Het geheime dorp Brick Bradford rf&vtccf Morgenavond eerste maal Plus minus BRINK M0DENIEUWS Uit de Haagse hof geplukt Jesje en Josje Senmoet DINSDAG 1") OKTOBER 1165 ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOl.VEN-ETHERGOl.VEN- Tijd voor de bollen Plant NU de voorjaars pracht van straks. Kies een goed sortiment. Dan begint het voorjaar vroeger, duurt de lente langer. Raadpleeg uw hovenier. Hij kent de „grond-wet" van uw tuin. Voor een tuin vol plezier raadpleeg uw hovenier ersum I 402 m: KRO. 19.00 Nieir Actualiteiten. 19.30 KRO-Jubileum rr estweek 1965: Uitslag halvi Klassiek pianotrio (opn| boek Job: bijbel: 20.40 Het uitzending. 21.20 Klassiek kerkorgelspel' (opn.). 21.35 Harp muziek. 21.55 De 2215 Zie. ik maak alles i programm Licht versum n 298 m: AVRO. 18.00 Nieuws. A.V.R.O.'s Radiojournaal. 1825 Gevari- "uit Parijs. 19 05 Gamelan: Indonesisch •amma. 19.35 Het Orff-Schulwerk >1 en gezin, muzikale lezing. "05 Een kprogr. rfodiek. 21.45 Stere Nederland I: NTS. 19.00 Nieuws in kort. 19.01 Klaas Vaak. 19 05 Journaal Gehoorgestoorden19.33 Engelse les (3): [evorderden. 20.00 Journaal. KRO: 20—0 22.45-23.15 Telea ITS: 22.10 Joui Bijbel voor aliemai Belgii j heks: TV-film. 20.50 21.25 Arbeidsschaarste dokumentair programma, aal. KERKEN: 22.15-22.40 Nederlands progr. Kan. 2 Zandmannetje. 19.05 De ong gast. filmklucht met Charlie Chaplin. Tienerklanken. 20.00 Nws. 20.25 Bon: TV-western. 21.15 Spitsbergen r 22.05 De liberale gedachte en actie. 21 NCRV gaat weer opiniepeilen 9? (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Nico van Vliet is zo dicht als een pot. George Noordhof ook. De NCRV zelf he lemaal. Ze willen allemaal niets, nu ja, bijna niets, vertellen over het nieuwe programma ,,Plus minus" dat morgenavond op de beeldbuis komt en een vervan ging is voor „Als U het mij vraagt" twee jaar geleden en ,Wat is er aan de hand?" ver leden jaar. Juist, het gaat weer om opinie peilingen, die in de rekenmachi ne tot antwoord-percentages wor den omgezet. En de onderwer pen Die blijven natuurlijk geheim tot op het moment van de uitzending, anders is de grap er af, meent George Noondhof. Hij is de man. aan wie de regie van ;t weer ingewikkelde programma is toevertrouwd, maar Nico van Vliet houdt de presentatie en hij zal het wel weer op precies dezelfde manier doen als in voorgaande seizoenen. Een echt aansprekende titel kan de NCRV maar niet vinden voor deze se rie, waarin de kijkers op een of ande re wijze worden geconfronteerd met zaken van algemeen belang, waarover men niettemin een eigen oordeel kan hebben. Vandaar nu de naam „Plus minus", weinigzeggend, maar na enkele uitzendingen vast wel weer vertrouwd in de oren klinkend. Ditmaal strekken de onderwerpen van behandeling zich wat ruimer uit: zij zullen niet meer van Nederlands alleen, maar ook van buitenlands be lang zijn. De programma's worden weer direct uitgezonden en behouden daardoor een levend karakter. Degenen die nu hun mening mogen kenbaar maken, moeten er min of meer naar raden: het zijn telkens vier buitenlandse jour nalisten die in ons land werken P-n goed op de hoogte zijn van bepaalde opinies in hun vaderland. Zij moeten dan raden naar de Nederlandse me ning aangaande het onderhavige onder werp en de uitslagen in binnen- en buitenland worden daarna met elkaar vergeleken. Het zal er voor een goed deel van afhangen, hoe de onderwerpen worden gekozen, of zij aantrekkelijk en inte ressant zijn voor de Nederlandse kij kers en niet te zeer op het buitenland 720 Semiklassieke muziek (gr). 7.45 Radio- - ----- ^8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Licht muzikaal programma. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor 10.10 Klassieke kamermuziek (Gr) 10 30 Morgendienst. 11.00 Moderne mu- (gr). 11.30 Lichte grammofoonmuziek. Mededelingen voor land- ^'nbouw. 12.30 Nieuws 12.40 Radiosnelbuffet. 13.30 7e :rnationaal beiaardconcours. 13.40 Licht orkest met zangsoliste. 14.00 Boeren Luisterwedstrijd volksliedjes (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In samenwerking met de Ned. vereniging voor Volks zang zal de VPRO-radio vier middag uitzendingen wijden aan het Neder landse volkslied. De laatste zal een wedstrijd voor het luisterend publiek inhouden. Zes liedjes worden dan ge speeld op „een van de mooiste carril- lons in ons land" (welk dat is ver meldt de VPRO nog niet) en de luiste raars kunnen dan titel en beginregel op een briefkaart schrijven en inzen den aan de directeur van Volkszang in Eindhoven. De VPRO laat ons weten, dat hij zich verbaast over het feit, dat de re cente belangstelling voor het volkslied in het algemeen zich weinig of niet richt op het Nederlandse en daarom dit nu eens naar voren wil halen. De vier radio-uitzendingen zijn ge steld op de vrijdagen 22 en 29 oktober en 5 en 12 november. Deze vierde uit zending valt dan in de 5de Nederland se Volkszangweek, door genoemde ver eniging voorbereid. Vandaar de luister- wedstrijd. Uitzendtijd: telkens van kwart vóór tot kwart over vijf. dè jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 1750 Overheidsvoorlichting. Werk«gB zijn. Wat kan ik worden? Vraaggi-r. Claude BeUoni met Drs. K. van 't Zet. Hoofd afdeling Eeroepenstu^die^en^beroepe^n- Zaken en Volksgezondheid. 18 00 Licht klas sieke muziek (gr). 18.10 Koorzang. 18.30 Het Spektrum: nieuws uit de Protestants-Chris telijke wereld. 18.50 Nieuwe grammofoonpla- VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek en reporta- - - T '-"-te grammofoonmu- P 9.00 Van alle •aatje. 9.05 Moderne muziek "\ra: lnnn mVoor lKla, JPP ...euws. 11.02 Voor de vrouw. 9 Moderne kamermuziek (opn). 12.00 Ste- afgesteld, wil dit programma zich de nodige populariteit verwerven. In elk geval zal het weer behalve veel praten ook kijkspel worden, want de reuzenschermen komen opnieuw op de proppen en zo wordt er ook van buitenaf meegespeeld in het spel, dat geen spel bedoelt te zijn maar een leerzame uitzending in een spektaku- lair kleedje. We moeten allemaal maar eens kij ken morgenavond, om kwart voor 9, op Ned. I. Het programma duurt niet meer zo lang: 55 minuten worden er aan besteed. Dan maar uitstellen KRO in de klem met bejaarden-actie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO is danig in de klem geraakt met zijn jubi leum-actie: het schenken van televisie toestellen aan bejaarden die dit zelf niet kunnen bekostigen, middels gelde lijke steun van het Nederlandse volk. Organisator Carel Enklaar heeft de tijd van voorbereiding veel te krap uitgemeten en daarop is de organisatie spaak gelopen. De KRO moet in deze helaas zijn gezicht verliezen en de hele actie uit stellen tot najaar 1966. U herinnert zich de opzet: men zou ,a radio en televisie op één avond een oproep richten tot het Nederland se volk om deze actie te steunen en er zouden dan in alle gemeenten lagere scholen open zijn om het geld in ont vangst te nemen. Jeugdgroepen zou den aan een en ander meewerken. Hoewel in het prille voorjaar deze actie al werd aangekondigd, heeft de organisator de uitgebreidheid van de voorbereiding toch onderschat: blijkt, dat men op zo korte termijn niet de beschikking kan krijgen over voldoend aantal scholen, noch over het gewenste aantal medewerkers. Daarom is men tot het besluit geko- en, het hele geval maar een jaartje uit te stellen. Weliswaar bestaat de KRO dan geen 40 maar 41 jaar, nauw kijkt is de befaamde kniesoor. De KRO is inmiddels al over stroomd met aanvragen van en vooi bejaarden, om te mogen meedingen naar een televisietoestel. Deze verzoe ken worden netjes bewaard. Het is niet zo, dat het mislukken m de organisatie te maken heeft met de lichte moeilijkheden welke onlangs zijn gerezen, toen de KRO nadere pu- blikaties deed over zijn actie, terwijl Henk van Stipriaan juist aankondigde, in zijn programma „Van Harte" hulp te gaan vragen voor alleenwonende be jaarden in de vorm van kleine dien sten en andere eenvoudige verrassin gen. U zult zich herinneren, dat de heer kele journalisten geprikkeld toonde vanwege het feit, dat „de KRO met zijn actie het programma „Van Harte" dreigde te verzwakken. De heer Van Stipriaan bleek toen niet goed op de hoogte te zijn: al vóórdat „Van Harte'" ooit in de ether kwam, hadden VARA en KRO reeds een afspraak gemaakt aangaande de te voeren acties. De VA RA heeft toen van de ene dag op de andere de inhoud van „Van Harte' laten veranderen: het programma spande zich bij verrassing in voor het werven van kamers voor studenten. Thans is het niet onmogelijk, dat Henk van Stipriaan toch nog terug komt met zijn verzoeken om hulp voor bejaarden: de KRO-actie is im mers voor een jaar van de baan! Luisterwedstrijd volksliedjes Vrijdagavond? DRQSTK pastilles altijd welkom! Ziek en zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.10 Aktui liteiten en kalender. 13.30 Lichte gramm. foonmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14,1 ziek. 15.00 Voor de jeugd. <16.00 Nieuws). i7.oo voo m Zdlï"S0ll>t' 17.30 Dansorkcst met jn). NRU/KRO: 9.00 Nieuws. 9 02 Lichte grammofoonmuziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Van uur tot uur: aktuali- teiten 10.05 Betty: licht muziekprogramma (gr) 11.00 Nieuws. 11.02 Van uur tot uur: aktualiteiten. 11.05 Toedeloe.... licht muziek programma (gr). 12.00 Nieuws. 12.02 Van uur tot uur: aktualiteiten. 13.05 Bert: licht muzi; kaal programma (gr). o".1"*""N RU/AVRO 15.00 Lichte grammofoonmuziek. - 00 Nieuws. 14.02 aktualiteiten. 14.05 Even draaien: lichte grai 15.00 Lichte grai.....— Nieuws. 16.02 Spiegel der folklore (gr)volks liedjes. 16.30 Rhytm and blues (gr)POP"1^1- re negermuziek. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 De zingende bougie (gr): gevarieerd platenpro- 10 VANAVOND TE ZIEN Jan Blaaser terug in zijn show „Jan en Alleman". Svalbard, een filmreportage over 65.000 km2 vergeten land op Spitsbergen. nieuw jazzprogramma, vanavond met het Kwartet Art van allerlei uit Nieuwspoort. Ned 2 AVRO 8.01 uur met het echtpaar Denis naar Florida. 8.25 uur aflevering van „De schone heks": heeft een heks wel een leeftijd? 8.50 uur sportrubriek. 9.25 uur documentaire programma over „Arbeidsschaarste en de ge huwde vrouw". 10.15 uur (RKK) tweede uitzending „Bijbel voor alleman?". Hilver i l KRO 8 uur Guarneri-Trio speelt Schubert. 8.40 uur voordracht van teksten uit het boek Job. 9.20 uur begin van diverse uitzendingen van klassieke muziek en geestelijke rubrieken. 10.45 uur luchtige muziek bij de schemerlamp. Hilversum II AVRO 8.05 uur amusementsprogramma uit Sittard. 8.15 uur Radioperiodiek. 9.45 uur lichte muziek, gespeeld door het Metropoleorkest, stereo- fonisch te beluisteren. 11 uur swing en jazz in Ritme Club. Modieuze Robin Hood in wolvilt. Zwart,bruin, bordeaux, cognac en bottel 16,95 Amsterdam Den Haag Rotterdam K.ilvcrstr. 23 Spinsir. 42 K. Hoogstr. 7 Ook telefonisch te bestellen 020 - 234677, Amsterdam. Bestelnr.B9 COET U VAT NIET! WJACHT EVEN! Commentaar Maandenlang gedacht. „Mag ik niet .jen zien, even het beste te kie- dochter bedeesd. gerekend en gepraat. Toen eindelijk knalrood", vroeg streek de vader de hand over het hart en kwam de uitspraak: „Ik help je, schiet het ontbrekende voor...." Waarmee het studeren begon. Fol ders, informaties, gesprekken met ie dereen: „Wat Het werd een allerbescheidenste op. wendde zich keuze. Het kleinste wagentje, 500, zui- gehaaste stenr nig, snel genoeg. afhandelen. „O zo'n koektrommeltje", zei ie mand oneerbiedig. Maar het kon de vreugde niet dem- Een. Op een zaterdagmorgen zou de oop geschieden. Vader, moeder en de bevoorrechte dochter stapen naar de showroom. Glanzende wagens in elk formaat. Het was er druk als op een supermarkt. Niemand kwam op hen af en dus dwaalden ze even rond, eens stilstaand bij een of andere koets, wat giechelend om de prijzen die het dubbele, zo niet driedubbele van hun uitverkorene bedroegen. Eeindelijk was er een elegante me neer. die zich minzaam tot hen boog: „U wenst""' notitieboekje te voorschijn „Rood, dus besloten. Geeft u me even uw naam. Volgende week kunt u de wa gen afhalen. Rood." Er kwamen wat Ze keken elkaar wat verbijsterd formulieren aan te pas, die de man m. vaardig invulde. Toen ze nog bleef eentje van bin- aarzelen na alle inlichtingen, keek hij zitten", deed de haar wat ongeduldig aan. wenkte nog maals naar iemand verderop: „Ik kom haalde zijn schouders zo...." Liever ineir koffie Met belangstelling hebben wij ge keken naar de eerste van vijf afleve ringen (we krijgen ze om de vier we ken toegediend) in de NTS-reeks „Inburgeren". Er is veel gedokterd binnen de omroep om onder NTS- vlag gezamenlijk te komen tot voor lichting op het gebied „enkeling en samenleving", een wens welke al op kwam tijdens de uitzendingen van De Bezetting, toen er zoveel en vaak werd gesproken over de saamhorig heid van een volk in tijden van nood. Moeilijker aanwijsbaar en ook moei lijker bewust ervaren is die saamho righeid in een tijd van vrede en wel vaart. Op welke wijze de staatsburger dan rechten en plichten heeft en hoi bijzonder veel het waard is dat bur gerschap te bezitten, vormt de kern van deze serie. De eerste aflevering gaf daarvan een behoorlijke indruk. Het team dat deze programma's samenstelt heeft er goed naar gestreefd zoveel mogelijk beeldend te werk te gaan door men- n aan het woord te laten, en dat in m welgetroffen verscheidenheid. De wat stoterige presentatie van Han Lammers heeft voor de cam een bepaalde charme en zo boeide het geheel voldoende voor degenen die eens echt naar wilden luisteren. Wij geloven het initiatief van de omroep zowel als de uitvoering e te mogen prijzen, ook al wordt er niet al te diep gegraven in de materie: het is tenslotte de bedoeling een miljoe nenpubliek te trekken en niet om een wetenschappelijk betoog te houden en te illustreren. Aan het begin van het avondpro gramma kwamen twee ministers ach ter elkaar aan het woord. In de zend tijd voor politieke partijen hield mi nister Vondeling voor de Partij vai de Arbeid „helemaal op eigen houtje' zoals hij het uitdrukte, een beschou wing over zijn financiële landsbeleid direct daarna sprak de minister president mr. Cals in een warm plei dooi voor de anti-hongeraktie. Een merkwaardige tegenstelling hiermee vormde de ter zelfdertijd op het tweede net vertoonde aflevering van „Drie sterren", waarin de aardige Engelse Jane het Loire-dal doorkruist om de lekkerste vleesschotel uit die contreien op te sporen. Een scherp bewijs, hoe ook in lang vervlogen tij den de een overvloed hod en de ander gebrek leed. Maar toen was de wereld veel „groter" dan nu en kon men in het ene werelddeel het andere niet helpen. Nu is dat anders en daarom is het te hopen, dat de woorden van minister Cals niet tevergeefs zijn sproken. Ze slikten alle drie een keer: de terug. „Dan tot de koopster: „U kent het wagentje toch? Ze zijn allemaal ge- ^en^Dree „Maar ik koop geen pond suiker, ik koop een auto", kreet ze opgewonden n bijschrijven?" Maar ze had reeds afwerend ver schrikt van neen geschud. De man was al vijf stappen verder, knikte nog Buiten keken ze elkaar even ver dwaasd aan. „Laten we maar een kop je koffie gaan drinken" stelde de va- Een hups juffertje bracht even la ter de koffie, stalde uit: potje, kopje, suikertjes, koekjes en glaasjes water. „Zo goed?", vroeg ze dralend nog even de bestelling overziende. Ze za ten breeduit te genieten. Voor een rijk dochter was de eerste, die tot haar sprak kwam. „Zo één, daar, een 500." „Kleur?", zei de meneer en trok De verkoper zag haar peinzend t. „Ach juffrouw", zei hij sussend dan opeens weer gehaast: „U bent „Kijk eens," zei Jesje een tikje ver schrikt. „De voorste rijen zijn al hele maal bezet! Er zal voor ons toch nog wel plaats zijn?" „Natuurlijk." grinnikte Jos je. „Kijk maar eens, daar! Daar zitten Hans en Peter ook." „Ja en Fietje en Paula!" riep Jesje verheugd. „Laten we daar bij gaan zit- Jesje en Josje schoven haastig tussen de stoelen door en nestelden zich bij hun vrienden en vriendinnen. „Wat een mensen, hè!" riep Paula uit. „Iedereen is er! Ik vind het toch zo leuk! Ik wou dat ze maar begonnen!" „Het is nog lang geen half drie," zei Josje. „We zullen nog een heel tijdjt geduld moeten hebben. O. nee. kijk eens, het gordijn op het toneel beweegt al! Zouden ze nu al beginnen?" Maar het bleek enkel een toneelknecht te zijn, die op de planken bezig was. Desondanks kreeg hij, toen hij zijn hoofd om de hoek stak ook een geestdrif tig applausje van de even vrolijke als ongeduldige zaal. Maar dan stapte meneer het grote podium op. hield klein toespraakje, en daar werden de gordijnen echt opengetrokken. „Nu komen ze!" fluisterde Jesje opgewon- En ja hoor. daar kwamen ze, de vijf Blauwe Piepers: Lou, Aart, Wim en Ot, ogenblik Doven keek, bang dat de zoldering werke lijk omlaag zou komen. Maar Kunstlief de was gelukkig heel stevig gebouwd. Ot nam plaats achter zijn drumstel, de drie anderen stelden zich op; Lou, die als leider fungeerde, gaf bijna ongemerkt het teken en daar weerklonken de eerste gitaarklanken en zongen de Blauwe Pie pers: „Hiep Hiep Hiep! Piep Piep Piep! De kat is van huis, het is feest voor de 18 Christina tikte tegen de keukenruit. Ze hief de dampende kop thee naar hem op. Hij haastte zich naar binnen! Heintje, het noeste illegale werkertje, dat uit Amsterdam gekomen was en voor alle werk te gebruiken was, ook voor het allergevaarlijkste, kwam het eerst met het bericht aan, dat een van de jongens uit de ondergrondse hut, op zijn tocht naar huis, door de Duitsers gegrepen was. Hij reed op zijn oude rammelkast van een fiets, zo snel hij maar op kon tornen tegen de losgebroken najaarsstormen, niet naar het hoofdkwartier, niet naar Bonsma, maar regelrecht naar oom Chris, die, ondanks buien en stormen, in de tuin bezig was met het bergen van de bonestokken. Heintje, klein en breed, moest opkijken naar oom Chris, die de stok waaraan hij bezig was neersmeet en een paar seconden stil stond om na te denken, terwijl Heintje, nog hijgend van het razend snelle trappen, het zweet van zijn voorhoofd wiste. Toen werd oom Chris een en al activiteit. „Door de Duitsers gegrepen, zei je? Dan hebben we geen tijd te verliezen. Ga zo gauw mogelijk naar het hoofdkwartier en zeg, dat ze alles ontrui men. Alles moet weg. Waar je geen weg mee weet, breng dat maar hier. Ik zal tante Christina sturen om jullie te helpen en als ik hier alles klaar heb, kom ik ook. De jongens, die er nog zijn, moeten we zien onder te brengen. Laat Gert alle adressen afgaan, stuur Joep hierheen met zijn hele papierenrommel. Ik zelf zal langs Bonsma gaan!" Hij liep al naar de deur, terwijl Heintje zich bukte om zijn fiets op te rapen, die hij maar zo op de grond gesmeten had. Oom Chris, zich nog even DOOR H. H. VAiN NUNATTEN— DOFFEGNIES omdraaiend voor hij gehaast naar binnen ging, „Denk erom, Heintje, laat iedereen zo ontval lend mogelijk doen, geen onnodige drukte, geen gevlieg en gedraaf over de weg." Hij keek naar het buurhuis. De vrouw stond bij de pomp de melkbussen te schuren, maar ze leek in die houding verstard. Haar ogen lieten het tafereel bij de voordeur aan de andere kant van de weg geen ogenblik los. „Natuurlijk, oom Chris," zei Heintje en fietste heel wat bedaarder weg dan hij gekomen was. De voordeur sloeg dicht, de vrouw bij de pomp be woog weer, zodat de bus rammelde onder haar forse greep; een der dochters zong. De wind speel de met de rook, die uit de schoorsteen van het bakhuis opsteeg. In de laan was het rustig. Een ogenblik later ging tante Christina op haar fiets weg en nog later oom Chris. De bonestokken lagen vergeten in de tuin, de witte poes ging haar heil zoeken in de buurt. Tante Christina had verge ten haar schoteltje melk buiten te zetten. Later op de dag kwam een bestelwagen wat kisten en rommel brengen. De buurvrouw kon helaas niet precies zien wat het was; de auto was tot aan de voordeur gereden en benam haar al het uitzicht. Door de ramen kon ze ook niet binnen kijken. De lucht, helemaal dichtgetrokken, veroor zaakte gestage regen en een vroege avond; de lamp was al op en de luiken dus gesloten. Daarbinnen was het een onbeschrijfelijke rom mel, waar iedereen tussen rondwaarde om te sorte ren en op te bergen. Soms glipte er iemand de deur uit met een pakket onder de arm. De lange student uit de ondergrondse hut maakte zich ver dienstelijk door in de keuken af te wassen voor tante Christina. De drie meisjes sleepten met bed- degoed rond; er zouden vijf gasten zijn deze nacht. Oom Chris zocht met Gert een veiliger schuilplaats voor de radio. Tante Christina sorteer de de geredde levensmiddelen en verdeelde ze over de slopen, zakken en kisten, die door Henk en Bart naar het Geheime Dorp vervoerd zouden worden. Joep verscheurde papieren en gooide ze in de kachel, die er zo'n hitte van ontwikkelde, dat de ketel water, die erop stond, met wild ge raas aan de kook kwam. Frans en Bart kwamen zeggen, dat alle jongens veilig onder dak waren gebracht. Gert bij het raam, op een stoel, de opgetrokken voeten op de sporten gesteund, schreef de gegevens op; hij zou voor valse per soonsbewijzen zorgen. Bij al die drukte en onrust heerste er toch een zekere opgewektheid. Ze waren moe, doodmoe, allemaal, maar het was gelukt, het hoofdkwartier was ontruimd en de onderduikers waren gevlogen. En heel diep in de bossen verstopt zaten de Joden, «aar niemand van «ist(Wordl ïervo|gd) Zondagochtend? DROSTE pastiliësahjidwelkom

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9