Nieuwe Iodise Courant Premie kleine 20 pet voor spaarders KI Tegen 1 februari 1966 te verwachten Komeet toch in ons land waargenomen NEDERLAND Vakcentralen tot Russen: (nog) geen tegenbezoek Geeft uw toestemming voor het huwelijk A Achttien mensen wonen in garage van 38 m2 Commentaren Kreymborg Vrij Ja» 22 oktober 196". -16>te jaarpang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleven mijn hart m teghentpoell" De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig met zwakke tot matige oostelüke wind. Vannacht op ve le plaatsen nachtvorst, morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11,15 uur). .J i p.w.'0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 - EXCLUSIEF (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Naar wij vernemen kan tegen 1 februari van het volgend jaar de inwerkingtreding verwacht worden van de Algemene Premiespaar- wet, die reeds door de beide Kamers der Staten- Generaal is goedgekeurd. In het kader van deze spaarregeling zullen de spaarbanken aan de spaar ders met een belastbaar inkomen beneden 15.000 per jaar spaarbewijzen verkopen 25,per stuk. Iedere spaarder kan op vrijwillige basis maximaal tien van dergelijke spaarbewijzen per jaar kopen, waarop de overheid per jaar nog maximaal 20 procentdus ten hoogste 50 toe legt. Iedere Nederlander tussen 21 en 60 jaar met een geringer inkomen dan f 15.000 kan van deze regeling profi teren. Aan het eind van een spaarjaar ont vangt de spaarder een spaarkaart, waar op het aantal gekochte spaarbewijzen is aangetekend. Na verloop van vier jaar UTRECHT De komeet Ikeya- Saki is gistermorgen waarschijnlijk toch waargenomen in Nederland. Na de uitzending van de radio-nieuws dienst, waarin werd meegedeeld dat noch de Utrechtse, noch de Leidse sferrewacht de komeet hadden ge zien, hebben talloze mensen di Utrechtse sterrewacht opgebeld om te vertellen dat zij de staartkomeet wèl hadden ontdekt. Een inwoonster uit Rotterdam, mevr Sas, vertelde 's morgens twee ronde cir kels, omgeven door een oranje-achtige gloed, te hebben waargenomen. „Ik zag een lange streep van naar schatting dertig tot veertig centimeter langs de zon gaan", aldus mevrouw Sas. De Russische sterrenwacht is erin slaagd foto's van het spectrum van de komeet te maken. De Russische geleer den hopen dat de opnamen gelukt zijn. De komeet werd het best waargenomen Omdat in New York een zware mist hing, klommen vele geleerden en jour nalisten in een viermotorig straalvlieg tuig om hoog boven de wolken te gaan kijken. Hun pogingen waren echter te vergeefs: zij zagen niets dat op een ko meet leek johnsópTverliet ziekenhuis WASHINGTON De Amerikaanse president Johnson heeft gisteren het kenhuis te Bethesda verlaten na een blijf van dertien dagen. Zoals bekend heeft Johnson een galblaas operatie on dergaan. Lachend en wuivend liep de pre sident naar zijn auto. Naast hem liep eer stralende mevrouw Johnson. Voor het ziekenhuis riepen enkele patiënten van de tweede en derde verdieping uit de ramen naar hem: „Pas goed op uzelf". Johnson wuifde naar hen, stapte daarna in de gereedstaande auto en reed naar het Witte Huis. Meer steun voor particuliere bouwnodiff AMSTERDAM Het woningbouw programma van de regering heeft als belangrijkste bezwaar, dat tegenover de sterk gedifferentieerde vraag een zeer eenzijdig aanbod staat. De doorstroming wordt hierdoor afgeremd. Prof, dr. ir. H. G. van Beusekom, die deze mening poneert, vindt het niet juist, dat hypotheekbanken en institu tionele beleggers een afwachtende hou ding aannemen bij de financiering van de particuliere bouw. Daar is geen re den toe, want er is geen enkel uitzicht, dat bouwen goedkoper wordt. De overheid moet volgens hem de par ticuliere bouw stimuleren. Dat is mo gelijk door het beschikbaar stellen van tweede hypotheken van f 5000 per wo ning voor 10.000 particuliere huizen, waarvan de kosten niet meer dan f 35.000 bedragen. Sergeant overleden in legerplaats Nunspeet NUNSPEET De 29-jarige dienst- P'ichtige sergeant C. J. Hofland uit Rot terdam, die voor een herhalingsoefening °nder de wapenen was. is gistermiddag omstreeks half vier op het terrein van de legerplaats Nunspeet overleden, toen hij j-ich zonder gezelschap va-n het ene naar het andere deel van de legerplaats begaf. kan de spaarder tegen overlegging van de spaarbewijzen en de vier spaarkaar ten zijn spaargeld opnemen, vermeerderd met de rente die de spaarbank heeft bij geschreven en de premie van 20 pet., die de overheid heeft bijgepast. Maximaal be draagt dit bedrag per persoon viermaal f 300, dus f 1200, vermeerderd met de rente over vier jaar. In een gezin kunnen zowel de man, de vrouw als de meerder jarige kinderen aan deze algemene spaar regeling deelnemen. Per gezin kan zo de bijdrage van de overheid in vier jaar vele honderden guldens bedragen en het totaal spaarbedrag uitlopen tot f 3000 en Hoge rente De spaarbanken in Nederland bereid den zich op het ogenblik al voor op de verkoop volgend jaar van de spaarbe wijzen. Met name zouden de spaarban ken, die gelieerd zijn met de werknemers vakbeweging, bereid zijn volgend jaar in het belang van de kleine spaarder een speciale gunstige renteregeling vast te stellen in het kader van de gesubsidi eerde of gepremieerde spaarregelingen. De rente op de spaarbewijzen begint echter pas te lopen bij het begin van het eerstvolgend kwartaal na de storting. De thans door de minister van financiën voorgestelde belastingspaarcertificaten lijken als twee druppels water op de spaarbewijzen in het kader van de alge mene premiespaarregeling. In het' eerste geval gaat het om waardepapieren van f 100 zonder premie, in het tweede geval om f25 bewijzen met extra overheids- premie. Dochtermij K.L.M. Helikopterdienst op booreilanden DEN HAAG De KLM heeft een helikopterbedrijf opgericht voorna melijk voor vervoer naar en van booreilanden. Deze nieuwe dochter maatschappij van de KLM heet KLM Noordzee helikopters NV. Het bedrijf zal op contractbasis vluch ten uitvoeren naar booreilanden die de komende jaren in grote getale in de Noordzee zullen verrijzen. De staats secretaris van verkeer en waterstaat heetf deze nieuwe maatschappij inmid dels concessie verleend, zo is van de zijde van de KLM meegedeeld. Het ligt in de bedoeling, dat de KLM Noordzee helikopters NV, waarvan het gestorte aandelenkapitaal in handen is van de KLM, met eigen hefschroefvliegtuigen gaat opereren. Ds. King op Soestdijk DEN HAAG Ds Martin Luther King en zijn echtgenote zijn vanmorgen door de Koningin ontvangen op paleis Soest- Ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het Korps Mariniers geeft de P.T.T. een bijzondere frankeerzegel uit met een waarde van 18 ct. De zegel, die ontworpen is door Titus Leeser, toont twee mariniers anno 1665 en 1965 en is uitgevoerd in de kleuren rood en blauw. C.N.V.: Tijd daarvoor niet rijp UTRECHT Het N.V.V., het N.K.V. en het C.N.V. hebben beslo ten geen gehoor te geven aan de uitnodiging van de Russische vak beweging om een veertiendaags be zoek te brengen aan de U.S.S.R. De invitatie kwam na het bezoek, dat de Russische vakbeweging in maart aan Nederland bracht. Het C.N.V. staat in principe op het standpunt, dat een dialoog tussen Oost en West nuttig zou zijn en dat de vak verenigingen van weerszijden bij die dialoog een belangrijke rol zouden kunnen spelen. Het heeft daarom de vertegenwoordigers van de Russische vakbeweging gaarne in Nederland ont vangen. Het C.N.V. meent, dat were contacten met de Russische vak beweging op den duur niet kunnen uitblijven. Momenteel acht men het bij Adressanten vragen Kamer: UTRECHT Prof. mr. J. H. W. Verzijl en prof. dr. H. Wagenvoort hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer waarin zij verzoe ken toestemming te verlenen voor het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Br De politie en het vuur wapen een onderwerp dat ook thans weer in dis cussie is. Ook gisteren werd er in de Kamer over gesproken (zie pagina 5). Een onzer redacteuren be spreekt het probleem aan de hand van de recente historie zie pagina 11. Aandacht voor jarig Barlimeüs paging Kernmerk. Meer insecten eten pagina 11. 1 Luchtbussen (of liever: lucht schepen) dienen zich aan pa gina 7. Woningbureaus en woningnoodbureaus pagina 7. Snoep duurder dan radio en televisie pagina Ethergolven. „En de volgende spelonk hallo, meneer Jansen, nog steeds geen oorlog staat bekend als UTRECHT. Dal de strijd die de gemeente Utrecht tegen de „mensen pakhuizen" heeft aangebonden geen windmolengevecht is. bleek gisteren, toen ambtenaren van de Utrechtse dienst volkshuisvesting een garage ontdekten waarin achttien buiten landse arbeiders wonen. Hun totale woon- en slaapruimte bedraagt 38 m2. De deuren van de garage kun nen niet meer worden geopend; er moest een gat in de muur worden gehakt, zodat de arbeiders via de woning de straat kunnen bereiken Dagelijks worden de ambtenaren gecon fronteerd met schrijnende omstandig heden, waaronder buitenlandse werk nemers soms zijn ondergebracht. In de ergste gevallen wordt tot sluiting van de pensions overgegaan. Een pension aan de Achttienhovensedijk werd onlangs op last van het gemeentebestuur reeds ontruimd, over veertien dagen moet een ander pension, waarin nog twintig buitenlanders verblijven, zijn ontruimd O vereenstemmi 11 g over ontslag van NDSM-beambten AMSTERDAM De directie van de Ned dok- en scheepvaartmij. en de vak- bondsbesturen te Amsterdam hebben overeenstemming bereidt over de voor waarden van afvloeiing van een honderd tal beambten van de NDSM. Tengevolge de wanverhouding tussen ambtena- en uurloners was het ontslag van aantal beambten noodzakelijk ge worden. Voor werknemers boven de 58 jaar is een regeling getroffen op basis vervroegde pensionering, voor werk ers jonger dan 58 jaar is een inko mensgarantieregeling getroffen. De grootste moeilijkheid is echter niet een pension te sluiten, maar een nieuw onderkomen voor de buitenlanders te vinden. De Stichting Bijstand buiten landse werknemers ondervindt nu reeds grote moeilijkheden bij het vin den van geschikte Brand in Adams grachtenhuis AMSTERDAM Twee etages en de zolderverdieping van een huis aan de Prinsengracht in de hoofdstad zijn gis teren totaal uitgebrand. De brand ont stond toen de benzinebrander van een op de eerste etage aan het werk zijnd schilder omviel en daarbij een fles ben zine raakte, die daardoor kantelde. De beletage en het souterrain, waar een opslagplaats van aardewerk is, kregen veel waterschade. De brandweer was het vuur na een uur meester. B. en W. verontrust Bij Haarlem nog meer industrie HAARLEM B. en W. van Haarlem zijn verontrust èn verbaasd over de me dedeling van de regering, die de mogelijk heid, dat een groter gebied dan vijftien honderd ha. by het Noordzeekanaal voor de petrochemische industrie wordt ge bruikt, niet van de hand wijst. In verband hiermee hebben B. en W. de dagelijkse besturen van een groot aan tal omliggende gemeenten voor een be spreking uitgenodigd. Westduitse Starfighters vliegen weer BONN Een aantal van de 650 Starfighters van de Westduitse lucht macht vliegt weer, nadat verleden week vrijdag alle toestellen aan de grond moesten blijven in verband met een defect aan de stuurinrichting. De straaljagers zijn nu stuk voor stuk gecontroleerd. Het defect houdt geen ver. band met de serie ongelukken met Star fighters. Hoeveel ongelukken er dit jaar met dit type zijn gebeurd is niet bekend gemaakt. Duizenden krij gen last van geronk vond Schiphol DEN HAAG Binnen afzienbare tijd zullen de duizenden bewoners van de tuinstad Buitenveldert veel last hebben van de vliegtuigen die Schiphol aandoen. Minister Suurhoff heeft nl. de uitbrei ding van de luchthaven Schiphol als luchtvaartterrein aangewezen en Buiten veldert en Amstelveen-noord komen in de ..geluidstrog" te liggen van de hoofd startbaan 09-27. Het bestuur van de stichting ..Tuinstad Buitenveldert" heeft gisteren op een persconferentie in Den Haag laten we ten weinig vertrouwen te hebben in het streven de geluidshinder en gevarenrisi- co's te beperken. Dit gebrek aan ver trouwen bij het stichtingsbestuur stoelt op het verleden, waarin de overheid de kwestie van de geluidshinder niet heeft aangepakt. Het stichtingsbestuur heeft thans aangekondigd bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen dc beschikking van de minister, waarmee 15.000 mensen in de geluidstrog van de nieuwe hoofdbaan Schiphol zullen komen te wonen. onzer Kroonprinsessen met een zoon van het buurland, dat in de laatste wereldoorlog onnoemelijk leed over ons land heeft gebracht, ons allen aanvankelijk pijnlijk heeft verrast. Zij verzoeken de Tweede Kamer tóch toestemming tot het huwelijk te ge ven, omdat koningin Juliana en prins Bernhard hun vertrouwen hebben ge schonken aan de heer Claus von Ams berg, Zij menen, dat het ondenkbaar is. dat de Koningin en de Prins de toekomst van hun oudste dochter en daarmede tot op zekere hoogte ook het aanzien van het koningschap in Nederland en de toekomst van het volk dat hun lief is. in handen zouden leggen van iemand, van wie niet vast staat dat hij zich met het Nederlandse volk en zijn de mocratische staatsinstellingen zal wil len vereenzelvigen. Een weigering van de toestemming kunnen de hoogleraren niet anders zien dan als zij het ook niet zo bedoeld een onverdiende en onverantwoordelij ke motie van wantrouwen jegens ons koningshuis. Het adres besluit met: „Zonder geestdrift maar met rustige overtui ging verzoeken wij u toestemming te geven tot het huwelijk van prinses Beatrix met de heer von Amsbeng''. Adhesie Een groep prominente Nederlan ders betuigde reeds adhesie aan het adres. Hierbij moet worden aangete kend, dat alle ondertekenaars zich met de strekking van het. adres vol ledig verenigen, maar dat sommigen van hen, juist op grond van vooraf gaande overwegingen, de woorden ..zonder geestdrift" niet voor hun re kening nemen. Ondertekenaars Het N.K.V. heeft verklaard bereid te zijn delegaties uit het buitenland te ont vangen. De bestuursorganen van het Verbond menen echter, nu nog niet zo ver te moeten gaan dat hef N.K.V zelf gehoor geeft aan uitnodigingen voor be zoeken aan landen, waar naar zijn mening geen vrije vakbeweging bestaat. Niette min is het N.K.V. blij met de verhoudin gen tussen Rusland en Nederland. Het hoopt, dat de door de Russen voorgestel de contacten spoedig gerealiseerd kun nen worden. Men wil hiermee echter, gezien de tegenstellingen in het verleden, de nodige voorzichtigheid betrachten. Niet de staat Het N.Y.V. schreef de Russen, dat uitwisseling van ervaringen, die de blik kunnen verruimen, ongetwijfeld nuttig zijn. Het is er zich van bewust, dat de mogelijkheid tot het uitvechten van scherpe sociale en politieke tegen stellingen in deze wereld is uitgeslo ten. De tijd kan echter aanbreken, dat het N.V.V. zijn beleid ten aanzien van contacten met communistische landen moet herzien. Er zijn tekortkomingen in de Westerse samenleving, erkent hef N.V.V. De vak beweging wil daar verandering in bren gen, maar dan onafhankelijk van de Staat en van de ondernemingen en niet als uit voerend instrument van de Staat. Het N.V.V. wijst erop voortdurend bloot te staan aan gevaren tot infiltratie door Nederlandse communisten. Het vreest, dat het aanvaarden van de uitnodiging ver warring bij de leden zal geven. Het N.V.V. heeft daarom afgezien van een tegenbezoek aan de U.S.S.R. Telefoon-weerbericht voor de bouwvakken gedecentraliseerd DEN HAAG Van 1 november tot 1 april volgend jaar zijn de telefonische weerberichten voor de bouwvakken te beluisteren. Om overbelasting te komen is besloten deze weerberichten niet meer via telefoon-nummers van het Utrechtse telefoonnet te verstrekken maar gedecentraliseerd over de netten van Amsterdam, Zwolle, Den Bosch en Den Haag. Voor Den Haag is het num. mer 90.77.88, OVERHEMDEN 2 STUKS -i f\75 Fokker weet niets van Dani SCHIPHOL De directie van Fokker twijfelt aan de hardnekkige berichten uit Djakarta, dat de bevelhebber van de Indonesische luchtmacht, vice-maar- schalk Omar Dani. op weg zou zijn naar Nederland om de onderhandelingen over stichting van een Indonesische vliegtuigfabriek en aankoop van 20 Fokker-Friendships voort te zetten. Door de onevenwichtige toestand op Java en de weigering van de Britse re gering om motoren te leveren is het contract onuitvoerbaar. Dani bevond zich gistermorgen niet in het K.L.M.- toestel dat uit Djakarta kwam. Volgens de K.L.M. was hij niet te Djakarta in gestapt en Fokker weet niets van zyn kansspelen In ons land zijn behendigheidsspe len toegestaan, kansspelen niet. Wij zijn van deze materie niet voldoende op de hoogte om precies te kunnen zeggen waar de grens ligt. Die grens zal nogal vaag zijn. zodat de een van behendigheidsspel spreekt waar de ander een kansspel aanwezig ziet. Bovendien achten wij de waarschijn lijkheid groot van de verleiding om onder de naam van behendigheids spelen werkelijk te komen tot kans spelen. Er zal, vermoeden zij, ook in dit opzicht bij de betrokkenen wel een ruime mate van behendigheid De justitie heeft er nu een stokje voor gestoken. Dc speel gelegenheden zijn op bevel van de minister geslo ten, waaruit mag worden afgeleid dat naar zijn oordeel de ook vage grens is overschreden en dat de be hendigheidsspelen in feite kansspe len waren. Wij hebben respect voor de ministeriële doortastendheid. Het laatste moeilijke woord zal in ons rechtsbestel echter zijn aan de onafhankelijke rechter. burgemeester Een burgemeester die in zijn eigen gemeente nog wel fabrieks directeur wordt en de ambtsketen neerlegt het geval, dat zich thans te Zaandam voordoet, is ongewoon en moge wat ons betreft ongewoon Wij hebben niets tegen fabrieksdi recteuren, evenmin trouwens tegen burgemeesters, maar het heeft iets van twee werelden die elk om eigen wezen gerespecteerd behoren te wor den. Overgangen vertroebelen hier gemakkelijk de kijk. Gelukkig betreft het hier een uit zondering. Wie een ambtelijke loop baan kiest, zal dit gewoonlijk doen 11a beraad en uit overtuiging. Hij aanvaardt voor- en nadelen. Hij kent zijn positie, ook zijn salarispositie. Er zullen meer burgemeesters ziin, die in het bedrijfsleven geen gek fi guur zouden slaan. Ze doen het niet: ze hebben gekozen. Ze worden geen fabrieksdirecteur. Ook niet van een houtfabrick. Ze weten zich al uit het juiste hout gesneden. zo is het De heren van het televisieprogram „Zo is het" hebben het als regel nogal druk met het kritisch bekij ken van anderen. Daarom schieten ze nogal eens tekort in zelfkritiek. Zo in het geval van een medewerk ster die zij hadden aangetrokken Maya Bouma maar die zij even plotseling weer hebben losgelaten als met alle benoemingen in dat merkwaardige wereldje is ook dit in de publiciteit gekomen. De Tijd—Maasbode vraagt zich te recht af. of dit jongste gevalletje niet blijk geeft van een mentaliteit bij Zo is het, die niet geheel over stemt met de relativiteitszin en ruim denkendheid die men van anderen verlangt. Het gedrag lijkt op een dogmatism.-» dat men zich bij een religie kan indenken, een soort beeldreligie dan. Bot zegt V.N. een miljoen dollar toe voor ontwikkeling NEW YORK Minister Bot heeft de V.N. 1,4 miljoen dollar toegezegd i-oor hulp aan ontwikkelingslanden. De Nederlandse bewindsman deed deze belofte tijdens een bezoek aan secre taris-generaal Oe Thant van de V N. Mr. Bot verklaarde dat deze bijdrage alleen nog door het parlement moest worden goedgekeurd. Een V.N.-woordvoerder deelde nog mee. dat het geld gebruikt zal worden voor het centrum voor ontwikkelingsplannen. De rest zal gelijkelijk verdeeld worden onder Afrikaanse- en Aziatische in3tellin- economische ontwikkeling en planning, het Latijns-Amerikaanse insti tuut voor economische- en sociale plan ning en het international instituut voor onderwij a-planning. Onder een hoedje gevangen D/J vluchtige beschou- wing lijkt het, als of de jongedame van deze prent voor een merkwaardig décor zit. Zij heeft die entourage echter op het (mooie) hoofd, want het is een hoed. En de eerste re actie is dan: „Die ont werpers van tegenwoor dig doen maar wat. Dat Het hoofddeksel is geba seerd op hoeden, zoals die in de elfde eeuw werden gedragen en wordt nu gebruikt bij de verfilming van een middeleeuws verhaal in Italië. Ziet u kans ook iemand onder een hoedje te vangen? Op een andere manier dan. Als nieuwe abonnee voor ons blad. via de bolbon op pag. 2?

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1