In de greep van het reus-achtige Minister tegen vrijwillige l pensionering 60-jarigen Waardering voor nieuwe Pensioenwet Aanvulling op noodwet arbeidsvoorziening? Bouw uw toekomst op staul HOOGOVENS IJMUIDEN EEN LITERATOR OVER CALVINISME „Mijn hoop doorkruist door realiteit' Zuid Holland krijgt 31 miljoen gulden 3EN HAAG De meerderheid van ie Tweede Kamer heeft er gisteren, >jj de behandeling van de nieuwe Burgerlijke Pensioenwet len>n daarmee verband houdende wets voorstellen, tevergeefs voor gepleit 131 iet systeem van de welvaartsvast- hjeid der overheidspensioenen te per fectioneren en de mogelijkheid te lajpenen van vrijwillige pensionering rtbngeacht het aantal dienstjaren) op '0Ifo-jarige leeftijd, mits de werkge- ngier met het ontslag akkoord gaat. sleflinister Smallenbroek (binnenland- b zaken) wees dit van de hand op tond van budgettaire, juridische, Jraktische en principiële bezwaren. t jlij dreigde het ontwerp Algemene voiurgerlijke Pensioenwet te zullen %ugnemen als de Kamer het op ge- punten zou gaan wijzigen. 'gHet besmette woord „onaanvaard baar" wil ik liever niet gebruiken", Idus de bewindsman. Hoewel de Kamer de nieuwe pen- t|oenwet dus zeker niet in alle op lekten ideaal kon vinden, erkende z< j>ch dat het ontwerp in vele opzich- jn belangrijke verbeteringen bevat. o zal voortaan het ambtenarenpen- ioen worden berekend naar het ge- 1iddelde inkomen van de laatsttwee 'alenderjaren. De pensioenen van we- uwen en wezen zijn gesteld op resp. Ajfzevende en eenzevende van het "mbtenarer. pensioen. Veel aandadht is ook besteed g®het invaliditeitspensioen, in het kader htrwaarvan de nodige ruimte is gescha n pen voor revalidatiemaatregelen er herplaatsing. Het vervroegd ambtelijk pensioen op 55-jarige leeftijd wordt af geschaft. Tot zijn 65e jaar kan men u profiteren van de wachtgeldregeling, •ai Minister Smallenibroek noemde d« lerfeuwe pensioenwetgeving die per J t muari a.s. van kracht moet worden Er zullen na verloop var erfd nog wel enkele plooien gladgestre ken moeten worden, maar reeds nu kar van een alleszins verantwoorde re. nïling spreken. Welwillend ïoofdscliotel De vormgeving van de welvaartsvast- de invoering van een vrijwillig leidomspensioen vormden de hoofd en van het debat. De heren W«ii- (kath. v.), Engelsman (soc.), Kieft r.) en Beernink Oc.h.) drongen er n, om bij de toepassing van welvaartsvastheid het peil niet alleen te stemmen op algemene, conjunctu- salarismaatregel, maar ook op struc. irele wijziging in de bezoldiging van it overheidspersoneel. Er zou meer met «•waardering van functies e.d. rekening oeten worden gehouden. Gepleit werd x>r de invoering van een eigen, groeps. j iwijze ambtenarensalarisindex ferschilien Minister Smallenbroek vreesde, dat op deze manier te grote pensioenver- «hillen tussen de verschillende per- teelsgroepen zullen ontstaan. Oe re gering moet op bet punt van de wei- raartsvastheid één taal blijven spre- Het algemene conjunctuurverloop u s beslissend. De andere oplossing zou ot versplintering van het welvaarts- jjjVastheidsstelsel leiden. Mede gelet ook (Van onze parlementsredactie) op de belangrijke financiële consequen ties, kan de regering de suggesties van de Kamer niet voor haar verantwoor- Rechts gelij kheid Tegen de invoering van een vrijwil lig ouderdomspensioen op 60-jarige leeftijd voerde de minister o.m. aan, dat de rechtsgelijkheid van het over heidspersoneel er door zou worden aangetast, de coördinatie met het par ticuliere bedrijfsleven teloor zou gaan en de personeelstekorten nog nijpen der worden. Als men deze zaak aan de 17.000 overheidsorganen zou wil len overlaten, kan men reeksen tegen strijdige beslissingen verwachten, die rechtsongelijkheid in de hand werken. De financiële gevolgen zouden niet te overzien zijn als de vervroegde pensionering ten laste van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds komt. Als de betrokken ambtenaar er zelf voor moet opdraaien, kost 'm dat een derde van z'n pensioen. De Kamer legde zich tenslotte bij de overwegende bezwaren van de minister neer. „De kraan is dicht", zei mr. Beer nink (c.h.). ,,Mijn hoop is op de toe komst gevestigd", aldus de heer Engels- „Zwarte vlek" De CH-fractie stemde gisteren te gen het artikel van het wetsontwerp, dat de samenloop van het ambtelijk pensioen met bet AOW-AWW-pen sioen regelt. Het handhaven van d< kortingsregeling noemde mr. Beernink „een zwarte, donkere vlek". Minish Smallenbroek liet hem weten, dat het kabinet niet bereid is terug te komen op een rechtvaardige voorziening waar toe de Kamer in beginsel reeds in 1956 heeft besloten en die in 1963 nog eens werd bevestigd. Van discriminatie ten aanzien van het overheidspersoneel is geen sprake, want ook het bedrijfs leven kent dergelijke voorzieningen. De Kamer zal donderdag over de nieuwe pensioenwet en de daarop door de WD-er Corver ingediende amende menten stemmen. Gisteravond aanvaard de ze al z.h.s. de overige wijzigingen in de pensioenwetgeving. Donderdag wordt ook het debat over de huurvoorstellen van minister Bogaers voortgezet. De Tweede-Kamercommissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid en de minister hebben gisteren binnens kamers overeenstemming bereikt over de huren van vóór 1921 gebouwde hui zen die een redelijke kwaliteit hebben. Op dit punt stokte vorige week het huur- debat (amendement-Nelissen). Kabinet zal zich beraden DEN HAAG Het kabinet zal zich beraden op het indienen van een veile op de Noodwet Arbeidsvoorzie ning. Dit deelde staatssecretaris De Meijer (soc. zaken) dinsdag mee ii Eerste Kamer. Deze wet regelt het beschikbaar stellen van arbeidskrachten de overheid, in tijd van oorlog of oorlogsgevaar. De staatssecretaris deed deze toe zegging nadat de heer Van Riel (lib) zich kritisch had uitgelaten over het feit dat deze wet de mogelijkheid opent personen die voor de burgerdienstplichit worden opgeroepen, krachtens algeme- maatregel van bestuur naar heit bui tenland te zenden. Indien Nederland bezet zou worden, maakt deze wet het de bezetter mogelijk, met een schijn rechtvaardigheid Nederlanders zich te laten werken, betoogde de liberale woordvoerder. De psycho logische druk die van zo'n maatregel uitgaat moest volgens hem voorkomen worden. Het leek hem juister dat dergelijke maatregel niet bij a.rr krachtens de wet werd 'vastge steld. Bovendien wilde hij de mogelijk heid openen deze bevoegdheid bij K.B. weer ongedaan te maken. Mr. Van Riel drong er bij de overige partijen op aan dit wetsontwerp te verwerpen, aangezien de Eerste Kamer het recht amendement mist. Het leek er een ogenblik op dat een zelfde situatie zou ontstaan als enige maanden geleden tijdens de behandeling van de „natte mijnwet" omdat de anti-revolutionaire senator De Gaay Fortman verklaarde de bezwaren van mr. Van Riel te de- Bespreken Riel met het kabinet te bespreken. "Wanneer het kabinet er mee akkoord gaat, zal een nieuw wetsontwerp tot aanvulling van de Noodwet Arbeids voorziening worden ingediend. W de regerbig haar standpunt bepaald heeft, zal het aanhangige wetsontwerp in stemming worden gebracht. De Eerste Kamer aanvaardde de wetsontwerpen tot goedkeuring de begroting 1966 voor wat betreft de hoofdstukken Huis der Koningin, Natio nale schuld en Onvoorziene uitgaven. Voorts de ontwerpen tot wijziging var de begroting 1964 voor de hoofdstukken Nationale schuld, Staatsmuntbedrijf, Artillerieinrichten, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Staatsvissershaven- bedrijf, Hoge colleges van Staat en Ka binet der Koningin en Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Tevens werd de begroting voor het Gemeentefonds 1965 en de toevoeging van de gemeenten Eist, Heteren en Huissen bij Arnhem z.h.s. aangenomen. De herziening de bezoldiging van de vice-president en de leden van Raad van State, als mede van de voorzitter en de leden van Algemene Rekenkamer werd genomen met de aantekening dat vrouw Van Ommeren Averink (comm) geacht wenste te worden te hebben te gengestemd. Brief naar Italië helft goedkoper DEN HAAG Nederland en Italië zullen 1 jan. voor brieven (tot en met 20 gram) en briefkaarten onderling de tarieven verlagen: brieven naar Italië 20 cent i.p.v. 40 cent, briefkaarten 15 et i.p.v. 25 ct. Italianen gaan binnen lands tarief betalen. Dit is een personeelsadvertentie van Hoogovens om over na te denken. Hij gaat over de toekomst van staal. En over uw eigen toekomst. Staal heeft toekomst. Van staal worden bijvoorbeeld bruggen gemaakt. En er zijn steeds meer bruggen nodig om steeds meer auto's (van staal) en treinen (van staal) te laten rijden. Van staal worden schepen gemaakt en huizen en ramen en meubelen. Stofzuigers: staal. Was machines: staal. Haarden: staal. Oneindig veel apparaten en instrumenten: 'staal. Steeds meer en meer staal. Daarom gaat Hoogovens nu ook de 6e hoogoven bouwen: een reus, die per jaar een miljoen ton ruwijzer kan produceren om nog meer staal te maken. Meer staal dus in de toekomst en meer zekerheid in uw werk bij Hoogovens, voor smelters, walsers, elektro- monteurs, kraandrijvers, apparaatbedienden, transport en havenpersoneel en al die andere functies. Meer werk. Vast werk. Werk met toekomst. Ook voor u. Denkt u daar eens over na. En schrijf naar Hoogovens IJmuiden, afd. Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staalstraat, Velsen-Noord. Kleren maken dedief AMSTERDAM Uit een herenmode-1 ongeveer 300 handschoenen en 15 demi zaak in de hoofdstad is maandagnacht overjassen. De dieven wisten zich toe voor ongeveer f 17 000 aan kledingstukken gang te verschaffen door forceren van de gestolen. De buit bedroeg 70 kostuums, I voordeur. Door dr. C. RIJNSDORP Duidelijk tekent zich in de vierde plaats een neo- calvinistische (Kuyperiaanse) laag af. Mijn vader was met de doleantie meegegaan, wat hem veel klanten had gekost, maar Kuyperiaan was hij niet, door tijdsgebrek en aanleg. Op zijn boekenrekje stonden Bunyan. Huntington, Sara Nevius (huisvrouw van Wilhelmus a Brakel), maar ik heb de zieke man nooit zien lezen, wel horen bidden en zorgelijk geld zien tellen. De neo-calvinistische laag ken ik door lectuur en omgang. Overal liggen taken, die moeten worden aangepakt door middel van georganiseerde actie. Men heeft deel aan een calvinistisch „wij", een soort neo-Israël. De van boven af gegeven wachtwoorden dringen rechtstreeks tot „wij" door, maar worden tevens door een bemiddelend lager kader uitgelegd en doorge praat, met telkens een blik naar de meester. „Een rijke geest." „Hij gebruikte een woord en niemand wist wat het betekende. Tenslotte bleek: het was Japans." Men lacht en presenteert elkaar sigaren. Met ontzag wijst men erop hoe vaak de grote man het woord „organisch" gebruikt. Een gedienstige geest gaat de betekenis van dit woord in een artikeltje na, alsof begrip en term door Kuyper zelf zijn uitgevonden. Tegenover Kuyper is het buigen (Heemskerk) of barsten (De Savornin Lohman). Tegenover hem maakt elke oppositie een schutterige indruk: vijf heren, nu ja. Men leert organiseren wat er is, maar wat er niet is blijft ontbreken. Herman Bavinck ironiseert de in de jongelingsbond heersende opvatting, dat de Vrije Universiteit beginselen moet fabriceren, geestelijke grondstoffen die in het apparaat van de bond moeten worden verwerkt tot preciese overtuigingen. Wij hebben „onze mannen", op wie zolang de leider leeft iets van zijn glorie afstraalt. Na Kuypers dood vormt zich. gedurende het interbellum, een vijfde laag, die van de epigonen, althans erfgenamen (want Schilder b.v. was zeker geen epigoon). Herr Organist, wo du nicht bist, da schweigen alle Floten. Maar de fluiten moeten w?l blijven doorspelen, de mannenbroeders blijven paraderen. Het boekje van Ben EEN KUYPERIAANSE LAAG van Kaam maakt voor wie die tijd gekend hebben duidelijk, dat wat gezegd en geschreven is, dat wat gedrukt staat in kranten, periodieken en brochures, dat al die documenten wel de officiële, maar niet de volle werkelijkheid vertegenwoordigen. Soms staan de docu menten als kamerschermen om de ware werkelijkheid heen. Het beste zat, afgezien van zending en stichtingen, in de familie, de huiselijke kring, het persoonlijk leven, in het idealisme van heel wat jongeren. Overigens is het waar: in plaats van Kuyper regeerde een geestelijke regentenstand, waarbij theologen de toon aangaven. „Dat is niet gereformeerd." „Dat mannetje moet op de broek hebben." Het geniale was weg, het apodictische bleef. Voor het lagere kader was het al een hele job de overgeleverde wachtwoorden na te spreken en met oordeel te hanteren, consequenties te trekken, organiserend werk zaam te blijven in kerk. staat en maatschappij. Ouderlin gen geloofden in de bijbel „zoals hij daar ligt" en ondertekenden de drie formulieren van enigheid meer uit een vast vertrouwen dan uit een zeker weten. De lawine van meditaties in de pers doodde alle mediteren. Het meelevende kerklid werd hoofdzakelijk geschoold in kwesties. Geen verten wenkten tot avontuur: „Broeders, die kant moeten we niet op." De eigen beginselen moesten „met stalen kracht (worden) geconserveerd". Wat de hierboven geschetste lagen, met hun onderschei den hiëratische idiomen, verbindt is het verbalisme, de eerbied voor woorden, in de schaduw van het Woord. Maar het verbalisme vormt een hoofdstuk apart; wie erover zou willen schrijven bij mijn weten is het verbalisme als verschijnsel nog onvoldoende onderzocht zou zich daarbij niet tot religie en kerk kunnen bepalen. Men hoeft de namen van Dirk Coster en M. J. Brusse maar te noemen om er al dadelijk de literatuur en de journalistiek bij te betrekken. Het verbalisme in gewijzigde vorm vandaag nog levend laat ik dus rusten. De na 1944 voortgaande versplintering van de gerefor meerde gezindte en de diep ingrijpende wijzigingen die zich mondiaal voltrekken maken het onmogelijk een proces te tekenen dat nog en hoe aan de gang is. Wel is het mogelijk enigermate te overzien hoe het „reus achtige" zich heeft gedragen. Daarover in de volgende bijdrage. Burgemeester Kolfschoten over huwelijk in Amsterdam: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Koninklijke Huis heeft burgemeester Kolfschoten gisteren op de hoogte gesteld zijn beweegredenen om het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer von Amsberg niet in Den Haag, maar in Amsterdam te laten sluiten. Premier Cals had de burgemeester reeds eerder laten weten, dat Den Haag niet in aanmerking zou komen als plaats van het huwelijk. De motieven voor ihet sluiten van het huwelijk in Amsterdam zijn v lijk van technische aar. Zo is bijvoor beeld de accommodatie van het Konink lijk paleis in Den Haag volstrekt onvoldoende. Een andere overweging was. dat wan neer Amsterdam niet zou worden geko zen wegens het grote oorlogsleed Den Haag om gevoelredenen even onbruik baar zou zijn, gezien pijnlijke herinne- ingen aan onder meer het Oranjehotel en de fusillades op de Waalsdorpervlak- te. Met de enige andere oplossing Baarn ging het kabinet niet akkoord, naar premier Cals meedeelde. Teleurgesteld De burgemeester, die natuurlijk zeer teleurgesteld was de gemeentelij ke voorlichtingsdienst zei ons van morgen: „Zijn hoop is doorkruist door realiteit" heeft tenslotte gezegd: „Hoewel Den Haag deze beslissing natuurlijk als een teleurstelling heeft ervaren, zijn de motieven van dusda nige redelijke aard, dat ik het eind besluit als begrijpelijk en in dit sta dium als wijs beschou w". De organisatoren van het huwelijks feest kunnen in het openbaar eerst na het goedkeuringsdebat ir. de Eerste Ka- iqer op 7 december met de voorberei dingen beginnen. De regering meent dat het tegenover de Staten-Generaal niet hoffelijk zou zijn min of meer openlijk vooruit te lopen op het einde van de parlementaire discussies over de goed keuringswet. Het uitvoerige en ingewikkelde schema voor de festiviteiten is reeds in grote lijnen op papier gezet. Bij verschillende vooraanstaande hotels in Amsterdam zijn al opties voor kamers in de eerste helft van maart genomen. De technische dienst van de N.T.S. heeft Amsterdam reeds verkend. Provinciaal leningplafond DEN HAAG De verdeling van het provinciaal leningcontingent bijna 281 miljoen gulden voor het tijdvak van 1 november 1965 tot 1 november 1966 is thans bekend. Zuid-Holland krijgt 31 mil joen gulden. Het meeste geld gaat naar de pro vincie Groningen. 56 miljoen, en Noord- Holland, 55 miljoen. Limburg en Drente zijn het slechtst bedeeld met elk 3,5 mil- WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 Bijna klonk onaanvaardbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5