Sfeer van ketterjagerij Zuidafrikaanse kerk in Cefa ziet subsidie van Rijk tegemoet Priester-arbeiders mogen weer aan het werk gaan Een woord voor vandaag Prof. Ben Marais protesteert tegen Aanklacht van Beyers Naudé Niets ontziend optreden van Soedanese troepen Puzzelhoek CKefarine.4" Gemeentewet is produkt van Franse revolutie Verdwenen evangelist in Amsterdam gearresteerd ir Uw probleem is het onze.... MAANDAG 25 OKTOBER 1965 In het Nieuwe Testament geeft Christus zijn discipelen een nieuw gebod: Dat gij elkander lief hebtgelijk Ik u lief gehad heb. Natuurlijk is de eis niet nieuw dat wij elkander moeten lief hebben. Die eis lezen we al in het Oude Testamentin Deuteronomium en in Leviticus. Maar daar staat dat we de ander lief moeten hebben, gelijk ons zelf. Het nieuwe is dat Christus nu van ons vraagt, dat wij elkander lief hebben, gelijk Hij ons lief heeft gehad. Christus had zorg voor de mensen. Hij hielp de zieken; Hij had tijd voor de kinderen; Hij verzorgde de hongerigen. Maar Zijn liefde reikte veel verder. Aan de mensen van Efeze zegt Paulus: „Wandelt in de liefde, zoals ook Christus u heeft lief gehad en Zich voor ons heeft overgegeven als offergave en slachtoffer, Code tot een welriekende reuk." Christus zorgde niet alleen voor de mensen, Hij stierf voor hen. Hij was bereid om alles te geven. Is dit geen bovenmenselijke eis? Hoe kunnen wij lief hebben zoals Hij lief heeft gehad en nog heeft? Inderdaad. God stelt vaak zo'n bovenmenselijke eis: Weest volmaakt gelijk uw Vader in de hemel volmaakt is. Maar er is ook een oplossing. God wil ons Zijn Heilige Geest geven. En de vrucht van die Geest is liefde voor alles. God vraagt nimmer meer van ons, dan Hij bereid is ons te schenken. We lezen vandaag: Lucas 23 112. Twee JOHANNESBURG vooraanstaande leden van de Nederduitse Gereformeerde Kerk hebben zich in felle verklaringen uitgesproken tegen (3e sfeer van verdachtmakingen en ketterjagerij, die er op het ogenblik heerst in hun kerk, de grootste protestantse kerk van Zuid-Afrika. Het zijn prof. dr. Ben Marais uit Pretoria en ds. W. A. Landman, scriba van de Kaapse synode van de Neder duitse Gereformeerde Kerk. In Die Kerkbode, het orgaan van de Nederduitse Gereformeerde Kerk schrijft prof. Marais over de „onge kende veldtocht van verdachtmake- rij" speciaal in Transvaal: Over de vorm en omvang, die dit aanneemt, iou ik pagina's vol kunnen schrij ven: middernachtelijke telefoontjes en dreigementen, anonieme dreig en scheldbrieven, pamfletten, die in honderd- en duizendtallen onder schuilnamen en doorspekt met on- kerkredactie) Bisschoppen nog vermist LONDEN Soedanese rege-Kampala. Zij moeten zich echter voort- ringstroepen zetten alles op alles, jdurend schuil houden voor de Soedane- om een eind te maken aan de op- stand in de drie zuidelijke provin cies. Alle scholen zijn gesloten. Negentig procent van de bevolking van Juba, de grootste stad van het Zuiden, is gevlucht naar Kongo of Oeganda of houdt zich schuil in de bossen. Men heeft nog steeds niets vernomen van de twee vermiste anglicaanse bisschoppen. se regeringstroepen. In Londen heeft dr. John Taylor, secretaris-generaal van de Church Mis sionary Society, woensdag een en an der verteld uit brieven, die het zen dingsbureau in Engeland hebben be reikt. Men heeft zekere aanwijzingen dat de twee vermiste bisschoppen Jere- mia Dotiro en Elinana Ngalamoe met een kleine groep predikanten op weg zijn naar Oeganda om de hulp in te roepen van aartsbisschop Brown in Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. boom, 5. gem. in N Brab., 8. nagerecht, 10. meisjesnaam. 12. legerplaats, 14. muzieknoot, 15. mand je, 17. tussenzetsel. 18. vogel, 20. gift slangetje, 21. sein, 22. deel van een circus, 24. mandje, 26. water in Z.H., 27. reeks, 29. landschap in de Peloponnesus, 31. beest, 32. soort van duif, 33. deel va helm. 34. zelfkant ONTSNAPT Bisschop Ngalamoe ontsnapte aan een zekere dood door zijn ambtsge waad uit te doen en zich ongekleed te verbergen in een berg bladeren, toen soldaten de theologische school en de kerk van Meondri in brand staken en de christenen daar vermoordden. De CMS in Londen schat, dat de helft van de kerken in Zuid-Soedan is verwoest en dat de meeste predikan ten en priesters de bossen in zijn ge vlucht. Een lepra-kolonie is in brand gestoken en patiënten in een zieken huis werden doodgeschoten. Andere plaatsen zijn uit de lucht gebombar deerd. De enige kans op een oplossing is volgens dr. Taylor gelegen in onder handelingen. Hy sprak de hoop uit, dat de organisatie voor Afrikaanse een heid, die deze maand in Akkra zal vergaderen, haar goede diensten zal aanbieden om een staakt-het-vuren te bewerken. Naar verluid zou een derge lijk aanbod van dr. Nkrumah, de mi nister-president van Ghana, echter door de Soedanese regering zijn afge slagen. EXTREMISTEN Intussen neemt de stroom politieke vluchtelingen uit Soedan toe. Een van hen, Joseph Odoeho, de vroegere lei der van de Afrikaanse Nationale Unie in Soedan, verklaarde dezer dagen in Londen, dat in de laatste drie maan den veertigduizend mensen naar Oe ganda zijn gevlucht. De bloedbaden van Juba en Wau (waar begin juli in één week 1421 mensen werden ge dood) hebben ons allemaal tot extre- misten gemaakt, die strijden voor onaf- I hankeliikheid. Alleen de ouderen vluchten naar Oeganda, zo zei hij. Volgens Odoeho heeft het leger slechts controle op de grotere plaat sen. Sommige garnizoenen moeten uit de lucht worden bevoorraad. De op standelingen zouden steeds beter geor- ?aniseerd en bewapend worden door hulp, die hen via Kongo bereikt. Beroem n pswerk Chefarine„4" doet won deren bij pijn of griep! Vier middelen In één tablet helpen elkaar endoen wonderen! Keurig zakdoosje (ledig) gratis bij v apotheker of drogist waarheden en halve waarheden met de hand of per post worden ver spreid, fluistercampagnes of de aan houdende verdachtmaking door mid del van de dagbladpers. Predikanten en kerkelijke ambtsdra gers worden doelbewust in hun ge meenten en werkkringen ondergra ven en zijn volkomen weerloos. Som mige van deze dingen, onder andere de bezwadderingsveldtochten in de pers, zijn georganiseerd. Kerkeraden en gemeenteleden worden tot optre den aangehitst. In 95 procent van de gevallen heeft het niets uitstaande met de leer van de predikant, diens belijdenis of christelijke wandel. Het draait alles om wat gemakshalve genoemd wordt: „ons beleid". Wee de predikant, die ook maar in geringe mate laat blijken, dat hij alleen maar een vraagteken stelt achter de wijze, waarop velen de Bijbel inzake het apartsbeleid ge bruiken, zo klaagt de hoogleraar. „Ik ken mijn geliefde kerk niet zo en ik toil haar niet zo kennen.... Pre dikanten, die volkomen onberispe lijk zijn in leer en wandel, worden onder ons vertrapt en hun bediening ondergraven. Mogen wij dit als kerk langer dulden?" BANG Ds. Landman heeft in een verkla ring ook stelling genomen tegen wat hij noemt de „ketterjacht" en het ..nieuwe McCarthyisme" in de aanval len op het Christelijk Instituut van Beyers Naudé. Het Johannesburgse dagblad Sunday Times wijdde aan de ze verklaring een uitvoerig commen taar. Waarom worden er zulke aanvallen gedaan op het Christelijk Instituut, zo vraagt de Sunday Times. Het blad geeft als reden, dat de extreme natio nalisten bang zijn voor het Instituut, omdat zij er geen antwoord op heb ben. De nationalisten maken aan spraak op een schriftuurlijke basis voor hun politiek. Wat Beyers Naudé doet, is het zetten van vraagtekens bij de waarde van dit beroep op de Bij bel. Zo komt het, dat de nationalisten van Verwoerd, die tonen niet bang te zijn voor de oppositiepartijen en zelfs niet voor de VN, wel het Chris telijk Instituut vrezen, al heeft dat maar tweeduizend leden. Want als de gedachte veld wint, dat de baass- kap-apartheid geen bijbelse grond slag heeft, verliest de Nationalisti sche Partij een van haar sterkste pijlers. Daarom doet men zijn best om dit Instituut in een linkse hoek te drukken. Sunday Times benadrukt, dat het Christelijk Instituut niet alle aspecten de apartheid veroordeelt en de integratie niet verdedigt, maar alleen op wijst, dat sommige aspecten van de Zuidafrikaanse politiek strijd zijn met de Bijbel. BELEDIGING Intussen hebben de directeur van het ChrlstelUk Instituut, C. F. Beyer; Naudé, en de voorzitter, prof. A. F. Geyser, een rechtszaak aanhangig ge- SGP-raadslid C. N. van Dis meent (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Religie en politiek zijn niet te scheiden. De over heid behoort, als Gods dienaresse, te streven naar naleving van Zijn woord en wetten. Deze woorden sprak het Rotterdamse gemeente raadslid de heer C. N. van Dis zaterdag te Utrecht tijdens de najaarsvergadering van het lande lijk verband van Staatskundige Gereformeerde Studieverenigin gen, die in het teken stond van de komende raadsverkiezingen. Het Rotterdamse SGP-raadslid was van mening dat de gemeenten de grondstructuur van de Nederland se staat vormen. De heden ten dage veel gehoorde klacht dat met na me de grote gemeenten te weinig armslag hebben, was volgens hem te wijten aan de Gemeentewet. In deze Vertikaal: 2. nobel, 3. landtong, 4. bloem, 5. zwaardvis, 6. plaats voor die ren. 7. priem, 9. gemalin van Saturnus, 11. mening, 13. grondstof. 15. zeegroene edelsteen. 16. keurige, 18. klap, 19. water in Z.H., 23 plaats in Frankrijk. 24. slaapt men op 25. stamloze moeraspalm, 27 voorgeschreven kerkgebruik, 28. de geest van de rijstcultuur (Java), 30. Jon gensnaam, 31. boom. Onlo««?n< %'orlffo nnr.To' Horizontaal: 1. barkas •gen da. 5. t.t - apis - Ees. 6. eelt - Maren, L.S. - talud - la, 8. pen - Nora - ra, 9. oord - mi - Ger. Vertikaal: 1 borstel - Po, 2. agentes - e.o.. 3. rem - aalt - nr.. 4. knaap tand. 5. are - kim - lom, 6 sier - sa - Uri, 7. donderdag, 8 oordeel - re, 9. Klaas - naar. NED. HERV. KERK Beroepen te Oegstgeest (vac. G. F. Callenibach): H. P. Huisman te Velsen- N.; te Huizen N.H. (vac. G. H. v. Koo- ten): C. A. Korevaar te Rotterdam: te Hulzen-N.H. (vac. G. Boer): L. G. Zwa nenburg te Stavenisse; te Oosterwolde (Gld.-verb.): T. Lekkerkerker te Hage- stein; te Nieuw Amsterdam: G. J. F. Versteegh te Oudewoude-Westergeest (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Borger (Dr.): I. Vergeer te Tzum (Fr.): te Pieterburen (Fr.): kand. H. J. Hasper te La Chapelle sur Aveyron (Loiret-Frankrijk); te Marrum (Fr.) G. Sinia te Ee (Fr Aangenomen naar Leiden (vac. dr H. J. Westerink): D. Kronemeijer te Maas tricht. die bedankte voor Papendrecht Bedankt voor Weesp: K. Smit te Voor schoten. Uitknippen en op briefkaart plakken a.ub. IK WERK MEE „n de verdere groei vin de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Naam Adres. Woonplaats» betaling per. WEEKMAAND/KWARTAAt Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam Adres Woonplaats» Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOl MET HOU# .0» DOKTER ZEGT" II 0EB „DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel Is een (ender) geheel) j streep door wet u niet wenst. Nieuwbouwplannen GU-Amsterdam AMSTERDAM De universiteit van Amsterdam heeft bij de minister O. en W. een plan ingediend voor de toekomstige bebouwing van hef Roeterseiland. Het (fasen)plan voor in de aanleg van een complex dat an met de bebouwing langs de Plantage Muidergracht onderdak zal bieden aan de instellingen van de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen, uitgezonderd de biologie. Hiervoor zijn terreinen in de Water graafsmeer gereserveerd. Het plan is ontworpen door architect N. Gawrons- ki van de Amsterdamse dienst Publie ke Werken. Als de gebouwen niet meer geschikt zijn voor hun oorspron kelijke doel, kunnen zij zonder ingry- pende veranderingen een andere be stemming krijgen. Drie plaatselijke kerken worden één COTHAM (Engeland) Drie ver schillende kerken in het Engelse plaatsje Cotham zijn overeengekomen, om aan het eind van dit jaar samen te smelten tot één verenigde kerk, die „Christus' kerk van Cotham" zal he ten. De gemeenten, die aan dit plan mee werken, zijn baptisten, congregationa- listen en methodisten. De predikant van de nieuwe gemeente zal een bap tist of een congregationalist zijn. De eerste predikant, die zijn intree in Co tham al heeft gedaan, is de congregati onalist ds. Howard Bryant. Wat het bestuur van de gemeente betreft, is bepaald, dat eens in het kwartaal een ledenvergadering zal worden gehouden. Predikanten, ouder lingen en diakenen vormen dan de kerkeraad, die elke maand bijeenkomt. Het avondmaal zal telkens worden gevierd volgens een van de vormen van dienst, die in de drie kerken tot nu toe gebruikelijk waren. Bij de be diening van de doop zal waarschijnlijk volgens hetzelfde principe worden ge handeld. maakt tegen de schrijver van een se rie artikelen in een kerkelijk orgaan en tegen de uitgever van het blad we gens belediging. De aanklacht betreft prof. A. D. Pont, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Pretoria, die een serie artikelen heeft gepubliceerd in Die Hervormer, het maandblad van de (kleine) Nederduitse Hervormde Kerk. Zij achten zich in hun eer en goe de naam aangetast door deze artike len. die verschenen tussen juli 1964 en juni 1965. Onbetaalde kerk in Minnentsga wet is onder invloed van de Franse revolutie uitgegaan van de fictie dat alle gemeenten gelijk zijn. Een juis ter uitgangspunt was naar zijn me ming de Bijbelse natuurlijke orde die verscheidenheid laat zien. POLITIEK De staatkundig gereformeerden die nen volgens de heer Van Dis ieder op te roepen tot het brengen van eer aan de Schepper. De politiek van de SGP staat in het teken van het Schrift woord: „In het houden van Gods gebo den ligt groot loon". Op grond hiervan verklaart de partij zich voor strikte handhaving van de zondagsrust. Zij wenst rechtmatige vergelding van wets overtredingen. Men mag niet alle ver grijpen als ziekte beschouwen. Het achtste gebod houdt onder meer in dat de overheid de taak heeft de inflatie te bestrijden, aldus de heer Van Dis. (Van onze kerkredactie) LEEUWARDEN In Amster dam is de evangelist H. V. gear resteerd, die in Minnertsga een kerkje bouwde, schulden maakte, en niets betaalde. Hij noemde zich voorganger van de vrije evange lische gemeente van Minnertsga. In werkelijkheid bestond deze ge meente uit een groep mensen die zich afgescheiden hadden van de Vrije Evangelische Gemeenten. Voor deze evangelist gold reeds eerder' een 'spreèkverbdd in de Bond van Vrije Evangelische Ge- meeriten. Onder de indruk van zijn preek- gaven sloegen een veertigtal inwoners van Minnertsga, die kerkelijk onder de vrije evangelische gemeente van Franeker vielen, geen acht op de waarschuwingen. Het gevolg was een scheuring in de vrije evangelische ge meente en deze evangelist werd hun voorganger. Hij stelde voor een kerk te bouwen. Veertig procent van de bouwkosten zou hij zelf dragen en zestig procent zou door het Nederlands Evangelisatie Team geleend worden. H. V. is ex- penningmeester van deze landelyke evangelisatieorganisatie. Het gebouw werd officieel in ge bruik genomen. De mensen die daar kerkten collecteerden ijverig voor de aflossing van de schuld en gaven bovendien nog voor de actie Brood nodig, die op het ogenblik ook in op spraak is. Nu is gebleken dat het geld Voor blindenwerk in Perzië 450,- UTRECHT Tot nu toe heeft de actie van dr. J. van Weelden oogarts voor blindenbij- bels in Perzië f449.50 opge bracht. Uit de cijfers blijkt, dat dit nog maar een druppel is op een gloeiende plaat! Zoals bekend probeert dr. Van Weelden tijdens zijn verlof in ons land geld bijeen te krijgen voor een braille-drukkerij en het uitgeven van braille-bijbels. Hiervoor zijn echter grote bedra gen nodig. Voor de drukkerij moet nog f8.000 komen en voor de bijbels f 30.000. Het gironummer 8685 met ver- melding Blindenwerk Iran ten name van de Generale Diaconale Raad te Utrecht staat daarom nog altijd open. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De jaarvergadering van de CEFA, die zaterdag in het Jeugdcentrum gehouden werd, stond uiteraard geheel in het teken van de oprichting van de Stichting Cefa-Film- vorming, die het vormingswerk van de Cefa geheel voor haar rekening zal nemen. In een geanimeerde discussie schaar de de vergadering zich in dit opzicht achter het beleid van het hoofdbestuur, dat wederom door voorzitter D. Boon op joviale en hartelijke wijze werd uiteengezet. Spontaan zegden verschil lende afdelingen staande de vergade ring financiële steun toe voor het werk van de jonge Stichting. De exploitatie van de filmverhuur van de Cefa is het afgelopen jaar zo bevredigend geweest, dat een be langrijk bedrag bestemd kon worden voor de start van het werk van de Stichting. Uiteraard zal dit bij lange na niet voldoende kunnen zijn, maar op een desbetreffende vraag uit de vergadering kon voorzitter Boon mededelen, dat hij wat betreft de aangevraagde rijkssubsidie na be sprekingen op het departement zich hierover volkomen gerust kon voe- len- j De voorwaarden voor een goed tunc- tioneren van de Stichting Cefa-Film- vorming zyn hiermede geschapen. Men heeft dan ook reeds vergevorderde plannen, want in de eerste plaats wil de Stichting door het beleggen van ka- derdagen in verschillende weekeinden het werk onder de 500 cursisten van de nu juist be-eindigde filmcursus Boeien de Beelden een goede afronding geven en voorts wil men door het stichten van een documentatie-centrum en door het geven van kadercursussen voor predikanten, onderwijzend perso neel jeugdleiders, enz. de filmvorming praktisch ter hand nemen. De vergadering, die zich mocht ver heugen in een goede opkomst, gaf blijk de noodzaak van de nieuw inge slagen weg terdege te beseffen en daar van harte achter te staan. Het is. al dus voorzitter Boon, in deze tijd van „Bedreigd bestaan", zoals hij zijn in leiding getiteld had, ten enenmale noodzakelijk, dat door de Cefa het filmwezen als zodanig op een critische wijze wordt begeleid en de mer geleerd wordt films te „zien", opdat men op een positieve wijze eigen standpunt leert versterken. De Cefa-afdelingen in het land zul len nader over de nieuwe etappe, die men met het oprichten van de Stich ting Cefa Filmvorming is ingeslagen worden ingelicht. Ook dat is nodig, want er zyn afdelingen, die werke lijk aan een nieuwe stimulans toe zyn. Van de nieuwe films, waarover de Cefa thans de beschikking heeft, wordt vooral de documentaire in kleuren over John F. Kennedy „Years of Light ning, Day of Drums" blijkens de vele door deze evangelist niet werd afge dragen, dat geen van de rekeningen voor het gebouw zyn voldaan. Reeds vrijdag publiceerden wij dat H. V. met de noorderzon uit Minnertsga was ver trokken. Broodnodig In Leeuwarden verklaarde de offi cier van justitie, mr. H. W. Kuipers dat het niet onmogelijk is dat de moei- lykheden by de actie Broodnodig van het NET verband houden met de han delingen van de gearresteerde evan gelist. Deze actie voor hulnverlening werd opgezet voor het NET door een broer van H. V. Inmiddels staat het keurige houten kerkje in Minnertsga léeg. Er worden reeds enige weken geen diensten meer gehouden. Naar wij vernemen hebben de daar kerkende gelovigen de sleutel gezonden na''- Emmeloord waar het NET is gevesl ?d. Zij bezitten het geld niet om de schulden te betalen. Boven dien is er nimmer een gemeente ge ïnstitueerd en evangelist H. V. is er ook nimmer als voorganger bevestigd. Patriarch verliest proces om kerken ISTANBOEL Een Turks ge rechtshof heeft uitgesproken, dat' twee kerken in de Galata-wijk in ïrianboel rechtens toebehoren aan de .Turks-orthodoxe beweging". Het hof baseerde *Hn uitspraak op infonnatle van het kadaster, die het eigenaar schap zou hebben bewezen. Gelijk wij verleden week bericht ten. is het conflict tussen patriarch Athenagoras van Konstantinopel (Is- tanboel) en de Turkse regering voor ongeveer vijftig personen aanleiding geweest, om zich af te scheiden en de „Turks-orthodoxe beweging" te stich ten. Met steun van de politie verkre gen zij het gebruik van twee kerkge bouwen, die tot dusver aan het pa triarchaat toebehoorden. In de dagen rond de Turkse verkie zingen plaatste de politie een wacht bij de ingang van de residentie van de patriarch. Ieder, die naar binnen of naar buiten wilde gaan moest zich legitimeren en verscheidene personen kregen geen toestemming, om het gebouw te betreden. Volgens de poli tie was deze wacht een voorzorgs maatregel. om het patriarchaat te beschermen. Van de kant van pa triarch Athenagoras is echter ont kend. dat om een dergelijke „bescher ming" was gevraagd. Brieven die niet zfln voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is' verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln af- Vraag: Bij welk inkomen moet eei ongehuwde op 65-jarige leeftijd ia komstenbelasting betalen? Antwoord: Voor ongehuwden bovei 65 jaar begint voor het jaar 1965 d belastingheffing bij een inkomen vu ƒ3951. Voor dit jaar geldt reeds dj verhoging van deze belastingvrij voet welke uit de laatste belastingvejw laging voortvloeit, ook al is die verl». ging zelf nog slechts voor 50 pet. it werking getreden. Voor 1963 en 1964 1 jaar de belastingheffing bij 2700. Vraag. Binnenkort wil ik een scoot er kopen. In de folders wordt het aantal pk's en het verbruik per 101 km gemeten volgens Cuna-normn Wat houden deze normen in? i Antwoord: De meetmethode volgen» fa Cuna-normen is een Italiaanse metho- m de. De Duitse methode, die ook vet! in Nederland wordt toegepast, gai: volgens Din-normen. Het zou een t» ingewikkelde en te uitvoerige uiteen zetting worden voor deze rubriek oo te vertellen, wat deze normen inhou- den bij het meten van het aantal pk» Het meten van het verbruik volgeni Cunanormen gaat als volgt: Men rijd! 2/3 van de hoogste snelheid met wind stil weer over een vlakke weg, zondtr te schakelen, remmen of snelheid t» vermeerderen. Volgens deze normen is het benzineverbruik natuurlijk gun stiger dan onder normale omstandig- veerster". Zij was 5 weken ziek en werd wegens te lange ziekte ontsli- gen. Kan dat? Antwoord: Een dergelijk ontslag niet geoorloofd. Zij wende zich t<ü het gewestelijk arbeidsbureau. Me» vraagt zich ook hier af, hoeveel men sen nog niet weten dat er bona fidt vakverenigingen zijn. Vraag: We hebben een ficusplant die nu al acht jaar is en nu een metet zestig hoog is geworden met zes ei twintig mooie glimmende bladeren Maar nu heeft de plant een zijscheut die ter hoogte van dertig centimete uit de stam komt en ook al een vijfde en hoe moet dat gebeuren? Kan dit door gewoon af te snijden of is daar voor een andere behandeling nodig? Antwoord: U kunt deze zijscheï inderdaad stekken als de plant min o! meer in een rusttoestand verkeert daar stekken van een sterk groeiend» plant moeilijk wortelen. U houdt hier voor de ficus wat droog. Na enkel» weken snijdt u de tak dan onder eei blad vrij schuin af en liefst op hel houtige gedeelte, daar u dan minder last van rot zal hebben. Om het zogenaamde bloeden tegn te gaan dompelt u het ondereind ii scheip zand, sigarenas of houtskool- poeder. Ook de wond op de oaói stam moet u aldus behandelen. Vervolgens zet u de stek in een Uw water om te wortelen, wat meestil heel goed gaat. Ook kunt u stekken in een pot met zandige grond. Dair de bladeren nog al veel plaats inne- men. zet u er een stokje bij en bindt daaraan de opgerolde bladeren mei raffia vast. Voor een vlotte beworte- ling zet u er vervolgens een hoes v plastic overheen. U zet de stek op e warme plaats, uit de zon. De beworte- K ling kan in beide gevallen ongeveer een half tot een heel jaar duren. Zo-A dra de wortels goed uitgegroeid zijn moet u de plant oppotten in voeda- n me grond. aanvragen zeer gewaardeerd. Diepe indruk maakte daarna op de aanwezigen de nieuw uit te brengen film: „Een moeder klaagt aan", waar in het probleem van een zedendelict met een klein meisje aan de orde werd gesteld. ROME Het instituut van priester-arbeider, dat voorheen vooral in Frankrijk toepassing vond, doch dat in 1959 door het Va- ticaan werd verboden, keert terug. Volgens een in Rome uitgegeven verklaring mag een klein aantal priesters weer tegen loon en in volledige daktaak in fabrieken en havens gaan werken. Zij dienen e-m geschikte voorbereiding te ondergaan en geen leidende vakbonds functie te vervullen. De priester-arbeiders, die wel het lidmaatschap van vakbonden mogen aannemen, moeten contact houden met andere priesters in hun werkgebied. De betrokken bekendmaking werd zondag aan de Franse persvertegen woordigers door het Vaticaan verstrekt. Toen het instituut van priester-arbeider, die in overall of mijnwerkers- kleding met andere arbeiders samenwerkte, werd opgeheven telde het hon derd geestelijken in verschillende Franse industriegebieden. Een van hun doelstellingen was de invloed van het communisme op de arbeiders te ver minderen. Volgens sommigen waren enkele priesters echter plaatselijke functionarissen van communistische vakbonden geworden en hadden zy deelgenomen aan stakingen. Paus Johannes maakte, tot verbazing van ve len, toen een einde aan deze mogelijkheid. Vijf predikanten over Ds. Aangeenbrug met emeritaat (Van onze kerkredactie) RIJSSEN Naar wij vernemen b ds. D. L. Aangeenburg, de 74-jarip nestor van de predikanten der Gerefor meerde Gemeenten in Nederland, voor nemens met emeritaat te gaan om ge zondheidsredenen. Daarmee zal het aantal dienstdoen de predikanten in deze kerkformatie, dat juist dinsdag weer op zes was komen door de intree van kand. J- Pannekoek te Terneuzen, weer dalen op vijf. De Gereformeerde Gemeenten in Nederland (niet te verwarren mei de grotere groep Gereformeerde Ge meenten) tellen 49 gemeenten met sa men ruim 14.000 leden. Naast de 71-jarige dr. C. Steenblok te Gouda worden deze gemeenten be diend door vier jongere predikanten, te weten ds. M. van Beek te Alblasser- dam, ds. F. Mallan te Veenendaal, ds- J Pannekoek te Terneuzen en ds. C van de Woestijne te Barneveld. Eer. tweede emeritus-predikant is ds. T Dorresteyn, te Opheusden, die op het ogenblik zeer ernstig ziek is. Dirk Leendert Aangeenburg werd 11 april 1891 te Hillegom geboren Op 8 juni 1930 werd hij lerend ouderling in d» christelijke gereformeerde kerk var Nieuw-Vennep. Als zodanig vertrok hij in 1934 naar Leerdam. Daar trad hij op 23 november 1941 met de gehele kerke raad en ongeveer 250 leden uit het kerk verband. Na een half jaar (op 30 april 1942) werd de gemeente in het verband van de Gereformeerde Gemeenten opgt- Ds Aangeenburg. die leerend ouder ling bleef, ging studeren aan de Theologi sche School te Rotterdam. Hoewel hij reeds 22 juni 1944 zijn kandidaatsexamei aflegde, duurde het door de oorlogsom standigheden tot 14 februari 1945, dat hij als predikant kon worden bevestigd l» Leerdam. In 1946 vertrok hij naar Dor drecht, welke gemeente hij in 1950 ver wisselde voor Terneuzen. In tot Theologische School, waarvan het mode- ramen van de generale synode uitsprak dat zij „geacht worden zich buiten hol kerkverband te hebben geolaatst" en dui niet meer het Woord mochten bedienen wegens hun verzet tegen de ontheffing van dr. Steenblok als docent. In de kerkgemeenschap, die hierdoor ontstond, de Gereformeerde Gemeenten In Nederland, is ds. Aangeenbrng lid v»n vele depntaatschappen en commissie*. Voorts Is hij vaste medewerker van hel weekblad De Wachter Slons. In 1961 deed hij zin intree te Rijssen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2