Aanrijding: even stoppen gas geven dan vol Vooral sinds verplichte Alg. bijstandswet wordt goed toegepast verzekering Drie instituten gaan op in één stichting Chauffeur van vermiste truck in arrest Vrijwilligers kunnen plaats innemen Duwde agent jongen fakkel in t gezicht? Bouwprogram 66 mag niet stranden op geld WINTERSPORTMODE IN NIEUWE STIJL DAMESBEURS 13 VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 Gegevens moord op Cl. Berkeley AMSTERDAM In verband met de moord op Claude Berkeley heeft de Amsterdamse hoofdcommissaris de vol gende gegevens verspreid: Op 20 september omstreeks 21.30, verdween te Amsterdam Claude Ber keley, geboren in Kairo 31 maart 1935, gewoond hebbend te Amsterdam, Schip- persgracht 13, plm. 1.75 m lang, brui ne huidskleur, flink postuur, kort ge knipt zwart golvend haar en bruine ogen. Hij droeg een bril. Hij was eige naar van een mosgroene Triumph He rald 12-50, kenteken FN 25-20, die 24 september te plm. 22.30 uur onbeheerd, maar afgesloten in Amsterdam werd gevonden op het Stationplein. Op dins dag 28 september te plm. 10 uur werd het stoffelijk overschot van de filmre gisseur drijvend in het Amsterdam/ Rijnkanaal onder de gemeente Weesper- karspel aangetroffen. Het lijk was ge borgen in een bruin dekzeil van een kleine tent, dichtgenaaid met de marl- of festoneersteek i bruin zeilmakersga ren, kwaliteit 18/3). Het geheel was verzwaard met enige stenen en om wonden met twee soorten plastic koord; een lichtgroen met een kern van ze ven draden gegalvaniseerd ijzerdraad en een witte plastic drooglijn met si- sal-kem. Een ieder die inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht zich te wen den tot de politie van het bureau Jonas Daniel Meijerplein, Amsterdam, tel. 020—82722, of tot de politie van zijn of haar woonplaats. Praktijk wijst het helaas uit: Een klap, glasgerinkel, een op loopje, scheldwoorden. Op straat ligt een bromfietser, gewond. Zijn brom mer is verwrongen. Even verder staat de auto, die hem aanreed. De chauffeur lijkt te twijfelen. Met één been stapt hij uit zijn wagen. Dan bedenkt hij zich, klapt het portier dicht, geeft vol gas en verdwijnt om de hoek van de straat. Omstanders slaan er nauwelijks acht op: ze zijn met de gewonde bezig. Maar de man, die zijn verwondingen veroorzaakte is er vandoor. En of hij zal worden gevonden is een open vraag. Tenzij een van de toeschouwers zijn num mer heeft genoteerd. Nog diezelfde avond wordt in het politierapport genoteerd: dader on vindbaar na aanrijding doorgereden. Zo staat het er bijna iedere dag. Want Ministerie van mening: AMSTERDAM Tal van gemeenten geven op bewonderenswaardige wijze gestalte aan de in letter en geest be lichaamde doelstellingen van de alge mene bijstandswet. Niettemin zijn er gemeenten die te kampen hebben met de aanloopmoeilijkheden die elke nieu we wet onvermijdelijk meebrengt. Dit is het oordeel van het hoofd van de afdeling bijstandszaken van het minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, drs. L. Lamers, die vanmiddag sprak op het congres van de vereniging sociale zorg voor minder validen. De heer Lamers vond het verblijdend en begrijpelijk, dat de confrontatie van 'doelstellingen en praktische toepassing van deze wet oproept tot een kritische toetsing van de opgedane ervaringen, hoewel zijn inziens de wet nog te kort werkt om verantwoorde conclusies te trekken. De meer dan honderdjarige werking van de opeenvolgende armen wetten heeft een hulpverleningspatroon tot ontwikkeling gebracht, dat niet van de ene op de andere dag is doorbroken. Ook niet bij particuliere en kerkelijke instellingen en fondsen, die op het ter rein vah.de hulpverlening werkzaam zijn. Sprekende over de mogelijkheden tot verlenjng van bijzondere bijstand aan minder-validen zei dé heer Lamers dat als ergens de mogelijkheid ontbreekt in concreto aan te geven wat tot het „noodzakelijke" moet worden gerekend, dit wel geldt voor deze bijstandsvorm, waarvan zowel inhoud als omvang afhan kelijk zijn van de individuele leefsituatie. Een voorziening kan voor de een noodza kelijk Zijn en voor de ander niet. De heer Lamers stelde tenslotte duide lijk vast dat de ABW een complementaire voorziening is waarin primair de eigen verantwoordelijkheid wordt gesteld voor de voorziening in het bestaan. Een oor deel omtrent de eigen financieringsmoge. lijkheden, de draagkracht, behoort in DE BILT. De rol van het oude hogedrukgebied boven oost-Europa is nu geheel overgenomen door een nieuw hogedrukgebied, dat voor de westkust van Noorwegen ligt met in zijn kern een luchtdrukwaarde van 1031 millibar. Over Finland trok een diepe depres sie naar midden Rusland. Tussen bei de systernen in staat een krachtige noordelijke luchtstroming, waarmede polaire lucht over het Oostzeegebied naar midden Europa wordt gevoerd. Het koufront dat deze koudere en dro gere lucht begrenst, zal ook ons land passeren, hoewel de noordoostelijke luchtstroming bij ons maar zwak blijft. In de drogere lucht zullen morgen weer zonnige perioden voorkomen, maar de temperaturen blijven aan de lage kant. De kans op mist is nu erg klein geworden. Hoogwater Scheveningcn 9 oktober: 2.31 vm.; 14.48 n m. Zon en maan Zaterdag 9 oktober: zon op 6.54; onder 17.57. maan op 18.06: onder 5.10 Zondag 10 oktober: volle maan. HET WEER IN EUROPA 'Rapporten hedenmorgen zeven uur Vllssingen Frankfort München Zilrich Genève Locarno Madrid Mallorca Lissabon niikiüi vindstil 23 beginsel uit te gaan van de concrete gezinssituatie en de uitgaven, die in dat gezinspatroon noodzakelijk moeten wor den geacht. Prof. Rothuizen wil Wolkers beeld van Kuyper laten maken KAMPEN, Prof. dr G. Th. Rot huizen. hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen, zou graag zien, dat de schrijver en beeldhouwer Jan Wolkers de opdracht kreeg bij de nieuwe Vrije Universiteit een beeld van Abraham Kuyper tc maken. Prof. Rothuizen heeft zijn invloed aange wend om het zover te krijgen. Een en ander blijkt uit het slotwoord van het boekje „De kogel door de Kerk", waarin prof. Rothuizen schrijft, dat Jan Wolkers tegenover hem eens de wens heeft geuit zo'n beeld te mo gen maken- ,.Ik heb mijn best voor hem gedaan en missohien hobrt hij er nog wel van. wanuik gun het ze bei den (Wolkers en Khyper)", aldus prof. Rothuizen. O (Van onze verkeersredacteur) vooral het laatste jaar is het aantal van deze verkeersdelicten enorm toe genomen. Minister Samkalden (justi tie) zei dit nog dezer dagen in zijn ant woord op een Kamervraag en hij sprak er zijn verontrusting ovi uit. Politiechefs beamen het volmon dig: het aantal gevallen van door rijden na een aanreding neemt snel toe. Er worden vooral in de grote steden vele gevallen genoteerd. En dat zijn dan nog niet eens alle ge vallen. Want hoe vaak gebeurt het niet, dat geen proces-verbaal kan worden opgemaakt, omdat de opzet om door te rijden nooit bewezen zal kunnen worden. „Niets gezien" Het „ik heb niets gehoord en niets ge zien" is een stereotype excuus van vele automobilisten, die bevreesd straf gas op de plank gaven. Politiefunctionarissen geven toe: een groot deel van deze gevallen betreft (gelukkig) alleen maar sehade-zaken. Tientallen malen per dag gebeurt het, dat op parkeerterreinen een auto (soms zwaar) beschadigd wordt aan getroffen, zonder dat men weet, wie de schade veroorzaakte. In negen van de tien gevallen zal de dader ook nooit worden achterhaald, zo weet men uit ervaring, ondanks het feit, dat de ge dupeerde met ingehouden woede direct aangifte doet bij de politie. Deze heeft meestal geen enkel aanknopingspunt geen nummer, geen omschrijving van de auto. Voor de getroffene bete kent dat een strop: zijn verzekering zal in ieder geval van zijn eigen risico geen cent betalen, deze kosten zal hij uit eigen'zak op tafel moeten brengen. Oorzaak Wat is de oorzaak van deze toeneming in het laatste jaar. Politiechefs: in de eerste plaats de snelle stijging van het aantal auto's en het steeds nijpender wordende parkeerprobleem. Maar ook speelt mee, dat er nog vele automobilisten rondrijden, die niet kan wel zeggen in de meeste gevallen blijkt dit onmogelijk de cijfers wijzen dit uit Samenbundeling in middenstand DEN HAAG Naar wij vernemen in beginsel overeenstemming be reikt over de vorming van een Stich ting Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (CIMK), waar- zullen opgaan het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand, het Centraal Orgaan tot bevordering der bouw van moderne bedrijfspanden en het Voorlichtingscentrum voor de De tailhandel. De nieuwe stichting zal Den Haag worden gevestigd. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling ook het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in het CIMK te doen opgaan, doch na derhand is besloten dit instituut zijn zelfstandigheid te doen behouden. Het bestuur van het CIMK zal Mooie herfst door E h ogedrukgebi eden (Van onze weerkundige medewerker) 'NIGE maanden achtereen heb ben de depressies „geregeerd" met tussen half maart en 1 septem ber een abnormale hoeveelheid re gen die plaatselijk al de totaal som (normaal) voor het hele jaar over schreed. Na zijn de hogedrukgebie- den aan de beurt die alle depressies op een afstand houden en de mid- dagtemperaturen tot 20 graden doen stijgen. De lange zomer van 1959 duurde tot 18 oktober met op de 17de van de maand nog maxima bo ven 20 graden. Al bracht ook september zonnige perio des toch bleef dc maand kouder dan normaal mét in De Bilt 134 tegen nor maal 146 uren zon. Belangrijk te nat werd september in het hele westelijke kustgebied. Een bijzonderheid in september was de drie graden vorst in de nacht van 20 september in Twenthe. In deze eeuw had het zo vroeg in de herfst nimmer zo hard gevroren. Wanneer de hoge- drukgebieden blijven domineren kun nen de eerste vorstnachten al eind oktober begin novermeber voorkomen. September geeft normaal 80 mm neer slag. Van onze regenwaarnemers ont vingen wij de volgende opgaven: Den Haag 130, Leiden 88, Ypenburg 107, Katwijk 97, Alphen aan de Rijn 103, Hazerswoude 130, Noordwijkerhout 101. waarschijnlijk bestaan uit 15 gewone leden en 3 adviserende leden. voorzitter zal worden benoemd door de minister van economische zaken. De 15 gewone bestuursleden zullen worden aangewezen door de middenstandsbonden (8), de beide hoofdbedrijfschappen (2). de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf (1), de drie werknemersorganisaties en het ministerie van economische zaken 1). De dagelijkse leiding van het instituut zal komen te berusten bij een algemeen directeur. De over heid beeft zich bereid verklaard voor 50 procent in de kosten van het CIMK bij te dragen. IsoglaS VOORZETRAMEN 's Zomers koel en 's winters warm Geluiddempend Het Isoglas voorzetraam ia draaiend ale een venster of deur. Vraagt inlichtingen Karei Doormanlaan 5 Aerdenhout 02500-43703 zijn verzekerd, hoewel dit per 1 januari verplicht werd gesteld. Zij willen dan niet zelf voor de schade opdraaien cn gaan er lafhartig vandoor. Dat deze factor van grote invloed is op dit soort verkeersdelicten bewijst wel het feit, dat juist na 1 januari het aantal van deze gevallen is toegenomen Daarnaast is natuurlijk ook de drank een factor; in zeer veel gevallen bleek, dat de dader, éls deze kon worden ge grepen, onder invloed reed toen hij het ongeluk veroorzaakte. Natuurlijk: als de politie de wegpiraat weet op te TERNEUZEN De 38-jarige chauffeur J. D. H. uit Etten, die sedert maandag nacht met truck en al werd vermist, blijkt in België door de douane van Brasschaert wegens botersmokkel te zijn gearresteerd. De man zit sinds dinsdag morgen 4 uur vast, zonder dat de Neder landse autoriteiten hiervan in kennis werden gesteld. De Nederlandse politie heeft gisteren van derden de arrestatie De chauffeur was in de nacht maandag op dinsdag vertrokken it richting van Namen, om daar een partij glas op te halen voor een firma in Dor drecht. De douane in Brasschaert (bij Antwerpen), die onder het stro partij boter van 2600 kg aantrof weigerd nu de truck, eigendom van een firma uit Terncuzen. terug te geven. Dat kan nog wel maanden duren, werd de firma te verstaan gegeven. Jolian Willem Friso bataljon gereed voor VN Diensttijd kan worden verlengd (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het 44e pantser- infanteriebataljon „Johan Willem Friso" uit Zuid-Laren dat Neder land ter beschikking wil houden van de Verenigde Naties, is een normale organiek gevormde eenheid, voor namelijk samengesteld uit dienst plichtigen, maar de mogelijkheid is er voor vrijwilligers hun plaatsen in te nemen. Dit kan echter niet op het laatste ogenblik gebeuren. Is het ba taljon eenmaal gevormd, dan wordt er niet meer aan „gedokterd". Volgens de wet kan dienstplichtig personeel naar het buitenland worden uitgezonden, en is het zelfs mogelijk de diensttijd te verlengen tot 24 maanden. Er zaL bij uitzending, rekening wor den gehouden, met de sociale om standigheden van de dienstplichtigen, die in elk geval tropen-geschikt moe ten zijn. De uitzending zal nooit op stel en sprong gebeuren. Indien een verzoek troepen van de Verenigde Naties regering bereikt, wordt eerst over leg gepleegd met de Navo-commandant, Want voor de Nederlandse strijdkrach ten blijft de Navo-taak primair. Grootste zei luitenant-generaal F. van der Veen chef van de generale staf giste- *n op een persconferentie. Uit zijn opmerkingen bleek, dat van alle landen, die op het ogenblik aan de VN een toezegging hebben gedaan. Nederland het beste „uit de bus" is gekomen. Denemarken zegde 900 man toe Noorwegen 1300 man. Zweden 1600 man. Canada 1000 man en Nederland minstens 1800 man. In die 1800 man zijn begrepen een contingent mariniers van 600 man, het pantserinfanteriebataljon (versterkt met verzorgingseenheden) van 1000 man en zelfstandige geneeskundige eenheid 200 man. Daarbij komt nog het aandeel van de marine. Nasleep provo-rel Amsterdam AMSTERDAM Er zal een on derzoek worden ingesteld naar het gedrag van een Amsterdamse poli- tie-agent, die tijdens een provorel jongen een brandende fakkel in zijn gezicht heeft geduwd. Ook zal het gedrag worden nagegaan van* hoofdagent S. J. H., die op het bu reau de gearresteerde beeldhouwer F. D. M. een klap in zijn gezicht heeft gegeven. De hoofdagent heeft dit feit reeds toegegeven. Hij zei zijn zelfbeheersing verloren te hebben. De Amsterdamse officier van justi tie mr. dr. J. F. Hartsuiker vindt deze misslagen niet zo ernstig, dat het onderzoek door de rijksrecherche moet worden ingesteld. De mishandelingen door de Amster damse politie zouden zich hebben voor gedaan in de nacht van 7 op 8 augustus, toen een rel was ontstaan als gevolg van een „happening" bij het Lieverdje op het Spui. Vorige week woensdag stond de 23-jarige beeldhouwer F. D. M. voor de politierechter terecht en toen kwam ook aan het licht, dat een van de agen ten een brandende fakkel in het gezicht van een jonge arrestant had geduwd. De beeldhouwer, die dit vertelde, had de jongen later op het bureau terug ge zien met 'n geblakerd gezicht en brand- De vrouw van de beeldhouwer en een vriend als getuige a décharge wer- Maak sinaasappels niet duurder DEN HAAG Het bestuur van de Ne derlandse Huishoudraad heeft zich ge wend tot de minister van landbouw en visserij en de minister van economische zaken in verband met de dreigende be langrijke prijsverhoging van sinasappelen. Deze prijsverhoging zou het gevolg kun- ken zijn van hoge heffingen in de win termaanden bij de import uit derde lan- tn in de EEG. De Raad vraagt de ministers hun in vloed te willen aanwenden opdat de heffingen zodanig worden vastgesteld dat de prijstijging minimaal zal zijn. Geen klacht Mr. L. van Haaren, chef van het bu reau-personeel en opleiding van de Am sterdamse politie, heeff inimiddcls ver klaard, dat het fakkelincident hem zeer onwaarschijnlijk voorkomt. Door de be trokken jongen is geen klacht ingediend tegen de politle-agent. Na beëindiging van het onderzoek zal de officier van justitie beslissen of tot strafvervolging zal woiden overgegaan. Op een persconferentie te Den Haag werd gisteren gesproken over de Nederlandse militaire bijdfage aan de Verenigde Na ties^ V.l.n.r.: It.-generaal F. van der Veen, Chef Generale Staf; generaal A. B. Wolff, Chef lucht machtstaf en commendeur J. van Dapperen, Chef marinestaf. Ex-soldaat drie jaar cel in ROERMOND De Roermondse recht bank heeft de ex-soldaat P. van A uit Venlo wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbende, aan een jonge Turkse arbeider te Venlo, tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De rechtbank liet de tenlastelegging op het punt van moord vallen en sprak de verdachte daarvan vrij. De eis tegen A luidde veertien da gen geleden 4 jaar met aftrek. De 26- jarige betonarbeider Van S. tegen wie eveneens 4 jaar met aftrek was geëist, werd nu veroordeeld wegens openlijke geweldpleging tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Minister Bogaers bepleit: Wie zou „neen durven zeggen KOOTSTERTILLE „Het bouw programma is op 6 miljard gulden ingesteld. Dat is een investerings- peil, dat meer dan f 700 miljoen zal liggen boven het verwachte peil voor dit jaar. Hoe verheugend dit ook is, we doen er goed aan ons te realiseren, dat het bouwprogramma niet meer is dan een raming van de capaciteit. Er kan voor f 600 mil joen gebouwd worden, er zijn vol doende mensen beschikbaar, er is ook genoeg organisatievernuft en materiaal. De behoefte aan die bouwwerken is er en de overheid is bereid de nodige rijksgoedkeuringen te geven. Maar daarmee zijn pas vyf van de zes voorwaarden ver- (Van ome moderedactrice) AMSTERDAM De zon moge ons de illusie van de volle zomer geven, de reisbureaus zijn al druk in de weer met de boekingen voor winter sportvakanties. Bij zo'n vakantie be hoort een garderobe en ook daaraan moet men nu denken. De mogelijk heden zijn zo groot, dat men wel de gelijk goed moet weten wat men wil eer het beschikbare budget besteed Allereerst de modelijnen. Die zijn veel slanker geworden. Geen slobbertruien meer. geen bollende jacks. Wel iets getailleerde truien (ook voor heren), slanke pantalons; voor afterski met soms iets uitlopende pijp. Meer jek kers dan jacks. Veel kniickebockers (ook voor dames). De materialen voor de skipantalons die nen rekbaar te zijn. Het materiaal kan zowel helanca 12 rek, als lycra 60 rek zijn. Er zijn lycrapamtalons met 90 c'o wol en toch 60 rek. De prijs is van bijna zeventig gulden af. Ideaal, want de wol maakt de pantalon warm. Enig bezwaar dat het weefsel dun is en strak zit. Er onder dient dus een maillot gedragen te worden, want iede re ribbel is zichtbaar. Knickerbocker Goedkopere pantalons zijn er ook. De knickerbocker gaat van ong. f30 af- Voor de jonge meisjes een leuke kledij vooral met felrode kousen of zoals we in de show van Perry van der Kar in het Hilton Hotel zagen met kousen die het dessin van de trui hebben. Die kousen zijn er tc kust en te keur van f7 af. Een bijpassende wollen kap al van f7,50 af. Duurder kan natuur lijk altijd. Slanke truinen, dus geen dikke Jaquerd- weefsels meer. Wel veel ribbels en in- gebreide strepen: soms ook effen trui en met gestreepte mouwen. Heel moois is het skipak: pantalon en jack tot één geheel gevoegd. Er zijn enorm veel snufjes in te vinden. Een pak met rekbare smalle baantjes rond armsgat en langs dc zijlijnen; een zak je waarin het ski abonnement bevestigd kan worden met een koord (nooit ver liesbaar), een jack met een boven- en benedenrits. waardoor men zonder het hele jack tc moeten openen toch in de broekszakken kan komen; capuchons ingebouwd, uitlrekbaar, wegstopbaar oi afritsbaar. Noodsein Voor de heren een skipet met rode voe ring. de voering kan over de bol ge trokken worden als noodsein. Voor de avond bij het uitgaan sportieve jekkers van nylonbont afgezet met kleurige banden. Op nylonbont zijn we niet dol, maar in de wintersport is 1 praktischer dan de jacks met echt bont afgezet, dat wordt viezig als er sneeuw op komt. Een heel bijzonder pakje was in ja gersgroen met vuurrode voering: knic- kebocker, groen jasje met rode r< en een groene cape met rode voering. Er werden rode wollen kniekousen bij gedragen. Verder zijn pasteltinten en de wiit-zwart combinatie winitersport- kleureo. vuld en ontbreekt nog het sluitstuk: de financiering. Het is noodzaak ook de kapitalen beschikbaar te stellen, die voor de bouw nodig zijn". Dit zei de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening giste, ren bij de opening van de woningfa- briek van de N.V. Noordelijke bouwele menten industrie in Kootstertille. Besparingen Nederland, aldus de bewindsman, kan het nodige kapitaal opleveren. Daar voor is echter nodig, dat de nationale besparingen volgend jaar een flink stuk groter zijn dan in 1965, De nationale spaarquote moet stijgen. De minister vervolgde: „Wij heb ben jarenlang de verouderde tech nieken in de bouwnijverheid bekriti seerd. Thans zijn er ongeveer 180 bouwstromen alleen al in de gera tionaliseerde traditionele sector in uitvoering. Daarnaast hebben wij de systeembouw en de snel van de grond gekomen industriële bouw. Wij doen aan verletbestrijding, vakoplei ding, en omscholing. De continuïteit wordt zoveel mogelijk bevorderd. 't Mag niet „Zou dit allés, en nog veer meer op ruwe wijze mogen worden verstoord door een gebrek aan financieringsmid delen? Wie zou de verantwoordelijkheid een deel van de thans beschikbare bouwcapaciteit braak tc laten liggen kunnen en willen dragen? Als het ant woord op de vraag luidt „niemand" dan zullen wij samen als Nederlands volk de consequenties uit een dergelijk hartverwarmend antwoord moeten trek- Solidariteit Er is jarenlang gezegd: de woning nood duurt zo lang omdat lij zulks in tegenstelling tot bij voor beeld de schaarste aan kolen direct na de bevrijding slechts gedra gen wordt door een klein deel van de bevolking. Daar zit een grote kern van waarheid in. Wij hebben nu de kans dit te veranderen. Laat ik heel duidelijk zijn: van een der gelijke praktische solidariteit zal het voor een belangrijk deel mede af hangen of 1966 zal worden een beslis sende fase in de strijd tegen de wo ningnood". Taak De toezegging betekent niet. dat het pantserinfanteriebataljon aan zUn nor male Navo-taak zal worden onttrokken. De opleiding biyft op die taak gericht. Daarom, aldus generaal Van der Veen, er weinig tijd overschieten het ba taljon op te leiden voor andere situa ties. In dc loop van het volgend jaar zal het bataljon gereed zijn om zijn even tuele taak in de volkenorganisatie te volbrengen. Het zal dan in ongeveer week voor de uitzending in gereed heid kunnen worden gebracht. Deze tijd bedraagt voor het contingent ma- ir.iers 24 uur en voor de luchtmacht A la minute". De luchtmachtbijdrage is wat aan de „krappe kant". Maar dat komt zo, ver telde de: chef van de luchtmachtstaf luitenant-generaal A. B. Wolff, omdat de preventieve taak van de luchtmacht belangrijker is dan die van andere krijgsmachtonderdelen. de zelfstandige geneeskundige compagnie zijn onder meer ingedeeld artsen, chirurgen, psychologen. Meege voerd wordt ook een verbandplaatsde- tachement, zodat het verrichten van operaties mogelijk is. Daarnaast is de compagnie een ziekenautogroep rijk. Ten aanzien van de kosten werd mee gedeeld, dat de normale exploitatiekos- voor Nederlandse rekening blijven. Alleen de meer-kosten worden door de VN betaald. De onderdelen, die worden uitgezon den. krijgen alle een VN-onderschei- dingsteken. echter als zij ter plaatse zijn aangekomen. Alleen de vliegtuigen helicopters van de luchtmacht wor- nu reeds van die tekens voorzien, omdat zij op weg naar de plaats van bestemming over tal van landen moe ten vliegen (Advertentie) en vanavond naar de Zes weken voor toeschouwers bij happening AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter mr. Romke de Waard heeft twee jongemannen, die vorige week geen gevolg hadden gegeven aan een politiebevel zich te verwijde ren bü het Lieverdje op het Spui. ver oordeeld tot onvoorwaardelijke gevan genisstraf. De 19-jarige magazijnbediende H.B., die voor de eerste keer naar een hap pening was komen kijken en bleef staan „om te zien of er soms nog geknokt zou worden", werd conform de eis tot zes weken gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, veroordeeld. De 25-jarige D. R.. zonder beroep en vaste woonplaats en sinds zaterdag in hechtenis, kreeg een zodanige ge vangenisstraf opgelegd, dat hij evenlang moet zitten als B.: veertig dagen waar van dertig voorwaardelijk Mr. De Waard zei dat hij tol dus ver geen enkel rechtsbelang heeft kun nen ontdekken dat met deze happening is gediend. In de motivering van zijn vonissen betrok de politierechter ook het feit dat de eerste berechting vori ge week. die mede als waarschuwing aan deelnemers en toeschouwers van de happenings was bedoeld, „in exten- so in de kranten heeft gestaan", Mr. De Waard zei nu niet meer te kunnen volstaan met uitsluitend voorwaardelij ke straffen. Surinaamse studenten staakten niet UTRECHT Dc afdelingsbesturen van de Surinaamse Studentenvereniging staan niet achter de oproep van het Perma nent Surinaams Congres voor Eenheid (USCE) tot een eendagsstaking van de in Nederland studerende Surinamers. De staking zou vandaag worden gehouden als protest tegen het Koninklijk bezoek aan Suriname.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13