Nieuwe Leidse Courant Aardgas zware klap voor kolenhandel K.KK-lid werd door jury vrijgesproken Rhodesië wil met (zwart) Zambia samenwerken ÉWSS3IE&S Honderden de dupe als overheid niet helpt Executies in Boeroencli Juwelendieven aangehouden Trein sleurt auto mee: twee bejaarden gedood Verslaafden stalen opium uit apotheken Schietpartij in Djakarta weerbericht Acht Belgen gedood bij vliegramp Commentaren Zatertïag 23 oktofcrr 1963. 46slc jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Diracteur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Or. E. DIEMER Omzetten daalden (in noorden) al 15 procent „Stantvasrigh ia ghebleven mijn hert in teghenspoetf" VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL f1395,- BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. Abonnementsprijzen p.w.' f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. f 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Prins Bernhard jaagt met Juan Carlos kfADRID Prins Bernhard heeft steren met de Spaanse troonpreden- it prins Juan Carlos de Bourbon in buurt van het dorp Escalona op pa- jzen gejaagd. Juan Carlos is de politieke rivaal van ins Charles Hugues. De Carlisten van echtgenoot van prinses Irene ge- Diken elke gelegenheid om Juan Car- laan te vallen. Verdachte 3-voudige moord meldt zich BRUSSEL De 24-jarige Belg Geor- Paul Louis Francois, bijgenaamd erge de Worstelaar, heeft zich bij de ie van Bergen gemeld in verband de drievoudige moord in een russelse nachtclub. Hij ontkent elke |Uld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zeker enkele honderden van de 4500 brandstofhandelaren in Nederland zullen slachtoffer worden van het aardgas. Dat is de verwach ting in vakkringen, waar men met enige ongerustheid de toekomst tege moet ziet. De ervaring heeft geleerd, dat in de noordelijke provincies, waar het aardgas al in de meeste plaatsen is binnengedrongen, de omzetten met gemiddeld 15 procent daalden. Een groot deel van de handelaren boekte zelfs nóg slechtere resultaten. Voor velen zal deze teruggang funest wor den, zo is de algemene trieste verwachting. Dat het aardgas in volle opmars is blijkt wel uit de cijfers over de haar denverkoop. Bedroeg het aantal ver kochte kolenapparaten in 1961 nog 342.700, in 1964 was dit al gedaald tot 170.400. De verkoop van olieap paraten gaf een stijging in deze jaren te zien van 47.500 naar 178.000, maar nog véél sterker was deze stijging bij de verkoop van gasapparaten: Aardgas Klap BiYNEVILLE Leroy Wilkins, een 11-jtfig lid van de Ku Klux Klanbewe- fiof, Is gisteren vrijgesproken van de htm ten laste gelegde moord op een iluke ijveraarster voor de burgerrech- De jury kwam tot deze uitspraak een vergadering van èèn uur en rie kwartier. Zonder commentaar verliet Wilkins lonteui' van beroep, de rechtszaal. Bui- werd hij door een zestal vrienden BOEKAVOE Meer dan dertig lilitairen en leden van de staatspoli- die hebben deelgenomen aan de lislukte staatsgreep in Boeroendi, geëxecuteerd. de aanval op het paleis van de oning waren drie muiters gesneuveld; eertien loyale soldaten vielen, toen de kuiters de basis Boejoemboera onder de oet liepen. Tijdens latere gevechten rerden nog twee muiters gedood. Enkele personen, die verantwoorde- jjk worden gesteld voor ihg, zijn gearresteerd. VOLAUTOMATISCHE O N.V. van 12.500 naar 168.600. Een stijging, die zich nog steeds zeer snel voort- Gebleken is wel dat velen met groot gemak nog vrijwel nieuwe kolen- en oliehaarden, waarvoor zij zo'n 300 tot 500 gulden betaalden, van de hand doen om er gasverwarmingsapparaten voor te kopen. En meer en meer gaan ook de woning bouwverenigingen ertoe over aardgas te gebruiken voor de centrale blokverwar- ming. Ondanks het feit. dat men bij de huidige olieprij9Stelling daarmee zo'n slordige 20 procent duurder uit is. opgewacht die een cordon om hem heen trokken om fotografen te verhinderen een foto van Wilkins te maken. EINDHOVEN Een politiepa trouille hield gisteren in alle vroegte in het centrum van de stad een Duit se auto met twee Duitsers en twee Nederlanders aan. Bij onderzoek vond de politie in de auto 17 dames- en herenhorloges en een schakelarm band, nog van Nederlandse prijskaart jes voorzien. De Duitsers hadden sa men vijf ringen aan hun vingers, waarvan er twee zeker nog nieuw waren. In de kofferruimte van de auto werd een automatisch geweer aangetroffen. Een der Duitsers had een verse wond aan zijn pols en een grote bloedvlek op zijn broek. De horloges en armband waren gisternacht gestolen in een ju welierswinkel in Meijel. De twee Ne derlanders verklaarden onschuldig te zijn. Volgens hun zeggen hadden zij de Duitsers in de stad ontmoet en waren zij op zoek gegaan naar een hotel. In hoeverre dit waar is wordt door de po litie onderzocht. Speeltafel in proefproces NIJMEGEN De substituut-officier van justitie bij de rechtbank in Arn hem. mr. J. J. R. Bakker, heeft speeltafel van het casino in Berg Dal in beslag laten nemen om deze te Kleermaker H. J. S. en de 22-jarige kam gebruiken in een proefproces tegen de toorbediende R. N. H. gearresteerd Hoe zal de kolenhandelaar deze klap kunnen afweren? Want dat het een klap zal worden, staat wel vast. In ieder ge val in de kolensector. Hoewel de om zetten 'hierin thans nog maar met ruim tien procent zijn gedaald, verwacht men tn de naaste toekomst een nog veel gro tere teruggang. Velen denken het nog te kunnen zoe ken in de vlucht naar olie, maar juist in deze sector heerst Je laatste jaren een zeer ongezonde situatie De prijzen zijn rigoureus omlaag gegaan: in an derhalf jaar werden ze bijna gehalveerd. Felle concurrentie, zowel tussen de maatschappijen als tussen de handelaren, deden de prijzen onverantwoord afbrok kelen. Voor de centrale verwarming van woningen en niet te vergeten de industrie werden forse kortingen gege ven. die uitliepen op een eindprijs. die eigenlijk te laag is voor. een gezonde bedrijfsvoering en die een lonende ex ploitatie in veel gevallen onmogelijk maakt. De heer J. Oskam, algemeen secreta ris van de Nederlandse bond van han delaren in brandstoffen: ..Er zal meer contact moeten komen tussen maatschap pijen en handelaren. Slechts door Inten sieve samenwerking kan men deze on gezonde prijsontwikkeling keren". (Voor vervolg zie pag. 7) Dit is de 92-jarige Anselmo Her nandez, die uit Cuba in Key West (V.S.) is aangekomen. De oude man beweert, dat Hemingway's ,,Oude man en de zee'' op hem ge ïnspireerd is en dat Hemingway hem regelmatig heeft bezocht wanneer deze op Cuba vertoefde. Voorwaarde: niets nadeligs doen SALISBURY (Accra) Rhodesië heeft gisteren president Kaunda van Zambia laten weten dat het de be staande verplichtingen tegenover dit land, het vroegere Noord-Rhodesië, zal blijven nakomen op voorwaarde dat Zambia niets nadeligs tegenover Rhodesië doet. Dit kennelijk met het oog op de ver klaring van de conferentie van Afri kaanse eenheid in Ghana, waarin Enge land gewaarschuwd wordt dat een zijdige onafhankelijkheid de wereld vrede bedreigt. De Afrikaanse staats hoofden eisen dat de Britse regering onmiddellijk de grondwet van 1961 buiten werking stelt, alle gevangen nomen nationalistische leiders vrijlaat en een conferentie over een nieuwe grondwet houdt welke aan ieder gelijk stemrecht geeft en vrije verkiezingen en onafhankelijkheid garandeert. Betreuren De resolutie betreurt dat de Britse rege ring in gebreke is gebleven zich met alle (lees: militaire) kracht te verzetten tegen het dreigement van eenzijdige onafhan kelijkheid, zoals bijvoorbeeld wel in Brits Guyana en Aden gebeurde. De Afrikaanse leiders roepen de gesloten landen op ieder middel te ge bruiken. ook geweld, om Rhodesië tot rede te brengen. Hieronder worden ook economische maatregelen verstaan, een maatregel die juist voor Zambia zwaar ZWOLLE Twee bewoners van het zat naast haar man in een personenauto bejaardencentrum te Hattem werden die geen voorrang kreeg van een vracht gisteravond op slag gedood, toen hun wagen. personenauto op de met halve bomen beveiligde overweg in de Gelderse- dijk werd gegrepen door de trein ZwolleAmersfoort. De slachtoffers zijn de tachtigjarige gepensioneerde notaris J. R. Penter- man uit Rotterdam en de 77-jarige mevrouw G. A. C. II. Neumann Halberstadt. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto onder de reeds dalende spoor bomen doorreed en op de overweg tot stilstand kwam. De wagen werd veertig meter meegesleurd. Een halve kilometer voorbij de plaats van de botsing kwam de trein tot stilstand. KLARENBEEK De 69-jarige me vrouw G. Kieft-Bakker is gistermiddag op de weg ApeldoornZutphen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zij stichting „Pays-bas", die het casino be- gens diefstal heert. Het casino had eerder toestemming uit apotheken in de stad. gekregen open te blijven tot vanmiddag S. D. en R. N. H.. beiden zijn verslaafd 12 uur. I aan narcotica, deden voor het eerst een In Amsterdam gearresteerd AMSTERDAM De Amsterdamse re-1 poging om aan deze stoffen te komen op lierche heeft drie jongemannen, de 22-j 4 februari van dit jaar in een apotheek arige kunstschilder S. D., de 23-jarige in de Vijzelstraat. Deze poging mislukle. Bij de wolkenkrabber apotheek hadden Ze slaagden aankomt, omdat dit land economisch afhankelijk is van Rhodesië. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden vertrekt premier Wilson morgen, middag al naar Rhodesië. Hij zal in zeischap zijn van zijn minister voor menebestzaken, Bottomley. Kamermuziek: progressief en conservatief p Grote sociale hervormingen op til pagina 7 Op pagina 1 van ons Zondagsblad beschrijft een onzer redacteuren de roemrijke geschiedenis van het Korps Mariniers, dat binnenkort 300 jaar be- I staat. Op Blad-Zij een interview met Paul Biegel, die met Het Sleutelkruid dit jaar de prijs voor het beste kinderboek kreeg. De ruimte-pagina is gewijd aan de strafgevange- j nis voor jonge mannen in Zutphen. verdovende middelen ampullen morfine, 2500 ampullen palfium en andere verdovende middelen mee te nemen. In de loop van de volgende maanden pleegden ze nog in een aantal andere apotheken inbraken waarbij steeds grote hoeveelheden narcotische middeleD werd buitgemaakt Ontwenning De kunstschilder D. werd gesnapt, toen hij in een inrichting, waar hij voor een ontwenningskuur werd verpleegd, zich op een toilet verdovende middelen inspoot. Een door de politie ingesteld onderzoek bracht toen aan het licht dat D. de narcotica haalde uit een bugagedepot op het station in de plaats, waar h- werd verpleegd. Deze voorraad bleek afkom stig van de de diefstallen uit de Amster damse apotheken. D. legde een volledige bekentenis af, evenals zijn twee mede daders. die de politie daarna op het spoor was gekomen. Allen het gedeelte van de buit dat in het bagagedepot was ondergebracht, kon worden achterhaald Nazi Jordan wil premier Wilson als getuige LONDEN De leider van de Britse nazi's, Calm Jordan (42), wil de Britse premier Harold Wilson oproepen als ge tuige. als hij volgende maand voor de rechtbank moet verschijnen. Jordan werd begin oktober gearresteerd, toen hij probeerde een plakkaat op de ambtswoning vam de premier achte te la ten VENRAY Bij een botsing tussen >n personenauto en een vrachtwagen is gisteravond de 29-jarige A. M. van de Ven op slag gedood. De bestuurder van de personenwagen, de 31-jarige J. B. Gerbers, eveneens uit Tilburg, is in zorgwekkende toestand naar het zieken huis te Helmond overgebracht. De personenauto werd onder de vracht wagen geschoven en kwam tientallen meters verder als een wrak tot stilstand. De beide inzittenden werden uit de wagen geslingerd. ZEVENBERGEN De achtjarige Jo- han Meeuwissen is gisteren van zijn fiets gevallen en onder de wielen van een vrachtwagen terechtgekomen. Hij was op slag dood. EIJSDEN Op de rijksweg ter hoogte van Mariadorp is de vijfjarige Ronnie Bachs bij het oversteken aangereden door een personenauto. Hij overleed ter plaat- GROENLO Het vijfjarige dochtertje van landbouwer Stotelder uit de buurt schap Eefsele verongelukte gisteren, toen zij op haar fiets werd aangereden door een vrachtwagen. UTRECHT De 62-jarige opperman A. G. van Santen kwam gistermiddag om het leven, toen hij met zijn auto op de Europalaan frontaal met een bus botste. Blad „Api" meldt DJAKARTA Voor het eerst na de mislukte staatsgreep is er melding ge maakt van een schietpartij in Djakarta, waarby militairen en gewapende com munisten zouden zün betrokken. Volgens het blad „Api" zou het incident zich gisteren hebben voorgedaan, toen militairen een bureau van de commu nistische party in de voorstad Kramat wilden doorzoeken. Jonge communisten, die gewapend met automatische wapens het gebouw bewaakten, zouden toen heb ben geschoten. In het bericht werd geen melding gemaakt van slachtoffers. In midden-Java komen hier cn daar botsingen voor tussen regeringstroe pen en vluchtende communisten. Volgens reizigers hebben mohammedanen vele huizen van communisten in brand ge stoken. NEW YORK Twee reddingsvaar tuigen van de Amerikaanse kustwacht hebben 22 man en een dode aan boord genomen, afkomstig van de Liberiaan se vrachtboot Tradeways. die tijdens een hevige storm ten noorden van de Azoren in tweeën is gebroken. Fraai najaarsweer De Bilt verwacht tot hedenavond: Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind. In de vroege ochtend op vele plaatsen nachtvorst. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Parlementsleden gearresteerd in Indonesië SINGAPORE Vijf hoge lucht machtofficieren, 72 parlementsleden en verscheidene leden van de opper ste adviesraad zijn geschorst en ge arresteerd wegens medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van 30 september. Dit is gisteren door Radio Djakarta bekendgemaakt. De officieren bekleedden de rang van kolonel en luitenant-kolonel. Over de gearresteerde parlementsleden bewaar de radio Djakarta het stilzwijgen. Uit de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer wordt nog vernomen dat 5400 communisten op Java waren gegrepen. BRUSSEL Gisternacht is bij Wart- burg in Duitsland een Belgisch militai' toestel neergestort waarbij 8 Belgische militairen om het leven zijn gekomen. Onder hen zijn vijf leden van de beman ning van het vliegtuig, een C-119. Het toestel verongelukte tijdens een oefening met parachutisten. De vlucht was een on derdeel van de Horse show manoeuvres van de NAVO. DUREND Vaak gehoorde verzuchting: „Ik vraag me af, of dit zo kan door gaan".. „Dit" is de welvaart. Voor velen die de crisisjaren hebben mee gemaakt is het ontwijfelbaar dat eens de terugslag moet komen. Anderen, optimistischer, menen dat er nog maar een probleem is: hoe ieder het zijne te geven. Neemt men aan dat de impuls voor de economische welvaart, uitgegaan van Tweede Wereldoorlog en op bouw van Europa, van Koreaanse oorlog en van politiek van volledige werkgelegenheid, nu wel uitgewerkt moet zijn, rijst de vraag: hoe kan het kapitalistische systeem zoveel nieuwe levenskracht bezitten? Naast de technische doorbraak moet dan genoemd de combinatie van groeiende invloed van de overheid, en haar gezonde controle op uitwas sen van de vrije economie, en het streven van de grote maatschappij en naar planning op lange termijn. Zo worden al te grote schommelin gen, zo niet uitgeschakeld, beteu geld. AFSCHEID Vandaag neemt opnieuw een vakbe wegingsleider van formaat afscheid: drs. D. Roemers van het NVV, na dat nog niet lang geleden de heren J. Middelhuis (NKV) en C. van Mastrigt (CNV) terugtraden uit hun verantwoordelijke en slopende po- Drs. Roemers heeft zich gedurende zijn zes jaren voorzitter doen ken nen als een markante persoonlijk heid, wiens bekwaamheden vooral bij moeilijke en inspannende loon onderhandelingen aan het licht kwamen. Niet alleen toonde hij zich een be kwaam en vasthoudend onderhan delaar, ook bleek hij een man met een groot inzicht in de mogelijk heden van onze nationale economie. Meer dan eens heeft men van werk geverskant achteraf ongelijk moeten bekennen. De heer Roemers legt het bijltje er nog niet helemaal bij neer. Als Ka merlid zal hij voor het land nog van veel betekenis kunnen zijn. NIET OP REIS Hoewel met begrip voor de argu menten betreuren wij het besluit van de Nederlandse vakbeweging, voor ditmaal af te zien van de Rus sische uitnodiging tot een bezoek. De tijd heet niet rijp. Onlangs heeft, als bekend, een groep Russen ons land bezocht. Het gold hier dus een tegenuitnodiging. Men moet zich wel afvragen, of toen dan wel dc tijd voor dat Rus sische bezoek rijp was. Beslissend voor de afwijzing op dit moment zijn blijkbaar geweest de verhoudingen in Nederland. Het lijkt ons, juist in zaken als deze noodza kelijk, niet breed genoeg gedacht. De internationale situatie die zich hier door een zekere toenadering kenmerkt, niet minder ook de op merkelijke veranderingen die zich voltrekken binnen de Russische economie in dit stadium leek dit Nederlandse bezoek aan Rusland passend. Het zou, in al zijn vrijblijvendheid, een nieuwe kans zijn geweest op ge sprek en op wegnemen van misver- We hebben de jojo gehad, de hoelahoep. de elastiektwist en nu is er daarvan een nieuwe versie gekomen: de balie-twist. Op de school pleinen ziet men de meisjes verdiept in deze rage. De balie-twist gaat zo: er wordt met een veiligheidsspeld een stuk elastiek aan een balletje bevestigd. Dat elastiek is ongeveer 80 cm lang en krijgt aan een der enkels een stevige bevestiging. De kunst is met het ene been de bal horizontaal te laten cirkelen en er dan met het andere overheen te springen. Nog moeilijker is de balie-twist. Als u niet meer op de atletische leef tijd bent. dan IUkt het ons gemakkelijker om voor ons een nieuwe abonnee te winnen. Dat is nl. al een poosje onze eigen rage. Zie pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1