Kind aangezet tot roof: eis 18 mnd Vorstin verovert hart van ontroerde Beatles Volkswagen 1600 TL MOLENTJES BOVEN ZEBRA'S Vondeling: „Ben niet volledig geweest Natuurzuivere „Edele vrouw, die ons op ons gemak stelde" Wegproef met de Voorkom die slip! Volgend jaar 125 km nieuwe vangrail n - LAST VAN V ÉEN^V KATER? Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! A 5TOENSDAG 27 OKTOBER 1965 acht tegen alleen maar blanke jury's in zuiden V.S. WASHINGTON Het Amerikaanse linisterie van justitie heeft zijn steun egeven aan een klacht die negen negers adden ingediend bij het federale hof 1 Montgomery, de hoofdstad van Ala- ama, en waarin geprotesteerd wordt !gen het weren van negers uit jury's in un district. In talrijke zuidelijke staten lorden negers ui jury's geweerd. Vrijdag sprak een geheel uit blanken Staande jury 'n Klu Klux Klan-lid vrij an moord op mevrouw Liuzzo, een oorv echtst er van gelijke burgerrechten. T.v.-speech voor de PvdA (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Vondeling heeft gisteren in de Tweede-Kamer gezegd dat het duidelijker en volle diger was geweest als hij in zijn tv- speech voor de PvdA alle mogelijke consequenties van het liberale voor stel om de Wereldomroep uit het luistergeld te betalen had opgesomd. Voor de t.v. had de minister van financiën gezegd dat het bezuinigings plan van de V.V.D. een verhoging van de kijkgelden voorstelt. De liberale fractieleider mr. Geertsema vroeg hem of dit niet in strijd was met de w heid en of hij bereid is die uitspraak te'herroepen. Minister Vondeling ant woordde dat het liberale voorstel in direct een verhoging varn het luister geld inhield. 5 men van de voor 1966 geraamde opbrengst van het luistergeld (f48,9 mil joen) een vijfde afhaalt, leidt dit onver mijdelijk tot verhoging van het luister geld omdat de omroepen nu al de eind- Officier: Weerzinwekkend" IRNHEM De officier van justitie lij de rechtbank te Arnhem heeft isteren anderhalf jaar met aftrek eëist tegen de 45-jarige vrouw Jan- ia M. G. G. uit Nijmegen en dezelfde traf tegen de 33-jarige chauffeur Ihristiaan J. J. uit Valburg wegens wn misdrijf dat de officier „onom wonden weerzinwekkend" noemde. Het tweetal zou het elfjarige jon getje Wim O., zoontje van de vrouwe lijke verdachte uit een vroeger huwe lijk, er op uit hebben gestuurd arge loze vrouwen en kinderen te beroven. Wim mocht in de auto mee, en als zijn moeder of haar man een oudere vrouw of kinderen met tassen zagen sjouwen, moest hij proberen deze te roven. „Zo nodig moest hij flink van zich af slaan", luidde de opdracht. Als het lukte kreeg Vïjm snoepgoed, maar lukte het niet din werd hij uitgescholden. Van acht tien gevallen waren er zes ten laste ge legd. Onder de beroofden waren een 83-jarige weduwe en een zesjarig Thans bevindt Wim zich met vier broertjes en zusjes in een gesticht te Roermond. Het ziet er naar uit, dat de moeder uit de ouderlijke macht zal wor den ontzet. Gescheiden woorden omdat hij zijn gezin in Val burg met drie kinderen zonder midde len van bestaan had achtergelaten. Hij zei door zijn vrouw uit huis te zijn verwijderd, en dat genoeg geld en eten in huis waren toen hij het gezin ver liet. Inmiddels is hij van zijn vrouw gescheiden. De roofpartijen waren volgens de chauffeur uit nood gedreven: van zijn inkomsten van sociale zaken werd zo veel gekort, dat nauwelijks iets overbleef voor het gezin van de andere verdachte. Met de vrouwelijke verdachte was hij als nger in contact gekomen. Van het een was het ander gekomen, zo zei hij. Ongelooflijk De officier noemde de feiten ongeloof lijk en weerzinwekkend. Nu moet de kinderbescherming maar proberen het kwaad wat aan Wim is geschied, te her stellen. Twee andere kinderen hadden in de auto verschillende acties meebeleefd. Hiervoor kon de officier bijna geen woorden vinden. Mr. B. ten Cate zag als verdediger van verdachte de zaak minder somber dan de officier. Het was met het huwe' lijk van de chauffeur in Valkenburg volkomen misgelopen en in Nijmegen Mr. N. M. Muller memoreerde de te genslagen van de vrouwelijke verdachte, die tweemaal is gescheiden en eenmaal weduwe is geworden. Uiteindelijk meende zij in J. iemand te zien die eens niet als souteneur wilde optreden. Evenals mr. Ten Cate vroeg hij een gecombineerde straf. jes aan elkaar moeten knopen. Verder komen de meest optimistische prognoses over de opbrengst van de omroepreclame niet tot een bedrag van 10 miljoen, zei minister Vondeling. Essentieel Mra Geertsema. die grotere baten van de omroepreclame verwacht, vond maar één punt essentieel: de heer Von deling heeft de V.V.D. voor de t.v. zijn persoonlijke uitleg van de plannen in de mond gelegd. Minister Vondeling meende dat deze „subjectieve uitleg" ook door premier Cals was gegeven, bij de algemene beschouwingen maar erkende dat hij vollediger was geweest als hij ook de beide andere mogelijk heden: bekrimpen op de radiopro gramma's en financiering uit reclame, had vermeld. Op een vraag van de heer Beernink (c.h.) of de bewindsman het beginsel „Hoe dichter bij de Kroon hoe slechter partijman" niet onderschreef, antwoord de dr. Vondeling dat hij het allerminst onjuist vond in welke kwaliteit dan ook over onderdelen van het regeringsbeleid te spreken. Provo's steken beeldje in brand UTRECHT Het is gisteravond weer onrustig geweest in de binnen stad. Ongeveer 250 provo's deden een nieuwe aanval op het achter het stad huis staande fonteinbeeldje ,.'t Ambte naartje". Het beeldje werd met ben zine overgoten en in brand gestoken. Negen jongelui werden voor onder zoek meegenomen naar het politie bureau. Schreeuwend en joelend renden ze na de aanslag op het beeld door enkele straten in het stadscentrum. Voorbijgan gers werden lastig gevallen en er vielen zelfs klappen. Militairen die de zijde van de orde herstellende politie hadden ge kozen, liepen enkele flinke opstoppers op. Omstreeks tien uur was het weer frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Zuidwestelijke wind DE BILT. Een diepe depressie heeft IJsland achter zich gelalen en verplaatst zich naar het zeegebied voor de Noorse kust. De luchtdruk is nog hoog boven de Balkan en bij de Alpen. Tussen beide druksystemen breidt zich een zuidwestelijke stro ming verder naar Europa uit. Vooral boven de Noordzee is de stroming krachtig. De fronten van de depressie veroorzaken in Schotland en langs de Noorse kust regenmaar wat zuide lijker zijn ze nog niet erg actief. Wel veroorzaken ze bewolking. Een van de fronten komt vanavond dicht bij de Nederlandse kust. Ten u-esten van Ierland is een nieu we storina naar de Britse eilanden on derweg. Verwacht wordt, dat deze storing morgen enigszins naar het noordoosten afzwenkt en langs noord- Engeland of Schotland zal koersen. Morgen zal in verband hiermee ons land vrij veel bewolking overdrij ven met een matige en aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Verder zal er hier en daar wat regen voor komen. voornamelijk in de noordelijke provincies. In de temperaturen komt weinig verandering. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 oktober: 5.10 v.m.; 17.27 n.m- Zon en maan Donderdag 28 oktober: zon op 7.27. onder 17.20; maan op 12,03. ondier 19.24. Maandag 1 november: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur s| lib'!? Den Helder Ypenburg Vllssingen De Bilt Eindhoven Helsinki Kopenh. Milnchen Innsbruck Belgrado Grevelingendam enkele dagen gestremd BRUtNISSE In verband met het demonteren van de kabelbaan zal de Grevelingendam een paar dagen voor het verkeer gesloten zijn: donderdag 28 oktober van 10.00 tot 12.00 uur, maandag 1 november van 10.00 tot 13.00 uur en donderdag 4 november van 10.00 tot 12.00 Member of the order of the British empire LONDEN Vier ontroerde Beatles ontvingen gistermorgen in de sta tige troonzaal van het Buckingham paleis wit handen van koningin Elizabeth de versierselen van hun I MBE-onderscheiding (Member of Vier glunderende hoofden vier glinsterende onderscheidin gen: de Beatles zijn gisteren op Buckingham Palace door konin gin Elizabeth II persoonlijk ge ridderd. Yeah, yeah, yeah the order of the British empire). „Wie zou dat niet zijn wanneer hem zoiets overkwam", zo zei Beaitle John Lennon, die anders nogal eens cynische opmerkingen plaatst. „Een edele vrouw, zij stel de ons direct op ons gemak. Zij sprak allereenvoudigst met ons over ons vak", aldus Johns kameraden Paul, George en Ringo. Toen de ko ningin de zilveren medailles aan roze linten opspeldde had ze John Lennon gevraagd: „Heeft u de laatste tijd hard gewerkt?, waarop John antwoordde: „Nee wij zijn met vakantie geweest". Aan Paul McCartney vroeg de vorstin: „Hoelang zijn jullie samen? Toen Paul antwoordde: „O. al vele jaren", voeg de Ringo Starr eraan toe: „Al veertig jaar". De Koningin lachte en vroeg hem: „Bent u diegene die ermee be gon?" „Nee, ik kwam er het laatst bij. Ik ben het broekje", aldus Ringo. Zelfs in de troonzaal waren de vier favoriete sterren druk- bezig met het uitdelen van handtekeningen aan ach tenswaardige burgers die ook hun on derscheiding in ontvangst kwamen ne men. Ook leden van de hofhouding verdrongen zich om een handtekening te kunnen bemachtigen. lil Troonzaal De enige jeugdige bewonderaars die bij de plechtigheid aanwezig had den kunnen zijn, prins Charles en zijn zuster Anne, zalen op school Weg banen Toen de Beatles naar het paleis reden in hun glanzende Rolls Royce moesten agenten eerst een weg banen door de duizenden tieners die al heel vroeg ren opgestaan om een glimp van hun idolen te kunnen vangen. Wilde tonelen speelden zioh toen ai. Een meisje in een zwartleren jekker klampte zich aan de auto vast en liet zich een eindje mee rijden tot een „bobby" haar eraf haalde. Ook bij het verlaten van het paleis de den zich dergelijke taferelen voor. De tieners bestormden de auto weer, di« met moeite kon weg rijden. Verschei dene meisjes werden hysterisch wegge- (Van onze redacteur automobilisme) Terwijl slechts weinigen een goed woord voor het kevermodel over hebben, schijnt Volkswagen overigens Duitslands grootste industrie zich hier niets van aan te trekken. De VW 1600 TL met zijn „fastback" of „Fliessheck" is. evenals de 1200 en 1300, een keverachtig verschijnsel, zij 't dat hij wel zeer sterk op de huidige mode is ge ïnspireerd. De reeds van ver voor de oorlog date rende stroomlijn, die alleen in Zweden onverkort gehandhaafd bleef, wordt tegenwoordig o.m. weer door Ford toegepast (Mustang), door General Motors (Kadett Coupé), door NSU (o.m. Prinz Coupé) en door Renault (R16). Toch kan men moeilijk zeggen dat Wolfsburg modegevoelig is. Het tegendeel kan zelfs worden beweerd, gezien het standvastig handhaven van de lijnen van de bekende kever. Bij nadere inspec tie blijkt dan ook dat door de „fastback" veel meer bagageruimte is verkregen dan bij de 1500-model- len het geval was. Boven de super platte motor in het achtercomparti ment kan thans de dikste koffer worden geborgen. Daarnaast biedt het voorcompartiment nog goede mogelijkheden, waardoor het baga geprobleem voor altijd is opge lost. MEER CC De voorganger van de 1600 TL. de 1500 S. heeft meer dan eens in een kritisch licht gestaan. Het ging daarbij vooral om de krachtbron, die van mindere kwaliteit zou zijn dan van Volkswagen kon worden verwacht. Dat Wolfsburg zich dit toch enigszins heeft aangetrokken, blijkt uit de vergroting van de i,h r»e snelheid (top blijkt uit de vergroting cilinderinhoud. De snelheid, (top 140 kilometer per uur), het vermo gen (65 pk) en de compressie (7,7:1) zijn hierdoor beter „aange past", wat de duurzaamheid zeker ten goede komt. TREIN De 1600 TL loopt als een trein. Hoewel windgevoelig ligt hij goed op de weg. terwijl zijn acceleratie- kracht elke sportieve rijder zal be koren. Bij bochtenwerk, ook als dit wat bruusk wordt verricht, krijgt men geen onveilig gevoel. Het lawaai, dat bij luchtgekoelde en achterin gemonteerde motoren altijd een probleem vormt, geelt zeker achter het dashbord. geen reden tot klagen. Niettemin blijft het een wagen, die spanningen op wekt, waarschijnlijk omdat de tril lingen zich via de carosserie ver plaatsen. Voor doordouwers is dit echter een voordeel, omdat ze als het ware gedwongen worden van minuut tot minuut op hun qui vi- ve te zijn. ONDERHOUD Niets dan goeds dus voor de vele verbeteringen, welke in vergelij king met de 1500 S werden aange bracht. Deze betreffen ook het lich tere onderhoudsschema (10.000 kilo meter beurten) en enkele interieur voorzieningen (o.m. een opklapba re armsteun voor de tweedeling van de achterbank). Het benzineverbruik varieert van 1 op 9 tot 1 op 11. Uiteraard is de zuinigheid afhankelijk van de snelheid waarmee men rijdt. HOOFD KOEL HOUDEN EN DE VOETEN WARM... Het vermijden en opvangen van een slip vraagt vaardigheid en praktische oefening. Om als automobilist enigermate paraat te zijn bij najaars- en winterverkeer, adviseren de KNAC en het Verbond voor Veilig Verkeer iedere automobilist onderstaande regels in acht te nemen: Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Bl\jf kalm, rem niet, ontkop pel en stuur snel in de rich ting, waar u heen wilt. Draag zorg voor goede ban den en. vooral ook voor de juiste bandenspanning. ■#- Rijdt alleen met goed uitge lijnde wielen. Schenk aandacht aan de toe stand van het wegdek (ook los zand en grind kunnen formidabele slips in de hand werken). Let op beschaduwde plekken op zonnige, winterse wegdek ken, op betegelde oversteek plaatsen, op tramrails en op verandering van het wegdek, bijvoorbeeld van asfalt of beton in klinkers of keien. Houd op- en afritten van bruggen bijzonderlijk in de BUKKEN Wat ons (nog altijd) niet zint. is de betrekkelijk lage voorruit. Bij de bij Volkswagen gebruikelijke hoge zit heeft dit tot gevolg dat men. pal voor een stoplicht, diep moet bukken om rood naar groen te zien verspringen. De achteruit kijkspiegel belemmert wel eens het uitzicht naar rechts, met ande re woorden: heeft neiging een do de hoek te vormen. De prijs van de 1600 TL. die met een viercilinder boxermotor, zome de schrijfremmen op de voorwie len is uitgerust, bedraagt 7.770. Van de 500 km autosnelweg, die Nederland bezit, zal eind volgend jaar 330 km voorzien zijn van een middenbermbeveiliging. Dit bete kent, dat komend jaar 125 km vang rail zal worden aangelegd: eind dit jaar zal 205 km gereed zijn. Voor deze vakken, die volgend jaar zullen worden beveiligd, heeft men de wegen uitgekozen, die per etmaal door meer dan 20.000 auto's worden bereden, Gesteld kan dus worden, dat volgend jaar afgemaakt zullen worden: de gehe le; rijksweg 12 (Den Haag-Duitse grens, via Arnhem), rijksweg 4a i Amster dam-Den Haag), rijksweg 9 (Haar lem-Den Helder), rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam), rijksweg 3 (Rotter dam-Amsterdam. via Gouda) en Neder lands drukste rijksweg (25) van Utrecht uaar De Bilt. VÓÓR ZOMER Haag-Breda. Van veel dezer wegen zijn al gedeel ten beveiligd, want bezien we wat van het Nederlandse autosnelwegennet al voorzien is van vangrail, dan zijn dit: rijksweg 2 Amsterdam-Utrecht (ge heel): rijksweg 12 tussen Gouda en Renswoude, rijksweg 13 (alleen op het viaduct Overschie); rijksweg 16 voor het grootste deel tussen Rotterdam en Dordrecht; rijksweg 26 tussen Utrecht en Vianen en over een stuk in de Bom melerwaard en rijksweg 52 vrijwel ge heel tussen Arnhem en Nijmegen. Voor vrijwel alle deze gedeelten heeft gebruik gemaakt van verschillende krijgen. Dit gebeurt omdat elke weg haar eigen specifieke eisen stelt (zo kan ollfantsdraad alleen maar gebruikt wor. den in tenminste 5 meter brede ber men) en bovendien omdat men met de constructie van de rails nog in een min of meer experimenteel stadium is. TESTEN Verscheidene systemen moeten nog op hun praktische bruikbaarheid worden getest. Want dat niet alle systemen ide aal zijn is in het verleden wel gebleken. De aarden wal tussen Rotterdam en Dordt bijvoorbeeld blijkt in het geheel niet te voldoen: een auto, die er mee in aanraking komt, slaat snel over de Rijkswaterstaat heeft ook altijd gere serveerd gestaan tegen deze vorm van beveiliging. Men is gezwicht voor de publieke aandrang om het hoge aantal ongelukken op deze weg omlaag te bren gen, maar liever had men eerst uitge breide proeven genomen. In ieder geval is het gebeurde hier een les geweest: mer. plaatst geen enke le rail incer voordat deze op zijn deug delijkheid is getest. VAUXHALL CRESTA: MEER RUIMTE en lagere carrosserie zijn de belangrijkste kenmerken van twee nieuwe zescilinder Cresta modellen, wel ke heden door de Vauxhall Division van General Motors geïntroduceerd wer- igeduid als de Cresta (opvolger van de Velox) en de Cresta de Luxe. De laatste onder scheidt zich uiterlijk van de eerste door dubbele koplampen, extra sierlijsten en een ander radiateurscherm. Gebogen zijruiten en portieren geven niet alleen een nieuw uiterlijk, maar bieden tevens 10 centimeter meer ruimte op schouderhoogte, terwijl de totale breedte 1,5 centimeter minder is ge worden. De totale lengte is met 13 centi meter toegenomen, de hoogte verminder de met 2 centimeter. Hoewel de cilinderinhoud 3294 cc) ongewijzigd bleef, is door het toepassen van o.m. een gewijzigde nokkenas en een nieuwe carburateur het vermogen opgevoerd tot 142 pk bij 4800 omwente lingen per minuut (voorheen 130 pk bij 4200 omwentelinen per minuut). De bekrachtigde remschijven vóór zijn gecombineerd met zelf bijstellende trommelremmen achter. Het zitcomfort en de interieurruimte werden opnieuw bestudeerd, wat, verge leken met vroeger, diverse aanwinsten opleverden. De Vauxhall Viva heeft er een nieuwe versie bijgekregen in de vorm van de SL ,,90". Deze wagen heeft een sterk op gevoerde motor en kreeg bekrachtigde schijfremmen op de voorwielen. Eis 3 maanden wegens rijden onder invloed AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. Van Everdin- gen heeft gisteren tegen de 58-jarige fabrikant J. A. L. wegens dood door schuld en rijden onder invloed een gevangenisstraf geëist van drie maan den en ontzegging van de rijbevoegd heid voor anderhalf jaar. De fabrikant was op 21 juni bij Ouder-Amstel in zijn wagen tengevolge van een slip door de middenberm gevlogen en fron taal in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende personenauto. De bestuurder van deze auto was op slag dood. In enkele grote steden (welke, is nog niet bekend) zullen nog voor bet einde van dit jaar proeven wor den genomen met een nieuwe Duitse vinding: zwart-wlt gescheepte mo lentjes, hangend boven zebrapaden- Doel ervan is het verkeer extra te attenderen op de voetgangersover steekplaatsen omdat in de praktijk wél is gebleken, dat velen vooral automobilisten de zebra's dikwijls niet opmerken. In Braunschweig zijn de molentjes waarop lichtgevende verf is aange bracht. zodat ze ook in donker duide lijk zichtbaar zijn, al enkele maan den getest en verkeersdeskundigen zijn over de resultaten zeer tevre- In Nederland zal de Duitse vin ding in produktie worden gebracht door de NV Nederland in Haarlem, fabrikant van verkeerstechnische ap paraten. Althans, als de proeven een succes blijken. De Nederlandse Vere niging Bescherming Voetgangers twijfelt daar echter niet aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7