PRINSES BIJ LUSTRUM CJVF IN UTRECHT GRATIS 1- Miele er is geen betere! Bisschoppen bespreken aflaatpraktijken Bomans en Kris Kras: prachtige kinderboeken echte fbananen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN zijn ttU voordelig Geen loze beweringen maar feiten gevraagd SUCROSA Uw probleem is het onze landenvlaggetjes 1.- WOENSDAG 10 NOVEMBER I960 Een woord voor vandaag Hij gaf hun wat zij hegeerdenmaar henzelf deed Hij weg teren" (Psalm 106:15). Schijnbaar is er geen reden tot tevredenheid. De Israëlieten gaat het goed. Wat zij God vragen wordt hun gegeven. Neen, zij hebben niet te klagen. Doch het is alles maar schijn. Het blijkt uit het tweede gedeelte van de tekst: maar henzelf deed hij wegteren". Enerzijds voorspoed, anderzijds tegenspoed, verderf. Hun voorspoed wordt hun tot nadeel. In heel gewone taal gezegd: Op wat zij krijgen, ontvangenrust geen zegen. Het is een opmerking, die men in deze tijd van welvaart meer kan beluisteren. Geen zegen rusten op wat men heeft, bezit. Bezit kan de mens tot nadeel zijn, het kan zijn geluk worden. Het kan de mens in het leven zo goed gaan, dat hij er geestelijk aan ondergaat. Merkwaardige tegenstelling. Maar er zijn tal van mensen, die het bewijs ervan in hun leven hebben onder vonden. Bezit kan de mens doen vervreemden van God, van zijn Schepper. Men hoeft slechts om zich heen te zien. God komt op de tweede plaats, of soms helemaal op geen plaats. Voor Hem is geen tijd meer, alles richt zich op dat ene, op wat ze bezitten. En de zegen wordt de mens tot ondergang. Hij heeft een schat, die door mot en roest wordt verslonden, en verder niets. God geve ons, dat wij ook in dagen van voorspoed ons oog op Hem gericht blijven houden, opdat wij niet zullen wegteren. Wij lezen vanavond Exodus 26 vers 30 tot 37. PLEIDOOI VOOR MEER SAMENWERKING OP NATIONAAL EN INTERNATIONAAL VLAK VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR.-0S BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Gistermorgen heeft H.K.H. Prinses Beatrix de viering van het negende lustrum van de Christen Jonge Vrouwen Federatie (CJVF) meegemaakt. Voor zij het Swellengrebelhuis binnen ging werd zij reeds verwelkomd door een groot aantal schoolkinderen, zwaaiend met oranje linten. In haar welkomstwoord tot de koninklijke eregaste noemde de presidente, mevrouw M. C. E. Kloosterman- Fortgens zich de tolk van zeer velen, die zich oprecht verheugen in het geluk van onze kroonprinses. Zij wenste haar een rijk en gezegend huwelijk toe. Een langdurig applaus van de gasten volgde op haar welgemeende woorden. V eel kritiek op curiestuk ROME Vandaag zijn in de aula van de Sint Pieter bespre kingen begonnen over de af'aat- praktijk. Officieel behoren deze beraadslagingen niet tot het con cilie. Gezien het feit, dat de paus het onderwerp aan de bisschoppen conferenties heeft voorgelegd om advies, heeft het er alle schijn van, dat het beraad toch een on verplicht concilieberaad wordt, waarbij de paus tenslotte alleen de beslissing neemt. De kwestie van de aflaten stond oorspronkelijk op de concilieagenda, maar werd daar later van afgevoerd. Een maand, nadat paus Paulus geko zen was, vroeg een groep curieleden toch om een studie over dit onder werp. De paus gaf toen kardinaal Cento, groot-penitentiaris, opdracht een commissie van deskundigen sa men te stellen, die heel de materie van de aflaten zou onderzoeken en herzien. Het was zijn bedoeling, hun stuk dan als een „motu proprio" af te kondigen. Het resultaat was van dien aard, dat de paus het toch beter achtte, eerst nog de bisschoppen te raadple gen, zolang deze toch nog in Rome zijn in verband met het concilie. Zo is het stuk onofficieel in bespreking gekomen. Men neemt aan, dat vele bisschoppen de paus zullen adviseren, het stuk zo niet te accepteren. De kritiek richt zich allereerst op het feit, dat terwijl zoveel knappe theolo gen op het ogenblik in Rome bijeen zijn, tien volkomen onbekende curie theologen het stuk hebben samenge steld. De manier, waarop zij de kwestie van de aflaten hebben, behandeld, is volgens de progressieven gespeend van elk gevoel voor de nieuwe inzich ten, die over de kerk verworven zijn. Het stuk brengt nauwelijks verande ring in oude opvattingen, waarvan het De Baptisten Jeugdgemeenschap in de Verenigde Staten heeft zichzelf ontbonden. Het nationaal hoofdbestuur is hiertoe overgegaan, omdat het van mening is, dat jongeren meer actief bezig moeten zijn in het totale leven van de kerk, in plaats van in een aparte organisatie. Men verwacht ech ter, dat vele gemeenten deze zienswij ze niet zullen delen en hun eigen jeugdgroepen zullen handhaven. theologisch fundament toch al zwak is en waartegen de Reformatie zich zo sterk gekeerd heeft. Het lijkt wel, alsof de schrijvers van dit stuk over de aflaten nog niet weten, dat het concilie aan de gang is, aldus deze bisschoppen. Het Vaticaanse staatssecretariaat heeft alle staten, waarmee het Vati- caan diplomatieke betrekkingen on derhoudt, uitgenodigd afvaardigingen te zenden naar de sluitingsplechtigheid op 8 december van het concilie. Oostenrijk heeft al bekend gemaakt een delegatie te zullen zenden, be staande uit bondskanselier dr. Klaus, minister van buitenlandse zaken dr. Kreisky en de Oostenrijkse ambassa deur bij het Vaticaan. Onder de aanwezigen bevonden zich afge vaardigden van talloze vrouwenvereni gingen in binnen- en buitenland, zoals het voltallige bestuur van de Molukse Evangelische Vrouwenorganisatie. Ook drie oprichtsters van de CJVF, de ere leden jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijck. mej. M. W. Barger, mevr. A. J. Th. baronesse van der Borch-tot Ver- wolde-Marls. waren gekomen. Staflid Miss Janet Thomson, staflid van de World-YWCA te Genève sprak over de taak of bijdrage van de Wereld bond YWCA en de internationale sa menwerking. De Wereldbond YW CA is meer dan zeventig jaar gele den gevormd door landelijke afdelin gen. Hij ziet zich als taak op interna tionale schaal nood te lenigen en waar nodig het helpen bevorderen van de fundamentele rechten van de mens voor iedereen. Terwijl het hoofdthema van de YWCA is vrou wen en meisjes van verschillende christelijke tradities in een wereld wijde gemeenschap van christenen brengen, waardoor zij zich ontwikke len tot christenen, die deelnemen aan het leven en getuigen van hun kerk en hun geloof door woord en Op haar rustige manier betoogde miss Thomson, dat deze taak vandaag niet minder is geworden, ook al is het aan tal internationale organisaties van vrij willigers toegenomen, zijn de Verenig-, de Naties al twintig jaar aan het werk en zijn de kerken, die zijn aangesloten bij de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk steeds actiever op het terrein van de internationale samenwerking. Vluchtelingen In feite manifesteert zich het werk van de YWCA in vluchtelingenhulp, zoals j in Jordanië, Pakistan en Algerije, deel-l name aan het Tienjarenplan voor ont- J wikkeling, en samenwerking met Unes co voor de bestudering van de heden daagse jongeren. Op het ogenblik is men bezig met het oprichten van YW CA hostels voor schoolmeisjes, studen ten en werkende jongeren in landen, die pas zelfstandig zijn geworden. Aan het eind van haar toespraak noemde miss Thomson de nauwe samenwer king van de YWCA met de Wereldraad van Kerken en de pas opgerichte Re gionale Raad van Kerken in bijvoor beeld Afrika en Europa. Nadat de Utrechtse sneltekenaar Jan Rodrigo de activiteiten van de YW CA in zijn eigen stijl op papier had gezet, sprak mevr. Kloosterman o- ver het belang van de nationale sa menwerking. Ze zei onder meer, dat er ondanks welvaart, kennis, kunde en techniek een tekort aan mense lijkheid is en een hunkering naar menselijk contact. Volgens haar leidt dit tot onmacht, angst, wrevel en verzet. Zowel het goede als het kwade krijgen in deze situatie een kans. Het kwade, aldus mevr. Kloosterman, woekert op deze voedingsbodem onder meer in de vorm van ontkenning en bespotting van God. van waarde er menselijke waardigheid, van ondermij ning van het gezag en van schijnvul- ling van de leegte door materialisme, eigenliefde en cynisme. Het Evangelie, zo voegde zij hieraan toe, wijst een andere weg. Ook in een steeds gecom pliceerder samenleving zullen wij God lief hebben boven alles en de naaste als onszelf. Talloze activiteiten, die tot doel hebben de medemens te ontdek ken en te bereiken, vinden hier hun grondmotief. In al deze activiteiten heb ben vrouwen en meisjes hun specifieke taak en mogelijkheden. Die eigen taak geldt niet alleen voor vrouwen individueel, maar evenzeer it tweede Sprookjesboek Godfried Bomans. Het is de oude verteller weer. Vierentwintig kostelij ke verhalen, doorspekt met puntige opmerkingen en fijne humor. Bomans zou Bomans niet zijn als hij de verhalen, die leuk voorgelezen kunnen worden, niet ook voor de ouderen ge schreven had. Er zal geen vader of moeder zijn die een glimlach kan onder drukken, wat het voorlezen voor ouderen en kinderen alleen maar aantrekkelijker maakt. Bomans is daar uitstekend in geslaagd er zijn enkele juweeltjes van vertel kunst in zijn tweede sprookjesboek te vinden, zoals het verhaal van de sproe tenprinses. De illustraties zijn van Alison Korthals Altes en passen goed bij de vertellingen. Uitgegeven bij Agon Elsevier Amster dam. (206 blz.. ƒ13.90). Een ander kinderboek is het Kris Kras Sint Nicolaasboek, verschenen bij Kris Kras Uitgeversmaatschappij NV, Amsterdam. Het wordt door de uitgever aangeprezen met „Een koste lijk boek voor een kostelijk feest". Het laatste laten we voor zijn reke ning, maar het eerste is waar. Eenentwintig Sint Nicolaas verhalen, liedjes met muziek, ideeën voor surpri ses. cadeaus en tractaties om zelf te maken hulp bij rijmpjes, puzzels en wat al niet. Het boek, samengesteld door Nieuwe boeken voor U besproken Onmiddellijke verlichting vnn "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen I niets werkt sneller, niets werkt aangenamer I ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in. de Jbuid doordringend, werkt i Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Ilona Fennema. heeft een kloek formaat en is mooi uitgevoerd met 150 illustraties en foto's, waarvan 32 in kleur. Het is inderdaad voor alle leeftijden. Verhalen voor de kleintjes, liedjes en ideetjes voor surprises voor oudere kin deren en ook moeder kan uit dit boek putten voor de tractaties. Ieder jaar weer zullen de kinderen met Kris Kras dagen lang zoet zijn. (128 blz., ƒ9,95). Nieuwe ABC-pockets Twee politieverhalen, een psychologi sche thriller en een onderwereldverhaal zijn in de serie ABC-pockets verschenen bij NV De Arbeiderspers, Amsterdam. Vooral de verhalen van A. C. Baantjer et zijn trouwe politiemensen De Cock Vledder zijn om hun locatie gezellig leesbaar. De misdaden spelen in donker Amsterdam, de omgeving van de gracht jes... Beide pockets 136 blz., ƒ1,75. Bram de Boer. essayist in Hollands Maandblad, heeft zich ook aan de zware- jongenslectuur gewaagd. Zijn verhaal i speelt in Scandinavië. Operatie Plons is een humoristische thriller. (139 blz., ƒ1,75). De laatste ABC-pocket is van Jean Potts. De man die niet sterven wilde. De rijke Lew Morgan wordt door velen dood gewenst en aanslagen worden aan de lopende band gepleegd. Hij staat het geluk van bijna iedereen in de weg, inclusief dat van zijn dochter. (211 blz., ƒ1.75». Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. m IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Adres tI Woonplaats t .1 betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee r Naam.1 Adres I Woonplaats i M Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER 0 „DE DOKTER ZEGT" I 0 TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)ï streep door wat u niet wenst. Beroepinjsswerk voor de talrijke organisaties, die alle hun historische verklaring hebben en in menig opzicht ook functioneel zinvol zijn. In deze tijd wordt ons evenwel duidelijk dat versnippering leidt tot verspilling van krachten. Met alle goede wil kunnen wij de snelle veranderingen in onze maat schappij niet peilen, laat staan tege moet treden, als wij het niet samen Discussienota Overigens wordt er hard gewerkt aan een nauwere samenwerking. Zo heb ben 34 landelijke vrouwenorganisaties een discussienota opgesteld over de ar beid van de gehuwde vrouw buiten haar gezin, zodat dit vraagstuk onder de aandacht van naar schatting ander half miljoen Nederlandse vrouwen ii gebracht. Verder zijn drie werkgroe pen bezig met de bestudering van dt mogelijkheden voor hergroepering bin nen bepaalde sectoren van doelstel- lings- en belangengemeenschappen. In eigen kring is de federatie nu bezig met uitbouw van de bezinning op menlevingsvraagstukken en oecumi Verder is een plan in voorbereiding voor het bevorderen van contacten met de in Nederland werkende of studeren de buitenlanders. Tenslotte, aldus me vrouw Kloosterman, wil de CJVF ir overleg met de kerken en de overheid ook een volle bijdrage leveren aa uitzending van vrouwelijke beroeps krachten naar de ontwikkelingslanden. Van Kilsdonk mag weer schrijven MAASTRICHT Voor pater J. van Kilsdonk. studentenmoderator te Amster dam, gelden niet langer de beperkingen, die hem door zijn Jezultenorde werden opgelegd in het spreken en schrijven over kerkelijke zaken. Het ongedaan maken van de beperken de maatregelen is het gevolg van o.a. een bezoek, dat pater Van Kilsdonk op uitno diging van pater-generaal Pedro Arrupe aan Rome heeft gebracht. Een persoon lijk gesprek was basis voor het herstelde vertrouwen. In september 1962 viel pater Van Kils donk op de Adelbert-landdag de Romein se curie aan en verklaarde o.m. dat „in tellectuelen in deze Romeinse instelling een toonbeeld van geestelijke terreur Het resultaat hiervan was onder meer dat op 3 december 1962 het Officie van kardinaal Ottaviani zijn aftreden eiste als studentenmoderator. Deze eis werd na overleg tussen de bisschop van Haar lem en Rome teruggenomen. Wel kreeg pater Van Kilsdonk van zijn toenmalige generaal pater J. de Jansen formeel op dracht niet meer te schrijven of te spre ken over structuur en bestuur van de kerk. Zijn eventuele publicaties moesten vooraf ter goedkeuring aan zijn provin ciaal worden voorgelegd. Deze interne maatregel van de orde is thans ongedaan gemaakt door het besluit yan generaal Arrupe. Prinses Beatrix werd gisteren verwelkomd door mevr. M. C. E. Klooster- man-Fortgens (midden), presidente van de lustrum vierende CJVF-YWCA. Mevr. C. van Schilfgaarde-Grant bood de prinses bloemen aan. NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (vac. E. F. Vergunst toez.): J. Wieman te Nunspeet; te Scheveningen (vac. J. J. Poldervaart toez.): J. v. Winterswijk te Zevenbergen; /Van nnzp kerkreHartiM te Harich: kand. W. E. Steenbeek te Kernredactie) Lisse; te Soest (bijz. wijkgem.): J. Smit DEN HAAG We Zijn er niet te Werkendam. mee klaar, het verminderde kerk bezoek tijdens de „tweede dienst" Is tweede dienst uit de tijd GEREF. KERKEN Beroepen te Wetsbroek (U.): dr. M. J. Arntzen te 's-Gravendeel. Beroepbaarstelling: Kand. H. v. Dijk. Hugo de Grootstraat 64 te Hilversum, is met ingang van 15 nov. beroepbaar. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Tweetal te Drachten (vac. J. F. Heij): C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg en Joh. Strating te Alkmaar. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Arnhem (2e pred.pl.): J. Bouritius te Hoogezand. Itii-ui-piixzel Vul horizontaal in: I. scheepstros, 2. oogziekte, 3. maand in het jaar, 4. adellijke titel, 5. priem, 6 7 vormen tezamen voegwoord. 8. oude benaming voor liter, 9. tuchtroede. 10. grondslag. 11. nevens. 12. deel van een fiets. géén saccharine Ij 1 13 2 3 ii 5 S 7 8 9 10 11 12 af te doen met termen als „afval" of „onverschilligheid". Maar we mpgen óók niet zeggen, dat de tweede dienst als zodanig niet meer past in de moderne overbe laste tijd. Zo betoogt drs. J. J. Bos. die socio loog is in dienst van de Nederlandse Hervormde Kerk, in het maandblad Wapen i. Hij noemt het een staal tje van onzindelijk denken, om aan vermoedens het karakter van feiten toe te kennen, temeer omdat er vrij wel nog geen onderzoek gedaan i: naar de motieven van het al dan niet naar de kerk gaan. Hoe komt het, dat de sporttribunes op zondagmiddag wél volledig gevuld zijn? Drs. Bos verwijst naar het recente onderzoek over kerkbezoek in Engeland, waaruit bleek, dat de kerkgang voor een belangrijk deel staat of valt met de relevantie van de prediking voor het dagelijks leven. uiktr. Go»dg«k«u'd zonder saccharine, voor de slanke lijnl Protest bisschoppen tegen Oostduitse memorandum BERLIJN De rooms-katholieke bis schoppen in Oost-Duitsland hebben ge protesteerd tegen een vrijere abortusre geling. Hun protest is zondag in alle rooms-katholieke kerken in Oost-Duits land voorgelezen. Hun protest is gericht tegen een ver trouwelijk memorandum, dat het minis terie van gezondheid in maart aan alle Oostduitse artsen heeft rondgestuurd. Dit memorandum was bedoeld, om een soe peler toepassing van de abortuswetge ving mogelijk te maken. In het verleden was abortus alleen toegestaan, als de ge zondheid van de moeder gevaar liep. Volgens de bisschoppen is de nieuwe ge dragslijn zo breed, dat praktisch alle ver zoeken om abortus hieronder kunnen worden gebracht. Eredoctoraat voor dr. I. Samkalden BRUSSEL De Nederlandse minis ter van justitie, dr. I. Samkalden, heeft 1. gat. 2. «reis. 3. nog. 4. degen. 5. gisteren het ere-doctoraat in de rech- romer. 6. Ieren. 7. notie. 8. gem, 9. engel, ten ontvangen van de Vrije Universi- j 10. nop. GENDRINGEN. teit te Brussel. Met hem promoveerden I 25 Europese en Amerikaanse geleerden. Aan het eind van zijn artikel schrijft hij: „Als een modern bedrijf ontdekt dat een bepaald produkt het niet „doet", poogt het alvorens produkt uit de produktie te nemen het „waarom" van dit falen, via marktonderzoek te achterhalen. Als men déze kernvraag ontwijkt, gaat men voorbij aan de fundamentele vraag of de verkondiging en structu ren der kerk nog relevant zijn vooi mens en maatschappij in 1965. Bijvoorbeeld: dat „dit vraag- en antwoordspel (van de Heidelbergse Catechismus, B.) niet meer past in deze tijd"; waarvan „de rationalisti sche inslag dubieus geacht moet wor den". enz enz. Eén ding staat als een paal boven water: de opstellers van de Heidel bergse Catechismus hadden meer oog voor het dialogisch karakter van de leer en voor de relevantie van het Woord Gods voor mens en maat schappij (vgl. Zondag 34 t/m 44) dan menig theoloog en predikant in onze tijd! De gemeente is niet gediend met een verkapte natuurlijke theologie, die „deze tijd" als sacrosancte openba ringsbron invoert. We wachten op een verkondiging en op kerkstructuren die „bij de tijd" zijn. Want de Le vensbron is gisteren en heden dezelf- i in der eeuwigheid!" Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Wanneer wordt het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wet- boek ingevoerd? i Antwoord: Blijkens de handelingen van de Tweede Kamer van 5 oktober - pagina 104 heeft minister prof. dr. L Samkalden hierover de volgende ver klaring gegeven: „De voorbereiding van het wetsont werp tot invoering van Boek I is 1 reeds door mijn ambtsvoorganger aan gekondigd. Ik hoop en verwacht, dat dit wetsontwerp u vóór het einde van dit kalenderjaar zal bereiken. Zouden de mensen en de omstandigheden me dewerken. dan is het niet uitgesloten, dat nog deze legislatieve periode de wet tot invoering van Boek I in het Staatsblad komt". In de handelingen konden we niets vinden over de in de invoeringswet te /ermelden datum van invoering. Men gel van bestuur? Antwoord: Dit is een door de Ko ning uit te vaardigen maatregel. Men kan deze dus rangschikken onder de algemenere categorie van koninklijke besluiten. De Grondwet schrijft uit- drukkelijk voor dat een dergelijke maatregel geen strafbepalingen mag omvatten dan krachtens de wet en dat de wet de op te leggen straffen regelt. In het arrest van de Hoge Raad van 13 januari 1879 wordt kort samengevat verklaard dat de bevoegd- -^en ,derS®liike maatregel uit te vaardigen der Koning moet steunen op de wet. Ook schrijft de Grondwet uitdruk kelijk voor dat de Koning alle algeme ne maatregelen van bestuur moet voorbrengen bij de Raad van State. Vraag: Is een schoonzoon weduw naar wettig erfgenaam als er geen testament is, hetzij hij kinderen heeft, hetzij niet? Antwoord: Als er geen testament is, dat anders bepaalt, erft een schoon- Vraag: Wij zijn in het bezit van twee schilderijen. Op het eerste staat ..Prof. B. Vautier" en in de andere hoek „J. Fr. Vogel, München", het opschrift luidt: „Schwarzer Petere". Op het tweede staat „F. Defregger pinx" en in de andere hoek „N. Bar- thelmesse. Diisseldorf', het opschrift} is: „Der Saloqtiroler". Wij menen het jaartal 1883 er op te zien. Hebben ze ook bijzondere waarde? Antwoord: Hoewel u spreekt overt schilderijen, hebben we het vermoe den dat het hier gaat om een bepaald genre gravures uit grootmoeders tijd. Ook gezien de onderwerpen en de dubbele ondertekening. De vervaardi gers zijn ons onbekend, maar dit wil i met zeggen dat er niet een paar gul- dens voor te krijgen zijn van liefheb bers. Meer vermoedelijk niet. Vraag: Geeft een butagaskachel een vochtige warmte evenals een petro leumkachel? De kachel moet gebruikt worden in een kleine kamer op het noordoosten, waarin geen schoorsteen aanwezig is. Antwoord: Bij verbranding van bu- I tagas komt altijd waterdamp vrij. Bu- tagas geeft dus vochtige warmte, voch- tiger dan petroleum. Een butagaska- I chel mag maar 1200 calorieën warmte geven en behoeft niet aangesloten te zijn op een schoorsteen. U moet er wel voor zorgen dat de kamer gere geld geventileerd wordt daar anders I de zuurstof opraakt. Vraag: Een vrouw van 53 jaar huwt met een man van boven de 65 jaar. Omdat er kinderen zijn. huwt ze bui- ten gemeenschap van goederen. Na vier jaar sterft de man. De vrouw blijft brodeloos achter, omdat de man bij het huwen boven de 65 was. Is er nu geen enkele instantie waartoe zij zich kan wenden? Antwoord: Als zij niet in eigen on derhoud kan voorzien, kan zij zich richten tot de afdeling sociale zaken I op het gemeentehuis voor een uitke- j ring krachtens de algemene bijstands wet. Hoger beroep is mogelijk bij B. en W. en daarna bij Gedeputeerde Staten. Vraag: Op het Kruithuis te Delft staan de Romeinse cijfers C, I. omge keerde C, I, omgekeerde C en vervol gens CLX. Welke betekenis hebben deze? j\ntwoord: De betekenis is 1660. In die tijd schreef men de cijfers anders. Het gehele getal is in bekende Ro meinse cijfers MDCLX. Het kruithuis werd in 1660 buiten de stad gebouwd omdat het eerste Kruithuis in 1654 in de lucht gevlogen was, waardoor na tuurlijk veel slachtoffers waren geval- i AMSTERDAM Op 73-jarige leeftijd is dinsdag in het Weesperpleinziekenhuis overleden de schrijver van leven,sliedjes Ferry van Delden. Hij heeft voor de oor log zeer veel liedjes geschreven voor Willy Derby. Een van zijn na-oorlogse successen was „De postkoets". Bij juiste invulling 13. de naam van eei 'Brabant (2 woorden). Oplossing vorige puzzel Deze week Noorwegen Engeland bij aankoop van 2 pakken 250 gram VIVO CHOCOLADEHAGEL melk of puur waarbij ook nog 30 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: AARDBEIEN ion I MARIE BISKWIE literblikluw 3 forse rollen Geldig van 10 t/m 16 nov. 1965 l

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2