ONS MONARCHAAL STAATSRECHT Toepassing van militaire pensioenwetten onjuist? Communistenjacht gaat voort in Indonesië Zal nieuwe komeet te pletter slaan? Ook doordraai t an consumptie aardappelen? Amateur vindt werktuigen uit de ijstijd Officierseed in discussie Vondeling vraagt om tips 7 DINSDAG 19 OKTOBER 196S Beschuldigingen tegen defensie (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Bond van mo- lillsatie-invaliden en van hun nabe staanden en de Stichting De neder- andse soldaat hebben in een open irief aan de minister van defensie aangedrongen op een betere hante ring van de militaire pensioenwet en. Een verzoek hiertoe is ingediend lij de Tweede Kamer. Het is in het verleden gebleken, dat militairen die onder ongewone omstandigheden dienst deden, b.v. in Indonesië, en daarvan geestesziek of als invalide erugkeerden, geen pensioen kregen, let ministerie van defensie onttrok ich aan zijn verplichting. Pas na de irootst mogelijke moeite, procedures van enige jaren, kreeg de militair zijn pensioen- Vooral met het oog op het besluit van ie Nederlandse regering dienstplichti gen terbeschikking te stellen van de 'erenigde Naties, zodat dienstplicht on- !er ongewone omstandigheden weer nogelijk is, dringen de bond en de stich- ing aan op voorkoming van voornoem- ie gevallen. Het verzoek aan de Tweede Kamer bestaat uit vier punten: 1 de keuring voor militaire dienst moet met de grootst mogelijke zorgvul- ligheid geschieden; g de militaire pensioenwetten dienen lodanig aangevuld te worden dat zij. In de toekomst: (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG. De Chr. Boeren- en Tuindersbond is van mening dat ook voor consumptieaardappelen (evenals dat op geheel eigen wijze voor de tuin- bouwprodukten het geval is) een bo dem in de markt moet worden gelegd. De tijd daarvoor is thans, nu de aard- appelmarkt rustig is en er geen directe zorg over toekomstige prijsontwikkelin gen behoeft te bestaan, gunstig om een systeem voor te bereiden dat voorziet in interventie, wanneer het prijsniveau be neden een bepaalde hoogte zakt, zo ver klaarde de voorzitter van de CBTB, drs. R Zylstra, gistermiddag op een perscon- /«entie. Een dergelijke regeling is vol gens hem nodig om eventuele instorting van het prijspeil in de grillige aardappel- markt te voorkomen. Desnoods zouden aardappelen, die een bepaalde minimum prijs (bijv. 75 procent van de kostprijs) niet halen, evenals regelmatig met groen ten gebeurt, moeten worden doorgedraaid of uit de circulatie moeten worden ge- De heer Zijlstra deelde mee, dat bin nenkort tussen minister Biesheuvel en het Produktschap voor Aardappelen een gesprek zal plaatsvinden over een plan tin die richting. naast de mogelijkheid ambtshalve pen sioen toe te kennen, ook de waarborg bieden dat als het recht op pensioen aanwezig is en als belanghebbende na zijn. ontslag uit de dienst niet in staat geacht kan worden zijn pensioenaan vraag in te dienen, automatisch ambts halve pensioen wordt toegekend; dergelijke gedingstukken moeten op verzoek (in eerste instantie) worden overlegd; tenslotte dringt de stichting bij de Kamer aan op instelling van een onaf hankelijk rechtskundig bureau, dat kos teloos rechtsbijstand verleent Geen pensioen In de open brief aan de minister van defensie worden deze verzoeken toege licht Hierin worden tien gevallen ge noemd waarbij militairen door de dienst zodanig werden aangetast, dat zij gees tesziek of invalide werden en niet ih staat waren hun werk te doen. Zij kre gen geen pensioen. Zo wordt genoemd het geval van de dienstplichtige V. uit Lochem.. Deze kwam geestelijk gestoord terug uit de dienst in Indonesië en is totaal invalide. De Militaire Geneeskundige Dienst voerde aan, dat de kwaal van V. van endogeen-constitutionele aard was, dus een ziekte die al in het lichaam aanwe zig was. Dus had hij geen recht op pen- Doordat de Stichting De Nederlandse soldaat nog niet over alle gedingstuk ken beschikte die werden toen nog niet overlegd volgde de Centrale raad van beroep het advies van de MGD op en kende geen pensioen toe. Dit is vol gens de Stichting niet juist omdat dui delijk in de procedure naar voren geko men is, dat wel degelijk bijzondere nade lige omstandigheden aan de uitoefening van de dienst verbonden zijn geweest, tengevolge waarvan de endogeen-con stitutionele kwaal tot uiting is gekomen. De bond en de stichting wijzen er ir> hun open brief op. dat als de MGD in het geval van V. achteraf kan vaststel len, dat V. lijdt aan een kwaal var dogeen-constitutionele aard, dan blijkt hieruit, dat ook de keuring fout is ge weest en dat deze man nooit goedge keurd had mogen worden. De regering dient alsnog in het geval van V. in te grijpen en alsnog pensioen toe te ken- In andere gevallen is het wel gelukt pensioen los te krijgen, maar pas lange tijd en pas als de vader desbetreffende dienstplichtige de stich ting toestemming gaf als gemachtigde t de zaak van zijn zoon op te treden. Beschuldiging De Bond van mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden, en de Stichting De Nederlandse soldaat winden er in hun beschuldigingen over de werkwijze bij defensie geen doekjes om. Zij verkla- uit eigen ervaring, dat er in de prak tijk diverse juridische trucjes worden toegepast, kennelijk om de staat te vrij waren voor de zeer nadelige gevolgen die een oppervlakkige keuring vaak heeft voor de gedupeerde dienstplichti gen. „Ons inziens worden de hoogste ambtenaren op het ministerie van defen- sie, die kennelijk de zo nadige sociale inslag missen en de bedoeling va militaire pensioenwetten niet begrijpen, al te gauw onderscheiden en met goud omhangen". Goedkeuring voor huurcompensatie DEN HAAG De regering acht de door de Stichting van de Arbeid aanbe volen huurcompensetie van 1.25 pet. (met een minimum van f 2 per week) aan vaardbaar. De Stichting van de Arbeid is bij haar berekening uitgegaan van de tot dus verre gevolgde methode. De minister van sociale zaken zal zich tot het college van rijksbemdddelaars wenden met het verzoek om in overleg met de Stichting van de Arbeid de be schikking waarom de stichting heeft ge vraagd voor te. bereiden, zodat deze. in dien de Sta ten-Generaal, de voorgeno men huurverhoging per 1 januari 1968 heeft aanvaard, terstond nadat de wet zal zijn tot stand gekomen, definitief kan worden vastgesteld. Droog weer )E BILT Op de oceaan houdt de depressie-aktiviteit aan. Een van de depressies is een oude tropische cy cloon, die vanmorgen versneld in de i richting van IJsland bewoog. In onze omgeving voltrekken de veranderin gen zich nog steeds in een langzaam l tempo. Het centrum van een omvang rijk. hogedrukgebied bevond zich van ochtend op ongeveer 100 kilometer ten noorden van de Waddeneilanden. Morgen zal het boven Duitsland aan komen. Het ziet er naar uit, dat het hogedrukgebied het weer de eerstko mende dagen zal blijven beïnvloeden. Het droge weer duurt voort, terwijl de nachtvorstkansen in verband met de toegenomen oostelijke wind be langrijk kleiner zijn geworden. Over dag zal de temperatuur zich op onge veer hetzelfde niveau kunnen hand- Zon en maan Woensdag 20 oktober: zon op 07.13, on- j der 17.36; maan op 01.12, onder 16.36. j Zondag 24 oktober: nieuwe maan. 'het weer in europa Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder Vpenburg Vllsetngen Eelde De Bilt Twente Londen onbew Amsterdam onbew Brussel iw. bew Grenoble Nice Berlijn frankfort München ZUrlch Oenève wlndstli 15 -1 windstil 24 HOGERSMILDE Dicht bij de Drentse televisietoren in Hogersmil- de heeft de machineslijper T. Ver- manng, in zijn vrije tijd verzamelaar van fossielen en prehistorische werktuigen, vuurstenen werktuigen gevonden uit het Stenen-tijdperk. De ruim honderd werktuigen, onder meer vuistbijlen, handspitsen, schaven en schrappers, duiden op de aanwezigheid van de Neandertaler, die heeft gejaagd op mammoets, neushoorns en rendieren. Men vermoedt dat dit is geweest in het begin van de laatste IJstijd. De voor werpen zien er bijzonder gaaf uit. Tot nu toe durfde men op grond opgravingen niets te zeggen over de wezigheid van mensen voor de laatste IJstijd. De provincie heeft de vondsten van de verzamelaar overgenomen voor tiendui zend gulden. De helft van dit bedrag is voor de eigenaar van het land. Het on derzoek naar de werktuigen wordt ge leid door dr. J. D van der Waals var het archeologisch instituut van de Gro ningse rijksuniversiteit. Politie kan slechte lesauto's weren DEN HAAG. Tegen rijscholen, die gebruik maken van inferieur materi aal, kan sinds korte tijd effectiever worden opgetreden, doordat de politie sedert de jongste wijziging van het Wegenverkeersreglement de bevoegd heid heeft verkregen, van motorrijtui- die niet voldoen aan de wettelijk side eisen, de kentekenbewijzen fn te vorderen. Eerst na afdoende reparatie worden de kentekenbewijzen teruggegeven. Een pre ventieve controle op de onderhoudstoe- stand van lesauto's laat zich slechts ver wezenlijken in het kader van een perio dieke keurihg van alle motorrijtuigen, waarover de commissie veiligheid weg verkeer zich nog beraadt. Dit zegt de heer Suurhoff, minister van verkeer en waterstaat, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Peijl (ch..) over het autorijschoolwezen in Nederland. In afwachting van het advies van deze commissie wordt getracht voor auto's die zonder chauffeur worden verhuurd, een periodieke keuring op vrijwillige basis tot stand te brengen. Het ligt daarbij in de bedoeling, dat de auto's, die regelma tig worden gecontroleerd, van een duide lijk kenmerk worden voorzien. De over heid verleent bij de organisatie hiervan haar bemiddeling. Onderzocht zal wor den, of een dergelijke voorlopige rege ling ook voor lesauto's mogelijk is, aldus de minister. Jury: negers zijn minderwaardig aan blanken HAYNEVILLE (Alabama) De meeste blanke leden van een jury, waarvoor een lid van Ku Klux Klan zich wegens moord zal moeten ver antwoorden, hebben toegegeven dat zij van mening zijn dat negers min derwaardig aan blanken zijn. In antwoord op vragen van de procu reur-generaal van de staat Alabama. Richmond Flowers, verklaarden zij ver der geen grote dunk te hebben van blan ken die strijden voor de burgerrechten van de negers. Zij verklaarden echter van mening te zijn dat ondanks hun opvatting over de blanke superioriteit zij het met hun ge weten in overeenstemming zouden kun nen brengen de doodstraf op te leggen aan een blanke verdachte die ten laste gelegd wordt een blanke propagandiste voor de burgerrechten vermoord te heb- De leden van de jury werden een voor een gehoord aan het begin van het twee de proces tegen Collie Leroy Wilkins, lid van de Ku Klux Klan. wegens het neer schieten van mevrouw Viola Liuzzo. LONDEN De 17 jaar oude prins Charles zal in de Australische stad Geelong naar school gaan. Op dit Spar taanse instituut worden de jongens niet ontzien. Er wordt voor het gekookt, maar verder moeten ze ook bijna alles zelf doen: hout hakken, in de tuin wer ken en eigen reparaties uitvoeren. De jongens slapen in bungalows zonder ra men, doen veel aan sport en dragen in plaats van de typisch Engelse blazer en pet een woudlopershoed met brede rand. Na ZVi maand keert prins Charles te rug naar zijn eigen school in Schotland, waar ook zijn vader leerling was, en waar het accent eveneens ligt op de lichamelijke training. De Australische school heeft met de Schotse gemeen dat ze bijzonder duur is: het schoolgeld be draagt bijna f 5000 per jaar. Prof. dr. J. P. A. Mekkes schrijft ons T7ERGUN mij, als uw abonné, een enkel woord te plaatsen naar aanleiding van de poging, welke on der dagtekening van 30 september en 8 oktober jl. van de zijde van de par lementaire redacteur van Het Vader land is ondernomen tot het lanceren ener doctrine aangaande ons monar chaal staatsrecht. Misschien zou dit, ook voor onze lezers, in een tijd waarin de „politiek der welvaart" zich te haren dienste van ook de centraal staatsrechtelijke problemen schijnt meester te maken, en dat zo mogelijk door een stille omwenteling in het oppervlakkig leven van de staats burger, van nut kunnen zijn. In het bijzonder heb ik het oog op de repliek van de parlementaire re dacteur op de aantekeningen, die de oud-staatssecretaris van defensie, luitenant-generaal Calmeyer, en en kele anderen bij de door deze redac teur op 30 september geleverde proe ve hadden geplaatst. Deze slotddscus- sie vindt men in het Vaderland-num mer van 8 oktober. Zij was begonnen rondom een op merking van de parlementaire re dacteur betreffende de noodzakelijk heid, de Officieren der Krijgsmacht in te lichten aangaande de ware be tekenis van hun eed van trouw aan de Koningin. Deze Officieren toch. en generaal Calmeyer bleek dezelfde mening te zijn toegedaan, vatten deze Verbod van partij sou niet officieel zijn SINGAPORE Het verbod van de Indonesische communistische par tij gold volgens berichten van gis termiddag voor heel Indonesië, vol gens een later bericht daarentegen voor Djakarta en omgeving. In elk geval is er geen officieel verbod maar de jicht óp communiste^ gaat voort, pok een achttal communisti sche organisaties is door het verbod getroffen, waaronder de Pemoeda Rakjat (jeugdorganisatie), Gerwani (vrouwenbond) en de vakbond Sobsi. Het leger zet de arrestaties van communisten meedogenloos Kort voor de afkondiging van het verbod zag men in Djakarta vier vrachtwagens met elk twintig op de grond geknielde gevangenen. Een der gearresteerden is dr. Aroean, procu reur bij het hooggerechtshof. Het persbureau Antara meldt dat ge- neraal-majoor Soéharto de staatsspoor wegen onder zijn persoonlijk toezicht heeft gesteld. Het leger had ontdekt dat elementen van de communistische ver eniging van spoorwegarbeiders (P.NK. A.) bij de staatsgreep betrokken waren. Alle leiders van de verboden organi saties moeten zich vóór 24 oktober bij het dichtstbijzijnde politiebureau of mi litaire posten aanmelden, daar anders strenge maatregelen tegen hen zullen worden genomen. Incident met Rood-China tegengesproken nist, die pas enige maanden geleden benoemd was en voorzitter van de In- donesisch-roodchinese vriendschaps vereniging, voorts Waloejo, derde vice-voorzitter van de raad van be stuur en plaatsvervangend hoofdre dacteur, Soeprijo, 2e plv. hoofdredac teur, H. I. M. Arifin hoofd v.d. admini stratie en Soehandar, chef van de telecommunicatie. De eerste onder voorzitter Soepeno is in communis- tisch-China gebleven. De directeur van radio-Djakarta. Soe- kirman, is gearresteerd. Hij was reeds geschorst wegens beweerde linkse sym pathieën. Een andere gearresteerde is Satijagraha, hoofdredacteur van Soeloeh Indonesia, blad van de Partai Nasional Indonesia. Soldaten die de vier journa listen van Antara gevangen namen ont- dekten een papier met de namen van een revolutionaire raad, die het pers bureau zouden beheren in geval de staatsgreep slaagde. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken en twee woordvoerders van het leger hebben ontkent dat militairen zaterdag de ambassade van commu nistisch China zouden zijn binnenge drongen, en het. kantoor van de han delsattaché zouden hebben onderzocht, zoals communistisch China beweert. Journalisten, die maandag de ambas sade wilden bezoeken, werden niet toegelaten. Chinese ambtenaren wil den niets zeggen. Van buiten zag het gebouw er ongeschonden uit. Indone sische buren hebben verklaard dat zij zaterdag niets bijzonders hebben ge- gehoord of gezien. President Soekarno hield gis teren een redevoering voor pas eieren. Daarna nam hij een pa- afgestudeerde luchtmachtoffi- rade af in gezelschap van de ministers Leimena en Soeban- Antara Opnieuw zijn vier redactieleden van Antara gearresteerd waardoor het to taal op 31 komt. Het legerblad Berita Joeda maakt namen bekend en ver klaart dat zij meerendeels leden van de communistische partij of sympa thisanten zijn, die zullen ondervraagd worden over hun aandeel in de mis lukte staatsgreep. De nieuwsbulletins hebben namelijk op 1 oktober grote aandacht besteed aan de revolutio naire raad van overste Oentoeng. Op 2 oktober toen reeds algemeen be kend was dat Oentoengs optreden in werkelijkheid een staatsgreep was had Antara slechts enkele onsa menhangende berichten doorgegeven en drie legercommuniqués. die Oen toengs optreden als contrarevolutio nair brandmerkten, doodgezwegen De militairen hebben twee invallen in Antara gedaan en vijf van de der- tien leden van de raad van bestuur i gearresteerd toen zij evenals de ande ren achter hun bureau zaten. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. hoofdredacteur Soeroto, een commu-1 Ikeija-Seki deze week zichtbaar De komeet Ikeija-Seki nadert de aarde en is deze week vlak voor het opgaan van de zon aan de oostelijke hemel te zien. Donderdagmorgen is de komeet het best waar te nemen, want dan scheert ze langs de zon. De staart van gasdeeltjes zal dan een krachtig licht ontwikkelen. Misschien is het dan meteen afgelopen met de Ikeija-Seki (genoemd naar twee Japanse amateur-astronomen die het he mellichaam het eerst zagen), want de Russen hebben voorspeld dat de komeet zó dicht bij de zon komt dat ze te plet ter zal slaan. Lijnrecht hiertegenover staat de mening van de Amerikanen, die beweren dat de komeet weerstand zal weten te bieden aan de aantrekkings kracht van de zon. Een komeet is geen gloeiende glasbol zoals de zon en anders sterren, maar een klomp koude materie met een tempera tuur die dicht ligt bij het absolute nul punt (-273 graden). De staart bestaat uit zeer ijl gas. Komt de komeet in de buurt van de zon, dan treedt een verhitting Halley-komeet Kometen hebben steeds tot de verbeel ding van de mensheid gesproken. Ze ne men dan ook geen eigen plaats in, in de wereldgeschiedenis, vooral omdat men vroeger dacht, dat de nadering van een komeet het einde van de wereld bete kende. De verhalen over de komeet van Halley, die zich in 1910 in volle luister vertoonde, kan men nog steeds aanho ren. De aarde moet toen door de staart van deze komeet zijn gegaan, maai gas van de staart was zo ijl- dat het nie mand deerde. In het heelal komen duizenden kome ten voor. maar ze verkeren niet iedere dag in de buurt van de aarde en de Wie donderdagmorgen omstreeks half zeven opstaat en zorgt, dat hij de oostelijke horizon kan zien, maakt kans getuige te zijn van een boeiend schouwspel: de komeet Ikeija-Seki presenteert zich aan ons. Dat wil zeg gen, als de Russen niet gelijk krij- eed. met inbegrip der elementen: ge hoorzaamheid aan de wetten en on derwerping aan de krijgstucht, op als uitdrukking van persoonlijke verbon denheid aan de constitutioneel rege rende Vorstin en haar constitutioneel wettige opvolgers. "yOOR ieder onbevangen lezer onzer Grondwet is het duidelijk, dat zonder de persoon der Koningin haar constitutionele positie een in de re volutionair-theoretische lucht hangen de abstractie zou blijven- Wat is toch de zin van het in onze Grondwet tot uitdrukking gebrachte Nederlandse staatsbestel? De Grond wet kondigt ten eerste af en werkt vervolgens uit, op welke wijze Oranje en het Nederlandse volk besloten hebben, gezamenlijk voor dit publieke rechtsbestel de verantwoordelijkheid te zullen dragen, waaëbij in de per soon van de monarch het Overheids gezag geconcentreerd zou zijn, even wel. in aansluiting aan de politieke volksontwikkeling, op zxjdanige wijze dat de verantwoordelijke medewer- werking van het volk gewaarborgd is. Dit heeft men gedaan. Men had ook een andere staatsvorm kunnen kie zen, b.v. een republiek, maar dan zou in die republiek, zonder het persoon lijk element van de monarch, het ..aliquid praestans et regale", d.w.z. de hoogheid van het overheidsgezag dat beslist, evenzo tegenwoordig heb ben moeten zijn. Te onzent heeft men de monarchie gekozen. Waarom? Om dat de ervaring had geleerd, dat bij Oranje volksbelang en vrijheid veilig waren. Het is deze aankondiging, het vast leggen van een aan alle volgende rechtsvorming door de overheid voor afgaande keuze, die de grondwet als haar eigen zin en haar eerste element bevat. yOU het Nederlandse volk, uit hoof- de van welke ervaring ook, de monarchie niet meer willen, dan zou dit maar niet een procedure van grondwetswijziging betekenen, maar een beslissende daad als uitkomst van een machtsstrijd, die een historische oorsprong zou hebben. De inzet van zulk een machtsstrijd zou in zulk ge val een hoogst principieel karakter dragen en het is even opmerkelijk als verstaanbaar, dat de parlementaire redacteur van Het Vaderland daaraan stilzwijgend is voorbijgegaan. Doch reeds nu staat één ding vast: indien de uitslag afschaffing der monarchie zou zijn, dan was er voortaan geen persoon meer aanwijsbaar, die in zijn of haar persoon zelf de op geen an dere instantie, af te weqtelen verant woordelijkheid voor de gerechtigheid in de bediening van het volkswelzijn zou dragen. Want dit is ondanks grondwette lijk geregelde ministeriële verant woordelijkheid en parlementair stel sel het kenmerk ener monarchie als zodanig: de monarch kan zijn strict persoonlijke verantwoordelijk heid voor het heil van het volk op niemand afwentelen en op geen wijze ontlopen. In politieke grenssituaties van de monarchale rechtsstaat kan dit tot uiterste spanning leiden. Eerste vereiste is dat de monarch zichzelf deze positie bewust is en zich niet door de oude theorieën der volks soevereiniteit of door nieuwere uit pragmatisch-sociologische hoek be reids innerlijk heeft laten uitschake len. En dat ook het nog recht willen de volksdeel zich dit stevig voor ogen houdt- TTfLJ spraken over „oude" theorieën van volkssoevereiniteit. Waar schijnlijk zal ook de parlementaire redacteur in geding deze niet meer au sérieux nemen, want vandaag is er theoretisch in de samenleving maar één element van betekenis en dat is de onderlinge verhouding der zgn. maatschappelijke krachten lees machtsgroeperingen waarbij men de „feiten" zegt te noemen zoals zij zijn. In dienst van deze machtsstrijd wordt nu ook de theorie over het werkelijk vigerende staatsrecht be trokken. d.w.z. men poogt dit recht en daarbinnen onze constitutie, voor de goêgemeente zó te interpreteren, dat de democratie (lees: de groepen die haar invloed aan het volk opleg gen) naar believen het staatsbestel zou kunnen veranderen zonder dat naar een andere grond voor die om kering zou behoeven te worden ge vraagd dan dit believen zelf. Of hier mee de bescherming der universeel rechtvaardige levensverhoudingen, die bij Oranje altijd veilig is geweest en wat wij met een vakterm wel de rechtsstaat noemen, om hals zou zijn gebracht, kan voor het door ons be streden inzicht ten principale niet in beschouwing komen, al zal men dit door drogredenen trachten te camou fleren zolang het tactisch gewenst schijnt- Het meest afschrikwekkend voorbeeld in dit opzicht uit de recente geschiedenis was wel hel „democra tisch" votum voor het nazi-regime. Men zal. zeker hier te lande. Hitiers manier van volksbeïnvloeding wel nooit volgen, maar wat door het sim pele praatje van democratie wordt versluierd, dient daarom niet minder scherp in het oog te worden gehou den. 1VADAT de Vaderlandredacteur zijn tegenstanders luitenant-ge neraal Calmeyer en de officieren die een uitstekend artikel tegen 's redac teurs beweringen hadden geplaatst ten tonele had trachten te voeren als emotionelen, van wie „niet gezegd kan worden dat ze enige kennis van ons staatsrecht hebben" en met wie. men ..toch moeilijk een discussie kan beginnen over de ontkenning van de scheiding" (nl. van de persoon van de monarch van diens constitutionele positie), werpt hij eigen masker af door te verklaren: „Dit" (de verbin ding van de persoon van de Koningin aan haar positie) „is bepaald revo lutionaire taal..." Revolutionair tegen een „democratische" theorie, die naar believen voor zich het stellen der re volutionaire daad tegen het heden concrete fundament van onze rechts staat in haar willekeurige en de wil lekeur verkiezende interpretatie als juridische mogelijkheid aanvaard wil zien. Wij voor ons weten dat w(j in concreto tegenover de recht-vaardige regering der Oranjes slechts de heer schappij van tyrannieke, egoïstische-, partij-éliten zouden kuninen verwach ten- Dergelijke omwenteling komt niet door een, men vergeve het woord, onnozele („democratische!") grond wetswijziging tot stand maar door een historische daad, zoals het tot stand komen onzer huidige constitutie zulk een toen en nu heilzame! daad is geweest. TAE met de term. ..democratie" hier gepleegde misleiding spreekt te scherper, wanneer men nu ook nog degenen die. door hun eed gebonden, met inzet van hun levens ons tegen het geweld der tyrannieke revolutie zullen beschermen, zelf om die reden revolutionair noemt. En dan de maat meet door te beweren dat zij. al dus handelend, in strijd zouden ko men met het eedselement ..gehoor zaamheid aan de wetten". Wij willen heel duidelijk stellen: de wetten, waaraan de officier gehoorzaamheid, zweert, 'zijn de, krachtens de Grond wet gegeven, wetten der Koninklijke regering van Oranje. En wanneer, deze door een openlijke dan wel stille-' revolutie zou worden weggevaagd, dan zullen allen, die de eed van trouw hadden afgelegd, hun houding op nieuw hebben te overwegen. Voor een stille overneming door ..de democra- (de revolutie) zullen zij bedan>- In het moeilijk kwalificeerbare ver haal over een constitutionele konink lijke positie zonder persoonlijk be kleder daarvan gaat het niet om de tegenstelling tussen ..emotionaliteit" en „kennis van staatsrecht", maar om die tussen twee daaraan voorafgaande inzichten in 's mensen verantwoorde lijkheid en. daaruit voortvloeiend, in de betekenis van het aan de mens toevertrouwde instituut van de staat, waarover hij niet naar believen kan beschikken. En omdat dit zo is, sdharen wjj ons onder hen, die zich door hun eed van trouw aan de persoon van de Oranje--- vorstin verbonden weten als Hoofd Harer constitutionele regering tot heil van het volk, bij de gratie Gods en niet bij die van de willekeur der al tijd open revolutie. Duitse prijs voor opnamen van het Coneertgebomvorkest AMSTERDAM, Het Concertgebouw orkest heeft uit West-Duitsland het be richt ontvangen dat de „Preis der Deut- schen schallplatten kritik" voor 1965 o.m. is toegekend aan de opnamen van Beet hoven's vijf pianoconcerten door Claudio Arrau en het Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wanneer u ziet dat bij de overheidsdienst te veel geld wordt uitgegeven, dat de zelfde werkzaamheden goedkoper kunnen worden verricht, laat het ons dan weten. Deze oproep richtte de minister van fi- nanciën. dr. A. Vondeling, maandag avond ln een tv-uitzending van de PvdA, tot het Nederlandse volk. De minister maakte duidelijk dat voor ht kabinet-Cals iedere besparing welkom Voor reuma- en kan kerbestrijding Daniël den Hoed- stichting geopend in Rotterdam ROTTERDAM. Burgemeester W. Thomassen van Rotterdam heeft gis termiddag het nieuwste ziekenhuis van de Maasstad, de Daniël den Hoed- stichting, officieel geopend. Het zieken huis is al een jaar in bedrijf en kwam in het nieuws doordat het te kampen had met gebrek aan verpleegsters, waardoor een aantal bedden, hoewel er patiënten voor zijn. niet gebruikt kun nen worden. Deze situatie is. afgezien van de medische aspecten, ook econo misch heel onplezierig voor het nieuwe ziekenhuis, zo bleek uit hetgeen burge meester Thomassen gistermiddag zet De Daniël den Hoed-stichting, genoemd naar een der pioniers op het gebied van stralen behandeling van kwaadaardige gezwellen in Nederland, is een tweeslach tig ziekenhuis. Een vleugel is ter beschik king van de Stichting Rotterdams thera peutisch instituut (kankerbestrijding), d« andere vleugel is bestemd voor de rheu- mabestrijding. Patiënten, lijdend aan een bepaalde vorm van reuma met ernstige prognose kunnen in het beginstadium worden op genomen. Deze worden overdag ambu lant behandeld met oefen-, arbeids- en bezigheidstherapie. De patiënt leert zo met zijn ziekte te leven. Hiervan ver wacht men blijvende validiteitsvermin- dering achtereenvolgens totale invalidi teit te kunnen voorkomen. Het ziekenhuis telt 270 bedden en heeft ruim 21 miljoen gulden gekost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7