Nieuwe Leidse Courant Zwolsman wil EMS weer gezond maken artola Vondeling wil van dikdoenerij af Windhandel gepleegd met aandelen Rijksdaalder kleiner en gulden van nikkel Huiszoeking in Chinese wijk van Djakarta Hoofdartikel in de Times als advertentie Kappers willen meer voor knippen Artis zoekt zogende hond NIEUW! Kamer akkoord met Leidse grenswijziging Kabinet sprak weer over dekkingsplan CDU-politi cus niet eens met Oost-politiek Commentaren Claus £etuio;e a décharge BRIESENDE LEEUW Dinsdag 9 november 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stotttyaiftgh ie gftebleven »iijw Keet in teghentpoetf' Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond Overdrijvende wolkenvelden met in da zuidelijke provincies kans op enige re gen. Elders op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matige, in hoofd zaak oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Door mijn bod veel kwaad voorkomen Suggestie com missie van financiën: j (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG De vaste commissie :an financiën heeft in haar voorlopig rerslag op de begroting 1966 van het lepartement van financiën verschil- ende vragen gesteld over de bezuini- jingstips. De commissie wil weten loeveel brieven er gestuurd zijn, of er !oede suggesties bijzitten en hoeveel nan-uren tot dusver aan de behande- ing van deze brieven zijn besteed. In het voorlopig verslag wordt ge- tiformeerd hoe het komt dat ondanks steeds verder gaande mechanisering i de belastingadministratie, het amb- renkorps voortdurend groter wordt, ïissie vraagt minister Vonde ling of het niet wenselijk is de Dienst r Domeinen, die thans onder financiën sorteert, naar het ministerie van indbouw en Visserij over te brengen, dringt aan op vereenvoudiging van fet belastingstelsel. De commissie doet bewindsman de suggestie, het for- het gewicht van de zilveren Sjksdaaider te verkleinen en de gulden nikkel te vervaardigen. WASSENAAR De heer R. Zwolsman heeft verklaard dat het de Zwolsmangroep is, die het bod op de aandelen Exploitatie My.-Scheve- ningen doet en dat by de Zwolsmangroep „nu de doos opengaat". Deze besloten vennootschap zal by het verwisselingsbericht de stand van zaken volledig uit de doeken doen, om het noodzakelijke vertrouwen te krijgen. Als de obligaties over vijf jaar weer verwisselbaar zijn in aandelen, wil Zwolsman het concern weer ste vig op de benen hebben. Hij hoopt over vijf jaren een interessante ruil- mogelijkheid te bieden. De garantie Als Surinaamse jeugd Sappemeer moet lerenpagina Kernmerk. Dolce vita in Kaiserslautern - pagina 5. Anti-actie volledig mislukt - pagina 5. Logboek vandaag: droomreis van een beiaardier pagina 5 Rundvlees moet goedkoper worden; hoe was de prijsont wikkeling pagina 7 Wegwyzer: werk aan de fles senhals by Delft pagina 7 Bijna elke avond moord doodslag op het scherm pagina Ethergolv DJAKARTA Troepen, gesteund door pantserwagens, sloten gisteren de dichtbevolkte oude stadswijk van Dja karta af en doorzochten huis voor huis a te gaan, of er wapens verbor gen waren. Daar wonen voornamelijk Chinezen. Sinds de mislukte staats greep worden nog ongeveer 7-000 wa pens vermist. Volgens radio-Djakarta hebben in Mid- den-Java opstandelingen 251 mensen ge dood en 322 huizen afgebrand. De raad gevende vergadering heeft Soekarno een lijst overhandigd van 20 personen, die bij de staatsgreep betrokken zouden zijn geweest en hem uitgenodigd maatregelen tegen hen te treffen. Te Djakarta hebben honderdduizend mensen betoogd tegen het communisme, en Soekarno en de strijdkrachten trouw betuigd. Kind uitgestuurd op roof: 9 maanden ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de 33-jarige chauffeur Christiaan uit Valburg en de 45-jarige w J. M. G. uit Nijmegen, die ervan worden beschuldigd het elf-jarig zoontje Wim van de vrouw op roof te hebben uitgestuurd. Bovendien zou de man zijn gezin in Valburg in hulpeloz toe stand hebben achtergelaten. De rechtbank veroordeelde zowel de man als de vrouw tot negen maanden met aftrek. Japan herschrijft zijn geschiedenis: Amerika was verantwoordelijk voor Pearl Harbour WASHINGTON Japan herschrijft zijn geschiedenis. In boeken op middel bare scholen wordt nu gesuggereerd, dat Amerika en niet Japan verantwoordelijk is geweest voor Pearl Harbour. Japan was omsingeld. Generaal Tojo, eens een oorlogsmisdadiger, is nu de ..vaderlijke oorlogsleider". Aldus hettijdschrift US News en World Report. LONDEN Londense Times-lezers hebben gisteren vreemd opgekeken, toen ze op pagina vijf over drie kolom een hoofdartikel aantroffen van het Ameri kaanse blad The Philadelphia Inquirer. Het was als advertentie geplaatst. De Ondankbare luidde het opschrift van het artikel, dat zich keerde tegen president De Gaulle. Het zou voor het eerst in de geschie denis van de Times zijn geweest, dat een hoofdartikel uit een andere krant als ad vertentie werd meegenomen. Prinses Beatrix heeft vanmorgen te Utrecht de viering van het negende lustrum van de Christen Jonge Vrouwen federatie bijgewoond. door de Zwolsmangroep geeft een extra-zekerheid. Dekking door onroerend goed aan het trustkantoor te cederen, ligt niet in de bedoeling, want dit zou een te grote rem worden op de groei, doch wél zal men het totale leningsbedrag beperken. Een onveranderd dividend EMS is waar schijnlijk. Obligatiehouders komen op 18 pet uitkering. De rente is fiscaal een aftrekpost in tegenstelling tot het divi dend, zodat aandeelhouders na de ver wisseling daarvan meeprofiteren. Het spaarfonds voor het personeel van de Zwolsmangroep staat nu voor de vraag of het de aandelen E.M.S. (elke medewerker heeft een stuk van f 100 verworven) zal verwisselen voor obliga ties. „Omruilen" is de raad van Zwols- Hij meent, dat de zeer losse waarde ring van de aandelen tussen 210 en 240 pet eigenlijk nog meevalt, gezien de om vangrijke baisseposities, die doorbroken moeten worden. Zijn bod vindt hij „niet genereus", omdat de waarde van het aandeel misschien nog wel hoger is. Het bod steunt op de balanswaarde. De kleine aandeelhouders hadden onder invloed van de vele publikaties en op raad van commissionairs gekocht en waren daarna slachtoffers geworden van de aanhou dende koersdalingen. Sommigen hadden de aandelen verworven op een soort Pfolongatiekrediet bij Windhandel Bij het bod van de heer Zwolsman heeft het hernieuwde rumoer om al dan niet vermeende prolongatiegeval- len een rol gespeeld. Hij meent dat door het bod veel kwaad is voorkomen. Hij heeft de indruk dat er windhandel is gepleegd. Het bod is voor hem een persoonlijke zaak geweest omdat hij persoonlijk verweven is met de E.IVI.S. Hij heeft overwogen dat een belang rijk deel van de aandeelhouders een speciale categorie vormt en niet be hoort tot de normale kring van aan deelhouders. „Toen dezen in de puree kwamen te zitten", stond er voor hem „maar één weg open". Zijn medebe stuurders zagen geen aanleiding tot ingrijpen en meenden dat de beurs- situatie vanzelf weer moet opklaren. Nieuwe top Thans zit de E.M.S. zonder rissen en de raad van bestuur bestaat nog slechts uit de heer Zwolsman en het waarnemend lid. zijn zuster mejuffrouw P. Zwolsman. Prompt is echter 't aange kondigde heengaan van de heren Van der rinten. Treurniet en de Rooy gevolgd door de mededeling dat de EMS nog dit jaar als leden van de raad van bestuur zal voordragen dr. J. J. Goudsmit (di rectiesecretaris sinds 1962 en tevoren bij Fokker) de heer A. Kusters, (sinds 1963 werkzaam bij de E.M.S. en lid van het Nederlands instituut van accountants) en de heer Ph. Verhagen (sinds 1960 aan E.M.S. verbonden, o.m. directeur van de Beleggingsmij-Wonolangan en de Ver enigde Vorstenlandsc Cultuurmij., tevo ren makelaar in onroerend goed). WASHINGTON De Amerikaanse oud-president Eisenhower is vanochtend het legerhospitaal van fort Gordon Augusta opgenomen. Een adjudant deelde mee, dat dit was gebeurd, omdat Eisenhower zich niet goed voelde. Op vragen of Eisenhower een hartaanvai had gehad, kon de adjudant geen antwoord DEN HAAG Kappers, aangesloten bij de Nederlandse vereniging van onder nemers in het kappersbedrijf hebben gis teren op een congres besloten de tarieven met een nog nader te bepalen percentage te verhogen. Dit in verband met de in werkingtreding van de nieuwe c.a.o.t waarbij de lonen aanzienlijk zijn ver hoogd Goedkeuring van minister Den Uyl is echter vereist. D AMSTERDAM In Artis zijn giste- en acht hyenahonden geboren. De moe der voelt er echter niets voor ze groot te brengen. Daar het grootbrengen met de fles praktisch onuitvoerbaar is. zoekt Artis een zogende hond- Het gaat hierbij vooral om een zeer mak dier, dat enkele dagen geleden zelf jongen ter wereld heeft gebracht. Tel. 020—948181 en 123123. artola ©- de nieuwe aluminium kookset zit vol 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgasl) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen Duitse kant van ons volk UTRECHT Minister Vondeling wil van de wat hij noemt „kouwe kak" af, die oorzaak is van de wat kille verhouding tussen de mensen en de overheid. In een interview met „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Ned. Kath. Vakverbond noemde hij de „duurdoen- derij" de „Duitse kant" van het Neder landse volk. Voorbeelden er van zijn volgens hem de waanzinnige lijst van titels in de zakagenda's en de Konink lijke onderscheidingen naar rang en stand. Het kabinet beraadt zich bier al De afstand tussen de mensen en de door hen gekozen volksvertegenwoordigers is groot, aldus de minister, die eraan toevoegde, dat ministers niet hoog op een voetstuk staan, maar doodgewone mensen zijn, die ook fouten kunnen maken. Op de vraag hoe lang hij nog minister van financiën denkt te blijven bleef de heer Vondeling het antwoord schuldig. Wel zei hij, het wenselijk te achten, dat de grootste partij de KVP, ook eens de portefeuille van financiën gaat beheren. Met betrekking tot de loonpolitiek merkte hij op: „De mensen zeggen wel, dat de socialisten vreselijke collectivisten zijn, maar ik sta achter een vrijere loon politiek Twee amendementen aangenomen (Van onze stadsredacteur) DEN IIAAG Vanmiddag heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming een door twee amendementen beknot wetsvoorstel tot wyziging van de grenzen van Leiden en enige omliggende gemeenten aangenomen. Tevoren had de heer Scheps voorgesteld een belissing over zijn mottès te houden. Na hoofdelijke stemming x zijn voorstel echter verworpen met 76-61 stemmen. De moties werden daarna met zitten en opstaan ver worpen evenals het amendement Zoeterwoude. Het amendement Voor schoten werd met 71-66 aangeno men. Het amendement Oegstgeest ten slotte werd met zitten en opstaan verworpen. Volledigheidshalve volgt hier nog een beknopte samenvatting van het re geringsvoorstel en van de vorige week dinsdag ingediende amendementen en moties. Regeringsvoorstel: uitbreiding het gebied van Leiden met circa 1200 hectare en vergroting van het aantal inwoners van Leiden met plm. 3700 personen. Leiden zou hierdoor tot 1980 ongeveer 12.300 woningen kunnen bouwen, wat 1850 woningen minder is dan de geraamde behoefte. Consequenties van het regerings voorstel: Oegstgeest „verliest" 460 hec tare en 775 inwoners; Voorschoten ver. liest 311 hectare en 1900 inwoners; Zoeterwoude verliest 380 hectare en 100C inwoners; Wassenaar verliest 29 hectare en geen inwoners; Leiderdorp verliest 2 hectare en geen inwoners. Amendementen en moties Amendement Elfferich (gesteund door ARP. KVP en CHU). ook wel aangeduid als ..amendement-Voor schoten": Noord-Hofland moet bij Voorschoten blijven (het geraamde te kort aan woningen zou volgens de el ders in dit blad gepubliceerde Leidse brief omstreeks 1980 dan zijn verdub beld). Amendement Aarden (gesteund door KVP, ARP en CHU), ook wel aange duid als „amendement-Oegstgeest" behoud gebied ten westen van rijks weg 4B. bestemd voor universitaire bouw, voor Oegstgeest. Amendementr-Aarden (KVP), wel aangeduid als „amendement-Zoe- terwoude": laat het westelijk deel van de strook ten zuiden van de Vliet, ge dacht als recreatiegebied, bij Zoeter woude blijven. Moties Scheps: 1. - herindeling be pleit van gemeenten Katwijk, Noord- wijk, Oegstgeest, Rijnsburg en Valken burg en eventueel opheffing van Rijns burg en Valkenburg. Motie 2 - overdracht van grond der tegenwoordige gemeente Leiderdorp aan Leiden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een extra vergade ring van de ministerraad heeft het kabi net zich gisteren opnieuw gebogen over het financiële beleid. Naar verluidt be trof het hier een afsluitend gesprek over het z.g. dekkingsplan. Minister Vondeling (financiën) zal de Kamer begin volgende week op de hoog te brengen van de wijzigingen die in dit plan zijn aangebracht, naast die welke vorige week reeds bekend werden ge maakt. Als de omzetbelasting op textiel en schoeisel volgend jaar niet zou doorgaan, moet het gat van f60 min dat dan in de begroting-1963 zou ontstaan met andere fiscale maatregelen worden gedicht Twee maanden voor veroorzaken dodelijk verkeersongeluk AMSTERDAM Wegens het veroor zaken van een dodelijk verkeersongeluk heeft de rechtbank in Amsterdam de 58- jarige fabrikant J. A. L. uit de hoofdstad veroordeeld tot twee maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De fabrikant werd vrijgesproken van rijden onder in- De verdachte was op 21 juni op rijks weg 2 nabij Ouderamstel in zijn wagen ten gevolge van een slip door de midden- ber: gevlogen en frontaal in botsing ge komen met een uit tegenovergestelde richting naderende personenwagen. De bestuurder van deze laatste auto was op slag dood. Diens echtgenote liep ernstige verwondingen op. STUTTGART Dc CDU-politiek inzake de gebieden ten oosten van dc Oder-Neissc-grens getuigt niet van christelijke verantwoordelijkheid. Dit is de mening van dr. Wilhelm Simpfendoerfer, een vroegere minister van de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg. Uit protest tegen deze politiek heeft hij zijn functie van erevoorzitter van de CDU in Noord-Wiirttemberg neer gelegd. De Oder-Neisse-grens werd vastgesteld na een door een „brooddronken Duitse regering begonnen oorlog, die eindigde in een onvoorwaardelijke overgave. Niets kan deze toestand veranderen. Zeker een oorlog niet. De regering, de partijen en de vluchtelingenorganisaties wisten dit, maar hadden de moed niet, het te zeg gen", aldus dr. Simpfendoerfer. India verwacht een nieuwe aanval van Pakistan NEW DELHI De onverklaarde oorlog tussen India en Pakistan, die 22 dagen heeft geduurd is mogelijk de eerste fase geweest van een veel om vangrijker conflict. Dit heeft de Indische minister Nanda gisteren in een besloten zitting meege deeld aan de premiers van de vijftien Indische staten. Nanda zei dat het moeilijk te voorspel len is, wanneer Pakistan met de tweede fase zal beginnen, maar dat deze veel ernstiger zal zijn dan het conflict in september. DEN HAAG Met ingang van 8 no vember kan men weer particuliere te lefoongesprekken met Indonesië voeren mits men spreekt in het Frans, Engels NIETS VERANDERD In Indonesië begint Soekarno te be komen van de schrik. Het is voor hem het ogenblik, opnieuw de teu gels ter hand te nemen. En reeds rijn er aanwijzingen, dat er mede daar door in Indonesië niet veel zal veran- Een verbod van de communistische partij, als waarom door het leger met klem verzocht, wordt nog slechts overwogen. Tegelijk echter blijft de communistisch gezinde minister Soe- bandrio duidelijk aan het bewind. Deze laatste betoogt geen schuld te hebben aan de staatsgreep: hij was op dienstreis in Sumatra. Wat een minister van buitenlandse zaken in eigen land op dienstreis moet doen, zal niemand begrijpen. Ginds lijkt de bewering voldoende. Alles lijkt bij het oude te blijven. Een Soekarno die balanceert op uiteenlo pende machten. Die zijn pogingen hervat, die machten om zijn persoon te verenigen. Het is een zwak bind middel. ZEKERHEID Wanneer de heer Zwolsman in het nieuws komt, is de buitenstaander geneigd te denken dat er weer iets aan de hand zal zijn. Verscheidene malen heeft hy uitge sproken, dat een handelstransactie voor hem niets onbaatzuchtigs heeft, maar dat hij er voordeel van ver wacht. De voorwaarde van een za kenman. Zo ook de jongste maatregel bij de EMS: de omwisseling van aandelen in converteerbare obligaties teneinde het vertrouwen in het fonds waarmee hij zo nauw verweven is te herstel len. Maar er is nog iets anders. De heer Zwolsman wil de ongewenste specu latie in aandelen-EMS uitroeien. De belangen van „zijn" aandeelhouders, van wie velen gewoonlijk niet tot de aandeelhouders gerekend kunnen worden de kleine man liggen hem na aan het hart en hij wil voor hen financiële zekerheid scheppen. Dat siert de financier. O O O AMSTERDAM Stenograaf A. de J. en zijn buurman boekhouder A. S. belden uit Amsterdam z(jn gedagvaard op 24 november zich voor dc kantonrechter te verantwoorden voor ordeverstoring, zy hebben tijdens de boottocht van prinses Beatrix en Claus von Amsberg op 3 juli een spandoek uit een raam ge hangen met het woord republiek. Belden hebben gisteren gevraagd de heer von Amsberg als getuige a decharge te dag vaarden. Zij veronderstellen, dat deze het doek heeft opgemerkt en zouden hem willen vragen of hij iets van ordeverstoring heeft gezien. Officier van justitie mr. Hartsuiker zegt niet te weten of dit kan /orden gedaan. De J. en S. woTden bij gestaan door Eerste Kamerlid mr. Cam- melbeeck. Een van ons tweeën zou toch buiten van het mooie weer moeten genieten, terwijl u de borden af ar oogt". ALTAIR, een leeuw uit de dierentuin van Rome, is niet zo'n mak lam metje als hij op deze foto lijkt. Alleen Monica mocht maar zo dicht in zijn buurt komen en hem over de neus aaien. Monica weet met leeu wen om te gaan. Zij is n.l. lemster in een Duits circus, dat Rome bezoekt. En zij op haar beurt bekeek de leeuwen in de dierentuin; ze verklaarde dat alle leeuwen van nature goedaardig zijn. Dat willen we op haar gezag qraag geloven. Toch lijkt het ons veel en veel veiliger om uit de buurt van de koning der dieren te blijven. Een aspirant-abonnee van deze krant zal, als u hem bezoekt, zeker niet als» een briesende leeuw tegenover u staan. De bolbon staat ook heden op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1