Nieuwe Leidse Courant KABINET ZET MES IN UITGAVEN (70 MLN) m Chroesjtsjef wilde W.-Berlijn isoleren VN: desnoods wapengeweld in Rliodesië Bouwactiviteiten met 50 min verminderen Breuk Moskou-Peking morgen verwacht? IENCONV. Buitenlandse diplomaten mogen Djakarta niet uit 'tHoogeHuys Gasreserves hoger dan verwacht Commentaren weerbericht Oortje van het konijn Zafwtfag 6 november 1965,46?to Jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .Stootvastfgl» m gM>kvn mijn hert in teghenjpoeH" volwaardig BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele mérken. J Abonnementsprijzen p.wf 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 NEW YORK De VN hebben gisteren met 92 stemmen (achttien onthoudingen) bij Engeland aange drongen op verhindering met alle middelen, wapengeweld inbegrepen, dat de blanke minderheid van Rho- desië de onafhankelijkheid uitroept. Op Engeland werd ook een beroep gedaan, in Rhodesië een regering tot stand te brengen, gebaseerd op alge meen kiesrecht. LONDEN Premier Wilson, die van daag het antwoord uit Rhodesië op zijn brief tegemoet zag (er is inmiddels de noodtoestand afgekondigd), koestert de stille hoop, dat de minderheid ginds de breuk nog uitstelt WASHINGTON Amerika heeft En geland alle steun toegezegd in zijn po gen, de minderheid ginds te weerhouden van eenzijdige afkondiging van de onaf hankelijkheid. ("Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zowel de rijksuitgaven als de indirecte belastingen gaan iets minder omhoog dan de regering in de Miljoenennota aankondigde. Daartoe heeft het kabinetsberaad over de herziening van het uitgaven dekkingsplan geleid. Minister Vondeling zond de Tweede Kamer gisteren een brief, waarin hij een uitgavenverlaging van de oorspronkelijke begroting-1966 met f 70 miljoen voorstelt. Dit bedrag zal opgebracht moeten worden door bezui nigingen op de departementale begrotingen. Daarnaast zal de regering f 50 miljoen meer gaan lenen dan ze eerst van plan was. Een en ander betekent, dut de dekking van extra rijksuitgaven door middel van indirecte belastingverhogingen met f 120 miljoen kan worden verminderd. Dit is het resulaat van het „kritisch bekijken van de begroting" waartoe de regering op aandrang van de Kamer was overgegaan. Een verdere verlaging van het belastingplan dan met f 120 min acht het kabinet niet verantwoord. Welke aanvankelijk voorgestelde indirecte be lastingverhogingen de regering nu laat vallen, wordt in de brief niét meege- Nieuwe communistische centrale (Van onze correspondent) 1 MOSKOU Voor hen, die de poli tiek binnen de communistische wereld van dag tot dag volgen, is de vraag wannéér de definitieve breuk tussen Rusland en China zich voltrekt ac tueler geworden dan de vraag óf dit zal gebeuren. Er zijn zelfs aanwijzin gen, dat een dergelijke beslissing en een aankondiging, dat de Sowjetunie een nieuw lichaam van communisti sche partijen in het leven zal roepen zonder China morgen, zondag 7 no vember, de verjaardag van de Sowjet- revolutie, verwacht kan worden. De normale gang van zaken zou echter zijn, dat eerst zondag een grote vergade ring van communistische partijen wordt iaangekondigd en dat de definitieve breuk (met China pas plaatsvindt in maart_ wan. ;neer de communistische partij van de ISowjetunie vergadert. Aainwij zingen in die richting vormen voornamelijk de in aantal toenemende Ibesprekingen op topniveau tussen Rus sische en andere Oosteuropese leiders ge durende de laatste twee maanden, die naar men aanneemt als voorbereiding voor een belangrijke stap gediend heb ben. Breznjef, een eerste secretaris van de Russische communistisch partij, heeft een bliksembezoek aan Praag gebracht en de Russische en Poolse leiders warer jafgelopen weekeinde in Wit-Rusland bij een, hoewel er pas besprekingen op top niveau tussen Russen en Tsjechen er Russen en Polen in september warer (gehouden. Bovendien is het bezoek van prins Si- In ere hersteld Molotof adviseur van Kosygin MOSKOU. Na acht jaar in het zondaarsbankje is Molotof (75) in ere hersteld en nu persoonlijk adviseur van Kosygin in buitenlandse en economi sche aangelegenheden. Molotof was door Chroesjtsjef opzij Ëezet. De laatste hem toegebrachte ag was zijn verwijdering op 3 april vorig jaar uit de partij. Een half jaar later lag Chroesjtsjef er zelf pit Ongelukken in Duitse mist: 12 doden DÜSSELDORF Twaalf mensen zijn gisteren op de mistige wegen in het Roergebied om het leven gekomen en 250 gewond. Het zicht was soms slechts een meter en de wegen waren vettig en glad. Bij één botsing waren vijftig auto's be srokken ■■llWUlMIIIWt VOLAUTOMATISCHE hanoek van Cambodja, die vroeger yooc- stander was van een conferentie overÜe neutraliteit van Cambodja, maar er nu tegen is, uitgesteld. De Russen moeten al lang in de gaten hebben, dat hij de Chi nezen steunt in hun strijd tegen een re geling inzake Vietnam. Gevaarlijke weg Ook de gebruikelijke leuzen die be trekking hebben op de vriendschap met China ontbraken tijdens de recente vie ring van de oktober-revolutie en de Prawda heeft in twee hoofdartikelen, od 13 en 27 oktober, nadrukkelijk verklaard, dat de eerste taak van de socialistische landen is hun economie te verbeteren en de levensstandaard te verhogen en niet de gevaarlijkste weg in te slaan door zich te mengen in binnenlandse bevrij dingsoorlogen. De artikelen noemden China niet met name, maar iedereen be greep wat er in bedoeld werd. De ver nietiging van de communistische partij in Indonesië en het steeds duidelijker wordende feit. dat Ohina haaf wapens geleverd heeft, hebben veel bijgedragen tot de rechtvaardiging van het Russische standpunt, dat niet China, maar de Sow jetunie de ware en meest verstandige leider van de communistische wereld beweging is. deeld. Men moet echter aannemen, dat de omzetbelasting op textiel en schoeisel niet zal doorgaan, ook niet vooi helft. De helft van de f 240 min, die- deze heffing zou opbrengen, wordt nu opge vangen door bezuinigingen en extra leningen. De andere helft zal gedekt moeten worden dor alternatieve fiscale maatregelen, die f 120 min opbrengen. Haar standpunt daaromtrent zal de regering volgens minister Vondeling binnenkort bekendmaken. In politieke kringen veronderstelt men, dat het ka binet denkt aan een verhoging van de omzetbelasting op frisdranken en zoe tigheden (misschien ook op wijn), aan een iets sterkere verhoging van de vermogensbelasting e.d. Bouw De regering acht het echter momen teel niet verantwoord opnieuw een be- roep op de ka^Jftaalmarkt te doen. Daarom stelt zij voor de geldmarkt te verruimen door inkrimping vei voorgenomen bouwactiviteiten buiten de woningbouw. Van nu tot eind 1966 zullen door mid del van het goedkeuringsbeleid de oor spronkelijk geplande bestedingen in deze sector tot een bedrag van 50 min. wor den beperkt. Deze beperking zal door werken in de sectoren die met de bouw verband houden, zoals licht- en kracht centrales. liften, centrale verwarmingen, meubilair e.d. Minister Vondeling wijst er op dat het hier uitsluitend verschuivingen be treft. De doelstellingen van het beleid blijven ongewijzigd. De regering acht een ombuiging van het beleid door mid del van een drastische verlaging van de uitgaven onverantwoord. Zij weet zich daarbij gesteund door de overgrote meerderheid van de volksvertegenwoor diging, aldus Vondeling. Een en ander betekent dat de dekking van de uitgaven door middel van indi recte belastingverhogingen met ongeveer f 120 min kan worden verminderd. Een verdere verlaging van de uitga- »n acht de regering vooral niet ge wenst omdat een belangrijk deel van de uitgavenvergroting voor 1966 als juridisch of technisch vaststaande verplichtingen moet worden aangemerkt. De bewinds man noemt in dit verband een bedrag van f 750 min. voor onderwijs; 500 min voor woningwetvoorschotten en 595 min salarismaatregelen na 1 jan 1965. Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat eist in dit verband 300 min op en voor ont wikkelingshulp is 100 min nodig. (Zie ook pag. 7) Dagboek van een spion WASHINGTON Oud-premier Chroesjtsjef heeft in 1961 het plan gehad, na ondertekening van een apart vredesverdrag met Oost- Duitsland de toegangswegen naar Berlijn te blokkeren en het risico van een conflict met het westen te aanvaarden, zo staat te lezen in het dagboek van Oleg Penkovski, de overste die in 1963 in de Sowjet- Unie wegens spionage voor het wes ten is terechtgesteld. Penkovski'. dagboek is uit de Sowjet-Unie ge smokkeld en zal binnenkort als boekwerk worden uitgegeven door een uitgever in New York. een proefexemplaar, dat aan Amerikaanse pers is verstrekt staat, dat Oostduitse pantsereenheden de toegangs wegen naar Berlijn moesten bezetten terwijl parate Russische troepen aai Duitsland waarheen Duitsland, waarheen? Onder deze titel schrijven twee Duitse jongeren en een onzer redacteu ren over het hedendaagse Duits land, en de positie van de Duit se jeugd, op onze Ruimte-pagina. Vergeten ziekte Op zoek naar het geheim van de multiple sclerose. In ons Zondagsblad wordt aandacht ge schonken aan deze „vergeten" Kamermuziek De politieke barometer staat op storm. Het woord „kabinets crisis" is weer gevallen. Terecht? Onze parlementsredactie schrijft er vandaag over zie pagina 7. 22.000 kleerhangers en 20.000 glazen pagina 5 Uitvoering bijstandswet lijkt nog op armenwet pag. 2 Commando's vielen acht pond af pagina 7 Kabinet vandaag bijeen DJAKARTA De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken heeft alle ambassades en legaties in Dja karta laten weten, dat het voor buitenlandse diplomaten tot nader or der verboden is zich buiten de hoofd stad te begeven. Het corps diplomatique in Djakar ta omvat ongeveer 1000 diplomaten, familieleden en personeel uit onge- 50 landen. Zij mogen wel naar hun 64 km van Djakarta gelegen week endhuisjes in het koele heuvelgebied gaan. Andere buitenlanders mogen zich vrij bewegen, maar bepaalde ambas sades zouden hun landgenoten al de raad gegeven hebben alleen maar die n te maken die strikt noodzake lijk zijn. Soekarno heeft voor vandaag het vol tallige kabinet bijeengeroepen. Een al geheel verbod van de communistische partij waartoe een ontwerp-besluit al zou klaarliggen behoort tot de mogelijkheden. Intussen heeft ook de Indonesische journalistenvereniging zich voor zulk een verbod uitgesproken. De journa listen werd in overweging gegeven niet langer verschil te maken tussen rege ringspers en niet-regeringspers. zijnde dit termen uit liberale landen. PEKING China eist van Indone sië openlijk excuus voor de aanval op het consulaat te Medan. Het wil de ge stolen vlag terug en bestraffing van de schuldigen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Sociale verzekering: grens f 12.750 DEN HAAG Het bedrag waarover maximaal premie wordt geheven voor AOW-AWW en kinderbijslag wordt 1 ja- i 1966 verhoogd van f 12.000 tot f 12.750. oostelijke grens van Oost-Duitsland ge reed zouden staan. Wanneer het westen onderhandelingen met de Oostduitse troe pen over de doortocht naar Berlijn Zou den hebben afgeslagen, moesten de Oost duitse troepen het vuur openen. Intus sen moesten Russische tanks Berlijn be zetten. Zouden de oostduitse linies wor den doorbroken dan moesten de Russi sche troepen direct aan de strijd deelne- Volgens het dagboek was Chroesjtsjef er echter zeker van, dat het westen met de Oostberlijnse regering als gelijkbe rechtigde partner ln onderhandeling zou treden voordat het tot een tre/fen met Russische troepen zou komen. Op deze manier zou naar de mening van Chroesj tsjef de erkenning van Oost-Berlijn kun nen worden a/gedwongen. Slechte opleiding Penkovski schrijft, dat het Oostduitse leger welbewust slecht was opgeleid en uitgerust omdat steeds gevreesd werd dat het op zekere dag zich tegen de Sow- jet-Unie zou kunnen keren. Toen Chroesjstjef besloten had in de'kwestie Berlijn geweld te gebruiken werden de Russische tankeenheden in-de Sowjet Unie, Polen en Tsjechoslowakije in staar groot alarm gebracht, zo was Pen kovski te weten gekomen. Hij had een leidende functie bij de geheime diens: zijn land en drong er bij zijn part- in het westen op aan grote aandacht te schenken aan de tankafweer. Chroesjtsjef zou namelijk veel belang gehecht hebben aan het gebruik van tanks in een oorlog om Berlijn. De Rus sische generale staf zou daar scherpe kritiek op geoefend hebben. Er zou te veel geld worden uitgegeven aan uitbrei ding van de tankeenheden terwijl de bouw van raketten, elektronische uit rusting en andere wapens zou worden verwaarloosd. Maarschalk Varentsow. de chef van Penkovski, zou over de plannen van Chroesjstjef gezegd hebben: „Wij nemen te groot risico". De vastbeslotenheid het westen en de vele moeilijkheden in de Russische krijgsmachine zouden de leiding tenslotte gedwongen hebben de plannen op te geven, aldus het dagboek. Koningin-moeder van België gaat vooruit BRUSSEL Er is lichte verbetering in de toestdnd van koningin-moeder Elizabeth. Zij heeft, zoals gemeld, een hartaanval gehad en haar toestand was gisteren ..stationair". Het nieuws heeft koning Boudewijn en koningin Fabiola (op het ogenblik in Argentinië) bereikt: zij hebben plannen om naar Brussel te rug te keren. Het is niet bekend wat de andere fa milieleden, prins Albert en koning Leo pold (eveneens in Zuid-Amerika) zul len doen. Koningin Elizabeth bleef in België om de honeurs waar te nemen. De komende jaren gaat Nederland cultureel en wetenschappelijk samenwer ken met Zuid-Slavië. Een delegatie uit Zuid-Slavië en Nederland hebben hier over deze week in Den Haag overeen stemming bereikt. Een bijzondere operatie is gisteren verricht in Saigon. De Zuidviet- namese soldaat Nguyen Van Chin (boven), had een kleine niet-ont- plofte 40 mm granaat in zijn rug, die verwijderd moest worden. De soldaat werd behandeld door de Amerikaanse chirurg Jame Hum phreys, die op de foto links glun derend de granaat laat zien aan de fotografen. De operatie werd onder speciale omstandigheden uitge voerd in een hut achter het hospi taal. Als voorzorg, had men de hele operatietafel afgeschermd met zandzakken. Dean Rusk voorspelt hardere strijd in Zuid-Vietnam WASHINGTON Hardere strijd in Vietnam wanneer Hanoi niet over vrede wil praten, voorspelde minister Rusk gisteren op een persconferentie. Niettemin is Amerika bereid vredes besprekingen te voeren, zei hij. Amerikaanse autoriteiten in Saigon schatten, dat 7.500 man geregelde troepen van het Noord-Vietnamees leger thans in Zuid-Vietnam strijden. Vijf regimen ten zijn geïdentificeerd door middel van in beslag genomen documenten, deser teurs en ondervraging van Vietcong-g«- vangenen. VATEKAANSTAD Paus Paul us heeft 50.000 dollar geschonken voor hulp verlening aan slachtoffers in Noord, en Zuid-Vietnam. DEN HAAG. De gasreserves in de niet in concessie gegeven gebieden in Friesland, Drente en Noordholland zijn hoger dan begin van dit jaar ver wacht. Dit antwoordt minister Den yl het kamerlid Oele. De reserves worden thans berekend op (met tussen haakjes de schattingen op 26 maart) bewezen reserves 55,15 miljard kubieke meter (38.25): waar schijnlijke reserve 62,6 (34,5); mogelij ke reserves 109.1 (56). Thans zijn nog vijf boringen in be drijf: in Friesland twee en in Drente, Overijssel en IJsselmeer (elk een). In twee van de vijf is al gas aangeboord (bij Drachten en Norg). De resultaten van deze (geslaagde) boringen zijn niet in de cijfers verwerkt. Buiten de in concessie gegeven ge bieden zijn tot nu dertig nieuwe borin gen verricht; in elf daarvan werd aard gas aangeboord. De Veiligheidsraad wil een tijds limiet binnen welke de troepen van India en Pakistan moeten zijn terugetrokken. Beide landen moeten verdere schendin gen van het bestand achterwege laten. Negen leden van de raad ook Neder land stemden voor dit besluit: Rus land en Jordanië onthielden zich. OMROEPEN Deze week heeft de VARA haar veertigjarig bestaan gevierd. Spoedig volgt de KRO- Onlangs reeds heeft de NCRV als eerste dit jubi leum mogen vieren. Dit laatste bewijst opnieuw, hoe men in christelijke kring bij het opkomen van de radio paraat was- Zoals wij ook de christelijke krant hebben te danken aan paraatheid toen het op richten ervan nog tot de mogelijk heden behoorde. Onze genegenheid gaat uiteraard in het bijzonder uit naar de ons geest verwante NCRV. Wat ons niet ver hindert, ook de betekenis van VARA en KRO eveneens van de andere organisaties te erkennen Samen immers vormen zij het be stel zoals wij dat ten onzent kennen. Elk voor zich weerspiegelen zij een van de grote stromingen in ons levensbeschouwelijk geschakeerde Het is een bestel waarop kritiek wordt geoefend, maar waarom het buitenland ons benijdt. Dat verdient bij jubilea als deze en niet alleen van de NCRV te worden gezegd. STUDENTEN Tot nu was het met name in ont wikkelingslanden en nader in jonge democratiën, dat studenten zich publiekelijk lieten gelden. Het be hoorde tot de kenmerken van een rijpe en volgroeide democratie, wan neer studenten zich althans in deze hoedanigheid niet roerden. Dit wordt ook bij ons anders, het geen overigens niet betekent dat ons land in ontwikkeling achterop raakt Studenten gaan ook bij ons een toenemende belangstelling tonen in de problemen waarvoor dc wereld als zodanig staat. Men mag er een aanwijzing in zien van groeiend verantwoordelijkheids besef. Zij zijn zich bewust, straks leiding te moeten geven. Zij zijn ook minder geneigd, overgeleverde gedachtengangen zonder meer te aanvaarden of zich bij aangetroffen situaties neer te leggen. Dit is een verschijnsel waarin veel positiefs valt te waarderen. AI was het omdat oudere generaties nu eens temeer tot rekenschap gehouden zijn. Studenten zijn vaak onbarmhartig in hun kritiek, maar er gaat van hun belangstelling ook iets prikke lends uit. DANKDAG In het druke beweeg van deze week, waarin zoveel onze aandacht opeiste, kon de dankdag voor het gewas, zoals deze nog in grote delen van ons land is gehouden, gemakkelijk in de vergetelheid raken. En toch, hoe meer deze dag in de verdruk king dreigt te komen, des te meer is hij nodig Hoe meer immers een materialistische instelling zich van ons meester maakt en dat gevaar is er in onze dagen levensgroot des te klemmender de noodzaak van bezinning op wezenlijke waarden. In onze dagen verbeeldt de mens zich heel wat. Zijn eigendunkt is niet gering. Maar hij is en blijft schepsel, geschapen, en voor zijn dagelijks bestaan afhankelijk van hetgeen hij uit de aarde als schep ping weet te «innen. En dan pasf hem dankbaarheid voor hetgeen aan leeftocht uit deze aarde is te delven. Op de dankdag voor het gewas nu is de mens zich zijn afhankelijkheid eens te meer bewust. Het leven zelf wordt er mooier door. Plaatsetijk mist De Bilt verwacht tot vanavond: Plaatselijk mist of bewolking maar ook opklaringen, overwegend droog weer. Mlddagtemperaturcn van omstreeks 5 graden op plaatsen waar mist óf bewol king zich handhaaft tot omstreeks IA graden. In gebieden met opklaringen weinig wind. 'I.EINE POTJES hebben grote oren. Kleine zwarte konijntjes ook. In het Amsterdamse Frascati werd een tentoonstelling gehouden, waar de vereniging Ornis de mooiste exemplaren uit den lande in hokjes verzameld had. De keurmeesters hadden druk werk met het keuren van de konijnen en de oren werden met de lineaal nagemeten om na te gaan. of zij wel precies de juiste lengte hadden voor een eersle prijs, een zeer eervolle, dan wel een gewone eervolle vermelding. Het Alaska- konijn van de foto bleef er ijskoud onder. Als u van mening bent, dat onze krant in aanmerking komt voor een aanbeveling bij derden, dan «eet u ook op deze zaterdag, waar dc bolbon te vinden is. Zie ommezijde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1