Herziene uitspraak is sterk afgezwakt Dr. Drees: Gereformeerden verabsoluteren minder Een woord voor vandaag Puzzelhoek Engelsen blij met komst van dr. Billy Graham Milieu heeft weerslag op cle intelligentie Italianen boos over schilderij in kerk Tot driemaal toe zegt Paulus hoe de gemeenten moeten taan delen. Wandelt m de liefde. Wandelt in het licht. Wandelt als toy zen. Wijsheid in de bijbel is niet zo maar een menselijke gave, die door ervaring en ouderdom wordt verkregen. Reeds het Oude Testament spreekt van wijsheid als een gave van God. En in het Nieuwe Testament zegt Paulus dat Christus voor ons wijsheid is geworden. Daarom knoopt Paulus deze uitspraak hier onmiddellijk vast aan de vervulling met de Heilige Geest God wil ons Zijn Geest van wijsheid schenken. Daarom moeten wij niet onder de invloed staan van de drankmaar van Gods Geest. Paulus weet het: als de tuijn is in de man is de wisheid in de kan. Maar als de wijn in de kan blijft, toil dat nog niet zeggen dat de wijsheid in de man blijft. Wijsheid moet ons geschonken worden. Wijsheid stelt ons in staat om de juiste beslissingen in het leven te nemen. En de juiste beslissing heeft te maken met de wil van God. Daarom zegt Paulus: tracht te verstaan wat de wil des Heren is. En om ons daarbij te helpen geeft God ons Zijn Geest. We lezen vandaag: Lucas 23 2643. Nieuwe serie gesprekken van Puchinger (Van onze kerkredactie) De gereformeerden zijn minder streng geworden in hun levens stijl en leer. Ze staan meer open voor contact met hervormden, en als leden van de Anti-Revulutionaire Partij stellen zij hun godsdien stige beginselen minder absoluut. Deze kenschetsing gaf dr- Willem Drees, nu minister van staat in een gesprek met drs. G. Puchinger. dienstige principes''. Men heeft bepaal- j de inzichten moeten loslaten „die ont wikkeling is voor mijn gevoel een waarschuwing om niet te veel op gods dienstige beginselen te grondves- ItCÉelC er is geen betere! VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIEIE. GOUOSESJNGEL 92. ROTTERDAM. De voorbereiding van een congres door middel van even uitvoerige, als uitstekende interviews in het blad Li- bertas ex Veritate is de reünisten van de Societas Studiosorum Reformato- rum kennelijk goed bevallen. Nauwe lijks is in dit blad het laatste gesprek gepubliceerd over de verhouding Ro meReformatie, of Puchinger begint met een nieuwe serie. Ook nu weer zijn de gesprekken be doeld als inleiding op een congres. Het zal in augustus 1966 gehouden worden Genuanceerd Het congres-thema herinnert bijzon der veel aan vragen die telkens weer gesteld werden in het boekje „De ko gel door de kerk". Daarin worden ge sprekken gepubliceerd met ex-gerefor meerden. Maar het ziet er niet naar uit dat deze nieuwe serie een zusje van die uitgave zal worden. Opvallend is hoe anders de ex-orthodox-hervormde dr. Concilie over godsdienstvrijheid (Van onxe kerkredactie) ROME Het is nu wel duide lijk dat het concilie de verklaring over godsdienstvrijheid zal aan vaarden. Gisteren hebben de bis schoppen zich uitgesproken over het begin van een herziene tekst. Maar het is ook duidelijk dat do wijzigingen voor protestanten een verzwakking betekenen van de tekst Toch werd het begin van deze uitspraak in principe aan vaard met 2.031 tegen 193 stem men. Gisteren kwam de herziene tekst op nieuw aan de orde. Volgens het pers communiqué zijn er twee wijzigingen aangebracht in de eerste paragraaf. Evenals tevoren begint de verklaring met te constateren dat er een steeds algemener verlangen bestaat naar ge wetensvrijheid. Maar terwijl in de oor spronkelijke tekst die juist voor de meerderheid aanvaardbaar was, in al- INVUL-PUZZEL gemene bewoordingen werd gezegd dat de erkenning van de godsdienst vrijheid „niet insluit dat de mens geen godsdienstige verplichtingen heeft", wordt nu sterk de nadruk ge- ledg op de Rooms-Katholieke Kerk als de ware kerk. Het rooms-katholieke geloof in de ene kerk wordt opnieuw uitgesproken dan wordt gezegd: .Aangezien alle mensen de plicht hebben de waarheid te zoeken en aan te hangen, zijn zij bijgevolg gehouden tot het katholieke geloof te behoren in zoverre zii in staat zijn dit als de ware kerk te her kennen". DRAAI Het is waar, er zit in deze zir el weer een van die beroemde d m, waarvoor paus Paulus berucht b. ;int te worden. Hij schijnt immers niet in staat te zijn een uitspraak te doen zonder er een verzwakkende bijzin aan toe tevoegen. Natuurlijk kunnen de protestanten zeggen: „Maar wij kunnen de Rooms-Katholieke Kerk niet als dé ware kerk erkennen", maar toch wordt maar weer gezegd dat de waarheid zoeken betekent bij Rome terecht komen. De tweede wijziging heeft betrek king op de uitspraak dat het begrip godsdienstvrijheid de rooms-katholie ke leer over de enig ware godsdienst en de ene ware kerk onaangetast laat. Nu wordt er aan toegevoegd dat de „waarheid zichzelf opdringt met haar eigen kracht". En dan wordt gezegd: „Godsdienstvrijheid, die bestaat in af wezigheid van dwang in de burgerlijke maatschappij, laat de rooms-katholie ke leer over de ene ware kerk onaan- TOCH Dit laatste houdt in dat er dus in de burgermaatschappij van de kant van de staat geen dwang mag zijn. Maar wat wordt bedoeld met de uitspraak dat „de waarheid zich opdringt in ei gen kracht?" Kan dat uitgelegd wor den als dwang van de kerkelijke kantHieraan kunnen wel heel ver schillende interpretaties gegeven wor- HorlsonUa!Woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. ne vens. 2. voegwoord, 3. stad in Drente. vorl#* pnm1 TTorlznntaal: 1. den, 5. oss, 8. dessert. 10. Loes. 12. kamp. 14. sol. 15. ben. 17. las. 18. merci. 20. adder. 21. teken, 22. piste. 24. ben, 26. lce. 27. ris. 29. elis, 31. dier. 32. napndet, 33. kam, 34. neg. Vertikaal: 2. edel, 3. nes, 4. aster, 5. ork, 6. stal. 7. els, 9. Ops, 11. oordeel, 13. materie. 15. beril, 16. nette. 18. mep. 19. lce. 23. sedan. 24. bed, 25. nipa, 27. rite, 28. SRI. 30. Sam, 31. den. NEW YORK Een groep tegenstan ders tn de Verenigde Staten van de Amerikaanse politiek inzake Vietnam zendt bloedplasma, medicamenten en geld naar de Vietcong. Dit heeft het In New York verschijnende blad „World telegram and sun", gisteren bekendge maakt. Volgens dit blad zou de groep, die „Twee mei beweging" wordt genoemd en zich naar Peking richt, in Michigan vrijwilligers opleiden voor de Zuidviet- namese opstandelingenbeweging. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Naam i Adres I Woonplaats t .1 betaling per. WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam I Woonplaats i ...I Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOl MET HOU „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel Is een (ander) geheel)! streep door wat u ntet wenst. Er zijn bisschoppen geweest die in het concilie de vraag gesteld hebben of niet een hernieuwde uitspraak, waarin de „ware kerk-gedachte" maar nodeloos zou irriteren. Maar het er niet naar uit dat zij nu op nieuw op herziening van de tekst zul len aandringen. Dat zou de uitspraak helemaal in gevaar kunnen brengen, want paus Paulus wil het concilie be slist voor kerstmis sluiten. De uitslag van de stemmingen toont aan dat de progressieven zich maar bij deze wijziging hebben neergelegd. Zij kunnen ze in hun landen toch wel interpreteren in positieve zin. Alleen lijkt het pessimisme bij de Spaanse protestanten, waarover wij gisteren schreven, in geen enkel opzicht te som ber getint te zijn. Drees zich uitspreekt dan sommige ex-gereformeerden in dat boek. Hier i« een genuanceerd spreken, een spre ken met waardering over mannen als Kuyper, Colijn, De Wilde en Talma. Waardering Over Kuyper: „Een zeer grote figuur, waarvan het bewonderingswaardig 1* hoeveel prestaties hij in één leven kon samenbundelen." Maar ook: „Als persoon mocht ik hem niet... Na de overwinning op de (spoorweg)ar- beiders was Kuyper mij te hard. Een daarom ook werd Kuyper on danks het Christelijk Sociaal Con gres, bekend als de harde reactio nair. Kijk, soms maakt één moment in je loopbaan je naam uit... Werke lijk een zeer grote figuur, met een •norme veelzijdigheid en een fantas tische werkkracht Wat heeft hij het •nti-revolutionaire volk veel gege ven!" Over Talma: „Hij was als politicus bepaald meer sociaal gezind dan Heemskerk, maar bij zijn sociale wetten ondervond hij veel tegenkan ting... ook voelde hij reeds voor de een of andere vorm van bedrijfsorga nisatie. Een deel van zijn wetgeving ic ook van blijvende betekenis weest." Over Colijn: „We stonden voor 1940 in politicis natuurlijk tegenover elkaar, maar in de oorlog leerde ik hem persoonlijk waarderen... Colijn had in de dertiger jaren de moed om impopulaire maatregelen te nemen, want daarin steekt inderdaad altijd een element van moed, al vonden wij zijn beleid zeer onjuist. Veranderingen Ook andere politici uit het verleden komen ter sprake. Drees, die in het jaar van de Doleantie en het Paling oproer geboren werd, heeft velen ge kend, hetzij als stenograaf, hetzij in politieke ontmoetingen. Maar het doel van het gesprek is zijn visie over de veranderingen bij de gereformeer de levenshouding is minder streng geworden", zegt hij, „en dat zal ook verder snel doorwerken, bijvoorbeeld onder de tot voorheen zo sterk geïso leerde plattelandsbevolking." Wat het geloof Drees zegt „reli gie" betreft „is men naar mijn ning iets anders, en vooral minder streng geworden inzake wat de bijbel leert... Er zijn zakWi disputabel die vroeger absoluut vast stonden." En wat de politiek betreft, voor dr. Drees is heel belangrijk dat men niet meer zo sterk bouwt „op absolute gods- Anglicaanse Kerk schiet tekort (Van onze kerkredactie) LONDEN Twee vooraan staande kerkelijke bladen in Engeland hebben onlangs een opinie-onderzoek gehouden onder hun lezers. Uit deze twee en quêtes (die geheel los van elkaar stonden) bleek, dat de Angli caanse Kerk faalt in haar evan gelisatie-opdracht en dat de doorwerking van het concilie op gewoon parochieniveau mini maal is. De Church of England Newspaper wilde onderzoeken, hoe de openbare opinie staat tegenover de evangelisatie campagne, die Billy Graham volgend jaar juni in Engeland komt leiden. De belangrijkste vraag, die dit blad haar lezers in dit verband stelde, was: Ge looft u, dat de Kerk van Engeland (de Anglicaanse Kerk) in gebreke blijft in haar evangelisatie-taak?" Van de 676 inzenders zei de overgrote meerder heid (573), dat de kerk inderdaad haar opdracht in dit opzicht niet ver vulde. De enquête wees verder uit, dat 626 inzenders blij waren met de kruistocht van dr. Graham; 587 keurden diens evangelisatiemethoden goed; 647 ge loofden, dat hij het evangelie gelovig verkondigt en 619 waren van mening, Veel vertraging bij benoeming ulo-inspecteurs DEN HAAG De vertraging bij de benoeming van inspecteur» bij het ulo is aan diverse oorzaken toe te achreven. aldus minister Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen). In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid dr. Albering «kath.v.). Er was sprake van een vroegtijdige oproep (25 juli 1964>. waardoor het mogelijk was de aanmelding in verband met de vakan- jl. plaats gehad). Als redenen voor de ruime tijdmarge golden het bezwaar voor een school een leraar of hoofd tij dens de cursus te verliezen en het voor nemen de nieuwbenoemde inspecteurs ge durende enkele maanden een degelijke voorbereiding te geven en voldoende tijd te laten voor de overneming van het toesicht op de scholen. dat er in het moderne Engeland nog zeker plaats is voor dergelijke mas- aa-evangelisatie. Het blad voegt aan de resultaten van de enquête toe, dat gezien deze uitslag nu eens te meer noodzakelijk is, dat de Kerk van Engeland zich verantwoordt voor het feit, dat het de laatste twintig jaar andere dingen be langrijker vond dan de bekering van Engeland. CONCILIE Het rooms-katholieke blad Catholic He rald heeft een enquête ingesteld naar d< invloed van het concilie op de „gewone man" in de Rooms-Katholieke Kerk. „Belangstelling, onwetendheid en ver warring vormen samen de houding de gemiddelde Britse rooms-katholiek ten aanzien van het concilie", zo luidt de conclusie van het blad. De mensen voelen, dat de informatie van uit Rome het nationaal niveau en het diocesane niveau bereikt, maar daar blijft steken en niet doorwerkt tot in de parochie. Zij voelen zich afgesneden van het centrum van de kerk. Drie kwart van de lezerskring van dit blad verwelkomt de nieuwe „geest van vrij- held", die van het concilie uitgaat, Gevaren We zijn nu in Nederland in een sfeer gekomen dat we op sociaal ge bied nog wel verschil van opvatting hebben, maar dat we het althans op het terrein van de sociale voorzienin gen in grote lijnen gezamenlijk eens zijn. Ziet dr. Drees gevaren in deze ont wikkeling: „Eigenlijk niet zoveel, be halve dat zij hun moeilijkheden zullen hebben tussen kerkelijken en precie- zen, misschien niet zo erg als fci de Hervormde Kerk, maar ja, die moei lijkheden zijn toch niet te vermijden, wanneer ze werkelijk hun leer op nieuw gaan doordenken." Beroem n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wierden Ov. (toez. 3e pred.pl.): A. den Hartogh te Bodegraven; te Waarde (Z.): H. J. Groenewegen te Oosterland (Z.). Bedankt voor Brandwijk: K. Exnlto te Melissont; voor Woudenberg: J. C. Schuurman te Schoonhoven; voor Ber- gentheim (toez.): H. Lindeboom te Wil- helminadorp; voor Westerbork (toez.): D. J. Miedema te Dokkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem-N.: D. Barten te Appelscha; te Westmaas: T. W. Penning te Dirkshorn; te Alteveer: kand. H. J. Hasper te La Chapelle sur Aveyron (Loi- ret. Frankrijk). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Cloverdale (B. C.) L. Sel- les te Chatam (Ont). voorheen te Voor- CHRIST. GEREF. KERKER Nijverheidsonderwijs meisjes: DEN HAAG Aangenomen mag worden, dat het milieu zijn weerslag heeft, zowel In gunstige als in ongun stige zin, op de intelligentie van de leerlingen. Dit is een van de conclu sies van het rapport school-leerlin- gen-ouders. De door de toenmalige mi nister van O.K. en W. ingestelde com missie moest onderzoeken in hoeverre het nijverheidsonderwijs voor meisjes is aan te passen aan de huidige en toekomstige levenssituatie van de leer lingen. VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST'. Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor dw auto I (Van een correspondent) ROME Rond een ruim twee meter lang schildering op een kerkmuur, die dezer dagen in de nieuwe Sint Franciscus- kerk te Avellino bij Napels onthuld werd, is enige conster natie ontstaan. Op de muurschildering, het werk van twee jeugdige Romeinse kunstenaars, Ettore de Concilis (24) en Rocco Falciano (32) ontwaart men namelijk rond de centrale figuur van Sint Franciscus van Assisi afbeeldingen van een atoomontploffing, de opgehangen lichamen van Italiaanse verzetsstrijders en de opeengehoopte lijken van slachtoffers uit concentratiekampen. Ook komen president Kennedy, paus Johannes XXIII, Bertrand Rus sell, dr. Albert Einstein en president Giuseppe Saragat van Italië op de muurschildering voor. Zij bevinden zich in gezelschap van Fidel Castro, Palmiro Togliatti, de overleden secretaris van de Italiaanse communis tische partij en Jean-Paul Sartre. De muurschildering, die de hele muur van de absis in beslag neemt, werd door de twee kunstenaars „Vrede" genoemd. Zij vonden, dat wan neer men de vrede wil prijzen, men ook moet tonen, wat er in oorlogen gebeurt. Het werk werd geheel betaald door de parochie van Avellino en door bisschop Gioachino Pedicini van Avellino goedgekeurd. ■In het rapport wordt verklaard, dat zowel intelligentie als milieu invloed heb ben op de schoolkeuze van de leerlingen, Naarmate een schoolsoort In onderwijs kundig opzicht zwaardere eisen stelt, is de bezetting van het hoger milieu ster ker, Bij alle schoolsoorten komt de mid dengroep met een hoger percentage dan in de bevolking. Het lager milieu laat het tegenovergestelde zien. Met uitzondering van een enkele soort van onderwijs waren de studieresultaten van leerlingen uit de lagere milieus ze- 't slechter dan die uit de mlddelba- hogere. In de lagere milieus be staat echter de tendentie bij ongunstige studieresultaten de studie eerder op te geven dan in de andere milieus. Een niet onbelangrijk deel gentle blijft in de lagere milieus wat betreft de opleiding onbenut, ondanks het in ruimere mate dan voorheen strekken van studietoelagen. De aard van het nijverheidsonderwijs voor meisjes komt in de lagere opleidin gen behoudens een enkele verklaarba re uitzondering globaal overeen met het type van de gemeente. Hierdoor kan het voorkomen, dat de aard van het on- derwijs aan stads- en plattelands-(land- bouw-) huishoudscholen gelegen in OVERSCHATTING Een overschatting van het Intelligentie niveau van de leerlingen door docenten Is in een aantal gevallen waarneembaar. Hierdoor kan onderwijs ontstaan, dat voor vele leerlingen te moeilijk is. In deze gevallen zal de docent(e) onderwijs geven, dat niet aansluit bij het Intelligen tieniveau van de leerlingen en hij (zij) zal deze vermoedelijk ten onrechte als dom ervaren. Op scholen, waar de kinderen afkom stig zijn van een groot aantal lagere scholen, ontstaan meer aanslultingsmoei- iijKheden in het eerste leerjaar van de lagere opleidingen dan op scholen in klei- nere centra, waar de kinderen van of twee lagere scholen komen. In heel veel gevallen menen de scho- jen het voornaamste doel van de oplei ding te kunnen realiseren, hierbij ki het element van de algehele vorming persoonlijkheid in het onderwijs veel aandacht, Het rapport concludeert verder, dat in het algemeen de ouders de lagere oplei- ding in het nijverheidsonderwijs voor meisjes op prijs stellen. Deze opleiding wordt door de ouders enerzijds gezien voor kinderen die niet geschikt zijn voor het volgen van ander voortgezet onder wijs, anderzijds achten de ouders het ondanks het feit, dat de kinderen ulo of vhmo zouden kunnen volgen een vol doende opleiding voor meisjes. Ir. en HTS-er ivisselen stuivertje Nu de oude dorpskerk van Veenhuizen gemeente Heer Hugowaard wordt gesloopt zal de graftombe van heer van Brede- rode worden overgeplaatst naar de nieuwe in aanbouw zijnde kerk. Op het ogenblik staat de graftombe in de open lucht in de kapel van de oude dorpskerk. Reinoud van Brederode, heer van Veenhuizen, was telg uit het adelijke geslacht Brederode. Hij was de schoonzoon van Oldebar- nevelt. 'MS wordt vervuld. Anderzijds anderen dan HTS-ers. waaronder weer vele ingenieurs, te worden uitgeoefend Staatssecretaris Grosheide deelde dit gisteren mede bij de installatie van een commissie die de toekomstige behoefte aan HTS-ers gaat onderzoeken. Dc heer Grosheide zei. dat de belang stelling voor de HTS in het algemeen al gedurende jaren op gelijk niveau blijft. Alleen de afzonderlijke vakinrichtingen laten verschuivingen zien. De staatssecretaris meende, dat er meer belangstelling zal moeten worden gewekt voor de HTS als zodanig. Eventuele maat- NBG organiseert conferentie met afgevaardigden van kerken ZEIST Op uitnodiging van het Nederlands Bijbelgenoot schap wordt van 1012 novem ber in het conferentiecentrum ..Woudschouten" te Zeist een Ne derlandse kerkenconferentie ge houden. Deze kan worden gezien als een Nederlandse voortzetting van de Church Leaders Confe rence van 1964 te Driebergen. Daar overlegden kerkelijke lei ders uit alle werelddelen met el kaar over de plaats van de bijbel en het bijbelgebruik in de kerken en de taak van kerken en bijbel genootschappen bij bijbelver spreiding en bijbelgebruik. Als gevolg van een reeks toen aan vaarde aanbevelingen, heeft het hoofdbestuur van het Nederlands Bijbelgenootschap een werkgroep ingesteld, om een ontmoeting van kerkgenootschappen en geloofsge meenschappen enerzijds en het Ne derlands bijbelgenootschap ander zijds voor te bereiden. De voorzitter van deze werkgroep, prof. dr. R. Bijlsma, De Bilt, zal de conferentie leiden, die door ds. J. H. Sillevis Smitt als voorzitter van het N.B.G. geopend zal worden. De afdeling „Contact kerken" van het Nederlands Bijbelgenootschap voortaan genoemd de Afdeling voor verspreiding en gebruik van de bijbel heeft de laatste tijd veel aandacht gegeven aan het gebruik van de bijbel. Allerlei hulpmiddelen worden uitgegeven, want het ver spreiden van de bijbel zonder het gebruik ervan te stimuleren en te begeleiden bleek onvoldoende. Deze activiteit heeft problemen opge roepen, die vooral in overleg met de kerken opgelost moeten worden, aldus het N.B.G. Als medewerkers worden genoem berger uit Genè uit Groningen en dr. A. Dr on kers uit Utrecht. De conferentie zal ook een aantal suggesties bespreken, die na goedkeuring aan de Nederlandse kerken kunnen worden voorgelegd. SCHIPHOL De automatiseringsdes kundige Isaac L. Auerbach uit de Ver. Staten is gisteren in ons land aangeko- ü£n'iPie he*f, Auer^ach, die onder meer een belangrijk aandeel heeft gehad in het ontwerpen van elektronische begelei- Hlngsapparatuur voor. de ruimtevaart (Atlas- en Gemini-projecten). zal enkele lezingen houden en besprekingen voeren met een aantal relaties in Nederland. De heer Auerbach meent, dat in Europa de toepassing van de automatische ver- hmt V.ÜF, «Y#? adrni.nistratieve gegevens in het bedrijfsleven m een versne'd tempo, dat thans reeds hoger ligt dan in de VS. zal geschieden. „Tegen 1970 zal de helft van de waarde van alle computers in de wereld op rekening van Europa komen" zo zei hij bij zijn aankomst op SchiphoL

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2