Nieuwe Leidse Courant SOEKARNO KIEST VOOR PEKING TEGEN MOSKOU artola Casino's moeten volgende week deuren sluiten KOFFIE &THEE Gevaar voor guerrilla Ambtenaren betalen 2,3 procent premie voor ziekteverzekering Burgemeester worclt industrieel KLAVERBLAD Commentaren weerbericht Tr matras Zijn tijd vooruit Woensdag 20 oktober 196-j. 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvestigh i» ghebleven mijn hert m teghenspoetl" Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Gewild cadeau: fiets voor de dominee (maar in de grote steden verliest het rijwiel terrein) pagina 9. Walcheren: aantal gemeenten gehalveerd pagina 9. NRU-hoorspelkern dunt onrustbarend uit pagina Ethergolven. Legerofficieren contra minister De Jong pagina 5. Martin Luther King sloot vanmid dag de rü promi nenten, die aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een eredoctoraat ont vingen. Het was een illustere plech. tigheid. die boven dien luister ont ving doordat ook tan prins Bernhard een bul uitgereikt werd - pag. 2 Afrikanen naar Akkra pagina 5. „Niemand zal lachen", Tsjechisch filmprotest tegen de huichelarij pagina 9. i Absolute souvereiniteit is een sprookje, dat onheil sticht. Althans zo denkt mr. E. N. van Kleffens er over. Hij sprak gisteravond in Leiden. Het verslag vindt u op pag. 3. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Smallen- broek (Binnenlandse Zaken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp Ziektekostenverzekering Amb tenaren ingediend. Deze regeling geldt in het algemeen voor rijks- en onderwijspersoneel en de als zodanig gepensioneerden en op wachtgeld gesteldcn. Over de grondslagen van dit ontwerp is met de Centrale Commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken volledige overeenstemming bereikt. De hoogte van de vergoedingen en tege moetkomingen zullen neg nader worden vastgesteld. Gedacht wordt aan volledige vergoe ding voor verpleging en klinische be handeling in ziekenhuizen en sanatoria in de laagste klasse en een vergoe ding van 87 procent voor de kosten van huisarts, specialist en apotheker. Voor hen die verpleging in een hogere klasse wensen, bestaat de mogelijkheid een aanvullende vezekering te sluiten. Bijdrage Het bijdragepercentage zal vermoede lijk 4,6 procent van het salaris bedragen. De helft hiervan (2,3 pet) moet door de deelnemers worden opgebracht. Het Rijk neemt de andere helft voor haar rekening. Voor gepensioneerden wordt deze bijdrage berekend over 70 procent van de pensioengrondslag. Het maxi mumbedrag waarover premie kan wof- den berekend, wordt gesteld op het Sikorsky's blijven - voorlopig - aait de grond DEN HAAG De Sikorsky-helikop- ters blijven voorlopig aan de grond. Bij een voorlopig onderzoek naar enige on gelukken met marinehelikopters is ge bleken dat een intensieve tussentijdse motorcontrole noodzakelijk is. NIEUW! artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen maximumsalais van een hoofdcommies (thans circa f 16.000) De regering beschouwt de z.g.n. 5 pet- regeling als sluitstuk op de ontworpen regeling. Hierdoor zal de in actieve dienst zijnde deelnemer de jaarlijkse kosten, verband houdende met ziekte inclusief het premiebedrag terugont vangen, in zoverre dit meer dan 5 pro cent van zijn salaris bedraagt Onbekende inan bij oversteken van rijksweg gedood TILBURG Op de rijksweg Tilburg Breda, nabij de spoorwegovergang in de lijn Tilburg—Baarle Nassau is gister avond laat een tot nu toe onbekend ge bleven man bij het oversteken aangere den en gedood. Terwijl de bestuurster van de betrok ken wagen haar auto parkeerde om het verkeer op het slachtoffer attent te ma ken,. werd de man nog door een tweede en vermoedelijk nog een derde auto aangereden. (Van een onzer redacteuren) ZAANDAM De heer G. J. Franken heeft per 16 januari 1 ontslag gevraagd als burgemeester van Zaandam. Hij is met ingang van diezelfde datum benoemd tot direc teur van de Bruynzeel fineerfabrie- ken aldaar. Zeven jaar is de heer Franken burge meester van Zaandam geweest. Daarvoor was hij directeur-chef van de afdeling bescherming bevolking van het ministerie van binnenlandse zaken. Bekend was, dat hij ook tijdens zijn burgemeesterschap veel belangstelling had voor het be drijfsleven. Hij is zakelijk ingesteld er bezit een voorliefde voor onderwerpen die te maken hebben met economii techniek. Van de bestuurlijke wording van de Zaanstreek is hij belangrijk stimulator geweest. Lande lijke bekendheid kreeg hij vooral toen hij in 1959 tijdens de dam tot dam-: over de bodem van het Noordzeekanaal wandelde op de plaats waar de Coen- tunnel was gesitueerd. De heer Franken is 45 jaar, gehuwd en veder van drie kinderen. „Econoom" blijkt flessentrekker UTRECHT Meer dan tien kleine middenstanders zijn het slachto/fer geworden van de 44-jarige. zich eco noom noemende B., die in Baarn is gearresteerd op verdenking van fles sentrekkerij op grote schaal. Voor duizenden guldens heeft hij gekocht zonder ooit een cent te hebben be taald. Twee maanden geleden betrok B. een comfortabele bungalow in Jutphaas. In de weken die volgden bestelde hij om vangrijke hoeveelheden meubels, wo ningtextiel, huishoudelijke apparaten en drank. Voor tweeduizend gulden liet hij zijn tuin en tennisbaan opknappen en de plaatselijke kastelein presenteerde rekening van zevenhonderd gulden geleverde drank. Het taxibedrijf Jutphaas zit ook met een flinke strop. De econoom had zich bij elke ge legenheid laten rijden, maar toen het op de betaling van de kosten (f 600) aankwam, gaf hij niet thuis. Acht winkeliers uit Utrecht hebben aangifte bij de politie gedaan. Zij zijn voor een bedrag van ongeveer 5500 gul den benadeeld. Een aantal leveranciers uit Jutphaas is zo slim geweest, de spullen terug te halen, toen zij geen geld zagen. Bij de politie heeft B. een bekentenis afgelegd. Hij vertelde, dat hij zelf in de steek is gelaten door mensen, die hem nog heel veel geld schuldig zijn.... Twee Russische schrijvers in Moskou gepakt MOSKOU Twee Russische schr(J- ?rs, André Slnjawskl en een zekere Daniël, zijn door de Russische veiligheids dienst aangehouden en gevangengezet, zo is van betrouwbare zijde in Moskou DJAKARTA President Soe- karno heeft verklaard dait de aan drang van de Sowjetunie om deel te mogen nemen aan de Afrikaans- Aziatische conferentie wellicht tot mislukking dier conferentie kan lei den, namelijk tot een scheuring tus sen de landen die voor en die tegen de toelating van Rusland zijn. Com munistisch China is tegen. Soekarno zou de Sowjetunie ver zocht hebben niet te veel druk uit te oefenen. Volgens Soekarno zou als Rusland zijn pogingen opgeeft, de conferentie 5 november kunnen beginnen. Communistisch China heeft laten mer ken niet ingenomen te zijn met de Indo nesische campagne tegen het commu nisme. Rood China vreest de gevolgen van het optreden tegen alle communis- tisch-Chinese elementen. ,.De terreur heerst in Djakarta", verklaart het pers bureau Nieuw-China. Oentoeng zou de revolutie en het volk hebben willen red den maar zijn poging werd snel verijdeld door het rechtse leger. Saleh De derde vice-premier Chaeroel Saleh verklaarde dat Soekarno in een zitting van zijn kernkabinet op middelen heeft gezonnen om de misverstanden met rood China uit de weg te ruimen. Hij zal de nodige maatregelen nemen om de terug keer naar het normale leven te bespoe- Waarnemers te Singapore vestigen de aandacht op dat het Saleh was en r. vice-premier Soebandno. die dit bekend maakte, hoewel deze de ge bruikelijke woordvoerder is. Volgens ra- dio-Maleisië was Soebandrio ook niet aanwezig op de bijeenkomst van vice- premiers. Zij ri wegblijüen valt sAmen met de verschijning van opschriften op 'e muren, volgens welke hij niet onkun- ig zou zijn geweest van de staatsgreep. Arrestaties Intussen heeft het Indonesische leger eegedeeld. dat er te Djakarta 1334 men sen gevangen genomen zijn wegens hun aandeel in de staatsgreep. Alle regerings bureaus en instellingen te Djakarta heb ben het verzoek ontvangen, personeel dat welwillend tegenover de staatsgreep stond, te ontslaan. (Voor vervolg zie pag. 9) Zij hebben jarenlang manuscripten lar het westen gezonden en worden van anti-Russische propaganda beschuldigd Zij zullen binnenkort worden berecht. Het proces zal openbaar zijn Sinjawski, letterkundig medewerker) van het tijdschrift Novy Mir, heeft onder het pseudoniem Abram Tretz in het wes-' ten voornamelijk in Parijs en Londen werken laten uitgeven, waaronder „Heren, het hof". „De IJsschots" en ..Het socialistische realisme". Hij was zeer bevriend met de Russische auteur Boris Pasternak, die zijn laatste werken van ;n voorwoord heeft voorzien, Daniël is verbonden aan een literair instituut in Moskou. Philippijns vliegtuig stort neer MANILLA Een Philippijns ver keersvliegtuig met 37 inzittenden is van daag bij het opstijgen van het vliegveld in Manilla verongelukt. Het toestel stortte neer op een kamp van de lucht macht. Het aantal doden is niet bekend. Prins Bernhard, die gisteren aan wezig was op de Ibero-Amerika- dag in de Ridderzaal in Den Haag, moest vóór het uitspreken van zijn toespraak even van bril verwisse- Brusselse politie: Kameda niet hier vermoord BRUSSEL De Brusselse politie heeft gisteravond berichten in een Brus selse krant tegengesproken als zou de Japanner Kameda in Brussel zijn ver moord. Het blad meldde gisteren, dat het zwaartepunt van%het onderzoek naar Brussel wes verlegd, nu ontdekt was, Kameda in de Belgische hoofdstad vermoord. DEN HAAG De deuren van de ongeveer 25 casino's en clubs met roulette-achtige spelen moeten vol gende week worden gesloten. Ex ploitanten van behendigheidsspelen kunnen inbeslagneming van de ap paratuur voorkomen door zelf hun zaak op slot te doen. Het zal geen verschil maken of er wordt gespeeld in een besloten kring of in het openbaar. De meeste clubs kennen een besloten sfeer. Slechts in drie plaat sen is het spel openbaar. In tal van gemeenten staat de politie op het punt. exploitanten van speelge- legenheden op de hoogte te stellen van de maatregelen. Vandaag is de rijkspo litie in Maarssen bij het plaatselijk casi no verschenen met deze boodschap. De directies van tal van casino's heb ben inmiddels laten weten, dat zij aan het gebod gehoor zullen geven. Minister dr. I. Samkalden (justitie) vindt, dat tegen zaken waar behendig heidsspelen worden geëxploiteerd ter stond moet worden opgetreden met inbeslagneming van de speeltafels en andere installaties. Hij heeft dit mee gedeeld aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven. De Stichting Behendigheidsspelen zal volgende maand minister Samkalden, de procureur-generaal bij het gerechtshof in Ainsterdam, mr. M. H. Gelink, en an deren een rapport aanbieden, waarin staat, dat de stichting een behendig heidsspel kan brengen, dat tegemoet komt aan de bezwaren, die de justitie tegen de bekende spelen heeft. Het spel van de stichting zou een zui ver behendigheidsspel zijn De Neder landse Ootrooiraad heeft het deze kwa lificatie gegeven. Op het ogenblik heeft TNO het spel in onderzoek. Als de stichting van de autoriteiten toestemming krijgt, wil zij volgend voor jaar op drie of vier plaatsen tegelijk met de exploitatie van het spel te star- De stichting Pays-Bas. die de speelzaal Tivoli in Berg en Dal b(j Nijmegen ex ploiteert, wenst niet te voldoen aan de vordering tot sluiting van de speelloka len. In opdracht van de rechter-commis- saris in Arnhem, mr. J. J. de Zoete, werkt prof. dr. H. J Hamaker uit Eindhoven namelijk aan een rapport over de pre cieze gang van zaken bü het delphispel in Berg en Dal. Het stichtingsbestuur stelt zich nu op het standpunt, dat het in het belang van het onderzoek is, de speelzaal geopend te houden. De Stich ting heeft 5000 donateurs, van wie de meesten in Duitsland wonen. Izwestia: Duits diplomaat moet Rusland verlaten MOSKOU Izwestia. de spreekbuis va*i de Russische regering, heeft de Westduitse diplomaat dr. Alois Mertens beschuldigd van pogingen anti-Russische propaganda te verspreiden en gegevens te vergaren voor het bureau in Bremen vain de r k.-lekenorganisatie Opus Dei. Het blad gaf als zijn oordeel te kennen, dat de 44-jairige eerste secretaris van de Westduitse ambassade in Moskou, de Sowjetuniie zou moeten verlaten. India—Pakistan 0e Thant somber over bestand NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN noemt het bestand tussen India en Pakistan hachelijk. De .situatie is met verbeterd, maar wellicht zelfs verslechterd door de talrijke schen dingen van het bestand aan beide kan ten. In het merendeel van de sectoren blijft de toestand gespannen. Johnson wandelt WASHINGTON President Johnson heeft gisteren meer dan anderhalve ki lometer gelopen op het terrein van het Bcthesda-ziekenhuis. Hij wuifde naar patiënten en het personeel en zei, dat hij zich lekker voelde. Het was de twaalfde dag dat Johnson in het zie kenhuis is en de tweede keer dat hij buiten wandelde en profiteerde van het Vier weken geëist voor veroorzaken dodelijk ongeluk UTRECHT Vier weken voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, een boete van 150 gulden, psychiatrische oontróle en ontzegging van de rijbe voegdheid voor twee jaar. Zo luidde gisteren de eis voor de Utrechtse recht bank tegen de 25-jarige J. van T. uit Sohijndel wegens het veroorzaken van een ongeluk met dodelijke afloop. In maart van dit jaar reed hij met een jong meisje naast zich in een auto. Hij had geen rijbewijs. In Culemborg vloog de auto op de rijksstraatweg uit de bocht sloeg over de kop en kwam in een sloot terecht. Het meisje stikte hierbij in de, modder. T. had een paar biertjes op. MILITAIREN De militaire personeelsorganisaties zijn ontstemd over de bij de Tweede Kamer ingediende militaire pen sioenwetten. Van het georganiseerd overleg is niet veel terecht gekomen. De mi nister heeft de bezwaren naast zich neergelegd Van een juist beleid kan hier niet worden gesproken. Alle organisaties wijzen het standpunt van de minis ter af. omdat zowel materieel als principieel aan de rechtspositie van het militaire personeel tekort zou worden gedaan. De Tweede Kamer zal bij de behan deling van deze wetten aan de be zwaren bijzondere aandacht moeten besteden. Sociale wetten die door de betrokkenen niet op prijs worden gesteld vormen een vreemde zaak. HER-INDELING Grenswijzigingen tussen gemeenten, opheffing van gemeenten in het bij zonder het is een gevoelige ma terie waarbij de burger zich terecht betrokken acht. Zo ook bij de herindeling die thans in Zeeland gaande is. Vergroting van bestuurskracht, doelmatiger en zuiniger financieel beheer het zijn overwegingen die ons moeten aanspreken Wat niet wegneemt dat er iets aan historie verloren gaat. Of grotere eenheden ook tot grotere bestuurskracht zullen leiden, moet trouwens worden afgewacht Mee leven van de burgerij pleegt niet toe te nemen in de evenredigheid waar mee een. gemeente groter wordt. Soms lijkt veeleer het tegendeel het Erkend moet overigens, dat het ln Zeeland aan de voorbereiding niet heeft geschort. DR. RIJNSDORP Van vandaag af is het dus dr. Rijns dorp. De heer Rijnsdorp immers is een dergenen aan wie bij het lus trum van de Vrije Universiteit een eredoctoraat wordt uitgereikt Met de verlening van eredoctoraten is een universiteit zuinig- Bij de VU mogen het er vandaag zes zijn, het getal valt in het niet tegenover dat van wie langs gebruikelijke weg de doctorstitel verwerven- Zo behoort het te zijn. Het maakt de verkrijging ervan te eervoller. Onder de vandaag verleende eredoc toraten zijn er enige betwist. Niet betwist, -integendeel allerwege van harte toegejuicht Is dat van dr- Rijns- dorp. Zijn verdiensten, ook op het gebied van de literaire voorlichting zijn uit stekend bevonden. Onze lezerskring, die hem oprecht gelukwenst, had daarvan reeds weet. Koningin Juliana heeft gistermiddag op paleis Soestdijk een afscheidslunch aangeboden aan de scheidende Franse ambassadeur graaf De Crouy-Chanel en diens echtgenote gravin De Crouy-Cha nel. De Koningin heeft de ambassadeur benoemd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Overwegend zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en zonnig weer, behoudens enkele lokale wolkenvelden. Overwe gend matige oostelijke wind Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) UW J/'LAK voor zijn dood heeft de befaamde Franse architect Le Corbusier een firma in Milaan toestemming gegeven een ligstoel, die hij ont wierp, in produktie te nemen. Hoewel dit meubelstuk er modern uitziet en in teder hedendaags interieur zou passen, heeft Le Corbusier die stoel reeds in 1928 ontworpen. Hij was dus zijn tijd wel vooruit. Wij proberen alleen maar bij de tijd te blijven en u op de hoogte te houden van alle ontwikkelingen van vandaag of morgen. Het is mogelijk, dal er in uw omgeving nog altijd mensen zijn, die dat niet weten. Wel licht kunt u ze via de bolbon (op de achterkant) daarvan blijvend op de hoogte brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1