Nieuwe Leicis e Cowan! 'Rendez-vous' verwacht rond middernacht Soekarno tracht weer te sussen •r matras Teek/ets 1/O0)ilwïll Amerika s meest gedurfde ruimte-experiment Commentaren Overtreders doodschieten Iedereen een paraplu Spanning op kaap Kennedy is tastbaar Onrust nog niet bezworen Lievelingsmars van Hitier op SS-reünie Akkoord tussen Y1AM en Van der Vorm weerbericht Geheim BVD-rapport tussen oude kranten MjamTa? 25 olifóW 106". 46etc Jaargang f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 ojur 58936 Abonnementsprijzen yj UW BI NN ENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! 1SCHU1MRUBBER nog no6.it geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Dir«cteufi P. DIEMER „Stantvistigh is ghebbven CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „„„.„„O.,,-- Rotterdammer Dagblad Een grote antenne van 9 meter middellijn wordt op het vliegdek van het Amerikaanse vliegdekschip Wasp gemonteerd om gebruikt te worden bij de opsporing van de capsule die onder de naam Gemini 6 vandaag zou starten voor een reis door de ruimte. KAAP KENNEDY Amerika's meest gedurfde ruimte-experiment heeft vandaag tastbare spanning ge bracht op Kaap Kennedy. De hele dag door en ook de afgelopen nacht is men druk bezig geweest met de voorbereidingen voor de lan cering van de twee raketten: de Ti tan. die de astronauten Schirra Stafford in hun Gemini-6 omhoog i brengen en de Atlas, die de Age- na-raket in een baan om de aarde zal schieten. Als alles volgens plan verloopt, zullen de ruimtevaarders vanavond om 23.40 uur westeurope- se tijd) de Agena enteren. Dat zal gebeuren tijdens hun vierde omwen teling, ergens 300 km boven Hawaii. Terwijl oud-SS'ers in de grote zaal van de Rendsburger vee markt zich te goed doen aan erwtensoep met Schweinefleisch en bier (foto links), posten zwij gende demonstranten met veel zeggende borden bij de ingang. I7EN PARAPLU voor groot en klein, was (en is nog) de leuze van de Féderation francaise des industries du parapluie. Achter die in gewikkelde naam staan de Franse regenscherm-makers, die maar al te graag in deze najaarsdagen veel neerslag zouden zien. Het was echter een zonnige dag in Parijs, toen zij kleine en grote mannequins voor hun standje liéten pleiten. Op deze maandag doen wij dat via die paraplu's ook weer, door u aan het slot van dit onderschrift alleen maar te wUzen op de aanwezigheid van de bolbon op de achterkant. HAGOORT Ook onze lezerskring zal met leed wezen het overlijden van de heer R. Hagoort hebben vernomen. Niet zonder reden was hij in brede krin gen om zijn persoon en arbeid een gaarne geziene en gewaardeerde fi guur. De christelijke vakbeweging, wier bekwaam geschiedschrijver en nim mer aflatende propagandist hij was, heeft hij bij uitstek aan zich ver plicht. Maar ook onder de beoefenaars van christelijke Journalistiek, wier rijen toch al niet onuitputtelijk zijn, laat zijn sterven een schrijnende open plaats. Weliswaar was hij vorig jaar reeds met pensioen gegaan, maar de aan wezigheid van een man als hij blijft men gevoelen. Zodat men ook zijn heengaan als smartelijk ervaart en als tot oprechte weemoed stemmend. Met een vriend minder moeten wij CEFA Van de CEFA mag worden gezegd, dat zij volhoudt ondanks gebrek aan steun en instemming. Naast het mooie doel dat zij voorstaat maakt ons haar dit al sympathiek. Weshalve wij met genoegen heb ben vernomen van de verwachting binnen het bestuur, dat er nu toch kans is op subsidie van rijkswege. Dat werd dan ook wel tijd. Wie even bedenkt waarvoor in deze tijd zo al subsidie wordt verstrekt, kan er zich alleen over verbazen dat een instelling als deze in de vergeethoek bleef. Ook wie van nut en noodzaak van deze organisatie minder over tuigd waren, moesten zich de bil lijkheid ervan bewust worden. En de CEFA is nuttig en nodig. Reeds om de voorlichting die zij verstrekt. De film is in onze tijd een zo machtig iets. dat geestelijke weer loosheid ontoelaatbaar moet heten. In het noodzakelijke wil deze instel ling helpen voorzien. RENDSBURG Hoe het gebeuren te Rendsburg. d;e bijeenkomst van Waffen SS'ers. op de juiste wijze te beoordelen? Wij achten het juist, hier noch te onder-, noch te overschatten. Inderdaad, het is teleurstellend dat ook twintig jaar na de nederlaag van het Nationanl-Socialtsme deze geluiden worden gehoord. Maar had men in feite anders ver wacht? Het bewijst hoezeer destijds tot in de zielen der mensen het pro ces was doorgevreten. Zoiets raakt men in twintig jaren niet kwijt. Aan de andere kant mag worden vastgesteld, dat ook in Duitsland de democratie zich "baan breekt. Het ging daar in Rendsburg'om nog geen duizend man. Duizend man te veel. zal men zeggen. En men heeft gelijk. En we vermoeden ook niet. dat het met die duizend man wel zal zijn gezegd. Maar de kansen zijn nu aan het an dere Duitdand. dat stellig voor zijn verwerkelijking meer dan deze twin tig jaren behoeft. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL In een bosje bij restaurant De Stuw broedt een wilde eend op 21 eieren. Om deze tijd van het jaar mag dit toch wel een bijzonder heid worden genoemd. Gezien echter de koude nachten en het feit, dat de eend af en toe het nest verlaat, mag wel wor den aangenomen, dat van de jonge eend jes niet veel terecht zal komen DJAKARTA Opnieuw heeft Soekarno erop aangedrongen kalm te werk te gaan bij het optreden tegen de deelnemers aan de staatsgreep van I oktober, die hij een „volkomen nor maal verschijnsel" noemde. Hij ver langde zelfs dat het leger personen die zich aan vernielingen schuldig maken, op staande voet zou dood schieten. Generaal Soeharto, de bevelhebber van het leger, daarentegen gaf te ken nen dat men grondig de onwaarheid zal moeten aantonen om de naam van het leger te zuiveren, daar dit beschul digd was van samenzwering met de Amerikanen. In verschillende delen van'Java is gepoogd het spoorwegver keer in de war te sturen. Deze poging wordt toegeschreven aan de commu- Zaterdag had Soekarno een grote con ferentie van burgerlijke en militaire hoog waardigheidsbekleders samengeroepen, namelijk de ruim 100 ministers, het op perbevel en ook alle provinciale gouver neurs en commandanten van de lucht macht. Deze zou richtlijnen moeten vast stellen voor het geval de communisten hun dreigement zouden uitvoeren om de verbindingen in het land te verlammen. Donderdag liep de treinenloop in Mid- den-Java in de war. De machinisten wa ren bang om de stations van Solo en Semarang te verlaten wegens dreigemen ten van de communistische arbeiders, die volgens brigade-generaal Oetoj" Oetama lid zouden zijn van de door de commu nisten beheerste bond SBKA. Brigade generaal Soetjipto heeft verklaard dat de communisten op het punt schijnen te staan stakingen uit te roepen. Vrijdag liepen de treinen weer normaal. Nadat hij de staatsgreep een normaal verschijnsel had genoemd, gaf Soekarno zaterdag nieuwe richtlijnen tot herstel van de orde. Hij zeide dat de Indonesiërs elkaar niet moesten bestrijden. Men moest zich onthouden van wraakoefening. Er moest een einde komen aan rassenv laster en wraak. Op hoge toon verweet hij de bladen te Djakarta (die in mili taire handen zijn) dat zij niet genoeg aan. dacht hadden gegeven aan zijn vroegere bevelen. Zodra zijn instructies volledig in de pers zouden zijn verschenen, zou hij het leger opdracht geven, overtreders dood te schieten. Aan de betogingen moest een einde komen. (Voor vervolg zie pag. 7) SER geeft week eerder loonadvies DEN HAAG De SER zal op 12 no vember, een week eerder dan aanvanke lijk was vastgesteld, aan minister Veld kamp advies uitbrengen over het nieuwe systeem van loonbeleid. Regering en Stichting van de Arbeid gaan zo spoedig mogelijk daarna overleg plegen over een tijdelijk systeem, dat in de tijd tussen het oude en het nieuwe kan worden ge- Minister Veldkamp en vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers heb ben hierover een voorlopige afspraak ge maakt in een informeel gesprek na afloop van het buitengewone NVV-congres. Niets leek er vanmiddag een suc cesvolle lancering meer in de weg te staan. De astronauten voelden zich prima, de beide raketten en de elek tronische apparatuur leken feilloos te werken en het weer was uitstekend. De hemel was gedeéltelijk bedekt bij een temperatuur van 23 graden en een noordenwind van rond de 25 km per uur. Ook in het landingsgebied 1600 km ten oosten van Miami in de Atlan tische oceaan was het weer gun stig. Er worden golven verwacht van ongevear een meter hoogte, zodat de astronauten geen al te wilde zee zullen vinden als ze over twee dagen zullen terugkeren naar de aarde. Voor het eerst zal de landing rechtstreeks per televisie worden uitgezonden en .via Early Bird over de hele wereld zijn te zien. Inspecties Vele malen zijn vandaag nog in specties gehouden. Want alles zou dit maal aankomen op een volledig juist- getimede lancering wist men. De Titan (die om 17.41 uur omhoog zou gaan) en de Atlas (die om 16-00 uur zou worden gelanceerd) mochten geen se conde te vroeg of te laat worden ont stoken: enkele misgerekende seconden zouden het hele rendez-vous in de war kunnen sturen. Bij een snelheid van 28.000 km per uur betekent iedere seconde immers een extra te over bruggen afstand van honderden kilo meters. (Voor vervolg zie pag. 7) Veel geschreew, veel applaus Negen gewondenzes ernstig Duitser gegrepen die na aanrijding er vandoor ging (Van onze correspondent) TEGELEN De politie arresteer de gisteren de 27-jarige Duitser E. J. uit Duisburg. Zaterdag reed hij inj Tegelen een autobusje met negen in zittenden aan en ging er na de aan rijding vandoor. Alle inzittenden van het busje, afkomstig uit België wer den gewond. Het waren de chauffeur en acht meisjes die werken in Duits land. Een van de meisjes werd le vensgevaarlijk gewond, vijf ernstig en twee minder ernstig. Later vond men in de buurt van de Duitse grens een onbemande truck met oplegger, terwijl men kort tevoren aan gifte had gekregen van diefstal van de truck. Deze zou nabij de Belgische grens onder Ittervoort zijn gestolen. De politie vertrouwde het niet helemaal. Zondag middag werd de chauffeur gepakt en kort na zijn verhoor bekende de man een val se aangifte te hebben gedaan en er met de wagen na de aanrijding van door te zijn gegaan. De Duitser is opgesloten en zal bij de officier van justitie te Roermond worden voorgeleid. Ketterjagerij in Zuid-Afrika Wilson probeert het te redden Beroofde man lag uren op straat „Naar Manon in Noordwijk" geen re den tot ongerustheid pag. 5 Roemers commandeur pag. 7 Financieel: Staatsle ning werd mislukking; atieve inflatie in Ne derland pag .7 Sport vandaag op de pagina's 9, 10 en 11 pagina Kenmerk pagina 5 pagina 5 „Heb je er ooit aan gedacht, dat er nog wel eens iemand anders zou kunnen zijn die de helm als beschutting tegen de zon zou willen dragen?" Fotograferen was niet toegestaan RENDSBURG In de veemarkt- hal in Rendsburg aan het Kielerka- naal is gisteren een grote reünie oud Waffen-SS-ers gehouden. Ruim 1200 „oude kameraden" van Hitiers Waffen-SS, waaronder veertig Ne derlanders en Denen, straalden van vreugde toen de veteranenkapel Hit- Iers geliefde „Badenweiler marsch" inzette bij het begin van de bijeen komst. Persfotografen en televisie mensen werden weggejaagd; op het toneel stond een voormalig luitenant kolonel van de SS, uit te varen tegen tientallen verslaggevers van West- duitse en buitenlandse bladen. Speeches werden met de bekende schreeuwstemmen gehouden. De klok leek 25 jaar teruggezet. Inmiddels hadden de oud-strijders hun gezinnen plaats genomen aan de ta fels, bezaaid met zwarte vaantjes, waarop geschreven stond „Onze eer is trouw". De bedreiging tegen de fotografen ging door. Hun werd verteld, dat als zij hun came ra's niet opborgen, zij door een twintigtal vrijwilligers buiten de zaal gezet zouden worden. Het verbod om te fotograferen was uitgevaardigd op verzoek van de Nederlanders, die moeilijkhe- Demonstranten Buiten de zaal die was versierd met Duitse, Franse, Nederlandse en Deense vlaggen en zwart-rode banieren met het ijzeren kruis erop, liepen enkele demon stranten met spandoeken, waarop de na men van de concentratiekampen. Er was politie op de been, maar incidenten de den zich niet voOr. Onder luid gejuich kwam de vroegere divisicbevelhebber generaal Sepp Die trich de zaal binnen. Hij heeft negen jaar in een Amerikaanse gevangenis ge zeten. Het publiek juichte nog harder, toen Dietrich verkondigde, dat de SS-< Nog geen fiat van crediteuren DEN HAAG De Rotterdamse bouwondernemer Van der Vorm is met de Vlissingse Aannemingsmaat schappij uit Papendrecht (V1AM) tot overeenstemming gekomen over een volledige afbouw van de onder han den zijnde bouwprojecten. Dit ak koord is zaterdag tot stand gekomen tussen bewindvoerders van de V1AM, de opdrachtgevers, de bank (Ver enigde Bankbedrijven) en het minis terie van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Het voorstel-Zwolsman tot overname van de VLAM dat bij bewindvoerders en bank niet in goe de aarde viel, en dat zaterdag om twaalf uur zou aflopen, is door het akoord van de baan. (Voor vervolg zie pag. 7) De vroegere kolonel Willy Schaefer, thans voorzitter van de Onderlinge hulp verlening van oud SS-ers Hiag in Slees- wijk-Holstein: „De kinderen van onze gevallen kameraden hoeven zich niet te schamen voor hun vader. Deze mannen stierven in hun strijd voor een betere wereld, net als de Amerikanen, Engelsen, Russen en alle andere soldaten"'. (Vervolg zie pagina 7) Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig, maar voornamelijk in de noordelijke provin cies tijdelijk ook lage wolken of mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost, Plaatselijk nachtvorst, Morgen- overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) AMSTERDAM Minister Veldkamp zal vrijdagavond 12 november de Stich ting van de Arbeid ontvangen voor het gesprek waarom het bestuur hem schrif telijk had verzocht. Het gaat over de overgangsregeling inzake het politieke loonsysteem. Politieke beroering in residentie DEN HAAG Het uitlekken van een geheim rapport over de werkme thoden van de B.V.D. (Binnenlandse Veiligheidsdienst) en de inhoud van dit rapport hebben dit weekeinde voor een politieke beroering in Den Haag gezorgd. Naar alle waarschijn lijkheid zal minister van binnenland se zaken J. Smallenbroek nog deze week door een woordvoerder van de P.v.d.A. over de kwestie worden ge ïnterpelleerd. Ook van K.V.P.-zijde heeft men op een verklaring aange drongen. De zaak is aan het rollen gekomen door een bericht in De Telegraaf vrijdag. Het Parool meldde zaterdag, dat een intensief onderzoek naar het „lek" aan het licht heeft gebracht, dat een hoge ambtenaar van het ministerie van justitie het „zeer geheime" rapport mee naar huis heeft genomen. Daar is het verzeild geraakt tussen een stapel oude kranten. De groenteboer in de buurt kon zijn ogen niet geloven toen hij de „oude krant" doorlas. Hij belde De Telegraaf, die maar al te graag bereid was het rapport aan de toonbank te komen Op dc minsteries van justitie en nenlandse zaken zit men met deze zaak in de maag. Commentaar werd niet strekt of het moest zijn, dat men toegaf dat het een pijnlijk geval is. De vraag of de regering erin toestemt de BVD een debat in de kamer te houden. In het rapport zou de BVD aandrin gen op het toestaan van gebruik van luisterapparaten in bepaalde gevallen, ook als eenmaal wettelijke maatregelen z(jn genomen voor de bescherming van particulieren tegen de moderne tech niek op dit gebied. Vooral de beruchte telefoto die van prinses Beatrix werd genomen toen zij met Claus von Ams- berg wandelde heeft geleid tot inten-1 sief onderzoek naar de bescherming van de „privacy". Zoals bekend worden BVD-zaken over het algemeen achter de schermen be handeld met een kleine commissie van fractieleiders der grootste partijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1