VIVOi GRATIS i PIKEUR RITMEESTER Elizabeth mengt zich in kwestie-Rhodesië Toestand nog even ernstig landenvlaggetjes Nieuwe chaos Dominicaanse Republiek dreigt REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Kabinet-Erhard kan nu weer regeren ,Rom' trof Hengelo - hulp stond klaar Internationale inbreker ingerekend Geen resultaat na tip over Amro-roof Overleg met Frankrijk zonder Eurocommissie WOENSDAG 27 OKTOBER 1005 VS: geen gesprek met Chinezen over ontwapening NEW YORK De Verenigde Sta ten hebben er in een resolutie op ge wezen dat zij in het geheel niet ge brand zijn op een ontwapeningsconfe rentie waarbij China wordt betrokken. De regering in Washington heeft lie ver dat de ontwapeningsproblemen in Genève worden besproken. Zij acht de conferentie van Genève met zeventien deelnemers het beste forum voor over leg. In de gisteren ingediende resolutie in de politieke commissie van de Alge mene Vergadering van de VN pleitte Amerika dan ook voor een spoedige hervatting van het ontwapeningsover- leg. Met voorrang zou dan moeten wor den gesproken over een verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwa pens. De moeilijkheden die een derge lijk verdrag in de weg staan, „kunnen en moeten worden overwonnen", aldus de resolutie. FDP neemt Claus in bescherming BONN De F.D.P. (vrüe democra tische partü) heeft verklaard dat het Idee van de Europese eenheid een zware slag toegebracht zal worden indien anti- Duitse gevoelens het huweiyk tussen prinses Beatrix en Claus von Amsberg zouden voorkomen. „Nu de huwelijksdag nadert begint de Nederlandse hemel steeds bewolkter te worden", zo wordt in een commentaar verklaard. ,.Zijn Duitse nationaliteit wordt hem als een schande aangere- „Dit geschil „over de Duitser" onthult een treurig feit, n.l. dat de Europese ver zoening nog steeds ver verwijderd is on danks alle krachtsinspanning in een lan- Hier is nu een jongeman, die zelf geen schuld heeft en onze ogen op de toe komst zou kunnen richten Het Ne derlandse huwelijk zou tot gevolg kun nen hebben dat de lucht gezuiverd Persoonlijke boodschap aan Smith SALISBURY Koningin Eliza beth heeft zich gisteren met een persoonlijke boodschap aan pre mier Ian Smith gemengd in de Rhodesische kwestie. De boodschap was aan Smith overhandigd door premier Wilson, die, zoals bekend, naar Salisbury is gereisd om te voorkomen dat Rhodesië eenzijdig de onafhankelijkheid uitroept. De Britse vorstin zegt in haar bood schap, dat zij de besprekingen tussen de regeringen van beide landen met „buitengewone aandacht" volgt. ,Jk hoop dat u er bij uw besprekingen in zult slagen een oplossing voor de huidi ge moeilijkheden te vinden", aldus ko ningin Elizabeth. Het eerste gesprek tussen Wilson en Smith over de onafhankelijkheids crisis heeft echter geen zichtbare resul taten opgeleverd. De toestand is even ernstig als in het begin, zo zei een Britse zegsman gisteren. De zegsman verklaarde wel, dat een akkoord bereikt over de eerbiediging van Rhodesische grondwet van 1961. De twee premiers hebben derhalve beslo ten de Britse procureur-generaal sir Elwyn Jones naar Salisbury te laten komen. Hij wordt vandaag in de loop van de dag verwacht. Deze week Nederland Italië bij aankoop van 2 pakken KOLIBRI KOFFIE waarbij ook nog 100 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: MACARONI I BONBONS Pak vari 500 gram voor FINESSE van ZL*] ..de Heer",per Til I half pond (250 gr.)I Geldig van 27 okt. t/m 2 nov. 1965 B^amBfiBaa^B 111 SANTO DOMINGO In de Dominicaanse Republiek dreigt een nieuwe politieke chaos. Een golf van moorden en schietpar tijen heeft een doeltreffende re gering al onmogelijk gemaakt. Overgangspresident Godoy riep gisteren zijn kabinet in spoedzit ting bijeen om te bespreken wat men tegen de groeiende chaos kan ondernemen. Rechtse groepen hebben in de hoofd stad Santo Domingo een aantal rege ringsgebouwen bezet en Peking-gezinde communisten hielden betogingen tegen de Amerikaanse troepen, die in inter- amerikaans verband trachten de vrede tussen links en rechts te bewaren. Met pantserwagens uitgeruste Amerikanen, die maandag samen met andere Latijns- Amerikaanse militairen van de inter- amerikaanse strijdmacht de vroegere opstandelingenzone in Santo Domingo bezetten, sloten gisteren de drukkerijen van het linkse blad Patria en van La Nacion, dat de regering steunt. Alleen het rechtse blad La Hoja verschijnt nog. Oud-president Bosch, die onlangs naar de Dominicaanse Republiek terugkeerde, doch geen aspiraties voor het president schap meer zei te kosteren, heeft zijn bezorgdheid over de huidige toestand uitgesproken. De interamerikaanse strijd macht dient volgens hem te staan ach ter de eis van de voorlopige regering de legerleiders te verwijderen. Arello, een provinciaal leider van de partij van Bosch, zou reeds zün ver moord. Volgens betrouwbare bronnen zouden er reeds 92 moorden zün gepleegd sinds de voorlopige regering in septem- er aan de macht kwam. Gisteren raakten Amerikaanse mili tairen en Brazilianen slaags met de voor malige opstandelingen die de zwart-rode vlag van de Dominicaanse volksbeweging droegen. Een staking van linkse arbeiders en ambtenaren heeft de regeringsdien sten nagenoeg geheel verlamd. I In Drachten is gistermiddag de 65-jarige mevrouw B. F. Mirandol- le-de Vries uit Baarn om het leven gekomen, toen zij bij Drachten met haar auto de rijksweg overstak zon der voorrang te geven aan een na derende vrachtauto. Mevrouw Miran- dolle werd uit haar auto geslin gerd. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting vnn "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huidIto veroorzaken) en "doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en. stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. cn drog. Voor zijn bespreking met Smith sprak Wilson met een groot aanta' plaatselijke vertegenwoordigers onder wie de leider van de officiële opposi tie, Gondo. Hij had ook een langdurig gesprek met de voormalige Rhodesi sche premier sir Roy Welensky. Oppo sitie-leider Gondo zei na zijn gesprek met Wilson, dat hij bij de premier had aangedrongen op het spoedig bijeen roepen van een constitutionele confe rentie. Het is nog niet bekend wanneer Wil son zijn tweede gesprek met Smith zal hebben. Raad Britse Kerken: geen onafhankelijke staat Rhodesië LONDEN De Raad van Britse Kerken heeft gisteren in een resolutie erop aan- regering zich krachtig eventuele eenzij- gedrongen zal verzetten tegen dige onafhankelijkheidsverklarini Rhodesië. Volgens de Raad dient ae Brit se regering de moed te hebben desnoods economische sancties te treffen of het bestuur zelf in nanden te nemen. Overstromingsramp in Spanje: 48 doden CACERES De overstromingsramp bij de Spaanse plaats Torrejon el Ru- bio, welke vorgie week vrijdag ont stond door het scheuren van een sluis deur. heeft het leven geëist van 46 arbeiders. Dit is uit officieuze bron vernomen. De reddingsploegen hebben tot dusver de stoffelijke overschotten van acht slachtoffers geborgen. Er bestaat wei nig hoop dat er nog overlevenden zul len worden aangetroffen. De reddingswerkzaamheden worden bemoeilijkt doordat het peil van de Taag door de zware regenval van de laatste dagen is gestegen. Mevrouw Szabo: Laszlo gedwongen naar VS te gaan WENEN De vrouw en dochter van de Hongaarse diplomaat Laszlo Szabo betwijfelen dat deze vrijwillig naar de VS is gereisd om daar politiek asiel te vragen. „Wij menen dat Laszlo er toe gedwongen is", zo verklaarden zij gisteren tijdens een gesprek met een journalist van het Hongaarse par tijblad Nepszabadszag. Mevrouw Szabo en dochter zeiden, dat Laszlo voor de verdwijning zich ii gezelschap bevond van een aantal vreemdelingen. „Verder was ook een bandopname-apparaat spoorloos ver dwenen", zo vertelden zij. De Hongaar- regering heeft, als gemeld, inmid dels bij Londen en Washington gepro testeerd tegen wat zij de ontvoering van Szabo noemt. Uit officieuze bron vernomen, dat Szabo deel zou heb ben uitgemaakt van de Hongaarse ge heime dienst. SMETHWICK Een bom is gisteren ontploft in het huis van Peter Griffiths, conservatief Lagerhuislid voor Smeth- wick. Volgens de politie moet de bom het huis via de brievenbus zijn binnen gekomen. Aan de hal werd grote schade toegebracht. Niemand was thuis, toen de bom ontplofte. Griffiths zorgde verleden jaar bij de verkiezingen voor een onaangename ver rassing door Labours Patrick Gordon Walker, die op de nominatie stond om minister van buitenlandse zaken te wor den, in Smethwick een nederlaag te bezorgen. In de stad wonen naar verhouding veel Aziaten en Afrikanen, Labour verwijt Griffiths, dat hij de verkiezing heeft ge wonnen door munt te slaan uit de rassen vooroordelen bij de blanke arbeidende Koploperin Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd? ..in het bekende gele blikje BONN Het nieuwe coalitie kabinet van bondskanselier Er hard, dat samengesteld is uit de CDU/CSU en de FDP, is gisteren door bondspresident Heinrich Lübke geïnstalleerd en daarna tijdens een formele vergadering van het parlement door de Bondsdag-voorzitter dr. Eugen Gerstemaier, beëdigd. President Lübke zei in een toe spraak, dat er een einde moet komen aan de interne ruzies die de vorige coalitie hebben gekenschetst. De herko zen bondskanselier Erhard hoopte in zijn rede dat deze onenigheid spoedig vergeten zal zijn. „De nieuwe regering gaat een moeilijke tijd tegemoet. Zij moet orde op zaken stellen in de finan ciën en de stabiliteit van de mark en Westduitslands invloed in de wereld Het prinsdom Monaco bestaat dit jaar honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan werd gisteren een internatio nale persconferentie gehouden, waarbij ook prinses Gracia aanwezig was. Men ziet haar hier tweede van rechts te midden van leden van het feestcomité. verzekeren", aldus bondskanselier Erhard. In het nieuwe kabinet hebben vier nieuwe ministers zitting. Zij zijn Ger hard Stoltenberg (minister voor weten schappen). Johann Baptist Gradl (vluchtelingenzaken), Richard Jager (justitie) en Hans Katzer (arbeid). Paul Lübke, die in het vorige kabi net minister van woningbouw was, is nu minister van binnenlandse zaken en de vroegere minister van binnen landse zaken Hermann Höcherl is minister van landbouw. De overige ministeries zoals buiten landse zaken (Schroder), defensie (Kai-Uwe von Hassel), hebben geen veranderingen ondergaan. Ook Erich Mende over wie tijdens de kabinets vorming onenigheid was ontstaan, is weer terug op zijn ministerie voor aan gelegenheden heel Duitsland betref fend. De enige vrouw in het kabinet is Elisabeth Schwarzhaupt, die aan het hoofd van het ministerie van gezond heid staat. Rood-China boycot AA-topgesprek PEKING Premier Tsjoe En-lai van communistisch China heeft in een brief aan de Afrikaanse en Aziatische staats hoofden en regeringsleiders gezegd dat ht een. &o*ite Kij> I Binnenkort zal worden begonnen met de werk zaamheden aan een inter nationale tunnel door de Pyreneeën. De acht kilo meter lange voor wegver voer bestemde tunnel zal Bielsa, in de Spaanse pro vincie Huesca. verbinden met het Franse Aragonet. Men hoopt er binnen drie jaar mee klaar te zijn. Volgens een enquête be schikt tachtig procent van de gezinnen in Enge land over een televisie, 53 procent over een was machine en 34 procent over een koelkast. Op de honderd gezinnen hebben er 22 een telefoonaanslui ting en 37 procent een au to. Slechts in zeven van de honderd huizen is cen trale verwarming. Het ge middelde inkomen per hoofd van een gezin be droeg vorig jaar ruim 230 gulden per week. a Op 1 juni in het jaar 1866 stichtte Charles de Derde, prins van Monaco, het tegenwoordige prins dom Monaco. Een heug lijk feit dat uiteraard groots gevierd moet wor den. Daarom kondigde prinses Gracia, echtgeno te van prins Rainier, gis teren aan, dat het hele jaar in het teken moet staan van festiviteiten. Er zullen dan autoraces, zeil wedstrijden, concerten en een muziekfestival wor- I Uit de zwaarbewaakte Staatsdrukkerij in Rome zijn gisteren 20 ongesne den bladen waarop bank biljetten van 10.000 en 5000 lire zijn afgedrukt, gestolen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Men kwam pas tot de ontdek king toen de serienum mers werden gecontro leerd. HENGELO Ongeveer 8000 militairen, die op herhalings oefening zijn en tot het korps Mobiele Colonnes behoren, heb ben gisteren op spectaculaire wijze hulp geboden aan de zwaar gehavende stad Hengelo die geacht werd door een atoom- te zijn getroffen. Deze „ramp" gebeurde overigens zonder dat de bewoners er iets van merk ten, gistermorgen omstreeks 9 uur. In eerste instantie kwa men, grotendeels op papier, BB- eenheden uit geheel Overijssel in het geweer. o MAASTRICHT Een beruchte in ternationale inbreker is in handen van de politie gevallen. De 37-jarige land bouwersknecht E. A. T. uit Bielefeld bij het lichten van een lade van ei kassa in Maastricht gearresteerd. De politie die was gealarmeerd met de mededeling dat een insluiper in een klooster was gesignaleerd ontdekte op een gegeven moment dat de klep van een brievenbus, niet ver van het kloos ter, bewoog. Daaruit leidde men af, dat wellicht aan de achterzijde van het betreffende pand een deur werd geopend. Plotseling hoorde een recher cheur iets in de winkel, die in het pand is gevestigd. Hij stak daarna zijn zaklantaarn aan en zag toen de man aan de „verkeerde" kant van de toon bank. De man bekende bij zijn ver hoor zich aan een groot aantal inslui pingen en diefstallen te hebben schul dig gemaakt, onder andere in Parijs, Bazel en Aken. AMSTERDAM De naspeuringen lar de plegers van de roofoverval in Tilburg, waar de Amro-bank negen ton mist, leken in een nieuw stadium tc zijn gekomen toen een Fransman bij de hoofdstedelijke politie kwam vertellen met de daders drie Marokkanen in caré gesproken te hebben. In bin- en buitenland kwamen opsporings diensten in het geweer: op vliegvelden, stations en in havens werd nauwlettend gezocht, zowel in de Skandinavischc lan den als In Duitsland, België en Frank rijk. Alles vergeefs. in Amsterdam verblijvende Frans- die het verhaal opving, wilde het eerst óók niet geloven. Maar nadat der Marokkanen hem een pistool en masker had laten zien werd hij toch wel erg achterdochtig. Toen de politie in de betreffende bar kwam waren de mannen verdwenen. Ook in het aangegeven hotel bleken zij niet te zijn geweest. Alle opsporint gingen worden zekerheidshalve hard kig voortgezet, maar men vraagt zich wel af of er wellicht sprake van een (zogenaamde) grap is. Eerste examen l.o. Esperanto AMSTERDAM Voor het eerst zijn ..i ons land in Amsterdam examens l.o. Esperanto afgenomen. Van de zes dames die daaraan deelnamen slaagden er in de 17 heren eveneens vijf. zoals voorgenomen, op 5 november ..ge dwongen bijeenkomt". In zijn brief zegt Tsjoe En-lai dat als de conferentie op het ogenblik bijeen komt deze „de Afrikaanse en Aziatische landen vanaf het eerste begin onvermij delijk zal verwikkelen in ernstige dispu- De Chinese regering noemt „de huidige toestand niet gunstig voor de bijeen komst van deze conferentie". Zij keert zich ook fel tegen de bijeenkomst van de voorbereidende commissie op 28 okto- EEG-partners gaan akkoord BRUSSEL Bij het bepalen van een gemeenschappelijk standpunt ten einde Frankrijk weer terug te bren- in de schoot van de gemeenschap pelijke markt hebben de vijf EEG-partners gisteren ook een geza menlijk akkoord bereikt om mèt Frankrijk en zonder de Europese Com- ie een ministersconferentie te hou- Een dergelijke conferentie zonder de Europese Commissie waarbij de ge meenschappelijke landbouwfinancie- ring hoofdschotel van gesprek zal zijn, moet echter niet volgens het Franse voorstel in Venetië worden gehouden, maar in Brussel. Op deze manier pro beren de vijf EEG-partners, die giste- langdurig hebben vergaderd, de crisis in de EEG uit de wereld te hel pen. De „vijf" besloten een dergelijke bijeenkomst vast te stellen op 29 en 30 november. Van kringen die in nauw kontakt staan met de Franse regering wordt vernomen, dat de regering-de Gaulle niet hard van stapel zal lopen met de voorstellen van de „vijf". Zij meenden dat het doelloos zou zijn om te ver wachten dat de Franse regering ten aanzien van de uitnodiging van de „vijf" haar plaats weer in de EEG in te nemen, een standpunt zal bepalen zo 1 vlak voor de presidentsverkiezingen. ministerraad heeft gisteren voorts het debat over de landbouwfi- nanciering voltooid. Een aantal vooral Duitse reserves kon niet uit de wereld worden geholpen vanwege de afwezigheid van Frankrijk en de Duitse onderhandelingsdelegatie die op dat ogenblik in Bonn waren om beëdigd te worden. Tot de Duitse re serves behoort ook een door Neder land toe te passen verevening bij de eventuele verlegging van de traditione- invoer van landbouwprodukten naar Nederlandse havens (Rotterdam) gevolg van het gemeenschappelijke landbouwbeleid in de EEG van de ex tra-heffingen en douanerechten, die Nederland in plaats van de EEG-part ners, voor wie de produkten zijn be stemd, zou gaan innen. Toen bleek dat de uitwerking van de bom te ernstig was geweest voor deze BB-ploegen werd de hulp ingeroepen van de Mobiele Colonnes, die daar voor maandagavond al met vooruitziende blik met hun meer dan 200 voertuigen naar Lochem waren getrokken. Ze waren dus gistermorgen met een beschikbaar. De manschappen die tegen het middaguur in Hengelo arri veerden, redden vele tiental len gewonden, waarvoor men de hulp had ingeroepen van de Hengelose ulo-scholen en de vliegbasis Twenthe. De ge wonden werden vakkundig in het rampgebied opgeraapt en naar de centrale posten bij de Koninklijke Nederlandse Zout- industrie en de Hollandse Sig naalapparaten Fabriek ver voerd. Met behulp van enkele vliegtuigen werden boven de stad verkenningen uitgevoerd en werd ook de stralingssterk te van de bom gemeten. Soldaten die een opleiding heb ben gekregen voor bulldo zer-chauffeur konden hun ken nis in de praktijk brengen op het terrein van de Technische Hogeschool Twenthe, waar grote stapels boomstronken en zandbergen liggen, die ver plaatst werden. Een groot aantal autoriteiten uit Nederland en het Duitse grens gebied sloeg, deels vanuit een vliegtuig, het verloop der ge beurtenissen gade. Hoofdredacteuren en pbo'ers in enquête: De Gaulle schond EEG-verdragen DEN HAAG „President De Gaulle van Frankrijk Heeft de Europese gemeen schapsverdragen geschonden. De vijf o> verige EEG-landen zullen desnoods zon der Frankrijk de Europese verdragen on verkort moeten uitvoeren." Dit is in het kort de mening van de meeste hoofdre dacteuren en voorzitters van bedrijfs- en produktschappen in ons land. Zij hebben dit geantwoord in een enquête van de Europese beweging in Nederland, die de uitslag gepubliceerd heeft in haar orgaan Nieuw Europa. Op de vraag, of het standpunt van het Franse staatshoofd ter zake van de Euro pese integratie een aantasting van de Europese verdragen is, antwoorden 21 journalisten en 17 pbo-figuren met ja, 5 journalisten en 2 pbo'ers hadden twijfel of voorbehoud, vier journalisten ant woordden neen. Of de toetreding van andere Europese landen die bereid zijn de integratiever dragen te ondertekenen, thans opportuun Is, was de laatste vraag, die door bijna evenveel journalisten met ja als met neen werd beantwoord. Gemengd huwelijk Op de pagina „Geestelijk Leven" van het laatstverschenen Zondags blad. wordt het boekje: Gemengd hu welijk besproken. Ik weet niet wat er in dit boekje staat ,maar ik weet wel wat in de praktijk de consequenties van een gemengd huwelijk zijn. Na het huwelijk voorlopig geen moeilijk heden van betekenis. De vrouw bleef r.k., en de man protestant. Maar toen de kinderen kwamen brak de hel los. De moeder hield ondanks alle moei lijkheden voet bij stuk. Tegen de zin van de man werden de kinderen r.k. gedoopt en opgevoed. Zo kan ik vele gevallen noemen. De r.k. blijven koste wat het kost op hun standpunt staan en de protestanten, verregaande verdraagzaam, zoals zij zijn, geven toe. Wie dc jeugd heeft, heeft de toekomst, wordt in r.k. krin gen, en vooral door de r.k. geestelijk heid over het algemeen beter beseft, dan in protestantse gelederen. Het doet mij leed, dat in de chr. pers zoveel aandacht wordt geschon ken aan de oecumenische beweging, waarvan helaas vele herv. en geref. predikanten voorstanders zijn. Rome breekt het protestantisme niet af; wij zetten zelf het breekijzer in de ker ken van de reformatie. Dit mogen deze dominé's wel eens bedenken als zij zondag 31 oktober de hervorming herdenken. Ooltgensplaat. P. Bom Kattemepper die toen een jong militair hem had uitgemaakt voor kattemepper deze jongeman een flinke tik in het gelaat heeft gegeven. Moet Horn dan alles maar slikken omdat hij scheidsrech ter is? Moet hij zich in zijn privéle- ven alles laten gezeggen? De KNVB heeft er zich al meer mee bemoeid cn nu raad de lieer P. deze organisatie aan de heer Horn voortaan niet meer op het voetbalveld toe te laten. Ik dacht zo. laat Leo zijn eigen boontjes maar doppen. En laat de KNVB de vele ernstige overtredingen in de bond maar zwaar genoeg straffen. En u, aanklager, blijft uit het privéleven van de heer Horn s.v.p. Wie zijn ei gen tuintje wiedt, ziet het onkruid bij A. Veen llisbruik vrijheid Zo gauw als men de vrijheid ge bruikt als een vrijbrief om alles te zeggen wat in zijn kraam te pas komt geldt het misbruik. Zo zag ik het meeste wat de rubriek „Zo is het toevallig" enz. jl. vrijdag bracht. Pro- vo-achtig, bandeloos, anarchistisch ge doe, dat bedenkelijk komt in de buurt van anti-monarchistische propa ganda. Weten de VARA-medewerkers eigenlijk wel dat het juist gezag en vrijheid zijn waarop onze democratie is gebouwd? Ik ben geneigd te zeggen dat de overheid een dusdanig mis- onze vrijheid niet toe mag A. Noordam bruik Hoogvliet

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5