PKI-leider Aidit was al jong opstandig STATE Gaullisten trekken boyeot door naar Euro-parlement Openlijk verzet na verbod Natuurzuivere Premier Smithgéén omwikkeling Gemenebest - missie /ft een, K\j Johnson bezorgd over V ietnam-demonstraties alies Heed en 't is weer tijd voor Moeder schiet haar vier kinderen dood 5 DINSDAG 19 OKTOBER 19<™ (Van een onzer redacteuren) jp^R IS de laatste tijd veel ge schreven over Dipa Noesan- tara Aidit, de leider van de In donesische communistische par tij. Om de andere dag werd sinds de mislukte staatsgreep gemeld, dat hij was gearres teerd. Andere berichten lieten weten, dat hij zich in Peking bevond. En op dat ogenblik valt nog niet met zekerheid te zeg gen, waar hij zich ophoudt. Dit laatste is tekenend voor wat er op de 30ste september in Dja karta is gebeurd. Want waar om verdween Aidit plotse ling uit de Indonesische hoofd stad, toen de staatsgreep van overste Oentoeng Was mislukt? En waarom keerde hij na drie weken nog niet uit zijn schuil plaats terug? Einddoel Wellicht kent ook Aidit het gezegde, dat je niet in de zon moet gaan staan, als je boter op je hoofd hebt. Uit de jongste berichten over de achtergrond van de staatsgreep kan worden opge maakt, dat deze ten slotte had moeten leiden tot het uitroepen van Aidit tot a president van Indonesië. Voordat het zo ver was, had een massaal bloedbad pi moeten zorgen voor het „verwijderen" van alle niet-communistische militaire en burgerlijke leiders. Ook was voor- zien in het overlijden van Soekarno. De berichten, afkomstig uit communis- i tisch China, als zou Soekarno nog slechts korte tijd te leven hebben, pas- ten volkomen in het communistische tijdschema. Mislukt De ontsnapping van Nasoetion, die op zijn beurt zijn vriend Soeharto waarschuwde, haalde een streep door de communistische berekening. Wel licht hebben talrijke Indonesische bur gers en militairen in leidende positie aanvankelijk geloofd, dat Oentoeng trachtte, een tegen Soekarno gerichte staatsgreep van de niet-communisti sche legerleiding te voorkomen. Later moet het hun pas duidelijk zijn gewor den, dat Oentoeng en al die anderen zich voor het karretje van Aidit en diens communistische partij hadden la ten spannen. Zij moesten de kastanjes uit het vuur halen om vervolgens de militante communistische partij in de gelegenheid te stellen, zonder slag of stoot de macht over te nemen. Vurig MOORDENAAR GEGREPEN PARIJS In een hotel in Pa rijs is gisteren de 28-jarige mon- 1 teur Dieter Goetze uit Bonn aan gehouden in verband met de j moord op drie prostituees. Na een grondig verhoor heeft hij een van de drie moorden toegegeven,) Het stoffelijk overschot van zijn I eerste slachtoffer. Aline Gaines, werd :in het Hotel des deux Gares gevonden.1 Na de dood van de eerste zijn nog twee publieke vrouwen vermoord, telkens juist de dag na aankomst van] de monteur in Parijs. De politie heeft bovendien in de koffer van de man kranteknipsels van de moorden ge-1 vonden. frisse King Pepermunt het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Reeds voor de Japanse bezetting, toen hij nog maar 15 jaar oud was, ontpopte hij zich als een vurig nationa list. Aidit, die op 30 juli 1923 in Me- dan op Sumatra werd geboren als zoon van een kleine ambtenaar, was in 1940 al een van de leiders van de Nationale beweging van het Indonesi sche volk. In de jaren daarop was hij plaatsvervangend voorzitter van de centrale leiding van het vakverbond van transportarbeiders. Ook maakte hij deel uit van de leiding van de jeugdorganisatie Nieuwe generatie van Indonesië. Later werd hij een van In de afgelopen weken hebben mili tairen en jeugdige mohammedanen danig huisgehouden in het hoofd kwartier van de PKI in Djakarta. de oprichters van de onder communis tische invloed staande Beweging voor de bevrijding van Indonesië. In dat jaar werd hij ook lid van de commu nistische partij (PKI). Organisator In deze partij viel hij spoedig op door zijn grote organisatorische kwali teiten. Toen hij 24 jaar was werd hij (in 1947) benoemd tot lid van het cen trale comité van de partij. Ten tijde van de Madioen-opstand hield Aidit zich wijselijk (met vele andere jonge ren) op de achtergrond. Het leger sloeg deze opstand met harde hand neer. Bijr.a alle leden van de oude garde werden terechtgesteld. De jonge ren, die minder bekendheid genoten, wisten te ontkomen. De PKI werd ver boden. Aidit ging naar Peking en Noord-Vietnam om ingewijd te wor den in de techniek van het overnemen van dé macht. Twee jaar later keerde hij pas naar Djakarta terug, waar hij het apparaat van de PKI opnieuw op bouwde. Er zal niet worden meegewerkt aan nieuwe verplichtingen zolang EEG-crisis nog niet is opgelost, aldus het commentaar van een woordvoer der van de Gaullistische fractie. „La ten wij hopen dat een intergouverne mentele conferentie spoedig klaarheid in de gemeenschap zal kunnen bren gen". zo voegde de woordvoerder hieraan toe. De Gaullistische verklaring kwam Aidit (rechts) op bezoek bij Mao Tse-toeng, de leider van de Chinese communisten. ste jaren heel groot geworden. Partij- scholen verrezen als paddestoelen uit de grond vrijwel overal werden „cur sisten" ingewijd in de geheimen van de communistische taktiek. Soekarno besefte, dat hij rekening met Aidit diende te houden, wilde hij als het eenheidssymbool van Indonesië aan de macht kunnen blijven. Vandaar dat hij tot het laatst geweigerd heeft te erkennen, dat de PKI van Aidit achter de staatsgreep van de 30ste september zou hebben gezeten. Ondanks de tegen werking van Soekarno zet het leger nu zijn acties tegen de communisten voort. En het is thans slechts nog de vraag, of de communisten zich bij hun nederlaag neerleggen, of dat zij open lijk de strijd tegen het leger zullen aanbinden. SALISBURY/LONDEN Pre mier Ian Smith van Rhodesië heeft het voorstel van zijn Britse collega Wilson een missie van premiers van het Gemenebest naar Salisbury te laten komen teneinde te trachten een oplos sing te bereiken in de onafhanke lijkheidscrisis, verworpen. In een persoonlijke boodschap aan Wil son noemt Smith het Britse voor stel ,,niet praktisch". Het zou voor Rhodesië „onmogelijk zijn een principe te herzien en zich te binden aan beslissingen of aan bevelingen van enige Gemene best-missie". De Rhodesische premier noemt het in zijn boodschap „minder eerlijk" dat Gemenebestlanden zou worden verzocht over een Rhodesische zaak te oordelen. Een missie zoals door pre mier Wilson voorgesteld zou altijd le den omvatten welke zich openlijk als vijanden van de huidige Rhodesische grondwet hebben geuit, zo stond in de brief. Wilson heeft na het ontvangen van de brief zijn minister voor gemene bestzaken, Bottomley, en minister Gar diner van financiën, bij zich ontboden. Na dit gesprek werd een brief naar Smith gestuurd waarin Wilson een laatste beroep op Smith heeft gedaan, het land niet eenzijdig onafhankelijk te verklaren. Uit Salisbury wordt nog verno men dat de oud-premier van Rhode sië, Reginald Garfield Todd, door de regering een bewegingsbeperking is opgelegd. Dit houdt in dat Todd een jaar lang zijn boerderij niet mag ver laten. Het is echter niet bekend waar om deze maatregel tegen Todd is toe gepast. Van Todd is bekend dat hij een voorstander is van een meerder heidsbewind in Rhodesië. De ministerraad van de Organisatie voor de eenheid van Afrika heeft gis teren in Akkra eenstemmig een reso lutie aanvaard waarin van Engeland wordt geëist onmiddellijk de Rhode sische grondwet buiten werking te Engeland behoort daarna een con stitutionele conferentie uit te schrij- waaraan afgevaardigden uit alle lagen van het Rhodesische volk moe ten deelnemen, om algemene verkie zingen te organiseren en Rhodesië on afhankelijk te verklaren, zo meent de ministerraad. Negerzanger Paul Robeson gewond aangetroffen NEW YORK Op een onbebouwd terrein in New York heeft men zater dag de beroemde Amerikaanse neger- zanger Paul Robeson gewond aange troffen. Robeson kon zich niet herin neren wat er met hem gebeurd was. De thans 76-jarige zanger, die lang in Rusland heeft gewoond, werd daar beschouwd als een van de woordvoer ders van de Amerikaanse negers. TVE RUSSISCHE STEUN voor de oprichting van een Aziatische ontwikkelingsbank is een opmerke- lijk feit. Tot dusver werden dergelijke ini tiatieven aan de westelijke landen overgelaten en zelfs versleten voor imperialistische en neo-kolonialis- tische activiteiten. De Russische bereidheid participatie te overwegen, is dus een duidelijke koerswijziging. Zelfs nu het conflict met China dè aanleiding is. Naïef zou zijn de veronderstelling, dat de Russen nu plotseling nauw met de Verenigde Staten willen samenwerken. Maar Moskou voelt wel degelijk, dat het door de Ver. Staten gelanceerde plan voor Azië van grote betekenis kan zijn. Daarom wil men meedoen en durft men het risico te nemen door Peking van verraad te worden beschuldigd. Dat de Russen willen participeren is belangrijker dan de vraag, waaróm. Hiermee dienen de westelijke lan den rekening te houden bij de besprekingen, die tot stichting van de bank moeten leiden. De landen, die van de bank zullen profiteren, hebben belang bij een zo groot mogelijke inbreng. Bovendien zou Russische deelne ming het voor de soms overgevoe lige Aziaten gemakkelijker maken, medewerking te verlenen. Dat de leiding van de bank aan Aziaten zal worden toevertrouwd is reeds een belangrijke stap naar succes. Moskou Zijn ervaringen in Peking leidden er toe, dat hij opvattingen ging huldi gen, die van de traditionele lijn van Moskou afweken. Aanvankelijk stuit ten zijn ideeën in Indonesië op verzet. In 1954 wist hij echter zijn plannen door te zetten en sinds 1959 is hij de onbetwiste leider van de Indonesische communistische partij. Via een dicta tuur van het Indonesische volk wilde Aidit streven naar een pure dictatuur ■an het proletariaat, naar Chinees re cept. Naarmate het conflict tussen Mos kou en Peking in felheid toenam, schaarde Aidit zich steeds meer aar de zijde van Peking, waar hij een gere- Onderzoek naar geld bezoeker was. Zijn houding tege nover de Sowjetunie was de laatste tijd bijna vijandig. Invloed I Op enkele honderden meters afstand van de te levisietoren Sinilde te Ho- gersmilde heeft de heer Ts. Vermaning van be roep grasmaehineslijper en -hersteller en in zijn vrije tijd verzamelaar van fossielen en prehis torische werktuigen, twee groepen vuurstenen werk tuigen gevonden uit de vroegere Steentijd. De werktuigen, ruim hon derd stuks, waaronder vuistbijlen, handspitsen, schrappers en schaven, wijzen op de aanwezig heid van de Neandertaler of diens tijdgenoten. Tot nu toe durfde men op grond van wat gevonden is geen conclusies te trek ken over de aanwezig heid van mensen voor de laatste Ijstijd, maar met deze vondst is het tijd perk onzer voorgeschiede nis met driemaal ver langd. De vinder heeft zijn verzameling ver kocht aan de provincie Drenthe, ter plaatsing in het provinciaal museum van Drenthe. I De hoofdcommissaris van de vereniging de Ne derlandse padvinders, de heer E. J. H. Volkmaars, is in Mexico onderschei den met de hoogste pad vindersonderscheiding de Bronzen Wolf. Deze in 1934 door lord Baden Po well ingestelde onder scheiding, is de enige in ternationale padvinders- onderscheiding, die wordt verleend voor uit zonderlijke internationale verdiensten van de pad vindersbeweging. I Koning Boudewijn en koningin Fabiola van Bel gië zijn gisteren voor een bezoek van ruim een maand aan Zuid-Ameri- ka per vliegtuig uit Brus sel vertrokken. Tot 19 no vember zullen Mexico, Chili, Argentinië en Bra zilië worden bezocht. Met het speciaal voor de reis ingerichte viermotorige straalvliegtuig zal een af stand van meer dan 40.000 km worden afge legd. De Belgische vorst zal op zijn reis worden vergezeld van twee art sen, die hem verder zul len behandelen voor een nog niet geheel genezen aanval van heupjicht. I Een kantoorbediende van 28 jaar in Augsburg, Beieren, heeft van een oom in Amerika drie mil joen dollar geërfd. Toen men hem naar zijn plan nen vroeg, zei hij aller eerst een bezoek aan het graf van zijn weldoener te zullen brengen. Verder zou hij een sportauto en een sportvliegtuig aan schaffen. Voorlopig zou hij zijn betrekking aan houden die hem 750 mark per maand oplevert. STRAATSBURG De Franse Gaullistische afgevaardigden hebben gisteren aan het begin van de oktoberzitting van het Europese parlemqpt de officiële lijn van de Franse regering door getrokken en een boycot aange kondigd op alle punten, waarop het Europese parlement werkt aan verdere ontwikkeling van de bij verrassing tijdens de behandeling Europese integratie. van een parlementair verslag met aan bevelingen voor EEG-steun aan arbei ders van Siciliaanse zwavelmijnen. Het parlement was toen net zijn eer ste zitting sedert het uitbreken van de EEG-crisis in een wat onwezenlijke sfeer begonnen. Terwijl in de wandel gangen afgevaardigden en Europese I ambtenaren nog druk alle aspecten j van de crisis en mogelijkheden voor icon oplossing bespraken, stond de Ne- iderlandse socialist Vredeling voor de ondankbare taak dat hij een matig bezette zaal een verslag over de socia le problemen in de Siciliaanse zwavel- mijnen moest indienen; een zaak die op dit ogenblik de Europeanen uiter aard maar weinig interesseren kan. De belangstelling flikkerde echter op. toen de Gaullistische groep ver klaarde niet aan de stemmingen over plannen "van gemeenschappelijke steun aan Sicilië te kunnen deelnemen en dat zij deze gedragslijn zou blijven volgen bij alle onderwerpen waaruit de nieuwe integratie-verplichtingen zouden kunnen voortvloeien. Franco voorkwam Duitse bezetting Ultcriinhiatie? (7) Met Hottentot1.en zijn nooit moei lijkheden van ernstige aard geweest, integendeel. Van reusachtige ontstam- ming der Bantoes door het optrekken •Ier blan':en was evenmin sprake. De meeste stammen waren onderling in strijd gewikkeld. Wat betreft de door de heer Schulp gesignaleerde slechte behuizing, medi sche verzorging en het onvoldoende onderwijs aan de Bantoes, ik meen. dat deze misverstanden al genoegzaam zijn weerlegd met allerlei harde cij fers. Ook het verhaaltje van de ver armde en oneconomische reservaten begint bij tegensUnderi der Z.A.-peU- tiek zo langzamerhand tot het rijk der fantasieën te behoren. Wat de politie macht van Zuid-Afrika aangaat, ze behoort tot een der kleinste van de gehele wereld. En is een identiteits kaart zo erg? In iedere moderne staat is dit een noodzakelijkheid en nie mand maakt hiertegen bezwaar. Waarom dan voor Zuid-Afrika wel. Antwerpen S. Verbeke je door Duitse troepen werd bezet, co Het een duidelijk ,nee" op het stel van Hitier horen tijdens de conferen tie die hij met de Führer had te Hen daye in Frankrijk. De Spaanse dictator was met opzet een half uur te laat in Hendaye gekomen om Hitier zenuwachtig te maken. oorzaak van betogingen BETHESDA President John son maakt zich bezorgd over de demonstraties tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam, die afgelopen weekeinde in verschei dene Amerikaanse steden zijn ge houden. Volgens een woordvoer der van het Witte Huis vreest Johnson dat de tegenstanders van„^.e z*ch zullen „vergis sen" in de ware aard van deze manifestaties en die zullen op vatten als een groeiende vijan digheid onder het Amerikaanse volk ten aanzien van de rege- ringspolitiek. De president is van mening, dat de demonstranten slachtoffer zijn gewor den van communistische uitbuiting en kan r,"»"*1, da' er ..Amerikanen J die over hun land denken op een manier die niet in overeen- stemming is met het nationale belang, en op een manier die onze tegenstan- YaIs. beeld *eeft. dat niet alge meen onder het volk leeft" luSilïï8?" Wi! da' het ministerie van atmaakl H5,1! bm,0fiflijk het onde"°«k het bceonnen is onder bepaelde groeperingen die met de de monstraties Ie maken hebben gehad. Johnson verblijft momenteel nog in het ziekenhuis te Bethesda. Hij heeft nogsteeds lichte pijn maar voei, z,ch naar omstandigheden redelijk goed. ri»kiS h C'e' bekend wanneer hij het ziekenhuis kan verlaten Intussen wordi In Vietnam nog .1- heeft rT.Vv en- In de Mskong-delta heeft de Vietcong gisteren twaalf Zuid- vietnamese stellingen aangevallen. De met mort leren. h"Ch°len de s,cllin<*n Voorts zijn drie Amerikaanse vlieg- tü'd.r .de, rebellen neergehaald tin no a"1 op een brug h..f? i van Hanoi- Da hemanning lat Ji T vli?«lu,K BW valscherm ver laten. Verondersteld wordt dat zij op de grond door de rebellen zijn geven- LameVIi,EM,^iaind, dE.eAfrr,kaa«'. ,"ld m°ed« lay* vier kind^en^'oodKseh" Joen df politic de toegang van het I ï.^f°rcc<£de vond 7*'i d« lijden van drie 'nln ire.n; vierde kind overleed tij- dens het transport naar het ziekenhuis. rJu- 2a gruwelijke vondst hield de POHtie de vrouw aan. Zij reed In een .auto door dc stad en had een automa- I tisch pistool bij zich. ■fi leefde sinds drie maanden if'otiAJjit™^ °e? voormalig 6tad in Kansas. Luister naar M't Is weer tijd voor North 9ute", met de Dutch Swing College Band oiv. Peter Schilperoort vla Radio Veronica za, 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 10.45 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5