bandieten, tot welke laatste groep voor hem alle communisten be horen." Hij zou vier jaar geleden al minister geworden zijn, ware het niet, dat de Vrije Democraten tegen zijn kandidatuur bezwaar maakten, omdat KAAP KENNEDY De Gemini 7 zal op 4 december worden iclanceerdjhijte',,onliberaal' om veertien dagen in de ruimte teEen politicus is zelden even goed of blijven. De Gemini 6 zal negen dagen even slecht als men beweert. Dr. Ja- later (op 13 december) omhoop paan|s?r een ma,V. die ni.et va" Prin" label, tup io ucicuiu 6 s cipes en van zijn mening afwijkt, geen en twee dagen in de ruimte blijven. medelijden kent met zijn tegenstan- Beide ruimtevaartuigen moeten in for-|ders, een nogal scherpe tong heeft en matie gaan vliegen. zijn tegenstrevers in een openbaar de- BRUSSEL De Belgen moeten een miljard belasting meer gaan betalen. Dit is noodzakelijk ter gedeeltelijke dekking van het be grotingstekort. Dit heeft premier Harmei gisteren bij de opening Zo is het (4) Als de heer Looije uit Hilversum de geregelde Kamerverslagen in onze krant zou lezen dan kon hij regelma tig felle protesten vernemen van de SGP-voorzitter, ir. C. van Dis, die altijd (meestal alleen) een groot te genstander van vergaande "uitlatingen ener bekende omroepvereniging blijkt te zijn. Wil de heer L. de verslagen nog uitvoeriger lezen dan neme hij het SGP-partijblad De Banier ter hand waarin hij ook wekelijks versla gen kan aantreffen van bestuursleden, die eveneens vaak als eenlingen hun stem doen horen, opkomende voor de naam des Heeren en veroordelende de verregaande zedeloosheid van ons volk. De SGP te laks. Ik zeg: neen. Rotterdam A. J. Kastart-Dorsman Wie bij u-ie? Uit de krant kennisgenomen van het B. en W.-besluit in Voorschoten, dat op de begraafplaats Rosenburgh voort aan in niet-eigen graven geen man nen en vrouwen meer in één graf mogen liggen. Wie is er, die 1 erover zijn hoofd niet heeft geschud? Terwijl de wereld opkomt tegen apartheid onder levenden voert Voorschoten de apartheid door tot in het graf. En dat alles op verzoek van een Dame, die er zeker niet aan heeft gedacht de gra ven links en rechts van dat van haar man ook „damesgraven" kunnen zijn. Ja. hoe moet dat nu weer? Hoe konden B. en W. toch zo dwaas zijn? Ik dacht altijd dat tenslotte de dood geen grenzen meer stelde tussen rijk- arm. man-vrouw, nationaliteiten ik kan het niet anders zien in hun bovenkamer mankeert. Koudekerk a. d. Rijn. B. C. Schellingerhout Politie Opnieuw optreden van de politie, de dood tengevolge hebbend. Dit moet ons toch wel reden tot diep nadenken geven. Is het in deze tijd - ik neem maar een willekeurige vraag die uit het complexe geheel naar voren komt waarin velen onder grote zenuw spanningen leven niet mogelijk dat die velen veel moeilijker dan anders in toegespitste situaties hun zelfbe heersing kunnen bewaren? Dan wel te weinig mensenkennis vermogen op te brengen om tot een in de gegeven omstandigheden adequaat handelen te komen? Op veranderingen moet het aangaan. Dat is zeker. Den Haag P. Pannebakker sr. van hel niéuwe parlementaire jaar medegedeeld. Omhoog gaan de omzet- en zegelbe lastingen, de weeldebelasting, benzine belasting, successie- en registratierech ten en in mindere mate de directe belastingen (hogere inkomens). Hoge re belastingen zullen ook worden gehe ven op petroleumprodukten, tafelwa ter, limonade en gedistilleerd. De grotere uitgaven werden onver mijdelijk, aldus de heer Harmei, als gevolg van de stijgende personeelsuit gaven, de toenemende lasten ten be hoeve van provincie en gemeenten, de uitbreiding van het universitaire on derwijs en de kosten van de invalidi- teits- en ziekteverzekering. Tegenover de verhogingen staat, dat de regering bijna 800 miljoen gulden van de oorspronkelijke ontwerp-begro- ting heeft geschrapt. Het aantal ambte naren wordt beperkt, de bouw van nieuwe scholen wordt afgeremd. Er is een plafond gesteld voor de uitgaven voor de ziekte- en invaliditeitsverze kering en de spoorwegen. bat harde slagen kan toedienen. Hij zegt van zichzelf, dat hij „geen gemak kelijk mens is, maar wel gediscipli neerd." Het is echter geen geheim, dat hij ondanks zijn partijdiscipline geen groot vriend is van de even ongemak kelijke voorzitter van zijn Beierse par tij, Franz Josef Strauss. Hij is boven alles een individualist, een voor elke partij moeilijk hanteerbare figuur een zeldzaamheid onder de doorgaans saaie politici uit het na-oorlogse Duits- land. Zulke figuren zijn zelden popu lair, hoe hun mening ook moge zijn. Opleiding Richard Jager werd op 16 februari 1913 in Berlijn geboren. Zijn vader was echter een Beierse ambtenaar en zijn hele familie heeft Beiers bloed. Hij studeerde in München en behaalde een graad in de rechtswetenschappen en politieke wetenschappen aan de Münchener universiteit na ook in Bonn en Berlijn gestudeerd te hebben. Zijn loopbaan als jurist werd bekort door de oorlog, in de loop waarvan hij twee jaar aan het Oostfront diende. Bij zijn terugkeer in Duitsland na de oorlog kreeg hij eerst een ambtenaars functie bij het Beierse ministerie van cultuur. Vervolgens werd hij in 1948 tot burgemeester van Eichstatt be noemd. In 1946 had hij zich bij de Beierse Christelijke Sociale Unie (CSU) aangesloten, voor welke partij hij in 1949 lid van de eerste na-oorlog se Bondsdag werd. Sindsdien is hij steeds voor het district Dachau en Landsberg herkozen, iets dat zijn vij anden ook onheilspellend vinden. Democraat Dr. Jager, tenier gebouwd met hel dere ogen achter een dikke bril met een zwaar montuur en een nerveuze manier van doen, zegt van zichzelf, dat hij een democraat uit traditie en overtuiging is, de vierde generatie in zijn familie, die het tot een plaats in het parlement gebracht heeft. „Voor ons is democratie een axioma" heeft hij altijd van zijn familie gezegd. Zijn VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. Aan boord s.s. Rotterdamdinsdag ]£EN vrouw zonder uniform woont elke morgen om tien uur een stafvergadering bijdie op de brug gehouden wordt. Het mannelijk gezelschap van commodore, hoofdwerktuigkundige, hoofdtele grafist, chef-hofmeester, purser en scheepsarts vindt haar verschijning tegenwoordig heel nor maal, maar vroeger is dit wel eens anders geweest. Toen de functie van „social directress", of wel „gastvrouw", werd ingesteld, zetten talrijke offi cieren van passagiersschepen hun stekeltjes op. Een vrouw aan boord, zeker een vrouw, die met de égards van de hoogste rang behandeld moest wor den, was maar niks. Van onze speciale verslaggever Terwijl de Rotterdam New York tot op een dag varen genaderd is, zit je tegenover mevrouw A. Rum- ke-Bonebakker, „social directress" par excellence. Van het parallel woord „gastvrouw" wil ze eigen lijk niet horen. Dit geeft volgens haar niet precies ^veer wat ze is en doet, waarbij nog komt dat hel niet vrij is van negatieve smetten. Mooi beroep „De representatieve uiterlijkhe den", zegt de van middelbare leef tijd zijnde doktersweduwe, „geven op zichzelf geen inhoud aan m'n werk. Ik ben er voor mensen in moeilijkheden, ook al kunnen deze op zeer verschillende terreinen liggen. Het prettige van mijn be roep is dat je er bijzonder uiteen lopende vrouwen voor kan gebrui ken. Stuk voor stuk worden zij in staat gesteld hun eigen persoon lijkheid uit te leven." Zijn opvattingen over misdaad en strafmaat zijn weinig progressief, wat bij een man van strenge wettelijke tradities niet verwonderlijk is. De doodstraf vindt hij de enige geschikte straf voor moordenaars. „Een veroorde ling moet een straf zijn en geen genoe gen" is een van zijn standpunten. Hij is een fel tegenstander van „open ge vangenissen" en andere nieuwe vin dingen van dit soort. Maar in antwoord op de uitingen van vrees, dat hij een sterk repressieve en conservatieve in vloed op de gehele rechtspraak in Duitsland zal uitoefenen, zegt hij, dat hij als minister van justitie het wets ontwerp, dat zijn voorganger opstel de, aan de kanselier zal aanbevelen, zodat het zonder wijzigingen ter goed keuring aan de Bondsdag kan worden voorgelegd. Hij zegt ook, dat ook al is hij voorstander van herinstelling van de doodstraf hij daaraan als minister toch niets doen kan en verder de meningen van anderen daarover volledig respecteert. In maart sprak hij zich uit voor uitbreiding van de bestraffingstermijn voor Nazi-misdadi gers en in de defensiecommissie kruis te hij de degens met Konrad Adenau er over de democratisering van de Duitse Bundeswehr, waarop hij sterk aandrong. Zijn verhouding tot zijn so cialistische collega's in diezelfde com missie noemde hij „objectief, goed en menselijk". Zo men hem niet mocht, dan toonde men toch altijd respect voor hem. Principes Er is ook veel kritiek geleverd op Jager, omdat hij Franco en Salazar ÏS Kou,- zegt hij, dat Duitsland niet zoveel hakker Roger Champenois (35) vrienden heeft, dat het zich kan per mitteren cr enige te negeren en dat landen, die zich teweer stellen tegen het communisme en de zelfbeschik king van Duitsland ondersteunen de Duitse vriendschap verdienen. Men mag het dan volledig oneens zijn met deze vader van zes kinderen, een groot liefhebber van zwemmen, wandelen en roeien en men mag het besluit hem tot minister van justitie te benoemen dan nog zo onverstandig vinden, grote eerlijkheid en trouw aan zijn principes kunnen hem toch niet ontzegd worden. Zowel in de eerste als in de toeristenklasse brengt mevrouw Rumke mensen bij elkaar. Dat kan voor bridge-, schaak-, of canasta- tournooien zijn, maar ook voor de oplossing van problemen en pro bleempjes, voor het bijleggen van ruzies en voor een zo'n simpel gegeven als het deelnemen aan de conversatie. Een passagiersschip op zee ver toont dezelfde maatschappelijke trekken als een stad op het land. Passagiers noch bemanningsleden hebben hun zorgen en noden aan wal gelaten. Er is eenzaamheid, er is onbehagen, er is gebrek aan aanpassing, er zijn eigenaardighe den. Mevrouw Rumke heeft eens een Amerikaanse aan boord gehad, die niets uit de keuken wilde eten. Alles, tot haar toastjes met boter toe, had ze in blikjes bij BRUSSEL Na een proces va De jury kwam na drie uur en 20 minuten beraadslagen tot een „schul dig" op alle punten van de tenlasteleg ging: moord op zijn vrouw, poging tot moord op een kruidenierster en haar dochter, en ontvoering van een dertien jarig meisje. De houthakker kwam au gustus vorig jaar in het nieuws door dat hij tien dagen lang in de dichte bossen aan een klopjacht .van een le gertje militairen en rijkswachters wist te ontsnappen. Waarom niet direct een „first class" aansteker? SILVERJUATCH FIRST CLASS Een nieuw initiatief? Binnen een of twee dagen zou een belangrijke verklaring worden ont huld, zo wordt gezegd. Het is niet be kend of deze betrekking heeft op het uitroepen van de onafhankelijkheid. Ook kon niet worden meegedeeld, of Smith mogelijk als premier zal wor den vervangen. Premier Banda van Malawi (het vroegere Njassaland) heeft gisteren zijn Afrikaanse bondgenoten aan het j verstand gebracht, dat zij er goed aan SALISBURY (Rhodesia) Pre- |ZUllen doen zich te onthouden van mili- mier Smith heeft de verantwoor delijkheid voor een nieuw initia tief in de onafhankelijkheidscrisis op de schouders van Engeland ge legd. Tot verslaggevers zei de Rho- desische premier: ,.Wij wachten op een antwoord van de heer Wil- Op een vraag of het bezoek van opperrechter Beadle aan Londen een nieuwe formule voor de heropening van onderhandelingen zou kunnen op leveren zei Smith: „In deze wereld is alles mogelijk". In Londen verklaarde premier Wilson, die vandaag zijn be sprekingen met Beadle zou voortzet ten, nog hoop te koesteren op een nieu we bijeenkomst met Smith, maar de toestand uiermate kritiek te achten. Intussen begint men in Rhodesische regeringskringen ongeduldig te worden. I De 32-jarige Fran$aise die te voet een pelgrims tocht van haar woon plaats naar Jeruzalem maakte, heeft als belo ning een nacht in de „Grot der geboorte" door gebracht. Het was voor het eerst dat iemand hier toe in de gelegenheid werd gesteld. Een zestienjarige West- duitse scholier, die in de wachtkamer van het sta tion Neubrücke een voor Joden beledigend ge schrift had opgehangen, is tot een lichte straf ver oordeeld. Hij zal een et maal als verpleger in een ziekenhuis moeten wer- I De Amerikaanse actri ce Kim Novak is tijdens opnamen voor de film „Het oog van de duivel" te Londen gewond ge raakt door een val en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. I Bij het zoeken naar la wineslachtoffers zal ko mende winter in het Oos tenrijkse Alpengebied in ruime mate gebruik ge maakt worden van de zo genaamde Foerster-son- de, een bij het ruimte-on derzoek ontwikkeld appa raat dat oorspronkelijk voor het opsporen van blindgangers en mijnen bedoeld was, en van Stoex-magneten. I Elf leden van een Hon gaars reisgezelschap, dat een bezoek aan Oosten rijk bracht, hebben daar politiek asiel gevraagd. taire of economische stappen tegen Rhodesia. De Rhodesische luchtmacht zou binnen 24 uur alle hoofdsteden van Midden- en Oost-Afrika in de as kunnen leggen en het leger van Rhode sia zou deze landen binnen een week kunnen veroveren. Sancties kunnen naar zijn mening alleen door de grote mogendheden worden genomen. 1 waarschuwina! Ik wil me na- tuurlijk niet opdringen maar over ruim 3 weken is het Sinterklaas. Vraagt u mijn suggestie voor een leuk cadeautjeKijk maar wat ik zelf rook. Eén van die kostelijke kleine sigaren van Panter. Nu in geweldig leuke geschenkverpak kingen! 50 stuks - Panatellaf. 12.5( 50 stuks in assortiment f. 8.51 50 stuks Dominof.8.- 15 stuks - in assortiment f. 2.75 dé makers van kleine sigaren. komen bovendien in aanmerking, die uitnemend in de moderne ta len kunnen converseren. Gezellige kanter Voor mevrouw Rumke is op de Rotterdam een speciaal verblijf ingericht. Het is een huis ver van thuis, smaakvol ingericht en met alle kleine dingen, die een kamer gezellig kunnen maken. Dit moet ook wel, want als het schip vaart, is de „social directress" aan boord. Eens per jaar neemt ze haar va kantie en haar extra verlofdagen op, wat betekent dat ze dan een maand of twee op de wal blijft. „Het werk blijft me boeien", zegt deze varende vrouw. „Er zit alles in wat het zwakke geslacht maar kan verlangen. Het moeder lijk-verzorgende element, het vrou welijke, het algemeen menselijke". Ineke Albert Een andere varende vrouw met een huis ver van thuis is Ineke Albers. Zij draagt wèl een uni form: dat van een pursers assis tente. Bij de Holland-Amerika Lijn is haar functie totaal uniek. Behalve op de Rotterdam telt geen enkel schip een „purserette". Op gewone lijndienstvaarten ls Ineke Albers zelden of nooit aaa boord. Wel bij cruises en wereld reizen. Ze is dan de secretaresse van de commodore, helpt passa giers, die hierom vragen, bij het afhandelen van hun zakencorres- pondentie, en tikt er ook vaak lustig op los in het kantoor van de „Het is een zuiver administratie ve baan", verklaart ze, als je haar via de huttelefoon om inlichtingen vraagt. „De helft van het jaar zit ik binnen, op het hoofdkantoor van de HAL in Rotterdam, de andere helft vaar ik. Hoeveel uni formen en japonnen ik voor een lange reis meeneem? Ik schat tus sen de veertig en vijftig. Nee, last van zeeziekte heb ik nooit Voor !»b „uv -cL^fxaL mÜ was die zee van een paar da- gespaard om haar enige zoon in de ®en. ®e.^e4en. de Bergse plas op ten Verenigde Staten op te zoeken. wal winderige dag Met een hoofddoek om, zwarte, zelfgebreide kousen aan, en haar schamele bezittingen in een doek geknoopt, scheepte de oude vrouw zich. Ze sloot zich op in haar hut en bleef dagen achtereen onbena derbaar. Welk een opgave om juist zo'n vrouw iets van het intermen selijke geluk te brengen. Diep ongelukkig Een andere keer ging het om een Tsjechische boerin, die nog nooit buiten haar woonplaats, een berggehucht, was geweest, en ein delijk de centjes bij elkaar had Telerisi ester p., p. uuuc ..„uw In<*e herft aan functie, die zich in Le Havre in. Ze was diep fr. W m.*e' ,.Ze 15 'l" het ongelukkig, omdat ze niemand ieleviaie-circuit van het achip. In verstond en doodsbang was voor fen pas verbouwde ty-studio die grote boot. Ze at alleen maar treedt ze elke morgen om tien uur droog brood, want alles wat haar °P met een nieuwsbulletin en een werd geserveerd, kende en lustte dagprogramma in drie talen. Drie ze niet. kwartier lang blijft haar gezicht op de schermen, die zowel in alle Na veel moeite kwam mevrouw lounges als in enkele luxe hutten Rumke er achter dat de ziel ook staan opgesteld, nog plokworst en een bepaald ..Dat nieuws zoek ik zelf uit op soort kaas wilde eten. En na de UPI-telex, die we aan boord steeds weer andere keukenexpe rimenten lukte het haar een vlees schotel voor te zetten, die inder daad werd aangeroerd. hebben", voegt ze er aan toe. „En die vertalingen in het Frans en het Duits doe ik ook. Een hels karwei, dat me elke avond vele uren kost". Twee varende vrouwen, beiden met een huis ver van thuis, beiden van de „social directress". Vrou- zeeën. Ter algemene aanduiding Schaken in de Club Room LONDEN Edward Heath, de lei- ;r van de Britse Conservatieve (oppo sitie-)partij noemde het regeringspro gramma van de socialisten gisteren een goedkoop verkiezingspamflet. Hij daagde premier Wilson uit te verklaren, dat de nationalisatie van de staalindustrie geen programmapunt is. Wilson ging echter niet op deze suggestie in, die bedoeld waj wiggen te drijven tussen Labour (met meerderheid van slechts een stem in het Lagerhuis) en de Liberalen (die met hun negen zetels een handje kun nen helpen) en tussen premier Wilson en de linkervleugel van de Labourpar- tij. De opmerkingen van Heath wer den gemaakt, nadat uit de door konin gin Elizabeth in het Hogerhuis voorge lezen Troonrede was gebleken, dat o- ver de nationalisatie van de staalindus trie werd gezwegen. Kernbewapening Sow jetzone DÜSSELDORF Het Oostduitse le ger is uitgerust met raketten die een kernlading kunnen vervoeren. De kernladingen zijn onder Russisch toe zicht in Oost-Duitsland opgeslagen. De ^ette°.xlj.n van Russ«sche makelij. Dit meldt het Düsseldorfse economi sche dagblad „Handelsblatt". De Oostduitse strijdkrachten beschik- ken over twee typen wapens. Het ene. lïln brandstof en een reikwijdte an vijftig km, is tien meter lang en heeft een gewicht van twee ton. Het andere, eveneens met vaste brandstof. Jff" <en reikwijdte van 150 km met een kernlading en van 270 km met een mobiëL el* 1#ding Beide rakett«n ^j#

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7