Nieuwe LeMse Courant Spanning om hogere huren tijdig gesust KOFFIE &THEE PvdA weer contra KVP en ARP Suggestie-Bogaers bracht uitkomst KLAVERBLAD Soekarno: mijn leven is in gevaar Parijs en Moskou zijn het eens over Vietnam Koffie duurder Minister Biesheuvel: Monarchie is zegen in de samenleving Prinses Beatrix bij aanrijding betrokken Commentaren weerbericht Woensdag 3 november 1963, 46ste jaargang Directe*»! f. WEMER Hoofdredacteur* Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigk ia phebleveN mijn hart in teghenipoetf Abonnementsprijzen p.w.'f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorgincj" KkOO—l49.00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De wrijving die sinds de publikatïe van „de brief van Nederhorst" tussen de PvdA en de andere regeringspartijen is ontstaan, dreigde gisteren in de Tweede Kamer extra accent te krijgen door me ningsverschillen over het huurbeleid. Bij de voortgezette behandeling van de voorstellen tot huurverhoging ontstond politieke spanning toen de PvdA-fractie zwaar geschut in stelling bracht tegen een KVP-AR-amen- dement van de heren Nelissen (kath. v.) en Aantjes (a.r.). Dit voorstel opende de mogelijk heid om ook de goede, vóór 1921 gebouwde huizen met een lagere huurprijs dan f 75 tot f 60 per maand in huur te verhogen (met tweemaal IVz pet.) als een huuradviescommis sie meent dat de kwaliteit van deze huizen dit gedoogt. Een amende ment van de heer Van der Peijl (c.h.) had dezelfde strekking. De regeringsvoorstellen willen boven genoemde categorie huizen van huurverhoging vrijstellen. Hoewel de socialisten het niet zo hardop zeiden, suggereerden ze toch dat de amendementen in strijd waren met het regeringsprogram, waarin al leen huurverhogingen voor tussen 1920 en 1963 gebouwde huizen worden Kasteel behoeft nu niet verkocht te worden Josephine Baker krijgt geld van koning Hassan PARIJS Koning Hassan O van Marokko heeft de Frans-Amerikaanse Josephine Baker uit haar financiële moeilijkheden gered. Met tranen in de ogen vertelde Josephine gisteren na aankomst met het vliegtuig uit Ma rokko, dat koning Hassan haar dertig duizend frank (f 22.500) had gegeven- Dank zij deze spontane gift hoeft Jo sephine Baker vrijdag niet haar kasteel Les Milandes te verkopen om haar schulden te betalen. De Marok kaanse vorst heeft nog meer steun beloofd. Voor het onder houd van haar elf geadopteer de kinderen zal hij haar elk bepaalde tijd honderdduizend franks (f75.000) geven. Josephine Ba ker was bij ko ning Hassan ontvangen om hem haar fi nanciële zorgen voor te leggen. Begaan met het lot, dat er voor kasteel Les Milandes en zijn be wonertjes dreigde, gaf de koning haar een vorstelijke gift. „Ik was er zo van in de war. dat ik bij het afscheid vergat mijn reverence te maken", zei de chansonnière. Als beloning voor de hulp gaat Jose phine Baker volgend jaar een toernee door Marokko maken. aangekondigd. Trouwens, ook de re geringsvoorstellen achtten zij niet op alle punten in overeenstemming met de huurafspraken, bij de laatste kabi netsformatie gemaakt. De huurverhoging is voor de PvdA- fractie toch al een heel moeilijk te ver teren brok (enkele socialisten stem men er so wie so tegen) en het was daarom te verwachten dat ze zich te gen elke uitbreiding ervan, hoe gering ook, fel zou verzetten. Dat gebeurde gisteren dan ook. Het werd duidelijk dat als het amendement-Nelissen dan wel het voorstel-Van der Peijl zou worden aanvaard, de hele PvdA-frac tie tegen het complex huurvoorstellen zou hebben gestemd. En dan zou een kabinetscrisis in het verschiet hebben gelegen. Want volgens het regerings program mogen wei enkele leden, maar geen hele regeringsfractie „uit de boot vallen". De PvdA zou zich ech ter hebben gedekt met het argument, dat als de andere regeringspartijen zich niet aan de afspraken houden, de socialisten dat evenmin hoeven te Schorsing De politieke soep werd evenwel niet zo heet gegeten als ze leek te zijn op gediend. PvdA-fractieleider Neder horst vroeg tüdig schorsing van de be raadslagingen aan en het binnenska mers overleg dat toen volgde had tot resultaat, dat de zaak gfesust werd. Na de hervatting van het debat kwam minister Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) met een tussen oplossing. Hij wees op de mogelijk heid om door toepassing van het Be sluit Bijzondere Huurprijzen ook huur. correcties toe te passen op vóór 1921 gebouwde huizen, die, gezien hun kwaliteit, een te lage huur hebben. Het desbetreffende artikel in dat besluit zou eventueel voor dit doel nog kun nen worden verruimd. Achter de schermen waren partijen a' met deze suggestie akkoord gegaan, maar publiekelijk hielden ze nog een slag de arm. Men wilde zich nog over denkbeeld beraden. „Dat dient in rust te geschieden", vond KVP-fractie- leider Schmelzer, die zelfs de meest nimale kans op ongelukken wilde uit sluiten. De beraadslagingen werden op nieuw geschorst en zullen waarschijnlijk pas over veertien dagen worden voortge zet. Dan zal het amendement-Nelissen worden ingetrokken en kan de huurver hoging met steun van de overgrote meer derheid der PvdA-fractie worden aan- Ook Bogaers tegen Behalve de socialisten wees ook mi nister Bogaers het amendement-Ne lissen-Aantjes van de hand. Hij wees erop, dat van de 500.000 vóór 1921 ge bouwde huizen die volgens het rege ringsvoorstel niet voor huurverhoging in aanmerking komen, ruim de helft notoir slecht is, terwijl de andere helft in kwaliteit duidelijk achterblijft bij jongere woningen. Bovendien maakt het voornemen om rond 1967 te be ginnen met lossere vormen van huur- prijsbeheersing, het niet gewenst om nu die goedkope huizen van vóór 1921 eventueel in huur te verhogen, verder stuit het op grote technische moeilijkheden als men de (overbelas te) huuradviescommissies wil laten uitmaken of die hnizen in verband met hun kwaliteit al dan niet onder de huurverhoging moeten vallen. De wet telijke criteria voor uitzonderingsge vallen zijn heel moeilijk vast te stellen. Grote bezwaren Ook tegen de overige amendementen had de minister grote bezwaren. Hij liet de heer Brandsma (soc.) weten, dat wel het vrijstellen van alle vóór 1945 gebouwde goedkope huizen van huur verhoging als het laten varen van d« automatische huurverhogingen van 4 pet per jaar na 1968, de beoogde huurharmo- nisatie volkomen in de war zouden bren gen. Wat die automatische verhogingen betreft: daarover zijn bij de kabinetsfor matie wel degelijk afspraken gemaakt. „Ik kan dat na overleg met en namens de kabinetsformateur meedelen", aldus de minister. Huurniveau De wensen van de Kamer zouden, vol gens de bewindsman, het voorgenomen beleid (dat een eenheid vormt) door kruisen en er niet aan meewerken, dat ei een doelmatiger bezetting van de wo ningvoorraad komt. Er moet over d< héle linie een evenwichtig huurniveau tot stand komen, want dat is noodzakelijk voor een krachtige doorstroming. Tegen het eind van de maand ver wacht mn een bezoek van minister-pre sident Sjastri van India aan president Johnson. DJAKARTA Soekarno acht zijn leven in gevaar, maar hij zou blijven doen wat hij goed acht voor het land. Dit zeggende heeft hij zich tegelijk verstoord getoond over de gebrekkige vorderingen naar het herstel van de orde. Hij had er zich ook aan geërgerd dat honderden communistische jongeren met de dood hadden moeten boeten voor de moord op de zes generaals. Tegelijk echter vindt de campagne var het leger tegen de oommunisten voort gang. Een deel van de troepen uit Bor neo zullen op Middèo-Java worden, in gezet. Te Djakarta zijn vier journalis ten oneervol ontslagen als adviseurs van de minister van voorlichting. Te Medan zijn zelfs 29 journalisten wegens hun steun aan de opstand uit hun vak vereniging gestoten. Te Medan ook heb. ben gisteren meer dan 100.000 mensen voor het Chinese consulaat betoogd. Om dat zij betrokken waren bij de opstand zijn voorts 57 parlementsleden geschorst. Aan de andere kant worden pogingen gemeld tot verbetering van de betrek kingen met Peking. Couve de Murville terug uit Rusland PARIJS Minister Couve de Murville, gisteren uit Moskou terug gekeerd, brengt vandaag aan gene raal De Gaulle verslag uit. Bij zijn vertrek uit Rusland waren in een communiqué ontmoetingen tussen beide regeringen nuttig genoemd. Uit het communiqué blijkt overeen stemming over Vietnam (terugkeer naar de Geneefse accoordenj en over de Europese veiligheid (geen Navo- kernmacht en geen kernwapens voor Duitsland). Wat betreft de Duitse her eniging: Rusland wil besprekingen tussen de beide Duitsdaraden, Frank rijk wil hierbij de grote vier ingescha keld zien. Ook is samenwerking in de ruimte besproken. De gewezen Rus sische ambassadeur te Parijs Vino- markt heeft aanpassing tenprijzen onvermijdelijk gemaakt. Met ingang van vandaag worden de koffie prijzen in het algemeen met 4 tot 10 cent per pakje van 250 gram verhoogd. LEEUWARDEN Minister Bies heuvel heeft in de Friese hoofdstad gisteravond voor ruim duizend anti revolutionairen scherpe kritiek geuit op de aanvallen die ons vorstenhuis in deze weken te verduren krijgt. Koningin en vorstenhuis, zei 1 moeten buiten elke discussie worden gehouden. Wie kritiek heeft moet zich tot de regering wenden, die de heer Von Amsberg ten volle aanvaardbaar acht. De bewindsman maakte zich ernstig bezorgd over wat «Lij noemde het ge brek aan normbesef" bü bepaalde kran ten. Kritiek mag zich niet richten op wie zich niet kunnen verdedigen. Juist m onze samenleving kan de constitutionele monarchie een zegenrij ke functie vervullen. De minister ervan overtuigd dat een overgrote meerderheid van ons volk achter het vorstenhuis staat en bereid is voor de constitutionele monarchie te waken. Bij de honderd vragen die de be windsman werden voorgelegd wag ook die, of de heer Nederhorst dient af te treden als fractievoorzitter. Mijn deel, aldus de heer Biesheuvel, doet niets ter zake: de verantwoordelijkheid ligt bij de PvdA. Hij had wel een, Botste tegen remmende auto LAGE VUURSCHE Op weg van Utrecht naar haar woning, Dra- kesteyn, heeft prinses Beatrix gis teravond omstreeks zes uur een aan rijding gehad. De Prinses die de wa gen, een Volvo met kenteken AA-99, zelf bestuurde reed tegen een voor haar rijdende Mercedes aan, toen deze plotseling voor een tegenligger moest afremmen. Die tegenligger, volgens hen die het gezien hebben een Citroen DS. die is doorgereden omdat de bestuurder niets van het ongeluk moet hebben bemerkt, reed met ongedimde lichten, waardoor de berijder van de Mercedes, welke voor wagen van de Prinses reed, bruusk moest afremmen. Prinses Beatrix, waarschijnlijk ook verblind door de Citroën, merkte, dat te laat op en kon een lichte botsing niet meer voorkomen. Haar bumper schoof onder die van de Mercedes en er was enige plaatschade. Geen der betrokkenen werd gewond. Onmiddellijk liep de Prinses op de Merced es-bestuurder, een vertegenwoor diger uit Lunteren, toe om te informeren of hij, dan wel een van zijn mede-inzit- tenöen letsel hadden opgelopen. Een ne- geleider van de Prinses nam het num mer van de aangereden wagen op. Nadat alle nodige formaliteiten waren vervuld, kon men weer verder rijden. Later verklaarde de vertegenwoordiger, dat de Prinses hem bijzonder sympathiek was tegemoet getreden. Politie behoefde er niet aan te pas te komen omdat de zaak onderling i6 geregeld. De Horst en De Hors- ;j* tink samen in een „werkgroep 2000" pagina Kernmerk. „Reuzen op de aar de". C. Rijnsdorp in zijn serie vandaag over de grote figuren op le vensbeschouwelijk ge bied pagina 9. „Vliegvuur" - NCRV zendt opera van Jan Felderhof uit. Een opera die een waarschuwing wil zijn zie Ether- golven. Logboek van een drijvende stad - speciale verslaggever aan boord van de Rot terdam; zie pagina 5 Commando s in de Biesbosch leven van brandnetels - pagina 7 Surinamers opvangen in eigen flatgebouw; zie pagina 9 Freule Wttewaal van Stoetwegen komt op voor Oranje gradov kreeg een hoge Franse onder scheiding. Te Bonn acht men intussen het FransDuitse vriendschapsverdrag danig op de proef gesteld. Men neemt aan, dat minister Couve volgende week zijn Duitse collega Schröder te Parijs vol ledig op de hoogte zal brengen. Hamsteren sigaretten wordt tegengegaan DEN HAAG De sigarettenfabrikan- ten gaan de winkeliers mondjesmaat be voorraden. Zij willen hiermee voorko men, dat de detaillisten gaan hamsteren om na 1 januari volgend jaar hun klan ten sigaretten „tegen de oude prijs" te kunnen aanbieden. Muizestaartje in speculaasje DELFZIJL Een huisvrouw in d« Groningse kustplaats ontdekte in eei speculaasje een muizestaartje. Misschien van de veldmuis die tevoren al in een brood was gevonden? De speculaas kwam van een Groninger fabriek. De keuringsdienst stelt een onderzoek in. Geen verkeer in centrum Utrecht UTRECHT. De Domstad weert voorlopig bij wijze van proef een half jaar op zaterdagmiddag alle verkeer uit een gedeelte van haar centrum. Wandelaars zullen er dus ongehinderd kunnen winkelen. Ook de politie gaat te voet surveilleren. Als eerste grote stad in ons land heeft Utrecht dit besluit genomen. Chauffeur rampbus in arrest WARSCHAU Volgens Poolse bladen zou de nog steeds in Polen verkerende Nederlandse chauffeur van de ongeluks bus, waarmee veertien mensen zyn om gekomen. de heer Th. de Vreugd, han gende het verdere onderzoek naar de toedracht van het ongeval, in arrest zijn. Uit niets blijkt, dat een aanklacht te gen de Nederlander is ingediend. UW matras (JUTA) HILVERSUM Laten we via pers, radio of tv geen personen aanvallen, die zich niet kunnen verdedigen, heeft gisteravond Kamerlid freule Wttewaall Stoetwegen in een radiopraatje vanwege de CHU bepleit. Een droeve zaak in ons staatsbestel achtte zij het, dat onder mom van vrije meningsuiting leden van het Ko ningshuis naar beneden worden ge haald. Zij vroeg maatregelen tegen wat zjj noemde smakeloze vuilspuiterij in radio en tv tegen leden van het Ko ninklijke Huis. De aanval van de socialist Nederhorst op het constitutionele koningschap noemde zij onvoorstelbaar en erger nog beschouwde zij zijn persoonlijke aanval op Koningin en Kroonprinses. Drie fractieleiders hoofdstedelijke raad: Huwelijk Beatrix moet in A'clam gesloten worden AMSTERDAM Het huwelijk van een kroonprinses behoort in de hoofd stad te worden gesloten, aldus de heer Vermeulen, de protestantse fractielei der in de Amsterdamse raad. De heer Rossen van de KVP was de zelfde mening toegedaan. Hij voorzag minder moeilijkheden dan wel aange nomen wordt; veel bezwaren zullen wegebben, vermoedde hij. Ook de heer Le Cavelier (WD) was verheugd. Veel binnen- en buitenlands publiek achtte hij bovendien gunstig jor de middenstand. De heer Van Thijn (PvdA), die eerst de memorie van antwoord gelezen wil de hebben, onthield zich van commen taar. De heer Verheij (CPN) was on bereikbaar. Alleen mevrouw Snel (PSP) afwijzend. EINDELIJK Is het goed, dan heeft het kabinet met enig ongeduld uitgezien naar de mogelijkheid, zieh nader uit te spre ken over het voorgenomen huwelijk van onze Kroonprinses. De laatste weken immers ts er nog al wat gezegd geworden alsof in on ze hoogste staatswet, de grondwet, niet nadrukkelijk zijn vermeld de ko ninklijke onschendbaarheid en de ministeriële verantwoordelijkheid. Deze beide belangrijke begrippen, polen in ons staatsbestel, bleken op een gegeven ogenblik zelfs de frac tieleider van een onzer grootste po litieke partijen niet helder voor de geest te staan. Ons kabinet, zich ziin eigen en volle verantwoordelijkheid bewust, zal zich bij deze en soortgelijke gelegen heden gepasseerd hebben gevoeld. De inmiddels verschenen memorie van antwoord heeft het nu echter de kans geboden, zich terdege ver antwoordelijk te betuigen. OPENHARTIG Die memorie dan is van een tref fende openhartigheid. Geen gestelde vraag, of er wordt met jegens de volksvertegenwoordiging passende reverentie op ingegaan. Er viel ook wel iets te constateren aan hier en daar opgekomen misver standen en misvattingen. Bijvoor beeld dat het kabinet voor voldongen feiten zou zijn geplaatst; dit kon nu door middel van de memorie in ge- moede worden ontkend. Wanneer het kabinet verzekert zich niet voor vol dongen feiten geplaatst te achten, is daarmee reeds, vanwege de eigen en volle verantwoordeliikheld die het draagt, het laatste woord gezegd. Nuttig is ook de nuchtere constate ring dat voor verlening van toestem ming geen bijzondere redenen aan wezig behoeven te ziin: die moeten er zijn voor een eventuele weigering. Zo is metterdaad de situatie. Weshal ve de bewüslast voor de onaanvaard baarheid berust bij de bezwaarden. Ook met respectering van onder hen levende gevoelens zijn wij van me ning, dat dit bewijs niet is geleverd. Integendeel sloeg de weegschaal naar de aanvaardbaarheid door. HOOFDSTAD De regering blijft nu dus ook officieel bij Amsterdam als de stad waar het huwelijk van onze Kroonprinses be hoort te worden gesloten. Wij heb ben reeds laten blijken, haar ook daarin bij te vallen. Zeker, Amsterdam heeft bitter van de bezetter geleden. Overigens niet als enige stad. Maar Amsterdam is wij herhalen het behalve Amsterdam-zonder meer ook Amsterdam-de-hoofdstad. En als zodanig is het de representant van heel ons volk. En komt het in aanmerking voor het huwelijk van de Kroonprinses, van dus de vermoe delijke troonopvolgster. Wij vermoeden dat dit door brede lagen van de Amsterdamse bevol king zo ook wordt onderschreven. J>ie bevolking bereidde destijds het pril verloofde paar reeds een harte lijke ontvangst. De aanvaarding bovendien door onze volksvertegenwoordiging van de toe- stemmingswet ontneemt aan de be zwaren nog veel van hun kracht; daarmee immers moet het beslissen de woord geacht worden te zijn ge sproken. De veiligheidsraad heeft zijn verga dering over het geschil India-Pakistan opnieuw uitgesteld. Er was geen overeen stemming over een resolutie. Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: In de kustprovinciën, zwakke tot ma tige, aan de kust matige tot vrije krach tige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Ougemaakt om 11.15 uur) Een nieuw uniform? der in datzelfde streep jespak gezien. Het maakt hem nog veel langer dan hij is. Ik vind het hem absoluut niet staan," zei de se cretaresse van onze re dactie vanochtend bij het zien van dit plaatje. Of in de diplomatieke dienst dat kostuum van de minister zo'n furore gemaakt heeft, dat heli ook voor ambassadeurs een verplichte dracht geworden, iceten wei niet. In Stockholm werd I onze nieuwe ambassade geopend en bij die ge legenheid droeg ambas sadeur mr. J. Visser precies zo'n (deftig streepjespak. Wat nooit precies een der is? Natuur en eei dagblad. Iedere dag kunnen wij andei nieuws, andere verha len brengen. Steeds is er veel, dat boeit. Wat, straks bloeit? Uw kleu rige hyacint, als u een bolbon voor ons invult.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1