Nieuwe Leicis e Courant Cubanen steken illegaal naar Amerika over Engeland en Rhodesië dreigen met geweld Blanco volmacht voor 't leger Brand eist drie doden in Sneek Wagens botsten tegen paard: twee doden Prawda: Nederlandse spion was in Rusland Commentaren CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sf»ntvastigh is ghebleven mijn hert m teghenspoeH" Maartdag 11 oktober 1965, 46ste jaargang Aanvankelijk zwaar bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaat selijk wat regen of motregen, later van het noordoosten uit afnemende bewol king. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. In het alge meen weinig verandering in temperatuur maar in het midden en zuiden van bet land minder koude nacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 - Soekarno weer in Djakarta KOEA1/A LOEMPOER President Soekarno zou als men radio Ma leisië geloven mag het leger „vol ledige bevoegdheid" hebben gegeven op te treden tegen de communisten en hun aanhangers. Intussen is Soe karno zaterdag uit Bogor te Djakarta teruggekeerd. Terwijl de president de laatste dagen zwijgt, gaat het leger zijn gang met de arrestatie van communisten. Er zouden thans 1500 tot 2000 personen zijn ingerekend. Ook een tiental communistische bla den in verschillende delen van de archipel zijn verboden, terwijl een Jeefr/eis binnenvering het beste bed ooit gemaakt (joodwill 'schuimrubber nog nooit geëvenaard haz et-fabrieken Zevenbergen N.B. Columbus niet Een nieuw bewijs voor de stelling dat niet Columbus maar de Vikingen Noord-Ame- rika hebben ontdekt: pagina 7 Oost, west, thuis best: een allegaartje uit eigen land in een nieuwe wekelijkse ru briek pagina 5 Bijbelvervalsing pagina 2 Koningin kerkte in bos- land pagina 5 Glenn vertelt Ruimtevaarder John Glenn deed Nederland1 op z'n Ameri kaans. Belangwekkende op merking, bij de ruimtevaart moet niet zoveel nadruk ge legd worden op de wedloop met Rusland pagina 5 Plastic bungalows? pagina 7 Vakbeweging: elitegroep pagina 7 Derde net begonnen. pagina Ethergolven Sport pagina's 9, 10 en 11 vijftiental niet-communistische bla den mag verschijnen. De toestand op Java zou langzamer hand normaler worden en van de op standelingen zou 90 procent zijn ge vangengenomen. De rest zou nu in de bergen gevlucht zijn en niet in staat tot hergroepering. In het geheel moe ten vijf bataljons, samen 4000 man. aan de opstand hebben deelgenomen: een van de presidentsgarde, een van de luchtmacht, twee van divisies uit Midden- en Oost-Java en écn van de 800 vrijwilligers ter verplettering van Maleisië. Op het hoofdkantoor van de communistische partij zou een geheime zender en een vlag van de Cubaanse communistische partij gevonden zijp- Een mislukte poging om Soerabaja in handen te krijgen wordt eveneens ge meld. Er zou een beweging bestaan om een nieuwe communistische partij, die zich aan de belangen van Indonesië wil wij den. op te richten, zodra Soekarno de huidige communistische partij verbiedt. Radio Djakarta meldt dat generaal Nasoetion zich rechtstreeks belast heeft met de leiding van het officiële persbu reau Antara. Het personeel moest zich hedenmorgen melden bij de directeur Mohammad Nahar om normaal aan het werk te gaan na enige dagen schorsing van de werkzaamheden. De Partai Nasional Indonesia steunt thans het optreden van het leger n voorzitter. Ali Sastroamidjojo, uit China is teruggekeerd. Te Djakarta heerst nog de staat van beleg, er is een uitgaansverbod en tanks, pantserwagens en soldaten bewaken de kruispunten en de belangrijkste bedrij Generaal Soebroto. hoofd van de leger- voorlichtingsdienst verklaart dat Soe karno een oplossing van de politieke moeilijkheden moet vinden maar dat eerst de opstandelingen uit de weg moet ruimen. Het leger probeert nog steeds de leiders van de opstand, overste Oentoeng en kolonel Latif. in handen te krijgen. Dezen zijn inmiddels ontslagen. Het leger zal gaan helpen bij de uitdeling levensmiddelen te Djakarta, waar de toe stand nijpend is. Het leger heeft de keiiers gewaarschuwd tegen prijsopdrij ving. Het ljjk is gevonden van een zevende generaal, die vermoord werd. Samoesi, die omgekomen is toen hij 1 oktober dr. Lcimena redde van een ontvoering. (Voor vervolg zie pag. 7) Jonge demonstranten van ver schillende Moslempartijen heb ben vrijdag het hoofdkwartier van de Indonesische Communis tische Partij (PKI) in brand ge stoken. Op de foto een beeld tij dens het blussingswerk. Wasketel op het vuur SNEEK Drie mensen zijn vannacht om het leven gekomen by een uitslaande brand in de 3e Woudstraat te Sneek. De brand onstond door het vlamvatten van een houten lambrizering in de keuken waar een wasketel op het vuur stond. De slachtoffers zyn: de 27-jarige heer Vaartjes, zijn 24-jarige echtgenote en zün 16-jarige zuster. Een baby van fa milieleden kon worden gered. Echtpaar omgekomen APPINGEDAM Het bejaarde echt paar De Boer in Losdorp is gisteren door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. Een buurman die het echtpaar op kwam zoeken, bemerkte bij het bin nengaan een sterke gaslucht. Hij trof het echtpaar levenloos op hun stoelen naast de kachel aan. Na onderzoek bleek, dat de schoorsteen slecht trok. Castro verleent alle medewerking CAMARIOCA Tussen Cuba en het Amerikaanse Florida heerst een verwarde toestand. Gisteren was het de eerste dag, waarop de Cubanen die niet langer in Cuba willen bly- ven, van premier Castro naar de Verenigde Staten mochten vertrek ken. Maar de regering in Washington wenst de kwestie van deze massale emigratie eerst grondig te regelen en voelt er niets voor om de stroom Cu banen nu al te ontvangen. Het gevolg is. dat een groot aantal scheepjes van Florida clandestien naar Cuba is overgestoken om de Cu baanse vluchtelingen te halen. De scheepjes wisten te ontsnappen aan het toezicht van de Amerikaanse kustwacht. De stroom van emigranten was reeds tevoren naar het Cubaanse vissersdorpje Camarioca gegaan, waar de scheepjes met verwanten uit Amerika landden. De Cubaanse autoriteiten waren de vluch telingen zeer ter wille. Ze hebben in het dorp;'*; een ontvangstcentrum ingericht, waar de emigranten en hun afhalers een goede verzorging krijgen. De particuliere vaartuigen, waarmee men de oversteek naar Miami of Key West terug maakt, krijgen zelfs een begeleiding van Cu baanse marineboten, die overigens de Amerikaanse kustwacht uit de weg blijven. Enkele scheepjes van de arma da, die naar Cuba overstaken, zijn reeds behouden in Florida aangekomen. Hulp De faciliteiten van de Cubanen de landverhuizers gaan zo ver, dat een scheepje, weer op weg naar de Verenigde Staten, uit de lucht door een hefschroefvliegtuig van nieuwe brandstof werd voorzien, toen het zonder zat. De brandstof voor de terugreis wordt aan alle emigranten gratis verstrekt. Verder konden de emigranten in het op vangcentrum gratis levensmiddelen en sigaretten krijgen. Bij de aankomst van de scheepjes uit de Verenigde Staten spelen zich op de noodsteiger in de vissersplaats ontroe rende tonelen af, wanneer de verwanten elkaar na lange tijd weer terugzien. De meeste Cubaanse ballingen, die hun fa milieleden komen halen, lichten tevo ren de Cubaanse autoriteiten in over het tijdstip van aankomst en geven de adressen van de familieleden op. Func tionarissen van het ministerie van bin nenlandse zaken waarschuwen dan de betrokken familieleden dat ze naar Ca marioca moeten komen. Men gaat zeer soepel te werk. Zo ar riveerde gisteren de rijke Cubaanse im porteur Donestevez. die al vijf jaar in de VS woont, onaangekondigd. Binnen enkele minuten stuurde de politie een patrouillewagen om zijn zuster Julia uit plaats in de omgeving te halen. Ruimtevaarder John Glenn heeft met zijn echtgenote op Amerikaanse manier Nederland ..gedaan''. De schoonheid van de hoofdstad kon hij extra waarderen door het fraaie boek over ons land, dat hem werd aangeboden. (Verslag pagina 5). Triest verkeers - weekeinde HOGE EN LAGE MIERDE Een loslopend paard heeft gisteravond op de provinciale weg Lage MierdeBla- del een ernstig verkeersongeluk ver oorzaakt. dat aan twee mensen het leven heeft gekost en waarbij er vier werden gewond. In de eerste auto die met het dier in botsing kwam zaten vier mensen, het echtpaar Van Assen uit Reusel (N.Br.) met twee kinderen. De vrouw en een van de kinderen moesten worden opgenomen in een ziekenhuis. Direct daarop botste een tweede auto tegen het paard. Deze kwam honderd meter verder in een sloot terecht. De 85-jarige J. van der Leest uit Bladel zijn 75-jarige echtgenote kwamen hierbij om het leven. De bestuurder deze auto J. Timmermans uit Hapert werd ernstig gewond. Zijn vrouw werd licht gewond. Ook het paard kwam om het leven. WINTERSWIJK Zaterdagavond is het bejaarde echtpaar Hesselink voor de woning op de Groenloseweg veronge lukt. De man, die plotseling de weg was opgelopen, werd door een auto aange reden en bleef ernstig gewond op straat liggen. Toen zijn vrouw naar hem toe wilde lopen, werd zij door een uit de tegenovergestelde richting komende auto onderschept. Zij was op slag dood. De bestuurder van een derde auto be merkte te laat de waarschuwingen cn reed de man nogmaals aan. De politie weet nog niet zeker of de man al dood LONDEN De Britse regering heeft zaterdag de Rhodesische rege ring in een nota gewaarschuwd, dat zij zich geen enkele illusie moet ma ken over de macht en de vastbeslo tenheid van Engeland om met de meeste kracht oo te treden tegen elke opstandige handeling der Rhodesi sche autoriteiten. Zij heeft Rhodesië voorts gewaarschuwd voor de gevol gen van een internationale veroorde ling op grote schaal, waaraan zij zich blootstelt bij een verbreking der ban den met de Britse Kroon en Groot- Brittannië. Eerder op de dag had de Zuidrhode- sische premier Ian Smith op een pers conferentie gezegd, dat hy vast houdt aan het beginsel van onafhankelijkheid voor zijn land onder een blanke min derheidsregering. Op de persconferentie zei Smith: „Onofhai.keiykheid voor Rho desië onder een blanke minderheidsbe- stuur is het enige middel om de wes terse beschaving en het christelijk ge- DEN HAAG „Niets van bekend", wordt er in Den Haag verklaard naar aanleiding van een berich in het Russi sche partijorgaan Prawda van zaterdag, dat de Nederlander Hendrik In het Veld in de Sowjetunie heeft gespioneerd voor de Nederlandse binnenlandse veiligheids dienst. In het Veld zou gegevens hebben verzameld over fabrieksinstallaties en het leger. Voordat de Russische contra spionage er achter kwam, was de man uit de Sowjetunie verdwenen. Zijn Rus sische vrouw. Tatjana Sawtsjenko (die hij in de aorlog in een Duits kamp heeft leren kennen) kon echter wel worden verhoord en zou hebben toegegeven dat haar man spioneerde. De vrouw is daarna eveneens uit Rusland vertrokken. In het Veld zou geprobeera hebben een familie lid van zijn vrouw (die pas «et Rode Leger had verlaten) voor zijn plannen te loof in stand te houden. En deze onafhankelijkheid niet via onder handelingen kunnen verkrijgen geen andere oplossing dan haar eenzij dig te verklaren". Smith stelde de Brit se regering verantwoordelijk voor het mislukken der recente onderhandelingen, die hij en zijn minister in Londen hebben gevoerd. Hij achtte een eventuele her- De Rhodesische premier Jan Smith, zaterdag gefotografeerd tij dens een persconferentie in Lon den: Wij zullen vechten voor onze onafhankelijkheid". vatting der onderhandelingen niet gesloten. „Wat ons betreft blijft de deur voor het vinden van een oplossing van het laatste uur geopend", aldus premier Smith. Hij verzekerde, dat Rhodesië zich met gewapende hand zou verzet ten tegen elk ingrijpen van buiten landse troepen in de gang van zaken ia het land: „Wanneer men de blanke Rhodesiërs zou willen dwingen het land te verlaten, zullen wij dat strij dend, met de wapens in de hand, nooit kruipend op handen en voeten doen", aldus de Rhodesische premier. Zakenlieden in Rhodesië hebben pre mier Smith aangeraden af te zien van een eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring nu het overleg met de Britse re gering mislukt is. De Nieuwzeelandse premier Holyake zei gisteren dat een unilaterale Zuidrhodesische onafhanke lijkheidsverklaring voor het Gemenebest schadelijk zal zijn. De Britse minister buitenlandse zaken, Stewart, noem de het een „ramp" wanneer Rhodesië die stap zou doen. Intussen maakte de Rhodesische mi nister van binnenlandse zaken. Harper, gisteren bekend, dat het kabinet deze week bijeenkomt om een besluit te ne- Hij achtte het onwaarschijnlyk, dat Engeland economische en financiële sancties zou toepassen. Premier Smith hierover nog in zyn persconferentie dat dergelijke sancties nadeliger zouden voor de negers dan voor de blan- in Rhodesië. Overigens zouden ook andere Afrikaanse landen en ook Enge land hierdoor worden getroffen, aldus Smith. Premier Ian Smith zorgde voor een verrassing door mede te delen dat hy vandaag op Downing Street 10 toch nog bespreking met premier Wilson zou hebben. Wilson had daarom gevraagd ROERMOND In de naoht van za terdag op zondag zijn op de weg tussen Neer. Itteren en Stamproij (L.) twee Marokkanen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hun namen zyn nog niet bekend. Een wagen met vier Marokkanen vloog uit de bocht, waarbij twee inzit tenden ernstig werden gewond. Een van de inzittenden die licht gewond was ging naast de wagen staan om passerend verkeer op het gebeurde opmerkzaam te maken. Even later kwam er een twee de auto aan, waarin ook enkele Marok kanen zaten. Deze vloog eveneens uit de bocht en reed in op de man die naast de eerste wagen stond. Deze was op slag dood. Een van de ernstig gewonden uit de eerste wagen is later in een zie kenhuis in Weert overleden. Het was een triest weekeinde met veel verkeersongelukken. Dodelijke ongeluk ken gebeurden verder in: Hilvarenbeek, Vecnedaal. rijksweg 26 nabij Jutphaas. Gersloot (Fr.), Dantumawoude (Fr.) en Lexmond (ZH). Rover slaat vrouw met klinker AMSTERDAM In Amsterdam is za terdagavond de 48-jarige typograaf J. P. uit de hoofdstad aangehouden we gens beroving met geweld. De typo graaf sïoeg bij het Tolhuispont de 48- janige zwemlerares H. Z. met een klin-1 ker enige malen op het hoofd en in het gezicht, om haar daarna haar handtasje, te ontrukken Twee voorbijgangers, de 18-jarige mon-1 teur W. A. Kniesveldt en de 26-jarige fijnbankwerker W. A. Goede,, wisten de man te grijpen en leverden hem over aan de politie. De zwemlerares kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren ZUINIG Uit wat onze sociaal-economische redactie daarover vorige week heeft geschreven bleek, hoe moeilijk de christelijke vakbeweging het ook in een land als Canada nog heeft om erkend te worden. En wie onze redactie daarvan kwam vertellen was terecht jaloers op de situatie in ons land: met zijn eigen levensbeschouwelijke organisaties, met zijn christelijke radio, ook met zijn christelijke dagbladpers. In ons land is van dit alles de er kenning verworven, zij het dikwijls ook na strijd. Bij ons is de ruimte geschapen om zichzelf te zijn, wat, zoals de ervaring telkens leert, ove rigens ten voordeel strekt van het geheel. Hoort men van situaties elders, dan is men temeer geneigd zuinig te zijn op wat men heeft. Zuinig op; wai niet gelijk is aan zuinig mee. DISCRIMINATIE De christelijke middenstanders heb ben de regering gewaarschuwd voor discriminatie door belastingverho ging op bepaalde daartoe uitgekozen artikelen. Inderdaad, belastingpolitiek is in onze tijd in afnemende mate neu traal. De regering geeft blijk van zekere voorkeuren en grijpt daar door op de levensgewoonten in. We zijn daaraan zo gewend geraakt dat wc het, soms ook wat ondoordacht, als vanzelfsprekend ervaren. Toch is het goed, het zich bewust te zijn. Deze politiek is te klemmender, wanneer de belastingverhoging goe deren gaat raken als schoenen en textiel. Op deze punten is het aan gekondigde beleid eens te meer voor kritiek vatbaar, die dan ook in de komende dagen zeker in ver sterkte mate zal loskomen. BREUK Het conflict in Rhodesië is van een bekend patroon. Enkele honderd duizenden blanken, die welvaart brachten en het land als hun vader land beschouwen, hebben moeite mee te gaan met de tijd en zetten een zwarte bevolking, vele malen groter, buiten spel. Vertegenwoor diger Smith van de blanken heeft bij de Britse premier geen welwil lend oor gevonden. Wilson kan ook niet anders, hoewel het hem zwaar moet vallen een Ge menebestpartner tegen te gaan. Hij moet vrezen, dat een overhaast ver leende onafhankelijkheid, zonder een constitutie die de rechten van de bevolking als zodanig waarborgt, tot een tweede en erger Kongo zal VERNIEUWING Ook binnenlands heeft Wilson het niet gemakkelijk. Zijn politieke te genstander Heath heeft in een ver frissend document de beleidslijn van zijn conservatieve partij voor de ko mende jaren uitgestippeld. Heath brak met de conservatieve leuze: we hebben het nog nooit zo goed gehad. De nieuwe leider wijst de middelen aan om Engeland er weer bovenop te helpen. Hij kan dit veiliger doen. nu zijn partij geen regeringspartij is. Toch is het moedig, want de Engelsen weten de conservatieven mede ver antwoordelijk voor de huidige toe- uw matras J-fET GAAT op de vroege maandagmorgen nooit zo bijzonder snel. Na een weekend moeten we er doorgaans nog weer even in komen. Het plaatje uit Parijs kwam daarom wel in onze kraam te pas. Daar werd de traditionele 'langzaamste race' gehouden. Het was de bedoeling dat ae deelnemers zich tussen start en finish zo traag mogelijk voortbe wogen. Ze mochten echter niet stilstaan. Deze trekker ging tot verbazing van de toeschouwers wel heel langzaam over het parcours. Zo'n slakkegang kan men bij een krant absoluut niet hebben. Het is p een redactie direct 'pak hem beet' geblazen. Zo hoort het ook te zijn. Het nieuws wacht niet. En de lezer wacht niet. Stilstaan kan niet. Daarom: helpt u ons ook op deze maandag vooruit? Zie pag. 2. Voor de bekende bon

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1