JEUGDDORP aan Voorsdioterweg wordt in april geopend Lord Jim - graaft als boek dieper dan als film Servicegebouw6 blokhutten en veel speelruimte LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 Vrijdag Foyer Gehoorzaal, 12 tot 22 uur: ta- pijtenten toonstelling. Herensingelkerk. 8 u.: godsdienstige musical t.g.v. 40-jarig bestaan der kerk. 1 Schouwburg. 8 u.: K. en O.-toneel. Ned. Comedie met „Niet als bewijs i toegelaten." K. en O.: begin van werk- en crea- tieve cursussen. i Rapenburg 10. 8 uur: jeugd-ontmoe- tingscentrum Rehoboth, sociëteit 't Ven- ster. over beroep en carrière. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Sin gel 236. 7.45 uur: Jaarvergadering Chr. i Gymnastiekvereniging Jahn. DEN HAAG: Kon. Schouwburg. 8.15 tTET in aanbouw zijnde belastingkan- toor bij het Plesmanviaduct mag ga, dan voor zijn eigenlijke bestemming voorlopig nog niet klaar zijn, het 's ,oit een zeer geschikte gelegenheid om w dit stadsdeel op een foto vast te leg- let Sen- rgJU ziet van links naar rechts het sta tionsemplacement, het Stationsplein met geparkeerde bussen en auto's en daartussen smalle verkeersstroken, de flatgebouwen aan het plein, de Mors- rsingel en het volkenkundig museum. Rechts boven de molen De Valk. de l pijp van de S.L.F. en de Marekerk. [eBDe eerste indruk die men krijgt als ike men deze omgeving overziet, is wel tr dat Leiden een monumentale entree 'Hij heeft gekregen. Vroeger kwam men met de trein een provinciestadje bin- nen. Nu presenteert het zich aan de bezoeker als een moderne stad. Al lijJ moet men zich daardoor ook weer niet laten bedriegen. Nieuwbouw kan fagade zijn. lat is het flatgebouw aan het Stations plein in zekere zin ook. De driehoek erachter, tussen Stationsweg en Morssingel, moet noff steeds worden gesaneerd. Er ligt daar nog een oud hofje, dat op de nominatie staat te df| worden gesloopt, en ook de panden aan de Morssingel zullen er eens aan moeten geloven. a afwachting daarvan zal binnen af- iienbare tijd de Morssingel aan de j^l kant van de voortuinen een geringe verbreding ondergaan. De huizen zijn k nog niet alle eigendom van de ge- M meente. In ieder geval is aan de ingrijpende P;| veranderingen in deze sector van de erw st»d nog lang geen eind gekomen. EIGEN FOTO Zaterdag Station. 10 u.: afd. Leiden Ned. Chr. Reisver., vertrek voor herfstwandeling, Vogelenzang. Foyer Gehoorzaal, 12 tot 22 uur: ta pijtententoonstelling. Herensingelkerk. 8 u.: godsdienstige musical ter gelegenheid van 40-jarig bestaan der kerk. Den Burcht, 8 u.: Ons Grunneger- laand, blijspel. Oude Vest 13, 8 u.: C.J.V. De valk. zigeunerinstuif. In den Moriaen, Herv. jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 u.: cabaret groep Chr. Lyceum. Schouwburg, 8 u.: K. en O.-toneel, Theater met „Liefde onder de I olmen" Waalse kerk Breestraat, 8 u.: concert Sander van Marion, orgel en Pieter Veen, blokfluit. DEN HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 - Haagsche Comedie met „De vervol ging van en de moord op Jean Paul Marat". DEN HAAG: Diligentia. 8.15 De Nieuwe Komedie met „De gevier de liefde". SCHEVEN INGEN: Kurzaal 8.15 (Van onze stadsredactcur) LEIDEN Het waas van geheimzinnigheid, dat voor velen nog over het in opbouw zijnde Jeugddorp aan de Voorschoterwcg hangt, wordt in het komende voorjaar opgeheven. Tot grote vreugde van onder meer het comité Vakantiebezigheden, speeltuinverenigingen en andere jeugdorganisaties, speciaal in Zuidwest. Ook enkele padvindergroepen kijken al reikhalzend de opening van het Jeugddorp in april 1966. Servicegebouwtje en blokhutten zijn thans in aanbouw; grasmatten en groenbeplanting zyn goed „aangeslagen"; het 40 x 35 meter grote centrale speelplein wordt wordt binnenkort geasfalteerd. met leiderskamer, een hal. een keuken en een serie toiletten. Het is 58 m2 groot en krijgt een plat dak. Rond dit centrale plein (dat onder meer geschikt is voor vakantiebezig heden en basketbalwedstrijden) zijn de zes tentvormige^houten blokhutten gegroepeerd, echter zodanig, dat elke „hut" geheel vrij staat in een door heesters omsloten grasveld. Aan de noord- en zuidkant van het complex gaan deze grasvelden over in grote speelweiden, onder meer geschikt om er „een balletje te trappen". De grappig gevormde blokhutten h'ebben een stenen fundament en rand'. Ze zijn 5,40 x 7.20 meter groot en 4,65 meter hoog. Voor elke blokhut komt een betegeld terrasje en iedere hut wordt evenals het centrale (ook houten) gebouw aangesloten op het water, en elektriciteitsnet. Voor wie bestemd? Maar voor wie is al dat moois nu bestemd?, vragen velen zich af. Een begrijpelijke vraag als men weet, dat het hier min of meer een landelijk unicum betreft, waarmee nog de no dige ervaring moet worden opgedaan maar waarvor de verwachtingen van de Stichting Leidse Jeugdver- blijven en andere betrokkenen hoog zijn gespannen. Voordat we het Jeugddorp nader uit de doeken doen, willen we het eerst situeren: het door een hek af gesloten toegangspad mondt uit op de toegangsAveg van het zwembad. De Vliet. Komend van de Voorschoter- weg moet men rechtsaf slaan om het Jeugddorp te bereiken. Het zwembad laat men dus links liggen. Zes jaar geleden rees bij het bestuur van de stichting Leidse Jeugdverblij- ven, waarin ook de heer A. Galjaard, oud-hoofd van de Plantsoenendienst zitting had, het idee voor een Jeugd dorp. B. en W. gingen zich hierover be raden en vier jaar later gaf de raad zijn fiat aan het plan, ontworpen door ir. M. J. Schutte en architect J. J. Schrama, bestuursleden van genoem de stichting. Er werd in totaal f 323.000 voor uitgetrokken. Veel vrijheid Het complex, dat pl.m. 200 x 115 m groot is. wordt aan noord- en zuid kant begrensd door een sloot. Aan de oostkant vormt een hek de afscheiding en westelijk grenst het aan het riool- zuiveringscomplex, dat thans ook in aanbouw is. Centraal bevindt zich het door bos jes omgeven plein met aan de ooste lijke rand hiervan h'et servicegebouw Wisselende huurders Het is de bedoeling, het Jeugd dorp een zo groot mogelijk rende ment te geven. Om deze reden krij gen dan ook 4 van de 6 blokhutten geen vaste bestemming. Waarschijn lijk zullen twee „honken" een min of meer permanent onderdak wor den voor padvindergroepen. Hierbij wordt speciaal gedacht aan de Wai- gungagroep, die te zijner tijd het Jeugdbuitencentrum aan de Korte Vliet moet gaan verlaten en geen on derdak kan krijgen in het nieuwe jeugdbuitencentrum, dat aan de overkant van de Vliet wordt ge bouwd. Men kan het een vrij logische maat regel vinden, dat de meeste blokhutten volgens een roulatiesysteem aan wis selende gebruikers zullen worden ver huurd. Een vaste bestemming komt immers het rendement niet ten goede, omdat in de meeste gevallen een huurder er dan slechts eens per week gebruik xan zal maken. Geen uxmdelparh verenigingen en het comité „Vakan tiebezigheden" worden geëxploiteerd. Elke groep, die ervan gebruik maakt, zal dit echter onder eigen leiding moe. ten doen. Er wordt nog naar een op lossing gezocht voor het beheer van hei Jeugddorp en de kantine. Het Jeugddorp worrdt geen vrij wan delpark. Toegangspad en plein krijgen verlichting en zoals reeds uit het bo venstaande blijkt gaat de Stichting Leidse Jeugdverblijven (adres: Leidse Jeugdactie. stadhuis) het dorp pioiteren. Alma Materkoor met solisten LEIDEN Maandagavond concer teert het Alma Materkoor in de Stads gehoorzaal. Het ruim zeventig man tellende koor zal met solistische me dewerking van de sopranen Maria Boender en Anneke van der Holst, de alt Will Kippersluys en Jan Waayer en Henk driessen als respectievelijk tenor en bas onder leiding van de musicoloog drs. Wim Wakelkamp een interessant programma bieden. De be geleiding verzorgt het Residentie-Ka-» merorkest en Pieter Jansen als orga nist en clavecinist. Het programma vermeldt het „Magnificat" van de Ne derlandse monnik Benediatus Buns, de „messe de minurt" van Mare An- toine Charpentier. de 151ste cantate van Joh. Seb. Bach en na de pauze „Die Tageszeiten" van Georg Philipp Telemann. TUSSEN DE BLADZIJDEN Jongeschib tien jaar LEIDEN Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de christelijke jongensclub Eendracht wordt volgende week vrijdag om 8 uur in Den Burcht een feestavond gegeven. Er is een re ceptie volgende week donderdag van 7 tot 9 uur in de koffiekamer van Den Aquarium als deel modern interieur LEIDEN In de bijeenkomst van De Natuurvriend in het Gereformeerd jeugd huis hield gisteravond de heer Jef van Beek, binnenhuisarchitect in Leiden, een lezing over „het aquarium/paludarium in het moderne interieur". Uitvoerig besprak hij het begrip „in terieur van deze tijd". Dit is functio neel, zei hij. De meubelen zijn vrij eenvoudig van uitvoering en geven geen overvolle kamers. Hij gaf tal van voorbeelden hoe een aquarium of paludarium in zijn soort een functio neel meubelstuk kan zijn. Na de pauze beantwoordde de heer Van Beek nog diverse vragen. In aan sluiting daarop besprak voorzitter W. Zwart aan de hand van een meege brachte collectie een aantal kamer planten, die in een modern interieur goed kunnen uitkomen. Lord Jim is een jonge zeeman, die in zijn prille jaren mede betrokken is ge. weest bij een lafhartig verlaten door de bema'nning van een schip met Mekka- TRlANON De Engelse schrijver van Poolse origine, Joseph Conrad, heeft zijn inspiratie altijd gevonden op het zilte nat. Zijn boeken zijn immer vol van wilde zee-avonturen, maar hij zocht toch ook naar een psychologische benadering van zijn figuren en schuwde de dieper gelegen menselijke problematiek geenszins. Zo tekent hij in zijn uit 1900 daterende roman „Lord Jim" de belangrijke plaats die angst- en schuldgevoelens in het menselijke handelen kunnen innemen. gangers van Java op pelgrimstocht naar Mohammeds graf. Hij werd toen gedegradeerd en zijn verdere leven zou vervuld blijven van wroeging om zijn lafhartige houding van toen. Later komt hij in Achter-Indië te recht. waar hij een stad van inlanders redt uit de klauwen van gewetenloze profiteurs. Voor hem is die streek, waar hij zovele heldendaden moet ver richten als het ware een paradijs, waar hij zijn schuld kan boeten. Helaas, nooit zal hij zijn doel be reiken. want al handelende laadt hij nieuwe schuld op zich en zo eindigt hij zijn leven van boetedoening vrij willig op de brandstapel, waar hij zich door dé vlammen mede laat verteren met het lijk van een inlander, die door zijn toedoen (min of meer) de dood heeft gevonden. Van dit grootse gegeven heeft Ri chard Brooks een uren durende, groots opgezette kleurenfilm gemaakt. Peter O'Toole speelt er de haast bovenmen selijke rol in van Lord Jim. Het is zo'n rijke kleurenfilm gewor den, waarop Amerika tegenwoordig het monopolie' heeft. Technisch razend knap gemaakt, met verwoede gevech ten in de rimboe, die voortdurend af gewisseld worden met de diepzinnige gesprekken over angst en schuld, die WEET WAT U DOET koop bij NOLET uw HOED BOTERMARKT 8—9 Grote sortering TWEED- en LODENJASSEN Zes van deze grappige houten blokhutten, elk met een opper vlakte van pl.m. 40 m2, zullen met ingang van het komende voorjaar in het Jeugddorp aan de Voorschoterweg vele jeugd verenigingen en -organisaties op geregelde tijden onderdak gaan verschaffen. f'a Joseph Conrad rijn personages in de mond legt. Die gesprekken komen eigenlijk niet tot -hun recht en dat is jammer, want juist om deze diepmen selijke probleem was het Conirad begonnen. Daaraan kunnen noch het „grootse" va-n film, noch de kleuren, noch de overige rolbezetting met Curt Jürgens, James Mason. Paul Lukas, Daliah Lavi en hoe de andere reuzen van h'et witte doek ook mogen heten, maar iets ver helpen. (Psychologie verdrinkt in spektakel) De clan van Parijs CAMERA Jean-Luc Godard is een filmer die van wanten weet en in „De clan van Parijs" etaleert hij zijn fil mische kwaliteiten nog eens zeer over tuigend. Het gaat over drie jongelui, een meis je en twee jongens, die een overval plegen op een afgelegen villa. Het loopt fout en de drie krijgen ruzie, waarna het meisje met één van de kna pen een betere toekomst in Zuid- Afrika gaat proberen te veroveren. Godard heeft zijn film doorspekt met tal van leuke grapjes en in de karak tertekening weet -hij uit de komen boven het niveau van de parodie, die deze film tooh ook wel wil zijn. (Talentvolle filmer aan het werk.) Compagnons in de misdaad LIDO Burt Kennedy heeft rnet ..Compagnons in de misdaad" een ver haal in beeld gebracht, dat de toe schouwer in aanraking brengt met een niet al te fris milieu. Twee detectives worden zelf misdadiger in verleiding gebracht door hun zucht naar geld. Men valt van de ene spannende ge beurtenis in de andere, maar het slot is zo klassiek als mogelijk: het kwaad wordt gestraft. (Thriller) Patrouille 13 onder spervuur REX Een kleine groep Ameri kaanse soldaten bevindt zich tijdens de Koreaanse oorlog in een benarde positie. Het hoofdcommando bevindt zich enige mijlen verwyderd. vlak achter een door de Koreanen genomen heuvel. Zij willen echter een poging wagen door het vijandelijk gebied heen te komen. Dit gelukt en de heuvel wordt zelfs heroverd, waarbij helaas weer de no dige mensenlevens te betreuren vallen. Een goed geconstrueerd en boeiend in beeld gebracht oorlogsverhaal, dat de psychologie van de soldaat-in-oor- log tracht te benaderen. De makelij is sterk suggestief maar in psychologisch opzicht blijft zij beneden de indrin gende kracht van een film als „A walk in the sun". (Oorlog). Meisjes lussen de 14 en de 16 LUXOR Als een lilm slechts toe- gankelijk is voor personen van 18 jaar en ouder en het gaat over meisjes tus sen 14 en 16 jaar, weten we al hoe laat het is. De filmproducenten putten zich uit om ons voor te lichten over de ge varen, die jonge meisjes bedreigen. Overigens vragen we er niet om. maar ze doen het in vertrouwen iets pikants te kunnen maken onder het mom van allerhande goede bedoelin gen. Zo ook bij deze rolprent, die ons niets nieuws laat zien. oude paden be treedt en het bijna-vertrouwde zwart- wit-beeld voor ogen tovert. En ten slotte dan de begrijpende oudere, die een lesje opvoedkunde ten beste geeft aan falende opvoeders. (Zwart-wit). Liefde onder voorbehoud STUDIO ..Liefde onder voorbe houd" is een bijzonder knap experi ment van Claude Lelouch, dat echter geduld en onderscheidingsvermogen vergt. Rondom de ontsnapping van een misdadiger zijn allerlei beeldassocia ties geweven, die men eerst niet erg kan thuis brengen in de loop van het verhaal, maar die later toch wel heel goed op hun plaats blijken te zijn ge weest. De toeschouwer komt trouwens toch voor merkwaardige verrassingen te staan, die hem de traagheid van som mige stukken gaarne doen vergeven. (Interessant experiment).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3