Het geheime dorp Brick Bradford JiRO-vermogen kan wel tegen een stootje sigar^erlijk lui V°n%edl Interland': winst voor België en tv-scherm rtccf 'f&MccJ' Uit de Haagse hof gepüukf Jesge est Jos|s Senmoet X MAANDAG 18 OKTOBER 1965 flHEftGOlVEN-ETHERGOI.VEN-ETHERGOlVEN.ETHI Solisten voor 't Songfestival (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een NTS-commis- lif, waarin ook vertegenwoordigers zit ten van het Comité voor Nederlandse inmsementsmuziek CONAMUS en de Commissie Collectieve grammofoonpla ten Campagne, heeft de solisten voor feet Eurovisie Songfestival 1966 aange wezen. Dit zijn: The Luckberries, Edwin Rutten, Milly Scott, Helen van Ihe Shepherds (ondersteund door haar teamgenoten) en Piet Sybrandy. fij zullen weer in vijf voorronden elk drie liedjes zingen en de beste daar van worden ten gehore gebracht in ten nationale finale. Wie wint, gaat naar het festival, dat in maart 1966 in Luxemburg wordt gehouden. De liedjes zullen worden beoordeeld door een publiek-jury, welke in elke [Voorronde weer anders en zo geva rieerd mogelijk is samengesteld en tel kens uit 15 personen bestaat. De uit deze ronden gekozen liedjes worden in de finale beoordeeld door alle jury's le zamen, dus maar liefst 75 perso nen. Dolf van der Linden leidt het speci- voor de wedstrijd samengesteld festivalorkest, dat voor de begeleiding ^orgt. De voorronden worden door de NTS uitgezonden uit het gebouw Concordia i Bussum op maandag 31 januari, sdag 1, woensdag 2, donderdag 3 en dag 4 februari en de finale is op >rdag 5 februari 1966. Jaarverlies van ruim 7 ton radio- en tv-redactie) radio- en ƒ422.000 op de televisiepro- gramma's en dan nog 470.000 op aan vullende diensten ten behoeve van de- programma's. Tezamen is dat 693.000, zodat er een som van 240.000 overbleef. HILVERSUM De KRO heeft in het afgelopen jaar meer dan anderhalf miljoen uit eigen mid delen bij zijn radio- en televisie programma's gelegd en boette mede daardoor in 1964 ruim 7 ton in. Dit wordt in de gids aange toond bij het publiek maken van de jaarcijfers. „Maar", staat er bij geschreven, „dit is niet verontrustend of ver drietig, want het vermogen van KRO kan wel een stootje verdu ren, hoewel in de toekomst de ge reserveerde miljoenen nog heel hard nodig zullen zijn om in vol doende mate te beantwoorden aan de eisen der moderne techniek en aan die van luisteraars en kijkers.' Verder wordt opgemerkt: „De KRO behoeft niet „over te houden", maar moet wel een modern omroepbedrijf blijven, hetgeen hoge financiële kos ten meebrengt. De KRO is in staat en welbewust bereid, in aanzienlijke ma te extra gelden te besteden aan de programma's en bovendien belangrij ke sommen uit te geven voor meer en betere service aan de gidslezers, aan wetenschappelijk onderzoek en voor lichting". Aangetoond wordt, dat de zuivere opbrengst van de exploitatie van het eigen programmablad over 1964 1.145.000 bedroeg. De belegging van het vermogen van deze omroep lever de 788.000 op, zodat de winst in to taal 1.933.000 beliep. Uit deze eigen middelen legde de KRO in aanvulling op zijn portie uit de luister- en kijkpot een ton toe op de concilie-uitzendingen, 701.000 op de |19.05 Soldatenleven, film uit de serie Come- j Caper. 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.35 Bagilla Gorilla, film. 20.00 Journaal en wcer- lcht. 20.20 Politieke Partij: P.v.d.A, De Anti-Honger Aktie 1965: Toespraak minister president mr. J. M. L. Th. 20.35 Inburgeren (1): Je hoort er bij of je wilt of niet: programmaserie verhouding tussen enkeling en sar 2!.05 Het mysterie der gesmoorde film (belde keuringen 14 jaar). 22.45-22.50 Journaal. I Nederland II: NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 1.01 Dieren kijken, het leven der dieren ln het Okefenokee-moeras. documentaire. NTS: »20 Drie sterren - een begripkookles. JNCRV: 20.45 't Is zó bij de luchtmacht: TV-film. NTS: 21.10 Amsterdams kameror- kunstbezit. 19.55 £>e Weerman. 20.00 Nw* lest. NCRV: 21.40 Attentie: aktualiteiten. 20 30 En toen kwam Dokter Frost. NTS: 12.10-22.15 Journaal. Hans Weigel. 22.05 België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10:1 studio. 22.35 Nws. Frost, blijspel v. te gast fn dc jOmmentaar: De samenwerking met de BRT heeft het NCRV-team, dat vorig seizoen de wedstrijd „Eén tegen Allen" organi- iseerde goed gedaan. Het nieuwe spel „Interland" werd veel meer tv dan ziin voorganger ooit geweest is. Het vorige seizoen was het vaak een stads- of dorpsfeest, waaraan de ki.ikers wei nig deel konden hebben, omdat de ca mera's niet door opdringende mensen menigten konden doordringen. In „ïntrland" streden de kustplaatsen Katwijk en Heist een sportieve wedstrijd met elkaar en het publiek ter plaatse was nu zo op een afstand gehouden, dat de televisiekijkers ruimschoots hun aan dacht aan de gebeurlijkheden konden ou konden we allemaal van dichtbij zien, hoe de Katwijkse en Heister dames In hun trapauto's blindelings zwoegden hoe voetballers poppen niet konden omvértrappen en hoe in Katwijk bedden echte bedden waren en in Heist onder die benaming ledikanten werden staan. Er was nog een gezinswedstrijd extra onderdeel, die door een charmante Jo Leemans werd geleid. Da zware mannen waren in Katwijk zwaarder, maar uiteindelijk wonnen de Belgen to-h. Zij versloegen de Nederlan ders met 28—18 De „bevolkingsvragen" amuseerden het meest. Het moet ons van het hart, dat de jury, en de raden der wijzen (evenals destijds in „Eén tegen Allen") hun taken wel met biizonder ernstige gezichten uit vierden. In dit amusementsprogramma 'dat is het toch?) werd alles wat maar niet wetenschap te rraken had, met lood zware ernst gebracht. De nieuwe spelleiders Dick Passchier 'voor Nederland! er. Regine Clauwaert 'voor België 1 siaagden er na een wat nerveuze inzet, goed in de diverse pro grammapunten gezellig aan elkaar te pra ten. Zij zorgden er voor, dat de Bel gisch-Nederlandse vriendschapsbanden wat werden „toegesnoerd", zoals de Heis ter burgemeester zo vurig hoopte. Er waren in „Interland" dus nog wel wat schoonheidsfoutjes, maar die kunnen bij volgende uitzendingen wel worden weggevijld. „Huwelijksvoorwaarden" met Maxim ji Hamel en Mieke Bos kreeg op deze h NCR V-a vond ook de eerste aflevering. 1 Of deze serie het in zich heeft teven populair te worden als „Stiefbeen" be twijfelen wij. De première was aardig meer niet. In de middag vermaakten jeugd en ouderen zich met de terugkeer van Swie- bertje. Er was weer een nieuwe Saartje cio ditmaal weliswaar Coba heet, maar óie toch weer od dezelfde manier „koek- jens" bakt, als de vroegere huishoudsters van de ourgemeester. ning in de geschiedenis kwam door een moord. Volgens beproefd recept kwamen toen de handige politieman nen en de onhandige amateurs in actie bij het opsporen van de dader. De schrijver liet een paar geheimzinnige meneren iedereen voor de voeten lo pen om het ingewikkeld te maken. De oplossing was niet zo bar boeiend en het ontmaskeren van de hoofd schuldige leek nergens op. Men kreeg het idee dat de schrijver voor de aar digheid de vriendelijke professor maar als de zwarte boef liet opdraven: enige verklaring ervoor werd niet gegeven. Doordat het verhaal zich zo half in de televisiewereld afspeelde, kon er tig om en in verschillende studio's worden gefilmd. De buitenopnamen werden in het hart van Hilversum ge maakt. Bijzonder hinderlijk was het, dat er zo slecht werd gespeeld. Blijkbaar zag geen enkele acteur iets in zijn rol, want niemand kende die behoorlijk uit het hoofd. Voortdurend maakte dan de een, dan de ander versprekin gen of aarzelde met te tekst. Ook de actie was maar flauwtjes. Jammer 'oor de auteur, maar het was geen voorstelling waarover nog veel valt na te praten. Voor verbouwingen, afschrijvingen en verenigingskosten tezamen moest nog 957.000 op tafel komen, waar door dus een tekort van 717.000 werd genoteerd. De KRO vat dit tekort heel tevre den op: het kan lijden, zolang de reser ves nog in de miljoenen lopen. „Nog even", zo besluit het toelichten de artikel, „en de KRO bestaat 40 jaar (op 1 november a.s.), de leeftijd waar op het leven begint, naar men zegt. Dat houdt een belofte in voor luiste raars en kijkers: wij hopen dat waar te maken!" vanavond Hilversum I. 402 m. NCRV: 19.00 Nieuw» ??,AWf?rberi.cht' 1910 Vandaag, radiokrant 19.30 Verzoekprogramma. 19.55 Op de man af. praatje. 20.00 Lichte muziek (gr.). 20.20 orkest (gr.). 20.30 Pluche en beton, pel. 21.20 Gevarieerde muziek, (opn.). 18.00 Nieuws. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO. 18.15 Radiojournaal. 18.25 Lichte ziek. 18.50 Voor do jeugd. 19.20 Op de plaat rust: programma voor de strijdkrachten. ,9.45 Overheidsvoorlichting: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws. 20.05 Weet ik veel, wedstrijdprogramma. 20.30 Licht instrumen- nsemble en zangsolist. 20.55 Inleiding ïuziekbegrip: muzikale lezing. 21.10 nofoonplatenprogramma. 21.30 B plaats voor moeilijkheden, hoorspel. Nieuws. 22.40 Aktualiteiten. 23.00 Licht instru mentaal ensemble. 23.15 Almanak, aktualltel- ult de universitaire wereld, kamermuziek (gr.). 23.55-24.00 Het levende Wooi_. muziek (7.30 Nieuws). 7.55 Overweg1i.s. «..vu Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (830-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio 10.00 Ge varleerd muziekprogramma. 10.50 Lichtba. ken, causerie. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan.... vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Licht vocaal en Instrumentaal ensemble (gr.). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktua liteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek met praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Gevarieerd mu ziekprogramma. 14.45 Zie, lk maak alles nieuw, godsdienstig programma. 15.00 Licht muziekprogramma en zang. 16.00 Vooi Twaalf uitzendingen „Moeders wil" voor buitenlandse arbeiders (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Goed het zullen niet allemaal „moeders" zijn, die voor deze twaalf programma's van ,Mo- ders wil is wet" platen aanvragen", zegt Mia Smelt, „maar ik vind dat de grote groep buitenlandse arbeiders toch een plaats verdient in mijn och tendprogramma dat zich juist richt op de beroepen. Uit heel wat brieven en gesprekken heb ik afgeleid, dat er al teveel onbegrip bestaat over deze maar liefst 80.000 mannen, die ver van hun eigen land hier bij on* het brood voor hun gezin verdienen, als je er eens goed in duikt, begrijp je pas, met hoeveel problemen zij hebben te kam- „Er zijn o.a. Grieken, Turken, Span jaarden, Marokkanen en Italianen, de meesten worden aangetrokken door grote bedrijven en industrieën, maar je hebt er geen idee van, hoeveel er ook zomaar op eigen gelegenheid naar Nederland komen zonder iets af te we ten van onze leefgewoonten. Zie je, daarom is dikwijls het contact met hen zo moeilijk. Wij weten ook te weinig van hun manier van leven. Wanneer je dan al eens als toerist in hun vaderland bent geweest, heb je daar heus ook geen begrip van opge stoken." „En dan is er het taalprobleem, een obstakel van belang. Neem dan de huisvesting. Het is echt niet zo onbe grijpelijk, dat sommige en misschien wel veel Nederlandse vrouwen er tegen op zien, zo'n buitenlandse arbeider in de kost te nemen. Ze verstaan hem niet ,hij heeft onbekende gewoonten, zit bijv. op zomeravonden graag op de stoeo voor het huis te dromen. In zijn land is dat normaal, bij ons zit hij te kijk voor het huis, nou, en je weet.... van te kijk staan houdt de Nederland se vrouw niet. En zo zijn er veel dingen. Ik geloof dat het wel goed is, wanneer we juist over al deze dingen eens wat meer horen, want zij zijn het toch, die de gastvrijheid van ons land mede helpen bepalen." Natuurlijk is „Moeders wil is wet" geen documentair programma en deze twaalf uitzendingen, die dus mor genochtend beginnen, blijft de muziek zoals gewoonlijk een grote plaats inne men. Maar ik heb geprobeerd, me zo goed mogelijk te oriënteren bij de offi ciële instanties die met de buitenland se arbeiders hebben te maken. Ik heb informaties ingewonnen bij kenners van de landen waar zij vandaan ko men en bij de centra die zich hier speciaal met hen bezighouden. Ik heb gesprekjes gehad met gezinnen die mee-geëmigreerd zijn.... ik wil gewoon ooiradio 10.00 Ge- met deze programma's mer begrip ,nEn r kWeken voor de buitenlanders die hier werken en lk hoop hee lérg, da tik met dit alles een steentje kan bijdragen om de problemen iets te verlichten.,, „En wat ik fijn vind: dr. J .T. G. M. de Meyer, staatssecretaris van het mi nisterie van sociale zaken, zal morgen- nochtend deze nieuwe „beroepenserie" -lek. 22.15 .30 Nieuws. 22.40 Boek- Llchte muziek van eigen tijd de Jeugd. 17.40 Voor de padvinders. 1730 Overheidsvoorlichting. Met Columbus op ont dekking. Spreker: Mr. W. 1 Koor. orkest en solisten: intei liederen. 18.20 Uitzending Christelijk Histori sche Unie. Politoeren. Nieuws en kommen- taar van de Christelijk Historische Unie 18.30 Radio Volks Universiteit. Poëzie, wat is dat dan? door Peter Berger. 8.00 Nieuws. (8.25 De gre Klassieke g: ik. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 0 10 Lichte grammofoonmuziek 8.45 Morgenwijding. Arbeidsvitamine..—JJP Radio-Volks-Universiteit de ouderdonm 'ofoonmuziek. 9.00 Voor 10.00 Voor de kleuters (11.00 Nieuws. 1 Voorbereiding ,-D'Ollveii 12.27 Mededelingen t.b.v. land- ildsvoorlichting: Voor de land- 1 tuinboui 12.30 O vei Nieuws. 13.10 Radiojournaal |H '"30 't Muzikantei moderne liedcre» luit en gitaar: Barok- ibelrecital: klassieke lT(M 18.02 Lichte biX jrkestmuziek (opn... 41 beursberlch- I. Bariton en II. Mezzosopraan, "1 volksliede- inleiden. De dames luisteraarsters moeten niet denken, dat het nu alle maal heel ingewikkeld en moeilijk gaat worden. Het blijft ook deze we ken gewoon „Moeders wil is wet". er worden gewoon brieven geschre ven (ja, ik heb er alweer heel wat!) en verder praten we met elkaar zoals altijd!" Dus: morgen (dinsdag) ochtend, 8.40 uur, KRO op Hilversum I. Televisie morgen Nederland I: NTS/NOT: 10.45-1135 School- „Voor elke auto die aan ons nationa le wagenpark wordt toegevoegd moe ten eigenlijk twee bomen geplant wor den", zegt de heer B. Schut, hoofd van de Voorlichtingsdienst van de Ne derlandse Heidemaatschappij. We zitten ergens in het land in een onwrikbare verkeersknoop. Blauw grijze wolkjes stomen uit een vracht wagen voor ons, de motorkap van eigen auto is grijs van het stof. Ik zie en ik ruik het. maar mijn her sens zijn ook al zo beslagen, dat ik de zin van zijn woorden nauwelijks kan vatten. Mijn gedachten zijn, o teken van onze welvaart, bij de financiële kant van de zaak. „Als belegging?", mompel ik. „Neen om de bladeren," legt hij .geduldig uit. „Het groene oppervlakte van twee bomen, dat heb ik eens uitgerekend, is nodig om de benzine dampen te compenseren. Die groen stroken langs de weg hebben wel de gelijk betekenis voor onze gezond heid, voor de leefbaarheid in ons land." Nu is hij waar hij wezen wil. De heer B. Schut, voorlichter is namelijk ook Bert Schut, de man die de natuur tot zijn hobby heeft gemaakt. Hij kan daar eindeloos humor over praten Hoe hij economie studeerde heerlijke zijn candidaats een baan zoent. Hij dacht heel slim te zijn door bij een grote houthandel te gaan. Hij re deneerde: „Die moet bossen kopen en die bossen moeten dan eerst bekeken worden. Dat word1 reizen". Hij zag zich al in Finland Maar de bossen werden op papier gekocht. En de jonge econoom zat stevig en permanent op een kantoor stoel. Tot hij naar de Heidemaatschap pij ging via een schoolbank, waar hij alles van de boswa:hterij leerde, van bomen en wild, Hij is de man, die weet waar er in ons land nog dassen zitten, waar zeldzame vogels broeden, Een auto, 2 bomen hoe de problemen van de binnenvisse rij liegen, wat het kost een Gronings boerenerf met bomen te beplanten en hoe de zorgen van de boseigenaren liggen. Hij trekt er met de Natte His- club van de Vara, waar zijn eigen kinderen in zitten, op uit om klank beelden te maken en trekt met Ameri kaanse studenten, die ergens in ons vlakke land op een boerderij hebben gewerkt naar Zuid-Limburg om hen te overtuigen van dat andere landschap dat we ook hebben. De economie en de natuur blijken zeer verenigbare zaken te zijn. Van daar zijn uitrekenarij over de bomen en de auto's. Maar sindsdien is mij de schrik om het hart geslagen lk heb nog nooit gehoord van een autokoper, die bo men plantte. En bovendien... het is al een probleem een plaatsje voor de auto te vinden, waar moeten de bo men dan komen? Na lang peinzen, stel ik nu voor: zou het iets zijn om op alle flatgebou wen, die toch platte daken hebben, een tuin (liever een bos) aan te leg gen? Tenslotte lukte dat Nebukadne- zar in het oude Babyion ook. Even een wet maken: auto kopen is bomen planten. Ze zijn daar aan het Binnenhof toch druk aan de gang en een zo'n wetje erbij is dan een peule- schil. Misschien wordt het wel de eni ge wet waar boer Koekoek geestdrif tig voor zou zijn. „Laten we zorgen dat we er dan bij zijn! Als we tenminste geld hebben!" voegde hij er met een zucht aan toe. Maar vader Joppers bleek gelukkig ge negen om zijn kinderen voor dit evene ment enkele weken zakgeld voor te schie ten. En zo stonden Jesje en Josje. de volgende middag met honderden andere Jongens en meisjes te trappelen van onge duld bij het gebouw van de krant, tot ze n de beurt zouden komen. „Je zal zien, net als het onze beurt is, zijn alle kaarten uitverkocht!" steunde Jesje zeker wel twintig keer. Maar ze was veel te pessimistisch: toen ze voor het loket stonden waren er nog plaatsen in overvloed en konden ze zelfs nog zeggen, waar ze liever wilden zitten, in de zaal of op het balkon. Dolgelukkig haastten ze zich met hun twee kostbare plaatsbewijzen huis- „We hebben ze, hoor moeder!" schreeuwde Jesje, toen ze nog voor de deur stonden. „We komen erin!" „Gefeliciteerd, kinderen," lachte moe der Joopers. „Is me dat even een opluch ting! En nu gaan jullie zeker vlug je huiswerk maken?" Maar ze slofte toch naar de tafel, spreidde haar boeken en schriften uit, en De volgende middag om half drie zou de voorstelling van De Blauwe Piepers beginnen en om één uur stonden Jesje en Josje al zenuwachtig klaar om te vertrekken. Het hielp niet of hun ouders zeiden dat ze nog tijd genoeg hadden: ze moesten en zouden al naar Kunstliefde gaan. En het bleek al spoedig dat ze niet de enigen waren. Vele tientallen jongens en meisjes waren eveneens al op weg, „Zie Je 1 ?e vroeg van huis zijn gegaan!" zei Jes je. „Vader en moeder weten er ook niks 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor pianospel. 16.00 Nlt uit Joegoslavië (gr.). 16.15 ijfitf'' calling. 17.20 Lichte r de ti Hilversum III (V.M.-kanalen): NRU/NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammofoonmuziek. 1030 Nieuws. 10.02 Drie in de pan: licht muziekprogramma (gr.). 12.00 Nieuws. 12.02 Orgelspel (gr). 1230 De Top Tien van deze week (gr). 13.00 Nieuws. 13.02 Klanken van eigen bodem (gr.). 13.30 Notenparade: geva rieerd muziekprogramma (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Zing. zing, zing: lichte vokale muziek jes (gr.). 15.00 Nieuws. 15.02 Muziek bij de thee: lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Tienerama: platenshow voor tieners. NRU/VARA( 17 00 Nieuws. 17.02-18.00 Dansorkest en licht ensemble. Mager Het televisiespel „Man met baard en donkere bril" van Walter van der Kamp, dat de AVRO-televisie ons gisteravond aanbood, schonk slechts mager vermaak. Men moest zich eerst door een rommelig en onduidelijk begin heenwerken, eer er wat teke-' VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 8.30 uur spreekt minister Cals over de Anti-honger actie 1965. 8.35 uur inleiding tot de programmaserie „Inburgeren" over de ver houding tussen enkeling en samenleving. 9.05 uur speelfilm (boven 14 jaar) „Het mysterie der gesmoorde stemmen": een blinde als speurder. Ned. 2 NCRV 8.01 uur „Dieren kijken. met Tanja Koen en Hans Rensenbrink. 8.20 uur nieuwe aflevering „Drie sterren": een meisje op zoek naar de geheimen van de Franse keuken. 8.45 uur Amerikaanse amusementsserie ,,'t Is zó bij de luchtmacht", dolle avonturen van een recruut en zijn hond. 9.10 uur optreden van het Amsterdams Kamerorkest. 10 uur Hans Tiemeyer leest voor uit het boek Ruth. VANAVOND TE HOREN 8.30 uur vrolijk hoorspel „Pluche en beton". 9.20 uur BBC-concert met werken van De Sarasate en Elgar. 10.45 uur avondoverdenking. 11.25 uur eigentijdse muziek. Hilversum II AVRO 8.05 uur quiz tussen twee bedrijven. 8.30 uur liedjesprogramma. 9.30 uur hoorspel „Bewaarplaats voor moeilijkheden": service van een Zwitsers grensstation voor toeristen. 11.15 uur studentenrubriek Almanak. 17 Ze waren op eigen gelegenheid gekomen en ze vonden, dat ze ook wel weer op eigen gelegenheid konden gaan. Telkens als hij bij de ondergrondse hut bij het hoofdkwartier kwam, bleken er weer een paar stiekem tussenuit getrokken te zijn. Het ergerde hem, maar het weerhield de anderen niet, die wel met neergeslagen ogen naar zijn vermanin gen luisterden en toestemmend „ja" knikten. Bonsma trok er zich niets van aan. Hij hield van het avontuur, het wegsnappen van mensen, die om zo te zeggen al voor het vuurpeloton stonden. De nasleep liet hij graag aan anderen over. Zijn zotte capriolen en bemoeiingen door kruisten telkens weer de zorgvuldig door oom Chris voorbereide plannen en stichtten verwarring in de regelmatige gang van zaken. Christina werd er telkens weer woedend over, Chris had volgens haar een onverklaarbaar zwak voor deze man. Hij kon voluit lachen om een dwaze gril van Bonsma, maar hij liet zich niet van zijn paadje dringen en ontzag zich niet door een tegenzet Bonsma schaak mat te zetten. „Ja, nu zitten daar die drie meisjes, die Joep uit Amsterdam gehaald heeft," zei tante Christina met een diepe zucht, die haar groot misnoegen cn bezorgdheid verrieden. Ze stonden bij de schuur achter hun huis, waar ze Chris hielp met het opstapelen van het hout, dat de buurman voor hen gezaagd en gekloofd had. Chris keek niet op van zijn werk, maar in zijn stem was de vrolijke spot, die zij zo goed van hem kende. Ze wist precies hoe zijn ogen er nu uitzagen, jong en wellwillend. „Nou, en zijn het geen aardige meisjes?" „Natuurlijk zijn het aardige meisjes," antwoord- DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES de Christina wat onwillig en bits. „Dat is het juist, al dat jong volk bij elkaar!" Nu richtte Chris zich moeilijk op. De houtblokken waren nat en zwaar en lieten zich moeilijk opstapelen onder de smalle overhangende dakrand. Hij zette de handen in zijn pijnlijke rug en zei: „Het schijnt de jongelui anders niet te weerhou den om er toch vandoor te gaan." En na een kleine pauze: „Zie je, Christina, het zijn flinke meisjes en dat is van meer belang. Ze beseffen meer dan de jongens, dat de oorlog ernst is. We zullen te allen tijde op ze kunnen rekenen." Christina had geen verweer; ze kwam met een schok van ontzag tot het begrip, dat hij gelijk had. De jongens waren nog veulens, terwijl de meisjes het juk der verantwoordelijkheid al op de schouders genomen hadden. Ze zouden er niet vandoor gaan. Ze vereerden oom Chris. Ze was opeens kwaad cp zichzelf om de kleine pijl van jaloezie, die haar stak. Chris kon dubbel en dwars hun grootvader zijn. „Kom," zei ze en ze nam met zachte dwang de blokken uit zijn handen, „nu ga je naar binnen, ik zal thee zetten, je moet eerst een poosje uitrusten voor je weer naar de Joden in het bos en naar het hoofdkwartier gaat. Dat geheister heen en weer houd je op den duur nooit vol!" Hij wilde wel, hij kon geen hout meer zien. En er moesten nodig weer hutten bij gebouwd wor den in het „Geheime Dorp", zoals Christina de nederzetting in het bos noemde. Voor hij naar binnen ging, keek hij naar de donkere buien, die in de verte boven het IJssel- meer opkwamen, door de wind gegrepen en uit elkaar gescheurd werden, zodat ze geen gelegen heid kregen hun watervracht boven het al verza digde land te lossen. De nog spaarzaam, met geel blad bespikkelde berkekruinen rekten en bogen zich naar één kant als wilden zij de wind achter na. De kastanje had de bladeren aan de voet van zijn stam neergeworpen op het grasveldje voor de deur. De lijsterbes, nog niet door de merels leegge geten, bezweek haast onder de last van zijn heftig oranje trossen. Een grote paarse dahlia trotseerde de wind. De Amerikaanse eiken langs de lanen droegen hun rood en geel in talloze variaties en hieven het in grove boeketten naar de donkere blauwgrijze luchten. Er stond een Duitse tank in de laan als een groot grijs monster. Duitse solda ten prutsten aan de motor. Chris draaide ze de rug toe. Hij dacht nog: De tuin ziet er verwaarloosd uit. Er was nog niets aan gebeurd. In de moestuin zaten de verdroogde bonen nog om de stokken gewonden. De goot liep over, verstopt door het vallende blad. Geen tijd....Geen tijd! (Wordt vervolgd) 0 ©PIB u-u»! 0SSS wé

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13