't Gaat om de naar het m.s.- geheim mens De man die eigenwijs was Koninklijke illustraties ter bestrijding van MS ZONDAGSBLAD Nieuwe lei else Coraramt WAT IS MULTIPLE SCLEROSE? Shirley even 1 reclame- j 1 zuil ZATERDAG 6 NOVEMBER 196$ Multiple sclerose (letterlijk: meer voudige, verspreide verharding) is een bij volwassenen optredende chro nische aandoening van het centra le zenuwstelsel. Verlammingsver schijnselen zijn er het gevolg van. Het verloop van de ziekte is zeer wis selend. Vaak ontwikkelt het ziekte proces zich uiterst langzaam of blijft het op gelijk niveau. Hoewel al veel langer dan een eeuw naar de oorzaak der ziekte wordt ge zocht en nog maar bitter weinig re sultaten zijn geboekt heeft de medi sche wetenschap zich niet laten ont moedigen. Zij ploetert onverdroten verder. De volksmond is inmiddels gaan spreken van „vergeten ziekte" ^Zweden) Wie een indruk van de medische M.S.-problematiek wil krijgen, kan zich voorstellen, dat de zenuwbanen in ons ruggemerg worden omgeven door een mergschede, die gevuld is met een vetachtige substantie, mye- Iine geheten. Bij M.S. is deze myeline op verschillende plaatsen verdwe nen, hetgeen „kortsluiting", met als gevolg verlammingsverschijnselen, en/of storing in de zintuigen veroorzaakt. Vandaar, dat men bij M.S. ook wel spreekt van „ruggemergziekte". Men kan ter vergelijking denken aan een elektrisch snoer. De koperen uit draadjes bestaande kern vormt dan de zenuwbanen. De myeline is de omgevende isolerende laag van rubber of plastic. Verdwijnt die laag, dan treedt onmiddellijk kortsluiting op. Om de oorzaken van het verdwij nen der myeline te Ieren kennen dient men te weten hoe myeline ge vormd wordt. Een uiterst moeilijke opgaaf, want het geldt hier een zeer gecompliceerde stof. Onvermoeibaar gaat de research echter door, over tuigd als de wetenschap is dat ook M.S. eens „ontdekt" zal worden. Misschien wordt de naam van het blad der kortelings in ons land opge richte M.S.-stichting „OP ZOEK" en het sleutelsymbool dezer organisatie die beide op deze pagina zijn afge drukt nu meteen duidelijker. Echter nog niet volledig duidelijk, want met „op zoek" wordt méér bedoeld dan medisch zoeken. Er is namelijk niet alleen de M.S.-patiënt, maar ook de méns, die M.S. heeft te ondergaan en te verwerken OPZOEK Mej. T. J. van Gelder- malsen. Op weg voor de stichting. ding te geraken, die tot vol ledige geestelijke eenzaam heid kan leiden. Wat zie je in veel geval len? Nadat tenslotte, door gaans in een ziekenhuis de zeer moeilijk te stellen diag nose is gevallen, is er, me disch gesproken, weinig meer te zeggen. De patiënt gaat naar huis. Uit. Maar wordt hij psychologisch niet opgevangen en die kans is bijzonder groot dan gaat hij zijn moeilijkheden onaf wendbaar verdringen, met alle verschrikkelijke gevolgen van dien. Want niet iedereen is op eigen initiatief zo vechtlustig, als de man die vertelt over zijn eigen ervaringen (zie elders op deze pagina). Wat ik bedoel? Ik zal u eens trachten een stukje te vertalen uit een Zweeds geïllustreerd tijdschrift. Hier heb ik het. De schrijfster is een zekere Monika Brilioth, die tien jaar MS heeft waarvan ze de afgelopen vijf jaar invalide is. Een door het leven zwaar geslagen vrouw: ze heeft ook een spastisch kindje. Men zegt, maar dat heb ik nooit precies kunnen nagaan, dat ze een kleindochter van de grote Nathan Soederblom is, destijds aartsbisschop van Zwe den en pionier in de oecumene. EEN MARKANT bestuurslid van de Nederlandse Multi ple Sclerosestichting is mej. T. J. van Geldermalsen uit Amsterdam. Een energieke, vitale vrouw, die qua leeftijd lang in een rusthuis thuishoort, maar in feite drie hoog zelfstandig een moderne flat in Buitenveldert be woont. Wel eens wandelen? Wie haar in haar auto'tje weg ziet rij den gokt in de meeste gevallen goed als hij zegt: op weg voor de MS-Stichting. Die stichting heeft haar hart. En dat betekent dan meteen dat haar leven en haar werken erdoor wordt beheerst. Mijn beroep is of liever was: heilgymnaste-masseuze. Mijn vak sla ik nog steeds hoog aan. Het bete kent zeer veel voor multiple sclerosepatiënten. Vaak met niet de kans krijgen via wan- Fijnzinnig M.S.-gevallen in aanraking hoop en verzet tot een ver- geweest. Deze mensen mogen keerd soort berustende hou- ER ZIJN in de wereld 18 organisaties die de strijd tegen het MS-probleem hebben aangebonden. De Nederlandse stichting bestaat anderhalf jaar. Heeft uiteraard veel geld nodig. Wie contribuant wil worden kan zich opgeven bij de penningmeester der Ne derlandse MS-stichting te Haarlem. De jaarlijkse minimale bijdrage is 6, of wat men maar wil sturen dan wel overmaken op girorekening 23 80 00. Denemarken nam een heel aardig ini tiatief. Daar kan men voor hetzelfde doel prentbriefkaarten kopen die vervaardigd zijn door de 25-jarige kroonprinses Mar- grethe. De tekeningen, waarvan hierbij een afdruk, heeft de prinses onlangs ge maakt tijdens haar reis door het Verre Oosten. Ze geven beelden uit Pakistan, India en Japan. Objectieve critici hebben herhaaldelijk gezegd dat de prinses over tekentalent beschikt. De tekenlerares van Margrethe zei vroeger al op de middelbare school: „Als ze niet voorbestemd was om konin gin te worden, zou ze een eersterangs artieste wezen." De vader van de prinses, maar aan zijn dirigentschap, appel valt dus ook hier niet koning Fr*derik, heeft ook dat hij met elan vervult, zij ver van de stam. artistieke gaven. Men deake het dan in zijn vrije tijd. De beroemd journaliste, die mijns inziens fijnzinnig en origineel over de psychische „verwerking" van MS schrijft, waarmee ze meteen lotgenoten een hart on der de riem probeert te steken. Ik geef maar enkele citaten. Vele MS-patiënten vinden het, gekluisterd als ze zijn aan de invalidestoel niet nodig uit stekend gekleed te gaan en aan zijn of haar verschijning bijzon dere zorg te geven. Maar waar om zou een vrouw geen goede make up hebben? De kunst om ziek te zijn is ermee vertrouwd te raken. Je moet vriend van je ziekte wor den onder alle omstandigheden. Het gaat erom de ziekte te assimileren en toch jezelf te blijven. Daarvoor moet je aller lei kunstgrepen toepassen, bij voorbeeld dat je je ziekte als een hobby probeert te zien. Daarvoor moet je weer afstand van jezelf kunnen nemen, een moeilijke stap voor iedereen, maar absoluut noodzakelijk voor de zieke. Je moet ook het ritme van de ziekte bij jezelf bestuderen om dan te leren rantsoeneren. Het gaat om de hoogste graad van efficiency, hetgeen in concre- to betekent, dat je in de pauzes tussen de perioden van pijn die aan MS verbonden kunnen zijn je werk moet doen. Je moet derhalve met je goede uren woekeren. Daarbij geldt als al gemeen ervaringsfeit dat het 's morgens moeilijk is de gewrich ten aan de gang te krijgen en dat je doorgaans 's avonds op je best bent. Puur de ogenblikken van vreugde uit je gehandicapte Stel je erop in altijd naar iets prettigs toe te denken. Je moet je gedachten in bedwang houden door ze aan ijzeren dis cipline te wennen. Zo wordt je nimmer martelaar, hetgeen niet leuk voor jezelf, maar nog min der leuk voor een ander is. Verwenning resulteert in marte laarschap; probeer daarom nim mer verwend te worden. Toch winkelen Deze mevrouw Brilioth was in Zweden ook de initiatief neemster tot de verwezenlijking van het idee „winkelen in de verte". Daarbij bellen gehandi capten bijv. een kledingmaga zijn op onder vermelding van hun maten, waarna een bijzon- tier uitgebreide zichtzending thuis wordt gestuurd. Steeds meer leveranciers gaan deze medewerking aan gehandicap ten verlenen. Wat ik met deze citaten maar onderstrepen wil is dit: aan die psychologische kant van de MS wil onze stichting veel aandacht besteden. Door artikelen in het MS-orgaan „Op zoek", maar ook en vooral door onderlinge hulp verlening in de meest uitgebrei de zin van het woord. Ideaal daarvoor zouden dagtehuizen voor MS-patiënten zijn, zoals Zweden die kent, waar de men sen met elkaar en van elkaar verder leren te leven. Het komt dan dus neer op het gezamenlijk (trachten te) verkrijgen van de juiste instelling. Samen gaat dat altijd gemakkelijker dan alleen. Aan het werk Maar de betekenis van MS- dagtehuizen gaat verder en daarmee raken we een ander facet van het MS-probleem. On der leiding van gespecialiseerde SINDS 1954 heb ik multiple sclerose. Na enige ups en downs werd ik zo ziek, dat ik praktisch niets meer kon doen. Ik ging naar het ziekenhuis, waar een masseur mij behandelde en mij oefeningen leerde. Na vele maanden ziekenhuis kwam ik voorgoed weer thuis. Mij werd duidelijk gemaakt, dat er in feite niets aan mijn geval gedaan zou Mijn huisgenoten waren groot deel van de dag met bezig. Voor mijn ziekte was krachten dienen de patiënten oefentherapieën te volgen, indi vidueel en in groepsverband. Men kan natuurlijk zeggen z'n oefentherapie zal niet in alle gevallen de juiste therapie blij ken te zijn. Akoord. Maar in het laatste geval zal dat onmiddel lijk kunnen worden onderkend door vermoeidheidsverschijnse len die zich onafwendbaar gaan voordoen. Rust, met als gevolg verslapping van nog werkzame spieren is veel erger. Naar één en straks meerdere dagtehuizen moeten we heen. Want al is MS geen wijd ver breide ziekte, er zijn in ons land toch altijd nog zo'n 10 12.000 patiënten, die we zonder meer „vergeten" kunnen noe men. Merkt u dat ons „op zoek zijn" veel méér wil betekenen dan alleen medische research?. Elke dag probeerde ik, zittende in mijn bed, met mijn benen over de rand te o-efenen; ik trachtte ze te strekken om ze dan weer te laten vallen. Ook in liggende houding deed ik oefe ningen: spieren spannen en ont spannen. Moeilik, maar toch te doen. Wanneer ik er maar aan dacht bewoog ik mijn vingers, handen, tenen en voeten. Eerst met iemand er bij, daarna zonder hulp, mezelf vasthouden de. De volgende stap was te pro beren zonder hulp in mijn rol stoel te komen. Nu kon mijn vrouw naar een betrekking gaan uitzien, wat hard nodig was. Mijn taak werd: eten koken (onze keuken werd zoveel mogelijk aan gepast) en werken aan mijn ver dere revalidatie. een bezig man: hard werken, sporten en plezier maken. Men kan dus wel begrijpen dat al dat gepruts aan mijn lichaam en het nietsdoen me met afkeer vervul de. Tot ik besloot er iets aan te gaan doen. Je geestelijke instelling is in zo'n geval essentieel. Ik zou haast zeggen - je geest moet leider, tac ticus èn supporter zijn bij je pogingen tot lichamelijke her conditionering. Je hersens moeten 7.0 getraind worden, dat ze alleeu het glorieuze einddoel willen zien. Ik ging geduldig en ver beten ploeteren; vechten met het Met behulp van mijn zoon, die een handig en kundig knutselaar is begon ik met mijn bed. Mijn armen en handen waren niet zo aangetast. We maakten voorzie ningen waardoor ik mezelf kon keren en oprichten. Voor mijn huisgenoten en mezelf betekende dit een belangrijke verlichting. Ik had afbeeldingen gezien van een looprek. Daar ook deze voorziening boven mijn finan ciële draagkracht uit ging moest ik er opnieuw iets op verzinnen. Er werden twee ijzeren rekken gelast, die in buizen pasten wel ke in mijn tuingrond werden ge dreven. Grind eronder vastge- stampt en ik kon aan de slag. Later ook in een speciaal daar voor aan mijn huis gebouwde serre. Financiële hulp werd mij hiervoor verleend. Die serre is van lieverlede mijn aangepaste do mein geworden. Al eerder zei ik: de passiviteit doorbreken vergt een vechthou- ding. Maar invaliden die vech ten hebben een avontuurlijk leven! Ze moeten steeds op hun hoede zyn, steeds grote en kleine moeilijkheden overwinnen, con curreren met niet-invaliden. De uitdaging van het leven is voor een invalide groter en de over winning betekent voor hem ook veel meer. De geest kan van dat alles moe worden en dan kun je niet meer zo gord de tegenslagen verwer ken. Wel, dan is er maar één die kan helpen, die je fris en sterk kan maken: God. Na veel strijd heb ik mijn problemen nooit meer getracht alleen op te lossen. Een van de dingen die ik leer de was, dat zelfmedelijden of medelijden van anderen met jou nimmer mogen worden toege staan. Dat is funest. Als je het weer heel erg moeilijk hebt kun je beter de balans van wat je wel en niet hebt opmaken. Die valt meestal erg mee: met mijn prach tige familie, mijn werk, mijn ogen, mijn oren en zoveel andere mooie dihgen in ons gevarieerde gezinsleven voel ik me rijk. Ja, ook met mijn merk. Ik heb nu een landmeetkundig tekenkantoor en kan zelfs zo nu en dan aan zes tekenaars werk verschaffen. Ook het koken doe ik nog en natuurlijk blijf ik oefe nen, namelijk ongeveer vijf kwar tier per dag. Mijn huisgenoten besteden per dag ongeveer drie kwartier aan mij, dus ben ik hun niet meer tot last. vijsheid, die niet wilde a: 1 dat revalidatie in mijn 1 dat van andere geen n esultaten zou afwerpen. V, V CJL1 I ijl Shirley Temple, het aandoen lijke kleuter-sterretje lollipop van weleer, nu mrs. Black en nog steeds gewild publiciteits- object, heeft er in ons land voor gezorgd dat de MS-stichting in één slag bekend werd. Telefoontjes tussen bestuursle denmidden maart van dit jaar: ,Heb je 't gehoord over Shirley Temple? Haar broer moet MS hebben en ze maakt een reis door Europa; komt maandag op Schiphol uit Moskou". Een deputatie van het bestuur zat maandag braaf te wachten en stond al vast de opgeroepen pers te woordwat de MS-stichting is, wat ze wil, enz. Vliegtuig na derde, deputatie met bloemen naar buiten, echter géén Shirley. Volgende morgen herhaling van de voorstelling. Nu kwam Shir ley. Het ex-sterretje maakte een vakantietrip en stelde zich met een in Europa op de hoogte van de vorderingen in de bestrijding van MS. Ze bleek op Schiphol geroerd door de ontvangst en vertelde enthousiast over de Amerikaanse MS-organisatie, waar ze bestuurslid van is. Gevolg: grote verhalen in kranten en tijdschriften, brede aandacht in NTS-journaal. Het léék ook allemaal duchtig voor bereid. Maar dat was het niet Shirley werd gewoon met tegen woordigheid van geest aange grepen om propaganda voor de M.S.-bestrijding te maken. On nodig te zeggen, dat ze het hier achteraf volkomen mee eens was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13