Politiek en techniek als dwang tot kleuren-tv Een niet bestaande behoefte Moet Veronica ook uit ether verdwijnen? DUET Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt. Jesje en Josje Senmoet (&ECKE) „GRIEP? NEEM DIRE KT EEN AKKERTJE" VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 ETHEBGOtV£N-fTHERGOlVIN4THERGOlV£lWTHEtGOlVEN ItHCTGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN- IN 1967 ZAL er in Duitsland met de kleurentelevisie worden geëxperimenteerd. De kleurenpro- gramma's komen dan nog maar heel sporadisch op het scherm, maar ze zullen er zijn. En dat is voldoende om een be hoefte te scheppen bij een verwend publiek, dat waarschijnlijk hele maal niet zit te springen om kleu ren. Nergens heeft men nog ooit de kreet om kleuren kunnen horen, zelfs piet op de Duitse tv-expositie of op de onlangs gehouden Firato in Amsterdam. Niets daarvan. Maar de kleuren zijn niet meer tegen te houden. De tech niek schotelt ze het publiek voor, de politiek heeft zich er meester van ge maakt. de commercie weet wel zo te manipuleren, dat het straks gaat lij ken of de zwart-wit-kijker een ouder wets man is. De strijd, welke nu wordt gevoerd in de laboratoria en rondom de confe rentietafels laat een boeiend schouw spel zien, waarin alle kunstgrepen van de internationale politiek weer geoor loofd zijn. Wanneer grote financiële belangen op het spel staan en monopo listische posities kunnen worden door broken, zijn het niet de wetten van de strikte logica, welke de toon aange- ven. Dus ook niet, wanneer het gaat om een beslissing te nemen over het kleu- rensysteem dat Europa tenslotte zal kiezen. DE DRIE Het gaat in feite zoals U weet om drie systemen, welke onderling m wezen niet zo heel veel verschillen. Uitgangspunt is het researchwerk, dat kort na de tweede wereldoorlog is be gonnen door de Radio Corporation of America (RCA), waar men met een koppige onverzettelijkheid heeft ge speurd naar een technische methode van kleurenoverbrenging en -ont vangst welke in Amerika algemeen »anvaardbaar zou zijn. Dit koppig doorzetten is tenslotte met succes bekroond en de Amerikaan se overheid koos het zgn. NTSC-sys- tcem (National Television System Committee). Een methode, welke later ook door Japan cn Canada is overgeno- de ether te doen verdwijnen? Moet de wet installaties Noordzee "let worden vervangen door een wet op grondslag van de Europese conventie op zendstati ons van buiten de territoriale ateren? Deze vragen worden door enkele leden van een bijzondere commissie van de Tweede Kamer aan de minister van ver keer en waterstaat gesteld in het voorlo pig verslag op het wetsontwerp tot wijzi ging van de telegraaf- en telefoonwet. Door hen wordt o.m. betoogd, dat de toepassing van deze conventie, waartoe inmiddels ook Nederland is toegetreden, slechts gerechtvaardigd kan worden door het beperkte aantal golflengten en de beperkte spectrumruimte. Deze zienswij ze werd eind januari van dit jaar, nadat de conventie ter ondertekening was open gesteld door de raadgevende vergadering van de raad van Europa tot uitdrukking gebracht. Commentaar Fraai duel De televisievoorstelling van ,flet duel" in handen van bekwame acteurs gelegd heeft Tsjechow's verhaal vol doende eer aangedaan. Sfeer en milieu kwamen uitstekend tot recht bij ambi tieus spel. Strakke regie voorkwam dat het geheel doorschoot naar het me lodrama. Dit is een van die stukken welke zo gemakkelijk door iets te veel opsmuk in het belachelijke vervallen, maar onder leiding van Theun Lam- mertse was daar geen sprake van. De jubileumdocumentaire van Koos Postema, het Amerikaanse negervraag- stuk behandelend, was indringend en had betekenis. Vooral door de vele goed genuanceerde gesprekken. Hoe veel over deze kwestie ook al op het scherm is vertoond, toch gelukte het Koos Postema nog eens een ander aspect naar voren te trekken, name lijk de hoop op verbetering van ver draagzaamheid en begrip in volgende generaties. Bijzonder aantrekkelijk was op Ne derland 2 de echt-Hollandse muzikale show van de NCRV. Kitty Knappert overtrof zichzelf in aardige regievond sten en het toepassen van charmante bewegelijkheid. De vrolijke dorpsbrui- lofs, leuk van opzet en aankleding, vormde een lust voor oog en oor. Wij hebben Kitty Knappert wel eens ver weten dat zij te veel het element „lied jes-met-manieren" huldigde: gister avond zagen wij, dat zij heel wat meei kan. Een programma dat naar meer smaakte! men en waarschijnlijk ook wordt geko zen door de Zuidamerikaanse lan- Een hele overwinning voor RCA, dat ook wel eens iets van de hoge investeringen terug wil sien, want de totale som, ten koste gelegd aan de research, wordt geschat op zo'n 450 miljoen gulden. Alle producenten van kleurenontvan- gers in genoemde landen moeten dus RCA-patenten toepassen en sinds die tijd kan RCA de hand ophouden om licentierechten binnen te halen. Niettemin deed zich sinds 1955 nog geen opzienbarende uitbreiding van de kleurentelevisie voor. Ook Amerika zat er niet op te wachten en het duur de bijna twaalf jaar eer er schot kwam in de verkoop van kleurenont- vangers, zodat men nu na een half jaar heel vlotte verkoop bijna 5 mil joen kleurenontvangers telt (op 65 mil joen zwart-wit-toestellen). Eerst nu zit de vaart er goed in en 1965 zal het eerste jaar lijn, waarin de j omzet van kleurenontvangers een be- !drag van 1,2 miljard dollar zal belo pen en daarmee die van zwart-wit-ont- vangers (bij een reeds lang verzadigde markt) zal overtreffen. Zouden de Amerikaanse fabrikan- n, die hun bedrijven met een drie-poegen-stelsel continu laten draai en, de buizenfabricage nog kunnen op voeren, dan zou ook die omzet nog groter zijn. Op het ogenblik kan de Amerikaan indien hij dat wil (bij NBC) een volle dig kleurenprogramma zien (ook ande re tv-maatschappijen geven 's avonds enige uren kleuren). Natuurlijk heeft de hoge prijs van n kleurenontvanger zeer lange tijd invloed gehad op de verkoop en de populariteit van kleurentelevisie, maar nu die gedaald zijn tot 400 dol lar voor een RCA-ontvanger en zelfs 229 dollar voor wie genoegen neemt met de diensten van het verzendhuis Sears en Roebuck. FRANSE ACTIE De experimenten van Europese fa brikanten met het Amerikaanse sys teem dat al jarenlang in gebruik is, hebben naar men weet in Frankrijk en Duitsland geleid tot verbeteringen vap NTSC. Deze landen kwamen resp. tevoorschijn met het SECAM- en het PAL-systeem, welke heide over grote re afstanden geen kleurverschuivingen opleveren, voor het publiek gemakke lijk te bedienen zijn en, heel belang rijk, ook goedkoper werken. De Fransen hebben dit voorjaar vlak vóór de vermaarde Weense confe rentie welke een serieuze maar ver geefse poging deed om een sys teem-keuze voor Europa vast te stel len, een overeenkomst gesloten met de Sovjetunie inzake het SECAM-sys- teem en daarmee roet in het eten ge gooid door NTSC. Zij hoopten dat, wanneer de Russen voor Oost-Europa SECAM kozen, ook Duitsland wel door de knieën zou gaan opdat men in West-Europa geen afwijkende methode zou kiezen en zo zou komen tot een technische verdeeld heid in twee systemen. Zij dachten daarbij aan het Frans- Duits-cultureel verdrag, dat tot nu toe wel niet zoveel om 't lijf heeft gehad, maar overlegden dat de Duitsers hier bij zouden kunnen tonen wat het ver drag hun waard is. Er was ook nog een politieke nood zaak: kiest Oost-Duitsland SECAM, dan kan de Bondsrepubliek niet goed anders doen, wil zij de meekijkers uit het oosten niet verliezen. Maar Frankrijk heeft op beide pun ten misgerekend. De Bondsrepubliek heeft in Wenen de weinig elegante démarche van Frankrijk niet gehono reerd en wanneer nu volgend jaar in Oslo eindelijk definitief de keus moet worden gemaakt zijn de kansen voor Frankriik heel klein, temeer omdat nu zowel de Russen als de Britten met het Duitse PAL-systeem zijn gaan perimenteren. De Duitse firma Telefunken die het PAL-systeem ontwikkelde, heeft in fei te weinig research-kosten behoeven te maken: nog geen tien miljoen gulden. En dat geld komt er spoedig weer uit, want er wordt op gerekend dat Tele funken straks ongeveer een half pro cent aan licentierechten van de prijs in elk toestel vraagt. Dan zou naar schatting binnen twee jaar de som er uit zijn en kan men verder op miljoenen zuivere winst re kenen. Deskundigen rekenen voor Eu ropa voorzichtig, zij zeggen dat het mooi is, wanneer er van 1970 af een miljoen kleurenontvangers per jaar worden verkocht. Maar dat kan alleen wanneer de prijzen redelijk betaal baar worden en zeker niet boven 2000 blijven hangen, al zullen de eer ste toestellen dat zeker kosten. In het begin van de uitzendingen zal het nl. mondjesmaat zijn met de kleu ren, terwijl de zwart-wit-uitzendingen zich nog in een periode van uitbrei ding bevinden. Verscheidene Europese landen zijn pas begonnen met een al dan niet volgroeid tweede programma, of denken er nog over ermee te begin nen. Het kleurenperspectief is daarom niet zo kleurrijk als sommigen menen. De belangrijkste beslissing welke straks in Oslo moet worden genomen is niet die van het systeem, maar van het tempo waarmee kleurentelevisie moet worden ingevoerd. Het ware te wensen, dat vooral op dit punt een Europees beleid zou kunnen worden gevoerd. Dr. P. Gros MORGEN Hilversum I. -102 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.1 Het levende Woord. 7.15 Klassieke gramme foonmuriek. 7.30 Nieuws. 7.32 De ringende Kerk. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djlnn, gevarieerd programma. (8.30 Nieuws.) 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek (opn.). 12,27 Mededelingen 12.24 Marktberichten. spaar plezierigmet JVYLOIVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Van Buurcn praat weer over het verkeer. ••.55 Lichte muziek (gr.) 13.15 Carionca. .■nermagazine. 14.10 Musicerende dllettan- n; harmonie-orkest. 14.30 Voor de kleuter». - -.40 Stereo: Amusementsmuziek (gr.). 15.30 Visages de la chanson. Franse chansons. 18.00 Muzikale tombola, gevarieerd muzikaal programma. 18.50 Lichtbaken, lezing. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7 23 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Van de voorpagina. 7.35 Lichte grammofoonmuziek. nmofoonmuziek. 9.40 De kogel - 1 gewezen gere formeerden. 9 55 Het begon met de volksver huizing, lezing. VARA: 10.00 Blauwdruk voor veertig Jaar, lezing (3). 10.15 Z.O. 135: geva rieerd programma. (11.00 Nieuws.) 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VA- RA-Varia. 13.15 Stereo: Lichte orkestmuziek zangsolisten. 13.40 Uitlaat, programma r twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.53 r nu en later, lezing. 15.10 Nederlandse (opn.). 16.00 Nieuws 16.02 Lichte 16.20 Achter Voor de Jeugd. 17.30 Einde. België: Nederlands progr. Kan. 2 16.30 Teletaalles. 17.00 Schooltelevisi Modest Moussorgsky „Boris Godounov' Opera in een proloog en vier bedrijver (Herzien en geïnstrumenteerd door Nicolai Rimsky Korsakov.) Evelyn Lear, sopraan Ana Alexieva, mezzo-sopraan; Dimitr Ouzou nov, Kiril Dulguerov, Milen Paounov, Vasil Benchev, Johi gdirigentAndré Cluytens. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO i première gaande 7.35 uur gedeelten uit de vandaag in Amsterdam i Japanse film Olympische Spelen 1964. 8.50 uur optreden van de George Mitchell-minstrels. 9.35 uur Bonanza: Pao wordt belaagd en Little Joe raakt daarbij in het gevang. Nederland 2 AVRO 8.01 uur Danny Kaye show. 8.50 uur presenteert Ageeth Scherphuis de rubriek „Kijk met van alles wat. 9.20 uur kiezen tussen Bonanza en een avontuur van dr. Ben Casey, de ambitieuze neuroloog. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.10 uur Prisma, met -verrassingen, is weer terug. 8.50 uurzang onder leiding van Kees Deenik. 9.20 uur showmuziek. 10.40 uur geestelijke rubriek „Wijd als de wereld" en 11.00 uur veel variatie in Studio 2300. Hilversum II VPRO en VARA 8.35 uur hoorspel Stedevaart van Peter van Gestel. 9.00 uur concert VARA-jubileum 1955: U hoort het Radio Filharmo nisch orkest o.l.v. Eduard van Beinum en de pianist Jean Antonietti in werken van Schubert, Mozart (pianoconcert no. 23) en Rimski Korsakof. 11.00 uur vrolijke platen. NCRV: 19.00 Nieuws ■■■■PHPHHL Radiokrant. 19.30 Pro menadeorkest operafragmenten. 20.10 Pris ma, amusementsprogramma. 20.50 G«wijd< ■uzlek. 21.20 Show-schouw, muzikaal pro- ramma. 22.20 Wetenschappelijke boekbe«prc- ing. 22.30 Nieuws. 22 40 Wijd als de wereld internationale oriëntatie in kerk. zending er ene. 23.00 Studio. 23.00 internaUonaal ne. 23-55-24.00 Nieuws. de Communistische Partij Klassiek pianospel t. hoorspel. VARA: Radio FilhL solist: klassieke en semi-klassieke TV-Dai erzlcht. KRO: 20.50 Black and White Minstrel Show. 21.30 Bonanza: im. 22.20 Missie In Afrika, filmrepor- 30 Conciliejournaal. NTS: 23.00-23.05 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 De Danny Kaye show. 20.50 Kijk... AVRO'» TV-kronlek. NTS: 21.20 Dr Ben Casey. 22.10-22.15 Journaal. België: Nederlands progr. Kan. 2 en 10. ■8.00 Zandmannetje. 19.05 Teletaalles: Eftgels 19.20 Tienerklanken. 19.55 De Weer- 00 TV-nws. 20.25 Aanvang dames nl Een programma met en rondom Corry Brokken. 21.10 Portret, gewijd aan de Vlaamse auteur Raymond Brulez. 21.55 Step- <le i r lar.d- 12.30 Nieuws. 12.4 mofoonmuzlek. pole-orkest en zangsoliste: amusementsmu- pole-oiKest en zangsoliste: ziek. 17.30 Radioweekjoumaal. Hilversum IH. (FM-kanalen). NRU/AVRO: -.00 Nieuws. 9.02 Orkestenparade. 10.00 Nieuws 10.02 Lichte grammofoonmuzle" tieners. NRU/NCRV: 11.00 Nieuws. 11.02 orkestmuziek (gr.). 11.30 Muziek r'enerama. Platenshow voor de Neder landse tieners. 13.00 Nieuws. 13.02 Gevarieerd muziekprogramma (gr.). 14.00 Nieuws. 14.02 Koorzang en orkest: Nederlandse volksllece- ren-potpourri. 14.30 Toonkunst voor allen: programma van werken van de grote mees ters in de muziek (gr.). 15.00 Nieuws. 15.02 Fragmenten uit operette en musical (gr.). Interland-hockey fVan onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De NTS zal op zater dag 23 oktober a.s. tussen 2.40 en 3.55 op Ned. 1 een rechtstreekse Euro visiereportage overnemen van de inter land hockeywedstrijd Engeland—Ne derland, te spelen in het Britse Chelmsford. Verslaggever is de heer J. O. Kramer. In het middaguur is de Lange Vijver berg een uitverkoren recreatieplaats voor de Hagenaars. De boter- ham-uit-het-papiertje wordt tot picnic op het gras gepromoveerd als de zon maar even wil schijnen. Of er wordt geslapen, of men leest het laatste spannende hoofdstuk van een detecti ve. De hengelaars presteren het zelfs even een lijntje uit te leggen in het wat drabbige water, waar een legen darische snoek moet leven. Het is een braaf, gelukkig leven dat rond de Hof vijver geleefd wordt. Twee mannen kijken daar op neer. De gruwelijkste uren van hun leven en hun dood hebben ze hier doorgebracht. Op de Plaats Johan de Witt met een gebiedende vinger wijzend naar iets wat wij niet zien. Diezelfde vin ger heeft daar over de keien geróld, toen een woedende menigte hem in mootjes hakte. Johan van Oldenbarnevelt zit mid- toont, zou daar van kunnen meespre ken. Hele commissies dokteren jarenlang om een plaatsje te vinden als er weer eens een vergane of verguisde groot heid ontdekt is, die geëerd moet wor- Een vorig geslacht deed dat anders. Dat stopte het beeld in een plantsoen Vreselijkste monument 5s°£ kleinkinderen schone verhalen voor. Zelf heb ik een vreselijke hekel aan deze beelden, maar Den Haag is er nog trots op ook. De gruwelen zijn vergeten en de herrie om de plaatsing ook. Trouwens herrie hoort er bij. Ellne Vere, die nu zo elegant aan de Groot Hertoginnelaan haar parasolletje en vader tijd plus de natuur zorgden dan wel, dat er na verloop van tijd niet veel meer van te zien was. Een week geleden nog ontdekte ik een onbekend standbeeld op het Prins Hendrikplein. Gewoon, omdat ik zin had in een zoute haring. De permanente visstand op dit plein, dat niets is als een cirkelweg met een plakje groen in het midden, doorsneden wordt door twee m, geeft er als het toeval meehelpen en de bladeren .■allen, uitzicht op. Het monumentje eert Hendrik Goeman Borgesius. Veel van zijn grote deugden staan ingebei- teld en dat ls maar goed ook. want wie ter wereld weet nog iets van grintweger Goeman Borgesius af? Zonder specta culair einde komt je moeilijk met meer dan één regel in een geschiede nisboekje. Het gekke is dat op het Frederik Hendrikplein (vraag niet hoeveel mensen die pleinen verwisselen en uren dwalen) ook een verscholen mo nument staat en wel voor de voor drachtkunstenaar Albert Vogel. Seni or dan, want junior is nóg niet aan een standbeeld toe Een piepklein borstbeeldje eert Con- stantijn Huygens maar niet op het Huygensplein. Hij staat aan de Sche- veningseweg op de hoek van de Ary van der Spuylaan. Het liefste beeldje van Den Haag is de Rooms koning, die zo onnozel bo ven zijn fontein op het Binnenhof staat. Het vreselijkste monument van Den Haag is geen beeld, maar een gebouw: de Gevangenpoort. Overi gens het enige monument dat de niet-Hagenaar kent en waar drom men kinderen elk schoolreisjesseizoen naar toe gevoerd worden. Dan maar liever verpozen bij de vermoorden zonder denken aan de ge schiedenis. Maar de Gevangenpoort brengt wel veel centjes op! Berend, „eiï wel wat Koo „Wat dan? rig. ik Kootje nu eens een 'zunnen doen. Barend?" i hij bij de twee mannen stond. „Kootje heeft er <ijgedragen, dat ik mijn heb." i gezegd, Josie", lachte g waar ook. Nu, ik weet geweldig zou vinden." vroeg Josje nieuwsgie- „Een tekening van jouw vader", lachte Berend. „Dat heb ik hem meer dan eens horen zeggen. „Hè, ik wou dat ik een echte Joppers had!", nietwaar Ba- „Zo is het", knikte Barend. „Maar weet je wat Kootje helemaal reusachtig vin- zou? Als meneer Joppers hem eens willen uittekenen. Een portret, zoge zegd." „O, dat doet mijn vader best!" riep Josje uit. „Ik ga het hem. meteen nog vragen. Maar hij doet het vast, En Josje had gelijk: zijn vader was onmiddellijk bereid een portret van Kootje te tekenen, als de jongen daar zoveel prijs op stelde. Josje sprong eerst van blijdschap een gat in de lucht en daarna haastig op zijn fiets, om het Koot je zelf te gaan vertellen. Hij maakte meteen een afspraak. Dinsdag had Koot je een vrije middag en dan zou hij bij meneer Joppers op het atelier komen. En het werd een reuze gezellig middag je. Moeder schonk koffie c limonade en voor vader Jc.. je een glaasje bier en Kootje vertelde honderd uit over zijn jeugd en wat hij allemaal van plan was en onderwijl te kende mebeer Joppers een prachtig por tret van hem. „Het lijkt precies, zie je dat!", lfrchte Kootje, toen de tekening klaar was. „Ik wist niet dat ik zo knap was, Jos! Ik zal het mijn moeder ook eens vlug laten zien. Hartelijk bedankt, meneer Joppers. Als u nog eens inlichtingen wenst over een fietsendief, dan komt u maar bij mij langs. Wij staan altijd tot uw dienst. Tjonge, wat een mooie tekening. Als ik ernaar kijken wil, mag ik eerst mijn zondagse pak wel aantrekken!" 15 „Ik zeil liever op uw kompas, oom Chris," zei Joep, vol eerbied, bewondering en hartelijkheid. Tpen Christina binnenkwam met een kop war me koffie en een paar oude sloffen van oom Chris, die ze Joep dwong aan te trekken in plaats van zijn natte schoenen, nam hij zijn aktentas en ging met zijn papieren aan tafel zitten. Daar zat hij nog, toen oom Chris en tante Christina al lang naar bed waren gegaan. Hij hield boeken bij over mensen, die geen naam hadden en toch gevoed, gekleed en beschermd moesten worden. Misschien nog wel het meest tegen zich zelf. Toen oom Chris op een warme augustusmorgen bij het hoofdkwartier kwam, vond hij de villa verlaten. Dat wil zeggen, er stonden bedden en er was een hoop rommel in de zitkamer, maar van de Huismannen geen spoor. Hij ging zijn licht opste ken in het achterhuis bij de boer, maar die wist niet veel meer te vertellen dan dat het de avond tevoren weer erg rumoerig geweest was en dat hij deze morgen de Huismannen, beladen met koffers en tassen, naar de trein had moeten rijden. Mijn heer Bonsma scheen er wel meer van te weten, want die was komen zeggen, dat hij de meisjes sturen zou om voor de onderduikers te koken. Oom Chris haalde z'n schouders op en ging vervolgens op weg naar de hut in het bos om het ware van de zaak te horen. Onder de beuken was het tamelijk koel, maar er dreef een zwoele geur aan van de bloeiende heide en de warme denne- bossen verderop. Zij bezorgheid ging uit naar die in de barakken, waar Christina naar toe was om van allerlei te brengen, waaraan dringend behoef te was. Hij had haar vergeten te zeggen de men sen op het hart te drukken, voorzichtig te zijn met vuur. Een vonkje kon nu een onherstelbare ramp ten gevolge hebben. Hij sloeg een smal paadje in, bijna geheel verborgen onder de neerhangende vlerken der douglassparren, en dan weer een smal ler laantje rechts. Hij moest werkelijk nog even zoeken voor hij de den vond, die de ingang afsloot naar de hut, en het stemde hem tevreden, dat er, toen hij een ogenblik met het hoofd gebogen stond te luisteren, geen enkel geluid tot hem doordrong. Hij zette de den weer op zijn plaats en volgde half gebukt het smalle kronkelpaadje naar het hart van het bosje. Als bij verrassing stond hij, na een bijna doelloos scherpe boQbt, op het open plekje voor de hut, die alleen het met hei en plaggen bedekte dak even boven de grond verhief, alsof een paddestoel moeite had gehad de vracht, op zijn hoed, omhoog te heffen. Vierkante ramen onder de aardoppervlakte lieten het licht binnen vallen als in een kelder, een trapje van dennestam- metjes leidde naar de ingang. Langs de wanden, eveneens van dennestammen, waren drie hoog de bedden getimmerd, waarop de jongens lagen te lezen. Aan die tafel in het midden prutsten er een paar aan een radio, die ze op accu's lieten spe len. Joep was er niet. Dat speet oom Chris. Met hem kon hij rustig en verstandig praten. Hij merkte wel, dat zijn komst wat verlegenheid teweeg bracht en een spontane begroeting, zoals gewoon lijk, bleef uit. Wel verhieven de luilakken zich van hun bedden, maar ze bleven zitten en lieten lusteloos de benen bungelen. Hij nam een houten bankje en ging erop zitten, leunde zijn ellebogen op tafel en keek belangstellend toe wat de jon gens met de radio deden. Intussen ontging hem niets, noch de landerigheid, noch de opstandig heid, die eronder schuilging. Het waren wel vogels van diverse pluimage, deze door de omstandighe den tezaam gesmeten jongens, doodgewone werk lui naast studenten, kantoorjongens naast jon gens nauwelijks de schoolbanken ontwassen. Het primitieve leven, dat ze gedwongen waren te le ven, had elk standsverschil uitgewist. De student zag er niet netter gekleed uit dan de werkman en ze hadden allemaal onverzorgde handen met zwar te nagels door het timmeren en hakken en het kruipen over de grond. Bij een der studenten stak een knie door een rafelige broek, de kantoorbe diende leek een werkman in zijn overall en de werkman een heer; hij droeg een heel mooie pullover, die hij met de studenten tegen radio-on- onderdelen geruild had. i W ordl vervo Igd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9