Rood China tracht een oorlog te vermijden Adenauer verloor het laatste grote gevecht ONDANKS DREIGEMENTEN VAN PEKING Meer respect macht van Amerika voor STRAKS OOK PARTJVOORZITTER-AF Partij staat aan de kant van Erhard Israël laakt in de V.N. Russisch antisemitisme Alkmaarse huisvrouw werd ter plaatse overtuigd h t een hij B DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 De EEG 17ERSCHILLEND wordt gedacht over de verklaring, die minister Couve de Murville gisteren in het Franse parlement heeft afgelegd. Sommigen noemen haar een defi nitieve slag voor de EEG (Europese economische gemeenschap). Anderen menen dat door het stug ger worden van Frankrijk de vijf partners het gemakkelijker eens kunnen worden over een toekomsti ge koers. De minister heeft echter niets nieuws verteld. Slechts blijkt dat generaal de Gaulle nog niet van mening is veranderd. Frankrijk wil deelnemen aan be sprekingen op regeringsniveau om de crisis in de EEG op te lossen. De partners menen, dat zulks in de ministerraad van de EEG kan gebeuren. Zij vrezen, dat toegeven aan Parijs een precedent zou scheppen, dat tot uitholling van het verdrag van Rome kan leiden. De vraag is evenwel, of men de zaken nog lang op hun beloop kan laten. Maandag vergadert de ministerraad opnieuw zonder Frankrijk. De Vijf hebben dan gelegenheid een geza menlijk antwoord op deze vraag te geven. Duidelijk is, dat de kwestie met Frankrijk op korte termijn uitge praat moet worden. In welk „kader" dat gebeurt is van minder belang. Zolang niet duidelijk gezegd is, waar men wederzijds aan toe is, kan niet worden gezegd, dat het einde van de EEG in zicht is. PEKING Ondanks de drei ging en het oorlogszuchtige ka rakter van recente verklaringen van de Chinese regering over in ternationale zaken, streven Pe king's politici er toch naar een groot conflict met de Verenigde Staten te voorkomen. China ver heugt zich erover, dat Noord- Vietnam de klappen kan opvan gen van een strijd op Aziatisch grondgebied, die de Amerikanen intensief bezig houdt. Het ver heugt zich ook over de onder linge twisten tussen India en Pa kistan en Indonesië en Maleisië. De kans echter, dat China zelf handelend zal optreden in een van deze conflicten is op het ogenblik uiterst gering. Daar zijn verschillende redenen voor. De communistische regering, die deze maand haar zestiende ver jaardag vierde, heeft het veel te druk met projecten ter verbetering van landbouw, industrie en tech niek. Zij vindt in de record-oogst van dit jaar een grote stimulans om met verdubbelde kracht aan de ver wezenlijking van haar plannen te werken. Wanneer binnen twee jaar een verbetering in de le vensstandaard kan worden bereikt, zou het tegenwoordige regime zowel in binnen- als buitenland belangrijk aan prestige winnen. Militaire inves teringen zouden die plannen alleen in de war sturen. Het heeft er ook alle schijn van. dat China thans de Amerikaanse leger macht meer vreest dan in het verleden het geval was. Het optreden in Viet nam van de Amerikanen heeft daartoe ook bijgedragen. Er wordt minder ge sproken over „papieren tijgers", hoe wel de doctrine van Mao, dat het Ame rikaanse imperialisme ten dode opge schreven is, nog steeds opgang maakt. Een van de grootste problemen, waarop men stuit bij de analyse van de buitenlandse politiek van de Chine- is de onzekerheid over het feit in hoeverre de regeringsleiders zelf gelo- wat zij zeggen. Kunnen ze bepaal de waarheden, die in flagrante tegen spraak tot de theorieën van Mao zijn, aanvaarden. GEEN HAAT Vele Chinese leiders met onbetwist baar intellect schijnen de berichten, dat de Vietcong in Zuid-Vietnam thans terrein verliest, dat de Amerika nen door de Vietnamese bevolking niet gehaat worden en dat de meerder heid van het Amerikaanse volk de Vietnamese politiek van Johnson steunt, niet te kunnen geloven. China'; gecensureerde pers publiceert alleen maar kritiek op Johnson, overwinnin gen (werkelijke of gefantaseerde) van de Vietcongtroepen en incidenten, die het groeiende anti-Amerikanisme in Zuid-Vietnam moeten aantonen. Naar men beweert mogen de toppolitici juis ter over de toedracht van verschillen de zaken worden ingelicht dan het volk. Een feit blijft echter, dat er zelfs op het hoogste niveau tussen Peking en Washington een aanzienlijke hoe veelheid misverstanden bestaat. Buiten enige twijfel staat de van China, dat Amerika voortdurend zoekt naar een voorwendsel het Chine se vasteland aan te vallen. De minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen Ji, toonde in een emotionele uit barsting tijdens een persconferentie met buitenlandse correspondenten en kele dagen geleden, hoe groot die vrees is. Zijn woorden waren scherp. Jk hoop, dat de Amerikanen morgen China binnenvallen. We zullen ze verr nietigen." De toon was dievan uitdager, maar men kon toch ook angst en hulpeloosheid bij hem waar- LUCHTOORLOG Dat was begrijpelijk. China's positie leent zich niet voor een uitdaging aart de Verenigde Staten. China's Volksbe- 'rijdingsleger en de miljoenen arbei ders en boeren in de volksmilitie-een heden zijn getraind voor een wijze oorlogvoering, waaraan de Ameri kanen naar alle waarschijnlijkheid niet zullen beginnen. Waarvoor de Chi- n het bangst zijn is de oorlogvoe ring in de lucht. Zij zijn in dit opzicht te slecht uitgerust om een krachtme ting met vertrouwen tegemoet te kun nen zien. Deze vrees is misschien aangewak kerd door de vluchten van de U-2 onbestuurde herkenningstoestellen, waarvan een aantal is neergeschoten en thans in het militaire museum van Peking tentoongesteld wordt. Men heeft onlangs een aantal voorzorgs maatregelen tegen aanvallen uit de lucht getroffen, zoals het opstellen van anti-luchtdoelgeschut bij bruggen en andere mogelijke doelen en de camou flage van bepaalde gebouwen en instal laties. China's onvermogen om belof ten aan bondgenoten zoals Noord-Viet- nam na te komen vormt een bron van ernstige zorgen. Aziatische en Oosteu- ropese diplomaten, die onlangs aan een banket aanzaten ter gelegenheid van het bezoek van het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodum Sihanoek, konden een glimlach niet onderdruk ken toen president Lioe-Tsjau-tsii op nieuw Chinese steun voor zijn zuidelij ke vriend beloofde. „Ik wil graag van de gelegenheid gebruik maken", aldus de Chinese pre sident. „te herhalen, dat wanneer de Amerikaanse imperialisten hun zucht naar oorlog zouden durven uitbreiden tot het vredelievende koninkrijk Cam bodja. wij onze Cambodjaanse vrien den alle mogelijke steun en bijstand zullen verlenen. Zowel voor- als tegen standers van de Chinese volksrepu bliek weten, dat wij ons woord altijd gestand doen." van Rainer Barzel (links van hem op de foto) de jonge leider van de CDU-CSU-fractie in de Bondsdag. DISCREDIET Bij gebrek aan rechtstreekse en concrete hulp Noord-Vietnam con centreert de Chinese regering zich thans op politieke acties over de gehe le wereld om de Verenigde Staten in discrediet te brengen en de internatio nale druk op de Amerikanen om Viet nam te verlaten, te vergroten. Maar schalk Tsjen-Ji heeft in ziin persconfe rentie duidelijk laten uitkomen, dat hij tijdens zijn rondreis door Afrikaan- landen sterk aangedrongen had op verschillende politieke maatregelen te gen Amerika. Een daarvan was een verzoek aan deelnemers aan de komende Afro-Aziatische conferentie in Algiers het imperialisme van de Ver. Staten openlijk te veroordelen. De maar schalk zei. dat als de conferentie niet bereid was dit te doen. zij moest wor den uitgesteld. Verschillende landen stonden erg terughoudend ten opzichte van de door China geëiste resolutie, hoewel ze wel bereid waren het impe rialisme in het algemeen te veroorde len. Dit was echter voor China niet aanvaardbaar, aldus Tsjen-Ji. De minister van buitenlandse zaken maakte ook duidelijk, dat China er bij veel landen op aandringt de Ameri kaanse hulp te verwerpen en alle over- kwestie Vietnam betreft drong hij er bij zijn Afrikaanse en Aziatische colle ga's op aan pogingen om te bemidde len of vrede te sluiten volledig te nege- Het is zeer de vraag in hoeverre China zijn hoop kan vestigen op Afri ka, waar zijn eigen politiek even wisse lende successen boekt als die van de Amerikanen of op Azië, waar zijn nlannen de laatste tijd niet zo ge staagd zijn. Redenen te meer voor de Chinese regering haar bemoeienissen in de binnenlandse aangelegenheden te vergroten en een betere op te bouwen. BONN Het is zeker, dat de dan 90-jarige dr. Konrad Ade nauer op het C.D.U.-partijcongres dat het volgend jaar ongeveer in maart zal worden gehouden, niet meer herkiesbaar zal zijn voor de functie van partijvoorzitter. De „grand old man" der na-oorlogse Duitse politiek, die op 19 september jl. nogmaals en met grote meerder heid werd herkozen als Bondsdaglid voor de kieskring Bonn, zal bij accla matie worden benoemd tot ere-voor- zitter der partij, die hij in 1949 hielp stichten. De C.D.U. heeft tezamen met haar Beierse zusterpartij, de Christelijk- Sociale Unie, vijf achtereenvolgende Bondsdagverkiezingen gewonnen, in 1957 zelfs met absolute meerderheid. Expositie van door nazi's verzamelde kunstwerken MüNCHEN In de Beierse hoofdstad zijn twaalfhonderd door de nazi's verza melde kunstwerken bijeengebracht. Er zijn schilderijen onder van Titiaan. Tin toretto en Cranach de Oudere. Doel de expositie is. de kunstwerken ove dragen aan musea en openbare instellin gen. Het betreft alleen kunstwerken, die niet door hun vroegere eigenaars zijn opgeëist en waarvan wordt aangenomen, dat zij op legale wijze door Hitier en Göring zijn gekocht. beruchte geheime organisatie Ku Klux Klan, is als getuige afgewezen door de commissie van het Amerikaanse Congres. Klan, Een stuwdam in aanbouw in com munistisch China. Aangenomen wordt, dat de Chinezen thans de voorkeur geven aan de opbouw van hun land en niet aan een oorlog, die het werk van zestien jaar teniet schenkWQ t «w ]fpS«schenk^[^Bi Sowjetunie valt zionisme aan NEW YORK In de sociale commissie van de Verenigde Na ties heeft de ambassadeur van Israël, Michael Comay, scherpe kritiek geuit op de Sowjetunie. De Joden daar leven onder zware druk en worden beroofd van faci liteiten om hun godsdienst, tradi ties, faal en literatuur te behou den. De ene synagoge na de an dere wordt gesloten. Bijbel bedenboeken mogen niet gedrukt worden en er mogen geen rabjj- nen worden opgeleid. Comay lanceerde deze aanval tijdens een discussie over een voorgesteld verdrag, waarin rassenonderscheid apartheid worden veroordeeld, wordt echter slechts heel in het alge meen over apartheid gesproken. Ame rika en Brazilië kwamen dan ook met een amendement, waarin in het bijzon der het antisemitisme werd veroor deeld. De Sowjetunie antwoordde met een «igen amendement waarin het nazis me, het neo-nazisme en het zionisme veroordeeld werden. Amerika stelde dit voorstel aan de kaak als een poging om het zionisme op een lijn te «tellen met het nazisme. De Israëlische ambassadeur erkende dat er door de Sowjetunie in de laatste tijd een aantal „positieve ge baren" zijn gemaakt, maar er is geen fundamentele wijziging gekomen in de Russische politiek ten opzichte van de Joden. Het is hen niet toegestaan een volledig Joods leven te leiden, of naar Israël te emigreren. De Russische afgevaardigde V. N. Tsjikwadze verwierp de opmerkingen van Comay. Hij noemde diens verkla ring „onwaardig en beledigend." Uit eindelijk kwam het Russische amen dement niet aan de orde. omdat het Amerikaanse amendement om veroordeling van antisemitisme op te nemen verworpen werd met 82 tegen 12 stemmen. Nederland en België schaarden zich aan de zijde van de Amerikanen. Hertog van Windsor weer in ziekenhuis NEW YORK De hertog van Windsor is dinsdagavond in New York in een ziekenhuis opgenomen om een behandeling te ondergaan aan het netvlies van zijn rechteroog. Een woordvoerder van het ziekenhuis, het Columbia presbyterian medical centre, zei dat de behandeling geen operatie genoemd kan worden. die een onderzoek instelt naar de Klan. Shelton weigerde ook gisteren op vra gen te antwoorden. Hij kreeg daarop de waarschuwing, dat maatregelen tegen hem kunnen worden genomen wegens belediging van het Congres. Protesttelegram Zionistenbond aan Rusland AMSTERDAM De Nederlandse Zionistenbond heeft aan de Russische ambassadeur in Nederland een tele- Igram gestuurd, waarin wordt gepro testeerd tegen het indienen door de Sowjetunie van een amendement op een resolutie, die door Amerika bij de Ver. Naties is ingediend. In deze resolutie worden het anti-semitisme ;en het Nazisme veroordeeld. De Sow- I jetunie wil in de resolutie ook het (woord Zionisme opgenomen zien. Te gen het op één lijn willen stellen van het Zionisme en het anti-semitisme en het Nazisme maakt de bond ernstig (bezwaar. Een afschrift van het tele gram. dat is ondertekend door de voorzitter van de bond, de heer J. S. van der Hal. is gestuurd aan minister Luns met daarbij het verzoek dat de Nederlandse regering zich ook tegen aanneming van het Russische amen dement zal verzetten. Ook het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap heeft een protestte legram over dit amendement aan de Russische ambassadeur gestuurd. Er wordt een dringend beroep op de Russische regering gedaan dit ar dement terug te nemen. Ter plaatsewas thuis bij me vrouw C.M. Rooyakkers, Ver dronken Oord 40 in Alkmaar. Daar zag zij hoe een Sunil team haar was deed en... hoeveel witter die werd. Dank zij de waskracht van V onvermoeibare Sunil-sop! Daarin wordt alles witter. Ook uw nylon! Dus... wacht geen week meer, zie het zelf: Sunil met ultra- waswerking geeft het hóógste wit I I Een Amerikaanse stu dent uit Iowa heeft giste ren onder grote belang stelling zijn oproep voor de militaire dienst ver brand. Hij zei dat hij dit deed omdat hij „iets moest doen". De student. Steve Smith (20), ver klaarde, dat de Ameri kaanse politiek in Viet nam immoreel is en „ik voel me immoreel als ik toekijk en mijn mond hou". I Woensdag is in Lübeck een nieuwe auto- en per- sonenveerboot te water gelaten, dat Tor Anglia week tussen Göteborg en Immingham aan de Brit se oostkust en naar Am sterdam. werd gedoopt. Het schip r Prins Felix Joessoepof meet 8.000 brt, is 138 meter lang en 21,50 me ter breed. Het biedt plaats aan 980 personen en 300 auto's, en kan een snelheid van 23 knopen behalen. In maart vol gend jaar moet de Tor Anglia in de vaart ko men, twee maai per heeft tegen .de Ameri kaanse televisiemaat schappij een aanklacht ingediend omdat de CBS in een televisiedrama over de moord van Ras- poetin, dat in 1963 werd uitgezonden, zijn naam zonder toestemming had gebruikt en inbreuk op zijn privé-leven had ge maakt. In het stuk a gezegd, dat de moord op de monnik destijds uit oogpunt van politieke rechtvaardigheid was ge pleegd. Joessoepof, een Rus, houdt nu vol dat hij Raspoetin alleen heeft vermoord omdat hij walgde van diens uit spattingen. Van de CBS eist hij anderhalf mil joen dollar schadevergoe ding. (Van onze correspondent) De C.D.U. heeft de jongste algeme ne verkiezingen in Westduitsland ge wonnen met de beeltenis van prof. Ludwig Erhard. De stembus-overwin ning was zijn persoonlijke zege. De Westduitse kiezer ziet in prof. Ludwig Erhard de leider der Christendemo- kraten. Pas toen de moeizame onder handelingen begonnen over de forma tie van een regeringscoalitie bleek hem, dat prof. Erhard toch blijkbaar niet de Christendeniokratische leider was, maar dat Konrad Adenauer zijn uiterste best deed om prof. Erhard naar zijn pijpen te laten dansen. De oude heer heeft met middelen, die niet altijd even fijn waren, Er hard tegengewerkt. Het was waar schijnlijk de verrassing van zijn le ven, dat de overgrote meerderheid der C.D.U.-C.S.U. daarbij niet achter hem stond. Dr. Adenauer heeft, als partijvoorzitter, zijn laatste grote ge- vecht verloren. De leiding is hem daarbij uit handen gegleden en zijn aflossing in het begin van het volgend jaar is alleen nog maar een kwestie van formaliteit. De meerderheid der C.D.U.-C.S.U. volgde prof. Erhard en niet Konrad Adenauer. Geweigerd Twee jaren geleden heeft prof. Er hard geweigerd om als tegencandidaat tegen dr. Adenauer op te treden, toen het er om ging een partijvoorzitter te kiezen. Waarschijnlijk is dit een tak- tische fout geweest. Erhard is onge twijfeld de kandidaat met de meeste kansen op het C.DU.-partijvoorzitter- schap, maar er zijn ook nog anderen in de running. Een van hen is de secretaris-generaal der partij, de oud minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, dr. Hermann Joseph Dufhues. Enkele jaren geleden werd al ver wacht, dat Dufhues te gelegener tijd op de partij troon zou worden gehe ven. Maar Dufhues is geen populair man. Hij is ambitieus en het is de vraag, of hij er genoegen mee zal nemen om op achtergrond de rol van C.D.U.-partijchef te spelen. Vermoe delijk wil Dufhues minister worden, hetzij in de federale regering in Bonn, hetzij wederom in de „landelijke" regering van Noordrijnland-Westfa len, waar het volgend jaar Landdag verkiezingen zullen worden gehouden. Dufhues is binnen de partij echter ook een machtige man: hij heeft de Westfaalse partijvleugel achter zich. Barzel Dicht op Dufhues' hielen zit echter de 41-jarige „bright young man" der C.D.U., dr Rainer Barzel, fraktieleider in de Bonsdag en een der centrale figuren der partij. Hij is de man in wie het merendeel der Christen-de- mokraten hun hoop voor de toekomst zien, zelfs reeds als kanselierskandi daat voor 1969, wanneer prof. Erhard 71 jaren zal zijn, wat het hoogst- onwaarschijnlijk maakt, dat hij dan nogmaals kandidaat zal zijn. De ver moedelijke benoeming Van de socia list Helmuth Schmidt tot S.P.D.-kan selierskandidaat voor 1969 maakt de aanwijzing van dr. Barzel tot C.D.U.- C.S.U.-kanselierskandidaat vrijwel on vermijdelijk. Het is derhalve moge lijk, dat Barzel al veel te veel aan zijn hals heeft en er de voorkeur aan zal geven geen partijvoorzitter te worden. Anderzijds is het partijvoor zitterschap vermoedelijk het beste platform om eenmaal de opvolger van prof. Erhard te worden. Een derde kandidaat is de minister voor volkshuisvesting, Paul Liicke, maar die heeft al laten weten, dat hij geen interesse voor het partijvoorzit terschap heeft. Zo ziet het er naar uit, dat deze baan begin volgend jaar voorlopig aan prof .Erhard zal blijven „hangen". Meisje stapt na vliegramp rustig uit het wrak MANILLA Een Philippijns ver keersvliegtuig met 35 passagiers en drie bemanningsleden aan boord is gisteren kort na het opstijgen van het vliegveld van Manilla neergestort en in brand gevlogen. Aanvankelijk vrees de men dat een groot aantal mensen was omgekomen, maar door snel in grijpen van reddingsploegen konden alle inzittenden op een na gered wor den voordat het vuur het wrak om sloot. Alle overlevenden en zes red ders liepen verwondingen op. Van slechts twee gewonden is de toestand ernstig. Het toestel raakte een kazerne van de luchtmacht en kwam terecht in open veld. Het brak in drie stukken. Een klein meisje stapte als eerste rus tig naar buiten. Tjsombe niet achter regering van Kiniha LEOPOLDSTAD Tsjombe heeft gisteren tegengesproken dat hij zijn volledige steun zou hebben toegezegd aan de regering Kimba, zoals gister ochtend door de Kongolese radio en verscheidene kranten in Leopoldstad was beweerd. In een communiqué zegt Tsjombe. dat het bezoek van het politieke bureau van zijn partij, de Conaco, aan Kimba van dinsdag een beleefdheidsbezoek was. Tijdens het onderhoud is geen sprake geweest van eventuele steun van de Conaco aan een minderheidsregering. „Het politieke bureau van de Conaco blijft bij zijn standpunt, elke deelneming van de Conaco aan deze regering te verwerpen omdat deze gevormd is met voorbijgaan aan de meest ele mentaire regels van democratie, aldus Tsjombe. Waarom niet de dunste gasaansteker ter wereld? SILVERMATCH FIRST CLASS Ui LJ Plot jbO

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5