POLITIEMAN IN HET NAUW w SENATOR EUROPESE PARLEMENT: OVERWIN EEG-CRISIS excellent! aanstekelijk lekker! Wilson kan met iedereen praten 'jÊL ACHT SCHIETPARTIJEN VIER DODEN Jaar 1964 zwarte bladzijde Kijken is gratismaar luisteren kost geld 7ü een dojUe Kif kunstgebit Men moet meer insecten eten m 11 VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 Pistoolloze proef Rotterdam mislukte tongen gedood door kogel van agent «flSis.tr Balans van twee jaar 1 JUNI 1964 Agent schiet in Soest vluchtende jongen dood. Er is geen vervolging ingesteld. 17 OKTOBER 1964 Rechter veroordeelt inbreker die agent neer schoot, tot acht jaar. Twee gevallen tegenover elkaar gesteld. Deze vergelijking is slechts één keer mogelijk, want in de twee jaar waarover dit artikel han delt, zijn geen andere gevallen bekend van het neerschieten van agenten. Wel echter ettelijke pogingen tot arrestatie waarbij door agenten van vuurwapens gebruik gemaakt werd. Vier kogels bleken dodelijk te zijn. De ongelukkige affaire in Wassenaar heeft ons tot het schrijven van dit artikel aangezet. 18 JANUARI 1964: Amsterdam. Agent schiet tipgever, die getuige van inbraak was, in been. Politie verdacht hem ten onrechte mede plichtig te zyn. Amsterdamse politie betreurt misverstand. 19 JUNI 1964: Valkenswaard. Schot van douanebeambte op auto die door rood stopsein rijdt. Bestuurder, die behalve het negeren van stopsein, niets verweten kan worden, dodelijk getroffen. Geen ver volging. 24 JUNI 1964: Zeister hoofdagent vuurt twee maal op man, die later ontkept diefstal te hebben willen plegen. Man in heup gewond. Eerst waarschuwingsschot. Rijksrecherche vindt geen aanleiding agent te vervolgen. 12 JULI: Rotterdamse brigadier schiet in benen van man die hem de keel dichtsnoert. Aanleiding: aanrijding onder invloed. Geen maat regelen tegen brigadier. 25 OKTOBER 1964: Arnhemse hoofdagent lost schot op twintigjarige schildersknecht. Deze wordt licht gewond. Het blijkt dat agent ruziemakers sommeerde uiteen te gaan. Een van hen nam agent zijn gummistok af, waarop schot volgde. Agent blijkt volgens voor schriften gehandeld te hebben. 15 DECEMBER 1964: Hoofdagent uit Boxtel schiet fruitkweker Olisla- gers, die 's nachts met vergunning op konijnen jaagt, van tractor. De agent sprong vanuit hinderlaag met pistool in de vuist naar voren, gleed uit en schoot. Olislagers dodelijk getroffen. Straf drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. 15 OKTOBER 1965: En dan is nu Wassenaar in het nieuws. Een jongen die een meisjesslaapzaal wil binnendringen volgens de directrice van het internaat komen dergelijke dingen elke drie maanden voor wordt op de vlucht neergeschoten. Enkele dagen later lossen Wassenaarse politiemannen verscheidene schoten op een autodief. Schoten die een agent vanaf een bromfietsduo lost, brengen de man tot staan. (Van een onzer verslaggevers) HET schieten van overheidsdienaren op burgers is opnieuw in de belangstelling door de tries te affaire in Wassenaar. Een vluchtende jongen werd gedood, de politieman die dacht in de lucht geschoten te hebben, kreeg een shock e n de regering heeft te maken met her nieuwde kritiek op de vuurwapeninstructies. Deze zullen nu worden gewijzigd, zegt minister Samkalden van justitie. De politieman zon der pistool zit er echter niet in. Hulde Graag zou ik hulde willen brengen aan het initiatief van prinses Margriet die zich wil bekwamen in het ver pleegstersvak. Dit is mijns inziens het mooiste beroep dat door een vrouw kan worden uitgeoefend. Wij kunnen trots zijn op zo'n Prinses en ik denk dat dit voor de heer Van Vollenho ven, haar verloofde, niet minder zal gelden. Voor een Prinses is er meer moed voor nodig om die weg te kiezen dan een ander, omdat zij nu eenmaal in het middelpunt van de belangstelling staat en er dus op al haar doen en laten wordt gelet. Zij stelde een voorbeeld ter navolging. Den Haag S. Karban jr Spaarbrieven Voor de belastingbetaler heeft de spaarbrief van minister Vondeling weinig aantrekkelijks. Zou iemand zijn honderd gulden op een spaar bank crengen, dan zou di; bedrag tegen de thans geldende rentevoet van 3'/2 procent na vijf jaar tot ƒ118,76 gegroeid zijn. Echter de minister geeft méér, namelijk ƒ130 of ƒ11,24 voordelig verschil. Op het eerste oog althans. Hier staat tegenover dat men vijf jaar lang geen beschikkingsmacht over dit geld heeft en dat de belas tingbetaler gedwongen wordt een geldbelegging te doen bij voortduren de daling van de koopkracht! Met andere woorden: het geld wordt steeds minder waard. Wat zal zo'n honderd gulden over vijf jaar waard zijn? Ik heb het eens voor dif honderd gulden uit trachten te reke nen bij 1, 2 en 3 procent waardever mindering. In elk geval blijft er var het meerdere van minister Vondeling respectievelijk zeer weinig, niets of minder dan niets over. Alle goede bedoelingen van de be windsman ten spijt vind ik het een weinig ambitieus idee van hem, in feite een verschuiving van de moeilijkheden. Dat de Kamer de STRAATSBURG Het Europese parlement heeft gisteren een beroep gedaan op de andere instellingen van de EEG, de regeringen en de openba re moning in de zes landen, de EEG- crisis spoedig te overwinnen. De stemming was unaniem. De Gaullis ten waren kort tevoren boos de zaal uitgelopen, toen bij de stemmotiveringer» de spanning tussen hen en de andere afgevaardigden zeer hoog was opgelopen. Enkele Franse politici hebben zich nadrukkelijk gedistantieerd van de hui dige Franse politiek. De liberale oud- premier Pleven deed een klemmend be roep om de regering van De Gaulle niet te vereenzelvigen met Frankrijk. Hij hoopte, dat het standpunt van de Franse regering de andere partners niet brengen tot een Europese politiek, die Frankrijk voorgoed buiten sluit. De Gaullistische woordvoerder De Lipkowski heeft zich later laten ontval len, dat het EEG-verdrag op januari automatisch doorwerkt. Een van zijl collega's ontkende dat echter. Het comité van vaste vertegenwoordi gers van de EEG-landen in Brussel heeft de laatste hand gelegd aan de voorberei dingen voor het debat, dat volgende week in de EEG-ministerraad wordt gehouden over de financiering het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Frankrijk zal niet aanwezig zijn op de bijeenkomst van ministers. oorlog een pistoolloze periode gekend. Deze proef is door ver schillende omstandigheden mis lukt. Een enquête, verleden jaar gehouden onder 145 politiechefs in ons land, toonde aan dat een grote meerderheid tegen het gedeelte lijk-ongewapend dienstdoen was. Slechts 29 chefs waren er voor en een jong politiechef pleitte voor het Britse systeem. Deze, de 35-jarige rijkspolitie-offi- cier Van Oijen uit Terneuzen, wil een proef door het gehele land, omdat dan pas te bepalen is of het wel of niet kan. Volgens hem is de risicofactor voor een proef in één gemeente te groot. Gebeurt er wat, dan roept iedereen: dat komt ervan. Ook oud-commissaris Posthuma van Amsterdam leverde verleden jaar (een zwart jaar overigens voor de po litie) zijn bijdrage tot de discussie. Hij vertelde zijn hele leven met het pistool op zak gelopen te hebben, hij was met het wapen vertrouwd. Deze populaire politieman wil dan ook dat er veel meer gedaan wordt aan de geoefendheid van de individuele poli tieman, zodat geen ongelukken i voorkomen door slecht richten, en geen waarschuwingsschot dodelijk meer kan zijn. Hij pleit voor een ge bod om de politieman te allen tijde, in burger en in uniform, met een pis tool uit te rusten. Maar dan ook een vuurwapeninstructie voor het gehele land, juridisch acceptabel, en een in tensieve opleiding. DE vuurwapeninstructies zijn ook woensdae in het debat tussen de De grote moeilijkheid is dat het niet mogelijk is deze instructie volledig waterdicht te doen zijn. En dan bestaat bovendien nog de vreemde situatie dat de gemeentelijke instructies per ge meente worden vastgesteld. De minis ter stelt wel die voor de rijkspolitie er de douane vast. In deze laatste instruc ties zal dan nu een wijziging komen en het ligt in de bedoeling deze als model te laten dienen voor de gemeentelijke instructies. (Zo kon het in Geleen gebeuren dat de agenten overdag geen pistool bij zich droegen, omdat de burgemeester van deze gemeente eer tegenstander hiervan was). Enkele leden van de vaste Kamer commissie vonden de instructie t< ruim. Merkwaardig is dat de politie wet wel de taak van de politie (hand haven van orde en rust) omschrijft, maar zwijgt over de bevoegdheden voor een behoorlijke vervulling van die taak. Met betrekking tot „geweld in het algemeen" wordt in de wet gesteld, dat geweld alleen dan mag worden aange wend als het doel niet op andere wijze kan worden bereikt. Met deze restrictie, dat dit geweld de perken van redelijk heid en gematigdheid niet te buiten mag gaan en evenredig moet zijn aan het nadeel, dat bij niet aanwenden van geweld redelijkerwijze te verwachten Over de ernst van het misdrijf wordt niet gesproken en daartegen richt zich ook de kritiek: „Waarom een jongen voor een tamelijk on schuldig vergrijp (Wassenaar, Soest en het misverstand in Boxtel) op deze wijze tot stoppen te dwingen?" Aan de andere kant is het voor de politie man moeilijk om te weten, zeker in het vuur van de achtervolging, dat het hier om een geval gaat waarbij schieten niet juist zou zijn. Vandaar, dat allerwegen op verbetering van de mentale en psychologische opleiding van de politieman aangedrongen wordt. Hierop dient zich het onder zoek toe te spitsen. Dan kan de schietinstructie, hoe ruim gesteld mis schien, op juiste wijze geïnterpreteerd worden. 'N de instructie zijn overigens nog verscheidene beperkingen opgeno- nen, waarvan de voornaamste is, daf behalve in uiterste noodzaak, geen ge bruik van wapens mag worden gemaakt tegenover vrouwen, minderjarigen bene den de 16 jaar en geestelijk of lichame lijk onvolwaardlgen. Daarenboven moet betrokkene vooraf, eventueel door waarschuwingsschot, worden gev schuwd. De eis van evenredigheid is al even aangestipt. Men hoort vaak dat het gebruik van wapens pas geoorloofd is als de aanvaller het leven van eer ander zou bedreigen. Dit zou de poli tie in een onmogelijke situatie bren gen, omdat degenen die wederrechte lijk de openbare orde verstoren, „uit genodigd" zouden worden zich aan gevangenneming te onttrekken. De situatie zoals die in Engeland is. blijkt ook niet alleszins bevredigend. Geweld tegenover de politie neemt daar hand over hand toe. In Engeland zijn dan bovendien nog de historisch anders ge groeide situatie en het meer ontwikkeld gevoel voor discipline van de Britten. Veel verbreid misverstand is verder dat geen politieman in Engeland met een wapen rondloopt. Er zijn de zgn. „vlie gende brigades" van Scotland Yard die wel degelijk bewapend zijn. Opvallend hierbij is dat er een duide lijk stijgende tendens in het aantal dodelijke schietpartijen herkenbaar is. In 1963 geen dode, in 1962 even eens geen. In 1961 in Tienderveen een amok makende arbeider doodgescho ten. In 1960 koopman, verdacht van diefstal van oud metaal gedood door wachtmeester der rijkspolitie. Geen vervolging ingesteld. En dan 1964: drie doden. Dit jaar tot nu toe één. Dan hebben we nog niet eens gespro ken van de sabelhouwen die zo nu en dan vallen, waarbij recentelijk ook weer een dode te betreuren viel. De verruwing van het optreden der politie is nog een vraagsuk apart. De politie zou er verstandig aan doen het gehele probleem van de verhou ding publiekpolitie, mede in ver band met de in dit artikel aan de orde gestelde dodelijke schietpartijen, grondig onderzoek te onder werpen. Acht Afrikaanse landen boycotten OAS-conferentie samenscholingen en het in bedwang houden van volksmenigten, het arresteren van personen die van misdrijf worden verdacht en zich door vlucht aan arrestatie proberen te ont trekken. yOVEEL is echter zeker dat er ii Nederland „iets" gedaan moet worden. De cijfers voor 1964 en 1965 zijn niet rooskleurig. Vooral 1964 was, wat het aantal dodelijke gevallen en verwondingen betreft, een zwart jaar. en dat voor Ct. ACCRA Een achttal Afrikaanse landen heeft besloten de topconferen tie van de Organisatie voor Afrikaan se landen die gisteren is begonnen, te boycotten omdat Ghana ondermijnende elementen uit deze landen herbergde. De landen zijn Togo, Dahomey, Boven- Volta, Ivoorkust, Niger, Tsjaad, Gabon en Madagascar. Koninklijke Mignot de Block n.v. Nog deze week naar Rhodesia Drie moorden in Brusselse bar BRUSSEL In een bar in de Brus selse binnenstad is gisternacht een drievoudige moord gepleegd. De eige naar, zijn 25-jarige vriendin en een kelner werden in koelen bloede neer geschoten na een twistgesprek. De da der, de 27-jarige „Georges den wor stelaar" zoals zijn bijnaam in de Brusselse onderwereld luidt, is waar schijnlijk naar het buitenland ge vlucht. Twee caféhouders, die in zijn gezelschap waren, zijn gearresteed nadat him autonummer aan de politie was doorgegeven. LONDEN Wilson vertrekt vandaag of morgen naar Rhodesia. Hjj gaat met de regering van pre mier Ian Smith praten over het vraagstuk der onafhankelijkheid. De Britse premier wordt vergezeld door Bottomley, minister van Ge menebestzaken. Wilson heeft Smith laten weten er op te rekenen, met iedereen te kunnen spreken, op wiens mening hij prijs stelt. Voorts verklaarde hij het voor stel van Smith betreffende een garan tie, dat niet zal worden teruggekomen op de rechten van de niet-blanke meerderheid, een bespreking waard is. Smith liet weten, Wilson zo spoedig mogelijk in Rhodesia te verwachten. Hij zei het gehele weekeinde voor be sprekingen te zullen vrijhouden. Op een vraag van verslaggevers, of Wilson ook gevangen genomen niet-blanke en andere leiders kan ontmoeten zei Smith, dat zijn land niets te verbergen heeft. Voor de radio verklaarde de premier, dat de „eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring" nog steeds zijn troefkaart is. Intussen is in Accra de Afrikaanse topconferentie begonnen. Acht landen lieten verstek gaan, omdat zij bezwa ren hebben tegen de ondermijnende politiek van Nkroemah, de president van Ghana. Deze president waar schuwde tijdens de openingszitting In Panam-vliegtuigen: SCHIPHOL Voor hei geluid bij de films, die op het tv-sclierm it Panam-vliegtuigen worden vertoond, moeten passagiers in de economy-klasse voortaan een dollar betalen. De maatregel vloeit voort uit de I AT A-bepaling, dat aan passagiers in de economy-klasse niets extra's mag worden aangeboden zonder daarvoor bij betaling te vragen. Alleen voor reizigers in de eerste klasse blijft het amuse ment kosteloos. Alle Boeings en DC-8 toestellen van de Panam krijgen tv-, film- en radio apparatuur. De Amerikaanse cardioloog Michael Debekey, de voorzitter van de Ameri kaanse speciale commissie voor de bestu dering van hartkwalen, heeft donderdag ip een medisch congres in Atlantic City •erklaard, dat de kernenergie wellicht zal bijdragen tot de constructie van een bruikbaar kunsthart. Dr. Debakey dacht een soort atoomzuil, werkend door middel van een radio-actieve isotoop, die de nodige energie zou verschaffen voor kunsthart, dat in de borst van de patiënt zou kunnen worden geplaatst. Wanneer de vorm van het mondweefsel dplegen. I Onder een groep Cu baanse vluchtelingen die gisteren in Florida arri veerde, bevond zich een tanige oude visser, die naar zijn zeggen Ernest Hemingway inspireerde tot het schrijven van het beroemd geworden ver haal The old man and the sea. De 92-jarige visser, Anselmo Hernandez, ver telde dat hij Hemingway dertig jaar gekend heeft. Steeds wanneer de schrij ver in Cuba was kwam hij hem opzoeken. school in Milaan kregen gisteren onverwachts vrij. De politie gelastte name lijk de ontruiming van de school na een anoniem telefoontje, dat een bom in het gebouw was ver stopt. Een onderzoek le verde echter niets op. De Italiaanse televisie vertoont op het ogenblik een spannende detective serie waarvan het laatste deel zondag op het beeld scherm verschijnt. De dui zenden Italianen die de spanning niet meer kun nen dragen hoeven niet tot zondag te wachten, want een uitgeverij heeft en deelt dit mee in ad vertenties met de tekst: Als u niet langer kan wachten koop dan nu het boek. Een krant in Ro me heeft daarop aan de abonnees meegedeeld, dat ze geen geld hoeven uil te geven om het boek te kopen. Als ze opbellen naar de krant zal hun worden verteld wie de moordenaar is. I De 39-jarige Charles Jenkins uit Winamac (V.S.) werd in zijn huis door een indringer ver- TUSSCNRUIMTBN, varooffoott door schrompelen von hef tandvlees rast die twee schoten on 1 tondorts Is In staat h-f gebit weer ht™ „..„«LnïSuHii! ,e moken- T,otM di' ni#' doe" hem afvuurde. Dodelijk sloffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm gewond slaagde de man j Wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan- hereiken" nC indien U zich niet onmiddellijk tot de tandorts kunt bereiken en een buur- wenden, ft het raadzaam voorlopig OENTOFIX 1 te vertel- te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat n plaofj houdt> dent5fix van de conferentie, dat „de vrede in Afrika rechtstreeks betrokken is by de huidige crisis in Rhodesia. Hij zei, dat de Afrikaanse landen zullen in grijpen, als Engeland haar plicht niet doet. Zeg het met bloemen Wilsons reis T\E reis van premier Wilson naar Rhodesia moet gezien worden als een laatste poging, een mense lijk drama in dat deel van Afrika te voorkomen. Zij is in de gegeven omstandigheden het enig juiste antwoord op de stap pen, die premier Ian Smith heeft genomen- De Rhodesische premier trachtte de verantwoordelijkheid voor hetgeen in zijn land zou gaan gebeuren in de schoenen van Wilson te schuiven. Het aanbod, een internationaal ga rantieverdrag te ondertekenen in ruil voor onafhankelijkheid, was daar een onderdeel van. Op dit ge baar moést de Britse regering wel ingaan. Zelfs al zou haar moeite vergeefs kunnen zijn. Engeland wenste tot dusver slechts onafhankelijkheid te verlenen bij zekerheid dat de niet-blanken na verloop van tijd dezelfde rechten zouden krijgen als de blanken. De Rhodesische regering, die slechts het merendeel van de blanke min derheid vertegenwoordigt, weigert de niet-blanke meerderheid gelijke rechten in het uitzicht te stellen. Zij wil nu blijkbaar in een verdrag ga ranties geven tegen een terugkomen op dat vraagstuk van de rechten van de niet-blanke meerderheid. Als dat betekent, dat niet getornd zal worden aan de rechten die deze meerderheid nu heeft, zal de reis van Wilson op een mislukking uit- Succes kan zij slechts hebben, wan neer in bedoeld verdrag wordt vastgesteld, langs welke weg de niet-blanke meerderheid in het bezit van haar volledige politieke rechten wordt gesteld. Vervolgens zakte hij in een en overleed. De buur vrouw belde meteen de politie op. „Maar toen herinnerde zij zich de naam van de moorde naar niet meer", zo ver klaarde een agent die de telefoon opnam. „Zij pie kert zich suf", aldus de agent. •t gebit stevig op zijn p! ordt geheel verwijderd het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de ploat. Het vormt een zacht, beschermend loagje tuisen gebit en gehemelte en doet hef gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en ^lachen alt met natuurlijke Dus geen angif meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid donk rij OENTOFIX. WINNIPEG De mensen moesten meer kruipend en krieu welend gedierte eten, vindt de heer Ben Berck. scheikundige, verbonden aan het landbouw proefstation te Winnipeg in Cana da. In een rede voor leden van het Canadese instituut voor voedings techniek merkte hij op: „Entomo logen schatten dat een acre (2/5 hectare) land meer insectenpro- teine dan vleesproteine kan ople veren. Als men aanneemt, dat vele van de meer dan 600.000 soorten insecten voedsel of ge neesmiddelen kunnen verschaffen, rest slechts de vraag, hoe men ieze proteine kan oogsten." Berck betoogde, dat de welva- ende Noord-Amerikanen te rade moeten gaan bij de voorbeelden <n Azië en Afrika, waar de men sen poppen van zijdewormen, rupsen, krekels, sprinkhanen, mie ren en torren eten. Naarmate de wereldbevolking toeneemt", zei hij, „zullen de ge bieden waar voedsel wordt ge- oroduceerd, verminderen en zal ■ie behoefte aan nieuwe voedings middelen meer aan de dag tre- Berck vertelde, dat reeds een bescheiden begin is gemaakt en vervolgde: „Bij velen in onze welvaartsmaatschappij wekt de gedachte aan het eten van insec ten walging op, maar insecten zijn tenslotte arthropeden (geleedpoti- gen), verwant aan de schaaldie ren, zoals kreeften, garnalen en krabben, die door velen als deli catessen worden beschouwd. „Ook mosselen, oesters, lampreien, inktvissen, kikkerbilletjes, truffels en paddestoelen, die tot. de schim mels behoren, worden zeer ge waardeerd." Verkouden? op HilHJrT.Tll Rillerig Onprettig? %Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. 6/3 ASPRO'

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11