Weekagenda Techniek en welluidendheid bij A'dams strijkkwartet Stadsratel en andere cadeaus voor 15-jarige De Ratel Ontslag ambtenaar die zich niet wilde laten doorlichten vernietigd Reinigingsrechten omhoog in Voorschoten voor lste emmer Lardee- speeltuin in Haagwegkwartier !OEUWE leidse courant MA ANDAG 25 OKTOBER 196S i*pi ea Maandag Geref. kerk Mauritslaan. 8 uur: zen- ri dingsavond met als spreekster mus. Khair Ullah uit Pakistan. De Doelen, 8 uur: amateurlotografen. I Schouwburg. 8 uur: „De Kneep" door Studio, voor K. en O. Stationsweg 35, 8 uur: kynologenver ou. Rijnland, drsa. N A. v. d. Velden over Jndividu en populatie", erj Oegstgeest: Irene. 8 uur: christenvrou- |J<fc *en, het moderne huwelijk. Jeannelotte Hertzberger en Jan Hulst strijken respectievelijk de eerste en de tweede viool, Rena Scholtens de altviool René van Ast de cello. Ze zijn nog jong, hebben aan bekende onderwijs-in- stellingen bij leraren met grote reputa tie gestudeerd, maken of maakten deel it van befaamde orkesten. De kwartetleden zijn uitstekend op el kaar ingespeeld, ze voelen eikaars in tenties nauwkeurig aan. Wel vonden we, nevrouw Hertzberger, die kennelijk leiderstalenten bezit, in het vuur van haar dynamiek nu en dan te nadrukke lijk deed en daarbij wat te scherp uit- Het programma dat de vier tot klin kend leven brachten, wat interessant en bovendien boeiend Uit JBachs contrapun- tisch grootmeesterlijke werk „Die Kunst Fuge", speelden ze de eerste vier (van de veertien) fuga's. De jeugdige, gevoe lig expressieve voordracht, met behoud enwel van de gewenste helderheid »es misschien op een nieuwe benade ring van Bachs muziek. Dinsdag Rapenburg 73, 8 uur: Franse kring Le lea igazine, opium de la femme Gehoorzaal, 8 uur: Welzijnszorg mi litairen, Der Zigeunerbaron. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: zitting Chr. Smigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Station, 8 30 uur voorm.: afd. Leiden Chr. Reisver., vertrek voor excursie aar Van Nelle. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.1b uur: aagsche Comedie met „Er is een moord gepleegd". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Michel Block, piano. Scheveningen: KurzaaL 8.15 uur: Res- Orkest, met sopraan, bariton en orgel. Woensdag Steenschuur 6, 8 u.: postzegelverzame- Volkenkunde, 3.30 u.: films „Wij Suri- camers" en „Traditievol Afrika" (kinde ren onder 12 jaar toegang met geleide). Camera, Hogewoerd, 7 en 9.15 uur: „Cartouche" voor K en O. Boshuis (achter Hoflaan 74), 7.30 uur: •ociëteit Herv. wijkgem. Boshuizerwijk. j Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebeo Gehoorzaal, 2 en 3.30 uur: Toonkunst Jeugdconcert. Alphen Avifauna, 8.15 uur. operette- concert St. Bonifacius. fi KATWIJK AAN DEN RIJN Her- mI. vormde kerk, 8 uur: bijeenkomst !i<f» j stichting „In de Rechte Straat'm m.v ds. Hegger en Enrique Garcia Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: kenl "ed. Danstheater. )aat| Den Haag: Diligentia, 8 ujr: vocale kamermuziek, sopraan, bariton en piano» Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: Res- |0rkest, met sopraan Donderdag Schelpenkade 6, 8 uur: afd Leiden rte-[Natuurhist Ver., helmkruidfamilie. Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering Con -Amore. Petrakerk (Noord), 8 uur: ingebruik- ling kerkorgel. Oude Singel 236. 8 uur: ledenverg. Door Eendracht Verbonden. Vredeskerk (Burggravenlaan). 7.30 mir: bijeenkomst t.g.v. 40-jarig ambts- jubileum en aanstaand afscheid van ds D J. Vossers. Leiderdorp: De Munnik (Plantage), 8.15 uur: K. en O. herfst-sterrenhemel <dr W. J Claas) Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuidh. Orkest, met altviool. Scheveningen: Kurzaal, 8)5 uur- Spaans Dansgezelschap. Lutherse kerk, 7-30 u.: ingebruikneming igerestaureerde orgel. Den Burcht, 7.30 uur: openbare dis cussie over Vietnam (univ. debatgenoot schap Pro en Contra). Volkenkunde, Steenstraat la, 2.30 uur: Int Samenwerking, vrouwenbijeenkomst mevr. mr. J. M. Stoffels over „Samen met anderen". Rapenburg 10. 8 uur: tienersoc. Ven ster, pantomime. Volkenkunde. 8 uur: Int Samenwer king, jongerenbijeenkomst. Oegstgeest: Ontsp. zaal Endegeest. 5.30—6.30 uur: receptie t.g.v 10-jarig bestaan pers.ver. Pieca. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uui Haagsche Comedie met „Cactusbloem' Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: D Nieuwe Komedie met „Romulus de Grote". Scheveningen: Op Gouden Wiewen. 8.15 uur: Henry Blackman, bas-bariton, met Hans Schouwman, piano Zaterdag Breestraat 85, 3 tot 5 uur: receptie De Tuinstadwijk (50 jaar). Oude Vest 13. 8 uur: CJ.V. De Valk, herdenking kerkhervorming. Ver. Oud-Leiden: excursie naar Schie- Antonius-clubhuis, 8 uur: T.I.G, met i.De Rivalen". ^Gehoorzaal, 8 uur: feestavond P. C. en Rapenburg 73, 8 uur: Franse kring. Un noéte de la chanson. Léo Ferré. Herv. jeugdgebHoogl. Kerkgracht 8 uur: jongerensoc., songfestival Rapenburg 10: sociëteitsavond Roefje. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 1 Haagsche Comedie met „De vervolging van en de moord op Jean Marat" Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: Arena ®et „Dag ezels" 8.15 uur: De Nieu we Komedie met „Romulus de Grote" Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Res.- Orkest, met sopraan, bariton en Toon kunstkoor afd. Den Haag. Welke apotheek? Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel 24807. Apotheek LEIDERDORP en apotheek VOORSCHOTEN zijn de gehele week open. Films Camera: 2.30, 7 en 9.15 uur: Een ver rukkelijke idiote. 14 jaar; woensdag: Cartouch» 1- jaar Lido: 2.30 en J uur: De laatste der Oheyennes, 14 jaar. OEGSTGEEST Onder auspiciën van K. en O., afdeling Oegstgeest, gaf het Amsterdams Strijkkwartet een uitvoering in de (zogenaamde). Groene Kerk. De belangstelling was verheugend groot. Hoewel een gotische kerk geen ideale ruimte voor kamermuziek is, vergoedden de bescheiden om vang en de toch wel intieme sfeer veel. Een gelukkig, zangerig Kwartet (één van de drie. in A-groot) van Schu mann hoorden we welluidend, be vrijd, nu en dan haast overmoedig spelen. Met bepaald intensieve, om niet te zeg gen gretige belangstelling beluisterden daarna de „Fünf Satze für Streich- quartctt" van de wonderlijke, zeker ge niale moderne Weense componist Anton Webern (1883—1945). We vonden het kwartet in exactheid, zorgvuldige dosering van het geluid, het handhaven van een perfect evenwicht, 1 deze merkwaardige reeks op z'n best. Ook Mozarts Kwartet in Bes-groot (KV. 19), bestemd om aan de amateur-cellist koning Friedrich Wilhelm van Pruisen, te worden opgedragen, klonk prachtig, maar ook eigengereid. Geen enkele aanpak Honderd jaar N.Z.V. ook in Leiden gevierd LEIDEN Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Zondagsschoolvereniging werd zaterdag 1 heel Nederland feestgevierd door de kinderen van de zondagsscholen. Op oktober 1865 werd in Amsterdam de Nederlandsche Zondags6Choolvereeniging opgericht. In Leiden had de viering plaats in de aula van de Asserstraatschool. Ongeveer 275 kinderen van vijf zondagsscholen kwamen bij elkaar. Na opening met zin gen werden enige films vertoond. Na afloop werden aan de uitgang lol- es en ballons uitgereikt. Helaas was het niet mogelijk de ballonnenactie uit te voeren, omdat hiervoor geen toestem ming van de brandweer werd verkregen. Ondanks aanvankelijke tegenslagen werd het toch een geslaagde middag. Bestelauto gestolen LEIDEN Zaterdagmiddag is op de Oude Varkenmarkt een lichtgrijze Volkswagen-bestelauto, kenteken 4792, bouwjaar 1964, gestolen. De eigenaar, een inwoner van Leiden, had de auto om half twee geparkeerd der hem op slot te doen. Om twee bemerkte hij het onaangename gevolg daarvan. Brand op zolder aan Koninginnelaan LEIDEN Zaterdagavond om on geveer negen uur hoorden de bewo ners van een huis aan de Koninginne laan 73a, vlak bij de Lammenschans- weg iemand op straat luidkeels „Brand! Brand! roepen. Daardoor ge alarmeerd zagen zij hun zolderver dieping in lichterlaaie staan. De zoor des huizes en een vriend hadden de verdieping een kwartier daarvóór verlaten en daarbij een oliekachel en olielamp laag laten branden. De vrouw des huizes (mevrouw Van der Steen) herinnerde zich later dat zij iets had horen omvallen. De brandweer kon niet voorkomen dat de zolderverdieping geheel uitbrand de. De grootte vaai de schade is nog niet bekend. De brandweer bluste het vuu met drie nevelsfcralen. Leidse broodslijters vierden feest LEIDEN Zaterdag vierde de afd. Leiden van de Nederlandse Bond van wederverkopers van brood en aan verwante artikelen ,.Ons Belang" haar "'-jarig bestaan met een feestavond or leden en genodigden. Voorzitter P. Smittenaar mocht in zijn ope ningswoord velen welkom heten o.w. de dierecteuren van de Leidse Brood fabriek en de Coöperatie „Rijnland" de voorzitter en penningmeester van het hoofdbestuur, vertegenwoordigers van de afd Den Haag en het erelid, de heer P. Smitteraar. De afd. Leiden is, aldus voorzitter Smitteraar een bloei ende afdeling, waarin de onderlinge band en de samenwerking met de bakker-leveranciers een hoog peil hebben bereikt.. Veel strijd was nodig om als „broodslijter" een vrij zelfstandige ondernemer te worden. Onder leiding van de toenmalige voorzitter de heer P. Woudwijk is veel bereikt. Ook aan het jubileum van de heer Woudwijk (hij was in augustus jl. 25 jaar broodslijter) werd aandacht ge schonken. Hem werd dank gebracht het vele werk. dat hij voor de afdeling heeft gedaan. Als collega en vriend bood de heer N. Dool de jubilaris een schenk aan. De heer J. Bosma van de L.B.F. dank te bestuur en leden voor de prettige sa menwerking en wenste hun organisato risch vruchtbare jaren toe. De heer Spitze bradht de felicitaties over van' het hoofdbestuur en de afde lingen Rotterdam m Den Haag. Het ge zelschap Ge Heynen zorgde ervoor deze jubileumviering een echt feest Dankdag voor het gewas LEIDEN Morgen, 26 oktober, houdt de Gereformeerde Gemeente in Neder land om drie uur en half acht de dank- 'oor het gewas in het gebouw Hoge Rijndijk 24. Voorganger I: ds. M. van Beek uit Alblasserdam. Luxor: 2.30, 7 en 9!t uur: Vom Itians expressetrein. .4 jaar. woensdag: The 7year itch, alle leeftijden Rex: 2.30. i 15 en 9.15 uur: Baai der begeerte 18 jaar Studio: 2.30. en 9.15 uur: Het huwe lijksbed. 18 jaar Trianon: 2 en 8 uur: Lord Jim, 14 jaar. Tentoonstellingen De Ruif, Janvossensteeg 59: aquarellen en tekeningen van Mies Deinum (hele maand november, dagelijks open va 20 uur, zat en zondag alleen van 2024 uur). De Lakenhal: tentoonstelling van werk van leden vaD de Hollandse Aquarellis tenkring en van de vereniging ..De Gra fische" Aauarel-Aquafor'e" van 25 sept tot 1 november De Ruif. Janvossensteeg 59: aquarellen van Jan van Geem. dag. van 10-20 u., zat en zond. 20-24 u., hele maand oktober. was stevig, de klank was ongrijpbaar en iriserend. Vooral het menuet leed er onder: van het karakteristieke metrum was door al die weelderigheid vrijwel niets meer te bespeuren. Het aandeel van de cellist, een voortreffelijk muzikant evenals trouwens zijn drie collega's) was vaak opvallend. Maar dat had na- tuurlijk te maken met de konink lijke begunstigde. Joh. van Wolfswinkel. Ds. E. Kronemeijer naar Leiden MAASTRICHT Ds. E. Kronemeijer. Geref. predikant alhier, heeft het be roep aangenomen van de Geref .Kerk te Leiden ter vervulling van de vacatu re wijlen dr H. J. Westerink. Ds. Kronemeijer werd op 14 maart 1931 te Dedemsvaart geboren; hij bezocht het Gereformeerd gymnasium te Leeuwar den en studeerde theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, In 1955 werd hij kandidaat en op 3 jul. van dat jaar werd hij bevestigd als predikant te Op penhuizen. In 1957 diende ds. Kronemeij er een jaar als reservelegerpredikant. Op 18 september 1960 werd hij predikant te Maastricht. AH verschillende Mercedes-Benz bes,e.wagen: [jQ fabrieksuitV0eringen LEIDEN De werkgemeenschap De Ratel bestaat, zoals we al berichtten, 15 jaar en dat was reden voor het bestuur een aantal culturele avonden, een driedaagse verkoopmarkt en een lustrumavond in het Leidse Volks huis te houden. Voor laatstgenoemde avond bestond zaterdag veel belang stelling. Voorzitter C. L. Marks kon onder anderen wethouder C. J. Piena en diens vrouw, de heer G. Jöbsis van het Volkshuis, mej. J. Leemans, di rectrice van dit huis, en mr. P. J. de Ruyter de Wildt, voorzitter van de 3-October Vereeniging welkom heten. De voorzitter bracht enkele mar kante punten uit de voorbije 15 jaar in herinnering zoals de stichting van een kamploods in Noordwijkerhout en van een eigen Ratelhuis te Ernst op de Veluwe. Hij deelde mee, dat de driedaagse verkoopmarkt f 3192,- hceft opgebracht. Hij dankte hiervoor mede de leden van de Sint Nicolaas- commissie van de V.V.S.L. Wethouder Piena, die als oud-be stuurslid en cultureel medewerker van het Leidse Volkshuis goed op de hoogte bleek te zijn van de activitei ten van De Ratel, overhandigde de heer Marks onder grote bijval van de aanwezigen een oude stadsratel van de Haagse Reinigingsdienst. Boom en stoelen De heer Jöbsis van het Volkshuis had al evenzeer waardering voor de prestaties van De Ratel. Hij bood een schrijfmachine aan. De heer Marks deed een „tegenzet" door op zijn beurt de heer Jöbsis een bedrag on der couvert te overhandigen, bestemd T.O.P. 20 jaar LEIDEN De amusementsvereniging T.OP. (,,Tot ieders plezier") herdacht in het Antonius-clubhuis zaterdag het 20-jari'g bestaan. Voorzitter F. Mulder herinnerde eraan, dat de vereniging is opgericht als buurtvereniging in de zgn. Stad-houdersbuurt achter de Maresingel. Mede dank zij actieve onderafdelingen, een toneelclub en een klaverjasclub, mag zij zich in een grote belangstelling veriieugen. De vereniging telt thans 150 Namens leden en donateurs sprak de heer B. Ouwekerk bestuursleden en da mescomité hartelijk toe, waarna hij eni ge geschenken overhandigde. Een amusementsgezelschap verzorgde hierna een feestprogramma. Successen voor Leidse accordeonisten PAPENDRECHT Op het te Papendrecht hebben de Leidse accor deonorkesten „De Accordeana's. „Vi vace" en „Jong Con Brio", die alle on der leiding staan van de heer J. J. Lan- cel, opmerkelijke prestaties geleverd. De Accordeana's kwamen uit in de af deling superieur en behaalden een le prijs met 357 punten. „Vivace" kwam uit in de ere-afdeLing en behaalde ook een le prijs, met 351 punten. ,,Jong Con Brio" trad op in de 4e af deling en behaalde een le prijs met 328 punten. In aanmerking genomen dat dit orkest pas acht maanden bestaat en dat het wordt gevormd door jeugdige leden, een heel mooi resultaat! Uit deze orkesten kwamen ook nog vier solisten naar voren die tot goede prestaties kwamen. De uitslagen z»jn: Joke Pet, superieure afd. lste prijs; Ans Sinteur, superieure afd., lste prijs; Tineke Dreeif, ere-afd., lste prijs; Sjaak de Wolff, lste afd., lste prijs. Scheepvaart-Krediet nu in loeiden LEIDEN, Na allerlei omzwervin gen is de in 1962 opgerichte N.V. Scheepvaart-Krediet. welke bank onderneming zich bezighoudt met de financiering van vissersschepen, bin nenvaartschepen en kustvaarders, nu definitief onderdak gekomen in Lei den en wel in het pand Rapenburg 1, waarin voorheen de Ned. Handels maatschappij was gevestigd. Na de fusie tussen deze maatschappij en de Twentsche Bank kwam dit pand leeg. De N.V. Scheepvaart-Krediet is een dochteronderneming van de Algemene Bank Nederland. Directeur is drs G Hardstra- De bank was voorheen ge vestigd in Katwijk en daarna in Noordwijk. Bij de feestelijke opening zijn tal van vertegenwoordigers van werven, taxatiebureaus en makelaars kantoren de directie de hand komen drukken. als bijdrage in de kosten yam de nieuwe verwarmings-installatie. Mej. Leemans moest al soortgelijke prettige ervaringen opdoen. Zij schonk De Ratel een smeedijzeren kandelaar aan maar zelf mocht zij 75 kopjes en schotels in ontvangst nemen. Namens het jubileumcomité bood de heer W. G. Mol het bestuur van De Ratel een adresseermachine aan alsmede vier ligstoelen voor het Ra telhuis in Ernst en een boom voor de tuin aldaar. Een aantal bekende artiesten ver zorgde een amusementsprogramma. Forum Beatrix-Claus LEIDEN. Het forum over de toe- stemmingswet voor het huwelijk tus sen prinses Beatrix en Claus von Ams- berg wordt gehouden in het Academie gebouw, Rapenburg 73, vanavond om acht uur. InbraakbijC&A LEIDEN Tijdens het weekeinde is ingebroken in het filiaal van C A aan de Botermarkt. Er wordt een be drag van ongeveer 200 gulden vermist. D B Engels (Den Haag), de hei Gerritsen (HUlegom), J W de Haan (Noord- wijk). A J van Harreveld (Lelden), K Kuijer Dus ook voor Uw bedrijf de ideale 2-tons bestelwagen van Mercedes-Benz! Voorts: 98 km/uur met dieselmotor (60 P.K.) Standaard: vacuum rembekrachtiging, verwarming en verse lucht installatie. Vraag inlichtingen bij: Kempeneers' Automobielbedrijf, Lammenschansweg 136, Lelden. Tel. 237 71. Minister bezocht universiteit LEIDEN Minister prof. mr. I. A. Diepenhorst bracht van- dong, vergezeld van enige mede werkers, een bezoek aan de Leid se universiteit. De decanen van de faculteiten gaven hem voor lichting over talrijke zaken die in deze tijd voor de universiteit van bijzonder belang zijn. Op de foto: president-curator dr. Beerink leidt de minister het academiegebouw binnen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ambtenarengerecht heeft vanmorgen het beroep van incas seerder W. Passchier tegen 't door door de gemeente Noordwijk gegeven ontslag on gegrond verklaard en de besluiten ten deze van de gemeente vernietigd. Het gemeentebestuur staat nu nog de moge lijkheid open tegen deze beslissing in beroep te gaan bjj de Centrale Raad voor (Rijswijk). F H K Mulder (Den Haag), luider (Oegstgee: /ijk), R J Sandr- Raaltc (Kat- £"j"j c"Horsten (Den Haag), de heren J Hoying (Den Haag), E J Roelanl (Hilversum); artsex.: mej. E M van Lier (Den Haag), de heer A B Rottier (Bilthc VOORSCHOTEN Wanneer de gemeenteraad zijn goedkeuring aan een voorstel van B. en W. geeft, zullen de reinigingsrechten een wijziging on dergaan. Sedert de invoering van het zgn. emmertarief (dc eerste emmer f 9.60, de tweede f 24.60 enz.) heeft een groot aantal gebruikers het gebruik van een tweede emmer afgeschaft. In januari 1964 werd bjj 35 a 40 pet. van de woningen een tweede emmer geplaatst, nu is dat ongeveer 20 pet. Voorgesteld wordt nu het tarief voor de eerste emmer aanmerkelijk te verho gen. Met ingang van 1 januari zal dan digen van elke emmer meer f9.60 per j. moeten worden betaald f 15, voor het le digen van ele emkmer meer f 9.60 per j. Verwacht wordt, dat deze wijziging een meeropbrengst zal geven van rond f 24.000. Fluoridering De gemeenteraad zal zich vrijdag ook hebben uit te spreken ten aanzien van het fluorideren van drinkwater Het ge meentebestuur van Leiden heeft zich in principe vóór fluoridering uitgesproken. Wanneer Voorschoten het Leidse stand punt deelt, zal dit financiële consequen ties hebben ten aanzien van het eigen wa terbedrijf. Het voornemen bestaat eenmaal per drie maanden de stand van de gas-, wa ter- en elektriciteitsmeters te doen op- Ds. Smit (Voorschoten) bedankt voor Weesp VOORSCHOTEN Ds K. Smit, Ge reformeerd predikant alhier, heeft be dankt voor het door de Geref. Kerk van Weesp uitgebrachte beroep. Ds Smit heeft hans nog een beroep van IJssel- monde in overweging. VOORSCHOTEN - De Hervormde Gemeente hoopt vrijdagavond om 8 uur een Gemeente-avond in de kapel aan de Rijndijk te houden. Ds Meijering zal dia's laten zien. onder meer van Raven na en Venetië, waar de oud-christelijke kunst een bijzondere gestalte heeft ge kregen in prachtige mozaieken. nemen. Maandelijks wordt aan de ver bruikers een voorschot van het geschatte maandverbruik in rekening gebracht. Deze regeling, die zonder uitbreiding van personeel een tijdige administratieve be werking mogelijk zou moeten maken. zal. als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat. 1 januari ingaan. Tentoonstelling van Jonge Ned. kunst VOORSCHOTEN Vrijdagmiddag 29 oktober om half vijf wordt in het Cultureel Centrum te Voorschoten een tentoonstelling geopend van werk van jonge Nederlandse kunstenaars. De collectie omvat schilderijen, grafiek en plastiek. De tentoonstelling is tot stand geko men onder auspiciën van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk en zal ook naar andere ge meenten gaan. Voorschoten opent de rij De toegangsprijs bedraagt f 0.25 per persoon. Scholen en verenigingen kun nen in klasse-, resp. groepsverband de tentoonstelling bezoeken en daarbij des kundige voorlichting krijgen. Inlichtin gen bij de lie afdeling van het gemeente huis, tel. 2141, toestel 26. De tentoonstelling duurt tot en met IJ november en is geopend van maandag t/m vrijdag van 14 tot 22 uur zaterdags van 14 tot 18 uur: zondags en dinsdag 9 november gesloten. VOORSCHOTEN - De afdeling Voor schoten van de Ned. Christen-Vrouwen bond houdt woensdagavond de maande lijkse bijeenkomst in De Werf. Dr M. van der Stoel zal een Indruk geven van het leven achter het IJzeren gordijn. Minder nadruk op altaar en kansel VOORSCHOTEN In het Ontmoe tingscentrum van de Dorpskerk was een oecumenisch gezelschap aanwezig om te luisteren naar ir. J. Kriiger en de heer B. J. Aalbers, die spraken over het the ma „Een hut om in te schuilen". Ir. Krüger liet zijn gedachten gaan over de vraag hoe de kerken cr morgen zullen uitzien. Hij wees op de moeilijk heden bij het ontwerpen van een kerk gebouw. Men moet rekenirg houden met talloze wensen en bovendien trachten de sfeer van een godshuis in de bouw te verwezenlijken. Is er sinds de reformatie een ver schil geweest tussen de rooms-katho- lieke en de protestantse kerkebouw, omdat resp. het altaar en de kansel het centrale punt vormen, de laatste jaren begint er ook in de kerkebouw een toenadering te komen. Van beide zijden wil men een liturgisch centrum. In de toekomst kunnen de kerken dan ook zo gebouwd worden dat ze zowel door roomskatholieken ais protestan ten gebruikt kunnen worden. Na de pauze vertoonde de heer Aal bers dia's van gebrandschilderde ramen, tapijten met kerkelijke motieven, krui sen en kazuifels. Beroep. Doet bet dit niet, dan moet het de heer Passchier onmiddellijk weer in dienst nemen. De heer Passchier werd ontslagen na dat hij had geweigerd te voldoen aan een tal van malen herhaald bevel rich te laten doorlichten. Volgens het plaatse lijke ambtenarenreglement zijn de Noord- wijkse ambtenaren daartoe regelmatig verplicht. De heer Passchier grondde zijn wei gering op gewetensbezwaren Hij is chris- telijk-gereformeerd en acht doorlichting strijd met rijn godsdienstige overtui ging- De gemeente Noordwijk is de op één na enige gemeente in Nederland, die het be trokken voorschrift in haar ambtenaren reglement heeft staan. Bij de beslissing het ambtenarengerecht speelde voor al ook een rol, dat toen de heer Passchier dienst van de gemeente Noordwijk kwam de doorlichting nog niet verplicht was gesteld. Het gerecht achtte voorts het besluit strijd met het tot de toepasselijke al gemeen verbindende voorschriften te re kenen beginselen van behoorlijk bestuur, dat vordert dat besluitvorming eerst plaats heeft na afweging van de in aan merking komende belangen. Volgens de uitspraak was de gemeente Noordwijk na de weigering van de heer Passchier, zich röntgenologisch onderzoek te onderwerpen, niet verplicht de sanctieo van ontslag toe te passen. Het is een bevoegdheid van de gemeente. Aan een ontslag dient afwe ging van bélailgen vooraf te gaan en daar bij moet aandacht worden geschonken de bijzondere aspecten van eik ge val De noodzakelijke afweging van de belangen heeft in dit geval niet, althans niet voldoende, plaats gevonden. Bijzondere aspecten in dit geval zyn, volgens het gerecht, niet alleen de gods dienstige overtuiging van dc heer Pas schier, en het langdurige dienstverband bij de gemeente Noordwijk, (20 jaar) maar ook het feit, dat het artikel, waar op het ontslag berust, tijdens een geschil over dezelfde kwestie tussen dezelfde partijen in het Ambtenaren-reglement is opgenomen, en de omstandigheid dat de gemeente zich met het strenge voor schrift in een uitzonderingspositie heeft geplaatst alsmede dat van een bijzonde re aanleiding wegens besmettingsgevaar niet is gebleken. Auto in Steenschuur LEIDEN Zaterdagmorgen half twaalf is een automobilist met zijn wagen in het Steenschuur gereden. Het water is ter plaatse slechts 60 cm. diep en de bestuurder kon ongedeerd het voertuig verlaten, om in de nabijgelegen pastorie droge kleren aan te trekken. De auto moest worden opgetakeld. Botsing in Woubrugge WOUBRUGGE Op h^t zeer over zichtelijke maar gevaarlijke kruispunt HerenwegKruisweg had zondagmor gen een botsing plaats tussen twee per sonenwagens. Doordat de uit de richting Alphen a. d. Rijn naderende automobilist W. F. uit Oegstgeest bij het Linksafslaan naar Woubrugge onvoldoende lette op het hem tegemoetkomende verkeer, werd hij aangereden door een auto. bestuurd door de heer C. L. uit Kijsingerhout. De eerste auto kan^dd» door de bot sing maar de twee inzittenden konden hem ongedeerd verlaten. Hij werd zo zwaar oeschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De tweede auto werd slechts licht beschadigd. HAZERSWOUDE Voor de afdeling Hazerswoude van de Bond van Platte landsvrouwen spreekt morgenavond om kwart voor acht in het herv. vereni gingsgebouw mevrouw D. Verbeek- Koster over het onderwerp „De vrouw in en buiten haar huis". LEIDEN De reeds jaren bestaan de speeltuin van de vereniging Wes terkwartier aan de Ten Katestraat heet thans officieel Lardee-speeltuin. Deze naamsverandering werd zater dagmiddag een feit, toen mevrouw EE. C. A. LardeeKreft een doek wegtrok boven de ingang van de,tuin. Het bestuur van de speeltuinvereni ging wilde door deze naamsverande ring wijlen de heer C. F. Lardee eren, die een pionier op speeltuingebied is geweest en die reeds veertig jaar gele den het initiatief nam tot het stich ten van een speeltuin in het Haagweg- i kwartier. De heer Lardee is tevens jarenlang raadslid geweest voor de P. v. d. A. Namens het gemeentebe stuur waren aanwezig burgemeester Van der Willigen, wethouder Sannea en wethouder Piena. De voorzitter van Wester kwartier, de heer E. Sliggers, bracht in zijn toespraak hulde aan de nagedachte nis van de heer Lardee. Tevens her dacht hij de onlangs overleden heer J. Crama, eveneens een hard werker voor het speeltuinwezen. Een zoon van wijlen de heer Lardee bood de speeltuin een portret van zijn vader en een geschenk onder couvert

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3