Nieuwe Leidse Comraml MET FRANKRIJK SAMEN IN ACTIE TEGEN NAVO Meeste communisten duiken onder Hevige treinbotsing bij Amersfoort Geïsoleerd mensenhart werkt 6 uur in lab Belangrijke Rus vlucht naar het Westen Johnson naar kerkdienst Haagse lucht even vuil als die in Rotterdam Brandend Grieks schip kapseist bij de Hoek Sabel diende als afweer Maandag 18 oktober 1963. 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL OAGBLAD ^St*ntv«iligh rt gheblev# Plaatselijk nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog: weer met wolkenvelden, in de nacht en morgenochtend hier cn daar mist. Zwakke tot matige wind nlt oos telijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen met vannacht plaatselijk nachtvorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Soekarno noemt staatsgreep onbetekenend DJAKARTA Soekarno heeft tweemaal gesproken en daarbij de staatsgreep een onbetekenend incident genoemd. Bij de opening van de internationale conferentie tegen militaire bases, waarin Frankrijk een voornaam aandeel heeft, deed Soekarno een felle aanval op de Ameri kaanse inlichtingendienst. Inmiddels gaat de jacht op communisten in In donesië voort in weerwil van het feit, dat Soekarno de nog ondergedoken of gearresteerde leider van de communisten Aidit in de delegatie naar de conferentie heeft benoemd. Soekarno zei tot de leden van het de poging tot een staatsgreep Indonesië kabinet, de chefs der strijdkrachten en diplomaten bij de benoeming van Soe- harto tot chef-staf van het leger, dat Achttien mensen werden gewond AMERSFOORT Vlak bij heti Twee van de twaalf militairen, die al- station Amersfoort is gisteravonü le" »erden overgebracht „aar het mUi- laat een ernstig treinongeluk beurd, waarbij achttien mensen ver wondingen hebben opgelopen (zes burgers en twaalf militairen). Omstreeks elf uur brak op het tra ject BaarnAmersfoort van de trein uit Amsterdam de koppeling tussen het voorste vierwagenstei en de volgende twee uit resp. twee en vier wagens be staande treinstellen. Toen de machnist bij het naderen van het station Amers foort vaart minderde reed het achter ste stuk van de trein dat nog maar weinig van zijn snelheid had verloren, in op het voorste deel. Naar ziekenhuis De botsing was zo hevig, dat tal van inzittenden verwondingen opliepen. Van de burgers konden er vier na behandeld te zijn in het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg naar huis terugkeren. De 24-jarige mevrouw SloenhekSieling uit Deventer en de 21-jarige mej. M. L. Baat- je uit Amersfoort die in De Lichtenberg werkzaam is. moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. tair hospitaal in Amersfoort, moesten eveneens worden opgenomen. Volgens de medische dienst van de Nederlandse Spoorwegen heeft niemand ernstige ver wondingen opgelopen. Het is nog niet bekend wat de oorzaak van de breuk in de koppeling is geweest. De materiële schade bleef beperkt tot de koppelingen. niet heeft verzwakt maar sterker en eendrachtiger gemaakt. „De nieuwsmedia van de Nekolim" (de neokolonialistische, kolonialisti sche en imperialistische machten) „be weren dat Indonesië bezig is ineen te storten. Er zijn mensen, die zeggen dat Soekarno eruit getrapt is, dat Soe- ka rno niet langer de erkende leider van Indonesië is. Maar Indonesië is niet bezig ineen te storten en Soekar no wordt er niet uitgetrapt", zei de president. Hij noemde de poging tot een staatsgreep „een onbetekenend in cident", een onderdeel van de grote Indonesische revolutie. Het is waar dat zich enkele inci denten hebben voorgedaan waarbij het leger, de luchtmacht en de presiden tiële lijf wacht betrokken waren. Maar sinds 1 oktober heb ik met vele van mijn vrienden gesproken en hun voor gehouden dat wij eenvoudig in staat van revolutie verkeren. Wat van be lang is, is dat wij ons gezond verstand niet verliezen. Wij moeten één zijn in ons verlangen ons doel te bereiken". Soeharto spoorde de strijdkrachten aan alle krachten in te spannen om de toe stand weer normaal te maken. Soekarno Nederlandse ontdekking gemeld: AMSTERDAM De medische we tenschap is erin geslaagd een ge ïsoleerd menselijk hart van een pas overleden mens zes uur te doen werken, dus geheel buiten het menselijk lichaam om. Het slagen van deze proef die al eer der op harten van dieren is ge daan, betekent de kroon op een research van vijftien jaar. De ken nis en het onderzoek van het men selijk hart alsmede de wijze van behandeling van bepaalde hartaf wijkingen is hiermee een heel eind verder gekomen. Dit is zaterdag onthuld op een medisch congres in Bal Harbour, Florida (V.S.). en degene die de opzienba rende resultaten meldde, was de Ne derlandse hoogleraar prof. dr. D. Durrer. Hij heeft de proefneming met een aantal andere cardiologen in het Wilhelmina-gasthuis gedaan. Men wilde wachten met het wereld kundig maken tot genoemd congres. Experiment Het experiment werd uitgevoerd met het hart van een zeventig jaar oude man, die na een hartaanval was overleden. Met toestemming van de familie werd het hart enige tijd na de klinische dood Vervolgens werd het geplaatst in een -speciaal vloeistofbad. Het begon meteen te werken. Zonder enige verdere im puls bleef het hart toen zes uur werk- Van de groep die het experiment uit voerde. maakten volgens de Volkskrant verder deel uit dr. G. Freud, dr. F. la Meijler, dr. J. Snijder, dr. C. A. Wagen voort en dr. A. E. Meijer. Tweede rede Zaterdag sprak Soekarno ook b(j de opening van de internationale conferen tie van niet -gebonden landen en heeft hen aangespoord om 'n einde te maken aan de vestiging van 'n lange reeks van Britse en Amerikaanse buitenlandse ba ses. daar deze voor Indonesië en andere anti-imperialistische landen funest zou den zijn. In deze rede roerde hü geen enkele maal de moeilijkheden in eigen land aan. maar zei wel dat er zelfs in Indonesië stromannen en werktuigen zijn, die de Indonesische strijd tegen het imperialisme schaden. Voorts beschul digde hü de Amerikaanse inlichtingen dienst ervan in vele Afrikaans-Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen te sto ken en tussenbeide te komen. Op de conferentie zelf werden 133 bui tenlandse vertegenwoordigers geteld en voor het hotel waren de vlaggen van 43 landen gehesen. Vóór Soekarno spraken afgevaardigden van Frankrijk, de Domi nicaanse republiek, de Vietkong, Cam bodja, Guinea en Indonesië. De Franse afgevaardigde zeide ook namens België Italië en Zweden te spreken, en eiste de ontmanteling van de Amerikaanse bases van de NAVO. (Voor vervolg zie pag. 5) NAVO wordt niet door SC AVO SCHIPHOL De Deense minister van buitenlandse zaken. Haekkerup, heeft gisteren voor zijn vertrek naar Kopen hagen ontzenuwd, als zouden er plannen bestaan bij een eventuele opheffing van de NAVO over te gdan tot de oprichting van de zgn. SCAVO, een verdedigings systeem van Amerika met de drie Scan dinavische landen.. Haekkerup die een bliksembezoek bracht aan Nederland voor een gesprek met zijn Nederlandse ambtgenoot, minis ter Luns, gaf toe dat hij met Luns behalve over EEG-aangelegenheden ook over de NAVO gesproken heeft. „Wij zijn het ge heel met elkaar eens, dat zoals de poli tieke situatie op het ogenblik is en voor zover kan worden voorzien, de NAVO noodzakelijk blijft". Communisten willen regering Z.-Afrika omver werpen LONDEN Vier leiders van de ver boden com munistische partij van Zuid- Afrika hebben met hun collega's van de Britse communistisohe partij gesproken over plannen, de Zuidafrikaanse rege ringspartij met gewapend geweld omver te werpen. Zij hebben ook onderhandeld over Rhodesië. Bestaiidsschendingeu dooi- Pakistan NEW DELHI India heeft bij de waarnemersmissie van de VN geprotes teerd tegen verscheidene bestandsschen- dingen door Pakistan. Sprong in Gibraltar van schip LONDEN, Een Russische geleerde heeft in Engeland politiek asiel ge vraagd. nadat hij vorige week in Gi braltar van een schip was gesprongen. Dit is gisteren door het ministerie van. buitenlandse zaken meegedeeld. De naam van de Rus werd opgegeven als Wladimir Gerossew. Bijzonderheden over zijn positie en zijn werkzaam heden in Rusland zijn niet bekendge maakt. De geleerde is van Gibraltar per vliegtuig naar Londen overge bracht voor een nader verhoor. deelde een woordvoerder van het nisterie mee. Verhoor Waarnemers zijn van oordeel dat de Rus bijzonder veel weet over de Rus sische bestrijdingsmethodiek van Polaris- onderzeeërs der geallieerden. Dit wordt o.m. hierop gegrond dat. onmiddellijk nadat de Rus in Gibraltar asiel had ge vraagd, twee hoge functionarissen van d< Britse geheime dienst naar Gibraltar vlogen om Gerossew op te halen en een eerste verhoor te onderwerpen. De vlucht naar Engeland geschiedde in het diepste geheim. De geleerde in de natuurkunde was opvarende van het Russische onderzoe kingsschip Mikhail Lomonosov. dat is ge bouwd voor oceanografisch en geofysisch onderzoek. Het wordt regelmatig op de wereldzeeën gesignaleerd. Het schip zou wel degelijk ook een taak vervullen in militair opzicht. Discreet Na zijn verdwijning werd Gerossew op overigens discrete wijze gezocht. In Gibraltar toonden Russische schepe- De gekapseisde Griekse vracht vaarder Akti, omgeven door sleep- en reddingboteit. Op de zijwand van het schip staan bergers. Luchtfoto A.N.P. Schepen in nootI op Atlantic, ROTTERDAM In het voorbije weel einde heben twee schepen noodseinen uit gezonden. De Marlin, een Liberiaan van 2547 ton, meldde dat het zinkende was. Het schip bevond zich ter hoogte van de kust van Noord-Carolina en de Orion, een Zweeds vrachtschip van 4250 ton, deelde radiografisch mee dat zij ten noordoosten van St. John's (Newfoundland) als ge volg van een zware storm scheuren in de dekken had gekregen. Het Britse vrachtschip Plako verleende assistentie aan de Marlin. Het nam de be manning, die reeds in reddingboten wa ren gegaan, aan boord. Twee schepen van de Amerikaanse kustwacht gingen op weg naar de Orion. Zij behoefden dit siV^ echter niet te assisteren. De kapitein van het schip meldde later, dat hij toch geen hulp nodig had. WASHINGTON President Johnson heeft zich gisteren voor de eerste maal sinds zijn operatie gekleed om een be sloten kerkdienst in het Betheeda-hospi- taal bü te wonen. Het ziet er naar uit. dat hü het ziekenhuis over twee of drie dagen zal verlaten. Goed koper chocolade? GENEVE De studiegroep van de F.AC. voor cacao verwócht, dat de cho coladerepen groter en goedkoper zullen worden door de lage stand van de cacao- prijzen. Aardgas geeft weinig soelaas UTRECHT Huisbrandstoffen leveren nog steeds een zeer grote bijdrage aan de luchtvervuiling. Treffend voorbeeld hiervan is de luchtverontreiniging in Den Haag een „schone" stad die even groot is als die in Rotterdam en om geving! Prof. ir. H. Eilers van de inspec tie van de volksgezondheid, belast met het toezicht van de hygiëne van het milieu zei dit zaterdag op een congres over luchtverontreiniging, dat in het kader van de vakbeurs Machevo werd gehouden. Het gebruik van aardgas zal de lucht vervuiling verminderen, maar is het on juist te veronderstellen, dat deze nieu we brandstof voor „schone" verbran dingsgassen zorgt. Bij de verbranding van aardgas komt onder meer een ge ringe hoeveelheid stikstofoxyde vrij, die tenminste vijfhonderd maal moet worden verdund, voordat het in het levens milieu van de mens niet meer schadelik is. Om deze reden veroordeelde prof. Eilers het gebruik van zgn. gevel kachels. Bij proeven in Amerika met naver- brandingsinstallaties voor de uitlaat gassen van auto's is gebleken, dat deze nog niet aan alle eisen voldoen. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat in West-Europa naverbranders worden ingevoerd. De auto's in de Westeuro- pese landen zijn kleiner en hebben minder ruimte voor een dergelijk in stallatie. Over de vraag of de uitlaatgassen van dieselmotoren niet meer hinderlijk dan schadelijk zijn, zijn de meningen nog verdeeld. Een nader onderzoek is vol gens prof. Eilers gewenst. Nonnen Dr. P. E. Joosting van het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO in Delft noemde hef vaststellen van grensconcen- traties van schadelijke stoffen een bij zonder moeilijke zaak. Op internationaal niveau spreken Rusland, Amerika en Tsjecho-Slowakije thans over een stan daardisering van de normen en metho den bij de vaststelling van toelaatbaar- heidsgrenzen. HOEK VAN HOLLAND Bergings. experts zullen onderzoeken of het Griekse schip Akti (1779 ton), dat gis termorgen met een fel brandende la ding door vier sleepboten de Nieuwe Waterweg werd binnengebracht, in de Elbehaven aan de grond werd gezet en bij het blussingswerk aan stuurboord zijde kapseisde, kan worden gelicht. Als dit mogelijk blijkt, moet eerst de lading vismeel, ljjnkoeken en maïs -— worden geborgen. Het schouwspel werd vanaf de door vele honderden gadegeslagen. Voor al na de bekendmaking via de radio stroomden veel belangstellenden toe. Hoek van Holland kende weer een ver keersdrukte zoals het alleen maar op zo merse dagen gewend is. De moeilijkheden op de Akti. afkomstig uit Piraeus begonnen zaterdag op het Ka naal. Vermoedelijk als gevolg van broei brak brand uit in een van de ruimen. Door de luiken te sluiten hoopte men het vuur te smoren of te lokaliseren. Dit ge beurde niet. Het vuur greep om zich heen en zaterdagnacht kon worden gesproken van een fikse brand in de lading. Kapitein Miliatis zete zo snel mogelijk koers naar Hoek van Holland Om zes uur gistermorgen sloeg hij alarm. Red dingsboten haalden de vrouw van de ka pitein en haar driejarig zoontje, en de rouw van de machinist van boord. Om kwart voor tien gistermorgen kwam de sleep de Nieuwe Waterweg binnen. Besloten werd de Akti naar de Elbeha- van de Europoort te slepen. Onder tussen werden nog meer bemannings leden van het schip gehaald. In de Elbe haven kapseisde de Griek. Toen waren Svrië wil oorlog J O tegen Israël DAMASCUS De reieuwe regering an Syrië wil een pan-Arabische bevrij dingsoorlog tegen Israël Het kabinet heeft het Palestijnse vraagstuk tot de hoeksteen van zün Arabische en buiten landse politiiek gemaakt. alle bemanningsleden al van boord ge haald. Voor de brandweer was het werk toen voltooid. De Hoekse en Rotterdamse brandweer rukten na enige tijd in. De brandweer van Rozenburg bleef nog een paar uur paraat. lingen zijn foto en werd navraag naar hem gedaan. Het Russische schip bleef een etmaal langer dan de bedoeling was in Gibraltar liggen. Inmiddels zat Gerossew bij de politie die uiteraard niets over hem prijs gaf. Dakbedekker sprong op politieagent toe AMSTERDAM Sectic op het lijk van de 34-jarige dakbedeker J. H„ die vrij dagnacht bij een vechtpartü op de sabel van een politieman inliep, heeft uitge wezen. dat de punt zestien centimeter in de hartstreek is gedrongen. De politie was gealarmeerd om de met twee van zijn broers vechtende dakbedek- ker te overmeesteren. H. die met ontbloot bovenlijf rondliep en gedronken had, zag kans de schede van een politiesabel te pakken tè krijgen. Toen hij daarmee een politieman wilde aanvallen, hief deze ten afweer zijn sabel voor zich uit. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dakbedeker zelf op de sabel is ingelopen. De beide broers hebben dit bevestigd. Zij hadden lange tijd vergeefs geprobeerd de vechtlustige dakbedekker te kalmeren. Plan-Spaak naar ministercomité van Euromarkt RUSSEL Het plan van minister Spaak om de besprekingen tussen Frank rijk en de andere EEG-partners weer op gang te krijgen, zal aan het ministers comité van de EEG als werkdocument worden voorgelegd. Uit de omgeving van de Belgische rege ring wordt gemeld, dat Spaak vrijdag een memorandum over zijn plan aan de am bassadeurs van West-Duitsland, Italtf, Nederland en Luxemburg heeft overhan digd. De Belgische minister wil Frank rijk op een intergouvernementele ver gadering van ministers uitgenodigd zian ter bespreking van de uitweg uit de crisis die drie maanden geleden begon met een boycot van de EEG-onderhan- delingen door Frankrijk. Spaak is van mening dat de vergadering kan worden gehouden zonder bestuurscommissie van de EEG. In Straatsburg heeft de Nederlandse ondervoorzitter van de EEG-commissie, dr. Mansholt, zich tegen Spaaks voorstel uitgesproken. Op een bijeenkomst van socialistische partijleiders uit de EEG- landen zei dr. Mansholt. dat het plan-, Spaak echter de verdienste heeft dat het Frankrijk tot een duidelijke uitspraak zal nopen. Nasser verleent Fransen gratie KA'IRO President Nasser heeft vier Franse diplomaten, die drie jaar geleden terecht stonden in verband met spionna- ge en samenzweringen om het Egyptische bewind omver te werpen, gratie ver- 5» UW Tr matras Lezers verwennen tenstaking tevoor-1 schijn gekomen met 1 een editie van.. 946 pagina's. Het was de dikste krant dit dit blad ooit maakte. Men wilde na staking de lezers wel I eens verwennen zo sleepten de kopers I een pak papier van I meer dan vier kilo mee als weekend- lectuur. Het was ook I heel gezellig winke len in de advertentie- tiepagina's: de ko- ïtn pers konden uit 1.2 miljoen regels kie zen, wat er van hun gading was. We geloven niet, dat de Nederlandse krantelezer zo'n blad zou willen. Men heeft het hier liever wat K beknopter en over- zichtelijker. Wij pro- beren die wens voor u te vervullen. Ver- Y vult u onze wens? -.tut4 m

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1