De grill: modern keukenapparaat "-fit Vsr HEBT U WEL EENS? imfMWMMHiir Kale bomen, maar toch bloemen f ,y\ Sneetje Mimosa EVEN TIPPEN Uw ervaringen als bruidje voor Uw ervaring als alleenstaande ZATERDAG NOVEMBER 196S N E LERARES, gehuld in een schotse ruiten- jurk, kijkt me met felle, donkere ogen onderzoekend aan. Zeker vijftig paar ogen volgen de binnendringster bij hun les. De één wijst me een stoel aan, de ander zegt hoe ik het beste kan gaan zitten om niets te missen van wat er op het po dium gaande is. Wat een con sternatie! Ik voel me als een schoolmeisje dat te laat een vreemde klas is binnengeko men. Naast me een alleraar digste mevrouw met charman te hoed op, blocnote in de hand en ijverig aan het note ren. Voor me een zwaarlijvig Creools type, daarnaast een stoere geïnteresseerde vrouw Je bent nooit te oud om te leren, denken deze dames die in hun keuken by de tijd tcillen blijven. Dat lukt ze, danh zij gratis voor lichting van de Gasbedrijven. die met alle aandacht de aan wijzingen van de lerares, mej. M. Papöt, volgt. Een dokters vrouw, die op een van de wei nig gezellige avondjes die ze met haar man samen kan vie ren, een cocktailhapje tevoor schijn wil toveren uit de oven met-grill die ze pas aanschaf te? Er zitten duidelijk gewone huismoeders met een stel grote hongerige jongens onder het ge hoor. De lerares weet ze mees terlijk te boeien, maant met een expressief gezicht telkens om stilte als het geroezemoes weer aanzwelt na een verklaring. We zijn met z?n allen te gast bij het GEB te Rotterdam, afdeling Voorlichting Toepassing Gas. De meeste dames kregen een uitno diging omdat ze informeerden naar de toepassing van de grill. De grill is een zeer modern hulpmiddel in de keuken, hoor den we. Wie in een zeer snel tempo een mooi bruin korstje op een gerecht wil hebben, speelt dat klaar met de grill. Het apparaat is een uitkomst voor dieetpatiënten. Vetloze, vetar me, zoutarme gerechten komen smakelijk onder de grill van daan. Er wordt namelijk prak tisch geen vet toegevoegd; doordat de buitenkant meteen snel wordt dichtgeschroeid gaan er geen vitaminensappen en smaakstoffen van vlees verloren zodat de smaak ook zonder zout tot zijn recht komt. Heel veel gerechten zoals biefstuk, lever, een sandwich zijn met de grill bijzonder gauw klaar. Grilleren is het bereiden van een gerecht onder een fel stra lende warmtebron. Die stralen geven een temperatuur van 800 graden C. Tijdens de demon stratie stonden er maar liefst vier van deze apparaten in vol bedrijf. Het was er zo warm als in een sauna. Mej. Papöt dronk glazen water terwijl ze voor de hittebronnen heen en weer liep. „Er zijn drie soorten grill's; de stralende grill, de tafelgrill en de contactgrill. Welke zijn er nu in de handel? In de regel koopt u de ingebouwde grill in de oven, dat is namelijk het goedkoopste. Natuurlijk moet er een meerprijs voor betaald wor den, maar later een grill in laten bouwen kost kapitalen. Dat is de stralende grill. Er is ook een los grillelement in de handel. Dat kunnen we ophan- Met een beetje wind is het met de gouden herfst- pracht gauw ge daan en voor we het weten zitten mistroostig naar ons kale tuintje te kijken a de winter duurt zo lang, maanden achtereen geen spoor van leven te ontdekken, tot het eerste sneeuw klokje ons weer doet opleven! Maar moeten we eigenlijk zo lang wachten op dat eerste bloemetje? boomkweker iu.u u wel wat an- ders vertellen en als de bladeren 1 vallen toont hij ons al weer diverse i heesters in prille i lentetooi. Of vindt u soms Prunus I subhirtella autum- nalis geen sprook- je in deze tijd van het jaar. Soms eind oktober al, maar in elk geval in november is deze 1 heester, die tot een boom kan opgroeien, getooid met witte tot lichtrose halfgevulde bloempjes, die bij de variëteit „rosea hel- derrose zijn als van amandel bloesem. Een genot in onze om geving als de bomen kaal zijn en de prille bloesem zich als een tedere bruidsboeket scherp aftekent tegen de donkere en wilde herfstluchten. Tijdens vorstperioden schrompelt hij wat in elkaar, maar even latei- bloeit hij weer rustig door tot april. i Intussen heeft de laagblijven- de bladhoudende Skimmia fo- remanii zijn purperkleurige bloemknoppen gevormd, die als kleine seringetjes de top van de takken sieren. Een wonderlijke situatie eigenlijk, die prachtig fekleurde knoppen, die de ge- hele winter gesloten blijven en tegenwoordig 's winters veel in i de bloemschikking gebruikt worden. De bloei zelf valt in het voorjaar en is minder spec- i taculair dan de plant in knop. Houdbaar Dat de winterjasmijn in dit zachte najaar haar gele sterre tjes al hier en daar in oktober aan een zonnige gevel had ge opend, was veelbelovend en straks genieten wc maanden achteroen van haar gouden pracht. En de takjes zijn heer lijk lang houdbaar in een vaas je water. Wilt u er soms een bestellen? De naam luidt Jas- minum nudiflorum (naaktbloei- ende jasmijn). En wist u dat er een sneeuw balsoort bestaat, dat zich al in november met lichtrose, welrie- i kende bloempluimen kan tooi- r •-1 z gen aan de wand. Ook dat is een stralende grill. De tafelgrill is verplaatsbaar en overal bruikbaar. Mits er een lange goedgekeurde veiligheids slang aan zit, zoudt u hem als barbecue-grill in de tuin kun nen gebruiken. De tafelgrill kan in twee standen gebruikt wor den: hoog en laag. U kunt hem ook als bordenwarmer gebrui ken. Ik vind hem niet prak tisch!" zegt de lerares nadruk kelijk. Rooster „Dan is er nog de contact-grill dat is in wezen geen grill. Hij bestaat uit een rooster in de oven. De warmte onstaat door middel van geleiding, je kunt er wel brood mee roosteren of eventueel een scholletje maar verder houdt die contactgrill weinig in. Bij het aansteken van de grill is het raadzaam om de af- schermplaat te verwijderen en de ovendeur open te laten staan. Na de grill-partij is het verstandig, a 11 ij d de ovendeur dicht te houden. Door de zeer hoge temperaturen zou het vet, waarmee de knoppen zijn inge smeerd, gaan smelten zodat die knoppen stroef gaan draaien. Tenzij de knoppen zó verzonken zijn, dat de hitte er niet bij kan komen; maar dat hangt van het fabrikaat van uw oven af. Som mige merken hebben dan ook afschermplaten om de knoppen tegen die hitte te beveiligen. De grill wordt ong. vijf minuten voorverwarmd langer heeft geen zin. Wilt u een gerecht goed gaar hebben, plaats het dan laag; wilt u snel een mooi bruin korstje, plaats het dan hoog in de oven, zodat het dicht bij de hete stralingsbron komt. Gri Neertang Als een bruidsboeket tekenen de bloempjes van Prunus subhirtella autumnal is zich af tegen de don kere herfstluchten. en? Ook weer bloeiend aan de kale takken, tussen vorstperio den door, met de hoofdbloei in februari, maart. Heerlijke geur Isoort 's winters heer lijk geurende room witten bloe men te voorschijn brengt. Niet de klimplant, die de meeste wel kennen, maar een struikvorm, die Viburnum fragrantissima heet Bij zacht weer soms al in november, maar in elk geval van december tot maart in geu rende feesttooi gestoken. Bij de specerijachtigen vinden we Chimonanthus praecox, ook wel bekend als Calycanthus praecox, waar helaas geen Hol landse naam voor bestaat of het moest „specerijstruik" zijn. De bloemen zijn geelachtig wit met een wijnrood hart en geuren ook al weer verrukkelijk, soms reeds in november, maar tus sen januari en maart op hun mooist. En hebt u ooit van Osman- thus ilicifolius gehoord? Gelij kend op hulst en eveneens groenblijvend, alleen maar ple zierig in onze winterse tuin. Ze tooit zich al vanaf september tot december met wite bloem pjes. gevolgd door blauwe vruchten. U ziet dus wel dat niemand 's winters in een bloemloze tuin behoeft te kijken en treu ren om vergane glorie, als je 't maar weet! A. C. MULLER-IDZ ERD A. „Dit puntbroodje, dames, hollen tve eerst uil met een scherp mes je...", zegt mej. M. Papöt, die recepten geeft aan gewone huis moeders en voor dure cocktail- partijtjes, maar altijd toebereid met de grill op déze demonstratie- stemmend gemompel klinkt. Er zijn huisvrouwen aanwezig, die al gewiekst zijn in het gebruik van de grill: zij stellen ter zake doende vragen. Handig bleek bij het gebruik van de grill de grilleertang -een goedkoop accessoire. Wie zo eens in de maand een kip van het spit wil, moet er wel een grote aanschaf voor doen: het electrische draaispit. Eet u veel en regelmatig kip, dan is de aanschaf verantwoord. Bij dat spit horen ook weer hulpmiddelen: een klaprooster, een steunraam, opvangschaaltje, satépennen. Wie geen soepele rug meer heeft, doet goed als ze de aanschaf van een oven met grill overweegt, de opgebouwde grill te nemen. Deze is op oog hoogte boven het fornuis ge monteerd de grill is naar drie zijden open; de controle is mak kelijker en de resultaten beter. Zo'n opbouwgrill kan een stof nest worden. Kaas Wie pas een grill heeft, begint met eenvoudige gerechten: Pin- datoostjes of pikante kaastoost- jes. Kaas is een ideaal ingre diënt voor de grill; we smikkel den allemaal van het sneetje mimosa, dat in zijn geheel als voorgerecht, en in kleine stuk jes gesneden een lekker borrel hapje is. Elders op deze pagina vindt u het recept. Ieder ging naar huis met een keur recepten (gratis), de uitnodiging voor een feestdemonstratie voor St. Nicolaas te houden van 15 t/m 25 november op middag- en Nodig: 4 sneedjes oud wit brood, 1 banaan, 2 schijven ananas. 1 kleine zure appel, 1 ons gerookte ossetong, 4 plak ken jong belegen kaas, madeira, 4 geconfijte kersjes, peter- Grill met open ovendeur voorverwarmen. Sneedjes brood op het bakblik, op de bovenste richel, aan één kant mooi bruin roosteren. Aan de ongeroosterde kant met boter be smeren. Snijd banaan, ananas, appel (met een drupje citroen om blank te houden) en ossetong in kleine stukjes; bespren kel met madeira. Mengsel verdelen over de 4 boterhammen daarop de plak kaas. Alles op de rooster, vrij hoog in de oven. De kaas moet goed uitgesmolten en lichtbruin van kleur zijn. Garneren met peterselie en getand geconfijt kersje. Duur? 't Kan ook goedkoper: vervang ananas door plak goudreinet en ossetong door rest vleesbeleg (cervélaat bijv.). Smakelijke restverwerking avonduren (toegang gratis), vier doe-het-zelf-cursussen de zelf gemaakte gerechten worden meegenomen kosten 10. Op verzoek kunnen voor groepen, clubs, verenigingen speciale demonstraties worden georganiseerd. Dit alles niet al leen in Rotterdam, waar we op de Walenburgerweg 73 zo'n de monstratie voor u bijwoonden. Informeer bij uw eigen gasle- verend bedrijf of toonzaal, en bij voldoende belangstelling wordt ook in of vlakbij uw woonplaats zo'n les aan moeders gegeven. Instructief en lekker, dat kunnen we u verzekeren! Grootmoeder had ook van die groene rolgordijnen tegen de zon, weet n wel? Ook die zagen we weer terug in een modern tintje. Hout weefsel in uaturelklenren, geschikt als beklcdingsmateriaal voor muren, plafonds, standbouw. Als schuif gordijn of vouwwand vindt het toe passing in laboratoria en operatie kamers, als decoratieve afscherming van glazen tussenwanden in de koele soms klinische flats. Het 6pul geleidt geen warmte en is dus zon- en warmtewerend en daarom zullen we het ongetwijfeld als zonwering het meeste tegenkomen: het kan tot 3 mm breed geleverd worden. Een rolgordijn van 2 m lang, 2 m breed kost ƒ64,40. We voorspellen het ook een plaatsje achter de bank, waar kleuters zo graag by spelen met alle gevolgen voor een behang daarachter. Baltcx is de mooie naam van het spul. Afslanken? Probeer eens een of twee klontjes suiker vóór de maal tijd. Jawel, suiker. Zc benemen een flink deel van uw eetlust en sparen een veelvoud van calorieën uit an dere genotmiddelen, terwijl ze zelf maar 10 calorieën rijk zijn. heuse verkoudheid zakdoekjes in royaal formaat met échte elauruiten. Wat wilt u: Campbell. Stewart Royal of Mac Intire. De laatste missrhien een aardig cadcaugrapje voor ICCC- voorstanders? De teelt van peulvruchten gaat in ons land achteruit. We zien daarom veel importbonen, dat moet op de verpakking blijken: de smaak wijkt af van onze „eigen" erwten en bonen De bruidsdag kan nóg zo mooi zijn, toch schuilen er maar al te vaak addertjes onder het gras is de ervaring van menig bruidje. Zo schreef mevr. G. S. te L.: „Wij zijn bijna dertig jaar getrouwd, maar nog steeds ben ik drie dingen van onze hxiwelijksdag niet vergeten. Het was niet in mijn woon plaats waar het huwelijk kerkelijk bevestigd werd. Ik kende de kerk niet; zodoende gingen we door de verkeerde ingang. De gang was erg smal, ik moest schuin achter de bruidegom lopen. Onder het spelen van de bruilofts mars liepen we daar: ik voelde me als een hondje dat meemocht. De kerk was groot en erg koudWe luis terden aandachtig naar de dominee, toen mijn zwager (goedbedoeld) plotseling een bontjasje over mijn schou ders legde. Ik schrok zó ge weldig dat alle aandacht weg was! Bij het knielen had ik maar 't idee dat de prijs nog op mijn schoenzolen stond, de inzegening is vrijwel langs me heen gegaan. Ge lukkig kregen we een getypte toespraak mee! Zonde! Mevr. C. H. te R. at op haar trouwdag voor het eerst pud ding in haar leven: „Wij zijn zesenvijftig jaar(!) getrouwd, maar ik herinner me alles nog goed. Om één uur moesten we op het raadhuis zijn, de oudjes gingen in een rijtuig en de rest lopen. Een paar voorop, dan het bruidspaar, daarachter alle andere paren en helemaal vooraan de politie met de stok. Dit om al te enthousiaste mee- levenden op een afstandje te houden; de familie strooide nl. bruidssuikers rond dat was de gewoonte, 's Middags met de tram naar Noordwijk, 's avonds was het feest. Voorgedragen werd er niet, dat was zonde in die tijd...." Mevr. L. S. te d. H. schrijft: „In de oorlog was onze kerk gebombardeerd en wij zijn in een synagoge getrouwd. Het was een knus kerkje met een prachtig marmeren podium. Dit deed wel erg koud aan voor een huwelijksplechtigheid, toen „Mijn oom die getuige was, gaf mijn bruidegom vlak voor de plechtigheden begonnen, een briefje van vijfentwintig gul den", schrijft mevr. G. L. te O. Het was toentertijd een heel bedrag. Ik wist daar niets van, tijd en gelegenheid ontbraken om het mij te zeggen. Toen wij 's avonds in ons eigen huis wa ren wilde mijn man vol trots het geld geven, maar hoe hij ook zocht; het was weg. Hij spijtig: „Ik denk dat ik het in het kerkezakje gedaan, of als het raacj_ hw5- de sluier huurde ik en de stof milielid dat de bode eevraaed leende een kostuum een van onze ouderlingen hoge zwarte hoed, die hij niet te R. ,Jk kreeg netjes op mijn V -t V,- t;. °~i "f* gaan, plotseling ging ons paard koetsje hadden wij met de er vandoor. De bruidegom bruidsmeisjes veel plezier; op- eens zag ik dat er om de hoed /loog het met wapperende jas panden achterna en dankzij zijn tegenwoordigheid van geest kon alles verder zonder stoornis verlopen", aldus de bruidegom een band zat. Gelukkig was hij er zo maar omheen geschoven en zat het lint er nog onder. Onder veel gelach en „stel je A-|.11_J.5 eens voor*s" heb ik hem eraf v-TIKUmuG: gehaald en in de jaszak van de bruidegom gedaan. Na afloop jes overwaren; Mevr. M. te R. schrijft: üjna elk bruidspaar waar de negen koets- wij een kaart van krijgen, de resterende npi\on in» oom pnrfonii+ip hebben dat uur gezellig door- bedankje af kon. dan heeft u gebracht in de consistorieka- 't mis. Laten we het onkunde Volgende onderwerp: „De bruid, wat had ik daar graag over geschreven, helaas aan bruid-zyn kwam ik niet toe." Verzuchtte dot vorige maal? Dan bent u nu aau de beurt om uw hart te luchten op dit plaatsje van onze pagina. Uw ervaring als alleenstaande is het volgende onderwerp. Bent u de oppas-tantc en wordl dat maar heel gewoon gevonden? Staat u altijd klaar voor de neefjes en nichtjes met cadeautjes maar uw eigen verjaar dag, hó maar, speelt ii het klaar: het huishouden, een baan, visite ontvangen of blijft die visite doodleuk weg en ver wacht men dat u. als alleenstaande, makkelijker (ja ja) de deur uitgaat? Hoe vindt u het op kamer wonen of is er een flatje? Enhoe staat liet met de belasting? Nog puf om 's avonds voor één persoon een smakelijk eten te bereidenga maar door, vragen te over en er zitten nog veel meer kanten aan het alleen-zijn. Schrijf het, uw ervaring kan een ander wellicht helpen en bijdragen tot meer begrip voor de mens, die alleen is. Vergeet niet de keuze van de pocket die wjj u toesturen na plaatsing: De dokter zegt 1, dito 2 of Tipparade. Tot slot, bij wijze van uitzon dering, een bruidegom die het woord vraagt: de heer T. W. te dH. „Bij de ondertrouw is het de gewoonte, dat de bruidegom aan de chauffeur van' de auto bloemen in bewaring geeft, welke hij nadat het paar heeft aangetekend, op de zitplaats van de bruid legt, zodat deze bij terugkomst haar neus erin kan steken en zeggen: „Oh, wat leuk lieverd!" enz. enz. Ik had de bloemen al gegeven toen ik haar van huis haalde. De toe komstige bruid nam ze grif mee naar de aantekenkamer waar een tiental bruidsparen reeds aanwezig waren. Alleen MIJN bruid had de bloemen voor haar gezicht (blozen), u voelt wat een figuur wij sloegen, maar wij trokken er ons niets van aan. Op de trouwdag, toen wij bij 't stadhuis kwamen waren de lopers uitgelegd en ik zei: „Nou meid, echt iets voor Amsterdam, zo'n verrassing" Maar het was niet onze ingang, want diezelfde dag trouwde daar een adellijk heer. En voor hem en zijn bruid waren die lopers uitgelegd.... Onze ingang was iets eenvoudiger." Van papier Met kunst en vliegwerk had de bruid, onze lezeres mevr. S. te R., een bruidsja pon in elkaar geflanst, 't Was oorlog. Ze leende een sluier, die ze met zuinig bewaarde suiker probeerde op te pep pen. Toen ze de sluier lang zaam in het stroopje liet zakken, loste het luchtige ge valletje op. Het bleek van papier te zijn! Huilend vloog ik de trap op, het resterende droge kapje op mijn hand waarvan vieze drabdraden hingen. Mijn zus kon niet meer tot bedaren komen van het lachen. We leenden een „echte" sluier, maar 't was iets om nooit te vergeten. De mensen die de papieren slui er geleend hadden, waren heel kwaad, 'k Hoop dat ze er nü overheen zijn.... Tk heb deze week een diepe J- buiging gemaakt voor mijn post want die was indrukwekkend. Van allerlei. En van overal, zelfs uit Niemandsland (maar dat is onzin, men. O te U, en wat hebt u een wonderlijke U op uw machine; ik heb mij totaal niet verveeld met uw brief en gegrinnikt om de zwierigheid waarmee u mijn halve en hele vriendjes over de kling haalt. U bent dubbel zo oud als ik, u hebt misschien ook dubbel zo veel tijd, schrijft u nog eens?). Post van vriendinnen die elke week schrijven en brieven van een paar nog niet vergeten bekenden die een poos niets lieten horen. En zoveel uitschieters! Iemand meent begrepen te hebben uit een Open Brief van een tijdje geleden dat ons gezin (het Christine-gezin om zo te zeggen) onlangs uit de kerk, welke dan ook. is gestapt Niets ervan. Ik heb mezelf al in mijn kuifje gekriebeld bij het nadenken welke woorden dat toch zouden hebben kunnen doen veronderstel len en wanneer. Maar niks, ik vind het niet. Nu, in ieder geval is het niet zo. Wat moeten wij nu uit een kerk. In het niets. Wat zou je in die z.g. vrijheid toch moeten doen. Gewoon doorleven, en nu met wat minder schijnheiligheid, zou mis schien iemand die de stap deed, zeggen. Maar is ook zo'n gedachte over wel en niet schijnheilig al weer niet een ietsje schijnheilig? Ligt het punt van onze rust, ligt VTede, sjaloom, al dat onuitspreke lijke dat we dan maar aanduiden: morgen der verrijzenis, weide vin den, frisse waatren, niet juist bui ten ons bereik? Krijgen wij niet alles? EN omdat wij krijgen en niets zelf tot stand brengen, nimmer onze eigen vrede smeden, is vrij heid vanuit de mens gezien een leeg woord. Nu snap ie ook hoe ik zal reageren op je vraag wie de kinderen doopt etc. dat is dus allemaal niet zo; alleen je vraag: of er bij ons peen naijver is of de één beter bidt of het woord voert dan de ander, valt me in de reeks wat wonderlijk op het lijf. Bedoel je in het gezin? Of in de nieuwe gemeenschap die wij dan zouden hebben moeten stichten? Wel, in of buiten een kerk, zo'n vraag heeft zich nog nooit voorgedaan. Heel veel vroeger heb ik eens op een vergadering de opmerking ge hoord dat iemand „mooi bad". Ik was toen jong genoeg om tegen zo'n compliment (want het was van harte gemeend) te protesteren, oindsdien zijn over de techniek van het bidden en het woordvoe ren (kerkeraden, vergaderingen, scholen, gezinsmaaltijden) zoveel hartige woorden gevallen, is de mens zoveel minder op fraai en zoveel meer op waarachtig inge steld, dat ik er nooit meer over heb hoeven nadenken. Vroeger moest een gebed inder daad een aangename, dikwijls het oor strelende vorm hebben; het ging dan niet om de kracht van elk woord maar om het ge heel, een soort reukoffer; wij lie ten dan ook meestal een dominee onze feestavonden van middelbare scholen „sluiten". Dat prikkelde mij vroeger, ik zal wel nèt tussen meesten nog een punt zagen. Ook vroeg ik me toen al wel eens af of b.v. schoolavonden persé met ge bed geopend en gesloten moesten worden momenteel is dit nog steeds een punt Maar als het géén punt is en men kiest unaniem, voor gebed, dan is het verkwik kend om jonge mensen te horen bidden, te ervaren dat zij werke lijk trachten te komen tot een gebed voor allen. En dat heel na tuurlijk, eenvoudig. Op de manier van spreken met een vriend. Je hebt mag ik hier even over doorpraten al brengt ons dit ver van je vraag? duidelijk twee soorten kinderen in „onze" krin gen: de argelozen, wonderlijk ge noeg vaak diegenen die niet al te strak opgevoed zijn, kerkelijk, zij die uit de grond van hun eenvou dig hart God kunnen danken voor een fijne club-avond of vergade ring alsof zij, niet belast door de vorm van het gebed van een vorige generatie direct de weg van aanspraak vinden èn de gecom- pliceerden, zij die zich aiVragen wat je eigenlijk innerlijk „ziet" als je tot God zegt: dank u voor ons feestje: die zich ook afvragen waar wel en waar niet dank en vragen om een zegen gepast zijn: is God J1?'* een hockey wedstrijd? Zijn wij niet overal binnen Zijn milde aandacht? Waarom nu wel bij een gebeuren op een avond, met een cabaretje voor en een toneelstuk na de pauze, en waarom niet bij een schaak-avond? Enzovoort En dan de vrees bij deze jonge mensen: als ik ga bidden, bid ik dan niet meer voor de zaal dan tot God? Prachtige vragen oprechte vragen. Vragen meen ik, ver van hoovaardij, dichtbij de over ste. Ver. om weer bij brief schrijfster terecht te komen, van M» AAR nu zijn we er nog niet, •nog niet eens met één brief. Van twee vriendinnen heb ik een relaas over er-iets-bij-gaan-doen als je thuis „droog" loopt. De ene verdient door deze wijze van zich verfrissen, van reserves zoeken ik citeer enig geld. de andere geeft daarentegen geld uit. Dat kan. Het is niet zo maar, je zou je zelfs kunnen voorstellen dat de één muziekles was gaan geven aan ._s gaai_ w de ander. Bij beide moppert ja. bij de een pot hij de grieven zelfs op. Nu moet ik hier, op last van de een (maar de last is mij lief) zeggen dat je nooit mag oppotten, en vervolgens dat zij nog een poosje door moet gaan. Weet Je wat ik aan het begin zei: wij krijgen. Wij kriieen vrede, wij intvangen werk taak, tijd. Wij krijgen verfrissing <n reserves zoeken wordt ons pas tot heil en rust als wij die reserves al doende, goed, maar met blijd schap ontvangen. Als een man dat met ziet, nl. dat je aan vreugde eti rust wint als zijn vrouw, voor hem, ja, dan zou je dat misschien eens moeten bepraten. Maai ook zonder Eraten zal het vooral moeten blij- en aan jezelf. Je kunt niet para deren met een „nu ben IK eens aan de beurt" en dan verbaasd zijn dat het hem prikkelt. Als jij frisser wilt worden, met je dag vol handenbindertjes en je avonden alleen, dan toch om hem. Omdat een suffe iij niets is voor hèm. Het geheim is niet: werken of niet- werken. Het geheim is: overgave aan het geschonkene.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15