Nieuwe leidse Comrant Regering beraadt zich Rechter las officier de les Moties CHU en WD vannacht verworpen HULP VAN DE KAMER GEVRAAGD Nog meer macht voor leger in Indonesië Leraren onderwijzen in nazistische geest Gezin dakloos door spelen met lucifers Gaarne en van harte akkoord met huwelijk Commentaren weerbericht matras Geen been in Yrijdap 15 oktolior 1963, 46«le jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredecteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh ie ghebteven mijn hert in leghenspoeti" I p.w/'/ 0,83, p.m. ƒ.3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 tiur B.B.-oefening ook op zondag vanwege vrijwilligers DEN HAAG. De BB-oefening die dit weekeinde in Nederland wordt ge houden moet ten dele ook op zondag gehouden worden omdat men in en kele landen die aan de oefening deel nemen is aangewezen op vrijwilligers. Daardoor was het weekeinde het enige geschikte tijdstip voor een dergelijke Mfening. Dit deelt minister Smallenbroek (bin- anlandse zaken) mee naar aanleiding ran vragen van het Tweede-Kamerlid Walburg (AR). Deze had als bezwaar, dat de oefening voor een gedeelte op zondag gehouden werd. De minister deelde in zijn antwoord verder mee. dat het zeer belangrijk is, dat Nederland aan deze oefening deel neemt: het betreft een internationale beproeving van het fall-out waarschu wingssysteem. Overigens is er rekening gehouden met bezwaren tegen een oefening op zondag. Op verzoek kan men ingedeeld worden bij een zaterdagploeg. Nederland heeft getracht zoveel mogelijk in deze kwestie tegemoet te treden door het tijdstip van beëindiging te stellen op zondagmorgen acht uur. DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Verbond voor veilig verkeer deelt mee. dat jhr. mr. J van Doorn op grond van een groeiend verschil van inzicht ten aanzien van het hoofdbe- stuursbeleid gemeend heeft als secreta ris van het verbond tussentijds te moe ten aftreden. -WEEKEND- TAPIJT ;r fraaie kwaliteit vasttapijt ii schitterende kleuren. i cm breed 172»' Interieurverzorging BULTHUIS Botermarkt 23 Soeharto naast Nasoetion SINGAPORE Het opzienbaren de bericht van Nasoetions vervanging als chef-staf van alle Indonesische strijdkrachten door generaal Soe harto. werd snel tegengesproken. Het blijkt dat Soekarno Soeharto heeft benoemd tot chef-staf van het leger als opvolger van de vermoorde generaal Jani. Soeharto was de man. die de staatsgreep deed mislukken en werd enkele jaren geleden bekend bij Indonesiës pogingen om Nieuw- Guinea te veroveren. Men ziet zijn benoeming als een sla; voor de communisten. Soeharto is naas zijn vriend Nasoetion en de bevelhebber van de Siliwangi-divisie, generaal Adjie, een van de drie sterke mannen van In donesië. Hij heeft zijn opleiding geno ten aan de Nederlandse militaire demie te Bandoeng en heeft een be langrijk aandeel gehad in het neerslaan van de Dar-oel-Islam. Soekarno deelde mede dat generaal Pranoto Reksosamoedri, die hij kort de mislukking van de staatsgreep tot Jani's opvolger had benoemd, generlei bevoegdheid meer bezit. (Deze benoe ming was nog niet bekend geworden. Pranoto wordt een bekende revolutio naire figuur genoemd en zou voo communistische partij volkomen vaardbaar zijn geweest). Soekarno zeide dat hij sinds de staatsgreep, het Leger goed in de hand gehad heeft. vMidden-Java Terwijl enerzijds gemeld wordt dat Aidit in Midden-Java dc opstandelin gen aanvoert, meldt een ander bericht, dat hij nog steeds een schuilplaats heeft in de ambassade van communistisch Het verluidt dat er in Midden-Java nog steeds gevechten zijn. Ook wordt verteld dat vice-maarschalk Dani de op standelingen aanvoert. Het leger houdt In Sleeswijk-Holstein KIEL De regering van Sleeswük-1 het besluit, de straten en een school, die Holstcin heeft een onderwijzer geschorst, zij naar een plaatselijke dichter (nazi die zijn leerlingen verteloc, dat de bin- anti-semiet) hadden genoemd, ncnrukkende Amerikaanse troepen de namen te geven, gaskamers in de concentratiekampen hadden gebouwd om de nazi's te kunnen beschuldigen. Twee andere onderwijzers zouden dezelfde opmerkingen hebben gemaakt. De minister van cultuur van de deelstaat heeft een onderzoek gelast. De school van de drie onderwijzers staat in een streek, waar het neo-nazis- me wortel heeft geschoten .Een van de onderwijzers heeft bij een demonstratie van de fabricage van zeep gezegd, dat de lijken van de in concentratiekampen ge dode joden niet geschikt waren voor de vervaardiging van zeep, omdat zij niet dik genoeg waren. Een andere onderw) zei had op een dag zijn leerlingen voorgesteld: „Vandaag gaan wij Auschwitz spelen. Laten we eens zien wiens naam met een kruis ge merkt is." Begin dit jaar hadden bewoners van het betrokken gebied geprotesteerd tegen Bandoeng paraat Soekarno en de pers Volgens eerste vice-premier Soeban- drio had Soekarno verklaard dat alle kranten die het beginsel van Nasakom (samengaan van nationalisten. gods- dienstigen en communisten) steunen. i!-." en verschijnen, onverschillig of zij de staatsgreep hebben gesteund of niet. Voor de staatsgreep waren de commu nistische bladen vrijwel oppermachtig zij maakten het hun tegenstanders onmogelijk door hen te beschuldigen schending van Soekarno's ideaal Nasakom. Ook dwongen zij Soekar- nin of meer tot een verbod van de Partai Moerba, van het Soekarnisme, Tot zijn groot leedwezen ziet Soekar- 3 de verschijning van het nieuwe blad pi van brigade-generaal Achmad Soe- kendro, minister-adviseur van het ka. binetspresidium en oud-hoofd van dc legerinlichtingendienst, dat fel anti-conv munistisch is en Soekarno's woede heeft gewekt. Het officiële persbureau Antara is geopend na negen dagen gesloten zijn geweest Militair toezichthouder overste Noer Nasoetion (niet familie, generaal Nasoetion). Deze vertelde het personeel, dat allen die de staatsgreep hadden gesteund, ontslagen zouden worden. Van de 35 journalisten er 20 leden van de communistische partij en 10 sympathisanten. De rode journalisten houden zich op de achter- grond cn publiceren heel wat minder ieuws van het persbureau Hsinhua nieuw China) van rood China, dat roeger driekwart van het buitenlands lieuws aan Antara leverde. (Voor vervolg zie pag. 5) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het marathondebat in dc Tweede Kamer resulteerde van nacht in de verwerping van twee moties en in de toezegging van de ministers Cals en Vondeling, dat de regering haar uitgaven- en dekkings program nog eens onder de loep zal nemen. Het kabinèt zal zich althans ernstig beraden over een eventuele vervanging van de omzetbelasting op textiel en schoeisel door andere dek kingsmaatregelen en het zal ,met even grote ernst onderzoeken of de hoogte van het uitgavenniveau door besnoeiing of temporisering nog wat kan worden gedrukt. Op de uitslag dit beraad waarvan de Ka- zo snel mogelijk op de hoogte zal worden gebracht wilden de minis ters niet vooruitlopen. Nadrukkelijk verzochten zij de volksvertegenwoordiging om de re gering te helpen bij het zoeken naar een oplossing. Het kabinet is daar om bijzonder nieuwsgierig naar de schriftelijke verslagen van de Kamer over de (huidige) voorstellen tot in directe belastingverhoging. „Wij ho pen in de komende weken in gemeen overleg met de Staten-Generaal een oplossing te vinden, die de Kamer in staat zal stellen ons program ten vol le te steunen",, zei premier Cals. De regeringspartijen namen met de ministeriële toezegging genoegen. Zjj wachten de uitslag van het regerings- beraad af en zullen in het licht daarvan hun houding nader bepalen. VVD en CHU echter probeerden de Kamer nü al een uitspraak te ontlokken. De frac tieleiders van de oppositie, de heren Geertsema (lib.) en Beernink (c.h.). kwamen elk met een eigen motie, waarin de regering werd uitgenodigd haar plannen te herzien. De motie-Geertsema bepleitte herstel van de (tijdelijk door het kabinet ver laten) „structurele norm", volgens wel de rijksuigaven niet sneller mogen stij gen dan de groei van het nationale in komen. De uitgavenstijging op jaarbasis zou volgens de liberalen binnen deze norm moeten worden teruggebracht. ..Hetgeen dit kabinet niet voor zijn ver antwoording kan nemen", naar premier Cals verklaard,e. Zelfs mr. Beernink vond de motie ..wel wat erg strak ge formuleerd". Ze werd tenslotte met 106 tegen 20 stemmen verworpen (alleen de VVD. SGP, Boerenpartij en de GPV-cr Jongeling vóór). (Voor vervolg zie pag. 5) Oma en kleinkind oversteken De oud-president van de Verenig de Staten, generaal Divight Eisen hower. heeft gisteren zijn 75ste verjaardag gevierd. Een van de presenten die hij zeer op prijs stelde, was een teermandje, de for mele parade-kepi van de West Point academie, waar de generaal de beginselen van de strategie leerde. Ike was gaarne bereid even met zijn nieuwe hoofddeksel te poseren. AMSTERDAM Doordat twee kin deren met lucifers speelden, waardoor brand ontstond, is de familie Butze- laar in Amsterdam dakloos geworden. De twee kinderen, drie en vijf jaar oud, waren in de woonkamer terwijl hun moeder in de keuken bezig was. Toen zij ontdekte dat er brand was ont staan, was het al te laat voor de brandweer om het woongedeelte van het pand aan de Brouwersgracht te redden. De familie (ouders en vijf kin deren in leeftijd van een tot negen jaar) moest door de rampendienst van de gemeente elders worden onderge bracht. België verwacht grote toeneming O o botersmokkel VAALS De Belgische douane, in het bijzonder de in auto's patrouilleren de ambtenaren, zal versterking krijgen. Deze uitbreiding vindt haar reden in de verlaging van de prijs van Nederland- koelhuisboter op 1 november. De douane verwacht hierdoor een enorme toename van de botersmokkel. De laat ste weken zijn weer verscheidene boter- smokkelaars gearresteerd. Behalve Ne derlandse boter blijken ook Nederland se sigaren, varkens en ponypaardjes de belangstelling van de smokkelaars te hebben, aldus een functionaris van de Belgische douane. Uitgebroken veulen doodt landbouwer WEERT De 61-jarige landbouwer J. J. H. Rutten uit Weert is gister middag door een vier maanden oud veulen zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis overleed. Hij was op de Wijfelter Broekdijk in Weert op de fiets in botsing gekomen met het veulen, dat uit de wei was gebroken De man kwam onder zijn fiets terecht en werd door het geschrok ken dier getrapt. Vele kamerleden beloven: gedood KRABBENDIJKE Op het kruis punt rijksweg 58/'Zuidweg in Krabben- dijke zijn gistermiddag mevrouw J. Bergs-Taveniers uit deze plaats en haar kleindochtertje Catharina (1 jr.) om het leven gekomen, toen zij bij het oversteken door een vrachtauto werden aangereden. Zij waren op slag dood VERLOVINGSRINGEN Maar wel bewust van bezwaren DEN HAAG Bij het afdelings- onderzoek in de Tweede Kamer naar aanleiding van de beide wetsontwer pen tot naturalisatie van Claus von Amsberg en de toestemming voor het huw.elijk van de kroonprinses is ge bleken, dat zeer vele leden „gaarne en van harte, zullen medewerken tot het geven van de gevraagde toestem ming. Velen van hen voegden hier echter aan toe, dat zij zich van de bezwaren, die in bepaalde kringen van ons land leven, bewust zijn, al dus het voorlopig verslag. Vele andere leden zeiden het te be treuren, dat de keuze van de huwelijks partner van een der Prinsessen wederom aanleiding is geworden tot een contro verse in ons volk. Zij achten het in een constitutionele monarchie van het aller grootste belang, dat er rust heerst rondom het koningschap en dat alles vermeden wordt wat dit instituut tot onderwerp van strijd in ons volk kan maken. Voldongen feit Zij betreuren het dan ook dat door samenloop van omstandigheden regering en volksvertegenwoordiging min of voor een voldongen feit werden gesteld en dat het in een eerder stadium ont broken heeft aan een rustig en vertrouw, vol beraad. De grote meerderheid deze leden zal zijn steun aan het wets ontwerp geven, omdat er mede gezien de persoon van de heer yon Amsbc j en de inlichtingen die zij over hem hebben verkregen huns inziens onvoldoende redenen zijn de gevraagde toestemming te weigeren. Enkele andere leden spreken er hun voldoening over uit, dat prinses Beatrix BREDA Met hand en tand (en voet) had de 35- jarige woonwagenbewoner S. uit Amsterdam, een grote en stevige man, zich verzet tegen de verplaatsing van zijn woonwagen in de ge meente Putte naar een woon wagenkamp. Tien man van dc rijkspolitie met politiehon den en onder leiding van de districtscommandant uit Bre da was S- naar het politiebu reau in Wouw gedirigeerd. Om te voorkomen, dat hij door woonwagenbewoners zou worden bevrijd, werd een 25 man sterke mobiele colonne van de rijkspolitie met bewaking van het poli tiebureau belast. De officier van justitie, mr. K. Thijsscn. vond deze zaak een ernstige aantasting van het gezag en zag daarom aanleiding S. snel voor de politierechter te brengen. Maar toen de politierechter, mr. E. Thijssen, de film van het gebeuren had gezien, kwam voor de officier van justitie een anti-climax. De politierechter vond het na melijk helemaal geen zaak om snel te berechten. En hij gaf de officier college over wat de minister met snel recht heeft bedoeld. De schuldvraag moet dan een voudig en duidelijk zijn en een meningsverschil over de schuldvraag moet redelijker wijs uitgesloten worden ge acht. En dit was hier niet het geval, omdat zowel de offi- De zaak werd voor de of ficier nog pijnlijker, toen hij om gevangenhouding van S. vroeg. „Waarom?", vroeg de politierechter. Aantasting van het gezag alleen is niet voldoende. Als er al gronden waren, dan had u de inbe waringstelling via de rech- ter-commissaris moeten vra gen". Het openbaar ministe rie liet daarop de verdachte in vrijheid an de politie- duidel ijk op een berechting ontstane onmiddellijk gaan. Het beleid v rechter dat er was gericht tot te komen, los v opwinding en emoties, zaakte beroering in de kringen van justitie en politie. De woonwagenbewoners, die de berechting bijwoonden, be grepen van de hele gang van zaken weinig. Ze waren ken nelijk en duidelijk verheugd over de vrijlating van S.-.„ verklaard heeft dat zij, gesteld voc keuze, haar roeping tot het koningschap gevolgd zou zijn. Zij zijn bereid aa gevraagde toestemming mee te werken en wensen het jonge paar evenals de eerder genoemde leden Gods zegen toe. Enige leden bepleiten een uitstel van de gevraagde beslissing tot na de verkie zingen van 1966 die niet door een „ko ningskwestie" zouden mogen worden trocbeld. Bezwaren Enige andere leden spreken hun stige bezwaren uit tegen de gevolgen de te verlenen toestemming i.c. het feit dat de heer von Amsberg minstens heeft behoord tot die grote massa van doorsnee Duitsers, die gehoorzaam meededen zo lang dit van hen werd verwacht, waar door zij in sterke mate bijdroegen tot het overeindhouden van een misdadig poli tiek systeem. Zij vragen of de regering het in over- eenstemming acht met de symbolische functie van het koningschap, dat prinses Beatrix nu zij deze keuze heeft gedaan, eens koningin zal worden. Zij vragen voorts of de regering het „psychologisch mogelijk" acht dat de heer von Amsberg in de toekomst op de vierde mei als prinsgemaal, dan wel toekomstig prins gemaal „by de Nederlanders staat". INGESLIKT De globale instemming van de meer derheid der Kamer met het regerings beleid verrast niet. Daaraan heeft het voorstel van de liberalen moe dig op zichzelf, maar naar inhoud niet sterk niet kunnen verande- Wat de regering heeft ingeslikt is de belastingverhoging op schoenrepa raties. Ook dat verbaast niet. Ver bazen kon alleen, dat die verhoging aanvankelijk in de begroting was op genomen. De instemming zelf met het beleid leek niet helemaal te kloppen met de waarschuwingen voor inflatie. Maar de laatste beduchtheid zal er wel toe leiden, dat de thans gederf de opbrengst van de hogere belas ting op schoenreparaties en wellicht op schoenen en textiel, temeer gezocht gaat worden in bezuinigin gen elders. Waar? Dat is nog een open vraag en het zal nog veel over leg vereisen. Want vermeerdering van uitgaven is gemakkelijker dan inperking. INDONESIË Thans dan heeft president Soekarno enkele veranderingen aangebracht in de personele sfeer. Zij bevestigen dat Soekarno mag het willen of niet de macht nu bij het leger be- Niet dat Nasoetion zelf minister van defensie is geworden. De ambities van deze man lijken niet te liggen in het politieke vlak. Hij bepaalt zich tot het redden van de situatie, nadat deze door communisten in gevaar is gebracht. Reeds een vorig maal was het niet onmogelijk geweest, dat hij de poli tieke macht aan zich had getrokken, maar toen ook onthield hij zich. Dit maal is het niet anders. Wie benoemd werd is Soeharto, wiens anti-communistische gezindheid ove rigens niet minder vaststaat. Zodat ook op deze wijze het bewijs is ge leverd. dat dc communisten in de moeilijke hoek zitten. Soekarno zelf heeft, hoezeer mogelijk niet van harte, kleur bekend: voor ditmaal niet de rode. OMBUD In Engeland, wel genoemd de baker mat van de democratie en met de roemruchte geschiedenis van zijn parlement, komt het nu tot de in stelling van de ombudsman. De aan wijzing van een man tot wie men zich. buiten alle officiële instellin gen om, met klachten kan wenden. Ook bij ons is het nut van deze fi guur in discussie geweest. Over het geheel gezien werd het nut alsnog niet ingezien. Misschien dat het En gelse voorbeeld het gesprek opnieuw oprakelt. Zeker is, dat ook bij ons het politie ke en maatschappelijke leven juist ook door de veelheid aan instellin gen, een doolhof lijkt en dat lang niet ieder het gevoel heeft, aan zijn recht te komen. Temeer ook daar de bevoegdheden van de instellingen onvermiidelijk formeel zijn afge grensd. De behoefte aan een man die dit alles vermag te doorbreken kan juist dan wordt gevoeld. Een man? In Engeland is maar te gelijk gevraagd, of het niet beter een vrouw kan zijn. Die is vaak minder onder de indruk van schijnvertoon Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien voornamelijk in de kustprovincies. Matige aan de kust af en toe vrjj krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) sj> UW JN de Amsterdamse Artis zag een fotograaf dezer dagen plotseling de vreem de situatie van een giraffe met twee lange nekken. Hij drukte af en het re sultaat was de foto hiernaast. Aanvan kelijk ziet men er geen voldoende been in. maar na enkele ogenblikken wordt de situatie toch overduidelijk: de twee giraffen staan precies achter elkaar. Na dit fotografische grapje worden we weer even ernstig. U ziet er toch geen been in om voor ons af en toe zo'n bolbon van pagina 2 in te vullen? Dat moet toch echt niet zo moeilijk zijn, unieke giraffensituatie, die maar heel even in

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1