Nieuwe Leidse Courant Instructies schieten worden herzien Yleesprijzen: Geen akkoord bereikt Instelling bij de wet van een Haagse Rijnmond'? Wilson wil naar Rhodesië vliegen UITGERUST! „Slachtoffers zijn er aan twee kanten' al Erhard herkozen Sterrekundigen tuurden tevergeefs Commentaren UITGAANSPAKJE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sttntvêstlgh it ghebltvan mijn hart m feghenspoeH" Donderdag 21 oktober 1963. 46ete jaargang Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend hier en da*r mist en plaatselijk nachtvorst. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde middagtemperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 Geen algemene verruwing in optreden politie Scholen en kippenfarm voor Siciliaans dorp pagina Kernmerk Adenauer verliest laatste grote gevecht pagina 5 Rood-China tracht oorlog te vermijden pagina 5 Strijd om een kwart miljoen: spel met effecten pagina 9 Lest best in Mannheim pagina 9 Barbra's dure stem gratis in uw huiskamer pagina Ethergolven Zes eredoctoren, in Amsterdam een plechtigheid waaraan ook van daag op de pagina Kernmerk alle aandacht besteed wordt. Na de plechtige senaatszitting poseerden met de Koningin voor de fotografen v.l.n.r Gibson Parker (vertegen woordiger van Paul G. Hoffman), premier E. Jonckheer, ds. Martin Luther King, prins Bernhard, prof. Jacques Ellul en de heer C Rijns- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is volgens minister Samkalden justitie) geen enkele aanleiding om, op grond van ongelukkige voorvallen in het recente ver leden, te spreken van een algemene verruwing in het optreden van de politie. Er hebben zich ontsporingen voorgedaan, maar het ging daarby om individuele gevallen, verklaarde de minister gistermiddag tijdens het openbare begrotingsoverleg in de Tweede-Kamercommissie voor justitie. Bij die gelegenheid brachten Ka merleden van alle part yen het soms noodlottige gebruik van vuurwapens door de politie ter sprake. De VVD- er Berkhouwer weet dit mede aan Oud-gezant richt een chartermaatschappij op (naast MAC en Schrei- ner) pagina 11. Sarah Churchill komt Edison voor wijlen haar vader in ontvangst ne men. Méér over Chur chill eveneens op pa- Tip voor Vondeling: ontsla een staatssecre taris en verdien 63 mille pagina 11- "MfJl ill? ill wMfÈ k i' i ,.En hoe staat het met uw proces?" Slagers komen met „tegencijfers" (Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Hoge ambtenaren van de direct ie prijzen van het mi nisterie van economische zaken heb ben gistermiddag een langdurig ge- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Westerhout wil voor wat betreft de bestuurlijke vormgeving van agglo meraties een actiever beleid voeren BONN Prof. Ludwig Erhard is gistermiddag door de Bondsdag tot Bondskanselier gekozen. Hij kreeg 272 van de 487 uitgebrachte stemmen. Er werden 200 stem men tegen hem uitgebracht. Vijf tien afgevaardigden stemden blan- Oud-bondskanselier Adenauer, die zich vaak kritisch over Erhard heeft uitgelaten, was de perste die hem met zijn verkiezing gelukwenste. De coalitie van ohristen-demoncraten (met inbegrip van de CSU, de Beierse zusterpartij! en Vrije Democraten be schikt in de Bondsdag over 294 zetels, de sociaal-democratisohe oppositie over 202 zetels. dan de vorige minister van binnen landse zaken mr. Toxopeus. Hij denkt daarbij met name ook aan de Haag se agglomeratie, zo bleek gisteravond uit mededelingen van de bewinds man tijdens het openbare begrotings overleg in de Tweede-Kamercom missie voor binnenlandse zaken. De Haagse agglomeratie rangschikte hij onder de gevallen waarin naar het oor deel van de regering een bovengemeen- telijk bestuursorgaan op z'n plaats zou zijn. hoewel het proviciaal bestuur van Zuid-Holland en de betrokken gemeen te besturen in meerderheid daarvoor niet voldoende aanleiding aanwezig achtten. Daarom zal eerst diepgaand overleg worden gevoerd alvorens tot eventuele instelling van zo'n bestuursorgaan bij de wet zou worden overgegaan. Een eer- sprek gehad met vertegenwoordigers van het bedrijfschap voor het slo persbedrijf en de federatie van de slagerspatroonsbonden over de vlees- prijzen. Dit gesprek, dat van drie uur tot kwart voor zes duurde, heeft niet tot overeenstemming geleid. Het beraad zal de volgende week vrijdag worden voortgezet. Zoals, bekend, heeft het miitfkberie van economische zaken de slagers voor het gesprek van gistermiddag uitgeno digd omdat uit cijfers van de econo mische controledienst van de afge lopen twee jaren zou zijn gebleken dat lang niet alle slagersbedrijven de prijs dalingen op de veemarkten aan de con sument doorberekenen of dit, indien deze prijsdalingen van langduriger aard zijn. zeer traag doen. Ook het Consumenten Contact Orgaan is dezer dagen tot een dergelijke conclusie ge komen, waarbij op basis van grafieken geconstateerd werd dat de winstmarge i'an de slagers sinds 1962 geleidelijk j groter is geworden. Verweer de wapeninstructies, die zijns in ziens te ruim en niet op de praktijk ingesteld zijn. „Met alle respect voor de politie: die droeve gevallen van de laatste tijd hadden niet mogelijk moeten zijn". Andere sprekers zoch ten de oorzaak meer in tekortkomin gen in de mentale training van het politiepersoneel en in het gebrek aan schietvaardigheid. Met de heren Toxopeus (lib) en Van Rijckevorsel (kath.v) was minister Samkalden het eens, dat zelfs de meest waterdichte wapeninstructies de mo gelijkheid van een fatale afloop niet uitsluiten. Tenzij men het gebruik van vuurwapens door de politie zou willen verbieden, maar daartoe meende de bewindsman niet te kunnen overgaan. In bepaalde gevallen moet geschoten kunnen worden. Dat neemt niet weg dat aan de instructies grote zorg dient te worden besteed. Voor de rijkspolitie zullen spoedig nieuwe instructies wor den vastgesteld. Deernis streekplan was een van de motieven om de hele problematiek weer aan de orde WD-fractieleider mr. Geertsema, bur- iici gem«!ster van Wassenaar, waarschuwde j Jongen op de vêe'markten"wordên"niét dat de overheid de situatie alleen maar verslechtert als ze van bovenaf zondere bestuursvorm oplegt aar bied waar de gemeenten goed met elkaar samenwerken. De staatssecretaris beloof de elk geval op z'n eigen merites te zullen beoordelen. Er zijn echter geval len waarin de overheid, los van de me ning van provincie- en gemeentebesturen, haar eigen verantwoording moet laten spreken. De Haagse agglomerat; zo'n geval kunnen zijn. De Ruyter-De Zeeuw, dat ste gesprek met G.S. van Zuid-Holland Haagse agglomeratie binnen afzienbare heeft reeds plaatsgevonden. Het voor tijd een bovengemeentelijk bestuur?* de Haagse agglomeratie ontworpen gaan moet komen. Na bezoek aan Britse Koningin: LONDEN Wilson wil naar Rho desië in een laatste poging, een eind te maken aan de crisis als gevolg van het streven van de blanken in deze kolonie naar het eenzijdig uit roepen van de onafhankelijkheid. In Londen meent men, dat het be zoek van de Britse premier (gister avond) aan koningin Elisabeth, ver band hieldmet deze voorgenomen missie. Wilson behoeft de goedkeuring van de vostin voor elke buitenlandse reis. Het nieuws over de missie van Wilson werd bekend, nadat premier Ian Smith van Rhodesië hem had ge vraagd, een van staatmanschap ge tuigend gebaar te maken. In ruil voor onmiddclijke onafhan kelijkheid stelde Smith voor, een ver drag te sluiten, waarin Rhodesië ga randeert dat het de grondwet van 1961 zal eerbiedigen. Wanneer Rhodesië dit verdrag zou schenden, zou inter ventie van Britse zijde gerechtvaar digd zijn. Smith stelt min of meer het ultimatum, dat Rhodesië eenzijdig de onafhankelijkheid zal uitroepen, als Engeland niet tot verlening ervan overgaat. Wilson heeft gisteren een „interirn"- boodsohap aan Smith gezonden met de mededeling dat vandaag een uitgebrei dere boodschap zou worden gestuurd. Vervolgens begaf Wilson zich naar ko ningin Elisabeth Er is niet medegedeeld, waarom de premier naar de Koningin was gegaan. De conservatieven beweren intussen, dat het voorstel, dat de Britse premier naar Rhodesië zou gaan, van hem afkomstig Zij hebben het aanbod van Smith toe gejuicht. In het door de Rhodesi9che pre mier aangeboden verdrag zouden garan ties moeten worden opgenomen voor een onbeperkte handhaving van de bestaan de Afrikaanse rechten. traag aan de consumenten door berekend, teneinde sterke prijsschom- melingen te voorkomen, zo wordt gezegd. Verder wijzen de slagers er op dat de vaste bedrijfskosten de laatste jaren sterk zijn gestegen, terwijl het praktisch niet mogelijk is deze op te vangen uit produk- tieverhoging per man, hetgeen in de in dustrie veel gemakkelijker is dan in de detailhandel. De heer H. de Mooy, voorzitter van de federatie der sJagerspatroonsbon- den, deelde ons mee dat de federatie en het bedrijfschap inmiddels hebben besloten binnenkort cijfermateriaal te zullen publiceren, op basis waarvan de conclusies van het CCO zullen worden weerlegd. „Dat is niet moeilijk", aldus de heer De Mooy, die verklaarde dat het georganiseerde slagersbedrijf tot deze stap gedwongen is omdat door de regelmatige publikaties van de consu mentenorganisaties het vertrouwen van de consument in de slager wordt ondermijnd. De door het CCO gepu bliceerde cijfers noemde hij „ondes kundig en onwaardig". Maatregel Naar in departementale kringen ver luidt, overweegt minister Den Uyl (eco nomische zaken) maatregelen-op-korte- termijn, indien zijn ambtenaren met de slagerspatroons niet tot overeenstemming kunnen komen. Daarbij zou hfj zelfs niet het door hem aan de commissie consu- mcntenaangelegenheden van de SER ge vraagde advies over de vleesprijzen- materie willen afwachten. Sommige ingewijden spreken van de mogelijkheid van een winstmarge-be schikking, anderen menen dat de minister de voorkeur zal geven aan een bespoedi ging van het plan om regelmatig richt prijzen voor de meest gangbare soorten vlees ten behoeve van de consumenten te publiceren. Of een en ander in de prak tijk goed zal werken is evenwel nog een open vraag, omdat de kwaliteit van vlees verschillend kan zijn dat er in één bepaalde soort wel tien a twintig prijzen mogelijk zijn. Daardoor is tevens een ef fectieve controle zeer moeilijk. (Hoe bet Produktschap voor vee en vlees over de hoge vleesprfjzen denkt, vindt men op pagina 11) Uitgeslapennéén... in Wassenaar en Amsterdam zijn geval len! in Amsterdam, waar een man in een politiesabel liep, trad de betrokken agent volkomen passief op). Slachtoffers waren er aan beide kanten, ook aan die van de politiedienaren. Het zegt toch wel wat dat de Wassenaarse agent die het dode lijk schot loste, nog niet kon woren ge- De bewindsman speelde met de ge dachte om ter bestudering van de ver houding tussen politie en burgerij in ons land een speciale commissie in het leven te roepen naar het voorbeeld van de Engelse Royal Commission for Police. Hij ontkende, dat bij de rijkspolitie aan het onderhouden van schietvaardigheid niet voldoende aandacht zou worden be- Komeet is zoek UTRECHT Ongeveer 75 sterre kundigen en studenten hebben j vanmorgen in alle vroegte tever- geefs door de kijkers van de Utrechtse sterrewacht getuurd om de nieuwe komeet „Ikeya-Seki" te ontdekken. De komeet zou vol gens de berekingen vanmorgen goed zichtbaar hebben moeten zijn. Gisterochtend heeft men de komeet even min waargenomen, omdat er toen net op het kritieke moment een mistbank boven de horizon hing. Vanochtend was het ook een beetje mistig, maar daar aan schrijft men het niet toe, dat men de „Ikeya-Seki" niet heeft ontdekt. Drs. M. J. H. de Groot, wetenschappelijk medewerker van de sterrenwacht, zei ons vanmorgen dat men aanneemt dat er iets met de komeet is gebeurd, waar door zij onzichtbaar is geworden. De komeet kan bijvoorbeeld in een baan om de zon zijn gekomen, uit elkaar zijn gevallen of op de zon te pletter zijn geslagen. Maar wat er precies aan de hand is, zal eventueel pas kunnen worden vastgesteld als men beschikt over de resultaten van de waarnemin gen die over de gehele wereld zijn ge daan. De sterrewacht in Leiden heeft vanmor gen geen waarnemingen kunnen doen omdat de „Ikeya-Seki" zich volgens de berekeningen zo dicht bij de horizon zou bevinden, dat de grote kijker niet kon worden gebruikt. Buitenland zag iets meer Japanse astronomen hebben de komeet goed kunnen waarnemen. Ook uit de Sowjetunie, Nieuw-Zeeland en Austra lië worden waarnemingen gemeld. In Honoloeloe, waar men ook al met wolkenvelden had te kampen, zagen medewerkers van het Lick-laborato. rium kleine stukken van de kop van de komeet afbreken, toen hij in de baan om de zon terecht kwam. Het observatorium in Koerasjiki (West- Japan) heeft de komeet helderder dan de volle maan gezien, toen hij de zon op 275.000 km afstand passeerde. Er wa ren geen aanwijzingen, dat de komeet uiteenviel. Men kon 2t, uur lang naar hem kijken. In Parijs heeft men niets kunnen zien door de bewolking en in Londen was het te nevelig. BELEVEN Hadden diegenen dit nog eens mogen beleven die destijds, nu vijfentachtig jaar geleden, de Vrije Universiteit in het leven hebben geroepen zo kon men telkens horen bij de stralende jubileumviering van gisteren. Die volle zaal van het Concertge bouw, die lange rijen van docenten die reeks van eredoctoraten waarmee de Universiteit toch ook zichzelf eer de, niet in de laatste plaats die ruime en hartelijke belangstelling uit ons Koningshuis het was, om het paradoxaal uit tc drukken voor een instelling die tot grootheid was ge komen om er klein van te worden. Zij die destijds begonnen, hadden de zekerheid van deze groei niet van node om in het geloof te doen wat ook op het terrein van de weten schap hun hand vond om te doen De dankbaarheid van het geslacht van nu zal te inniger zijn om hetgeen het mocht en mag beleven. ZELFDOENERS Op de aansporing van minister Von deling tot ons allen, de regering pos ten en plaatsen aan te wijzen waarop kan worden bezuinigd, valt in kri tische zin wel wat te zeggen. Er zit echter ook de juiste erkenning in, dat de democratie het staatsbestel is van ons allen als zelfdoeners, In een dictatuur komen de burgers er niet aan te pas. Ze mogen alleen toe juichen. Maar democratie is zelf werkzaamheid, is de zaken maar niet overlaten aan een overheid, maar is zelf zijn aandeel nemen, ook in de zaken van de Staat. Voor de democraat is de Staat dan ook geen wezensvreemd element, geen vaag en anoniem geval waar tegen men zich het best vijandig kan opstellen. Het is ook niet een geldpot waaruit men zoveel mogelijk moet zien te halen. Het is integendeel een •leel van onszelf, weshalve onze ac tieve belangstelling alleen maar plicht is. De aansporing van de minister kan aanleiding geven tot misverstand: mits soed gelezen echter, zit er wel iets in. KNELPUNTEN De politie werkt bijna altijd op knel punten van onze samenleving schreef deze week De Volkskrant. En te recht En dat zij in een tijd die toch al door publiciteit is gekenmerkt te spoediger zelf ook in de publiciteit komt. ligt voor de hand. Dat nieuws is we weten het vaak van een beklemmende tragiek. Er zit gelukkig ook verblijdends on der. Maar het is droevig of ver heugend meestal van een aangrij pende ernst en het bevestigt dat staan op die knelpunten. Verblijdend was dat welslagen van die politiemannen om. al pratend uren lang, een wanhopige van een onherstelbare daad te weerhouden. Dat vereist een wijsheid die eigenlijk alleen maar genade mag heten. Wij zijn er wel zeker van. dat zij ook bij de politie het deel is van velen. Door verkeerd van richting te ver anderen is de 72-jarige heer J. Chris- tiaans in Amsterdam door een bestel wagen aangereden. In de avond is hij aan zijn. verwondingen overleden. VERLOVINGSRINGEN li Kuning Boudewijn der Belgen, die geplaagd wordt door heup jicht, heeft voor het eerst krukken moe ten gebruiken. Ondanks zijn han dicap hield de Koning een goed humeur tijdens het bezoek aan een oude Indiaanse ruïne-stad in Mexico Wist Marijnen vorig jaar al iets van verloving Beatrix DEN HAAG Het socialistische Twee de-Kamerlid Nederhorst heeft de minis ter-president schriftelijke vragen gesteld over een verklaring van de voorzitter van de Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen. Hieruit zou blijken, dat de toenmalige premier Marijnen lang voor dat het Nederlandse volk bij toeval op de hoogte werd gesteld, door het hof was ingelicht omtrent de op handen zijnde verloving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. over binnen druppelden, was de Zweedse jeugd laaiend enthousiast over de zeer speciale modellen, die op een evenzeer speciale tienermodeshow in het moderne museum werden getoond. Het was voor de buitenstaanders allemaal wat buitenissig. Wie bij voorbeeld dacht, dat het meisje van de foto gehuld was in een badkostuum a la 1920 vergist zich. Dat gestreepte stukje kleder dracht is als echt uitgaans- pakje bedoeld. Mooi? Nee. maar we zullen voor deze jeugdige ideeën wel te ouderwets zijn. als we daar in de huiselijke kring tegenover onze eigen jeugd iets van zuilen-zeggen. Deze krant wil niet ou derwets zijn. Deze krant probeert u „bij" te houden. Helpt u ons op uw beurt aan nog meer abonnees? Zie pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1