Dochter van Churchill ontvangt prijs Oud-gezant richt derde chartermaatschappij op CHURCHILL WAS MISLUKKELING Reeds 200 tips voor Vondeling Beek wordt thuishaven Salaris van Wester hout: tip voor Vondeling Geen woord over vleesprijzen AEG Favorit-R UYGKS HOORT ERBIJ Drie weken hechtenis voor slaande doelman Volgend jaar eieren goedkoper? DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 I965M Overleg over VI AM vordert slecht AMSTERDAM Het overleg van de iidvoerders der Vlissingse Aanne- imij. VLAM met het ministerie van ahuisvesting en bouwnijverheid is teren de gehele middag voortgezet zon- r rechtstreeks resultaat. Bewindvoer- r mr. A. Hh. E. Kasteiin zeide dat dit nog enkele dagen en misschien en week dn beslag zal nemen. 'j Het overleg heeft betrekking op over- mJng door Vam der Vorms Aaniiemdings- Jrijf N.V. te Rotterdam, waarbij voor- 1 het bouwvergunhinigenbeleid van de ring en de risicoregelingen van de renten van invloed zullen zijn. De J. van der Vbrm noemde het over- een moeilijke zaak. Het plan-Zwols- a bestempelde hij als een fictie en hij een overneming door zijn bedrijf als e enige mogelijkheid. Volgens zijn me- onderscheidde zijn plan zich van van de heer Zwolsman doordat het rkelijk en normaal was en de bewind- tders, de bank en de opdrachtgevers 1 het er over eens. Als het plan niet gaat, dan wordt het een faillissement, hij. Over zijn voorwaarden wilde j niets zeggen, maar hij zeide dat de editeuren er zo goed mogelijk af moe iten komen. CNV-secretaris naar Suriname UTRECHT CNV-secretaris C. J. van Mastrigt gaat binnenkort enige tijd naar uim's. Suriname om daar de in oprichting zijn* mdde vakbeweging te adviseren over orga nisatie, kadervorming enz. Bestaat er verband tussen het in wer- king stellen van de algemene bijstands- wet en de prijsstijgingen van verpleeg- «ek& van diverse pedagogische en ol pü»j! (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Minister Vondeling heeft reeds meer dan 200 brieven met be zuinigingstips ontvangen. Alle adviezen zullen nauwkeurig worden overwogen. Het ministerie van financiën kon van morgen nog niets meedelen over de aard van de voorstellen, die de briefschrijvers hebben gedaan. Het aantal ingezonden ideeën neemt nog steeds toe. Naast MAC en Schreiner Interavia-Limburg WASSENAAR Nederland zal bin nenkort zijn derde charterlucht vaartbedrijf hebben. Als de plan nen van de Wassenaarse oud-ge zant A. J. D. Steenstra Toussaint doorgaan, wordt dezer dagen de oprichtingsacte getekend van de NV Transavia-Limburg, die naast de bestaande fel concurrerende Martins Air Charter en Schredner Airways een eigen plaats wil gaan veroveren op de Nederlandse én internationale luchtvaartmarkt. Thuishaven wordt de luchthaven Zuid-Limburg hij Beek, waar de heer Steenstra Toussaint straks zijn eerste Dakota hoopt te sta tioneren. Er is al optie genomen op het toestel (dat uit het buitenland moet komen) Vrachtvervoer zal de hoofdzaak worden van de activiteiten van het nieuwe bedrijf, waarmee de heer Toussaint in het Limburgse industriegebied een flink klanten- potentieel hoopt te vinden. Er zijn kansen, zegt hij. De mijnen komen met steeds meer lichte kunststoffen- produkten, er is een chocolade-in dustrie en wat textiel. Industrieën waarvoor het aantrekkelijk kan zijn vervoersmogelijkheden in de buurt te hebben. Beek ligt daarvoor ideaal. In de omgeving is verder weinig. In Aken en Luik kan de burgerluchtvaart niet terecht, wat betekent, dat ook kansen liggen bij de buitenlandse grensbedrijven. Zodra de N.V. is opgericht vraagt de heer Toussaint vergunning aan bij de Rijksluchtvaartdienst. En dan kan het bedrijf starten, al zal hij zijn Dakota voorlopig moeten onderbrengen op Zestienhoven. Beek biedt thans nog te weinig outillage. De hangar is on bruikbaar omdat de vloot sportvlieg- tuigen er bezit van heeft genomen en bovendien beschikt de haven niet over het voor groot verkeer noodza kelijke Instrument Landing System (ILS), waarmee vliegtuigen ook bij (Van i onzer verslaggevers) slecht zicht kunnen worden binnenge loodst 4 Vanwaar deze belangstelling voor de luchtvaart bij een man, die als gezant de hele wereld doortrok: Manilla, Ma drid, Parijs, Zuid- en Noord-Amerika (om een greep te doen)? Ik ben twin tig jaar intieme vriend geweest van wijlen Plesman. Hij introduceerde mij in de luchtvaart, zegt hij. Overigens ontplooide hij al eerder activiteiten op het gebied van de luohtvaart. Rot terdam Air, Amsterdam Air en Lim burg Air, die op de luchthavens overbodig" Geertsema: (Van onze parlementsredacbie) DEN HAAG WD-fractieleïder mr. Geertsema heeft gisteravond in de Tweede Kamer nog eens overduidelijk te kennen gegeven, dat hij de instelling apart staatssecretariaat voor ag glomeraties en grenswijzigingen op het ministerie van binnenlandse zaken vol trekt overbodig acht en er een bavijs in ziet hoe men „politiek kan bedrijven in de verkeerde zin van het woord". De instelling is volgens hem alleen ge schied om de PvdA aan't vereiste aantal staatssecretariaten te helpen. „Het sala- s taatssecretaris Westerhout, is een postje om door te schui- minister Vondeling", sneerde de heer Geertsema. (Zoals bekend heeft de heer Vondeling maandag de bevolking per tv opgeroepen hem te melden waar door door ambtenaren onnodig geld uit gegeven wordt). Ook mr. Beerndnk (ch) keek sceptisch tegen het staatssecretariaat aan, maar ge bruikte niet zulke krachttermen als zijn liberale collega. ien, reageerde de minister met: „Ik laat e niet uit mijn tent lokken". Deze discussie werd gevoerd tijdens het openbare begrotingsoverleg in de Tweede-Kamercomissie voor binnenlandse zaken, 's Middags was de begrotingscom missie voor justitie bijeengekomen. Bij die gelegenheid heeft ds. Abma (sg) nog tevergeefs gepleit voor wederinvoe ring van de doodstraf, die hij in verband bracht met de theocratische opvattingen t zijn partij. Minister Samkalden wilde niets van weten. De onherroepelijk heid van de doodstraf was een van zijn argumenten om wederinvoering zelfs niet overweging te nemen. Het overleg in commissie van justitie en binnnlandse zaken zou vandaag worden voortgezet. Dagtaak Minister Smallenlbroek en de staats secretaris rechtvaardigden het staats secretariaat met te verwijzen naai steeds belangrijker wordeinde plaats die het ruimetelijke ordeningsbeleid in de gehele regeringspolitiek gaat innemen. ,De heer Westerhout heeft meer dan een normale dagtaak", antwoordde de mi- Op de vraag waarom minister Bogaers die toch in de eerste plaats voor de ruim telijke ordening verantwoordelijk is, zich niet van een onderminister heeft vracht- en passagiersvervoer afhande len en tevens als luchtvaartmakelaar optreden, werden door hem opgericht: zodat hij niet als een vreemde komt te staan in de luchtvaartwereld. Vergroten Met de oprichting van ons bedrijf willen we een poging doen het po tentieel van het vliegveld Beek te vergroten, zegt hij. Trouwens, de luchthaven is al geruime tijd bezig een vliegveld van naam te worden. Niet in de laatste plaats door de komende vesti ging van Eurocontrol, het interna tionale orgaan, dat het luchtruim boven Europa centraal gaat bevei ligen. Er zullen ruim 500 mensen komen werken. Bovendien zijn er plannen voor betere faciliteiten. Zo zal er naast het be staande restaurant ook een motel ko men, noodzakelijk, want het aantal luchtpassagiers neemt elk jaar toe. Van die passagiersmarkt hoopt de heer Toussaint eveneens een aandeel in handen te krijgen. Hij denkt daarbij aan het vervoer van buitenlandse arbeiders, die juist in Limburg in grote aantallen weiken. De luchthaven ligt prachtig centraal, zegt hij. Binnen twee uur rijd je naar Düsseldorf en Brussel. Maar hoofdschotel blijft toch de vracht. Misschien zit er een kans in het trans port van eendagskuikens. Er zijn in Noord-Limburg en Brabant ver scheidene grote fokkerijen, waarvoor Beek gemakkelijker bereikbaar is dan Rotterdam en Amsterdam. Voorlopig denkt de heerToussaint nog niet aan groot materiaal. De DC-7 en de Friendship, waarmee zijn concurrenten vliegen, zullen de eerste jaren niet onder Transa- via-vlag de lucht ingaan. Voorals nog zal de Dakota voldoende zijn om de 1200 noodzakelijke vlieguren per jaar vol te maken. Transavia zal slechts een hele kleine zuster ■van MAC en Schreiner zijn, al staat wel vast dat zij zal vechten als de (Limburgse) leeuw op de Dako- ta-staart om haar aandeel in moral de zuidelijke markt te veroveren Produktschap: (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft gisteren in zijn openbare ver gadering met geen woord gerept over de hoge vleesprijzen, die de consument thans betalen moet. Blijkbaar is het bestuur wat kop schuw geworden van deze zaak na de recente plannen van het produkt schap om prijsverlaging tegen te gaan. Zowel van de zijde van Eco nomische Zaken als Landbouw is het bestuur toen grote voorbarigheid verweten. Het rapport, dat het Consumenten Contact Orgaan de afgelopen weken heeft samengesteld over de gestegen vleesprij zen (dat ook aan het produktschap werd gestuurd), ging gisteren in de openbare vergadering daarom de doofpot in. Het werd zelfs niet vermeld bij de ingekomen stukken. Het CCO kwam in zijn rapport tot de conclusie, dat de prijsdalingen op de vee markten de afgelopen jaren vrijwel niet doorgegeven zijn aan de consument. Zo wel rund- als varkensvlees zijn abnor maal duur gebleven. Ook volgens een onderzoek van de Economische Controle dienst van het departement zouden de winstmarges bij de slagers de afgelopen jaren zijn verhoogd. De te hoge prijzen zijn instrijd met de belangen van de consument, maar even eens strijdig met het belang van de vee houderij, omdat de consumptie op de bin nenlandse markt wordt geremd, aldus het CCO. Wel constateerde gisteren het bestuur van het produktschap, dat de prijzen voor slachtvarkens en -runderen zeer sta biel zijn en hier en daar nog verder op lopen. De varkehsprijs steeg op de vee markten van f 2,64 tot f 2,72. Het rundvee zakt niet verder in prijs ondanks de gro tere aanvoeren. De prijs blijft zich bewe gen op 97 tot 98 procent van de oriënta tieprijs. Bij deze prijs mag in het kader van de EEG de invoer met een extra hef fing van 10 procent worden belast, waar door de invoer aanzienlijk wordt afge remd en de binnenlandse prijs op niet te laag niveau gestabiliseerd. Kof fermoord Kleding van Okagaki wordt nauwkeurig onderzocht DEN HAAG Deskundigen van het gerechtelijk laboratorium on derzoeken de bebloede kleding van de verongelukte Okagaki (26), die de enige intieme vriend was van de Japanner Kameda, wiens romp op 25 augustus in een in de Jacob van Lennepkade drijvende koffer werd gevonden. Okagaki zou wellicht de sleutelfiguur in het onderzoek naar de moordenaar zijn geworden. Voordat hij de politie echter inlichtingen kon verstrekken, ver ongelukte hij op 4 september door tot nu toe onopgehelderde oorzaak met zijn sportwagen in een voorstad van Brussel. Onderzoek De Amsterdamse politiedeskundige D. Eskes onderwerpt de beschimmelde etens resten uit een pan, die op het gastel stond in Kameda's flat, aan een nauw keurig onderzoek. Ook het drab uit de „zwanenhals" van de afvoer van het bad in de flat wordt onderzocht. De politie in Brussel heeft dit stuk loden pijp op verzoek van de Amsterdamse politie er laten afhalen, maar heeft het zelf niet laten onderzoeken. Verder beschikt de hoofdstedelijke re cherche than6 over de correspondentie, die in de woningen van Kameda en Okagaki is gevonden. vaatwas'm'acfi Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298,- Scheidsrechter kreeg kaakfractuur HAARLEM De Haarlemse politie rechter mr. J. D. Vink heeft woensdag morgen de 30-jarige fabrieksarbeider J. A. de V. uit Wormer tot drie weken hechtenis veroordeeld omdat deze op 3 april van dit jaar de scheidsrechter van de wedstrijd Blauw Wit (Wormerveer) KMVZ een dusdanige harde klap had toegediend, dat de arbiter, de heer D. Hetjt, een kaakfractuur opliep. Tegen de verdachte, de doelman van de thuisclub, was door de officier van justitie mr. H. Lagerwaard een maand hechtenis geëist. De man is door de KNVB reeds voor 15 jaar geschorst. De wedstrijd Blauw WitKMVZ, in Wormerveer gespeeld voor de derde klasse zaterdagvoetbal, kreeg een tumul tueus slot. Een minuut voor het einde stuurde de scheidsrechter een speler van beide elftallen uit het veld wegens na trappen. De gemoederen werden verhit. Er kwamen enkele toeschouwers het veld op en een aantal spelers van beide teams drong op rond de arbiter. Opeens kwam de verdachte aangerend onder het slaken van de kreet zoals de heer Heijt getuigde „Ik sla hem wel even zijn kop in elkaar". Daarna viel de klap die de 36-jarige arbiter een kaakfractuur bezorgde, waardoor hij zeven weken thuis moest blijven. Nu nog heeft het slachtoffer bij 'het eten last van zijn kaak. Beschermer99 De doelman had een andere lezing. Hij zou slechts zijn toegelopen om de scheids rechter in bescherming te nemen zo als een getuige a decharge wilde beves tigen had een arm om zijn schouder geslagen en -was toen door die arbiter weggeduwd. Die duw had hem veran- De officier van justitie was slecht ie spreken over de sfeer bü het heden daagse voetbal in Nederland. HU noem de de tv met de uitzending van ruwe voetbalspektakels een van de oorzaken, die de stemming, ook die bü amateur- wedstrijden, minder plezierig hadden ge maakt. Uit preventief oogpunt eiste hü •n maand hechtenis. De raadsman mr. C. J. Doorenbos vroeg een voorwaardelijke straf en een geldboete. De politierechter vroeg zddh ook af waar het naar toe gaat met d«e toestaniden op de voetbalvelden. Hij vond het pijnlijk dat keurige mensen van on besproken gedrag elkaar op een sport veld moedwillig letsel toebrengen. Zijn uitspraak luidde drie weken hechtenis. VOETBAL LONDEN Het nationale OostenrUk- voetbalelftal heeft gisteravond in het Wembley-stadion te Londen een specta culaire zege op Engeland behaald Twee keer moesten de OostenrUkers een ach terstand wegwerken: zU wonnen ten slotte door een doelpunt, dat tien minu ten voor het einde werd gescoord. LUIK Het Belgische Standaard Luik heeft op eigen veld met 10 gewonnen van het Engelse Cardiff in de return- wedstrijd van de eerste ronde voor hel toernooi om de Eur beker voor beker- Bekend geleerde uit Wales: LONDEN Heel Engeland is ontsteld over de uitlatingen, waar mee de bekende geleerde Goronwy Rees (55) uit Wales de nagedachte nis van Sir Winston Churchill heeft besmeurd. De oud-rector magnificus van de universiteit van Aberystwyth zegt in een artikel in het opinietijd schrift „Encounter" onomwonden, dat Churchill als staatsman volko men is mislukt. Sterker nog: „Hij heeft zich schuldig gemaakt aan der mate grove fouten, dat het bijna on mogelijk is om hem nog serieus te nemen. De pogingen om Churchill ten tijde van zijn overlijden af te schilderen als een vader des vader lands zijn in feite een falsificatie van zijn gehele politieke loopbaan". Ernstige kritiek heeft de geleerde ook Verivijt aan Vondeling Amateurdetectives worden niet erg op prijs gesteld DEN HAAG. „Ik betwijfel sterk of het over het algemeen voortreffe lijke Nederlandse ambtenarencorps het door u aangemoedigde werk van een grote schare amateurdetectives erg op prijs zal stellen". Dit schrijft een jonge liberale politicus, de heer L. van Leeuwen uit Rotterdam in een open brief over minister Vondeling. De minister van financiën riep dezer dagen via de televisie iedere Nederlander op naar mogelijkheden te zoeken om on nodige uitgaven te vermijden. De heer Van Leeuwen schrijft het prin cipieel onjuist te vinden, het hele volk aan het neuzen en speuren te zetten. De ambtelijke dienst heeft zijn eigen con trole-organen. Bovendien laten de Staten- Generaal als hoogste controle-orgaan zich ook niet onbetuigd. Indien iedereen gaat speuren, dan kun nen beroepscontroleurs in overheidsdienst hun hoogste chef dankbaar zijn voor het brevet van onvermogen. De heer Van Leeuwen vindt de oproep van de minis ter „wanneer u meent, dat ambtenaren te veel geld uitgeven, of dait overheids- werk goedkoper kan worden uitgevoerd, laat het dan aan mij. weten" onjuist. Hij beveelt hem studie van in de Tweede Kamer gesuggereerde vermindering van uitgaven aan. Klassieke Edisons (27) toegekend (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De Commissie Collectieve Grammofoonplaten Cam pagne heeft de toekenning van de prijzen bekend gemaakt in de sector van de klassieke muziek. Dat zijn in totaal 27 Edisons geworden, die de jury, bestaande uit mevrouw dra. H. E. Kokee-van den Berge en de heren Raiph N. Degens, Cor P. Mo lenbeek, Joop Schrier en Klaas A. Posthuma (voorzitter) hebben toe gewezen aan de beste opnamen uit de 212 platen ingezonden door de resp. maatschappijen en uitgebracht in ons land gedurende het tijdvak van 16 mei 1964 tot 1 mei 1965. Hoezeer deze prijzen gewaardeerd worden, blijkt uit het feit, dat niet min der dan 19 bekroonden naar Amsterdam komen om op vrijdag 29 oktober op het Grand Gala du Disque classique in het Concertgebouw het welbekende Edison- beeldje uit handen van minister mr. M. Vrolijk in ontvangst te nemen. En onder bevindt zich de dochter van Sir Winston Churchill, inrs. Mary Soames, die de prijs, toegekend aan de cassette „Winston S. Churchill, his me moirs and his speeches 1918 tot 1945" mee Dirigenten Verder zullen vier vermaarde dirigen ten, nl. André Cluytens, Karl Münchin- ger, Carlo Maria Giulini en Witold Rowicki op het podium verschijnen voor hun bekroningen alsook Vittorio Negri Bryks, de opnameleider en men tor van I Musici, de beroemde trompet tist Adolf Scheröaum, de clavenist Luciano Sgrizzi, de directeur van het London Symphony Orchestra Ernest Fleischmann. de bekende musicologen Madame Jacques Chailley en Thomas Bynkley, terwijl de Wagner-dirigent Hans Knappersbusch zal sturen de al om bekende koorleider van de Bay- reuther Festspiele Wilhelm Pitz en de de pianist Wilhelm Kempf zijn twintig jarige dochter Diana, zijn „opus zeven". Dirigent Ernest Ansermet vaardigt af Erna Spoorenberg, die aan zijn opname Debussy's Pelleas et Melisande heeft meegewerkt en in persona komen bo vendien de violiste Suzanna Lauten- bacher en de Belgische violist Arthur Grumieaux. Onze eigen grootmeester Herman Krcbbers komt uit Montreux, het Concertgebouworkest speelt, terug, en onze jongste sterzangeres Elly Ameling is ook present. Drs. R. L. Schuursma treedt uit het Utrechtse ar chief naar voren om de Edison te krij gen voor de cassette „Nederland 1940/ 1945". Het concert, dat op deze grote gala avond gegeven pleegt te worden, ver zorgt dit keer het New Philharmonia Orchestra, en het orkest komt voor de eerste maal in ons land. C. M. Giulini dirigeert het in een program ma. dat omvat de Ouverture Samira- mis van Rossini, de 2de Suite El Som brero de tres picos van Manuel de Falla, Benjamin Britten's Young Per son's Guide (de Purcell-variaties). en als solisten treden op Rita Strêich, die het g-moll Vioolconcert van Max die een Mozart- en een Rossini-aria zal zingen, alsook Arthur Grumiaux, Bruch zal spelen. Wegens „vrijheid van vergadering" SS-reünie in Rendsburg gaat zondag door BONN Een reünie van ongeveer duizend oud-SS-ers. gaat zondag a.s. in Rendsburg (Sleeswijk-Holstein) toch door, ondanks felle protesten uit binnen- en buitenland. Wel heeft het gemeentebestuur van deze plaats, ge ïmponeerd door de negatieve reacties, de congressisten een aantal beperkin gen opgelegd. Er komen overigens officiële vertegen woordigingen op dit jaarcongres van CDU en FDP. de SPD heeft besloten geen (officiële) vertegenwoordiging te Rendsburg wil dit jaarcongres voortaan niet meer binnen zijn muren hebben. Voorts mag er geen optocht langs het plaatselijke monument voor de gevalle nen worden gehouden. Na de reacties o.a. van het Westduitse vakverbond en vele andere organisaties die de bijeenkomst een gemene provoca tie noemden en een bespotting miljoenen slachtoffers van het nazi-re gime, wilde het gemeentebestuur vankelijk de bijeenkomst alsnog verbie den, maar bepaalde figuren zijn erin ge slaagd dit te verhinderen. Het heet nu officieel dat Rendsburg de bijeenkomst toestaat op grond vrijheid van vergadering en omdat de reünistenorganisatie, HIAG genaamd, of ficieel is erkend. op Churchills „onwrikbare overtuiging, dat oorlog in onze tijd de uiteindelijke realiteit is. Er is niets in zijn leven ge weest, dat die overtuiging heeft kunnen wijzigen". In 1957 ontstond veel rumoer rond de persoon van Rees in verband met de ar tikelen, die hU had geschreven over Guy Burgess, de Britse diplomaat, die naar de Sowjet-Unie vluchtte. Rees stelde Burgess voor als een vriend, die een ern stige fout heeft gemaakt. HU heeft ech ter niet geprobeerd de daden van de di plomaat goed te praten. Het artikel, waarin de geleerde met modder naar de grote Britse politicus gooit, heeft als kop ,,'s Nachts na het bal". die Churdhill bijna acht maan den geleden bij zijn dood op negentigja rige leeftijd ontving, maakte het moeilijk, aldus Rees. eraan te herinneren, dat hij tijdens een deel van zijn loopbaan is ver dacht gewantrouwd en met onverschil ligheid behandel en dat er tot de tweede wereldoorlog in zijn carrière zeldzaam weinig blijvende politieke verworvenhe den zijn geweest. „Van nature ontbrak hem elk instictief gevoel voor de diep- gevoelens van 'n volk, zijn wensen, ambities en vooroordelen, hetgeen nor maal wordt gezien als een van de ken merken van een groot staatsman". Geen steun Als bewijs voor Churchills zwakheden noemt Rees het feit dat hij nooit in staat is geweest om binnen de conserva tieve partij of daarbuiten, solide steun te krijgen voor zijn politieke inzichten. Uitvoerig somt de geleerde daarna op welke fouten Churchill in zijn langdurige politieke loopbaan heeft gemaakt: „Hij was fout inzake de interventie in Rus land; hij was fout bij de terugkeer de gouden standaard; zijn capriolen bij de algemene staking in 1926 waren dien aard, dat als zijn collega's hem zou den hebben gesteund, deze staking op burgeroorlog zou hebben kunnen uit lopen; hij had het mis inzake India; hij vergiste zich in Mussolini; hij had het ook bij het verkeerde eind inzake Spanji vergiste zich in het begin ook in Hit- Ier en over de troonstafstand vergiste hij zich op absurde wijze". Geen enkele Britse politicus ir jaren tussen de beide wereldoorlogen had dermate grote lijst van fouten en keerde beoordelingen", concludeerde Rees. Oorlog Rees heeft ook geen goed woord voor het leiderschap van Churchill tijdens de tweede wereldoorlog: „Het is de vraag of de dondertoespraken van Churchill tot zün militaire adviseurs en zyn oppor tunistische meningen de doelmatige oor logvoering niet eerder hebben gehin derd dan bevorderd". Churchill was geen oorlogshitser, vindt de geleerde. ,Hij wilde net zo graag vrede als ieder ander, maar hij was van mening, dat die vrede zou kunnen wor den gehandhaafd en zonodig hersteld door wapengeweld". Cynisch vervolgt hij dan: „Het was de verdienste van Chur chill als politicus, die hem ook aansprak deed maken op grootheid als staatsman, dat hij vanaf zijn jeugd instinctmatig be grepen heeft, dat oorlog de beslissende factor was in de geschiedenis va twintigste eeuw en dat hij de moed had om de gevolgen daarvan te aanvaarden" Mensen, die het niet met Rees eens zijr en die vinden, dat hij afbreuk doet aai de betekenis van Churchill, krijgen bij voorbaat een veeg uit de pan, omdat zij geloof hechten aan de .hielenlikkers, die al zoveel hebben gedaan om de nage dachtenis buiten proporties te verval- Duitse leerkrachten geschorst wegens nazi-propaganda FLENSBERG (W-Dld.) Drie leer krachten aan middelbare scholen in Bueseum, (Sleeswijk-Holstein) zijn geschorst wegens opmerkingen ten gunste van de nazi's. Door de officier van justitie in Flensberg was een on derzoek naar hen ingesteld. De drie geschorsten zijn de 56-jarige leraar biologie Alfred Endrigkeit, de 53- jarige Getrud Besecke, lerares biologie en de 55-jarige leraar chemie Kurt Fleischauer. Endrigkeit, die in 1960 al eens een waarschuwing heeft gekregen, is op 2 september geschorst. Het ministerie van cultuur in Sleeswijk-Holstein heeft mee-;' gedeeld, dat hij in de klas de volgende opmerkingen heeft gemaakt: „Het is een leugen, dat de nazi's van vermoorde joden zeep hebben gemaakt omdat er voor de fabricage van zeep vet nodig is en de slachtoffers in de concentratiekamp -n na de bevrijdina i door de Amerikanen zijn\omgebouwd om Duitsland in een kwaad daglicht te stellen." (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De stijging van de eierpryzen voor de consument tot circa 18 cent per stuk zal haar uit werking niet missen op de omvang van onze pluimveestapel. Op grond van de inlegcyfers mag verwacht worden, dat het drastisch ingekrom pen aantal legdieren volgend jaar weer aanmerkelyk zal toenemen. Def eierproduktie zal daardoor toene men en de eierprijs wellicht dalen beneden het huidige niveau. De producenten krijgen thans ƒ2,43 per kg tegen slechts ƒ1,67 vorig jaar. In juli, augustus en september wer den 7,4 miljoen eieren ingelegd voor de leg tegen vorig jaar slechts 2,7 mil joen. Voor de slacht bedroeg de inleg over dezelfde maanden 50,3 miljoen tegen vorig jaar slechts 43,2 miljoen. De thans ingetreden verbetering in de prijzen voor het pluimveebedryf neemt niet weg dat de resultaten van de eerste negen maanden van dit jaar slecht zijn geweest. Er werden slechts 837 milj. consumptie-kippeëieren uit gevoerd, wat 34 pet minder is dan vo rig jaar over dezelfde periode De op brengst was met ƒ111,5 miljoen 17,3 pot minder dan in 1964. De totale uitvoer van de pluimveehoude rij bedroeg over de eerste negen maan den van dit jaar 392 miljoen gulden legen vorig jaar 345 miljoen gulden, een stij ging van 13,6 procent. Probleem Moeilijkheden ondervindt de pluim veehouderij op het ogenblik van de vrije invoer van produkten uit Oost- Duitsland naar West-Duitsland. In het verdrag van Rome is namelijk over eengekomen, dat de grens tussen bei de delen van Duitsland niet als een buitengrens geldt voor de EEG. Over deze grens komen thans vrij binnen aardappelen uit Polen, varkens uit Denemarken, eieren uit Oost-Europa en vlas uit de Baltische landen. Het bestuur van het produktschap voor pluimvee en eieren protesteerde gisteren tegen deze gang van zaken bü onze Oosterburen, die daarmee de Nederland se produkten een oneerlijke concurrentie aandoen op de EEG-markten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11