Barbra's dure zang gratis bij U thuis Het geheime dorp Brick Bradford BRINK MODENIEUWS fl&Mccf Vanavond sterrenregen op tv Uit de Haagse hof geplukt. re; ..ittonWyj I Jesje en Josje Senmoet alles b. kan metuBÉam püki meam DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 ZieT U <A7« I NATUUeilMc! HCT PK)3eCTlB. MA4E WE -re pEeeikrew neeecsi <seew MET UW KUIMTe-\DUllCEE5 UIT- ■ScZHIfZ toer* TVP t#7ex /9 m*/<x -reeuG euHcr ithmgoiven-ethergoiven-ethmgoiven-ethergoiven- Ook telefonisch te bestellen 020 - 234677, Amsterdam. Bestelnr.BJO ver «mm I, 402 m. NCRV: 19.00 Ni 3>raatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Gel ederen. 19.45 Op de man al. praatje. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boeren tn burgers in Buitenveen. hoorspel. 20.35 Samen uit - samen thuis: amusementspro gramma. 22.00 Romantische Russische piano muziek (opn.). 22.15 Avondoverdenking. 22.30 "euwi. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Orgel- ncert. 23.15 Weerwoord, kroniek van kunst stijl van leven. 23.45 Moderne piai (lek (gr.). 23.55-24. Partij. Spreki Lichte orkestmuziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief. 19,05 Sport- ".mateursprogramma. 20.00 >ner Festwochen 1965: Ra- Moskou en solist (opn. pauze20.55 Radio morgen Het levende Woord mui. (8.30-8.32 Nws.). 8.40 Voor de huis- 9.40 Schoolradio, i de platensoos: muzikaal programma 13J» I jr oudere luisteraars 11.00 Voor di ll 40 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Ange- muziek en zang. 12.27 land- en tuinbouw. 12.30 grammofoon. 12.03 Lichte muziek Mededelingen voor land- e Kieuws. 12.40 Aktualitelten murWc. 12.50 Wissewassen: licht programma. IJ 10 Lichte grammofoonmuziek. 13.35 Voor de wouw. 13.45 Musiësta: licht muzlekpro- Hllversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strl.' 123 Lichte grammofoonmuziek. 7.35 1 tofoonmuziek (verv.) 8.00 Nieuws. 8.10 grammofoonmuziek (verv.). 9.00 Te •n te water, een informatief program- or weg- en waterweggebruikers. VPRO Morgenwijding. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Romantische orkestwerken (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de v 11.40 Oude kar Lichte - jziek (gr.), ïziek. 12.27 Medec orgelspel. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Radio- plino: moderne muziek. 14.00 Carlllonmuzlek met commentaar. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma. 15.35 Promena de-orkest: amusementsmuziek. VPRO: 16.00 Nieuws. Aansl.: Handenarbeid in het najaar, leiing (I). 16.15 Leven met het lied: muzika le lezing over het volkslied. 16.45 Nieuws dienst voor kinderen. 16.49 Voor de Jeugd. 1730 Nieuwe grammofoonplaten. 17.50 Aktua- ziek (gr.). 10.00 JC. 11.00 Nieuws Muziek is troef: licht muzikaal pro gramma (opn.). 12.00 Nieuws. 12.02 Licht orkest met zangsolist 12.30 Johan Willem Frlso kapel. NRU/NCRV: 13.00 Nieuws. 13.02 Lichte muziek (gr.). 13.30 Operettemuziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte grammofoonmu ziek (15.00 Nieuws). 15.30 Tiener reprise: lichte muziek (gr.). NRU/AVRO: 16.00 Cosmopolitain-showlicht (Van radio- en t.v.-redactie) 17 00 Nieuws. 17.02 De zin- HILVERSUM Wanneer U vanavond Barbra Streisand op Broadway (New York) in de mu sical Funny girl" zoudt willen gaan zien, moet U voor Uw en tree-kaartje wel een paar tientjes neertellen. Tja dat is nu een maal zo: 's werelds beroemdste amusementscentrum betreden is een kostbare aangelegenheid en U kunt er beslist niet in Uw ge makkelijke jurk of in Uw huis jasje aankomen: groot toilet alst ublieft! Wat zegt U nu? Ként U hele maal geen Barbra Streisand? Maar dat is verschrikkelijk, U loopt beslist achter! Wat een ge luk dan, dat de AVRO U van avond Barbra via 't scherm ge woon even thuis bezorgt, zingend en wel en neen, U behoeft zich dan niet te verkleden. Barbra Streisand. Een begrip voor het verwende Amerikaanse publiek. Een ster der sterren, 22 jaar oud en met juist die heerlijke afkomst uit het niet, die een ster zo'n glamour geeft. U moet dan weten dat Barbra een onderwijzersdochter uit Brooklyn is en, hoe romantisch-aandoenlijk, op 14-ja- rige leeftijd voor het eerst dit stads deel verliet om in een ander een opvoering van „Het dagboek van An ne Frank" te gaan zien. Niettemin had Barbra, wijs gewor den door veel kijken naar de televi sie, zichzelf als kind al beloofd later „een ster" te zullen worden. Wat deed het slimme kind? Zij versnoepte haar zakgeld niet, maar gaf het uit aan zelfbedieningsautomaten voor foto's. Daar experimenteerde zij met kapsel, make up en poses....je m~»t er maar óp komen! Verder hielp haar de spiegel in de badkamer bij het opvoe ren van zelfbedachte reclamestuntjes, want haar hoop was, als actrice te slagen via de ambachten van fotomo del en rolletjes in commercials voor de tv. Dat lukte niet zo best en haar weg boog af naar „het theater", waar zij begon als garderobejuffrouw en ein digde als figurante. En jongens ja, toen kwam het geluk om de hoek kijken in de vorm van een zangwed- Hoewel Barbra niet dacht aan zingen-voor-de-kost deed ze toch maar mee en ziedaar: zij versloeg drie bekende sterren, won de prijs, kreeg meteen een contract voor een nachtclub en... was zangeres. Dit alles is nu net vijf jaar geleden en sinds dien volgde het ene contract op het andere, stonden haar platen voortdu rend bovenaan op de hitparade en werd zij via de televisie „ontdekt" als actrice bovendien, hetgeen haar tot een hoogst-befaamde musical-ster bombardeerde. Zij ving drie gouden platen voor LP's waarvan voor een miljoen dollar was verkocht, trouwde de hoofdrolspeler van haar eerste mu sical en bewoont nu een geweldig huis in New York. TALENT Het mag allemaal wat Amerikaans klinken, maar het valt niet uit te poetsen dat deze ijverige Barbra toch behoorlijk talent moet hebben Dave Berry, voor tieners „het einde".... om het in luttele jaren zover te schoppen. Want behalve op Broadway (en Toon Hermans heeft ons pas via het scherm haarfijn verteld hóé groot men moet zijn om daar ooit terecht te komen!) heeft men haar gezien in belangrijke televisieshows in Amerika en heeft zij niet alleen voor wijlen president Kennedy, maar ook in de voornaamste clubs in het hele land gezongen en dat allemaal zonder spe ciale opleiding vooraf. Ja, ze kin wel wat, die Barbra. U kunt dat vanavond zelf beoorde len, wanneer de AVRO tussen 8.55 en '.45 haar uit Amerika geïmporteerde show „My name is Barbra" vertoont op Ned. 1. Intussen hebben we dan al een sterrenregen achter de rug, want om even na half 8 verschijnt voor de eerste maal het tienerprogramma „Moef ga ga", waarnaar ouderen tuurüjk ook mogen kijken.. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.35 uur Moef ga ga, een nieuw Tienerprogramma. 8.20 uur portret van de heer P. Jongeling, Tweede Kamerlid GPV. 8.55 uur show „Mijn naam is Barbara". 9.45 uur een nieuw avontuur van Richard Boone en zijn revolver en 10.10 uur start van de serie „Economisch bulletin". N'ed. 2 KRO 8.01 uur (NTS) Bert Brugmans marionettentheater speelt operafrag menten. 8.25 uur een documentaire over het presidentschap van John F Kennedy. 9.20 uur een nieuwe belevenis van Hazel, de charmante dienstbode 9.45 uur nieuws uit Londen. VANAVOND TE HOREN hitparade raakten, veel in Duitsland, soms in België optreden en een tour nee door Amerika in het vooruitzicht hebben. EN DAARTUSSEN.... „Afwisseling moet er zijn", heeft de AVRO gedacht en dus pakt zij van avond tussen deze beide spektakels een nieuw „politiek portret" in. Dat is ditmaal gewijd aan de heer P. Jonge ling, Tweede Kamerlid voor het Gere formeerd Politiek Verbond. Na dr. Vondeling en mr. Geertsema vond samensteller Roelof Kiers hem be langrijk, omdat hij een „eenmansfrac tie" in de Kamer vormt. Voor de kijkers is het vanavond dus wel „geestelijk overschakelen!" Commentaar Uitgesponnen Het nieuwe documentaire opiniespel van de NCRV-televisie „Plus minus" is ons gisteravond niet in alle opzich ten bevallen. Door het uitspinnen van de onderwerpen boet het programma in aan de nodige vlotheid, waardoor het spelelement in gedrang komt. Ook de presentatie liet, vooral in het begin, te wensen over. Er werd te onduidelijk om de zaken heenge- praat, dat houdt de aandacht niet vast. Het babbelen over vaderlands liefde met de avond muloscholieren in Rotterdam leverde praktisch niets op, trouwens, dit onderwerp werd ook niet van de goede kant aangepakt. Het allemaal te weinig zeggend. bij bos- die kreet en hoorde toen voor het jen door eerst, dat hun straat aardgas kreeg. figuur. Een soort Doordat i En dat dan op een theevisite waar alleen beminnelijkheid heerst! Om te zwijgen van de diplomaten, die zelf oorbereiding haar eigen taal blijven voeren. Zelfs in Den Haag, jes zijn is de diplomaat mythe omgeven figuur. bee™Urbeto weet ïSïoS eHlle" dnAwert werd direct kinderen „„sporen tot onderzoek dan een normaal burger. En zeker een in het vuilnisvat gemikt, toch onlees- beetje meer mag dan wie ook. Parke- baar. ren bijvoorbeeld. De waarheid is. dat Je hebt ook diplomaten en vooral een diplomatenauto op verboden hun vrouwen, die zich jiirect^op^onze plekken ook een bonnetje achter de taal werpen. Maar ruitenwisser gestopt kan krijgen. Dat Hagenaar on bonnetje stuurt de diplomaat dan welke Nederlander Buitenlandse Zaken en B.Z. wordt geacht een reprimande te geven. Nu ligt het maar aan de bikkelhardheid van de diplomaat of aan het gezag van zijn baas, de ambassadeur, of hij zijn leven betert of niet. De gewone man kan natuurlijk wel nijdig worden als dag aan dag zo'n C.D.'er op het verboden plekje staat, maar mens erger je niet. Tenslotte blijft een diplomaat toch niet langer dan vier jaar op één standplaats en daarna heeft een andere hoofdstad de last. Drank en sigaretten krijgt hij be lastingvrij. Maar vergeet niet dat he driekwart weggevertjes zijn. Een di plomaat zonder tapkast is als een vogel zonder veren. En voor de Margie Ball, Racl Dave Berry, Edwin Rutten, The Fortu in het orkest Ruud Bos, dus ook niet iets om uit te poetsen. Wat Margie betreft: U herinnert zich misschien wel dat zij het uit Indonesië gerepatrieerde Leidse HBS- meisje is, dat onder protectie van een van haar leraren haar etherdebuut en haar eerste plaat maakte: in „De vuist" van Willem Duys hebben wij dat vernomen. Bilvei i NCRV 8.10 uur Boeren en burgers in Buitenveen. 8.35 uur steravondprogramma met spelletje. 10.45 uur Jeanne Demessieux bespeelt het orgel in de Grote kerk te Arnhem en 11.15 uur kunstkroniek. Hilversum U AVRO 8.05 uur het Moskous Radio-orkest speelt de 5e symfonie van Tsjai- kowski. 8.55 uur kunstkroniek en 9.20 uur voortzetting van het Russische concert. 11.05 uur nieuwe platen, stereofonisch. INTERNATIONAAL Rachel Robbins is wat men noemt „een Belgische vedette", 21 jaar oud en beladen met internationaal succes: zij trad al op in Duitsland, Luxem burg en Zweden en een keertje voor de AVRO-televisie in 1964. Trouwens, internationaal optreden deed ook onze eigen Shirley Zwerus, daar weten we alles van. Zij begon als kind-sterretje, werd later her-ont dekt en heeft sindsdien een groot en gevarieerd zangrepertoire. Wie Dave Berry is. hebt u in de laatste tijd via het scherm wel kun- leren, eerst in Knokke, onlangs op het Grand Gala...hij gaat gewoon lijk door als de top-attractie van een show, ook al willen vele moeders- kijksters hem wel eens lekker onder de douche zetten. De Amsterdamse student Edwin Rutten is al evenmin een onbekende. Hij had als springplank de Grote Prijs van Polen én die van de stad Sopot op het internationale songfesti val 1963 in Sopot. Sindsdien kent men hem in binnen- en buitenland. The Fortunes tenslotte vormen een spelende en zingende groep, die op een keer ,.uit het niets" met een geslaagde plaat op de Nederlandse Bij het lange gepraat over het miljoen was het natuurlijk wel aardig na de deftige buitenlandse rijkaards de goedmoedige ho*r Caranza te ont moeten, maar de verrassing zat eigen lijk in de slotverklaring van de belas tingdeskundige. De laatste vraag over de waardering van de Verenigde - JLaties-Jcwam nauwelijks uit de verf. Jiet meest boeiend was nog de kennjsfnaking met de- uier buitenlan ders, die het raadspel mochten spelen, 't Is best mogelijk dat ..Plus minus" nog even moet inlopen en in volgende afleveringen heter wordt. Toch ont komen wij vaan de indruk, dat drie seizoetien voor een programma als dit, ook al is het iets gevarieerd, te lang is. Het verrassingselement raakt er zo uit. Stukken interessanter was de repor tage over de 85-jarige VU waarin veel belangwekkends te berde werd gebracht. Sluitstuk van de lange praatavond as een goed portret uan de auteur C. Rijnsdorp, die deze dag het ere-docto- raat Nederlandse letteren aan de VU had ontvangen. Een duidelijk en sym pathiek beeld van een v i rkzaam en betekenisvol leven, dat de nieuwe doctor met een persoonlijk woord beëindigde. Hij sprak daarin dankbaarheid voor de vele hem ge schonken jaren, die hem tot een ge lukkig mens maakten. De eerbewijzen hern in de laatste jaren toegevallen betekenen voor hem wel grote vol doening, maar geen stimulans meer: ook zonder deze zou hij blijven voortgaan met zijn werk en het vol harden in de culturele taak iwslke de christen is opgelegd. rest? Het is moeilijk te begrijpen, waarom de bakker het wel mag hebben over: „Een kreng van een jongen" en de diplomatenvrouw een ontzet zwijgen ontketent als ze na een amusant in de tuin ophing, toeriep: „Denk verhaal over haar zoontje, glimla- om morgen geen gas aansteken!" chend zegt: Hai ies één kreng van één Het goede mens snapte niets van jongen". Kun je de gekste dingen met ze meemaken. Zoals van de week toen een vriendelijke buurvrouw de am- bassadesecretarisechtgenote, De straat is een realistische leer- rechtgéaarde meester! Maar het moeilijkste en gevaarlijk ste voor een diplomaat zijn de lieden, die zich als toegwijd vriend aandie nen. Iedere ambassade heeft een soort erfopvolging d.w.z. dat de vertrek kende diplomaat zijn opvolger inwijdt in het lijstje relaties. Zelf heeft hij echter meestal nauwelijks tijd gehad die relaties goed te leren kennen. Uit te kienen wie gratis borrelaar en wie ware vriend zou kunnen zijn. En als er dan ware vrienden onder zijn, mensen met wie ze echt vertrouwd zoveel mogelijjc^eigen ken- kunnen raken en soms lief en leed delen, dan komt het vertreksein, de erplaatsing. De kinderen zijn hun -.hooi kwijt en beginnen ergens ter wereld opnieuw. De vrienden zullen schrijven en doen het zelden of Zo helemaal glamour is het diplo- matenleven toch niet niet?) nis van andermans taal demonstreren, nu ne De conversatie is dus alleen mogelijk dat het met de eenvoudige dienstverlenende school kwijt ?i»l»n Hif> 7.irh niet anders behoeven ,„„..-„1.4 zielen, die zich niet anders behoev voor te doen dan ze zijn. Deze taaibron kan wel complicaties geven. 5. De geestdrift was zo groot, dat De Blauwe Piepers, nadat ze hun eigenlijke optreden hadden beëindigd, nog wel drie toegiften moesten geven, eer ze. luid toegejuicht het podium eindelijk konden verlaten. De lichten in de zaal flitsten weer aan en de jeugdige bezoekers stroomden naar buiten. „Jongens, wat was dat goed!" riep zelf onmiddellijk een gitaar te gaan kopen, maar aan de andere kant denk je vrijwel op hetzelfde ogenblik: laat ik er maar niet aan beginnen, want zoals die lui leer ik het toch nooit." „Precies, Peter!" riep Josje. „Maar ik mijn verjaardag te vragen. Hè, het zou reusachtig zijn," vervolgde hij opgewon den, „als wij ook zo'n groep konden vormen!" „Ja, de Jolige Joppers zeker!" lachte Paula, een vriendin van Jesje. „Ik zii al op de aanplakbiljetten staan." „Wacht eens!" riep Peter uit. „Dat zou helemaal geen gekke naam zijn, weet je dat? Dan zouden we een vrolijke zeil- jopper aantrekken en daarin op het ben toch vastbesloten c toneel verschijnen!" „Een geweldig idee!" juichte Josje. „Dat doei we! Doe jij mee, Peter?" „Ik wel," knikte zijn vriend. „Heel graag zelfs. Maar we kunnen geen van beiden gitaar spelen, Jos. en dat leer je uai uv» niet in een paar dagen. En we zouden tig. „We gaan meteen naar hen toe! een drummer moeten hebben. En waar vind je die?" „Klaas Nieuwerhand heeft een oud Hij i roffelen. „En Jan Kabaal speelt gitaar," zei „Jan Kabaal, dat ls wel een prachtige naam voor een muzikant!" gierde Peter. „Zo zou de drummer eigenlijk moeten heten! Maar we zouden het aan hen kunnen vragen, Jos. Als we er één gitarist bij hebben en een drummer, kunnen we misschien wel starten. Dan nemen wij ook gitaarles." „Ja, dat doen we!" riep Josje geestdrlf- Nederland i. NTS: 19.00 Nieuws li Kort 190)1 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker: Internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van Ge west tot Gewest: regionaa: §f 19.35 Moef Ga Ga (IV): Pi tieners. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Confrontatie P Jongeling - G.P.V. politie ke uitzending. 20.55 MÏJn naam Is Barbra: showprogramma. 21.45 Have gun, will travel, "W-film. 22.10 Economisch bulletin: toellch- ingen en commentaren op actuele gebeurt* issen in het economisch en sociaal-econo aisch vlak. NTS: 22.35 Socutera 22.40-22.4 ournaal. Nederland ii. NTS: 20.00 Nieuws. 20.0 Marionettentheaterspectacle coupé opera irogramrr.a. KRO: 20.23 De periode Keni NTS: 22.10-22.13 Jour- Beiglë: Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 19.00 n.m Zandmannetje. 19.05 De schat van Malta 13.20 Terugreis van de Wanderc 20 „Die heidehutjes, dat is niks meer in de winter. Als we de kamers van het hoofdkwartier volzet ten, kunnen er dertig man in; ik heb thuis nog een stelletje zitten, dat ik wel kwijt wil...We zou den ook een huis in de buurt kunnen nemen, ik weet wel een paar zomerhuisjes. Ik zorg wel, dat het in orde komt. Als de luiken er maar voor blijven, kraait er geen haan naar. Voor noodgeval len graven ze van binnenuit een vluchtgang naar het bos." „Dat lijkt me niet verstandig," viel oom Chris hem resoluut in de rede. „Ik heb een ander voor stel. We laten het hoofdkwartier gesloten, de on derduikers zullen toch niet graag naar het bos teruggaan," hij keek met een spottende blik naar de student, „gevaarlijke onderduikers kunnen we beter meteen naar het Geheime Dorp brengen en de jongens van de arbeidsinzet brengen we, voor zien van valse papieren, bij particulieren on der." „Ho," Bonsma stak zijn beide armen uit en wapperde opgewonden met zijn handen, „vanwaar uit wilt u dan de Joden in het Geheime Dorp verzorgen als u geen tussenstation meer hebt?" „Mijn huis zal het centrale punt worden," ant woordde oom Chris bedaard. „Alles wordt hier heen gebracht, uitgezocht en verdeeld over de verschillende bewoners van het dorp. door mij en mijn vrouw naar de ondergrondse hut bij het hoofdkwartier gebracht en vandaar verder ver- „Door wie?" vroeg Bonsma. „U zegt zelf, dat er geen onderduikers langer in het bos willen wo- H. H. VAN NIJNATTEN DOFFEGNIES nen; er zal toch op z'n minst altijd iemand in de hut moeten zijn om de verbinding te vormen tussen u en het Geheime Dorp?" Uit het donkere hoekje aan de andere kant van de kamer kwam de stem van Heintje, die daar naar ze dachten lag te slapen. Hij zei: „Dat wil ik dan wel doen. Laat mij maar in de hut wonen; ik voel me veel beter thuis onder de grond dan erboven en met m'n valse papieren kan ik toch overal heengaan." Bonsma vergat voor de eerste keer van zijn leven te protesteren. Het leek hem al te veel een doorgestoken kaart. Maar oom Chris zei verrast en spontaan: „Tjonge, Heintje, aan jou had ik helemaal nog niet gedacht. Als je het doen wilt, zijn we ineens uit de nood." „Maar u en tante Christina," zei Joep bedenke lijk, „u zult het veel te druk krijgen en bent u niet bang, dat al dat heen en weer gevlieg te veel aandacht op dit huis vestigt?" „Niet erger dan het al was; we zijn de hele onderduikersrompslomp nu toch kwijt, moet je niet vergeten." „Ik," zei Christina opgewekt, „vind het een prachtoplossing." Toen stond Bonsma met een ruk op. „En ik heb geloof ik met de hele boel niets meer te maken. Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen!" Hij liep zo woest de kamer uit, dat zijn wappe rende jaspanden de kopjes van de tafel hadden gesleept als Gert ze niet haastig gegrepen had Oom Chris ging hem achterna, hield hem bij het portaal tegen. „Mijnheer Bonsma, u weet heel goed, dat dat niet zo is. Als u even in alle kalmte over ons plan nadenkt, zult u moeten toegeven dat het zo 't beste is voor allemaal." Het bleef een ogenblikje stil, toen voelde oom Chris zijn hand gegrepen en krachtig gedrukt. „Ik weet het wel. ik weet het wel, oom Chris. Als u mijn hulp nodig hebt en van mijn diensten ge bruik wilt maken, dan weet u waar u mij vinden kunt." „Dat zal misschien vaker zijn dan u lief is," zei oom Chris ernstig. „Wij kunnen uw hulp in vele dingen niet missen, maar een ieder moet het deel van het werk hebben, dat hem het best ligt." „Heel goed, heel goed. ik wacht op uw bevelen," zei Bonsma, weer wat prikkelbaar en ironisch. Oom Chris negeerde het en bleef in de deurope ning staan, terwijl Bonsma aan zijn fiets pruts- Wordt vervolgd) 33^ ©pib

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13