RITMEESTER Logboe PIKEUR Verwachting niet hoog gespannen, NIEUWE STER AAN REPUBLIKEINSE FIRMAMENT IN V.S. Dc slralcn moeien nog wat wennen Eerste najaarsstorm: schade op Ameland hi een. Zuid-Afrika verdeeld over Rhodesia s WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 Koploper in Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd? in het bekende gele blikje Ministerraad van WEU bijeen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op de ministe riële bijeenkomst van Westeuro- pese Unie, die morgen in de Residentie begint, zal niet over economische problemen worden gesproken. Militaire zaken worden aan de Navo overgelaten. De ver wachtingen zijn dan ook niet hoog gespannen. Indonesië J^E burgeroorlog is in Indonesië onvermijdelijk gebleken. Offi cieel erkent Djakarta een dergelijke strijd op Midden-Java. Het nieuws, dat ons in woord en beeld bereikt, Iaat er geen twijfel aan bestaan: dit is een strijd van hard tegen hard. Wat nu op Java gebeurt roept her inneringen op aan het verleden aan Griekenland, aan Korea en aan Indochina. Zal Indonesië een nieuw Vietnam worden? De vergelijking gaat slechts ten dele op. Men kan bijv. in Indonesië eenzelfde politieke situatie vinden als in In dochina werd aangetroffen na het gedwongen vertrek van de Fransen. Twee belangrijke verschillen sprin gen echter dadelijk in het oog. In Indonesië nam een machtige com munistische partij tot voor kort een volkomen legale positie in. Dat was in Indochina niet het geval. Van nog groter belang is het ver schil in geografische ligging. De lan den van Indochina konden recht streeks door communistisch China worden bedreigd. Indonesië, en met name Java, niet. Niettemin is de situatie in Indonesië zo gecompliceerd, dat men de com munistische opstand niet moet baga telliseren. Geen wonder, dat de le gerleiding zo hard laat toeslaan, nu de strijd zich nog in een beginsta dium bevindt. China beschikt over allerlei moge lijkheden om de opstand in Indone sië te steunen. Het kan daartoe ge bruik maken van de aanwezigheid van de miljoenen Chinezen in dat land. Zodra het leger in actie zou komen tegen deze Chinezen (die voor het merendeel met Peking sympathise ren) is Djakarta in last. Laat men ze evenwel met rust, dan stelt men China in staat zijn ondermijnend werk voort te zetten. De toenemende economische chaos, die het gevolg van de burgeroorlog zal zijn, kan ten slotte ook in het voordeel van de communisten wer ken. Het beleid van president Soe- karno heeft in dit opzicht al vele ja ren de communistische partij profijt •pgeleverd. Frankrijk, dat zoals men weet grote bezwaren heeft tegen de aanwezig heid van de Europese commissie van de EEG in vergaderingen van de ministerraad, wilde liever niet over economische problemen spreken. De zes overige leden van de WEU (Enge land, Duitsland, Italië en de Benelux- landen) hadden onder de huidige om standigheden evenmin behoefte aan een dergelijk gesprek. Zij willen eerst het antwoord van Frankrijk afwach ten op het aanbod van de Vijf vah de EEG. Overigens zal Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse za ken, niet aan de conferentie deelne men. Hij is gisteren al van zijn reis naar Moskou teruggekeerd. De minis ter heeft echter al sinds begin vorig jaar de driemaandelijkse bijeen komsten van de WEU-ministerraad niet meer bijgewoond. In dit opzicht er dus niets veranderen. Ook Fanfani, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, stuurt een plaats vervanger. Hij treedt zoals bekend op als voorzitter van de VN-Assemblee te New York en kan om die reden niet naar Den Haag komen. Agenda Er zal nu gesproken worden over de Oost-West-verhoudingen, over de toestand in Azië, over het Midden oosten en waarschijnlijk ook over de jongste bijeenkomst van de landen van de Efta de tegenhanger van de EEG. Wat dit laatste betreft is Enge land te verstaan gegeven, dat het hierover slechts mededelingen kan doen. Verslag zal worden gedaan van de Poolse reizen van Stewart (Britse minister van buitenlandse zaken) en Saragat (de Italiaanse president) en van de Moskouse reis van Couve de Murville. India-Pakistan, Vietnam en Indonesië zullen de revue passeren. Dit zal ook het geval zijn met de Arabische wereld en Rhodesia. Vrijdag? Mocht tijdens de vergadering van morgen nog leven in de brouwerij komen, dan zullen de ministers ook vrijdag bijeenkomen. Morgenmiddag is er voor de ministers een dejeuner in de „Witte Brug" en morgenavond dineren alle delegaties in Kasteel Oud Wassenaar. (Van een onzer redacteuren) De Republikeinse partij in de Verenigde Staten heeft een nieuwe ster gekregen. Het is John Vliet Lindsay, een 43-jarige „Liberale" politicus, die gisteren tot burgemeester van de stad New York is gekozen. Het is voor bet eerst in twintig jaar, dat een Republikein weer zal optreden als burgemeester van New York. Ondanks het feit, dat het bijzonder moeilijk was, de uitslag te voorspel len, werd steeds gerekend met de waarschijnlijkheid, dat Lindsay zou winnen. Hoe moeilijk de verhoudingen in New York zijn, blijkt uit het vol gende. De bevolking bestaat voor 15% uit negers, voor 8% uit Portori- canen, voor 11% uit Italianen, vooi 4% uit Ieren. Er zijn bijna twee mil joen Joden, 3,4 miljoen roomskatho- lieken en 1,7 miljoen protestanten. En er staan bijna vier maal zoveel Demo craten als Republikeinen ingeschre ven. Vereisten Winnen kon dus alleen degene, die „liberaal" genoeg is om de stemmen te krijgen van hen, die normaal op een Democratische kandidaat hun stem uitbrengen. Hij moet ook het vertrouwen hebben van de protes tantse minderheid en onafhankelijk genoeg zijn om te spreken tot de ver beelding van Democraten, die hervor mingen willen doorvoeren. Lindsay voldeed in de meeste opzichten aan deze omschrijving. Hij maakt (om te beginnen) zelf deel uit van die pro testantse minderheid. Voorts sic hij er als Republikein in, zich te zekeren van de steun van de Liberale partij (die voorheen de zijde van de Democraten koos). Onafhankelijk was Lindsay als geen ander: hij vroeg niet om de steun van de Republikeinse partij, distantieerde zich demonstra tief van grote mannen als de vroegere president Dwight Eisenhower, de vroegere vice-president Richard Nixon en de huidige gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller. Als „running mates" koos Lindsay een Ierse roomskatholiek, de voorzitter van de Liberale partij met de Italiaans klinkende naam Costello en een Joods politicus uit Brooklyn, die deel heeft uitgemaakt van het Democratische bewind onder burgemeester Robert Wagner. Anderen Zijn voornaamste tegenstander was de 59-jarige Democraat Abraham Da vid Beame, een Jood, zoals uit de naam al blijkt. Beame's belangrijkste running mates waren een Ierse rooms katholiek en een „Italiaan". De derde kandidaat was de 39-jarige conserva tieve Republikein William F. Buckley, die zich nooit enige illusie heeft ge maakt. Hij verklaarde enkele maan den geleden, dat hij „half voor de grap" meedeed. Volgens de laatste be- IN DE GREEP v- VAN A DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! JOHN LINDSAY richten heeft hy ongeveer 300.000 stemmen behaald. Lindsay kreeg er bijna een miljoen en Beame moest zich met ongeveer 100.000 stemmen minder tevreden stellen. Bloemen kunnen dood betekenen voor patiënt AARHUS (Denemarken) Bloe men kunnen de dood betekenen voor een patiënt. Aldus een Deense arts, die aan de universiteit hier de stelling gaat verdedigen, dat acht moet wor den gegeven op bloemen bij ziek bedden; ze kunnen bacteriën bevat ten, met name de pseudomona aerugi nosa. Deze bacterie is bijna overal aan wezig. Voor gezonden betekent ze geen gevaar en ook niet voor de meeste ziekenhuispatiënten. Maar voor patiënten met sterk verminderde weerstand kan ze dodelijk zijn. Ze gedijt goed in het water van een vaas of bloempot. Duitser doodt voor 20 pfennig taxichauffeuse ILLERTISSEN (Duitsland) Een 22-jarige jongeman die twintig pfen nig voor een rit tekort kwam, heeft een 52-jarige taxichauffeuse met een 1 slagersmes gedood. De jongeman, vu- Ook de westkust van het Deense Jutland heeft veel te lijden ge had van de zware storm en het hoge water. Vele huizen langs de kust staan op instorten door dat het water de fundering weg zuigt. Aan boord s.s. Rotterdam, woensdag pjN DAN zie je ze allemaal aan boord gaan. De een in extase en met een blijde klaterlach, de ander schuchter en bedeesd, een derde zwijgend en met rood-omrande ogen. Wat een mensen! Wat een nationaliteiten! Wat een schip, die Rotterdam! 1400 passagiers kunnen er zeven dagen en nachten op worden ondergebracht. Op een cruise, die over de hele aardbol voert, doet men het met zo'n 800 vakantiegangers, maar dan strekt het aantal reis dagen zich wel eens uit tot het Jules Verne-ach- tige en daarom magische getal 80. De bemanning telt nog eens 700 koppen, en ook zij hebben hun hutten, hun eetzalen, hun vermaak, hun biertje en heel vaak hun zorgen. Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN De bestemming van het meer De sloepenrol is al gehouden. Met het opzichtige, oranje zwem vest omgebonden, heeft men bij de boten gestaan om zich door de I WÊ zullen vier plaatsvervangers vraagt, men dwaalt over dekken dan 38.000 ton metende vlaggeschip klaar staan. De Holland-Amerika en door gangen, die als straten «n van de Holland-Amerika Lijn is Lijn zal hen laten overvliegen, staatjes zijn. New York aan de andere kant van Geen man kan gemist worden; elke de Atlantische Oceaan. Een heel plaats is zorgvuldig uitgekiend. De Rotterdam, Neêrlands groot ste passagiersschip, is los. Lang- dingen echter vrij dichtbij geko- zaam stoomt zij in de richting van scheepspolitie te laten afturven. men. de Waterweg. De contouren van de Ook voor de eerste zitting van het Je ziet dit aan de vele, voorna- thuishaven vervagen. Schiedam, diner is al gescheld. In de Ritz Carlton brengt de scheepskapel romantische muziek in dertig, veertig óf vijftig dagen meerd en varend. De los- en laad- ten gehore. Andere piano- en hebben „gedaan". Je merkt het aan kranen hebben hun laag-bij-de- vioolklanken kunnen op het pro- de weinige bagagestukken, die de grondse enormiteit totaal verloren; menadedek worden opgevangen, hutten worden binnengesjouwd. Je op het bovenste dek van het ver- waar zich de indrukwekkende, aan hoort het aan de afscheidswensen: „Tot spoedig ziens", „Tot het vol- gend jaar", „In april waag ik de die al laag staat, zet de opslag- begint de film, die in het twee oversteek". tanks der oliemaatschappijen in verdiepingen hoge theater wordt En toch, ondanks deze waarhe- een verblindende gloed. Het water vertoond het grootste, mooiste 5 naar de 3.000 mijl wijkt voor de scherpe, reeds ploe- best ingerichte, dat in welk den, die een westelijk van Nederland gelegen gende boeg. De zeventiendaagse passagiersschip van de wereld ook Verenigde Staten welhaast tot een zeereis heen en terug is begonnen, werd ingebouwd, en waar een stad uitstapje maken, bemerk je driet. Als een half uur voor het vertrek van de Rotterdam de weg brengers worden opgeroepen aan wal te gaan, komen de waterlan ders. Een oude moeder omhelst trillend haar zoon, die gaat emi greren. Een vader drukt zijn doch ter innig aan het hart, haar op 't laatste moment nog alle lieve din gen toestamelend. Een hele familie, van grootouders tot kleinkinderen toe, staat te snikken, als zoon, broer, zwager en oom krampachtig handdrukken en klinkende af scheidszoenen begint uit te delen. Vogels van velerlei pluimage, uit alle landstreken en alle windhoe ken. Mensen echter mensen met een eigen gevoelsleven, eigen als Den Haag jaloers op zou kun nen zijn. Boven, op het in duisternis ge hulde zonnedek, blaffen de honden. Twee boxers, twee spaniels en een schoothondje van een onbestemd ras vinden hun zeereis maar niks. Overdag mogen ze (aan de lijn) op de dekken dartelen. Maar tijdens de maaltijden en 's avonds en 's nachts moeten ze de kennel in, waar de scheepstimmerman de scepter over zwaait. Je slentert wat door bars, salons en lounges, en je verbaast je steeds weer over het Hilton-achtige ca chet, dat dit Nederlandse schip heeft gekregen. Overal felle, tegen elkaar opspringende kleuren in Bij Hoek van Holland nog Lmaal Nederland. Voor de laatste de rooksalon alleen al twintig! bities, eigen beweegredenen, eigen keer een stukje afscheid, dat in het overal verguldsel en ornamentale sporen en lopen. Je staat er bij en halfdonker plaats vindt. Tussen de schittering, die je niet dagelijks om je slaagt er niet in dit zomaar van semafoor en de vuurtoren staat het je heen zou willen zien. De Hol- je af te zetten. zwart van auto's en mensen. Er land-Amerika Lijn had echter geen Dan een incident, slechts door wordt geroepen en geschreeuwd, er keuze. Omdat de concurrentie weinigen opgemerkt. Vlak voordat wordt met sjaals en hoofddoeken moordend is en omdat verreweg de de laatste tros wordt losgegooid, gezwaaid. Zowel op de wal als op meeste passagiers van Amerikaan- het schip drukt men de verrekijker se origine zijn, moest aan de in de springen er nog vier man aan wal: hun bagage wordt hen als het ware tegen de ogen.^ Het achterna gegooid. Het zijn maga- spoedig nieuwe wereld heersende smaak op zo'n zeereis ook iets Waarom? Iets is hun niet bevallen, ondergaat, terwijl de vuurtorens tekort komen. maar wat dat iets is, kom je niet op de vaderlandse kust en de zich De kooi is zacht als natuurzijde; één-twee-drie achter. buitengaats bevindende lichtsche- de air-conditioning in de hut zorgt Plotseling vier vacatures in de Pen de oceaanreus hun immer cir- voor een behaaglijke temperatuur, drijvende stad. Je zou zo zeggen kelende stralenbundels lijken na te De machtige Rotterdam, op reis dat dit op personeel wei- zenden, drentelen de passagiers door de stille nacht en over de nig uitmaakt, maar het tegendeel n°6 wa* verloren en onwennig wijde zee, steunt in al haar voe- is waar. Het sein is al doorgegeven, rond. Ze hebben een hut, doch J- In Southampton, dag een paar uur wordt afgemeerd om de uit Engeland komende over stekers aan boord te nemen Le Havre, Frankrijk dus, is in de vroege morgenuren aan de beurt de volgende velen weten deze niet onmiddellijk -fst, elk DEN HAAG De eerste na jaarsstorm van dit jaar, die gister avond tot bedaren kwam, heeft in het noordelijke deel van ons land en in Noord-Duitsland aan zienlijke schade aangericht. Op het noordwestelijke deel van Ame- I Te Stockholm is een lyceïst bij een examen op heterdaad betrapt tijdens het afluisteren van een antwoord dat een vriend hem vanuit een voor het schoolgebouw staande auto per walkie-talkie gaf. I Engelands raad voor me disch onderzoek laat we ten dat men de mogelijk heid bestudeert van com puters bij doorlichting van de bevolking ter ont dekking van kanker in vroeg stadium. I De Leo Baeck-prijs '65 is toegekend aan de 63- jarige referendaris dr. Ernst Blum te Saar- brücken. De prijs (3.000 mark), wordt elk jaar op 2 november (sterfdag van de in 1956 overleden Ber- lijnse rabbijn Leo Baeck) toegewezen door de cen trale Joodse raad. Blum, die op zijn tiende jaar blind werd en in 1935 door de nazi's uit over heidsdienst werd ontsla gen, kreeg de onderschei ding omdat hij zich on danks alles was blijven inzetten voor het alge meen welzijn. Het verbod van invoer van buitenlandse voet ballers door Italiaanse clubs zal in februari wor den vernieuwd. Het ver bod werd twee jaar ge leden ingesteld om Ita liaanse voetballers betere kansen in eigen land te geven. land werden over een lengte van tientallen meters de duinen tot een diepte van tien meter en meer weggeslagen. Men prijst zich op Ameland gelukkig, dat deze wes terstorm bij dood tij raasde. Bij springvloed was het gevaarlijker geweest en zou er meer schade zijn veroorzaakt, meent men op dit eiland. De dijken aan de zuidkust zijn niet beschadigd. t Het hoogwater aan de kust Neder-Saksen was gisteravond nog slechts 60 centimeter boven normaal. Voor de westkust van Sleeswyk- Holstein kwam het water niet hoger dan anderhalve meter boven nor maal. Men verwachtte niet dat de wind vandaag nog opnieuw zou toe nemen. De alarmtoestand voor de bedreigde punten kon gisteravond worden opgeheven. In de nacht van maandag op dinsdag had het vloedwater de hoogste stand bereikt sinds de vloedramp van 1962, die 300 mensen het leven kostte. De sedertdien aanmerkelijk versterkte en verhoogde dijken hebben bijna overal de woeste stormloop van de zee hoofd geboden. Slechts in de buurt Vanmorgen zou men opnieuw poging wagen het Griekse vrachtschip Panagathos, dat vorige week woensdag strandde op het Bornrif bü Ameland, los te trekken. Het schip ligt al een dag ver laten in de Noordzee. Bijna een week lang hebben de bemanningsleden nog hoop gehad dat het schip te behouden zou zijn, maar die hoop is thans vervlo gen. De gehele bemanning Is gisteren zoals we in een deel van onze edities nog hebben kunnen melden van boord ge- Alle opvarenden zijn gistermiddag overgebracht naar de .vliegbasis Leeu warden. Na aankomst de mannen maakten een zeer vermoeide indruk konden de schipbreukelingen in de kan tine van de luchtmacht weer een beetje op verhaal komen. Ze waren blij weer vaste grond onder de voeten te hebben. Kapitein Capatos verklaarde, dat de situatie aan boord van het schip pas gis teren werkelijk kritiek was geworden. Aangezien er vóór gistermorgen geen levensgevaar bestond voor de bemanning, had hij niet eerder van boord willen gaan. Hij heeft direct contact opgenomen met zijn rederij om het verdere trans port van de bemanning te regelen. De meeste andere schepen die tijdens Vaarwel, lieve mensen, vaarwel (Van een correspondent) KAAPSTAD Het verschil tus sen de noordelijke en zuidelijke standpunten binnen de Zuidafri- kaanse regeringspartij, de Natio nale partij, ten opzichte van de Rhodesische kwestie heeft zich duidelijk afgetekend. Zo heeft het in Kaapstad verschij nende blad „Die Burger" er bij de Rhodesiërs op aangedrongen een be slissing uit te stellen. Daarvóór had „Die Vaderland" uit Johannesburg (waarvan de hoofdredacteur van alle nationalistische persmensen premier Verwoerd het meest nabij staat) een felle aanval gedaan op journalisten, „die zo snel klaar staan met advies aan Ian Smith zijn zelfbeheersing te bewaren en zijn definitieve beslissing met alle consequenties van dien uit te stellen, totdat de toestand in de we reld veranderd is." De door „Die Vaderland" gelaakte oproep tot voorzichtigheid aan Ian Smith was afkomstig van de politieke kroniekschrijver van „Die Burger," die beschouwd wordt als de woord voerder van de zuidelijke nationalis ten en beslist niet tot Verwoerd's meest favoriete journalisten behoort. Het noordelijke zondagsblad „Dag- breek," dat ook sterk pro-Verwoerd I van die kant verwacht worden. is, was beslist wat aanmoedigender !n zijn commentaar. Willem van Heer den, de belangrijkste politieke com mentator van het blad schreef onder meer: „Voor Rhodesië is het nu of nooit. Ian Smith en zijn mannen lopen risico's, grote risico's, maar als zij het niet doen, als zij zich bang voor de crisis tonen, dan is hun het initiatief voorgoed uit handen geslagen." Het ongeduld van „Die Vaderland" aangaande actie van de kant van Rhodesië bleek duidelijk uit het hoofdartikel van het blad aan het begin van de week. Zowel „Die Va derland" als „Die Burger" vallen de Britse politiek scherp aan, maar „Die Burger" wijst ook op verschillen in de standpunten van Labour en Conser vatieven, die het regiem van Smith later misschien een betere gelegen heid zouden verschaffen. „Die Bur ger" werd onlangs door John Gaunt, de Rhodesische vertegenwoordiger in Pretoria scherp aangevallen vanwege de aansporing tot voorzichtigheid. Noordelijke nationalisten zeggen, dat Verwoerd niet bereid is in dit sta dium een verklaring over de Rhodesi sche affaire af te leggen, omdat Zuid- Afrika niet tussenbeide wil komen in zaken, die Rhodesië en Engeland al leen aangaan. Wanneer Rhodesië zich eenmaal onafhankelijk verklaard heeft, kan een meer openlijke steun

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5