Nieuwe Leiclse Courant PvdA in verlegenheid Alle 36 inzittenden van vliegtuig omgekomen artola KOFFIE &THEE Veiligheid AUTORIJDER OPGELET! S1MCA NIEUWS Demonstratie tegen dr. Soebandrio Nederhorst zal wel aanblijven, maar KYP vraagt opheldering Vuurzee op vliegveld e kreeg Meisj hartklep van eigen weefsel PANNEN- NIEUWS! Kamer wil huurplannen nog niet wijzigen Commentaren Grote steden in een financiële crisis KLAVERBLAD NU VERFT U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! WoeiwJaK Ï7 oklolinr 1965, 46»te Jaargang Directeurs f. DIEMER Noofdredecteurt Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD .Stentvestigh b ghebleren mijn hert in teghenipoeH" Zuidwestelijke wind De Bilt K-acht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met in de noordelijke provincies kans op wat re gen, elders overwegend droog weer. Ma tig aan de kust vrij krachtige zuidwes telijke wind en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) Abonnementsprijzen p.w.' f 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De herfst vordert. Het wordt nu extra oppassen op de weg. Met name plotselinge gladheid vraagt de aandacht. Zie de ru briek Wegwijzer op pagina 7 Dr. Drees: gereformeerden werden soepeler pagina Kenmerk. Koningin bemoeit zich per soonlijk met Rhodesië pagina 5 Het Fentenerisme pagina 6 Vondeling geeft toe pagina 7 Yeali, yeali De Beatles bij de Britse Koningin: blij met onderschei ding pagina 7 Op pagina 6 van dit blad staat groot DJAKARTA Met toestemming ran het Indonesische leger hebben drieduizend Mohammedanen en Chris tenen betogingen gehouden en voor het ministerie van buitenlandse zaken te gen minister dr. Soebandrio gerichte leuzen geschreeuwd. Zij eisten dat communistisch China zich niet met ïn- donesiës binnenlandse aangelegenhe den zou bemoeien en droegen span doeken mee, waarop verbreking van de betrekkingen met rood China werd geëist. Zij daagden Soebandrio uit, binnen een week zijn bewering te be wijzen, dat een blad te Djakarta door de Amerikaanse geheime dienst wordt betaald. Zij riepen: „Verpletter Soe bandrio!" In een resolutie drongen zij aan op verbod van de communistische partij. Voorts is er een n iet-getekend vlug schrift verspreid dat Soebandrio beschul digt van medeplichtigheid aan de staats greep. Naar aanleiding van een „onwettige" vergadering van zes communistische af gevaardigden in het parlementsgebouw heeft de voorzitter van het parlement de voor communistische afgevaardigden ge reserveerde ruimten gesloten. Het leger deelt mede dat militairen te Djakarta zaterdag en zondag nog vijfen vijftig personen hebben aangehouden on der verdenking van medeplichtigheid aar de staatsgreep. Zij hebben ook verborgen munitievoorraden in beslag genomen. Volgens de verklaring zal het optreden tegen de beweging van 30 september verflauwd voortgaan. Men meent, dat er sinds de staatsgreep van 1 oktober twee duizend arrestaties zijn verricht. De zuivering van staats, en massa organisaties gaat voort. De legercommandant, generaal-majoor Soeharto, heeft er bij de troepen in Mid den-Ja va. die de staatsgreep hadden ge steund op aangedrongen naar de kazer nes terug te keren daar anders de ge volgen ernstig zullen zijn. Soekarno heeft gisteren 50 minuten lang gesproken met de ambassadeur van communistisch China. Na afloop zei hij dat de betrekkingen met rood China ,-nog steeds hecht zijn", ondanks de pogingen, deze te verstoren. Voor vervolg zie pag. "9) (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Hoewel het prestige van drs. G. M. Nederhorst als leider de socialistische Tweede-Kamer fractie op z'n zachtst gezegd een ge duchte knauw heeft gekregen door het uitlekken van de brief over het huwelijk van prinses Beatrix, ver wachten Haagse politieke kringen niet, dat hjj eigener beweging als fractieleider zal heengaan of door zijn fractie tot aftreden zal worden genoopt. Dit zou, zo vrezen socialistische zegslieden, een opstand kunnen ont ketenen binnen de PvdA. Grote groe pen in deze partij zijn fel gekant te gen het vorstelijk huwelijk en zouden niet kunnen aanvaarden dat de heer Nederhorst over deze zaak zijn poli tieke nek breekt omdat hij in een vertrouwelijk schrijven voor zijn mening durfde uit te komen. De PvdA-leiding zit verschrikke lijk met het geval in haar maag. Zij kan de heer Nederhorst niet openlijk afvallen, maar evenmin zijn uitlatin gen geheel voor haar rekening nemen zonder de moeilijkheden te vergroten. De brief heeft met name de ministeri ele vertegenwoordigers van de op één na grootste regeringspartij in een moeilijke positie geplaatst en politie ke spanningen in het leven geroepen, die verstorend dreigen te werken op de verhouding tussen de PvdA en de overige regeringspartners, wier in stelling ten opzichte van bet koning schap fundamenteel verschilt van diej van de heer Nederhorst. Vandaar dat van PvdA-zijde alles in het werk wordt gesteld om de zaak zo veel mogelijk te sussen. De heer Neder horst liet gisteren doorschemeren, dat hij de door hem in het geding gebrachte personen een „verduidelijkende" brief zal sturen. Waarschijnlijk zal hij zich via de minister-president schriftelijk tot koningin Juliana en prinses Beatrix wenden en ook de heren De Quay en Luns benaderen. Voor vervolg zie pag. 9) UW nt matras Vanmorgen vroeg is op London Airport een Vickers Vanguard van de BEA neergestort. Dertig passagiers en zes leden van de bemanning kwamen om. Bij de foto: brandweerlieden en redders maken met behulp van een rijdende kraan de rolbaan vrij van wrakstukken. Bij landingspoging op London Airport dal Goede hoop operatie gelukt is NIJMEGEN Een hartteam van de meische faculteit onder leiding van prof. dr. E. J. Moeijs is gisteren bijna de gehele dag ingespannen be zig geweest met een hartoperatie. Voor het eerst in de medische ge schiedenis werd daarbij een aange paste hartklep vervangen door nieu we klep, die was vervaardigd van weefsel uit het lichaam van de pa tiënte, de 23-jarige Diny Kirkel uit Tilburg. Er is goede hoop, dat deze uiterst moeilijke ingreep gelukt is. Tot nu toe werden bij hartklep-opera ties voornamelijk kunststoffen gebruikt, maar deze hebben bepaalde bezwaren. Vandaar dat al jaren lang pogingen wer den ondernomen klepmateriaai uit levend weefsel te „vervaardigen". Op dieren zijn soortgelijke operaties met goed gevolg toegepast. Zoals bi: deze operaties gebruikelijk is. werden bij de operatie van de Tilburgse hart en longen tijdelijk stilgelegd. Deze taak werd overgenomen door een hart- longmachine. DEN HAAG ^tTdag 27 novem ber stelt de ANWB een nieuwe toeris tische route open. Het is de Lek en IJsselroute, die een lengte heeft van ongeveer 109 km. artola de nieuwe aluminium kookset guard van de British European Aair- I op London Airport sinds 1950, toen ei ways bij de landing op London Air- lweemotorige Viking van de BEA nee port verongelukt. Niemand van de 36 st°rtl<i' waarb,J 28 mensen inzittenden (30 passagiers en zes be manningsleden) overleefde de ramp. Het toestel, dat aankwam van een vlucht uit Edinburgh in Schotland, LONDEN Door nog onbekende vl°ag al direct toen het in aanraking oorraak is vannacht omstreek, halt J-mm* dejtodin^baan.^brtmd, drie een viermotorige Vickers Van-1 pje^ voerde een vlammenspoor van anderhalve kilometer met zich. Ooggetuigen verklaarden: we zagen hoe het vliegtuig in een geweldige oranje lichtflits uiteenspatte. Een ogenblik was niets anders te zien dan een strook vuur ter lengte van de landingsbaan. toe zijn met de Vanguard nog nooit ongelukken gebeurd. Het toestel, gebouwd door Vickers. biedt plaats aan I 139 passagiers en negen bemanningsleden. I 1 extra versterkte bovenrand, die prachtig glanst 2 verder mat gesatineero 3 moderne stevige knoppen en grepen 4 rood geëloxeerde deksels 5 4 mm dikke bodem voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen Zicht 450 meter Ten tijde van het ongeluk bedroeg het zicht 450 meter, maar toen de brandspui ten en ziekenauto's het veld opreden, werd de mist dichter en was het zicht nog slechts 100 meter. Om nog onbekende redenen heeft het toestel nog 55 minuten boven het ZWaren, in grote lijnen akkoord gaan vliegveld gecirkeld, alvorens het door me, dc huur. en subsidieplannen de verkeerstoren werd opgeroepen voor de landing. Volgens de BEA l,ad minister Bogaers, zo bleek gis- de piloot al tweemaal geprobeerd te teren tijdens het Kamerdebat over landen. Vlak voordat het toestel in het voorstel tot wijziging van do Meerderheid met grote li jnen akkoord OPPORTUNISME De socialistische fractievoorzitter weet wel wal hij met zijn befaamde brief is begonnen. De hedendaagse publiciteit zal het einde van het koningschap beteke nen, meent hij. Het is, dunkt ons, aan ons allen om dat te verhinderen- Dat de publiciteit die nu zijn deel is geworden zijn eigen einde als fractievoorzitter inhoudt, zou onder meer normale omstandigheden ze ker zijn. Wat lijkt het geval? De heer Neder horst is voor het koningschap om presidenten als De Quay en Luns Ie voorkomen. Uit overwegingen van opportuniteit dus. Maar uit vergelijkbare overwegingen van op portuniteit is het. dat zijn partij hem nog als haar fractievoorzitter duildt Alleen weer omdat zijn vertrek nog groter onheil zou betekenen. Het is voor een partij een uiterst zwakke positie. Heeft de PvdA loch teveel van haar beste krachten aan het kabinet af gestaan? GEHEIMEN Het is mogelijk gebleken dat in ons land staatsgeheimen van de hoogste orde bij de groenteman terechl ko men. Hetgeen op deze toch al be langrijke figuur in ons maatschap pelijk bestel allicht statusverhogend moet inwerken. Maar of hij niettemin het aangewezen adres is? Onze volksvertegenwoordiging heeft over het gebeurde nog kunnen lachen. Het heeft dan ook iets van een operette. Maar is het goed, dan heeft dat lachen gelijke inhoud als dat van de boer met kiespijn. Bewezen is immers tegelijk dat op dit 'gebied terstond belangrijke voor zieningen moeten worden getroffen. Terwille van de belangen zei waar op deze geheimen rechtstreeks be trekking hebben. Ook echter om wille van onze naam. Wat moet men bijvoorbeeld bij onze bondgenoten van deze achteloosheid denken? Om van de aantrekkingskracht op spionnen maar niet eens te spreken- AANGENAMER Een merkwaardige vriendendienst van het voormalig socialistische dagblad zo noemt de Friese Koe rier de indiscretie van Het Parool, dat de brief van de heer Nederhorst tegen diens wil openbaar maakte. Het socialistische Vrije Volk schreef gisteren: „De tijd waarin het nog mogelijk was iets over het voorge nomen huwelijk van prinses Beatrix te zeggen wat nog niet gezegd was, is voorbij". Maar de samenvatting in hetzelfde nummer van des heren Nederhorsts brief bewees al het "te gendeel. Meer sprak ons aan wat het blad ook schreef: „Als uitgangspunt geldt voor ons, dat ook de Kroon prinses in de meest persoonlijke zaak van haar leven, de keuze van haar echtgenoot, een zo groot mo gelijke mate van vrijheid behoort te hebben. Alleen gewichtige rede nen van staatsbelang kunnen ertoe nopen die vrijheid te beperken. De bewijslast dat er zo'n gewichtige reden is. rust op hen die de toe stemming niet willen geven. Wij menen dat door hen het bewijs niet is geleverd, en ook niet is te leve- Weer een ander geluid dus uit so cialistische kring. En voor ons gevoel heel wat aangenamer. (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer kan, ondanks be- brand vloog en explodeerde, werd ge hoord hoe hij vol gas gaf, kennelijk in een po*r'ng weer omhoog te gaan. Het ongeluk was het derde dit jaar in Engeland. Op 6 juli kwamen 41 militai ren om toen een Hastings van de RAF bij Oxford neerstortte. In april veronge lukte een Dakota op het Kanaaleiland Jersey, wat aan 25 mensen het leven kostte. Het was het eerste grote ongeluk Noodkreet gemeentebesturen: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De drie grote ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben elkaar in hun finan ciële nood gevonden. Vanmorgen wa ren bestuurders van deze drie ste den in Den Haag bijeen om samen deze nood te klagen. Het felst liet burgemeester Tho massen van Rotterdam zich uit. Hij slaakte de kreet: „We zitten midden in een financiële crisis. Wanneer dat zo doorgaat dan dreigen we onbe stuurbaar te worden. Minder ernstig is het niet", aldus de heer Thomassen. Zijn hartekreet, die in gelijke toon aarden onderschreven werd door burge meester Van Hall van Amsterdam er mr. W. A. Schouten, Haags wethouder van financiën, sproot voort uit een grote verontrusting over het financiële tekort van de steden. Voor Amsterdam, Rot terdam en Den Haag samen zal dat vol gend jaar rond 145 miljoen gulden be dragen. (Voor vervolg zie pag. 9) Premier Cals heeft gisteren de naar hem genoemde lagere school in de nieuwe Rotterdamse woon wijk in de Prins Alexanderpolder officieel in gebruik gesteld. Na alle officiële gebeurtenissen ging de premier ook nog even in de bank zitten om met de tienjarige Ineke van Vugt over de nieuwe school te praten. Jongen in ijzeren long overleden NASHVILLE (Tenessec) In Nash ville is gisteren een elfjarige jongen die in een ijzeren long sliep, overle den omdat de elektrische stroom vrij dag was afgesneden. De rekeningen waren niet betaald. Dc afgelopen nacht enhad zijn moeder de ijzeren long met de hand bediend, maar toen zij de machine enige ogen blikken verliet, was de jongen overle den. Huurwet. Zoals bekend wil de minister 1966 en 1967 twee sterk gedifferen tieerde huurverhogingen met een maximum van in totaal 30 pet) in voeren, gevolgd door vijf of tien jaarlijkse huurverhogingen van 4 pet voor alle gesubsidieerde wonin gen. Tezamen met nog een aantal andere maatregelen moeten zij de weg plaveien, waarlangs de minister een tweede front wil openen in de strijd tegen de woningnood. Het doel van de ministeriële plannen is om in één krachtige operatie de ver schillende huurniveaus beter op el kaar af te stemmen en daardoor een doelmatiger bezetting van de woning voorraad te verkrijgen (de kwestie van de „doorstroming"). Het ideaal van de minister grijpt hoog: elke nieuwe wo ning moet twee of meer gevallen van woningnood oplossen. De twee grote huurverhogingen zullen resp. op 1 januari 1966 en 1 januari 1967 van kracht worden. Slechts één groep huizen zal er aan ontkomen, nl. de vóór 1921 gebouwde met een huurprijs, die, al naar gelang van de gemeenteklasse, lager is dan f 75, f 70 of f 60 per maand. Deze groep omvat 35 k 40 pet van alle vooroorlogse huizen. Voor de overige woningen staan huurverhogingen op het program, die, afhankelijk van bouw periode en huidige huurprijs, tweemaal 7,5, tweemaal 15, tweemaal 10 en twee maal 0-10 pet bedragen. Voor het eerste deel van de huurverhoging (1 jan. 1966) zal een looncompensatie van IV4 pet met een minimum van f2 per week worden gegeven. Over de compensatie voor de tweede huurverl#ging (1 jan. 1967) moet nog worden gesproken. De maatregelen die de huurverhogin gen moeten begeleiden, zijn o.m.: verdub beling van de woningwetsubsidies met in. gang van 1 januari a.s.; bouw van beter type woningwetwoningen; uitbrei ding van het assortiment „keuzewonin gen" en bejaardenwoningen; meer wo ningen voor gehandicapten en alleen staanden; vorming van een door de over heid gesubsidieerd gemeentelijk door. stromingsfonds. De jaarlijkse huurver hogingen van 4 pet, die op 1 januari ingaan, hebben ten doel de subsidies te liquideren om de huren kostendekkend te maken. (Voor vervolg zie pag. 9) WfANlJAAU hebben wc onszeif wei voor een hee 1 mjetdjk probleem geplaatst: we zien n.l. nog niet,hoe wij via deze schone dame naar onze bolbon op pagina 2 moeten schrijven. Dat doen we dus van daag maar eens niet. U weet die bon toch wel te staan, wat wel uit de vele gunstige reacties is gebleken. Dagelijks komen er stapels bonnen mei nieuwe abonnees bij en daarvoor zijn we onze lezerskring bijzonder dankbaar. Maar nu de foto: daarop staat een Spaanse mannequin, die voor de Madrileense ontwerpers Herrera en Ollero een zeer geslaagde avond japon van zwarte chiffon toonde op een show in de Spaanse hoofdstad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1