Nieuwe Leidse Courant Er brak 'n kabel HISTORISCH KAMERDEBAT y 20 miljoen in donker; 800.000 opgesloten; verkeerschaos; plundering; opstand KOFFIE &THEE Vanavond antwoord van mr. Cals Brief geeft in kern mijn mening weer Knoeiden militairen aan Westduit se Starfighters? Weer plannen voor een binnenlands luchtnet Met toestellen van M.A.C. Eisenhowers toestand bevredigend STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Kabinet denkt aan belasting op benzine Commentaren weerbericht KLAVERBLAD TToensrfii'g 10 november 1965, 46ste jaarpang Hoofdredacteur? Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvastigh n gSebloven mijn hort in teghenjpoetl" Otiuaol f 3.55. p.kw. 10.70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Stemming Premier Cals zon de Kamer vanavond antwoorden. Na eventuele replieken van de fractieleiders en de dupliek van de regering vindt de stemming over de wets voorstellen plaats. De uitslag staat, zoals bekend, al bü voorbaat vast: alleen de vier man sterke P.S.P.-fractie. ongeveer reven P.v.d.A.-leden en wellicht ook de C.P.N.-fractle (eveneens vier man) zul len tegenstemmen. De mogelijkheid be staat dat de C.P.N. niet aan de stem ming zal deelnemen De communisten voelen even weinig voor de tocstem- mingswet als voor een demonstratie te gen het verloofde paar en het vorsten huis 7j\j hebben zich ook duidelijk ge- distancteerd van de P.S.P-propaganda voor de republiek. Motie Politieke waarnemers houden er reke ning mee, dat de P.S.P. met een motie komt om het huwelijk niet in Amster dam te doen plaatsvinden. Dat hangt af van de vraag of zij een vijfde man zal weten te vinden die bereid is zijn hand tekening onder die motie te zetten. De pacifistisch-socialistische Kamerclub telt maar vier leden en om een motie te kunnen indienen zijn reglementair vijf handtekeningen vereist. Maar zelfs al zou de motie er komen, dan is het toch niet waarschijnlijk dat ze nog andere dan P.S.P.-stemmen zal krijgen. Zie ook pag. 9) (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Even na enen startte de Tweede Kamer vanmiddag met de openbare behandeling van twee veelbesproken wetsontwerpen: de toe- gtemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix en het voorstel om de heer Claus von Amsberg tot Nederlander te naturaliseren. Er bleek voor dit historische Kamerdebat (dat door radio en t.v. rechtstreeks wordt uitgezonden) een overweldigende belangstelling te bestaan. Op het Bin nenhof had zich vanmorgen in alle vroegte al een rijtje nieuwsgierigen op gesteld die een plaatsje op de publieke tribune probeerden te bemach tigen. Rond het middaguur kwam extra politiebewaking opdagen om even tuele orderverstoringen tegen te gaan. Toen Kamervoorzitter Van Thiel de vergadering met de gebruikelijke hamerslag opende, was in de zaal vrijwel geen plaats onbezet en ke ken de Kamerbodes enigszins be zorgd naar de uitpuilende tribunes. Voor de zoveelste maal bleek weer eens, dat ,,'s lands vergaderzaal" voor dit soort evenementen veel en veel te klein is. Zelfs vele binnen- en bui tenlandse journalisten moesten ge noegen nemen met een plaatsje bij de luidsprekers in de perskamers of voor het t.v.-toestel in de „kijkzaal". Achter de regeringstafel zaten minis ter-president Cals. minister van justitie Samkalden en minister van binnenlandse zaken Smailenbroek. Hun handtekening staat onder de wetsvoorstellen waarover de Kamer zioh vandaag zal uitspreken. Elders in het gebouw volgden een aan tel bewindslieden de t.v.-uitzending. Achter de regeringstafel ook de gevol machtigde ministers Lampe (Ned An tillen) en Einaar (Suriname). „De brief" Het debat werd geopend door de man van „de brief: P.v.d.A.-fractrieleider Ne derhorst, naar wiens betoog uiteraard met grote belangstelling werd uitgezien. Voor de sfeer van het debat is vooral de dis cussie tussen hem en K.V.P.-fractieleidcr Schmelzer van overheersende betekenis. Kortsluiting tussen de aanvoerders van de twee grootste regeringspartijen kan politieke ongelukken veroorzaken. Na de heer Nederhorst werd achter eenvolgens het woord gevoerd door de heren Geertsema (lib Lankhorst (pac. soc.). Schmelzer (kath. v.), freule Wtte- waall van Stoetwegen (c.h.) en de he ren Bakkericomm.), Roolvink (a.r.). Van Dis (s.g.). Koekoek (b.p.) en Jongeling (g.v.p.). De heer Goedhart zou spreken namens de minderheid van de P. v. d. A.- Prinses bij CJVF pagina Kernmerk Minister in opspraak pagina 7 Belgen gaan meer aan fiscus brengen pagina 7 Onaanvaardbaar in de Kamer pagina 5 Von Amsberg geen getuige Nederhorst draait er niet omheen: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het was nooit de bedoeling geweest dat die brief ge? publiceerd zou worden. Uit de grond van mijn hart wens ik dat het niet gebeurd was. Maar nu het gebeurd is, ga ik er niet om heen draaien en kan ik niet anders dan eenvoudig zeggen: „Ja, zo denk ik er over, d> brief geeft in zijn kern mijn mening" Deze uitspraak deed vanmiddag in de Tweede Kamer PvdA-fractieleider Nederhorst, die het grootste deel van zijn betoog besteedde aan een nadere Daders gezocht van sabotage BONN De Westduitse regering sluit sabotage als mogelijke oor zaak van het verongelukken van een groot aantal straaljagers van het type Starfighter F 104 g en Tf 104 g niet langer geheel uit. Een woordvoerder sprak geruchten vol- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Krijgt Nederland toch weer een binnenlands luchtnet? Hoewel pogingen daartoe, tot nu toe steeds op een mislukking uitliepen, onderzoekt de KLM nieuwe mogelijk heden, waarbij Martin's Air Charter (nauw verbonden met KLM) een be langrijke rol zal spelen- Gedacht wordt aan een luchtdienst Groningen (Eclde)SchipholEindhoven (Vol- kel)Maastricht (Beek) vanaf april volgend jaar. Aan de besprekingen nemen behalve KLM deel de Neder landse Gasunie, het ministerie van verkeer en waterstaat en de commis saris van de Koningin in Groningen, mr. C. L. W. Fock. Vooral de Gasunie zal zeer gebaat zijn met een geregelde dienst tussen Gro ningen en het westen. Als zij straks haar hoofdkantoor in Groningen gaat vestigen, zullen snelle verbindingen tus sen Groningen waar men zich ondanks alles toch vrij geïsoleerd voelt nood zakelijk zijn. Gedacht wordt aan twee vluchten per dag vam maandag tot en mei vrijdag, 's Morgens vroeg zal er een toestel uit Groningen vertrekken om passagiers tijdig op Schiphol te brengen voor ochtendvluchten naar het buitenland. Daarna vliegt het toestel door naar het zuiden: passagiers uit dit deel van het land kunnen dan rond het middaguur op Schiphol zijn. Een tweede toestel vertrekt tussen een en twee uit Groningen. Het volgt dezelfde route zodat noorderlingen nog 's middags tweede mogelijkheid tot aansluiting op buitenlandse vluchten krijgen. Passa giers uit het zuiden zuiden van nacht vluchten gebruik kunnen maken. (Voor vervolg zie pag. 9) gens welke legerautoriteiten zoeken naar twee militairen, die van sobatage worden verdacht, niet tegen. Het is ech ter niet bekend, of de mogelijke ver dachten zijn gearresteerd, of dat zij er in geslaagd zijn. naar het buitenland te vluchten. Veel kritiek Er is de laatste tijd veel kritiek gele verd op de vcilhcidsinstallaties in de in West-Duitsland in licentie ge bouwde Amerikaanse straaljagers van het type Starfighter. De inspec teur van de Westduitse luchtmacht heeft de Duitse industrie in ge breke gesteld. Deze ontkent echter enige schuld. Na het verongelukken van een aantal toestellen was voor de Starfighter? een vliegverbod afgekondigd. Na het ver helpen van een klein mankement is dit inmiddels al weer opgeheven. FORT GORDON De toestand van de oud-president van de Verenigde Staten Eisenhower, die gisteren on verwacht in een ziekenhuis in Fort Gordon moest worden opgenomen, was vanmorgen bevredigend. Volgens een medisch bulletin voelt Eisenhower zich goed. Zo nu en dan wordt de „zuur stoftent" boven zijn bed geplaatst. KVP-jractieleider N. Schmelzer (rechts) in de Tweede Kamer in ernstig gesprek met ziin PvdA-collcga Nederhorst. „de in an-van-de-brief'. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Arbeider tracht ex-vriendin te wurgen ENSCHEDE Gisteren is de 36- jarige textiel-arbeider H. K. voorge leid, verdacht van een wurgpoging op zijn vroegere vriendin, de gescheiden mevrouw W. T. K. was maandagavond haar woning binnengedrongen waarna vermoedelijk een ruzie ontstond. Buren, die tegen half elf op het gillen van de vrouw naar bui ten kwamen, zagen haar bewusteloos over de schutting hangen met rode plek ken in de hals, Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis waar haar toestand zich inmiddels gebeterd heeft. ROME Paus Paulus VI heeft gis teren het Vatikaans oecumenisch concilie opdracht gegeven, zijn werkzaamheden op 8 december af te sluiten. toelichting op de beruchte, persoonlijke brief die hij over het huwelijk van prinses Beatrix heeft geschreven. In het eerste deel van zijn betoog, waarin hij het standpunt van zijn fractie uiteenzette, deelde de heer Nederhorst mee, dat de overgrote meerderheid de socialistische Kamerclub vóór de toe- stemmingswet zal stemmen. Er zijn voldoende redenen de toestemming te weigeren. De fractie betreurt het echter, dat opnieuw de keuze van de huwe lijkspartner van een der Prinsessen aan leiding is geworden voor meningsver schillen in ons volk. Zij acht dit voor het aanzien van de constitutionele mo narchie schadelijk. Het Nederlandse volk is volledig on voorbereid met het vraagstuk van de ver loving en wat daaraan vast zat, gecon fronteerd. Dat geldt, zoals uit het ant woord van de regering is gebleken, ook voor het kabinet „Goed" Bij de bepaling van het positieve stand punt van de PvdA-fractie ten aanzien de toestemmingswet heeft de heer von Amsberg een eigen bijdrage gele verd. De korte tijd is goed gebruikt om de nodige informatie over zijn persoon te verkrijgen. „Daaruit komt de heer von Amsberg goed te voorschijn". De heer Nederhorst voorzag overigens nog vele moeilijkheden, „want het Nederlandse volk is met deze kwestie nog niet klaar". „Laat", zo drong hij aan, „de regering verstandig zijn het Koninklijk paar te adviseren vooral niets te overhaasten of te willen forceren. Geef de heer von Amsberg de kans rustig en onopvallend zich in ons volk in te leven. Een goed, eerlijk en persoonlijk gesprek is van meer waarde dan tal van luidruchtige fficiële bezoeken en ontvangsten". De PvdA-fractie had het beter ge vonden als de naam van Amsterdam als plaats van de huwelijksvoltrekking nooit zou zijn genoemd en van het be gin af aan de keuze op Den Haag of een andere plaats in Nederland geval le nwas. Maar nu de regering eenmaal de beslissing genomen heeft, voelen de socialisten er verder geen behoefte aan hierop terug te komen. Niet republikeins Sprekend over zijn brief zei de hoer Nederhorst: „Ik heb nu ervaren wat je als fractieleider boven het hoofd hangt, zoals ik ook ervaren heb dat er hoofd redacteuren zijn die zichzelf op het punt —ui publikatie ruime normen stellen". Hij ontkende, dat In zUn brief (niet m 77, maar aan 34 persoonlijk gericht) •n republikeinse gezindheid zou zijn te bespeuren. „Ik acht voor de tijd die Ik overzien kan de constitutionele mo narchie met het Huls van Oranje voor Nederland de meest passende staatsvorm hecht er alles aan om te bevorderen dat deze goed functioneert". Maar uitgaande van dit verschijnsel, zag de heer Nederhorst wel wolken aan de horizon verschijnen dit het koning schap tot een betwiste zaak zouden kun- maken. Door de invloed van de mo derne publiciteitsmedia ontstaat er een latent conflict met de onschendbaarheid, niet voor staatsrechtsgeleerden en Ka merleden, maar voor de gewone man. De Prinses Do Kroonprinses is een krachtige per soonlijkheid: inteligent, .wilskrachtig, idealistisch van instelling,' iemand die recht op haar doel afgaat. „Dat z(jn op op zichzelf goede eigenschappen, maar zij kunnen in een constituonele monar chie wcleens moeilijkheden veroorzaken. het wat ik in mijn brief heb willen zeggen", aldus spreker. An schoenen en textiel DEN HAAG Ter compensatie van het vervallen van de omzetbe lasting op schoenen en textiel denkt het Kabinet aan een verhoging van de belasting op benzine en een ver zwaring van de vennootschapsbelas ting en dividendbelasting, aldus een bericht van de parlementaire redac tie van De Volkskrant. Dit zou dan een voorlopige verhoging worden, anderzijds wordt gesproken van een uitstel van de verhoging van om zetbelasting op schoenen en textiel tot 1 januari 1967. NEW YORK Een simpele breuk in een verbindingskabel van het schakelstation bü de elektrische cen trale aan de Niagarawatervallen heeft gisteren verstrekkende gevol gen gehad. Het gehele openbare le ven aan de oostkust van de Verenig de Staten en in delen van Canada werd ontwricht. Wat zich in de duis tere Amerikaanse uren afspeelde, moet nog in de fantasiergkste roman worden beschreven. De werkelijkheid bleek erger te zgn. Dit gebeurde, toen de kabel brak: ruim 20 miljoen Amerikanen en Canadezen konden plotseling geen hand meer voor ogen zien. In New York viel de duisternis tijdens de spitsuren. Ruim 800.000 mensen werden opgesloten in de on dergrondse terreinen. Tallozen zaten gevangen in liften van de wolken krabbers. jeugdbendes oefenden in enkele wijken van New York terreur uit. In Rochester (New York) sloeg men aan het plunderen. In Boston ontstond een opstand de gevangenis, die slechts met moeite werd onderdrukt. De verkeerschaos in de grote ste den tartte elke beschrijving. Het Amerikaanse ministerie van defensie stelde spoedig alle militaire eenheden beschikbaar om de open bare orde te handhaven. Presiden Johnson raadpleegde zijn belangrijkste adviseurs. Hij deelde de oorzaak van de storing mee en beloofde zijn miljoenen landgenoten zo gauw mogelijk weer licht. Geruchten over een geraffineerde sabotage werden direct door de auto riteiten tegengesproken. De Amerikaanse president gaf, toen langzamerhand overal het licht weer ging branden agenten van de FBI opdracht een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaak. In het dichtbevolkte New York viel de duisternis om 28 minuen over vijf. juist toen iedereen zich van zijn werk raar huis spoedde. Even dreigde er pa niek uit te breken. Dc gedachten gin gen uit naar een luchtaanval. Maar toen er verder niets gebeurde, maakte zich een vrolijke stemming van de mensen meester. (Voor vervolg zie pag. 9) MISLUKT De actie van handtekeningen tegen het huwelijk van kroonprinses Bea trix en de heer von Amsberg is een mislukking geworden. En dit waar lijk niet bij gebrek aan nieuwsvoor ziening over de actie. Integendeel, er is over de actie veel nieuws gepubli ceerd- Ook in die kranten die. ais de onze (tussen haakjes: we hebben er geen spijt van), de advertentie van het comité hebben geweigerd. Er is verschil tussen nieuws en ad vertenties en in de nieuwssfeer heb ben wc onze lezers voldoende op de hoogte gehouden. Nee. aan nieuws heeft 't het comité niet ontbroken. Men moet zelfs vast stellen. dat het bescheiden resultaat tot het nieuws in geen verhouding stond. Waaruit dan weer mag worden afgeleid hoe gemakkelijk iets in de nieuwssfeer wordt scheefgetrokken. Zoals in deze actie, die. naar het oordeel ook van de initiatiefnemers, nu moet worden beschouwd als mis lukt. MISVATTING De veroordeling door de Kaapse Sy node der Zuidafrikaanse Nederduits hervormde Kerk van het door de VU aan dr. King verleende eredoctoraat berust op een misvatting. Het kerkelijk college is tegen dit eredoctoraat, niet op grond van ras sendiscriminatie, maar omdat dr. King dc zaak van het communisme zou bevorderen. De geschiedenis leert dat er omtrent bevordering van het communisme spoedig misverstanden bestaan. En dan kan het gebeuren dat iemand wiens werkzaamheden mede ten doej hebben ontstaansredenen voor het communisme weg te nemen zelf van bevordering van het communism* wordt beschuldigd. Zo ook in het geval van dr. King. Men kan van iemand die zo duidelijk, en onder het brengen van opmerke lijke offers, onmiskenbaar onrecht bestrijdt moeilijk beweren dat hij het communisme bevordert. Integendeel dreigt zulk een beschul diging zelf aan het communisme be vorderlijk te zijn. STROOM Hoe kwetswaar is toch onze mense lijke samenleving. Treedt er ergens, op een enkele plaats, kortsluiting op. dan heerst er in een ogenblik de duistere chaos en is diezelfde samen leving aan ontwrichting ten prooi. Tc New York en ook in andere delen van het westelijk halfrond heeft men het ervaren. Daar werd met name heel een stad tot een verstoord mie rennest. Ontstellend hoe snel in zulk een sia tuatie kwalijke elementen hun kan sen grijpen. Spoedig al moesten plun deringen worden gemeld. Over velen ligt kennelijk slechts een broos vliesje van fatsoen, dat spoedig breekt. Een simpel gebeuren als het wegvallen van elektrische stroom kan leiden tot ergerlijke ongerech tigheden. Kwetsbaar is onze menselijke samen leving. En bij velen onzer is broos het vernis. Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk mist en tijdelijk wat motregen, morgen overdag ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 1115 uur) „Uw Rolls staat voor, meneer..." IT jyL HEREN Penninx en Koster uit Amsterdam hebben een exclusief verhuurbedrijf gesticht. Het heet ..The Flying Ladyen die naam is ajgcletd van de voorname figuur, die op de radiateur van hun twee voertuigen prijkt Ze hebben uit Engeland twee klassieke Rolls-Royces geïmporteerd en dte gaan zij nu verhuren, compleet met een in livrei gestoken chauffeur. De twee firmanten hebben die chauffeur een spe ciale opleiding laten geven bij de Rolls-Royce-fabriek. „Uw Rolls staat voor, mevrouw, meneer....- wordt dus een uitdrukking, die de eigen status (zij het dan maar als huurder) een eind omhoog kan stuwen. Over omhoog stuwen gesproken, u weet, waar onze bolbon staat

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1