Gezichtsverlies voor Chinezen EVO bevreesd voor nadelige gevolgen verzekeringspool Jjh een. éLaafce lij, nieuws alles :goed De Gaulle rekent herverkiezing op Britse zwerft ambassadeur door Afrika Pagina ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 A en A TNE Afrikaans-Aziatische solidari- teit is altijd meer mythe dan rea liteit geweest. In Kenia kan men duidelijk het bewijs daarvan zien. De Afrikaanse bevolkingsgroep in dat land moet niets hebben van de kleine Aziatische minderheden zo als Indiërs, Pakistani en Chinezen. Zij wantrouwen deze mensen meer dan hun vroegere Europese mees- De Europeanen konden hun grond volgens bepaalde richtlijnen ver kopen. Ook ontvingen zij een ver goeding, als zij door afrikanisatie van hun functies naar elders moesten vertrekken. Dit is reeds van invloed geweest op de „trek" van Aziaten naar Kenia en omgekeerd. Want voor de Aziaten geldt de „Europese" behandeling niet. Voor hen werd de onafhankelijkheid van Kenia een desillusie. Aan boord s.s. Rotterdam, zaterdag. TAN JA, Sonja, Wüma, Annette, Fenny vijf namen, vijf mannequins van onberispelijke pas. Maar hoe elegant ze ook lopen, hoe gracieus ze het hoofd en de schouders zetten, ze hebben geen zeebenen. Een stampend, of althans voortdurend in beweging zijnd schip als de Rotterdam is heel anders dan het onwrikbare, Amsterdamse hotel- paleis Krasnapolsky. De Ritz Carlton mag het ideale decor van een modeshow bezitten, „La Belle Hóllandaise" voelt zich er toch niet helemaal op haar gemak. Dappere meisjes, zowel Tan ja en Sonja als Wil- ma, Annette en Fenny. Ze zetten, ondanks slap makende zeeziekte, door. Hun devies is hetzelfde als dat in artiestenkringen: „The show must go on!" Zamorra Temidden van de glinstering van smoking en avondjapon, van juwelen en al of niet gehuurd nerts en mink heel wat Ameri kaanse passagiers hebben nauwe bindingen met gespecialiseerde verhuurbedrijven, die op snobis tisch vermaak zijn ingesteld daalt Sonja de rond getrokken trap in de Ritz Carlton af. Haar gezichtje is heel bleek, maar haar ogen stralen. Haar toilet, dat een Spaanse ondertoon heeft, en daar om Zamorra werd genoemd, ont lokt een klaterend applaus uit de beige-kleurige fauteuils, waarin de genodigden zitten. En of het nu Sonja is met Zamorra, of Tanja met Angel Face, of Wilma met Pompon Rou ge, of Annette met Passionata, of Fenny met Comtesse Eleonore, aan geen van de mannequins is te zien dat het hoofd licht is en de maag wee. Met hun hoge hakken verlie zen ze soms net even het even wicht, maar hun door force ma jeur veroorzaakte instabiliteit wordt gaarne vergeven. Het stevig tussen armleuningen gekluisterde publiek weet al te goed wat voor spierinspanningen nodig zijn om op een onrustige zee in balans te blijven. Wat ze niet weten, maar later wel horen, is dat de Nederlandse meisjes dikwijls de wanhoop nabij zijn. In hun kleedkamer, waar ze liefst elf keer van model moeten verwisselen ligt een voor zichzelf sprekende stapel papieren zakken. Zo tussen de bedrijven door brengt een bell-boy in livrei er eens eentje weg... „Een bravourstukje", zegt Ferry Offerman. die de haute couture van de hele collectie heeft ver zorgd. „Ik heb diep respect voor de wilskracht en het doorzettings vermogen van de meisjes". „Eigenlijk was het verschrikke lijk", verzucht mevrouw H. Elias- Smit, leidster' en vertrouwelinge van de mannequins. „Bij het om kleden moest ik ze stevig vasthou den, anders waren ze omgevallen. Ze waren zo ziek dat ik er zelf bijna ziek van werd. Ze liggen nu allemaal in bed en ik hoop maar dat ze gauw van die ellende af komen". In samenwerking met mevrouw Elias, die o.m. organisatrice is van de Amsterdam Fashion Week, showt Ferry Offerman meer dan honderd modellen op de Rotter dam, alles, binnen het kader van de Holland promotion. Het gaat om dag- zowel als cocktail- en avondtoiletten, die stuk voor stuk door zijn in Amsterdam gevestigde modehuis ontworpen werden. De Anti (2) Wat de heer J. Eschbach (Den I Haag) schrijft over de ARP, waarvan ik tot 1950 een trouw lid ben geweest, is mij volkomen uit het hart gegre pen. Als men deze partij van Groen van Prinsterer, Kuyper. ds. Sikkel, Colijn, enz. vergelijkt met die van I vóór de oorlog dan is zij niet meer te herkennen. De band aan Schrift en belijdenis, eens de grondslag, heeft men volkomen losgelaten. Dr. Berg huis windt er geen doekjes meer om: de ARP heeft de „bocht naar links" I genomen. Dat is in elk geval duidelij; 2n ke taal. Af en toe hoort over „verontrusten", blijft alles bij het oude. Dordrecht A. de Meer Sr. gezamenlijke waarde, inclusief de bijoux, de onderkleding, de hand schoenen en wat dies meer, be loopt een ton. Het risiko van verlies of beschadiging is bij een verzekeringsmaatschappij onder gebracht. Goodivill kweken „Een deel van de collectie", zegt de couturier, „heb ik al in Neder land geshowd. Er zijn echter ver schillende nieuwe stukken bij, speciaal in de sector avondkleding. Ja, ik verkoop wel aan boord, als dat zo uitkomt, maar rekenen doe ik er niet op. De opzet is het kweken van een stuk goodwill voor ons land". Ferry Offerman heeft wel meer modeshows op passagiersschepen van de Holland-Amerika Lijn ver zorgd. Een enkele keer heeft hij er een klant van overgehouden: een Amerikaanse, die in Amster dam even bij hem kwam binnen wippen om een japonnetje uit te zoeken. De mode-ontwerper, wiens huis 350 modellen per jaar ontwerpt, gaat van het standpunt uit dal men bij het pousseren van nieuwe modellen met beide benen op de grond moet blijven staan. Een van zijn beginselen is dat een vrouw een japon moet willen en kunnen dragen. „Stiekem de O's en de A's komt hij de ijdelheid tegemoet, terwijl hij „stiekem" wel eens een avondjurk ontwerpt, waarvoor hij nooit een koopster zal kunnen vinden. Omdat mode een luxe is, gedijt zij niet „op een zolderkamertje", waar beeldende kunstenaars vaak met hun scheppingen zitten. Men heeft er een efficiënt bedrijf voor nodig, wat Ferry Offerman wel eens jammer vindt. Hij behoeft veel inspiratie, en daar mankeert nog wel eens wat aan, als hij zich te veel met z'n zaak moet bemoei- Dè grote modeshows zijn vol gens de couturier die van Parijs. Vroeger was het zo dat een mode ontwerper eigenlijk alleen maar de collecties van Fath en Dior behoefde te zien. Maar sinds beide modekoningen overleden zijn hun huizen worden door anderen voortgezet is er heel wat ver anderd. De show van Pierre Gar- din, die 't meest inspirerend is, en die van Jean Patou, die de meest draagbare modellen showt, mag tegenwoordig geen insider missen. Ferry Offerman vertelt en ver telt. Hoe hij in 1946 begonnen is, heel klein, en in samenwerking met hoedenontwerper Max Hey- mans. Hoe zijn bedrijf gegroeid is, jaar in, jaar uit, en hoe hij het ene pand na het andere moest betrekken. Zijn produktie ligt thans niet ver van het miljoen af, en er zijn modellen van vele duizenden guldens bij. De Ritz Caflton is nog altijd vol. De scheepskapel, die de modeshow met passende muziek heeft bege leid, brengt dansmelodieën ten ge hore. Slechts een enkeling waagt zich op de gladde vloer, die zo nu en dan als een draaischijf werkt. De grote rest heeft weinig zin in capriolen, die door het dragen van avondkleding op een pure farce zouden kunnen uitlopen. Boven op de brug hoort een officier van het lot der manne quins. Hij prijst hen en hij mon tert hen op. „Het ziet er naar uit", bericht hij, „dat het weer morgen gunstiger is, dat we uit de deining komen. U moet eens weten hoe goed u zich dan weer voelt!" op de brug met de kapitein Nu wreekt zich, dat zij destijds niet veel steun hebben verleend aan Kenia's onafhankelijkheids strijd. De Aziaten voelden, dat zij er niets bij te winnen hadden. Nu kunnen de Afrikanen geen be grip opbrengen voor de teleur stelling bij de Aziaten. Zelfs van regeringswege is men begonnen, de machtspositie van de Aziaten te ondermijnen. Zo is er een program ma opgesteld om de groot- en kleinhandel te afrikaniseren. Minister Couve de Murville. de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft tijdens zijn bezoek aan de Sowjetunie ook de vertrekken in het Kremlin bewonderd. Men ziet hem hier (tweede van rechts) met zijn vrouw (links) en de Franse ambassadeur in Moskou (rechts). De andere vrouw is een Russische tolk. Frangois Mitterand, die alle linkse groeperingen tijdens de verkie zingscampagne achter zich hoopt te krijgen is de voornaamste „rivaal" van generaal De Gaulle. Men geeft hem echter hoogstens 25 procent van de uit te brengen stemmen. Er hebben zich de laatste tijd opvallende veranderingen voorge daan in de internationale politieke constellatie. Een aspect er van is het gezichtsverlies, dat de Chinese communisten hebben geleden. Een ander houdt er verband mee: de feitelijke ontbinding van het kamp der zogenaamde neutralisten. Het niet doorgaan van de AA-conferen- tie te Algiers is er we schreven het reeds een symptoom van. De Chinese ambities hebben tot gezichtsverlies geleid, omdat ener zijds de voortdurende politieke druk van de Sowjetunie en ander zijds het Amerikaanse succes in Vietnam, Peking in de war hebben gebracht. Overal is het communis me van Chinese signatuur aan in vloed gaan inboeten. Che Guevera, zijn symbool op Cuba, is verdwenen, evenals Ben Bella, die in Algerije met Peking flirtte. Ook in Oost- Afrika en de beide Kongo is de invloed van de Chinese communis ten aan het verminderen. De voornaamste verandering ligt evenwel in Azië. Peking trachtte Pakistan voor zich te winnen en bedreigde India en Thailand. Het speelt de baas over Noord-Vietnam en Noord-Korea, zweett samen te gen de regering van Indonesië. Opgetuigd met een miniatuur atoomarsenaal, aldus de New York Times, was dit China voor de Aziaten een mythe geworden van onveranderlijkemacht. Nu is er een tendens waarneembaar, die duidelijk in het voordeel van de Sowjetunie werkt. Niet alleen In donesië is geen betrouwbare bond genoot meer. Zelfs Noord-Korea en naar men vermoedt ook Noord- Vietnam begint tekenen van afval ligheid aan de dag te leggen. Een begeleidend verschijnsel was de ontbinding van het neutralisti- sche kamp. Deze ontwikkeling is zoals men weet begonnen nadat China India had aangevallen. Na de dood van Nehroe heeft het proces zich versneld. Sjastri heeft nu al zijn bekomst van dit neutra lisme, dat hem in de steek heeft gelaten, toen het er op aan kwam. Onder de neutralisten is alleen de Joegoslavische president Tito nog overgebleven. Maar daar heeft Pe king ruzie mee. Bovendien praat Tito ook niet meer over het neu tralisme en streeft hij naar ver sterking van de banden met de Oosteuropese landen. De New York Times twijfelt er niet aan, dat China uiteindelijk zijn invloed zal herwinnen. Intus sen hebben echter de Ver. Staten en de Sowjetunie gelegenheid, hun reputatie te verstevigen en de we reld er aan te herinneren, dat zij nog altijd over de hegemonie in de wereld beschikken. Dit maakt eni ge internationale stabiliteit moge lijk. Het gaat er echter niet zozeer om, of de „vrede" bewaard zal blijven, maar op welke voorwaar den dat het geval zal zijn. In de republiek Kongo Brazzaville, waar een pro-communistisch be wind de lakens uitdeelt, worden nu ook vrouwen en meisjes bij de strijdkrachten ingedeeld. Zij gaan voorlopig patrouillediensten ver richten. Nu generaal De Gaulle besloten heeft, zich kandidaat te stellen voor de op 5 december te houden presidentsverkiezingen weten de andere kandidaten ongeveer, waar zij aan toe zijn. Zij zullen er goed aan doen er van uit te gaan, dat de president al bij de eerste stemming zal worden gekozen. Wanneer De Gaulles „rivalen" op de verjaardag van de Nederlandse sinterklaas nog iets willen berei ken, moeten zij tegenover het Franse publiek niet doen, alsof zij afzonderlijk of gezamenlijk in staat zouden zijn, de generaal te verslaan. Men zal er de Fransen hoogstens toe kunnen brengen, hun stem niet aan De Gaulle te geven, als zij er van overtuigd zijn, dat hij een gemakkelijke overwinning zal behalen. Zou een dergelijke taktiek suc ces hebben, dan bestaat de moge lijkheid. dat de generaal zich uit de strijd zal terugtrekken, ^ls hij bij de eerste stemming gegn meer derheid behaalt. Maar éelfs dan blijft het de vraag, of'Mitterand en de anderen een. Schijn van kans hebben tegen -*ie „troonopvolger", die de pre^icTé'nt zal aanwijzen. Intussen ziet het er naar uit, dat het zo ver niet zal komen. Er is geen enkele reden, waarom de gemiddelde Fransman zou afwij ken van de gewoonte van de afge lopen zeven jaren, de generaal een vertrouwensvotum te geven. Zijn weigerachtige houding met betrek king tot de Navo en de EEG, onderdeel van zijn zucht naar grandeur, zal hem in Frankrijk geen kwaad doen. Eerder appel leert hij daarmee aan de nationa listische gevoelens, die weer fel onder de Fransen leven. De herverkiezing van De Gaulle zal wellicht betekenen, dat in Europa en in het geheel van de westelijke wereld een nieuw tijd perk intreedt. Tenzij de vijf part ners van Frankrijk in de EEG het straks niet langer kunnen opbren gen, het gemeenschappelijke verzet tegen de „Europese" politiek van de generaal vol te houden. Dan is het hek van de dam. Pruiken van mensenhaar uit China mogen na 10 november niet meer in de V.S. worden ingevoerd. Meer dan een wat derde van de Amerikaanse import komt uit Japan en Hongkong, het haar komt uit China, dat daarmee ongeveer zes miljoen dollar per jaar verdiende. verder Zo is het i Ja, het omstreden programma is er weer; het is vol moed weer in het nieuwe seizoen gestart. Het feit dat iemand als Maya Bouma kritiek had, waardoor zij, blijkens een interview, niet alles zou kunnen zeggen, waarna de Vara haar uitschakelde, moet ons toch wel duidelijk maken dat „er iets is" met dit programma. Koninklijk I Huis, Rooms-kathölieken. Protestanten vormen de voornaamste doelwitten der vuilspuitende medewerkers. Iedereen die de laatste programma s heeft gezien moet toch wel van oor deel zijn dat de Vara niet van plan is deze programma's te matigen, zoals is beloofd. Heb ik het goed begrepen heeft freule Wttewaal (CH) Reumatische pijnen TOG AL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Waar blijven de felle protesten van ARP. SGP, GPV en ook KVP? Ik geloof, wat we met zijn allen in deze zaak te laks zijn (als je het niet zien wilt. kijk je maar niet, enz.). Ik heb een actie „tegen" gevoerd, kreeg ongeveer 900 adhesiebetui- het openbaar gezegd dat het uit moet gingen. Veel te weinig. Waar blijv zijn met al die aantijgingen aan het voorts de kerken? We moeten blijven adres van het Koninklijk Huis. waar- doorgaan te zoeken naar wegen d-'e van de vertegenwoordigers zich niet dit programma van het scherm doen kunnen verweren. verdwijnen. Mijn adres is Van Osta- Maar ik vind dit, hoezrer het ermee delaan 45. eens zijnde, nog lang niet genoeg. Hilversum M. N. Looije (Van onze soc.-econ. redactie) lenen tegen risico's die door de DEN HAAG De EVO (ruim j individuele maatschappij te zwaar 40.000 verladers en eigen vervoer-1 worden geacht, ders) is bevreesd dat de prod uk-De EV0 ziet in deze pool het tie- en handelsbedrijven met eigen j gevaar dat bij de verzekeringsmaat- vracht- en bestelauto's nadelige gevolgen zouden kunnen onder vinden van de pool die de Neder landse motorrijtuigenverzekeraars hebben gesticht om tegen verhoogd premietarief w.a.-dekking te ver- I Een wagon van een goe derentrein, op weg van de Staatsmijnen naar Hoogovens, is gisteravond tussen Eindhoven en Best door zijn as gezakt. Het reizigersverkeer on dervond enige vertraging. I Twee gewapende Vopo's hebben gisteren hun wachttorenpost verlaten en zijn naar West-Ber- lijn uitgeweken. Eén ver wondde zich aan een hand tijdens de ontsnap ping door prikkeldraad versperring. Zij waren door hun kameraden niet ontdekt. I Romeinse studenten raakten gisteren slaags met vijftien buitenlandse „lange-haren-dragers". Doel van de studenten: de buitenlanders ontdoen van hun overvloedige haardos. Bij het gevecht verwondde één beatnik" zich aan het gezicht. Po litieagenten maakten een eind aan de strijd. van de Partij voor natio nale wedergeboorte (een nationaal-socialistische groep te New York), om dat gebleken was dat zijn vader een Jood is. Bur ros is geen familie van de KKK-leider van de zelfde naam, die onlangs zelfmoord pleegde, nadat een blad zijn Joodse af komst had bericht. kaanse continent aan het worden is. Liever dan zijn zetel in Londen te hebben zal MacDonald wellicht in zijn ambtsgebied een centrale plaats zoeken, zoals bijv. in Mom basa in Kenja. Hij kan dan snel en volkomen informeel in nauw con tact blijven met de hoofdsteden van de aan zijn zorgen toever- melijk verband met de plannen heeft hij bij de jonge landen de blanke minderheid in Rho desia, eenzijdig de onafhankelijk heid van dit gebied uit te roepen. prachtige diplomatieke successen geboekt. Eerst bij Nehroe en later bij Kenjatta, nu president van Niettemin heeft de aanwijzing ook Kenja. In Singapore, waar hij com- (ambassadeur bij de Gemenebest- wereld, landen in Afrika) zal hij met name de Britse betrekkingen met Kenja, Tanzania, Malawi en Zambia be- onderminister van buitenlandse handelen. Vooral zal zijn bemoeie- Het is alsof MacDonald e schappijen hoe langer hoe meer de opvatting gaat overheersen, dat be paalde categorieën wegvervoer voor hen individueel zonder meer een te zwaar risico in zich bergen om de eigenaars tegen de (verplichte) wette lijke aansprakelijkheid te verzekeren. Snelvervoer BREDA De rechtercommissaris Zou zou bijvoorbeeld het snelver-heeft de Turk A. Z. N. (25), die ervan voer, met name op het gebied van verdacht wordt Frans Bouwmeester groente- en vleesexport, gevaar lopen1van Feijenoord I en diens 19-jarige geworden. Hij is direct trouwde landen. Naar het schijnt heeft Londen ook Oeganda bena- - - - w- derd met de vraa6. of de taak van zoals de spoorweg van Tan- lonten). MacDonald moet de Britse MacDonald zich ook tot dit land zania naar Zambia. politiek coördineren in wat een kan uitstrekken. Totdusver echter Men zegt m Londen dat de func- belangrijk gebied van het Afri- zonder succes. BOUWMEESTERS AANVALLER OP VRIJE VOETEN erloop van tijd „algemeen' naar de (duurdere) pool te worden verwezen. De EVO meent evenwel dat er in het algemeen eerst dan sprake van te zwaar risico voor een individuele ver zekeringsmaatschappij mag zijn, wan- het schadeverloop in het geheel genomen beslist ongunstig is, ongeacht welk vervoer het betreft. Ook meent de EVO dat de mogelijkheid moet worden geopend om in bepaalde ge vallen tijdelijke w.a.-dekking te ver- neef te hebben geschopt en met bierglas in het gezicht geslagen, op vrije voeten gesteld. Hij komt te zijner tijd voor de rechtbank hier. lenen aan vervoerders, die in verband met het te groot geachte risico niet bij een individuele assuradeur terecht kunnen. Verwijzing naar de verzeke ringspool kan namelijk zóveel tijd vergen, dat de vervoerder een aantal weken niet aan het verkeer kan deelnemen. Chauffeur busramp Tirol op brancard voor rechtbank INNSBRUCK Buschauffeur J. G. (52) uit Rotterdam heeft hier gisteren terecht gestaan in verband met het verkeersongeluk op 23 mei in Tirol, waarbij vier personen (Nederlanders) om het leven kwamen en twaalf (eveneens Nederlanders) ernstig wer den gewond. G. was op een brancard uit het ziekenhuis hij is nog steeds niet hersteld naar de rechtszaal gebracht. Volgens het O.M. had de chauffeur zich niet aan de verkeersvoorschriften gehouden en had hij in de derde in plaats van in de eerste versnelling gereden. G. zelf acht zich niet schul dig en wil een technische deskundige; de motor zou niet in orde zijn ge weest. De rechtbank heeft nu de behande ling uitgesteld tot na het deskundig WESTDUITSE STARFIGHTER NEERGESTORT MEMMINGEN (Duitsland) Een Westduitse Starfihter-straaljager is hier gisteren neergestort; de vlieger kwam om. Nadat dit jaar twintig van deze toestellen in Duitsland waren verongelukt was op 18 oktober voor alle 650 Westduitse Starfighters een vliegverbod uitgevaardigd, dat echter, na herstel van kleine fouten in 400 toestellen, was opgeheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5