Huurverhoging geeft een optimale woningbezetting „Halt" aan verspreiding van kernwapens GOEDE BEURT VOOR NEDERLAND IN V.N. SOW JET- OFFENSIEF MET SCALDIA 408 Minister Bogaers in memorie Verdubbeling van bijdrage Evita Peron zou in Rome zijn begraven om bacteriën te verdelgen JUWELENDIEVEN - BUIT: 60 MILLE - BINNEN DRIE WEKEN AANGEHOUDEN ASPIRIN iaH BAYER Verhoorbunker in keidei Russische Ambassade 7 VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 Ambitieus "J^OORWEGEN heeft sinds enkele dagen een nieuw kabinet een coalitiekabinet. Aan de alleenheerschappij van de socialisten, die bijna 30 jaar on onderbroken heeft geduurd, is een eind gekomen. De vier regeringspartijen hebben samen tien zetels meer in het par lement dan de oppositiepartijen. Er is dus een reële mogelijkheid om in de komende jaren een krach tig beleid te voeren. Dit laatste hangt echter niet alleen af van de meerderheid in het parlement. Het feit, dat vier partijen het voort durend met elkaar eens moeten «ijn, kan ook van grote invloed «ijn. Bovendien moeten de vier partijen nu zij aan het bewind zijn gekomen waar maken, wat zij tijdens de verkiezingscampagne hebben be loofd. Zo hebben zij toegezegd, per jaar 10.000 woningen meer te doen bou wen dan totdusver het geval was. Daarmee verwierven zij de steun van talloze jongemensen, die al jaren op een eigen woning wacht ten. Ook beloofden de rechtse partijen een drastische vergroting van de studie-mogelijkheden. Dit maakte blijkbaar grote indruk op vele jongeren en ook op vele ouders, die genoodzaakt zijn, hun kinderen in het buitenland te laten studeren. Dat legt enorme verplichtingen op het kabinet van de heer Per Borten. Deze ambitieuze plannen kosten veel geld. Dat zal ergens vandaan moeten komen. We zijn dan ook benieuwd, hoe men de plannen denkt te kunnen verwezenlijken, zonder dat pijn lijke operaties verricht moeten worden. WENEN De ministers van onder wijs uit twintig Europese landen, waaronder Nederland, hebben don derdagavond een driedaagse confe rentie in Wenen besloten met een op roep tot versteviging en uitbreiding van de samenwerking op onderwijs gebied in Europa. Nagenoeg alle deelnemers waren het er over eens dat de leerplicht periode verlengd dient te worden Zeg het met bloemen M>.. btllel tijdig! DEN HAAG De maatregelen die de regering in het kader van het nieuwe huur- en subsidiebe leid per 1 januari 1966 wil nemen zijn gericht op: verbetering van de kwaliteit van de nieuwbouw, harmonisering van het huui pa troon, introductie van een nieuwe filosofie van de subsidiëring en be vordering van de doorstroming. In de regeringsverklaring van 27 april 1965 zu"n de huurverhogingsvoorstellen vooral gegrond op de noodzaak een op timale woningbezetting te krijgen. De regering blijft van mening dit essentiële onderdeel van haar programma in de strijd tegen de woningnood niet te kun- Dit schrijft drs. Bogaers in zijn memo rie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van de huur- wet. Hij meent dat od de onderlinge sa menhang van de onderdelen van het volkshuisvestingsbeleid niet genoeg de nadruk kan worden gelegd. De minister verklaart aandacht te wil len schenken aan suggesties om de door stroming te stimuleren door de huur van bestaande woningwetwoningen extra te verhogen voor degene wier gezinsinko men geen reden geeft hen vrij te stellen van een reële kostprijshuur. Voorts ziet hij aanleiding om bij verruiming van het assortiment van de woningvoorraad nieu we woningwetwoningen uitdrukkelijk te reserveren voor de lagere inkomensgroe- De verdubbeling van de subsidie voor woningwetwoningen brengt enerzijds de aansluiting met de rest van de wo- ningwetvoorraad tot stand en verlaagt Wijziging in Britse atoompolitiek de huur van de nieuwe woningen. Ver- dubbcling van de bijdrage betekent dat een kwaliteitsverbetering van ongeveer ƒ4000 mogelijk wordt zonder dat dit tot een hogere huur leidt. VERDUBBELING De voorgenomen wijzigingen in de sub sidiëring van de woningwetbouw komt de toekomst neer op een verdubbe- van de jaarlijkse woningwetbijdrage. Dit geldt ook voor de bei aarden wonin gen. De extrabijdrage voor bejaarden met een laag inkomen zal verhoogd worden van ƒ150 tot ƒ200 per jaar. Voor de par ticuliere huurwoningen stelt de minister zich voor de huurgrens voor woningen de categorie A te bepalen op ca. 130 per maand voor de tweede gemeente klasse. De aanvankelijk genoemde subsi die van ƒ600 zou verhoogd kunnen wor den met een tijdelijke toeslag van ƒ200. Voor woningen in de categorie B denkt de minister aan een huurgrens in de tweede klasse van ƒ185 per maand. Het voornemen bestaat om op de aanvanke lijk genoemde bijdrage van ƒ400 tijdelijke toeslag te verlenen van derde, of rond ƒ135. BEJAARDEN LONDEN De Britse regering heeft haar politiek op het gebied van kernwapens gewijzigd en is nu van mening dat de plannen voor een Navo-kernmacht moeten ko men te vervallen en dat er een hernieuwde poging moet worden gedaan om de verdere verbreiding van kernwapens tegen te gaan. Deze koerswijziging wordt onder steund door sommige functionaris sen in de regering van President Johnson. Dit is gisteren meege deeld door goed ingelichte zegs lieden in Londen. Michael Stewart, de Britse minis ter van buitenlandse zaken, heeft voor de eerste maal op deze wijzi ging gezinspeeld toen hij op 7 okto ber op een persconferentie te New York zei dat de diverse voorstellen voor een kernmacht van de Navo moest worden afgewogen tegen de mogelijkheid van het sluiten van een overeenkomst met de Sowjetu- nie ter voorkoming van een verdere verbreiding van kernwapens. Hij zou dit standpunt ook hebben voorgelegd aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk tijdens bespre kingen in Washington. Daarbij pleitte hij voor een volledig onder de loep nemen van de atoompolitiek van de Navo in het licht van de nieuwe Brit se opvattingen. De verklaring op de persconferentie werd door velen uitge legd als een aanwijzing, dat Engeland gekant is tegen het verstrekken van atoomwapens aan de Navo. Een woord voerder van buitenlandse zaken in Londen zei, dat deze interpretatie te ver gaat. Het" grondprobleem is, zei hij, hoe men aan de Westduitse eisen tegemoet kan komen voor een stem in de atoomplanning van de Navo. Dit zou ook op andere wijze kunnen geschieden dan door de voorgestelde multilaterale kernmacht, bestaande uit oppervlakteschepen met bemanningen van verscheidene nationaliteiten of de door Engeland voorgestelde Atlanti sche Kernmacht (ANF) waarbij alle strategische en taktische kernwapens van de Navo gebundeld zouden wor- Zegslieden uit Britse regeringskrin gen hebben verklaard dat premier Ha rold Wilson nu van mening is dat het sluiten van een verdrag ter voorko ming van verspreiding van kernwa pens de belangrijkste en de dringend ste taak van de Navo is. Hij is ervan overtuigd, dat de politieke en militaire waarde van een Navo-kernmacht moet worden afgewogen tegen de mo gelijkheid van groeiend verzet van de Sowjetunie die een dergelijk verdrag onmogelijk zou maken. Wilson zou wil len dat hierover uitvoerig wordt ge sproken op de vergadering van minis ters van de Navo-landen in december in Parijs. Scherpe reacties In Engeland verwacht men scherpe reacties op deze politiek van de zijde van de Westduitse regering. Toch is men in Engeland van mening dat het tijd wordt dat bondskanselier Erhard duidelijk en nauwkeurig zegt wat hij wil in verband met de atoompolitiek van de Navo. Tot nu toe, zo verklaar de een zegsman, heeft Erhard het gela ten bij een vage verklaring over ge lijkwaardigheid op atoomgebied binnen de Navo en bij verklaringen dat Bonn de voorkeur geeft aan de door de Vere nigde Staten voorgestelde MLF boven het door Engeland voorgestelde plan voor een ANF. Luns: contingent van 2000 man maakte indruk Voor particulier gebouwde huurwo ningen voor bejaarden denkt hy aan eer huurgrens van 97,50 per maand, eer jaariykse bijdrage van ƒ500 en een tijde lijke toeslag daarop van ƒ165. Voor be jaarden met een laag inkomen zal ook in deze sector de extra bUdrage worden verhoogd van ƒ150 tot ƒ200. MADRID Volgens enkele Spaanse bladen Peron woont met een aantal aanhangers in de Spaanse hoofdstad zou het stoffeiyk overschot van de op jarige leeftyd aan een bloedziekte oi leden Evita Peron op een klein kerkhof bij Rome zyn begraven. Toen Argentinië het peronisme had af gezworen is op geheimzinnige wijze het gebalsemde lichaam van Evita uit Bue nos Aires verdwenen. Het nieuwe bewind achtte de aanwezigheid ervan in Argen tinië gevaarlijk omdat vooral na haar dood Evita door vele Argentijnen als een heilige werd (en trouwens nog wordt) vereerd. Het lichaam zou naar Rome zijn gesmokkeld in 1958, waar het onder een blanco steen zou rusten. Gisteravond zijn in de nabijheid van het vakverenigingsgebouw Licht en Kracht" in de Argentijnse hoofdstad. mevrouw Isabelle Peron. de huidi ge echtgenote van de ex-dictator, ver toeft, anti-peronistische betogingen ge houden. De politie verjoeg schreeuwende betogers met traangas, maakte gebruik van een brandspuit en verrichtte arres- Volgens waarnemers willen de anti peronisten beletten, dat mevrouw Peron deelneemt aan een bijeenkomst op 17 ok tober. ter herdenking van de peronis- tische revolutie van 1945. In ieder geval had het Nederlandse aanbod om ons VN-contingent tot 2000 man uit te breiden een zeer goede in druk in New York gemaakt. Voor de beroepsmilitairen bestaat overigens in dit opzicht geen enkel wettelijke hinder- Zaterdag ontvangt de minister zijn Deense collega Haekkerup, die een kort bezoek aan Nederland brengt voor een bespreking over mogelijke toenadering tussen EVA en EEG. „Hij heeft mij daar over in New York al gesproken", aldus de minister. Naar bekend, is de heer Haekkerup periodiek voorzitter van de ministerraad van de vrijhandelsassocia tie. Zijn besprekingen in Brussel. Bonn en Den Haag ziet minister Luns als voor bereiding voor de volgende EVA-minis- terraad. over twee weken in Kopenha- SCHIPHOL Ietwat bleek van vermoeidheid na een lange nach- telijke reis met daaraan nog 6 uur vertraging in de ochtend gekop peld wegens mist op Schiphol is gistermiddag de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, uit New York, waar hij IVz week lang de vergadering der V.N. heeft bijgewoond, op Schiphol te ruggekeerd. 1% T Na een korte persconferentie 10V1W0 manier begaf de minister zich ijlings naar zijn woning in Den Haag om een ander overhemd en costuum aan te trekken, teneinde alsnog de reeds om 11 uur begonnen zitting j in de Tweede Kamer over de re-1 geringsvoorstellen bij te wonen. LONDEN Twee artsen, een Brit Met talloze van zijn ambtgenoten heeft jen ,ee" I;di®r- Kdie in Amerika heeft de minister van gedachten gewisseld ü^studeerd, hebben een revolutionaire over de EEG-crisis en de MLF- en'nieuwe manier ontdekt om bacteriën ANF-plannen voor de Navo te doden. Volgens de uitvinders heeft ..Duitsland neemt daarbij een sleutelpo- j men met dit svsteem slechts een vijf- sitie in":4aldus ^e_™nister. «BeJBritten tigste deel nodig van de thans gebrui- a - kelijke hoeveelheden bestrijdingsmid- Nobelprijs voor drie Fransen De Nobelprijs voor geneeskun de is gisteren toegekend aan de Franse hoogleraren Jacques Mo rtod, André Lwoff enFrangois Jacob v.l.n.rDe drie geleer den, die aan het Instituut Pasteur te Parijs zijn verbonden, hebben, zo staat in het verslag over de toekenning, veel bijgedragen tot de kennis van de levensver schijnselen die de basis vormen voor de aanpassing, de voort planting en de evolutie. Zij heb ben onder meer een tot. nu toe onbekende soort genen ontdekt, die de activiteit van andere ge nen regelen. Een en ander zou betekenen dat de artsen theo retisch gezien in de toekomst een vastere greep zullen krijgen op bepaalde ziekten, zoals lever en maagziekten. Het bedrag dat aan de Nobelprijs is verbonden bijna tweehonderdduizend gul den zullen zij samen moeten Leefwarmte? Tenminste iets dat nog echt is. 'En echt van jezelf. Want eigenlijk leven we in een heel wonderlijke tijd. Je draait aan een knop - en hup, er gebeurt iets. Iets wat je zelf niet hoeft te doen. Je nog iets echts te kunnen doen. Zoals warmte in jo stopt een munt in een gleuf - en hoepla, daar is een huis! Daarom ben ik zo blij dat wü een kolenkachel handig plastic zakje met iets watje zelt niet hoeft hebben. Daar zie je echt Vuur in. Van kolen - en geen klaar te maken. Alles is diepgevroren en gevitamini- namaak. Nog afgezien van de warmte, 't is heerlijk, seerd en geplastificeerd en geautomatiseerd. Makkelijk 't Is van jezelf. Je beleeft er wat aan. Leefwarmte!' klein geld zat en klom bui ten. Van allerlei politiekorpsen ontving de gemeentepolitie van Oss tips, dat bepaal de individuen met horloges ventten. De politie te Tilburg, tenslotte vestigde de aandacht op de twee daders. Op 24 sep tember werden zij door de Tilburgse poli tie aangehouden. Van d. E. had bij zijn arrestatie 10.000 aan sieraden in zijn bezit. Bij Van M. vond men alleen een gouden polshorloge in zijn bed. Het tweetal bekende evenwel alleen ncc Tn naiiwp samenwer-l Beide mannen hebben bekend in de zich aan heling schuldig te hebben ge- v i nacht daarvoor in Weert bij een juwe- maakt. Na een week ongeveer legden rij king met de politie van Antwer- lier voor ongeveer 5 000 aan sieraden echter een volledige bekentenis af. hier- pen. de gemeentepolitie van Til- ,e hebben gestolen. Met een tegel had- burg en die van Oss is het geluktden ze de etalageruit vernield. E wedden o.m.' twee prijskaartjes gevon- bllZntt hreenpenTnÏedinSbra0aPk £*°g heldering te brengen in de inbraak dezelfde nacht dus dat in Oss werd i staan, dat ze uit de juwelierszaak in in een juwelierszaak aan de Gale- ingebroken, wa^het-tweetal eerst naaf] Weert'afkoBBtïpv rij in Oss. Op 22 september, 's mor-J^ot^erdra?} getogen, waar ^zij gens om half zes, pleegden de 32- T jarige glazenwasser K. v. d. E. en de 22-jarige koopman W. v. M., bei den uit Tilburg, daar een inbraak, waarbij naar men aanvankelijk dacht, voor ohgeveer anderhalve ton aan juwelen zou zijn verdwe nen. Later bleek dat de buit onge veer 60.000 waard was. Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, darvbij enig ander middel. DAAR STAAT ACHTER Korte Lijnbaan met een dikke staaf betonijzer door een ruit van een juwe lierszaak stootten. Tot hun grote schrik kwam daardoor een scherm om hoog, waardoor de staaf hun uit han den werd geslagen. Door de perfecte werking van de alarminstallatie schrokken beiden zo, dat ze in de rich ting Brabant wegvluchtten. Daarbij kwamen ze toevallig in Oss terecht. Via een raampje van negentien centi meter breed en 1.25 meter hoog, dat zich op 2,25 meter boven de grond bevond, drong Van d. E. de bewuste juweliers zaak binnen, vulde de zakken van zijn colbertjasje met juwelen en wierp dit naar buiten, waar het door Van M., die op de uitkijk stond, opgevangen werd. Van d. E. vulde vervolgens nog zijn ande re zakken, ledigde de kassa, waarin wat W. van M. had thuis nog voor een waarde van 30.000 aan juwelen ver borgen, Van d. E. had zijn buit in por ties verdeeld en een groot deel ervan naar Antwerpen laten brengen door hemideling van de 31-jarige schilder J. van W. uit Tilburg. Onder leiding van commissaris Deny wist de gerechtelijke politie in Antwer pen uiteindelijk juwelen tot een waard» van ongeveer 15.000 te achterhalen. Vier Belgen werden wegens heling gear resteerd. Een ander gedeelte was via de heler K. uit Rotterdam naar de Maasstad gegaan. De Tilburgse schilder, de Rotterdam mer en de vier Belgen zijn, verdacht van heling, overgebracht naar resp. de huizen van bewaring in Den Bosch. Breda en Antwerpen, waar zij dezer dagen voor de officier van justitie geleid zullen wor- LONDEN Volgens Greville Wynne, een Brits zakenman die twee jaar eleden door De Russen wegens spionage tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is in de Russische ambassade in Londen een betonnen bunker gebouwd voor ondervragingsdoeleinden. De bunker zou zijn gebouwd met behulp van honderden pakken cement, die door Russen uit de Sowjetunie werden meegebracht. Wynne, die in 1963 werd veroordeeld doch een jaar later tegen de Russische spion Gordon Lonsdale werd uitgewisseld, zei dit op een persconferentie ter gelegenheid van de verschijning van een boek over Oleg Penkovsky. een lid van de Rus sische geheime dienst, die in 1963 in de Sowjetunie wegens hoogverraad ter dood werd veroordeeld. Wynne zei, dat Penkovsky eens een kleine zak uit de Sowjetunie had meegebracht die hij aan de ambassade moest overhandigen. Hij wist toen niet wat er in zat. maar ontdekte later dat het cement was. Zo zouden honderden zijn nooit erge voorstanders geweest lijk op de samenstelling van de nieuweZij deden hun uitvinding na Duitse regering. De Amerikaanse rege- jaar onderzoek in een Londens zieken- Ting staat in principe nog wel positief huis. Het principe berust op het door tegenover de gedachte, hoewel het nog|de artsen ontdekte feit. dat bacteriën mof Inet als bij mensen het kwets- Hoe het precies zat met de kwestie of!. - - ook dienstplichtige Nederlandse soldatenbaars* zijn als ze zeer jong zijn of onder het contingent vallen, dat Neder-i outb ïp die stadia is een kleine hoe- land bij eventuele VN-actics direct be- j "eelheid bestrijdingsmiddel al voldoen- schikbaar wil stellen, kon de minister j de om de bacteriën te-verdelgen, niet zeggen. Op dit soort technische vra- Het kwam er dus op aan de levens gen kon hij na de vermoeiende reis naar I cyclus van alle aanwezige bacteriën te n goed ant- synchroniseren. En daarin is men nu geslaagd. DWANG MOGELIJK? Hij wist niet of een Nederlandse dienstplichtige wel gedwongen kon worden in een buitenlands conflict als militair te worden gebruikt, maar mis schien kent onze dienstplichtwet wel bant is gistermiddag de 75-jarige F. Nooi- ien uit Oss om het leven gekomen toen hij op de bromfiets bij het oversteken werd gegrepen door een personenauto die bezig was een andere personenauto in te halen. (Van onze redacteur automobilisme) RAVENSTEIN Met de Scal- dia 408 hebben de Russen hun of fensief tegen het Westeuropese automobielfront geopend. De wa gen, eigenlijk de Moskvitch, een van de populairste modellen in het land van de Wolga, is sterk gemo derniseerd en geheel op de nieuwe exportmarkt ingesteld. Hij ziet er degelijk en stoer uit, en verschilt in uiterlijk weinig van gelijkwaar dige automobielen, die we dagelijks om ons heen zien. In een minder vlot van lijn zijnde versie is de Scaldia al eerder in Bene- lux-verband aangeboden geweest. Het ging echter nauwelijks, waarop de Russen het initiatief van de in Brussel wonende importeur overnamen. De wa gen wordt nu direkt in Nederland in gevoerd via Van Hoek's Automobielin dustrie te Ravenstein, die voor Neder land ook de succesvolle Trabant-im- port verzorgt. Het dealersnet telt reeds 85 adressen. De Scaldia 408 is door zijn robuust heid en ietwat zware carosserie ty pisch voor het Russische klimaat en de Russische wegomstandigheden. De viercilinder, 1360cc kopklepmotor le vert een vermogen van 50 pk, is voor in gemonteerd en drijft de achterwie len aan. De topsnelheid bedraagt 125 kilometer per uur; het benzinever bruik wordt als 1 op 12,5 opgegeven. SLAAPPLAATSEN Als voorzieningen treft men er o.a. in aan stoelen, die met een simpele handbeweging tot slaapplaatsen kun nen worden omgebouwd, metalen radi- ateurjaloezieën. een oliefilter en een bijzonder groot luchtfilter. Het onder houd is niet moeilijk, doch er zijn meer garagebeurten nodig dan bij de moderne. Europese wagen. De prijs van de Scaldia 408 lijkt vooralsnog redelijk. In Nederland wordt hij voor 5.475.- verkocht. Van Hoek gaat ook de grotere Volga (benzi- ne-uitvoering 7.990.-, met een Ro ver-dieselmotor 10.290.-) in de han del brengen. De Tchajka, een grote prestige-auto met een V-8 motor, kan voor 28,000.- geleverd worden, doch uitsluitend op bestelling. DRACHTEN De 2-jarige Mine© van der Veen uit Drachten is gistermid dag spelenderwijs in een vijver dicht bil de ouderlijke woning geraakt en ïerdron-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7