Politieke barometer neigt naar storm Per vliegtuig uit Duitsland naar Gasthuis in Amsterdam Commando's vielen ruim 4 kilo af Duitse joodse advocaat pleit voor Claus Bezuiniging over de gehele linie Luthers preek maakte toneelpubliek stil 7" E.M.S. geen notering NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 Kind blijft leven n o AMSTERDAM Het leven van de vijfjarige Honka Schleieh uit de West- duitse stad Offenbach is door het snelle ingrijpen van medische autori teiten en de onschatbare hulp van de Amerikaanse luchtmacht gered. Zij had bij het spelen een ernstige levens gevaarlijke infectie in haar knie op gelopen. Amputatie van het been was het enig mogelijke en voor haar leven werd gevreesd. Een van de behandelende artsen her innerde zich. dat het Amsterdamse Wil- helmina Gasthuis van Prof. Boerema een hogedrukkamer had, de enige in West- Europa. waar dergelijke infecties behan deld konden worden. Duitse en Neder landse instanties \yerden in de arm ge nomen. Uiteindelijk wist 'n Amerikaanse militaire arts een Amerikaans vliegtuig los te krijgen, nadat de pogingen een Weslduits vliegtuig te krijgen, mislukt In razend tempo en begeleid door loei ende politiewagens werd het meisje naar het vliegveld van Wiesbaden gebracht, in het vliegtuig was een arts en een ver pleegster aanwezig. Prof. Boerema zei de ouders van Ilonka dat zij nog maar juist op tijd waren ge weest. Hij verzekerde hun, dat het kind waarschijnlijk over een week weer nar huis kan. Na barre overlevings-test in woeste Biesbosch (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL. Met een fraai getekende oorkonde en vijf dagen verlof heeft luitenant-kolonel J. van Woerden, korpscommandant van de commando's in de Engelbrecht van Nassaukazerne in Roosendaal gister middag de drie commando's beloond die negen dagen lang in de Bies bosch een overlevingstest hadden on dergaan. „Ik ben trots op jullie", zei de overste in de onderofficiers mess, waar de drie zittend op de voorste rij van iedereen felicita ties in ontvangst mochten nemen. 's Morgens waren de sergeants eer ste klas Bochove en Rouw en sergeant Ketting Olivier van hun oncomfortabe le verblijfplaats op de Hofmansplaat teruggehaald met een snelle stormboot. Dat was het eind van hun negendaags avontuur in de barre Biesbosch. waar zij zich alleen met planten en de laatste dagen met wat vissen konden voeden. Weinig had het maar gescheeld of die negen dagen waren er tien ge worden. want door de dichte mist raak te de stormboot verscheidene malen de weg kwijt: pas na enkele vergeefse tochten kon het drietal worden gevon- En toen ze eenmaal in Drimmelen waren, ging het in snelle vaart naar de kazerne, waar zij een licht ontbijt kregen: vier sneedjes bruinbrood. een biefstukje, wat boter, een glas melk en in banaan. We doen het kalm aan, i dokter C. Oomen. tot de mannen, die overigens niet eens zovéél trek bleken te hebben. Die kwam pas later, maar toen hadden zij al algeheel eetverbod opgelegd gekregen omdat ze eerst door de dokter n ten worden gecontroleerd. 't Is allemaal hard meegevallen", zegt de dokter, „ze zijn ruim vier k: lo afgevallen, 'k Had gerekend op acht De conditie van de mannen was prima. De vier kilo zouden er ook zijn afgegaan na een flinke afmattingsoefe- We gaan ze nu langzaamaan weer op peil brengen." En dat betekende voor de drie dapperen 's middags om uur wat rijst, groenten, kroepoek, kip en een schaaltje fruit en daarna ver plicht rusten. Zó. met een degelijke maagvulling, stapten zij blozend en voor het oog fit en opgewekt de mess binnen. We voe len ons uitstekend, zeiden ze ook, 't Is allemaal nogal meegevallen." Maar tóch waren ze alle drie blij, dat voor vijf dagen naar huis konden. Naar een schoon bed en een goed verzorgde tafel. Of ze het nóg eens zouden doen? Altijd, maar dan op Corsica Bl'SSUM. Als ik Nederlander was, zou ik geen bezwaar hebben tegen de persoon van de heer von Amsberg, aldus gisteravond voor de VARA-televi- sie de Duitse Joodse advocaat uit Hamburg, aan wiens kantoor de heer von Amsberg in 1957 verbonden is geweest. De advocaat was bijzonder tevreden over de wijze waarop de heer von Ams berg in zijn dienst zijn werk ten behoeve van slachtoffers van het nationaal so< ialtsme had verricht. 1 deze uitzending concludeerde Herman Wigbold. dat de regering wat betreft de voorlichting in deze kwestie uiterst ongelukkig heeft gemanoevreerd. PvdA-jongeren tegen huwelijk in A'dam AMSTERDAM. Federatie jonge rengroepen PvdA, afdeling Amsterdam, is tegen een huwelijk van prinses Bea trix en Von Amsberg in de hoofdstad. Zij zegt dit in een brief aan de so cialistische Tweede Kamerfractie. De federatie vindt, dat het huwelijk vol gens traditie in de residentie moet worden gesloten. „Wij dringen er bij de fractie op aan te streven dat als nog een andere plaats van huwelijks voltrekking wordt gekozen", aldus de j jongerengroep. Franse satelliet PARIJS Frankrijk wil nog vóór de verkiezingen (5 december! een satelliet in een baan om de aarde brengen. Als data worden genoemd: 21, 22 of 25 no vember. De Gaulle wordt 22 november 75 Zon en mist (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het wordt een rustig en fraai herfstweekeinde, doordat wij dicht bij een hogedrukcentrum liggen. De langer wordende nachten geven een sterke afkoeling met nachtvorst. Daarbij ontstaat plaatselijk mist. Van morgen was deze mist op de meeste plaatsen snel verdwenen maar het waarschijnlijk dat in de komende ochtenden de mist wat hardnekkiger gaat worden. De middagtemperatuur blijft nog tot 7 a 8 graden stijgen. De depressies krijgen voorlopig geen kans, zodat dit fraaie herfstweer enkele da gen kan aanhouden. Zondag 7 november: zon op 7.45. on der 17.02; maan op 16.40, onder 5.18. Maandag 8 november: zon op 7.47, on der 17.-: maan op 16.56, onder 6.35. Dinsdag 9 november: volle maan. Hoogwater Schevenüigen 7 november: 1.47 vJn.; 14.01 non. Geen gegadigden voor leeg huis in Amsterdam AMSTERDAM In de Amster damse Comeniusstraat staat sinds 1 oktober een woning leeg waarvoor geen gegadigde kan worden gevon den. Noch de eigenaar, noch de af deling woonruimte en noch de N.V. Maatschappij Volkshuisvesting kan iemand vinden,' die voldoet aan de volgende eisen: zijn gezin moet be staan uit vier personen, zijn inge schreven als urgent woningzoeken de en bereid en in staat 'zijn huur te betalen van f 175.50 plus f 35. Dit bleek gisteren tijdens de behande ling van een kort geding dat de huis eigenaar had aangespannen tegen de ge meente Amsterdam. De huiseigenaar vroeg de president van de rechtbank, mr. U. W. H. Stfheeman „de gemeente te bevelen aan eiseres toestemming te verlenen zelf een gegadigde aan te wijzen, die staat ingeschreven als urgent met een gezin van drie (in plaats van vier) personen''. De president merkte op dat er blijbaar geen markt was voor dit type woningen, maar, zo voegde hij eraan toe, ,.men kan dat huis toch niet leeg laten staan, er moet toch iets Uitspraak 12 november. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur L d i il -ï h is IÏ UI Ypenburg Vllssingei Eelde mtstl windstil onbew. i ono 6 mist windstil onbew. ono 2 onbew j windstil motregen Madrid Mallorca Lissabon regen regenbui' M Pronk f (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De bezuinigingen die in de brief van minister Vondeling worden genoemd, hebben betrekking op alle de partementen met uitzonderin gvan De fensie. Op dit ministerie wordt al ge ruime tijd een eigen bezuinigingsplan uitgevoerd. Een overzicht is in het volgende staatje gegeven (cijfers in duizenden guldens): verl. overige totaal pers. verl. verl- Departement ui tg. Alg. zaken 37 50 87 president 760 760 Buitenl zaken 800 1-350 2.150 Justitie 800 4.000 4.800 Binnenl. zaken 320 4.200 4.520 Onderwijs200 12.090 12.290 Financiën 3 000 2.301 5.301 Volkshuisvest. 440 11.600 12.040 Verk en waterst. 1.135 8.650 9.785 Econ. zaken 690 1.550 2.240 Landb. en viss. 1.730 3.145 4.875 Sociale zaken 975 6.620 7-595 Cultuur etc474 2.700 3.174 CBC-bestuurder op Afsluitdijk verongelukt (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Bij een auto-ongeluk op de Afsluitdijk is gisteren om het "le ven gekomen de heer M. Pronk uit Voorburg, bestuurder van de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale te Den Haag. De heer Pronk, die de volgende week 49 jaar zou worden, trad op 1 1953 bij de CBC (in grootte de vierde vakbond van het CNV) in dienst. Voor dien was hij 'eerste machinist bij de kleine handelsvaart. Als vakbondsbe stuurder was de heer Pronk speciaal belast met de belangenbehartiging van de bedrijfsgroep zeevarenden. In deze functie maakte hij deel uit van de de legatie der werknemers, die de onder handelingen over de arbeidsvoorwaar den voert met de Raad van Bestuur voor de Zeevaart. Ook was hij nauw betrokken bij al lerlei activiteiten op het gebied van het welzijn en de geestelijke verzorging van zeevarenden, en vertegenwoordig de hij de CBC in de sociale verzeke ringsorganen voor de koopvaardij. Di verse zeevaartscholen hebben hem ge durende enkele dagen per jaar gekend als leraar, in wélke hoedanigheid' hij voorlichting gaf over de maatschappe lijke verhoudingen in ons land. De heer Pronk was voor een aantal besprekingen op weg naar het noor den van het land. SPASSKY-PION MEER DAN TAL TIFLIS De derde parij van de finale van het kandidatenschaaktoer- nooi, waarin de Russen Tal en Spass- ky tegen elkaar uitkomen, is vrijdag avond na 41 zetten afgebroken. Spass- ky die in deze tweekamp, een punt op zijn riavaal achterstaat, heeft in de afgebroken partij een pion irteer dan Tal. Benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de brigade-generaal J. R. Schoenmaker van het wapen der cavalarie. Totaal 10.601 59.016 69.617 In een gespecificeerde toelichting den onder meer de volgende bedragen vermeld: 9 Het Kabinet der vice-minister-presi dent krijgt f750.000 voor extra hulp voor de ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen minder. 9 De post: „geheime uitgaven" van het departement van Buitenlandse Zeiken is f 10.000 verlaagd. 9 Het bedrag dat bestemd -is voor sidies voor de bouw van particuliere inrichtingen met welke het departe ment van Justitie bemoeiingen heeft, is met 2 min. verminderd. 9 Binnenlandse Zaken moet van haar bijdragen in de kosten van de ge meentepolitie 1 min. afstaan. 9 By Onderwijs en Wetenschappen wordt een verlaging van de vergoe ding aan de VHMO-schoIen van ff min. vermeld. 9 Van de subsidie aan het Bouwcen trum te Rotterdam wordt f 15.000 in gehouden. 9 Verkeer en Waterstaat moet f100- bezuinigen op de kosten van werken ten behoeve van een eventuele spoor weg AmsterdamSchipholLeiden Den Haag. 9 De bijdrage in de loosten van maat regelen tot Instandhouding van de zeewering var Walcheren, Schouwen en West-Zeeuwsvlaanderen wordt met f 500.000 verminderd. 9 Het ministerie van Landbouw en Vis. serij moet f 800.000 op de Cultuurtech- msche Dienst bezuinigen. 9 Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk moet 1 min. voor subsidie aan de openluchtrecrea tie afstaan. 9 Bij Sociale Zaken en Volksgezondheid is 2 min. minder geraamd voor uitga ven in verband met de ziekteverze- De toename van het aantal ambtenaren, die volgens de oorspronkelijke begroting 4035 man bedroeg, is teruggebracht tot 3158 man. Kolonel Vooren nieuwe commandant Suriname ARNHEM Kolonel D. C. Vooren wordt in de loop van het komende j; commandant der troepenmacht Suriname. De kolonel, die gisteren het commando van het Elfde pantser infaroteriebataljon van het garde-regiment der grenadiers heeft overgedragen aan lt.-kolonel D. B. W. van Ardanne, was van medio 1961 tot 1964 staf-chef van de troepenmacht Su riname. 9 Arthur Roden Cutler, Australië's ambassadeur in ons land, is benoemd tot gouverneur van Nieuw-Zuid-Wales. Cutler aanvaardt zijn nieuwe functie na terugkeer uit Den Haag, aldus de eerste- minister van Nieuw-Zuid-Waies, Askin. De toekomstige gouverneur verrichtte diplomatieke werkzaamheden in New York, Ceylon, Pakistan, Nieuw-Zeeland en Egypte. ryOLITIEKE spanningen ontstaan 1 niet door het obligate ge- schermutsel tussen regering en oppositie, maar door botsingen tussen kabinet en regeringspar tijen, door conflicten binnen een kabinet en door een verkilling van de onderlinge coalitieverhoudin gen in de Kamer. Het laatste is nu actueler dan ooit. Het botert niet meer zo goed tussen de socialisten en hun confessionele partners. De spanningen die daaruit voort vloeien kunnen op den duur ook een kwalijke uitwerking hebben op het élan van het kabinet-Cals en zelfs op de homogeniteit van de regeringsploeg. De politieke baro meter neigt naar storm en als de lucht na het Kamerdebat ove goedkeuringswet niet snel op klaart, is het losbreken van het onweer nog slechts een kwestie van tijd. In de parlementaire wandelgangen maakte iemand deze week de op merking, dat Nederland zo langza merhand overeenkomst gaat verto nen met het pre-gaullistische Frankrijk. Dat klonk we! een beetje overdreven, want kabinetten vallen hier gelukkig niet zo frequent als des tijds in de Vierde Republiek. Toch is de opmerking juist voorzover ze aangeeft dat ons land politiek niet meer tot het meest stabiele deel van West-Europa kan worden gerekend. Eigenlijk is dat a! twintig jaar niet meer het geval. Geen kabinet heeft na de bevrijding de volle vier jaar rustig kunnen uitzitten. Nau welijks zat een ploeg goed en wel in het zadel, of er dook een of an dere crisisachtige kwestie op, die de stemming bedierf. Of het nu ging om Nieuw-Guinea, huren, woning wetwoningen, belastingen, omroep- zaken of verlovingsproblemen, het was onrust en spanning wat de klok sloeg. Crisis Tekenend is toch wel dat deze keek nauwelijks negen maanden na de val van het kabinet- Marijnen, al weer het woord „kabinetscrisis" moest val len. U weet het, het ging om de hu ren. Traditioneler conflictstof is nauwelijks denkbaar. PvdA en KVP- AR raakten slaags over een amendement- Nelissen om ook huur verhoging voor huizen van vóór 1921 mogelijk te maken. Het werd een prestigeslag, die tot de val van het E. H. TOXOPEUS kabinet had kunnen leiden als de „regeringsvrienden" zich niet te elfder ure bereid hadden verklaard een compromisoplossing van minis ter Bogaers in welwillende overwe ging te nemen. Als de ruzie volgende week achter de schermen wordt bij gelegd, hoeft de goedkeuringswet straks in de Eerste Kamer niet met een demissionair kabinet te worden behandeld. Er is een duidelijk verband tussen het huurconflict(je) en de onrust rond het huwelijk. De brief van Ne- derhorst heeft de verhouding tussen KVP en PvdA aangetast en het begin van een kettingreactie ver- kelijk was, dat beide partijen elkaar in bedekte termen ontrouw aan het regeringsprogram gingen verwijten. Op zo'n moment springt het sein rood, want dan is regelrecht de grondslag van het kabinet in het geding. Onvermogen Nee, de politieke situatie vertoont Seen opwekkend beeld, ook niet voor e liberalen, die gebukt gaan onder hun onvermogen om de situatie uit te buiten. Drie feiten baren zorg: de coalitie begint (althans in de Ka mer) lelijke scheuren te vertonen, de PvdA kamut in eigen kring een toenemende tegenstand tegen de goedkeuringswet, en het kabinet- Cals stelt op bepaalde punten dui delijk teleur. Oud-minister Toxopeus meende deze week het kabinet te moeten af schilderen als de slechtste ploeg die ooit het Binnenhof onveilig heeft gemaakt. Hij zei het niet met zoveel woorden, maar daar kwam het op neer. Van iemand, die volgend jaar de liberale fractie zal gaan aanvoe ren en dus de belangrijkste tegen stander van het kabinet— Cals wordt, kon men moeilijk een mildere uit spraak verwachten. Toxopeus over drijft schromelijk, maar dat neemt niet weg, dat het kabinet aanleiding gaf en geeft tot kritiek. We hoeven de feiten niet te her halen: ongelukkige, weer half inge- oorzaakt. De verontwaardiging in katholieke kring over de „respect loze bejegening" (Schinelzer) van het vorstenhuis en de insunuaties aan het adres van De Quay duurt onverminderd voort en vormt een bron van potentiëie conflicten op andere beleidsterreinen. Dat in zo'n sfeer gemakkelijk ongelukken kun nen gebeuren, bracht het touwtrek ken om het amandement Nelissen overduidelijk aan het licht. De KVP wenste niet te wijken voor de club van Nederhorst en de socialisten grepen gretig de gelegenheid aan om de aandadht af te leiden van de rel rond „de" brief. Heel beden- ROTTERDAM Vrijdagavond, tien voor twaalf: da schouwburg stroomt leeg. Het premièrepubliek voelt zich wat onzeker. Hoe ver werkt het, dat het wordingsproces van de Reformatie in de hoogte- en dieptepunten van Luthers leven op een toneel tot herleven is gebracht? Bij de spelers zoeken opgekropte spanningen een uitweg. Met de eerste officiële voorstelling van de Nederlandse versie vein John Os borne's Luther" is voor regisseur Ri- hard Flink en zijn medewerkers van het Nieuw Rotterdams Toneel een lange pe riode van spanningen afgerond. Blijft nog hun vraag: hoe wordt onze interpreta tie ontvangen Een bezoeker zei na af- VISSSRIJNIEUWS IJMUIDEN Aan de IJmuider markt verschenen 18 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 3440 kisten vis waarvan 780 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 180 kisten gul en kabeljauw, 850 kisten koolvis, 520 kisten haring, 1200 kleine kisten haring250 kisten makreel, 123 kleine kisten makreel, 380 kisten schol, 20 kisten tarbot, 110 kisten diversen, 20 stuks stijve kabeljauw en 11.000 kilo tong. De tongprijzen lagen weer iets hoger. De tong 1 haalde met een notering van f 5,50 tot f5,11 een bijzon der hoog peil. Ook de slips herstelde zich keurig van de overigens niet zo stevige klappen op de voorgaande dagen en schommelde tussen de f 3,55 en de f 2,80. De grote en de grootmiddel schol noteerden op de eerste afslag f 106,Zij gaven later niet veel terrein prijs en sloten op f 92,De klein- middel en de schol 1 begonnen met f108,nog beter doch moesten zich een lagere slotnotering laten welgevallen: f 84,Het gemiddelde over deze vier soorten was dus weer bijzonder hoog. De schol begon met f 83, veelbelovend doch zakte later weg tot f 49, Voor de haring was de belangstelling weer groot. Men zette in op f 43 om op f 36 te eindigen. De makreel vond op de eerste afslag tegen f 42 eveneens een be hoorlijke aftrek. Dit betrof de grotere soort van goede kwaliteit De kleinere exemplaren moesten later genoegen ne men met een notering van f 26. De schelvis kon het hoge peil van de voorgaande dag niet handhaven maar was nog allerminst goedkoop. De grote schelvis noteerde f 61 en de grootmiddel f 61. De kleinmiddel deed het met f 61 tot f 56 ook niet slecht. Voor de pennen en de braad was men op de eerste afslag bereid f 60 neer te tellen. Later ver flauwde de animo zodat de markt op f 25 De kattencentrale die de laatste weken grote hoeveelheden rondvis kreeg toege wezen kon het personeel weer thuis houden want de hele aanvoer verdween via de normale kanalen. De gestripte wijting zat tussen de f 52 en de f 37. De dichte soortgenoten waren met een no tering van f 36 tot f 31 ook goed op dreef De gul was ook goedkoper maar bereikte toch een redelijk gemiddelde. De grootste soort begon op f 72 en sloot op f 49. De middel schommelde tussen de f 49 en f 44. de kleine tussen de f 43 en de f De kabeljauw moest met een aanm kelijk lagere notering genoegen nen dan op de voorgaande dag toen de markt op ruim driehonderd gulden inzette. Nu begon men op f 174. Dat was nog niet eens zo slecht maar de slotkoers van f 120 viel toch tegen. De middelkabeljauw be gon op f 170 en wist zich iets beter te handhaven door op f 142 te sluiten. De paar regels grote kabeljauw brachten het er met een notering van f 170 tot f 130 redelijk van af. De grote zwarte koolvis die de hele week best aan de prijs was geweest zakte nu weg tot een notering van f 98 tot f 86. De grote witte soortgenoot hield zioh met een koers van f 136 tot f 132 aanmerkelijk beter staande. Geen succes De spanvissers zochten onder dé Ne derlandse kust ijverig naar haring maar zij hadden geen succes van betekenis. Eén span bracht het tot een totaal van ongeveer 250 kisten maar de meeste an dere combinaties brachten het niet verder dan twintig kisten. Zij liepen in de loop vrijdag binnen. Elk schip werd, hoe gering de vangst ook was, met instem ming door de handel begroet want die kon elke kist door de schaarste van de laatste dagen best gebruiken. In de Ierse Zee werd redelijk haring gevangen. Door de storm zijn verschillen de scholen naar de oppervlakte gejaagd en vormen nu een dankbare prooi van de vissers. Ook in de Noord kwam men weèr tot redelijke resultaten. Verschil lende vaartuigen noteerden trekken van rond vijftig manden hoops, voornamelijk schelvis en koolvis. De makreel liet he laas verstek gaan. Dat geval met de haring. De loggers en kotters bij de P-boeien konden weer tot goede prestaties komen. Sommige schepen lieten soms trekken aantekenen van vijftig kilo tong en een mand of zes andere vis, voornamelijk schol en wijting. Onder de Nederlandse kust hadden de loggers en kotters even min over gebrek aan succes te klagen. Hier bereikte men een gemiddelde van dertig kilo tong en vier a vijf manden andere vis. Behalve schol en wijting was dat af en toe ook een beetje gul. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 200 kisten wijtin-g, 300 kisten tor, gul en kabeljauw, 10 kisten koolvis, 60 kisten haring, 420 kleine kisten haring, 40 kis ten makreel, 500 kisten schol, 100 kisten diversen en 10.000 kilo tong. Tekening Rembrandt in Engeland gestolen TRURO (Engeland) Het museum van het graafschap Truro heeft dezer dagen de diefstal van een van zijn kost baarste bezittingen, een tekening van Rembrandt, ontdekt. De curator bemerk te dat „De studie van een oude vrouw met puntmuts met rechts een andere vrouw" vervangen was door een schil derij. AMSTERDAM Gistermiddag was geen notering worden gemaakt in aandelen Exploitatie Mij. Schevenin gen, daar een communiqué te wach ten, was, aldus verklaarde de effecten beurs. De laatste tijd zijn verschei dene geruchten in omloop. Zo spreekt men ter b.eurze over een ruil van aandelen in obligaties, maar de heer R. Zwolsman heeft nog geen tastbare mededelingen gedaan. De heer R. Zwolsman heeft desge vraagd verklaard dat een mededeling niet vóór maandag is te verwachten, daar hij de tussentijd nodig heeft voor afron ding van sinds geruime tijd lopende be sprekingen om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden rondom het aan deel op de beurs Het is zijn bedoeling het de aandeelhouders mogelijk te ma ken desgewenst uit de risicodragende in de beleggingssfeer over te stappen, daar het aandeel door allerlei omstandighe den een ..gokfonds" is geworden. „En ik houd niet van gokken", voegde hij er aan toe. loop: „Als dit preken is, heb ik nooit een echte preek gehoord. En als diit bidden is, heb ik nooiit gebeden". Versobering De opvoering van The English Stage Company, die wij hier in 1961 te zien kregen, was voor een belangrijk deel een kijkspel, met muziek en zang kleur rijk als de middeleeuwen. Richard Rink zocht het in uiterste versobering en sty. lering met accent op de tekst. Osborne's had met de kloosfcerscèncs het hele eerste bedrijf te veel tijd nodig om de aanzet van het Lut herdrama te realiseren. Het vaste décor van ou de, modder grauwe muursegmenten sugge reerde zeker een gewijde ruimte, maai iets ondefinieerbaars stond toch het erbij, betrokken-raken in de weg. Luthers twijfelen en zoeken, zijn lij felijk ondergaan van innerlijke len zullen, als Ooen Flink eenmaal in zijn vertolking is gegroeid, waarschijn lijk intenser op de toeschouwer overko- In het tweede bedrijf toont Osborne zich eerst goed de meester-dramatuirg: Johann Tetzel in Jüterbog op volle toe ren de geslepen aflaathandelaar. Ri chard Flink maakte er geen bont marlet- tafereel van, doch liet Gerard Hart kamp in een strak toneelbeeld zich tot de zaal richten. Het effect was een distantie historisch gebeuren, maar een geboeid luisteren en kijken naar de acteur. In het gesprek van Luther met de generaal van zijn orde der Augustijnen trof Johan Schmitz goed de vaderlijke toon van Johann von Staupltz. Bij de laatste ontmoeting was zijn creatie war mer, hoewel nog niet toereikend om het intniig menselijke te kunnen overbren gen van die man die wel Luther lief had, maar nog vod twijfel achter hem Gedreven Een van de indringendste hoogtepun ten realiseerde Coen Flink met Luthers preek tegen de aflaat. De gedreven, ruigmonumentale tekst, de taal van do mens die het geloof gevonden heeft, maakte een schouwburg stil. Het wa ren Luthers eigen woorden, waarmee een zich intens inlevende acteur het verlangen opriep, dat onze tijd meer van zulke predikers zou mogen bezit Steye van Brandenburg was als kardi naal Cajetarvus een waardige represen tant vam Rome. Osborne maakte hier niet de fout van Hochhuth. die in zijn „Plaats- bekleder" de tegenstander tot een cari- catuur degradeerde. Aanzienlijk minder sterk heeft hy echter de figuur van paus Leo X uitgewerkt (Leo de Hartogh) Coen Flink bracht er de geladenheid weer in met Luthers striemende heke ling van de paus en het ontroerende ge bed: „Schenk mij het leven, o Heer", ge volgd door het verbranden van de pau selijke banbul. Van de Rijksdagscène hadden wij gro ter indringend vermogen verwacht. Ro bert So bels. In het eerste bedrijf eon waardige prior, zal als aanklagende von Eek groter felheid kunnen ontwikkelen. Het tafereel van de Boerenopstand ligt door onvoldoende expositie wat vreemd in het stuk. Menigeen zal niet begrijpen, wal Luthers rol in deze opstand nu pre cies is geweest Door de sty lering van easvertolknng van Piet van der Meulen niet gemakkelijk om zijn plotselinge me tamorfose van verteller dus figuur terzijde tot actief deelnemer aan hef gebeuren, waar te maken. In het woor slikte mededelingen dat de uitgaven- kraan dicht is. de psychologische fout om de omzetbelasting op textiel en schoeisel te verhogen, de aarzeling om die fout te herstellen, het onver koopbare systeem van de belastimg- spaarbrieven, het getreuzel met de radio- en t.v.-wetgeving. Vondeling's gang naar Canossa tijdens het de batje over de luistergelden, de ri dicule ministeriële uiteenzetting over het wegraken van de BVD- nota enz. Daartegenover staan nog geen spectaculaire daden. Wel een ambi tieus program, dat echter door de Kamer niet onbelangrijk is beknib beld. De lijst van bezuinigingen, die minister Vondeling gisteren aan de Kamer voorlegde, betekende voor hem in feite een pijnlijke nederlaag. Oppositie Het kabinet makt een ietwat weifelende indruk. Het heeft al te veel beslissingen moeten terug draaien dan goed is voor z'n „imago'*. Het doet pogingen het bewijs te leveren, dat een ploeg-van-sterke- mannen niet per se een sterk kabinet hoeft te zijn. Cals en de zijnen bof fen, dat ze geen intelligente oppositie tegenover zich vinden. Uitgerekend op het moment dat de liberalen har der dan ooit zouden kunnen toeslaan, komen ze met een rammelend bezui nigingsplan dat hen volkomen in de verdediging dringt. Oud-minister van financiën Witteveen spoedt zich van de ene naar de andere kamer- commissievergadering om de zui- nigheidsidealen van zijn partij te prediken, maar zijn interventies lopen steeds weer uit op een om slachtig excuseren van eigen be leidsfouten. De falende oppositie completeert het beeld van de politieke malaise. Prins houdt rede in Kopenhagen KOPENHAGEN Prins Bernhard heeft hier gisteravond aan een diner van afdeling Denemarken van de In ternationale Kamer van Koophandel (vierhonderd gasten, onder wie koning Frederik) betoogd, dat economische onafhankelijkheid tot het verleden behoort. ™"t>c wereld is een open gemeenschap geworden en de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT) is van grote betekenis. Van de zakenman, aldus de Prins, kan niet worden verlangd dat hij bij beleggingen in ontwikkelingslanden be halve commerciële ook politieke risico's draagt. De regeringen moeten als borg optreden. De Prins bleek er persoonlijk voorstander van, dat de politieke risico's door een groep regeringen gezamenlijk worden overgedragen. De ontwikkelings landen geve men gelegenheid tot export. Gistermiddag had de Prins de weder oprichting bijgewoond van het door de Duitse bezetter verboden Deens-Neder lands Genootschap. Vandaag keerde hij naar Nederland terug. PAARDESPORT Tweevoudig Olympisch kampioen geschorst PARIJS De tweevoudige Olympi sche kampioen, de Fransman Pierre Jonqueres d'Oriola in 1952 en 1964 won hij de grote springprijs tijdens de Spelen is geschorst tot 31 decem ber in verband met moeilijkheden met de Franse Hippische Bond. Het groot ste struikelblok is o.a. dat Pierre Jon queres d'Oriola niet door de bond was uitgenodigd voor het grote springcon cours in Genève. waaraan hij sinds 1946 deelneemt. denduel met Luther op de preekstoel kreeg dc scène meer diepte en verle vendiging Wij vermelden me* lof de Lu- casvertolking van Piet va nder Meulen, het aandeel van ontwerper Jo-han Gro ter en decorbouwer Chiel de Meij, en de vertaling van Gerrit Kou wen asm. TON HYDRA

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7