In competitie tegen Duitsland mag Katwijk weer mee doen ESSO GAS VOOR MEER COMFORT Veel goodwill gewonnen spelverlies ten spijt Muzikale intimiteit van hoog gehalte IJIEWE LEIDSE COURANT MAANDAG 18 OKTOBER 1965 T.v.-mensen vol lof over organisatie (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK Anderhalf uur lang had de zesjarige Keesje Kuyt bijkans roerloos in zijn witte klompjes gestaan. Maar toen brak dan toch het grote ogenblik aan, het moment waarover hij tegen zijn vriendjes had opgeschept. De camera-ogen richtten zich op hem en miljoenen kanden zien, hoe dit parmantige manneke in Katwijkse klederdracht vakkundig een haring omhoog hief en kern smakelijk verorberde. En met dit smulpartijtje werd de apotheose van de tele visiewedstrijd Katwijk-Heist ingeluid. Tegen de achtergrond van een pittoresk decor barstte de levensvreugde van de Katwijkse jeugd los, omrankt door de pittige tonen van vrolijke muzikanten. Dat is de winst Hoeveel werk en organisatietalent waren alleen al voor deze luttele se conden nodig geweest? Maar of schoon het voorbij was voordat het goed en wel was begonnen, dit fees telijke schouwspel verwijlde op het netvlies en het zal naar boven flit sen steeds opnieuw wanneer men aan Katwijk denkt, er over hoort of er over leest. Dat is de winst die Katwijk bij het spelverlies uit deze televisiewedstrijd heeft geput, een winst die men trouwens al half binnen had toen Katwijk als eerste voor dit nieuwe NCRV-spel werd uitgekozen. Zuchten Op uw televisietoestel hebt u het allemaal natuurlijk veel beter kunnen volgen dan wij op het met enthousiaste jeugd omringde marktplein of in het spanningsvolle gebouw van openbare werken aan de overkant, waar de Raad van Tien zuchtte en zweette boven dik ke boeken en bij dringende telefoon gesprekken. „Wat vloog de tijd. We hebben ge werkt als paarden. En wat was het moeilijk", zo zegt wethouder mr. J. van der Plas nog bronsbruin van dc schmink. „Over die schilderijvraag bel den we een professor op en die hield vol: het is Gent. Twee eenvoudige meiskes komen met het goede ant woord aan de telefoon: meneer we zijn er toevallig van de zomer op vakantie geweest. Het is Sint Nicolaas." Voor die hardloper belden we Jan Blankers en zijn vrouw Fanny Koen op. Nou. als die het niet weten, wie weet het dan wel? Komt onze eigen poWiekorpschef mr. Blanken na de msistrijd binnen: wisten jullie dat met? Ik had het je zo kunnen vertel - 1 lea: Spandoeken Dat was dan de Raad van Tien in wiens veste de activiteit op h'et markt plein doorklonk als het gegons van een overvol voetbalstadion. Werkelijk, de spandoeken ontbraken niet: „Hup Kat wijk" en „Katwijk wint altijd" heette het koolzwart tegen een witlinnen achtergrond. „Het zijn er nu honderdzeventien, daar sta ik voor in", zo zei notaris A. C. Verhees. Hij knikte tevreden. Maar een bejaarde dame had zorgen: „Ze zijn bij mij thuis twee bedden komen halen. Ik zie ze nergens meer. Kunt u ze aanwijzen?" En een meisje tegen haar broer: ,(Kees, dat bed van onze Frits kan ik niet meer vinden". En dan een verontruste Katwijker: „ik moet de baas van de televisie spreken. Die bedden in Heist deugen nietDat is niet eerlijk. Laat me er door." Ontspi annen Na de spanning van de wedstrijd was het voor de medewerkers ont spannen in het gemeentehuis, waar een koele dronk en hartige hapjes werden geserveerd. Burgemeester Duiker dankte de burgerij en het actiecomité voor de medewerking. „Opnieuw is de ge meenschapszin van ons Katwijkers gebleken. Als men voor een goed doel iets van de Katwijkers vraagt, dan komt het in orde en dan werkt men samen in de beste sfeer. Lof komt ook toe de mensen van de NCRV en de NTS, die hier bezoek na bezoek hebben afgelegd, halve Katwijkers zijn geworden. We hebben met z'n allen de laatste weken hard gewerkt, maar het was prettig werken. We zullen het maandag gewoon missen. En het resultaat? Het resultaat mocht gezien worden. Ook al hebben we ver loren. gewonnen is een niet te over schatten goodwill voor onze gemeente De burgemeester prees vooral de slotshow, die hij op zichzelf al vijftien punten waard vond. „Verder moet niet worden vergeten, dat Heist al voor de zoveelste keer in zo'n soort wed strijd meedraaide. Als wij zoveel rou tine hebben, dan worden er ook meer punten gescoord." De heer Ger Oskamp uitte namens de televisiemedewerkers zijn tevreden- KATWIJK, Voordat de Raad van Tien voor de camera's kwam, moesten de leden worden geschminkt- Hier moet directeur Varkevisser van de visserijschool er aan geloven. Na af loop waren de meeste leden in het raadhuis een beetje verlegen met hun bronsbruine koppen. Maar dokter Bergman had het juiste recept gevon den: gewoon een beetje spuug, het vliegt er af. Foto D. Kruyt heid over de Katwijkse organisatie. „Het was prettig in Katwijk te verblij ven elke keer weer. Dank verdienen vooral de heren mr. Feenstra en Van der Schee van de gemeentesecretarie, die voor dit spel dag en nacht in touw zijn geweest en natuurlijk V W-direc teur Chr. Verplancke. die op het marktplein de leiding had. Het werk van de politie was even eens boven alle lof verheven. De afzet- tina van het marktplein bleek uitste kend. waardoor werd voorkomen, dat de wedstrijd rommelig werd. In andere plaatsen is ons van tevoren ook wel verzekerd, dat het in orde zou komen, maar als de uitzending begon, zag je wel wat anders. Nee. Katwijk is ons aoed bevallen. Wanneer we later tegen Duitsland gaan spelen, wordt Katwijk vast en zeker uitgenodigd opnieuw mee te doen." Intussen werl op het marktplein met de afbraak begonnen van wat zo zorgvuldig was opgebouwd. En toen de meeste Katwijkers al op één oor lagen, wiebelde goedmoedig le krijt witte namaak-vuurbaak door de stille straten. Op weg naar de ver getelheid na kort te voren blikvan ger van miljoenen te zijn geweest- Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van 200.— en 400. Horloger v d. Water - Haarl-str. 181 heeft het Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker - Roamer. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. 't komt in steeds meer kamers... KATWIJK Zaterdagavond maak te onze fotograaf D. Kruyt deze fotomontage van de televisiewed strijd Katwijk-Heist. Een handi cap voor de fotografen was, dat er niet met flitslicht mocht worden gewerkt, omdat dit storingen in het t.v.-beeld zou geven en de televisiecamera's kon schaden. Er waren t.v.-camera's bij van vijf tigduizend gulden. Links en rechts boven beelden van de fantastische apotheose waar mee op het Katwijkse marktplein de wedstrijd werd afgerond. Links onder de beddenrace waarbij Katwijk Heist met stukken sloeg. Op de Piet Heinlaan werden de bedden zelfs twee hoog uit het raam gegooid. Aan de rechterkant van de montage de karretjeswedstrijd, die in Heist werd gehouden en waarvan de op name van het televisiescherm af is genomen. Bovenaan ziet men de weegwed strijd, waarbij de Katwijkers zich het gewichtigst betoonden. Nota ris A. C. Verhees verricht de con trole. Katwijk werd hierbij be paald niet te licht bevonden. Twee zware leden van de Raad van Tien, burgemeester Duiker en dokter Bergman, hielden zich gereed toe te snellen, maar hun talrijke kilo's bleken niet eens nodig te zijn. De voetballer op de foto is Jeroen den Hollander van Quick Boys, welke vereniging het deze keer moest afleggen tegen de voetbal vereniging Katwijk. Arie Koning van Katwijk 1 was de enige die scoorde. Waarom nog langer koude kamers? Haal volop warmte in huis... met Esso Gas. Prettige warmte, verplaatsbare warmte, voordelige warmte. Een „infrarood"- kacheltje voor Esso Gas is sierlijk boven dien. Dus... laat een Esso Gas-depot- houder u snel de eerste fles warmte bezorgen I Met Esso bent u beter uit! Inbraak en diefstal in Leiden LEIDEN Voor de zoveelste keer is ingebroken in het consultatiebureau aan de Rijnsburgerweg. Men kwam binnen door vernieling van een ruit. De kamer van de directeur werd door zocht maar er wordt niets vermist. Wel werd een collectebus van het Rode Kruis met onbekende inhoud meege nomen uit de aanmeldingsloge. Een ter hoogte van de sociëteit Mi nerva geparkeerde rode scooter werd zondagavond van de Breestraat ont vreemd. LEIDEN Een uurtje muzikale intimiteit aan het begin van de zater dagavond kan een bijzondere bekoring hebben, op voorwaarde echter, dat de aktieve concertgevers het vermogen van het passieve gehoor niet over schatten. Dat was zaterdagavond in de Waalse kerk, waar Pieter van Veen, blokfluit, en Sander van Marion, orgel, concerteerden wél het geval. Acht werken, waaronder drie sonaten, twee partita's en nog variatiesuiten, noem ik het doel voorbijschieten. Gelukkig kan hier tegenover gesteld worden, dat het gebodene van hoog gehalte was. Voor mij had het programma drie hoogtepunten, te weten de zeven va riaties over een eigen thema van de organist, het werkje van Jacob van Eyck voor sopraanblokfluit alleen en de altbl ikfluit-sonate van Handel. Eerstgenoemd werk varieerde een eigen melodie stijlvol met inachtne ming van de karakteristieken van de kerktoon. Het stokoude orgel heeft een geheel eigen karakter, is tevens in uitdrukkingsmogelijkheden be perkt maar weet mij, ondanks zyn zuchtende en rammelende tractiege- luiden, te ontroeren. Van Marion gaf met zijn variatiekunst hier zijn vi sitekaartje af; het openingsnummer was mijns inziens de climax uit het programma. Voor mij onbekend was de Sonate d'Intovolatura van Domenico Zipoli. Vooral de fugatische canzona en de finale op een point d'orgue hadden zeggingskracht. Behalve de stukken voor sopraan- fluit en orgel van Loeillet en Handel wil ik in het bijzonder het werkje van Van Eyck: Malle Symen, zomaar voor sopraanblokfluit alleen, echter zo fijntjes geblazen, dat het een lust was hiernaar te luisteren. Zulke in terpretaties zijn slechts te verwezen lijken na veel studie en vooral met liefde voor het instrument Pieter van Veen is een kundig fluitist. Er waren zesentwintig mensen in de kerk. Dit feit illustreert en beves tigd misschien mijn zienswijze als in de aanhef vermeld. Ik heb reeds eer der geschreven, dat organisten, die in het openbaar concerteren om hier voor belangstelling te wekken aan bepaalde consequenties niet kunnen voorbij gaan. Onze oude orgels zijn toch heus geen museumstukken; zij lenen zich voor een groter gebied uit de orgellt^ratuur dan de periode 1650 tot 1750. Henri Walbooren Wedstri jd voor smcdfilmers LELDEN De Leidse Smalfilm-Liga had een avond met een wedstrijdtintje voor de leden georganiseerd. Leo Oos- terabrug vertoonde zijn vakantiefilm met geluid „VRIJ", een korte met veel vaart gedane opname. De heer H. Paar liet een kleurenfilm .Kerstmis" zien, opge nomen in Nieuw-Guinea Chris de Graaf kwam met zijn zwart-wit film .Inter land". waarna A v.d. Klein een zeer mooie kleurenfilm .Droomriviertje" vertoonde. Alle zeker verdienstelijke films maar Leo Oostenburg nam de prijs mee naar huis. mede om de juiste toepassing van beeld en geluid. Buiten mededinging lieten nog enkele leden hun werk van de afgelopen va kantie zien. De smalfilmers van „De Jaarvergadering Swieten ZOETERWOUDE De speeltuinver eniging Swieten houdt vrijdagavond in haar feestelijke jaarvergadering. Na De Drie Eendjes aan de Hoge Rijndijk jaarverslagen, bestuursverkiezing en dergelijke agendapunten zal muziek de stemming verhogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3