Moord op 2 zendelingen schokt Kameroense kerk Liever algemene verhoging van de omzetbelasting Een moord voor vandaag Blanken blijven toch werken Duitse predikanten slaan achtste paal Ds. Wiegeraad nu directeur herv. bond Prof. dr. H. Dooyeweerd neemt afscheid van VU Philaret in Den Haag Christelijke Middenstandsbond Keuze artikelen is pijnlijk en discriminerend Uw probleem is her onze Wij zijn uitverkoren, zegt Paulus. Maar hij zegt er niet bij: uitverkoren om het heil te beërven. Wij zijn uitverkoren om heilig en onberispelijk te leven voor Gods aangezicht. De uitverkiezing is een roeping, een opdracht. Wat komt daarvan terecht? Ach we hebben onze excuses gauw klaar. We blijven toch mens, ook als christen. Het vlees is immers zwak. Er is maar een beginsel van gerechtigheid in ons. In Kameroen, waar een jonge kerk leeft, is men plotseling opgeschrikt door een vreselijke zonde in eigen kring. Ziet u wel, kunnen wij nu zeggen, zulke dingen kunnen ook christe nen overkomen. Maar wij kunnen misschien iets van deze jonge gelovigen leren. Zij zijn tot m hun diepste ziel geschokt. Zijn wij dat nog wel als er bij ons iets gebeurt. Zijn wij niet veel te veel geneigd ons bij dergelijke dingen neer te leggen? Hebben wij niet veel te veel de hoge roeoing tot heiligheid uit het oog verloren? Het is waar, dergelijke dingen kunnen gebeuren. Maar zij mogen niet gebeuren. Want hoe zwak wij ook zijn, God heeft ons Zijn kracht toegezegd. Het is christe lijker om van zulke dingen te schrikken, dan ons er fatalistisch bij neer te leggen. Wij lezen vandaag Lucas 17 20—37. VRIJDAG 8 OKTOBER 1963 (Van onze kerkredactie OEGSTGEEST Het zendingswerk in Kameroen gaat door. Dit zei dg. J. M. Hoekstra gisteren tijdens een persconferentie op het zendingscentrum. Op uitnodiging van de bekende Kaïneroenese predikant, ds. Jean Kotto, bezocht hij de jonge Afrikaanse kerk om de consequenties te bespreken van de moord op twee Zwitserse zen delingen. De Kaïneroenese Kerk is diep geschokt door deze tragedie, omdat gebleken is dat een docent aan de rauloschool en de vice- voortritter van de Tweede Kamer de aanstichters zijn. Beiden ston den békend als christenen. Enkele weken geleden werden de Zwitserse mevrouw L. Markhoff-Thie- baud (30) en de onderwijzer R. Wald- fogel (27) door revolverschoten ver moord. De misdaad werd ontdekt door de kinderen van zes, vijf en drie jaar van mevrouw Markhoff. Zij waren door het lawaai wakker geworden. Daar vader voor een bespreking in Douala was, besloten zij de baby van vier maanden achter te laten en de hulp in te roepen van het Franse hoofd van de christelijke muloschool. Daar kwamen zij na een lange tocht over de volkomen onverlichte weg aan met de boodschap „Mamma est tombé. Elle est mort". Het oudste kind had één van de aanvallers gezien. Hij droeg een mili tair jasje. SPEURWERK Door knap speurwerk in de stijl rechter Tie uit de boeken van diplomaat Van Gulik gelukte het de plaatselijke prefect de daders te ontmaskeren. Hij redeneerde: Dc lichamen zijn niet handeld, dus het kan haast niet het werk zijn van maquis (rebellen) uit de bossen. Waldfogel is pas twee dagen hier in Bangangté; de moord is dus kennelijk ook geen wraakneming, bovendien is me vrouw Markhoff hier uit Ndougé met vakantie. Misschien is, zo dacht hij, Wald fogel vermoord, omdtat hij de huidige directeur van de muloschool zou opvol gen als hoofd. De prefect liet toen alle onderwijzers gevangennemen. Bij huiszoekingen werd de man met het militaire jasje gegrepen. Via hem kwam men andere rebellen op het spoor. Toen bleek dat zij voor 3.000 gulden gehuurd waren door docent Ytnia, ter wijl op de achtergrond ook de rijke boekhandelaar en eigenaar van koffie plantages en Nia-Tadé medeverantwoor delijk was. GEVANGEN Ytnia, die de huidige directeur al eens drie weken verving en enkele jaren ver bleef in Frankrijk, had er vast op gere kend dat hij directeur zou worden, hoe wel hij niet over de vereiste diploma's beschikte. Hij had de boekhandelaar reeds toegezegd bij hem al het schoolma teriaal te kopen en vier docenten promo tie beloofd. Deze docenten hadden finan cieel bijgedragen toen Ytnia besloot de nieuwe directeur uit de weg te laten ruimen. De daders zijn gevangen genomen. Acht van hen krijgen ongetwijfeld de doodstraf, de anderen levenslang. Geble ken is ook dat dank zij Nia-Tadé een vooraanstaande Kameroense politicus ten onrechte tot levenslang veroordeeld is. Voor de prefect is de zaak afgehan deld, maar niet voor ds. Jean Kotto, en (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Voor het eerst van hun leven hebben Duitse jeugdpredikanten een paal in de grond geslagen. Aan de Maasbou levard wordt een oecumenisch centrum gebouwd als geschenk van de Duitse actie Sühnezeichen aan Nederland. De Duitse predi kanten hielden dit jaar hun half jaarlijkse conferentie in De Tem pel in Overschie om bij het begin van de bouw aanwezig te kunnen zijn. B'nnenkort zal de eerste groep Duitse vrijwilligers komen om bij de bouw te helpen. Tussen een te vw eeëindigd ont- biit en een d^k zii ons wat te laat haonnnen b',v»eWi'dift spraken we oisteren met ds. Werner Phirm. dio d» <v»**'ereri»ie van iei"Ht>ro<l'kan- ten ui* woctfoien leidt. Meestal ko men zii in hun eicen staat bii«*»n. maar voor de tweede maal was Ne- d®r'*»nd nitwat-ozen. omdat zii met o'""n Ofen mts van het werk wilden 7i°n. waarvoor zij zich in de afgeto pt jaren hebben ingezet en nog oecumenisch centrum is een r>";tr- vei7ne»vv.T"^schenk aan ons ]9r»a Da actie Pöhnezeichen wil over at in de wereld waar narj-Dnjtsland in vemioti«ronde «noren heeft nage laten. door da daad tonen dat het nu w'1 mee heloen aan de wederopbouw van wat verwoest is. Daarom komen ook jonge Duitse vrijwilligers uit de bouwvakken naar ons land om mee te helpen het gebouw op te trekken. Het zal in de toekomst gebruikt worden een ontmoetings-, vormings- en studiecentrum. Als het over ongeveer twee jaar klaar is zal het aanvaard worden door de oecumenische raad van de rechter Maasoever van Rotter- VriiiviWgers De eerste vrijwilligers, die in Rot terdam aan het werk zullen gaan, zijn op het ogenblik in een Duits confe rentieoord Haus Villigst bijeen voor "czamenlijke bezinning od de taak die hen wacht. Zii zullen ongeveer "en half jaar in Rotterdam werken. Daarna volgt een tweede ploeg en zeker zullen nog meer ploegen nodig zijn om het werk af te maken. Er zullen nog wel twee iaar verlopen eer het gebouw helemaal klaar is. Maar eer de eerste vrijwilligers komen, waren deze week reeds hun ieugdnredikanten in Rotterdam. Ds. Werner Sturm die nog nooit een naai had zien slaan was er trots op dat hii met twee collega's de grote heimachine had mogen bedienen. Hij sloeg de achtste paal. Onder het zwa re gedreun van de heimachine maar overigens in alle stilte was de eerste paal reeds eerder deze week geslageb. Vragen Normaal houdt de halfjaarlijkse conferentie van jeugdwerkers zich Van het oecumenisch centrum werd een uitneemhare maquette gemaakt. Men ziet de huls, waarvoor de eerste palen deze week zijn geslagen en de ver schillende verdiepingen. bezig met interne vragen van het eigen werk. Maar ditmaal stond de conferentie geheel in het teken van de oecumenische aanpak, en in het bijzonder van het werk van de actie Sühnezeichen. De voorzitter van de Nederlandse commissie, J. van Veld huizen, gaf nadere informatie over dit Deze jeugdpredikanten willen zich inzetten. Er zal ruim twee miljoen gulden mee gemoeid ziin en al het geld is nog lang niet binnen. Tevens hopen deze predikanten hun jongeren op te wekken om zich een half jaar te geven voor dit w°rk. f/ifJcrunnen en np briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de kranl Uw nieuwe abonnee heet j Woonplaats betaling per WEEK/MAAND/KWARTAAt Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam t Adres Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOI MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER ..DE DOKTER ZEGT* l TIP-PARADE-TWEE (elk deel Is een (ander) geheel) J streep door wat u niet wenst. niet voor de jonge kerk. De Afrikaanse gelovigen werden voor het eerst gecon- I fronteerd met misdaden van eigen men- Inwendige zending (Van een onzer medewerkers) BENNEKOM De Nederlandse hervormde bond voor de inwendige Na de moord riep ds. Kotto onmid- j zending heeft nu een eigen predikant-directeur. Woensdagavond werd dellijk de Nederlandse predikanten ds.j (js g Wiegeraad bevestigd in deze functie door de vice-voorzitter LtVg°biedgtemg.eDedartsen P. B.'va'n van deze bond, ds. J. Vermaas uit Huizen. Ds. Wiegeraad is officieel - a voor dit werk beroepen door de generale synode tot predikant in algemene dienst voor bijzondere werkzaamheden. Benthum en J. Ie Grand besloten ech ter te blijven. De christelijke mulo van Bangangté werd gesloten. Omdat ds. Kotto zich verantwoordelijk weet voor de buitenlandse werkers deed hij een beroep op de Zwitserse, Franse en Ne derlandse zendingen om afgevaardig den te zenden voor een diepgaande bespreking van de situatie. Vanuit Ne derland ging ds. Hoekstra als Afri- ka-secretaris van de hervormde Raad voor de Zending. Ds. Kotto was ontsteld, omdat er minstens drie vergaderingen gehouden ziin, om de moord te berame*. Geen enkele christen heeft echter een waar schuwende stem laten horen. Hij was tevens verontrust omdat de stamhoof den van Bangangté en het nabijgelegen Bangwa zich niet of nauwelijks afkeu rend over de moord hebben uitgespro ken. De grote vraag was of de aansla het revole was van een gefrustreerde carrièredrift of de inleiding tot eer meer algemeen verzet tegen de Kame roense regering, de kerk of de blan ken. Bovendien vroeg hij zich af: Is de waarheid wel volledig aan het licht «■ekomen? Zonder overleg met de zen dingen wilde hij niet beslissen over de toekomst van de zendingsarbeiders in zi jn land. In overleg met de drie afgevaardig den uit Europa, die een diepgaand on derzoek hebhen inaesteld. heeft ds. Kotto nu besloten dat het werk kan doorpenn. Ds. Mal oré zal terugkeren naar Banawa en daar door ds. Kotto persoonlijk ingeleid worden in het werk van het nieuwe seizoen. Op alle manieren zal gepoogd worden om de bevolking duidelijk te maken dat de blanken het werk verrichten in op dracht van de Afrikaanse kerk. Ondanks het verzoek van de prefect om de school weer te openen heeft ds. Kotto besloten dat niet te doen. Dr. Markhoff is met zijn kinderen naar Zwitserland vertrokken. Hij was bijzonder geliefd in Kameroen en vele predikanten en ambtsdragers kwamen op het vliegveld van Douala afscheid van hem nemen. Dit betekent dat er een lege plaats is gekomen aan de theologische school van Ndoungé. waar aan de Nederlanders dr. G. H. M. Pos thumus Meyjes en dr. J. H. Stelma verbonden zijn. Gezocht zal worden naar een Franse theoloog om hem op te volgen. Als bevestigingstekst koos ds. Ver maas het begin van Jesaja 53:11 „Om de arbeid Zijner ziel zal Hij het zien en verzadigd worden." Deze profetie slaat op Christus, zo zei hij. In het evangelie gaat het niet om ons geluk, maar om Gods geluk. Ds. Vermaas hield de dertigjarige nieuwe predikant-directeur voor. dat bij de evangelisatiearbeid altijd de boodschap van de gekruiste en opgesta ne Heiland moet doorklinken. Maar daarbij moet gezocht worden op welke wijze deze boodschap gebracht kan worden. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Prof. dr. H. Dooyeweerd, die op 7 oktober van het vorige jaar 70 is geworden, neemt afscheid van de Vrije Uni versiteit, waar hij hoogleraar is in de rechtsfilosofie, de encyclopedie der rechtswetenschap en het oud vaderlands recht. Op zaterdagmid dag 16 oktober zal hij om drie uur in het Woestduincentrum te Am sterdam zijn afscheidscollege ge ven. Na deze laatste les zal de rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, de scheidende hoogleraar een omvangrij ke bundel „Philosophy and Christianity bijdragen van een dertigtal geleer den uit binnen- en buitenland en een door Willem Dooyeweerd geschil derd portret aanbieden. Daarop volg de de afscheidsreceptie. Mr. G. E. Langemeyer, procureur- generaal van de Hoge Raad en voor zitter van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, heeft prof. Dooye weerd bij diens 70ste verjaardag de meest originele wijsgeer genoemd die Nederland heeft voortgebracht, Spi noza niet uitgezonderd. Contact Tevens werd de kans aangegrepen om contact te hebben met de Duitse predikant van Rotterdam, ds. H. Fi scher en ziin gemeente. Gisteren luis terden de Duitse predikanten boven dien naar een uiteenzetting over het jopen jeugdwerk in Rotterdam. Gisteravond werd de conferentie gestoten. Naar gewoonte werd op de laatste dag gezamenlijk het avond maal gevierd. Ditmaal weH daarbij de Nederlandse orde van dienst aan gehouden. De Duitse predikanten wa- »*en enthousiast over de ontvangst in ons land. Allen vonden zii het jammer dat het overladen programma niet nog meer contact met de Nederlandse gelovigen had toegestaan. VU-stiidenten bieden hun hosoita's caharetmiddag aan AMSTERDAM - Als onderdeel van zijn 17de lustrumviering zal het studen tencorps aan de Vrije Universiteit aan 900 bejaarde hospita's en ouden van da gen een cabaretmiddag aanbieden en wel op donderdag 14 oktober in de grote zaal van Marcanti te Amsterdam. Wim lbo, die het programma verzorgt, zal zijn vorig jaar al gepresenteerde caba ret Waar blijft dé tijd voor deze speciale gelegenheid nog eens ten tonele brengen. Kleinkunstartiesten uit de jaren tussen de beide wereldoorlogen treden erin od, t.w. Henriëtte Davids. Truus Spetfk. Syl- vain Poons, Bob Scholte. Herman Tholen en Joop de Leur. Onder de genodigden zal een tiental grammofoonplaten worden verloot met een eerder gemaakte opname van dit programma. •K- Zondag zal ln de gemeenten van de Doopsgezinde Broederschap weer de Patriarch Alexej als hoofd, niet vrij Is jaarlijkse Menno collecte worden ge-(door politieke redenen. In het buitenland honden Evenals vorig jaar is de op-wordt erop gewacht tot de kerk in Rus- brengst bestemd voor aanvulling van Hand ook vril is, waarna beide kerken de oude pensioenen van emeriti en pre-j zonder twijfel weer één kerk zullen zijn, dlkantsweduwen. De vorige Menno rol- meende metropoliet Philaret gisteren, lecte bracht 55.000 op. Bijdragen knn-| De Russisch-Orthodoxe Kerk in ons nen ook worden gestort op giro 26 86 55 land telt tussen de twee- en drieduizend t.n.v. de penningmeesters (G. H. Ra- praktiserend gelovigen. Naast de buiten- husen en A. C. Bakker) der Algemene landers zijn ook Nederlanders lid van Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam j deze kerk. De metropoliet zal ook naar onder vermelding: Menno collecte. I Amsterdam gaan. DEN HAAG Op zijn visitatie- reis langs de verschillende bisdom men van de Russisch-Orthodoxe Kerk in het buitenland, die onder hem ressorteren, brengt metropo liet Philaret een bezoek aan ons land van twee dagen. Nederland behoort tot het bisdom West- Europa, waarvan de bisschop in Genève resideert. Gisteren heef* hij zijn opwachting gemaakt in Den Haag bij de monniken in het kloos ter aan de De Ruyterstraat. De 62-jarige metropoliet werd in ge zelschap van de aartsbisschop van Eu ropa, mgr. Antonie uit Genève, ontvan gen door de onlangs tot bisschop gewij de Nederlander, mgr. Jacobus Akkers- dijk, terwijl de kerkvoogd van de Rus sisch-Orthodoxe Kerk in Den Haag, de heer J. Graftdijk zijn opwachting kwam maken. Het hoofdwerk van prof. Dooye weerd is „De wijsbegeerte der wets- idee". Dit werk werd in 1935 en 1936 (in drie delen) uitgegeven en later van 1953 tot 1958 (in vier delen), omgewerkt en vertaald opnieuw ge publiceerd als „A new critique of theoretical thought". gentlemen prefer Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet <4e pred.pl.): G. v. Estrik te Genemuiden; te Beerta: W. Leegsma te Zuidwolde (Dr.). Aangenomen naar Oudelande-Elle- woutsdijk (toez.): kand. C.Hoogendoorn te Woerden, die bedankte voor Longer- houw, c.a. ftoecz.); naar Garmerwolde- Thesinge: B. Kristensen te Drempt Niei te GEREF KERKEN Emeritaat: Ds. S. J. do Boer te LOpik, die 23 oktober 70 jaar hoopt te worden zal binnenkort met emeritaat gaan. GEREF. KERKEN (vrügem.) Aangenomen naar Ulrum: J. Benthem, woonacht. te Onnen, gerepa trieerd zendingspredikant. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Assen* D. H. Biesma te (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Volgens de Christelijke Middenstandsbond zou de regering er beter aan doen niet in Kruie inoeiiUKiieaen zal een algemene verhoging van de brengen. Bezien vanuit de midden omzetbelastingtarieven voor fa-1 stand zou een verhandelbaarheid van brikanten door te voeren (bijvoor-jdez® brieven stellig een verbetering beeld van 5 naar 6 procent) in-! betekenen- plaats van de nu voorgestelde be- omvang van de dagelijkse bestedingen, vrij fors is. De omzetbelasting op schoenreparatie is, gelet op de belan gen van de consument en de benarde, slecht renderende schoenmakersbran che. eenvoudig een misgreep, aldus de CMB. Ook de accijnsverhoging op sigaret ten acht het bondsbestuur bijzonder naar, omdat deze branche vrijwel over de gehele linie met een negatief econo misch resultaat werkt. Met betrekking tot het plan om be- Iastingsnaarbrieven in te voeren vraagt de CMB zich af of dit middel de regering in het jaar van aflossing (1972) niet in grote inoeiliikheden zal „De invloed op de kosten van levens onderhoud zou dan waarschijnlijk ge ringer zijn, omdat door de onderlinge concurrentie een deel van deze verho ging niet of nauwelijks in de prijzen merkbaar zou zijn geworden, terwijl verder een ongezonde koopgolf in de aangewezen artikelen vóór de belas tingverhoging (met alle hieraan ver bonden nadelen voor handel, industrie en de monetaire situatie) vermeden zou worden", zo schrijft de CMB in Het hoofdbestuur van de bond juicht zijn orgaan van deze week. het op zichzelf toe dat de belastingver hoging voornamelijk is gezocht in df indirecte sfeer. De keuze van de rege ring wordt echter niet gelukkig, maar pijnlijk en discriminatoir geacht. De CMB meent dat met name de voorge nomen belastingverhoging voor schoen reparatie, schoeisel en textiel, naar d€ De CMB betreurt het dat door de extra verlaging van de loon- en inkom stenbelasting per 1 januari a.s. alleen aan de voet bij de lage inkomens een grote verlaging tot stand komt en dat „verzuimd is een stukie te gebruiken voor een lichte afzwakking van de wel erg steile progressie-curve bij de mid dengroepen. Immers niet alleen voor de zelfstandigen, maar ook voor een groeiend deel van de werknemende bevolking wordt hier een kans gemist om het strafkarakter van de loon- en inkomstenbelasting te verzachten tot heffingskarakter". FALMOUTH Dr. Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, is zondag tijdens de kerkdienst in Falmouth wel op heel bijzondere wijze geïnterrumpeerd. Niets vermoedend las hij de tekst voor zijn preek, toen een man naar voren drong en uit riep: Reinig uw kerk van valse profeten en maak een eind aan het afdrijven naar Rome!". i We moeten óns niet opsluiten ert alleen maar naar binnen kijken, zo zei ds. Vermaas nog, we hebben een op-1 dracht. Er is wel eens gezegd dat in de oude tijden het probleem „dood" en in de middeleeuwen het probleem „zon de" domineerden en dat in onze tijd de „leegte" de overhand heeft. Maar elke tijd worstelt in wezen met alle drie problemen. Intrede Na de bevestiging deed ds. Wiege raad onmiddellijk intrede. Hij koos de woorden van Petrus uit Lucas: „Doch op Uw Woord zal ik het net uitwer- j pen." Onze tijd is ongunstig voor deze i opdracht. In deze welvaartseeuw voe- i len de mensen zich niet getrokken tot Gods Koninkrijk. Ze zijn vaak onvat baar voor het christelijk geloof. Moeten we niet op een gunstiger tijd wachten, zo vroeg ds. Wiegeraad zich af, en is ons instrumentarium niet ver- j ouderd? Maar hij gaf zelf het ant- i woord. Christus vraagt gehoorzaam heid. Het geheim van evangelisatie-1 werk is zelf door Christus gevangen te zijn om anderen te vangen met het1 Woord van God. Mensen hebben tegen j me gezegd, zo zei ds. Wiegeraad: Waar begint u aan? Dat zal men echter ook j wel tegen Petrus gezegd hebben. Pe- I trus was gehoorzaam en Christus zorg- L de voor de zegen. Na de dienst werd de nieuwe predi- kant-directeur door een groot aantal vertegenwoordigers van organisaties toegesproken. Ds. F. H. Landsman sprak namens de generale synode. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brie? dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Bij dè dood van een onge huwde zijn er drie zusters in leven, voorts de weduwe van een voorover leden broer en de weduwnaar van een vooroverleden zuster alsmede vier Kinderen van de vooroverledenen E'- was geen testament. Hoe is de verde-1 ling van de nalatenschap. Antwoord: Uit de brief maken wij op dat de beide vooroverledenen kin aeren hebben nagelaten. De nalaten- schap wordt dan verdeeld in vijf i porties. Elk der zusters ontvangt éen I portie. De twee overige porties wor den elke verdeeld tussen de kinderen van elk der vooroverledenen. Vraag: Iemand, die recht heeft op ïandbouwpensioen. heeft dit op prin cipiële gronden vijf jaar geleden ge weigerd. Kan hij thans de premiën. die hij zelf betaald heeft, terug ont vangen. Antwoord: De premie kan hij niet terugvorderen. Wel echter kan hij - zo hij dit wenst op zijn weigering terugkomen en alsnog pensioen ont vangen Indien zijn principes niet gewijzigd zijn, dan belet hem niets de als pensioen te ontvangen gelden als terugbetaling van zijn premies te beschouwen, net zo lang tot hij even- veel aan pensioen ontvangen heeft, als hij aan premie heeft betaald. *faa8: Hoe wordt de nalatenschap verdeeld bij het overlijden van een ongehuwde wiens ouders en broers en zusters nog in leven zijn' Hoe staat het met de successierechten? Antwoord: Wanneer een ongehuwde sterft en de ouders in leven zijn. geldt de volgende regeling: Is er één broer of zuster dan wordt de erfenis gelijk op verdeeld, ieder dus één derde. Zijn er twee of meer broers en zusters dan ontvangt elk der ouders een vierde en de andere helft wordt tussen broers en zusters verdeeld. Voor de ouders geldt wat succesierechten betreft een vrijstelling van f 3000 en als zij door overledene werden onderhouden, van 5000. Voor de ouders voor het overige een tarief dat - afhankelijk ae grootte - oploopt van 10 tot 28 pet. Broers en zusters komen in aanmerking voor een vrijstelling van r 2000 en voor het overige vallen zij onder een tarief van 18 tot 36 pet .J£rai8:: In m'jn bezit is een munt uit 1787. Op de ene kam staat de beelte nis van Georgius III aan de andere kant van het gaatje „Dei gratia" Op de achterzijde staan vier verschillen de wapenschilden met vier kronen er tussen in en op de rand staat: „M.B.F.E.T.H. Rex FD 1787 O.E.T.L.D. S.R.I.A.T.E.T.E" Deze munt schijnt gedragen te 2ijn geweest als collier Wel jammer want nu heeft niemand er iets aan. Kan u me meer over deze munt vertellen? Antwoord: Indien uw munt echt is. zal hij wel van goud zijn en wel een Engelse sovereign (met ongeveer 25 mm middellijn). Is hij kleiner dan is het wellicht een halve sovereign. Is hij niet van goud, dan is het waar schijnlijk een penning naar het voor beeld van een sovereign en geen munt. George III regeerde van 1760 tot 1820. Tot de Franse tijd regeerde hij ook in Hanover en ook daarna. De titels luiden George III Dei Gratia 'bij de gratie Gods» Magnae Brltan- niae Franciae et Hibernae Rex (ko ning var Groot-Britannlë. Frankrijk en Ierland) Fidel Defensor (bescher mer des geloofs), B. et L. Dux (hertog van Brunswljk en Lüneburg, daar Ha nover deel van dit oude hertogdom was), er S.R.I.A.T.E.T.E. (schatbe waarder '■n keurvors* van het Heilige Roomse Rijk) Het gaatje doet veel af van de waarde, maar de munt zal ondanks het gaatje nog wel waarde hebben voor verzamelaars. De goud- waarde zal 30 zijn, de verzamel- waarde 40 tot 50. doch deze opga ve dient alleen als richtlijn omdat erg veel afhanet van de beoordeling vat het gaatje

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2