Nieuwe Leidse Commmnt Hoofdkwartier communisten Djakarta in brand gestoken Zware last voor de bevolking MEN STOORT ZICH NIET AAN SOEKARNO Miljoenen op de been in Indonesië DOORRIJDEN MAAR... Sloeg Loena 7 te pletter op de maan? Twijfel aan Soekarno's gezondheid duurt voort Docle rat in brood Kreymborg Operatie vanmiddag Johnson wordt goed bewaakt in hospitaal Kritiek Kamerleden: Versilting is nu ergmaar... RIJNWATER WORDT BETER Hevige brand in Schiedamse glasfabriek (33 matras Commentaren weerbericht Vrijdag 8 oldoltor 1963, 46«te jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh i» ghebles Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Doorrijden na een aanrijding mogelijk zelfs een ongeluk veroorzaakt te hebben. Het is zeer verwerpelijk, het is strafbaar, maar het komt nog al te vaak voor zie pagina 13. Zendelingen vermoord pa gina 2. Middenstand: „pijnlijk en dis criminerend" pagina 2. Nieuwe opschudding om Han van Meegeren pagina 7. Student verbannen Zo gaat dat in Sowjetrusland pagina 9. Spaak wil EEG redden pa- Aardappel contra honger pagina 9. Wintersportmode pag. 13. Vrijwilliger kan plaats van dienstplichtige innemen in het Nederlandse VN-bataljon pagina 13. DJAKARTA Enkele duizenden jonge Moslims hebben vandaag het hoofdkwartier van de communistische party (Partai Kommunis Indonesia) in brand gestoken. Het leger zette de straten naar het communistische hoofdkwartier af en legde de betogers niets in de weg. MOSKOU De Sowjetunie bewaart het zwijgen over de twee ton wegende onbemande maancapsule Loena 7. Tot een uur voor het vastgestelde tijdstip van landing, gisteravond 23.08 uur, bewoog het maanschip zich volgens plan naar het vastgestelde doel op de maan, doch tot vanmorgen werd nog niets van een landing vernomen. De directeur van het observatorium te Jodrell Bank in Enge land verklaarde onmogelijk te kunnen leggen of de Loena 7 op de pletter Een miljoen betogers in de hoofd stad heeft Soekarno verzocht de communistische partij en haar man telorganisaties te verbieden. De bij eenkomst was belegd door 44 poli- Redevoeringen zijn niet meer teat ze waren (Door Don Huth, Ass. Press) KOE AL A LOEMPOER In Dja karta wordt sterk betwijfeld of Soe- geslagen, of datr alles normaal karno de huidige moeilijkheden zal verloopt. te boven komen. De dagen van zijn Het Engelse observatorium ving IPste*"(dictatoriaal bewind zijn geteld. Zijn ivond om 20.40 uur de eerste de Loena op. doch kort nadat de rem- raketten in werking waren gesteld, hiel den de seinen op. Een kwartier later kwamen de signalen weer normaal door, om op het tijdstip van de landing op te houden. Het feit dat de remraketten enige mi nuten gewerkt hebben, betekent nog niet dat hot maanschip een zachte landing heeft gemaakt, zei men aan het obser vatorium te Jodre" Bank. Ook een woordvoerder van het astronomisch insti tuut Sternberg in Moskou bracht weinig opheldering: „Ik kan U helaas niets vertellen. We weten zelf niets". (Van een onzer verslaggevers) ZWIJNDRECHT. In een brood, dat bij de familie Buitendijk was bezorgd, kwamen stukken van een dode rat te voorschijn toen het werd aangesneden. Het beest was in een broodfabriek bij de machinale bewerking van het deeg te recht gekomen en daarna in het brood meegebakken. De keuringsdienst van waren in Dor drecht heeft een onderzoek ingesteld. Broodfabriek en bezorger zijn bekeurd. Mevrouw Buitendijk liep meteen naar de politie, toen zij de in ontbinding ver kerende en verschrikkelijk stinkende resten van de rat ontdekte. De politie stelde vervolgens de keuringsdienst op de hoogte. Een „koude bakker", die zijn brood van de fabriek betrekt, had het brood be zorgd. In feite heeft hij met deze zaak dus niets te maken. gezondheid gaat achteruit en hij OVERHEMDEN 2 STUKS -i r\75 Bel- O-Fast ln pasteltinten. Tricotnylon in wit en streep- dossins. Divers» •uwlengten. J13t80 19.70 Zie ook pagina 12 Soekarno lachte, toen hij tijdens de Kabinetszitting in Bogor de pers ontmoette, maar of het van harte was heeft moeite de tegenover elkaar staande partijen binnen zijn rege ring van geleide democratie in het gareel te houden. Zijn land met 105 miljoen inwoners verkeert in een verschrikkelijke economische crisis. „De man heeft zijn tijd gehad", zei :n waarnemer, die kort voor de staatsgreep door Soekarno ontvangen werd. Soekarno is ontstemd, wanneer van zijn gezondheidstoestand rept; toch moet hij in zijn radioredevoerin gen herhaaldelijk terloops over zijn dood gesproken hebben. Het is bekend dat één van zijn nie- n niet werkt en het werk van de an dere bemoeilijkt wordt door een grote steen. Men vertelt dikwijls dat hij geen operatie wenst omdat een waarzeg ger hem voorspeld zou hebben dat hij „onder het mes" zou sterven. Verschei dene malen hebben Europese dokters hem behandeld en Chinese dokters hebben naalden in zijn zenuwcentra gestoken. Het is mogelijk dat hij aan nog meer dingen lijdt in verband met zijn leeftijd (64 jaar) en het zware leven dat hij achter de rug heeft De laatste tijd is het vuur uit zij«n redevoeringen verdwenen. Deze zijn korter geworden en bijna eentonig, zo dat het gehoor onrustig begint te wor. den. Hij schijnt moeite te hebben bij zijn onderwerp te blijven Hij houdt van opgewekt gezelschap en slaapt moeilijk, 's Avonds laat ont biedt hij goede vrienden naar het pa leis om te praten. Voor de staatsgreep verscheen hij herhaaldelijk aan intie me eterijen in de woning van zijn jon ge Japanse vrouw. Hij moet leven om zich heen hebben, aardige meisjes, vrienden die goede moppen vertellen, zijn kinderen van wie hij veel houdt. Als hem dit ontnomen wordt, zal hij er erg onder lijden, vertelt men. Thans is de dreiging van een burger oorlog er bij gekomen, nadat hij men sen en groepen tegen elkaar had uit gespeeld om zich staande te houden- Een compromis is zijn geliefkoosd wa pen, maar ditmaal zal het moeilijk te bereiken zijn. Het leger is verbit terd over de moorden en de commu nisten zetten de strijd voort. Het zal alle gaven van Soekarno vereisen om deze vijanden tot elkaar te brengen. Woord wet Soekarno was er aan gewend dat zijn woord wet was. Het is echter on waarschijnlijk dat de niet-communisten in het kabinet onder wie Nasoetion ook maar een duimbreed zullen wij. ken. vooral nu Nasoetions dochtertje (men spreekt soms van twee dochters) om het leven gekomen is. Soekarno staat voor een moeilijkheid: hij wil nog steeds niet de communisten veroor delen, en verwijt het leger, dit wel te doen. Zou hij in herstel van de orde slagen, dan wacht hem nog de behan deling van de economische crisis. De Indonesiërs zijn ondervoed, maar ster ven niet van de honger. Toch bevindt het land zich in een draaikolk. Prinses Beatrix en haar verloof de, de heer Claus von Amsberg, hebben gisteren de openingszit ting bijgewoond van de Rotary International conferentie, gehouden wordt in het Congres centrum van de RAI te Amster dam. Op de foto de hoge bezoe kers temidden van de congres sisten. tieke, godsdienstige en vakorganisa ties. Zij zeggen de president steun toe bij zijn strijd om de orde te her stellen, keuren het verbod van com munistische bladen goed en eren de nagedachtenis van de vermoorde generaals. In Noord-Sumatra hebben hon derdduizenden Mohammedanen en nationalisten betoogd en de ontbin ding van de communistische partij geëist. Het leger gaat voort met het optre den tegen de communisten ondanks het feit dat Soekarno dit afkeurt. Het le ger heeft in werkelijkheid de macht in handen te Djakarta en in de omstre ken en is niet van plan zich in de ka zernes terug te trekken. Het blijft le den aanhouden van de communistische jeugdorganisatie Pemoeda Rakjat. Drie van de gearresteerden zouden hebben bekend te hebben meegewerkt aan de ontvoering van en de moord op de generaals. Hun namen worden opgege ven als Soetomo Talrini en Thartono. Voorts wordt de arrestatie gemeld van vijf leden van Pemoeda Rakjat bij wie volledige bewijzen zijn gevonden voor de plannen tot de staatsgreep. Veel in China vervaardigde handgra naten, geweren en ammunitie zijn bij de gearresteerden aangetroffen, ook bij meisjes. De hoop van Soekarno en Soeban- drio, dat de dagbladen niet het voor beeld van de legerbladen zouden vol gen, en geen gruwelijke bijzonderhe den zouden geven over de moordpar tijen. is niet vervuld. Zij hebben op hun voorpagina's foto's gedrukt van de zwaar verminkte lijken, die in de put in Lobang Boeaja gevonden waren. De bevelhebber van Sumatra, gene raal Mokoginta heeft bepaald dat gou verneurs van provincies, politici en voorzitters van grote organisaties Su matra niet mogen verlaten zonder dat, de militaire autoriteiten op de hoogte zijn gesteld. WASHINGTON Vannacht stapte president Johson vol goede moed het marinehospitaal in Bethesda (Mary land) binnen om vanmiddag tussen twaalf en een uur te worden geope reerd aan zijn galblaas. Johnson had een zware werkdag van veertien uur achter de rug, waarin hij de lopende zaken aan vice-president Humphrey moest overdoen. Johnsons verblijf in het ziekenhuis zal tien tot veertien dagen duren. Volgen6 risen zal hij in zes weken volledig hersteld zijn. Als alles goed zou j mocht de president misschien vanmiddag een eindje lopen, maar zeker morgen. Het marinehospitaal is een tijdelijk Witte Huis geworden. De geheime dienst heeft er zijn intrek genomen. Er is gezorgd voor een perskamer met meer DEN HAAG/AMSTERDAM Veel leden van de vaste commissie voor volkshuisvesting uit de Tweede Ka mer hebben kritiek op de plannen ARNHEM De verzilting van het Rijnwater is zo ern stig, dat het bijna ongeschikt is voor drinkwater. De oor zaak van deze verzilting is de lozing van zouthoudend afvalwater in Duitsland en Frankrijk. De Provinciale waterstaat van Gelderland, die op deze feiten wijst, spreekt van een toestand, die bepaald ver ontrustend is. Al in 1950 heeft de Neder landse regering het initiatief genomen tot oprichting van een internationale commis sie voor de bescherming van de Rijn tegen verontreini ging. Verder heeft Neder land een aantal voorwaar den gesteld voor de kwali teit van het Rijnwater bij Lobith. Deze stappen hebben re sultaat gehad. In Duitsland is sedert 1963 een tweede sa neringsplan van de Rijn en zijrivieren in uitvoering. Dit plan voorziet binnen een tijdsbestek van vijf jaar in de bouw van zuiveringsin stallaties en in de aanleg van grote rioleringswerken en transportriolen. Deze werken kosten resp. 214 en 3 miljard Duitse Mark. Men verwacht, dat na uitvoering van deze werken het Rijn water zal verbeteren. Maar de Duitse sanerings plannen zullen geen uitwer king hebben wanneer in Ne_ derland geen gelijkwaardige maatregelen worden getrof fen. De grote steden, aldus de Gelderse provinciale wa terstaat, lozen nu nog het ri oolwater ongezuiverd op de grote rivieren. Daarom is het dringende noodzaak, dat de zuiveringstechnische maatregelen ter voorkoming van verdere verontreiniging met kracht worden uitge- van de regering. Het samenvallen van de voorgenomen verhoging van de indirecte belastingen met de huurverhoging zal een zware last leggen op de financiële draagkracht van de bevolking, zo schrijven deze Kamerleden in het voorlopig verslag betreffende de wijziging van huurwet. Overigens kan men wel ak koord gaan mët de huurverhoging. Verder is van de zijde van de vak- centralen kritiek gekomen op de hoging van de indirecte belastingen. In een communiqué van het overlegorgaan van het N.V.V., N.K.V. en C.N.V.. wordt opgemerkt, dat de verhoging van de indirecte belastingen op een aantal produkten zwaar zal gaan wegen op de gezinsuitgaven Bovendien moet reke ning worden gehouden met de gevol gen van de voorgestelde huurverhoging cn de stijging van de sociale verzeke ringspremies. Waarschuwing De vakcentralen waarschuwen, dat de gevolgen voor de loonvorming niet zul len uitblijven, gezien ook de spanning op de arbeidsmarkt Het overlegorgaan dringt daarom aan op een matiging de voorgestelde maatregeln. Gevraagd wordt de verhoging vai omzetbelasting voor textiel, schoeisel, schoenreperaties en bromfietsen achter wege te laten. Verder wensen het C.N.V. N.K.V. en N.V.V. de huurverhoging te temperiseren. Wanneer het Rijk dan on voldoende middelen krijgt, moet volgens de vakcentralen een extra beroep op de kapitaalmarkt mogelijk zijn. Voor kritiek van de Christelijke Middenstandsbond zie men pagina 2. HEERLEN De 44-jarige wielrijder L. Daeme uit Brunssum is gistermiddag Schinveld verongelukt. Hij reed zon der voorrang te verlenen een kruising werd geschept door een personen auto. Hij was op slag dood. dan honderd extra telefoons. Voor de fotografen zijn in het ziekenhuis donkere kamers ingericht. Ook de televisie geeft acte de presence niet een aantal came- SCHIEDAM In de emballage afdeling van de Verenigde Glasfabrie ken in Schiedam is vanmorgen kort na vijf uur een hevige brand uitge broken. Met 24 stralen en zes spuiten gingen 52 man van de Schiedamse i brandweer het vuur. dat gretig voedsel vond in kartonnen dozen, te lijf. Tegen acht uur was het vuur bedwongen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat er onvoorzichtig met vuur is omgesprongen. De schade wordt ge schat op enkele tonnen. UW EEN MENS Ook de Amerikaanse president is, zijn schier onvoorstelbare hoge po sitie en de al even onvoorstelbare verantwoordelijkheid die hij draagt ten spijt, een mens als wij allen. Zelden worden wij ons dit zozeer bewust als wanneer hem overkomt wat ons allen overkomen kan en wij bepaald worden bij de broosheid van ook zijn bestaan. Dit is het geval nu hij is opgenomen om een operatie te ondergaan. Zeker, de operatie lijkt niet ernstig. Bovendien, wij weten hoezeer het medische kunnen juist ook in Ame rika is ontwikkeld. Toch is de ge wekte bezorgdheid begrijpelijk. Gelukkig heeft men sinds geruime tijd uit de enorme verantwoordelijk heid die de presidenten dragen de consequentie getrokken, dat ook de vice-president iemand moet zijn, op alle gebeurlijkheden voorbereid. Hetgeen niet zal afdoen aan de op rechte wens van stellig ook honder den miljoenen buiten de V.S., dat straks een lichamelijk herstelde pre sident Johnson zijn arbeid in het Witte Huis mag hervatten. VERWARRING De verwarring in Indonesië duurt voort en daarmee de onzekerheid ook buiten Indonesië. Even ware te verwachten geweest, dat Soekarno zijn politiek van moei zaam balanceren tussen leger cn communisme had losgelaten, nadat buiten hem om het evenwicht tussen deze machten reeds was verstoord. De laatste berichten echter wettigen het vermoeden, dat hij tegen het communisme blijft aanleunen. Alsof er niets is gebeurd en alsof er niets is veranderd. Veranderd is er intussen wel degelijk iets. Dit is er gebeurd, dat Soekarno te zwak is gebleken ook lichame lijk wellicht om zijn oude ver trouwenwekkende positie te blijven innemen. Nu schijnt hij alsnog in zijn oude positie hersteld. Maar de machten onder hem hebben zich thans eens te meer als tegenstellingen geopen- Dagenlang moest geconstateerd Soekarno zwijgt. Nu bericht men ons weer.' Soekarno lacht. Maar de situatie is intussen te ernstig dat zij met een lach kan worden afgedaan. HOOG BEZOEK Voor de komende dagen staat ons land letterlijk zowel als figuurlijk genomen hoog bezoek te wachten. In het kader van goodwillreizen die op wens van hun regering Ameri kaanse ruimtevaarders naar Europa maken zal immers de vermaarde astronaut Glenn de komende dagen, samen met zijn echtgenote, een be zoek aan ons land brengen. Het kost ons geen moeite hen te ver zekeren dat ze welkom zullen zijn. De merkwaardige omstandigheid doet zich voor, dat ruimtevaarder Glenn dan wel op grote hoogte om de aarde mag hebben gecirkeld, maar op het meer platte vlak van de aar de nooit buiten de Y.S. is geweest. Ook in ons land hebben wij de ver bijsterende prestaties gevolgd, die in de ruimte werden verricht. En pers. radio en t.v. hebben ons ook met de ruimtevaarder zelf vertrouwd ge maakt. We kennen ze als mannen van onopgesmukt karakter, aan wie men de wonderbaarlijke verrichtin gen niet afziet. Dat ook Nederland in liet reispro- gram van een hunner is opgenomen, beschouwen we als voor ons een eer en een genoegen. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met van het noordoosten uit afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind. ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). f^EMlN 1-8-ASTRONAUT David Scott zal. als hij deze maand in de ruimte is. een speciaal voor hem vervaardigde klinkhamer moeten gebruiken. Met dat apparaat kan hij de bekledingsplaat van de capsule losmaken en opnieuw repareren. Omdat dit experiment tijdens de pe riode van gewichtloosheid moet gebeuren, hebben de technici tal van extra problemen moeten overwinnen. Het moeilijkste was wel om de gewichtloze astronaut druk te laten uitoefenen, zonder dat deze zelf weggedrukt werd. Ook dat heeft men nu onder de knie. Aanzienlijk minder problemen zal het u geven, om voor ons blad een nieuwe abonnee te winnen. De bon daarvoor vindt u (als steeds) op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1