Nieuwe Leidse Courant 1 Johnson deed weer enkele stappen in de ziekenkamer Meer druk veroordeel op Soekarno: communisten 139 Opluchting in Amerika na geslaagde operatie Voor spaarbrieven 300 ambtenaren nodig BEDE: EEN HANDVOL RIJST Leegstand dure huizen verontrust minister niet Amerikanen gebruiken traangas O N.V. weerbericht Commentaren Zaterilae 9 ollolx-r 196.'i. 4Me jaargan( Directeur: F. DIEMER Hoofdredecteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ie ghebleven mijn hert in teghenspoetl" V. BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2-28. Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. .J Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w.' 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. f 1 0,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Weg, wagen en automobilist Wordt van de weggebruiker te veel verlangd? Beter dan zijn mentaliteit in het geding te brengen, is het de weg en het voertuig te verbeteren, zegt ir. E. Asmussen Zie het Zon dagsblad. Ontgroenen is uit de tijd. De elitestudent bestaat niet meer. Aldus onze Ruimte- Redactie, die er een pagina aan wijdde. Nieuws achter het nieuws pagina 5. Kamermuziek: over de des kundigheid van Kamerle den, dure assistentie en het karakter van de CPN pa gina 7. Absoluut christendom Duitse jongeren gooien boe ken op de brandstapel in een actie „absoluut chris tendom" een optreden dat door de Kerk streng veroordeeld wordt pagi na Kernmerk. De kinderzegel helpt pagina 7. WASHINGTON President Johnson heel't na zijn operatie al en kele stappen gedaan in zijn ziekenkamer. Ook heeft hij al bezoek ont vangen en wel van zijn predikant. De artsen, die hem behandelden, zijn zeer enthousiast over de toestand van de President. Op het ogen blik is hij zeker weer in staat, wanneer het moet. belangrijke beslis singen te nemen. Het bericht, dat de operatie volledig was geslaagd, veroorzaakte overal in de Verenigde Staten een gevoel van opluchting. In Wall Street stegen de aandelen en in het marinehospitaal Bethesda. waar de nieroperatie werd verricht, stroomden de gelukwensen uit binnen- en buitenland binnen. De artsen hadden de operatie van de President als een routinezaak beschouwd. Hartslag en bloeddruk van de patiënt waren tijdens de ingreep normaal ge- Kort na drie uur Nederlandse tijd was president Johnson uit zijn verdoving be gonnen ite ontwaken. Spoedig kon hij al een kont gesprek voeren. De operatie stond onder leiding van dr. George Hallenbeck. Tijdens de operatie ontdekte men nog een steentje in de urineleider ter dikte van zes mm. De steen, die uit de galblaas is verwijderd was iets mee* dan 12 mm dik. „Alles ver liep prachtig* zei de lijfarts van John son. dr. James Cain. Vice-president Hubert Humphrey on derhield permanent contact met het hos pitaal. Gedurende de tijd. dat Johnson onder verdoving was. oefende hij de hoogste staatsmacht uit. Over de goede afloop van de operatie zijn onmiddellijk telegrammen verstuurd (Van onze parlementsredactie) I een verdere disharmoniënng ten op- T,zichte van de EEG-landen ontstaat. DEN HAAG De invoering van j De regering aCht een nieuw beroep op belastingspaarbrieven brengt voorde binnenlandse kapitaalmarkt van 150 het rijk extra administratiekosten j tot 200 miljoen ongewenst. Bij een nieu- mee. die naar schatting jaarlijks 5 lening zou. aldus dr. Vondeling, een I hogere rente en daardoor een toestroming tot 7 miljoen gulden zullen bedragen. j van buitenimds kapitaal in de hand wor- Hierbij is rekening gehouden met een den gewerkt. Hieruit kan een sterk infla- uitbreiding van de rijksbelasting- toir effect ontstaan. De huidige kapitaal- dienst van ongeveer 300 man. De k"9>o« ach, de regering van te beschei- ...den omvang om er maatregelen tegen te kosten voor de apparatuur die bij tref(e„ De beslissing over het leningpla- deze administratie nodig is, zullen i fond van de gemeenten zal op zeer korte voor het eerst in 1967 op de begro- termijn worden genomen, ting worden gebracht. Zij zijn niet] in de begroting-1966 verwerkt. naar generaal Westmoreland, de opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam, naar Paus Paulus. president De Gaulle en Bondskanselier Erhard. President Johnson heeft reeds eerder last gehad van nierstenen. In 1948 kon den deze met behulp van sondes worden verwijderd. In 1955, kort na zijn ernstige hartaanval, was een chirurgische ingreep En zij kochten er een bijbel voor MASEROE In het kleine Britse protectoraat Basoetoland in Zuid-Afrika spreekt men de laatste tijd over niets anders dan de vondst van een enorme dia- tnant van 527 karaat. De steen, die ongeveer zo groot is als een kleine sinaasappel, is de groot ste die ooit in Basoetoland is ge vonden. De steen is gevonden door prospector Richard Molefe op een claim van negen bij negen meter, waarop hij al zéven jaar werkte. Hii verkocht hem voor 162.400 Een boei geld. waarvoor men j een hoop kan kopen. Maar het i eerste wat het echtpaar Molefe i aanschafte waren twee nieuwe Iin leer gebonden bijbels. Richard Molefe kan zelf niet lezen, maar zijn vrouw wel. Utrecht heeft nu 10.000 studenten UTRECHT Sinds gistermiddag telt de rijksuniversiteit in de domstad 10.000 studenten. Deze mijlpaal werd bereikt toen Sabine Vogelaar uit Haarlem zich1 gistermiddag liet inschrijven voor de, faculteit der letteren. Geen akkoord over onafhankelijkheid van Rhodesië LONDEN De besprekingen over de onafhankelijkheid van Rhodesic zijn op niets uitgelopen. De Rhodesische premier Smith die volledige en direc te onafhankelijkheid wil voor zijn land onder een blanke minderheidsregering -erklaarde na een conferentie met pre- nier Wilson: „Het enige waarover wij iet eens waren, is dat wij van mening 'erschillen" In antwoord op de vraag of dit het "einde van het overleg over het verle- van onafhankelijkheid aan Rhode- betekent, verklaarde Ian Smith dat dit voor „dit ogenblik" het geval is. Dat Rhodesië de strijd heeft verloren hij niet willen zeggen. -j een communiqué van de Britse regering, die Rhodesië weigert zijn on afhankelijkheid te geven zolang dit ge bied door de blanke minderheid wordt geregeerd, werd meegedeeld, dat „geen wegen zijn gevonden om de tegenover elkaar staande opvattingen te verzoe- T. Hieraan wordt toegevoegd dat geen afspraak is gemaakt voor een nieuw gesprek. Een president ligt in het ziekenhuis, en heel de wereld leeft met hem mee. Het is in de speciaal ingerichte perskamer van het marinehospitaal Bethesda dan ook een hele drukte. DJAKARTA President Soe karno van Indonesië houdt zich nog^aieeds verborgen in zijn her metisch afgesloten paleis in Bogor het vroegere Buitenzorg). Hij neemt nog steeds het standpunt in, tlal de mislukte staatsgreep van Ocntoeng een „interne aangele genheid van het leger" is. Maar er L'ordt steeds meer druk op de president uitgeoefend om de com munistische partij in Indonesië en haar mantelorganisaties te verbie- Men wil deze partij buiten de wet stellen sinds het bewijs is geleverd, dat jonge communistische kaderleden Leger vertrouwt luchtmacht nog niet De druk op Soekarno wordt vooral uit. geoefend door de drie Mohammedaanse partijen, die ongeveer twintig miljoen aanhangers hebben. Zij hebben de steun van de twee christelijke partijen. Verder heeft de door Soekarno gestichte links gerichte nationalistische partij P.N.I., na lang aarzelen, ook de mislukte staatsgreep als „tegen-revolutionair" oordeeld. Woedend In het Indonesische leger maakt i verantwoordelijk zijn voor de beest-zich woedend over het feit, dat Soekarno achtige moord op de bevelhebber van j weinig haast maakt met de bestraffing het leger, generaal Jani en vijf van I naaste medewerkers. Dit deelt de minister van financiën, dr. A. Vondeling, mee in zijn antwoord aan de vaste commissie voor financiën in de Tweede Kamer. De eerste belastingspaarbrieven zullen in 1966 worden uitgereikt. Met de aflos sing zal in 1972 worden begonnen. De re gering verwacht dat met deze eerste af lossing een bedrag van 425 miljoen zal zijn gemoeid. De stijging der rijksuitgaven voor on derwijs, verkeer en woningbouw zullen, aldus minister Vondeling, slechts dan af nemen wanneer bij het woningbestand, het bezit van motorrijtuigen en de deel neming aan het voortgezet onderwijs een verzadigingspunt zal zijn bereikt. Minister Vondeling wijst erop dat in Amerika het verzadigingspunt voor auto's reeds is bereikt. In Engeland wordt deze situatie pas na 1985 verwacht. Voor 1966 is een bedrag van 370 miljoen geraamd voor salarismaatregelen. Dit komt overeen met een salarisstijging, in clusief sociale voorzieningen, van vijf tot zes procent. Hierbij is rekening gehou den met periodieke verhogingen en ver schuivingen naar zwaardere functies. Belastingen Aangezien de benzinebelasting geen be. stemmingsbelasting is zal, aldus minister Vondeling, de opbrengst niet gedeeltelijk in het Rijkswegenfonds gestort kunnen worden. De verhoogde benzinebelasting zal niet leiden tot verhoging van de motorrijtui genbelasting voor dieselauto's. Ten aanzien van de wijnaccijns merkt de bewindsman op dat hierover een Be- neluxverdrag bestaat. Deze accijns kan derhalve niet op korte termijn verhoogd worden. In antwoord op vragen van dc vaste commissie merkt minister Vonde-i ling op dat de opnieuw ingestelde om zetbelasting op schoenreparaties op jaar basis ongeveer vier miljoen zal opleve- Een eventuele verhoging van de om zetbelasting op chocolade en chocolade werken. van 10 tot 18 procent zou de schatkist per jaar 15 miljoen opleveren. Eenzelfde verhoging op suikerwerken en suikergoed zou jaarlijkse 20 min. opbren gen. Wanneer de omzetbelasting op goud zilverwerken van 18 tot 25 procent worden verhoogd, betekent dit voor rijk extra inkomsten voor een bedrag 3 miljoen per jaar. De minister heeft echter overwe gende bezwaren tegen een algemene verhoging van de omzetbelasting. Een dergelijke handelwijze zal, aldus de bewindsman tot gevolg hebben dat DEN HAAG, De regering is niet is. Dat duidt z.i. op een voor bepaalde ca- van plan binnenkort de contingents- tegorieën woningen geleidelijk ruimer vrijheid voor woningen, gebouwd vol- wordende markt die meer mogelijkheden gens industriële bouwmethoden, uit te biedt om individuele voorkeuren tot uit- tuu'breiden tot de systeembouw en de I drukking te brengen. Tijdelijke leeg- het I gerationaliseerde bouwmethoden. Mi- stand zal zich meer gaan voordoen, hoe- van nister Bogaers antwoordt dit op schrif-wel tegen een te lange periode moet telijke vragen van het Tweede-Kamer- worden gewaakt. Van een evenwichtige lid Van Dis (staatk.geref.). toestand kan pas worden gesproken in- De minister weet dat in gemeenten als dien de leegstand anderhalf procent be- i Rijswijk, Leidschendam, Nijmegen, Haar-draagt. I lem, Amsterdam, Leiden een aantal nieu-1 Er is geen aanleiding genoeg om de I we woningen niet verhuurd of verkocht huurwet te doen gelden ook in de onge- Daar ligt hij, de uitgemergelde bedelaar in Benares. Zijn bede? Een handvol rijst. Foto opgenomen be gin oktober 1965. Wie dit beeld ziet, dat blijkbaar gewoon is in Indiase steden, vergaat de lust om over „die mode van de onderontwikkelde ge bieden" te spreken. Deze man komt om van ellende terwijl menigeen bij ons zich het hoofd over de tweede auto breekt. De moraal? Iedere be schouwer trekke zijn/haar eigen conclusie. subsidieerde sector, zeker niet nu hier en daar lossere vormen van huurprijs- beheersing kunnen worden overwogen. Voor een prijsmaatregel van bouwmate rialen e.d. is geen reden. de communistische partij. Maar naar buiten deelt het leger de zienswijze van de president, dat de lijkheden door het staatshoofd en niet door de groepen apart moeten worden opgelost. Dit blijkt uit de commentaren van de dagbladen, die onder controle van het leger staan. Het leger vertrouwt de luchtmacht nog steeds niet. Donderdag heeft men Strijd in Vietnam SAIGON Amerikaanse para's dersteund door Nieuwzeelandse Australische troepen hebben gisteren 50 km ten noorden van Saigon traan gas gebruikt om te proberen dc gue- rillastrijders van de Vietcong uit een ondergrondse bunker te drijven. De bunker bleek echter leeg te zijn. De gecombineerde strijdmacht baant zich op het ogenblik een weg door de „ijzeren driehoek" een bolkwerk van de Vietcong van ongeveer 16 bij 15 km, met een uitgebreid netwerk van on dergrondse versterkingen. De commandant van de Amerikaan se para's. Williamson, is ervan over tuigd dat het gebruik van traangas ve le levens aan beide kanten en van bur gers zal besparen. Het gas dat gebruikt wordt stelt een vijand binnen tien mi nuten buiten gevecht en heeft geen na delige gevolgen. Begin van dit jaar was door de Ame rikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten het gebruik van traangas verboden, nadat dit een storm van protest over de hele wereld had ontketend. VOLAUTOMATISCHE Djakarta weer luchtdoelgeschut opge steld. De kanonnen waren het afgelopen weekeinde in de stad opgesteld, maar dinsdag weggehaald nadat de bevelheb ber van de luchtmacht Omar Dhani zijn trouw aan president Soekarno had be- Volgens betrouwbare berichten zijn bij gevechten in het communistische bolwerk van Oost-Java 2000 gewapende commu nistische jongeren gevangen genomen. Gloeilampenfabrieken bouwen samen Europese glasfabriek EINDHOVEN Een aantal Europe se gloeilampenfabrieken, waaronder Philips en Osram zullen in het Belgi sche Lommei een gezamenlijke glasfa briek vestigen. De plannen vloeiden voort uit de ontwikkeling van het Euromarktgebied en het wegvallen van de tolmuren. Er komt volgend jaar een machine klaar, die in de Ver enigde Staten al geruime tijd gebruikt wordt maar die voor Europa te groot De maximumcapaciteit is 40.000 gloeilampenballons per uur. Hierdoor zal de gehele behoefte aan courante ballons van de gloeilampenfabrieken in de Euromarkt gedekt worden. De 53-jarige bromfietser A. Leich uit Zaandam is gisteravond in zijn woon plaats om het leven gekomen bij een botsing met een scooter. De Bilt verwacht tot hedenavond: Droog weer met vooral in 't Noorden en midden van land zonnige periode. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DEBAT Volgende week het grote Kamer debat over de regeringspolitiek. Die politiek is aangekondigd in de Troonrede en in de stukken die diezelfde dag aan de volksvertegen woordiging werden overgelegd. Toen hebben de politici hun aanvankelijk oordeel al gegeven, maar hun oor deel zal volgende week een meer afgerond karakter dragen. De regering zal nu moeten staan voor hetgeen zij aankondigt. Het behoort tot de kenmerken van de democratie, dat een regeringsbeleid niet alleen ter kennisneming, maar ook ter beoordeling staat. En beoor deling houdt ook de mogelijkheid van veroordeling in. Tot dit laatste zal het volgende week niet komen. Aan de andere kant zal de regering het door haar te voeren beleid ook niet cadeau worden gegeven. Er zit trouwens, naast positieve elementen, wel iets in waarbij een kritische opmerking te maken valt. Weer een belangrijke week in ons staatkundig bestel. We hopen lezer en lezeres op de hoogte ie houden. ADVERTENTIE Onze krant heeft de advertentie te gen de goedkeuring van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer von Amsberg niet geplaatst. AI heeft een krant voor advertenties uiteraard een andere verantwoorde lijkheid dan voor het redactionele gedeelte, het spreekt vanzelf dat ze ker oók bij ons wel eens een adver tentie niet in de kolommen terecht komt. Dit was ook met deze adver tentie het geval- De redactie stemt met het in dezen gevoerde beleid gaarne in. Uit aller lei overwegingen. Deze bijvoorbeeld, dat tegen dc gedachtengang van het betrokken comité heel wat steek houdends is in te brengen. Het comi té heeft de neiging, onverantwoord te generaliseren. Het houdt te weinig rekening met de mogelijkheid van gewijzigde gezindheid, zowel bij een volk als zeker ook bij wie daarvan deel uitmaken. Het redeneert teveel vanuit het verleden en te weinig vanuit wat een gemeenschappelijke toekomst van ons vraagt. De bevoegdheid ligt nu reeds bij on ze democratisch gekozen volksverte genwoordiging, aan wie de beslissing zal zijn. DERDE NET Te beginnen met maandag aanstaan de ondergaat onze radio een uitbrei ding door de invoering van het der de net. Het zal zoals men weet, naar wij aan nemen geheel in het betamelijke, een licht programma worden. De be hoefte daaraan is wel gebleken, toen er reeds buiten Hilversum om in werd voorzien. We achten het juist dat, zolang er nog slechts over twee golflengten de beschikking was. tot zulk een pro gramma niet is overgegaan- Even juist achten we het dat. nu verrui ming mogelijk is. het derde net deze bestemming krijgt. Heel wat beter is het. dat langs lega le weg in een bepaalde blijkbaar be staande behoefte wordt voorzien dan dat de vaak jeugdige luisteraar zich op voorziening langs illegale weg aangewezen acht. Het kan het rechtsbesef ten goede komen. De waarde van het programma? Och, zou legale bevrediging van een wel licht niet diepzinnige maar tegelijk ook onschuldige behoefte niet zelf van zekere waarde kunnen zijn? Jens en de astronaut in ons land aangeko men. De Amerikaanse ruimtevaarder is op tournee door Europa. Gisteren wa$ hij nog in Hamburg en daar drong de jonge Jens Olaf Husfeld naar vo ren om ondanks of juist vanwege zijn arm in het gips een ont moeting met kolonel Glenn te hebben. Jens vroeg en kreeg op zijn witte gipsarm een hand tekening en als de jon gen straks genezen is, zal dat stukje als een kostbaar souvenir wor den bewaard. Wü van de krant vra gen niet om uw hand tekening. We zijn blij, dat we die al hebben. Het is ons te doen om de naam van uw buur man, uw familielid, de niet-abonnee. Kunt u ons die naam leveren via de bon op pagina 2?

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1