't is weer tijd voor Actie tegen huwelijk volledig mislukt Pearson kreeg niet de meerderheid Amerika tegen toelating van Peking tot VN Logboek^ Port Said wordt een vrijhaven iets voor z'n fiets! Onderzoek van politie op grond van dagboek Jn Mn étonte, Ktj China: geen verzoening in Vietnam Weer een Boeing-727 neergestort: 58 doden 5 DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 n ir North Stat*", mat da Dutch Swing Collega Band o.l.v. Patar Schilperoort via Radio Veronica zó zacht zó geurig 10.30 an 18.46 u Portugal Md jet Sts "TR worden in deze tijd talrijke Ko ■L' verkiezingen gehouden. Er zijn aai evenwél weinig landen, waar ze zo }ec zinloos zijn als die, welke zondag in Portugal werden gehouden. Van werkelijk vrije verkiezingen is geen sprake geweest, sinds dr. Sala- zar in 1932 aan de macht is geko- men. Oppositie voeren tegen zijn l beleid bleek ook de laatste jaren onmogelijk. Blijkbaar durft Salazar het nog steeds niet aan, de oppositie in zijn land een kans te geven, zich op legale wijze te doen gelden. Er is een tijd geweest, dat deze oppositie aj,. nog een gering omvang had. Het verzet tegen de politiek van Salazar neemt toe in de kringen, waar p de met dictatoriale macht beklede staatsman totdusver heeft gesteund. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Salazar bij vrije verkiezingen nog altijd over een meerderheid zou kunnen beschikken. Zijn kansen io- worden echter steeds kleiner. Verkiezingen als die van zondag jl. hebben geen enkele waarde. Zij bewijzen niets en kunnen slechts leiden tot radicalisering van het optreden van de oppositie. Dit laatste kan nooit in het belang zijn van het Portugese volk, dat als lid van de Navo met ons verbonden Slechts 65.000 handtekeningen... DEN HAAG De actie van het een scherp verwijt aan de directies van Comité verzoekschrift Staten- kranten die geweigerd hadden een n i-i advertentie van het comité te plaat- Generaal (om het huwelijk van - - - - i prinses Beatrix niet goed te keu ren) is een volledige misluk king geworden. In plaats van de verwachte half miljoen tot twee miljoen handtekeningen kwamen er slechts 65.000 binnen. Krijgsraad Naar aanleiding van de tv-krijgs- raad zou ik willen opmerken dat m.i. alleen van schuld sprake was bij de insluipers. De schildwacht die de bun ker bewaakte was uitgerust met ge weer en scherpe patronen. Hij som meerde, toen er onraad (insluiping) was, te blijven staan en maakte daar na (achteraf bekeken voorbarig) ge bruik van zijn geweer. Maar de in dringers wisten dat het object be waakt werd door een gewapende «childwacht; ze wisten dus dat ze groot risico liepen. Ik moet u zeggen dat het met geen woord reppen over mogelijke schuld bij de insluipers mij heeft verbaasd. Hoe zou de aanklacht geluid hebben als de schildwacht door insluipers overvallen was? Rijswijk IJ. Steenstra Zo is het (2) Reeds meerdere malen is uit uw commentaar op tv-uitzendingen geble ken. dat u het programma „Zo is het enz." nu ook niet direct het best ge slaagde van alle uitzendingen acht. Ik zou willen vragen of het niet moge lijk is voor de diverse bladen die dezelfde mening zijn toegedaan, een schrijven te richten (gezamenlijk) aan de voorzitters van alle omroepver enigingen. dus ook van de Vara, om deze te bewegen haar invloed aan te wenden genoemd programma niet meer uit te zenden? Ik meen dat bin nenkort de KRO ook al met zoiets wil komen. Dat wordt dan zeker een tegen elkaar opbieden? Dit alles zal het begrip voor eikaars mening en overtuiging in dit land er bepaald niet op vooruit doen gaan. Dordrecht F. J. van Krimpen Zo is het (3) Voor de zoveelste maal heb ik me aan het „Zo is het"-programma (op de Vara-jubileumavond) geërgerd. Maar wat lees'ik 's maandags in de krant van uw commentator? Terwijl de Vara zo langzamerhand bekend staat als onfatsoenlijk, kwetsend en als een vereniging die schelden rustig toelaat, lees ik er in uw commentaar slechts één regel over, waarin zelfs nog het woordje „leuk" voorkomt. Maar er kan niet voldoende op gewe zen worden hoe afschuwelijk het niet ontzien van anderer gevoelens, zoals dat in dit programma bedreven wordt, is. Moeten we dat dan alle maal maar toelaten? Ik hoop. dat uw commentaar in het vervolg een duide lijker beeld over de feiten geeft en er zich niet meer met één woordje af maakt. hetgeen in zekere zin nog een aanprijzing van het programma was Gorinchem D Boogaard De secretaresse van het comité, me vrouw Eringa, verklaarde gisteren in een vraagesprek voor de KRO-radio: „Wij zijn zeer teleurgesteld." Zij toon de zich ook zeer ontzet over de angst van de mensen om een handtekening te plaatsen. „Het lijkt wel of wij in een politiestaat leven", zei ze. Mevrouw Eringa besloot haar commentaar met Canadese verkiezingen OTTAWA De liberale premier van Canada, Lester Pearson, is er bij de gisteren gehouden parlementsver kiezingen niet in geslaagd de meer derheid in het Lagerhuis te krijgen. Zijn partij blijft weliswaar met 129 zetels de grootste fractie in het 265 zetels tellende huis, doch de voor naamste oppositiepartij, de conserva tieven onder de 70-jarige oud-premier Diefenbaker van wie PearSon na de verkiezingen in 1963 het bewind over nam, ging in vergelijking met de uit slag van 1963 met vier zetels vooruit en kwam op 99 zetels. De belangstelling van de kiezers was aanmerkelijk minder dan bij vo rige verkiezingen. Ongeveer 65 pet. van de stemgerechtigden kwam naar de stembus. Tegen omstreeks 80 pet. in 1963. Het comité heeft de handtekenin gen gisteren bij de griffie van de Twee de Kamer ingediend. Een vand e andere leden van het co mité, prof. Wiersma, was echter een tegenovergestelde mening toegedaan. „In vrij korte tijd hebben wij als niet beroeps-propagandisten een mooi re sultaat geboekt. Ik ben dan ook zeer tevreden." Bij de Tweede Kamer zijn gisteren en vandaag nog -tal van andere schrif telijke betuigingen van instemming met dan wel afkeuring van het huwe lijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg binnengekomen. De Tweede Kamer zal de goedkeurings wet morgenmiddag in behandeling ne- Datum bezoek van Erhard aan V.S. nog onbekend WASHINGTON De datum voor het bezoek van bondskanselier Erhard aan president Johnson wordt over en kele dagen vastgesteld, aldus de Westduitse ambassadeur Knappstein hier. Diplomatieke zegslieden menen dat Erhard in de tweede week van december naar Washington komt. Velasquez inspireert kappers IAR/E Spaanse kappers hebben zich laten inspireren door hun onsterfelijke landgenoot, de schilder Velasquez. De kapsels dragen de namen van zijn be roemde kunstwerken. Links Juana Pacheo" een creatie van Alphonso. Midden „Ifant Marga rita", een kapsel van Delix. Rechts „Conde Duque" een coif fure van Valentin. NEW YORK De Ver. Naties zouden zwichten voor chantage als zij Peking als lid zou toelaten. Dit verklaarde de Amerikaanse afge vaardigde Goldberg gisteren in de As semblee van de VN. Toelating zou de vernietiging betekenen van de ordelij ke en progressieve wereld, bij de op bouw waarvan de VN de afgelopen 20 jaar hebben geholpen. De afgevaardigde van Formosa (Na tionalistisch China) zei dat toelating van afbrekende en demoraliserende in vloed zou zijn op het werk van de VN. Wijzend op de gebeurtenissen in Indo nesië zei hij: „Des te nauwer een land verbonden is met Peking, des te meer is het blootgesteld aan communistische infiltratie en ondermijning! In een ziekenhuis te Chapel Hill in de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft men maandag een Siamese tweeling twee meisjes van zeven maanden na een operatie van "ier uur kunnen schei den. De toestand van de meisjes is be vredigend hoewel zij nog niet buiten ge- Aan boord ss. Rotterdam, maandag "I/AN een sombere, door tralies beveiligde ge vangenis naar de vrijmakende en juichtonen oproepende omgang van een toren. Van een miezerig bestaan naar de grote, stille ruimte, die zo bespiegelend iverkt. Dit zijn de polen, waar tussen het leven van Gaston van den Bergh zich beweegt, polen, die even toerden omgebogen voor het maken van een droomreis. In z'n gewone doen is de 41-jarige Belg griffier van het Antwerpse Arresthuis. Langs z'n zwart houten tafel trekken „de vreemde en tuchtloze elementen"f die in dit Huis van Bewaring worden bijeengebracht. Hij registreert namen, hij schrijft op wat de gevangenen bij zich hebben, hij kijkt verscheidene van hen peinzend na, als ze onder bewaking naar de cel worden geleid. Van ome speciale verslaggever LINK van BRUGGEN Als Gaston van den Bergh pre cies om half zes z'n hoed opzet en de verveloze deur van z'n kantoor tje achter zich dichttrekt begint z'n tweede, veel kleurrijker gang. Die van adjunct-stadsbeiaardier van Mechelen. die van de rijke, over de daken buitelende klanken, welke hij, in hoge eenzaamheid gezeten, voortbrengt. Uniek amusement En nu op de Rotterdam, op de wijde oceaan met het nimmer wis selende décor van wolken, wind en water. Als bespeler van het mobie le, dertig klokken tellende carillon, als brenger van een uniek soort amusement op zee. Hij zit tegenover je, de kleine, wat schuwe beiaardier. Hij laat je z'n handen zien, waarvan de vin gers dikke eeltranden vertonen. Het komt van het beuken op het stokkenklavier, dat voor de halve tonen een speling van acht en voor de hele tonen één van tien centime ter bezit. „Ik had van m'n hobby graag m'n beroep gemaakt", zegt de Belg. „Maar ja, dat zal wel nooit lukken. Het betaalt niet en m'n vrouw en kinderen moeten per slot van reke ning leven. Ik geef toe dat ik op een bijzonder depressieve wijze m'n brood verdien. Altijd in die gevangenis: elke dag in een door gangshuis, dat een mens, ook al is hij vrij, slechts terneer kan druk ken. Maar als ik hoog in de toren zit, voel ik me blij en gelukkig. De adem van de macht raakt me dan aan. omdat ik weet dat iedereen naar me luistert." De beiaardier staart naar de zee, die langs de ramen van de kaartka- mer glijdt. De 408 treden van de toren van Mechelen, de 375 van die van Lier en de 525 van die van Antwerpen liggen een wereld van hem vandaan. Hij hoeft 42 treden af te dalen c promenadedek de klokken te laten klingelen. Twee uur per d€ig Elke middag en morgen doet hij POTTER'S CATARRH PASTILLES CAIRO Port Said zal een vrijhaven worden. De haven wordt gemoderniseerd. Er zullen hotels worden bijgebouwd. Jaar lijks passeren 20.000 schepen de stad. De maatregel wordt genomen om de inkom sten aan deviezen te vergroten. 'n geschenk voor vader? Naar bedenkelijke feestjes KAISERSLAUTERN In Kaiserslautern gonst het van ge ruchten over een van de grootste dolce vita-affaires die ooit in West-Duitsland aan het licht zijn gekomen. In deze fase van het onderzoek weigert de justitie ech ter inlichtingen te verstrekken. Een woordvoerder van het open baar ministerie heeft meegedeeld dat op grond van een dagboek van de 21- jarige Inge S., bijgenaamd Rooie Inge, een onderzoek op gang is gekomen. In het dagboek had het meisje bijzon derheden opgetekend over een groot aantal feestjes en deelnemers daar aan. Toen Inge kort geleden in een ziekenhuis haar rekening niet kon betalen, hield de directrice haar kof fer als onderpand achter. Zij vond toen het dagboek en schakelde daarop de politie in. Inge en een 22-jarige vrien din Anita K. zouden het middelpunt zijn geweest van zwoele feestjes in een wijk van buitenhuisjes. Tot de feestgangers zouden belangrijke za kenlieden, een jurist, een lid van de gemeenteraad en een bekende sport man hebben behoord. In de kluis van een hunner zou de politie een stapel foto's van de bijeenkomsten hebben gevonden alsmede grote hoeveelhe den sterke drank en stimulerende middelen. In Kaiserslautern zou Inge hebben verklaard dat wat haar is aangedaan zo gemeen is dat zij het nauwelijks kan beschrijven. zijn werk gaat, weet hij zelf niet. Gaston van den Bergh. drie jaar lang gedurende de avonduren op de Mechelse beiaardierschool opge leid. heeft in zijn leven 128 ver schillende carillons bespeeld. Drie kwart deel hiervan staat in Neder land; de rest in België en Noord-Frankrijk. Westertoren „Ik ben in Sneek geweest, in slechts Bolsward, in Emmeloord en in Rot- op het terdam", verklaart hij. De Oude Ja kob van Den Haag en de Westerto ren van Amsterdam zijn goede be kenden van mij. De laatste heeft naar mijn smaak de klankrijkste beiaard ter wereld. Hoeveel caril lons er op de aarde zijn? Tussen de ben er maar een paar." Er moet aanleg zijn, als men bei aardier wil worden, doch het is niet noodzakelijk piano of orgel te kunnen spelen. Het pianoklavier, waarmee ook een orgel is uitge rust, is zo heel verschillend van een stokkenklavier. Vooral de aan slag en het auditieve contact zijn anders. Gaston van den Bergh kent goe de pianisten, die het carillon spe len hebben opgegeven, omdat ze bang voor beschadiging van han den en vingers waren. Anderen daarentegen, die aan het begin van hun studie geen noot konden lezen, zijn beiaardiers van naam gewor den. gerde. Maar vanmiddag gaat het River Side Church Het repertoire van Gaston van den Bergh omvat Vlaamse, Hol landse. Franse, Engelse en Ameri kaanse liederen. Hij speelt, terwijl „Ik heb les gehad van de beken de Staf Nees en Sjef van Hoof", mediteert hij. „In mijn klas zaten Belgen, Hollanders, een Zwitser en honderden passagiers zittend of een Spaanse. Ook een Amerikaan, staande luisteren, en tientallen an deren hun camera's op hem afvu ren. Hij groeit er in. De vreugde Hij straalt van zijn anders zo melan cholieke gezicht. een zekere James Lawson, die ik achttien jaar niet heb gezien, beiaardier in New York en hij staat me straks bij aankomst op te wachten. In zijn toren, die van de Riverside Church, mag ik een Zeereis concert geven op de liefst 74 klok ken, die er hangen. Ook is er iets „Ik ben blij dat de HAL mij in de negerwijk Harlem georgani- heeft uitgenodigd dit allemaal mee seerd. Daar zal ik, als alles tenmin- te maken", brengt hij naar voren, ste doorgaat, het carillon van de „De bedoeling is het Belgische ac- St. Martin's Church bespelen", cent van de Festival Sailing met 's Avonds zie je Gaston van den de van de gemeente Mechelen ge- Bergh weer. De man, die zich beur- leende, reizende beiaard te verster ken. Eerlijk gezegd heb ik altijd van een lange zeereis gedroomd, maar ik heb me nooit veel kans Rotterdam gegeven dit nog eens waar te telings in de gevangenis en op de toren bevindt, zit in z'n beste pak aan het Farewell Dinner van de Hij bestudeert de hard-oranje schaal van een opge- ken". diende kreeft, hij kijkt dromerig in Het Antwerpse Arresthuis is zijn de glinstertjes van de schildpad griffier zoveel mogelijk tegemoet soep, hij nipt voorzichtig aan een gekomen. Hoewel hij nog slechts goed glas Bourgogne. een paar verlofdagen tegoed had, heeft men hem gedurende de week einden een nieuwe vakantie laten verdienen. En door een ambtelijke kronkel maakt hij zelfs nog overu ren op zee, maar hoe dat precies in Alsof hij zich betrapt weet, kijkt hij je plotseling aan. Met een verle gen lachje werpt hij je een herken- ningsblik toe. De reis, de droom reis van de beiaardier, duurt nog twaalf dagen en nachten... Te Frankfort heeft zon dagavond een 37-jarige arbeider zijn zoontje van zeven maanden zo gesla gen dat het overleed. Te genover de politie ver klaarde de man. dat hi in dolle drift was ontsto ken door het huilen van het kind, terwijl hij zat te kijken naar een sport- uitzending op de televisie. 1 In het Londense May- fair heeft de „bontbende" weer eens toegeslagen. Uit een duur magazijn werd voor ruim 800.000 gulden aan bont ont vreemd. Volgens iemand van Scotland Yard moe ten de dieven wel iets van bont weten. Zij na men uitsluitend het beste mee, zei hij. 1 Prinses Anastasia von Preussen, 25, aehterklein dochter van de laatste Duitse keizer is gisteren in het huwelijk getreden met erfprins Alois Kon stantin zu Loewenstein Wertheim-Rosenberg (23) Zij trouwden te Erbacl in Rheingau. Een caféhouder bij Bonn vond op een bier viltje de woorden „ik ben PEKING China heeft gisteren la- een moordenaar", kort na- ten weten dat in het conflict om Viet- dat zondagavond het stof-[nam geen sprake van een verzoening felijk overschot van een kan zijn. Peking spreekt van een 7-jarig meisje was gevon- strijd „op leven en dood". Amerika CINCINNATI Achtenvijftig inzittenden van de Boeing-727 van de American Airlines zijn gister avond om het leven gekomen toen het toestel bij zware regenval in de buurt van het vliegveld van Cincinnati (V.S.) neerstortte. Van de 62 inzittenden konden er slechts vier worden gered, onder wie de stewardess Tonie Ketchell en nog een ander lid van de bemanning. gebruikt had moeten worden. Mensen die in de buurt aan het werk waren hebben ontploffingen gehoord, toen het vliegtuig verongelukte. Een van de omwonenden verklaarde drie zware explosies te hebben gehoord. Kort daarna zag hij een lichtflits. Er wa ren echter geen aanwijzingen, dat er zich kort voor de landing technische moeilijkheden in de cockpit hebben voorgedaan. Het reddingswerk werd gisteravond zeer bemoeilijkt doordat er nog een halve tank met brandstof in het vliegtuig stond. Het gevaar voor nieuwe ontploffingen was dus niet den. In een ander café wordt van rwendej "beschnldigï'Dezëj cïncinnatï,'werd"'nlotseirnï verbroken 1 io...n i werd een 28-jarige arbd- uitspraak volgt op een bezoek, dat de; op het moment dat de piloot voorbe 1 Boeing-727 Op 16 aStra óntnMte wordt er slerk van «et boven* bet JStiLSSSTLfSS* dacht de dader te zijn. I bracht. kilometer van de landmgsba"; I reidingen voor de landing trof. Het j boven het Michiganmeer een derge- i Moskou heeft ge-toestel kwam neer op ongeveer twee U|k toestel, waardoor alle dertig Inrit- kilomAtAr v.n n* ïnwri.wztoidie tenden om het leven kwamen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5