Minister zal rundveeprijs op juiste niveau brengen Duitse vrouw nam hele wereld beet Bedrijfschap is het eens met prijsmaatregel Stookolie is goedkoop, prijs aardgas moet worden verlaagd Zal minister boekenkartel verbieden „Ik ben 14 en wil reep chocolade winnen „Flessehals": drie miljoen per km 7 DINSDAG 9 NOVEMBER 196 na Daling varkensvleesprijs nog in beraad) DEN HAAG Zoals wij gisteren i al berichten zullen de rundvleesprij- 'i zen door alle slagers moeten worden j aangepast aan de al gedaalde inkoop- lj prijzen. Het is gebleken, dat veel slagers dat nog niet deden. Als er geen gevolg aan deze maatregel wordt gegeven, zal de overheid zelf ingrijpen. Aldus minister Den Uyl (economische zaken) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid 1 mejuffrouw Kessel (kath. v.). Het Bedrijfschap slagersbedrijf heeft bij alle slagers aangedrongen op nale- 5 ving van deze ministeriële raad. i Bij de varkensvleesprijzen doet zich hetzelfde verschijnsel voor als bij de rundvleesprijzen. Of ook hier maatrege len genomen zullen worden, is nog niet bekend. Het bedrijfschap zegt in zijn I brief niets over de eventueel te hoge prijs van het varkensvlees. „Uit het onderzoek van het departe ment', aldus minister Den Uyl, „is de conclusie te trekken, dat de afwisselen de stijgingen en dalingen van de in- koopprijzen voor rund- en varkensvlees in 1964 en 1965 op zodanige wijze in de detailhandel zijn doorberekend, dat de verbruikersprijzen inmiddels gemid deld op een hoger niveau zijn gekomen dan bij juiste toepassing van de prijs- gedragsregels aanvaardbaar zou zijn". Minister Den Uyl heeft tevens een nota aan de Tweede Kamer gestuurd. Nota De nota bevat een tabel, waarin voor vijf soorten rundvlees en drie soorten varkensvlees een vergelijking wordt ge- maakt tussen de waargenomen gemiddel de prijs in de winkels en de volgens de minister aanvaardbare gemiddelde win kelprijs tussen januari 1964 en september 1965. De minister verklaart met nadruk, dat het hier gemiddelden betreft. Afwij kingen van 50 cent of meer zijn niet uit- Provo-pamfletten in „tijdelijke" bewaring AMSTRDAM De politie hier heeft gisteravond vier provo's het versprei den van een tegen het huwelijk van prinses Beatrix en de heer von Ams- berg gericht pamflet verhinderd. De jongens wilden de pamfletten uit- delen voor de ingang van Krasnapolsky. Agenten namen het kwartet mee naar het bureau. Nadat namen en adressen waren genoteerd, werden de jongens weg gestuurd. De pamfletten (ruim '20 stuks) werden in „tijdelijke bewaring" genomen om nader te laten uitmaken of de in houd aanleiding heeft gegeven tot het een strafbaar feit. Kleine storing DE BILT Een uitgebreid gebied van lage luchtdruk, dat de gehele oce aan beslaat, reikt tot in het westen van het Europese continent. Boven midden-Europa handhaaft zich een hogedrukgebied. Een kleine randsto- ring heeft de afgelopen 24 uur de in gang uan het Kanaal bereikt. Deze trekt opvullend in Oostelijke richting maar zijn verplaatsingssnelheid is niet groot. Onder invloed van de storing draait de wind naar oostelijke ricn- ting. Van tijd tot tijd veroorzaakt de ze storing wat bewolking, maar het ziet er naar uit dat alleen in het zuiden van ons land er kans bestaat op wat regen. Elders blijft het waar schijnlijk droog weer. Bij de Azoren daalt de luchtdruk als gevolg van een depressie die van de Zuid-Atlantische oceaan naar het noordoosten trekt. In het temperatuur- verloop komt over het algemeen wei nig verandering. HOOGWATER SCHEVENINGEN 10 november: 2.58 v.m.; 15.13 n.m. Woensdag 10 november: zon op 7.51, onder 16.57; maan op 17.42, onder 9.19. Dinsdag 16 november: laaUte kwar- 'het week in europa hedenmorgen zeven uur —- 11 1! ii it li Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Eindhoven Zd.-Llmb. Helsinki Stockholm 1. bew. windstil 13 windstil 15 windstil 15 Luxemb. Wenen i Innsbruck Belgrado mist windstil windstil 15 windstil 31 10 0 Rundvlees Richt prijs 10,67 Biefstuk Rosbief Mager lappen 6.96 Riblappen 6,60 Doorregen lappen 5,03 Varkensvlees Hamlappen 7,05 Ribkarbonaden 6,12 Schouderkarbonaden 5,40 Bij het onderzoek is uitgegaan Werke lijke prijs 11,82 prijzen in een basisperiode, waarin de be drijfsresultaten van de slagers volgens de bewindsman op redelijke hoogte lagen. Voor rundvlees is die basisperiode 1963, voor varkensvlees de periode september 1962augustus 1963. Als redelijke bruto winst was 22 procent van de omzet aan genomen, gesplitst in 25 voor rundvlees en 20 voor varkensvlees. Vertegenwoordigers van het bedrijfs leven hebben zich met dit berekenings systeem van de minister niet kunnen verenigen. Volgens hen zou voor beide vleessoorten 1962 als basisjaar moeten gelden. Minister Den Uyl bestrijdt dit argument omdat 1962 het jaar was met de hoogste bruto- en nettowinötmarges van de laatste tien jaar. Bij het onderzoek is tevens uitgegaan van de groothandelsprijzen. Het bedrijf schap voor de slagers meent, dat de groot handelsprijzen voor varkensvlees niet ge. heel overeenstemmen met de werkelijk heid. Met het oog op de bepaling vai standpunt inzake de varkensvleesprijzen acht de minister het noodzakelijk dit nader te onderzoeken. Adviesprijs bleek veel te hoog (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ontwerp voor het standaardcontract betreffende de levering van aardgas is thans bijna geregeld. Er ontbreekt nog een be langrijke zaak: de inkoopsprijs de gemeenten. Die kan pas worden bepaald als de verkoopsprijs aan de gebruikers bekend is. Aldus de heer H. W. Jettinghoff, wethouder van Rotterdam, gisteravond in zijn func tie van voorzitter van de algemene raad der Gemeentelijke Gasvoorzie- ning Zuid-Holland, die in het Rot terdamse stadhuis zijn begrotings vergadering hield. De heer Jettinghoff voegde daaraan toe, dat de adviesprijs voor het aardgas te hoog Is gebleken, gezien de prijs, die thans wordt betaald voor stookolie. Als gevolg van de stookolieprijs zal de prijs voor het aardgas aanmerkelijk la ger moeten worden gesteld dan de adviesprijs. De heer Jettinghoft ver wachtte, dat er binnenkort resultaten zijn te verwachten van de besprekin gen daarover. Als dat resultaat bekend is. kan de inkoopprijs worden gecalcueerd en dat moet zodanig geschieden, dat de ge meenten winst moeten kunnen maken. Programma Betreffende de ombouw van gas- toestellen in Zuid-Holland kon de heer Jettinghof het programma voor 1966 uit de doeken doen. Het bevat voor Delft 5.000 aansluitingen, voor Dor drecht 30-500, voor Den Haag 60.000, Fout bij omschakeling aardgas Bij Haarlemmers sloegen de vlammen eruit HAARLEM De eerste omschake lingshandeling op aardgas is gister avond kennelijk door onwennigheid van de beireffende functionaris niet bepaald vlekkeloos verlopen. Door het plaatsen van een verkeerd type afsluiter werd de druk in Haar lem-oost veel te hoog. zodat de vlam men uit allerlei kachels, geisers en an dere gasapparaten sloegen. Overigens zonder ernstige schade aan te richten. Een straatmaker zou de afsluiting plaatsen. Hij vergiste zich met twee naast elkaar lopende buizen, waarvan de ene een hoofdbuis met hoge druk was en de andere de lokale buis met veel lagere Op de lage drukbuis zette hij een af sluiter bestemd voor hoge druk. Toen dan ook het nieuwe gas in de leiding werd gepompt liep de druk onmiddellijk hoog op met als gevolg grote vlammen- verschijnselen. Daar de meeste mensen op de omschakeling bedacht waren zijn er waarschijnlijk geen ongelukken ge- Per omroepwagen en een snel ter plaatse zijnde politieauto werden de be woners van de vergissing in kennis ge steld. Nadat de buizen waren ..afgebla zen" kon de fout worden hersteld voor Leiden en omgeving 21.500. voor Alphen aan den Rijn 6.700, voor Voor schoten 3 300. voor Wassenaar 6.600. voor Noordwijk 3.500, voor Rotterdam 50.000. voor Vlaardingen 18.500 en voor Schiedam 16.500 aansluitingen In het algemeen moeten gemiddeld twee toestellen per aansluiting worden om gebouwd. Extraatje Uiteraard betreurt de heer Jettinghof het, dat dit gigantische programma moet worden uitgevoerd in een tijd dat vele gemeenten financiële zorgen hebben, maar gelukkig kon voor het gehele land het leningplafond tot 200 miljoen gulden worden opgetrokken, waarbij dit extra- tje in de eerste plaats moet worden be steed aan de aardgasomschakeling en de volkshuisvesting. Voor Zuid-Holland bedroeg het ex traatje vijftig miljoen gulden, dat aan de belanghebbende gemeenten voor de aardgasomschakeling kon worden toe gewezen. Deze gemeenten zouden zon der deze vijftig miljoen in grote moei lijkheden geraken. De heer Jettinghof was van mening dat de Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland in de toekomst als de Gasunie rechtstreeks aan de gemeenten gaat leveren en de G.G.Z.-H. dus niet als gezamenlijke inkoper van de ge meenten gaat optreden aan betekenis zal gaan verliezen. Benoem in gen Tot leden van het college van beheer van de algemene raad der G.G.Z -H. werden benoemd mr. R. M. van Ree- nen. burgemeester van Gouda en de heer B. Bol. wethouder van Den Haag Mr. W. A. Schouten, wethouder van Den Haag werd benoemd tot plaats vervangend lid van het college van be- Noorse coaster zonk snel na aanvaring VLISSINGEN De Noorse kustvaar der John Knudsen (295 brt.) en de Ne derlandse kustvaarder Unden zijn van morgen b\j dichte mist op de rede var Vlissingen met elkaar in aanvaring ge komen. De Knudsen. die voor anker lag, werd door de Nederlandse coaster over varen en zonk binnen zeven minuten. Acht opvarenden van de Knudsen heb ben zich met een sloep in veiligheid kun nen stellen. Zij werden door de Belgische sleepboot Scaldis aan boord genomen. De chef-machinist Klausen schijnt over boord te zijn gesprongen en is nog niet gevonden. DEN HAAG Nederlands oudste kar tel zit in de knel. De al meer dan 150 jaar bestaande afspraken tussen uitge vers en boekverkopers over exclusief handelsverkeer kraken onder de moder ne ontwikkeling. Vijftienhonderd boekhandelaren er tweehonderdvijftig uitgevers zoeken tol dusver vergeefs een uitweg. De dreiging van ontbinding van het kartel hangt als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de organisatie. Zoals het nu is mag het van de minister van econo mische zaken niet blijven. De fatale datum, waarop uitgevers er handelaren het eens moeten zijn is 1 ja nuari. De besprekingen over een nieuw verkeersreglement tussen de twee par tijen zitten in het slop. Het pessimisme in deze kringen is groot. Vaste commissie van C.R.M.: Ontwerp-omroepwet, och wanneer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kan de minister een streefdatium noemen voor de indie ning van het ontwerp Omroepwet? Dit is één van de vragen die de vaste commissie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aan minister Vrolijk heeft gesteld in het voorlopig verslag over de begroting 1966 dit departement. De commissie vraagt tevens wanneer het Koninklijk Besluit dat de overgangs fase van het omroeppersoneel zal rege len, kan worden verwacht Voorts in formeert zij naar de datum waarop re clame in radio en t.v. zal worden inge- Ook wil de commissie weten, wanneer de nieuwe omroepstructuur zal worden ingevo&rd. Zij verzoekt de bewindsman een globale raming van de reclame-in komsten in het eerste Jaar te doen. Veel leden van de commissie zijn van mening dat diverse begrotingsposten ie beknopt zijn toegelicht. Zij vragen een nadere motivering en een meer gede tailleerd overzicht van de gesubsidieer de instellingen en de verleende subsidies De 'ommlssie vraagt voorts wanneei de toegezegde nota betreffende de ont wikkeling van het maatschappelijk werk gereed zal zijn. Caranza vraagt ontruiming pand AMSTERDAM Hotelmagnaat Ca ranza vraagt in een kort geding ontrui ming van een pand aan de Amstel, omdat de huurder van het perceel ka mers aan Spanjaarden verhuurde. Huur der is van mening dat de heer Caranza alleen maar op uit is hem eruit te krijgen en het pand vervolgens duur te verkopen. Uitspraak 16 november. Kleine Margot is al 37 WATTENSCHEID (Duitsland) Margot Fiebig, een 37-jarige huis moeder wilde haar man helpen, de beste postzegelverzameling ter wereld te krijgen. Ze besloot, zich MM x. yC* GHANA Óef-rAA*?#.: als een meisje van 14 jaar uit te geven. Ze schreef brieven aan mensen in de hele wereld om haar wat postzegels te sturen- Ze zou dan van haar oude re broer een weddenschap om een reep chocolade kunnen winnen. Vo rige week meldden we al, dat de antwoorden uit alle hoeken van de wereld binnenstroomden. Ze ontving 65 000 buitenlandse postze. gels. 400 volledige series van bijzonde re uitgaven, een doos met chocolade van het prinselijk huis van Liechten stein en een aantal dollarbiljetten, die Amerikanen bij de zegels hadden in gesloten. Verder stuurde Hotel Sacher in Wenen een van de befaandste Sa- cher-Torten (chocoladecake met mok ka crème) en een bankdirecteur in Tokio zond Margot een album met alle in 1958 in Japan in omloop zijnde Baantje In de loop der jaren kreeg Margot brieven van paus, keizer Haile Se lassie, Tsjang Kai-sjek en Radio Pe king. Zij had een baan aangenomen om de portokosten voor haar uitge breide correspondentie te gaan ver dienen. Eenmaal kreeg ze in een be stelling 118 brieven uit Ghana. De collectie van haar man. de 41-jarige metaalbewerker Ern.il Fienig is nu verscheidene honderdduizenden marken waard. In Australië kwam haar bedrog zoals gemeld eahter uit. Margot zegt nu: „Ik heb het gedaan uit liefde voor mijn man". Onlangs is het zoontje van het echtpaar op 5-jarige leeftijd overle den aan menigitls. Misschien kan dit een reden zijn voor haar „slachtoffers" h«ar vergiffenis te schenken Nog tot augustus over noodwegen rijden (Van onze verkeersredacteur) De vier kilometer lange „fles- sehals" in de rijksweg Rotter dam-Den Haag bij Delft gaat langzaam van vorm veranderen. Hard wordt gewerkt aan het verwijderen van de hinderlijke kurk in een van Nederlands drukste rijkswegen. Het té smal le weggedeelte wordt langzaam breder, al zal de automobilist daar nu nog weinig van mer ken. Aan de westelijke kant (de weg Den Haag-Rotterdam) heeft men de weg al over een afstand van ander halve kilometer drie meter opgehoogd en van een 18 cm dikke asfaltlaag voorzien. In plaats van twee rijstro ken. is er nu ruimte gekomen voor drie stroken van elk 3.50 meter, een vluchtstrook van 3.50 m en een zgn. ..vreesstrook" van 0,60 m naast de middenberm, zodat dit weggedeelte nóg breder zal worden dan de rest van de toch al brede rijksweg 13. Verwacht wordt, dat in augustus vol gend jaar het hele westelijke deel van het project gereed zal zijn. Voor de buitenstaander lijkt dit waarschijnlijk laat als men weet .fiat al begin vorig jaar werd begonnen met de wegver- beterlng. Maar daarbij moet men dan ook rekening houden met de vijf viaducten waarover de weg leidt: al deze viaducten zullen 9 meter moeten worden verbreed om de weg te vrij waren van hinderlijke insnoeringen. Nylonltous voor vuile ruit Zodra men het westelijke deel klaar heeft, (tot nu toe werkt men nog precies volgens tijdschema) zal wor den begonnen met de aanleg van het deel richting Den Haag. Op het ogen blik liggen daar nog een deel van de oude weg en een noodweg, aangelegd om het verkeer geen last te doen ondervinden van de werkzaamheden. Nog vorige week werd de noodweg met 800 meter verlengd, dezer dagen zal de andere weg over een zelfde afstand worden verlengd. In augustus zullen beide wegen echter worden weggeruimd om plaats te maken voor de nieuwe weg, waarover het verkeer uit Rotterdam zal gaan rijden. Het zal echter nog wel tot eind 1967 duren voordat dit deel gereed zal zijn. In die tussentijd zal het verkeer ii beide richtingen worden geleid over het in augustus gereed te komen weggedeelte: gezien 1e norme breed te zal dit weinig stagnatie Trouwens, er is tot nu toe lijks stagnatie geweest. i Tip n: nis r het schoonmaken s vuile zo best blijkt te doen, probeer het Jan een» met een nylonkous erom heen Door de mazen heeft deze een heter reinigende werking. Het vuil vliegt er af. Enu hoeft niet meer te klagen als uw vrouw wéér eens een ladder heeft OVERZICHT De beide noodwegen bl :ken slechts zelden moeilijkheden bp a leveren, niet in de laatste plaal door de verkeersgeleiding vanuit l politie post aan de weg .die door n :ddel van een gesloten tv-circuit de iele dag door een overzicht heeft ov. de weg en al naar gelang de situati lagere snelheden kan verplichten. Eind 1967 zal ook het gedee 'e van het Caltex-benzinestation tot a n het viaduct Brasserskade tveemaa drie rijstroken hebben. Daar an kan men nu nog niet beginnen c.ndat er -erst een nieuw viaduct zal noeten kernen (men is daar al mee be: ig). Dat zal dan betekenen, dat Ie drukke weg Rotterdam-Den Ha g een van Nederlands modernste we gen zal zijn, aangelegd volgens d. laatste inzichten. dat is die drie miljoen gulden per kilometer meer dan waard *************4.-****- Wegproef met de Renault R10 major De Renault R 8 Major Is al we.t verouderd. Iets meer dan een jaar geleden na zijn introductie kwam de grootste Franse automobielin dustrie met een nieuwere versie voor de draad, die R 10 Major werd genoemd. Het onmiddellijk opvallende, uiterlijke verschil zit in de neus. Deze is verlengd, wai de lijn aanzienlijk vlotter en de bagageruimte groter maakt. Het interieur onderging ook enkele wijzigingen, doch het blijft de vraag, of het imitatie-walnotehout. dat voor het dashboard wordt ge bruikt als een verbetering moet worden beschouwd. Het „innerlijk" va. de R 10 i» Sekjk gebleven aan dat van de R 8 Icchanisch noch motorisch is er let* veranderd. Dit betekent dat de wagen een achterin geplaatste, viercilinder-ir lijn-motor bezit, die een inhoud van 1108 cc heeft en e n vermogen van 50 pk. Dit betekent óók dat de befaamdi ..draverseigenschappen" gehandhaafd bleven. Als torsnelheid hebben we 135 echte kilometers per uur gemeten wat 7 kilometer lager is dan de meterstand aangeeft. WEGLIGGING Of het aan de verlengde neus ligt weten we niet. maar de R 10 heefl een betere weglieeine dan zijn voor ganger. Het ietsje te veel overstuur van vroeger is verdwenen. Zelfs bij bochten, die fors. zeg maar: té fors. worden genomen, breekt de wagen niet uit. De krachtbron van de R 10 is bijzonder soepel. De motor is zowel op hoge als op lage toerentallen ingesteld, wat het stadsriiden tot een genoegen maakt. Met weinig schake len kan veel worden gedaan. Tegelij kertijd kan de transmissie vier versnellingen vooruit, alle synchro nisch voor een felle accelleratie zorgen, die de wagen in iets meer dan 30 seconden van een staande start op een snelheid van 100 kilometer per SCHIJFREMMEN De R 10. die net geen middenklas ser. maar toch ook weer geen kleine wagen is, heeft schijfremmen. Niet twee, zoals bij dit mode-artikel tegen woordig meer en meer gebruikelijk wordt, maar liefst vier op alle wielen dus. Bij krachtig remmen was van „fading" dan ook totaal geen sprake. Wel heeft men heel wat mee >edaaldruk nodig dan bij trommel- remmen, terwijl het na lang stilstaan >nder vochtige weersomstandigheden aanbeveling verdient een paar keer op de rem te trappen om de schilvcr te drogen. Het comfort van de K 10 Is zoal men dat van een Renault kan ver wachten. De verstelbare stoelen zijn fauteuils gelijk, terwijl de zittingen in een Pullman-trein zouden passen. Het benzineverbruik is lager den Een overzicht van de werkzaam heden aan de flessehalsge heel links een gedeelte van de nieuwe weg, die over anderhalve kilometer vrijwel gereed is. Rechts de beide noodwegen, waarover het verkeer thans wordt geleid. Goed licht verhoogt veiligheid Bij technische keuringen blijkt regelmatig dat de verlichting van onze voertuigen veel te wensen overlaat. Zo heeft de ANWB in haar verllchtingsaktie van 1964 25.000 auto's gekeurd, waarvan 85 procent geen goede verlichting had. De Touring Club de Suisse keurde 40.000 automobielen, waar bij 47.784 foutieve punten werden geconstateerd. Enige veel voorkomende fou ten en gebreken zijn: a. Nier goed afgestelde koplampen. b. Geheel niet, of slechts matig brandende koplampen. c. Rijden met gedimd licht in plaats van met groot licht. Veel automobilisten schijnen te vergeten dat de lichtschake laar eigenlijk even belangrijk is als het rem- en het gaspedaal. De verlichting kan op de vol gende wijze worden gecontro leerd: Laat voor- en achterlich ten in een etalageruit reflecte ren. Dit is ook mogelijk in een spiegel, die men wel op kruisin gen van wegen tegenkomt, bij het inrijden van een garage (reflectie op de muur), en bij een stoplicht of een spoorweg overgang (reflectie op de'wagen voor en achter). Een pechlam, een gevaren driehoek en een pakket- reserve- lampen zijn nuttige accessoires in het winterverkeer! Ijs vliegt er mee weg De tijd van nachtvorst gaat weer komen en dat betekent, ja. nu al be vroren ruiten. Wie het 's morgein vroeg nog te koud vindt om* de ijslaag met een schrappertje te verwijderen, kan daarvoor ook ruitesproeierstof gebruiken. Het werkt snel en doel treffend. Al tijdens het spuiten ver dwijnt het ijs als sneeuw voor de zon. Ook de sloten kan men er mee nspulten. Voor een kleine vier gulden heeft men al een flinke bus. En wat die bevroren sloten betreft: daarvoor kan men ook een handig grafietspuitje kopen. Ze zijn er al voor 1.70. t Is maar hoe je het bekijkt LONDEN De komiek en musicus Dudley Moore gelooft dat hij de enige blauw-zwarte buitenlandse wagen (een Mase- rati) bezit, die voorzien is van een met champcgne gevulde in gebouwde ijskast. Maar toen hy een dezer dagen na een opname voor zyn film „The wrong box" rijn auto wilde sterten, weigerde Eerst tuist hij niet wat er aan de hand was, maar toen herin nerde hij zich plotseling, dat hij de ijskast „aan had laten staan" en dat de accu leeg moest zijn. ,J5en geluk bij een ongeluk", zei hij- „De champagne is koud." 4******** de bank genomen noteerden we 1 op 13. terwijl we toch verschillende, 'ange trajecten met een hoge snelheid lebben gereden. Al met al een plezierige wagen, ook vat betreft het onderhoud. Dat er van enige zijwindgevoeligheid sprake is. is normaal, wan' dit heeft alles met het gewicht en de maten te maken. De Driis van de R 10 bedraagt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7