Nieuwe Leidlse Courant SOEKARNO: GEEN WRAAK NEMEN T©S) V isconservenf abrieken dreigen met sluiting UITGERUST! (15) zit Jongen (15) zit dag klem in grot met hoofd omlaag Hij glimlacht Voeger doet val van 30 meter weerbericht weer P.v.cLA. kritischer ten opzichte van huwelijk Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Dbtirti-rtLaf 7 oktolirr 1965, 4frt<- Jaargang Abonnementsprijzen p.w0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Uitgeslapen? néén... ■ceLl.liW^eld» (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ér zal straks in de Tweede Kamer nog een hartig woordje worden gesproken over het huwelijk van prinses Beatrix. Die conclusie trokken waarnemers gis teren na afloop van het zg. afde- lingsonderzoek der Kamer over de wetsontwerpen tot toestemming van het huwelijk en tot naturalisatie van de heer Von Amsberg. Dit onderzoek was uiteraard strikt besloten, maar in de wandelgangen kon men ver nemen, dat met name de PvdA-frac- tie een zeer kritisch geluid heeft laten horen. Vier a vijf leden van deze fractie zullen straks tegen de ontwerpen stemmen, de overige so cialisten zullen er slechts schoorvoe tend hun goedkeuring aan hechten. Het afdelingsonderzoek vond plaats ter voorbereiding van het voorlopig verslag over de ontwerpen. Dit stuk zal eind deze of begin volgende week verschijnen. De regering is van plan Een president in 't ziekenhuis Er komt heel wat kijken als de president van de Verenigde Staten in het ziekenhuis ligt zie pagina 11. Missionaris oneens met rede van Paus pag. 2. Licht voor analfabeten pagina 2. Vrouwen redden Nasoetion pagina 7. Turkije Alles blijft bij het oude in Turkije pagina 7. Huiseigenaren gedupeerd door faillissement pag. 11 Medici contra TV pag. 13 de memorie van antwoord zó snel in te dienendat het openbare Kamer debat nog deze maana kan plaatsvin den. Het is de bedoeling dat de fractie leiders bij die gelegenheid het woord zullen voeren. Standpunten Op 23 juni dus nog vóór het bekend, maken van de verloving hebben de KVP, de overgrote meerderheid van de PvdA, de WD, ARP. CHU, SGP, GPV en Boerenpartij al laten weten, dat zij vóór de wetsontwerpen zullen stemmen. De PSP verklaarde tegen te zullen stem men en de CPN hield nog een slag de arm. De verschillende standpunten zullen opnieuw in het voorlopig verslag worden vertolkt, zij het met hier daar een andere toelichting. Zo zal, naar men verwacht, de PvdA-bijdrage zijn ge- steld in de terminologie van de tegen standers van het huwelijk. „Die bijdrage zal beslist geen prettige lectuur zijn voor het verloofde paar", zo kon men na af loop van het afdelingsonderzoek horen verluiden. De WD zal in het verslag enkele tech- nisch-juridische vragen aan de regering stellen. De bijdragen van KVP. ARP CHU zullen bijzonder kort zijn. Eén t de vragen die in het stuk aan de orde komen is waarom de heer von Amsberg in de adelstand moet worden verheven, terwijl toch het standpunt is ingenomen dat een prinses van Oranju met een „ge wone burgerjongen" moet kunnen trou- Comité ROTTERDAM Het landelijk co mité verzoekschrift Staten-Generaal, dat een actie voert in verband met het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, is zeer te vreden over de gang van zaken. Namens het comité is gisteravond in Rotterdam meegedeeld, dat het over stroomd wordt met aanvragen om toe zending van handtekeningenlijsten. Ook zou het comité veel adhesiebetuigingen ontvangen. „Het zijn er zoveel," zei een lid van het comité, ,dat we ze niet kun nen tellen". Het comité is inmiddels een adverten tiecampagne begonnen. De eerste serie- vandaag verschijnen. Hogere haringprijs moet gecompenseerd worden EXCLUSIEF (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Stichting van de Nederlandse Visserij en de Vereniging van visconservenfabri- kanten zullen dinsdag een bespreking voeren over de eventuele verhoging van de minimumprijs van verse haring. Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft een voorstel om .1 deze minimumprijs van 25 cent per kilogram te verhogen tot 29 cent vorige week in de openbare vergadering van het schap aan de orde gesteld. Het voorstel is toen aan gehouden tot de volgende vergadering, omdat de verschillende belang hebbenden niet tot overeenstemming konden komen. In de produktschaps- vergadering is een voorstel naar voren gebracht om de visconserven- industrieën bij alle aankopen een reductie te geven, die gelijk is aan de voorgestelde verhoging van de haringprijs. Deze reductie zal voornamelijk het onderwerp van gesprek vormen in het overleg tussen de visserijstich ting en de visconservenindustrie. Wanneer de voorgestelde verhoging m de minimumprijs voor verse haring ongewijzigd en zonder financiële facili teiten op dit punt voor de visconserven industrie doorgang vindt, zal dit leiden tot het stilleggen van deze industrietak, aldus drs. P. Kuiper, secretaris van de Vereniging van visconservenfabrikanten. Hij deelde desgevraagd mee, dat de visconservenindustrie nu reeds werkt op de helft van haar capaciteit en dat ha ringprijsverhoging sec de huidige pro- duktic nog eens tot 1/3 zou beperken. Namelijk alleen het binnenland zou dan nog als afzetgebied kunnen worden een reductie bij alle aankopen van de visconservenindustrie Nederland niet in een oneerlijke concurrentiepositie ten op zichte van de andere EEG-landen zou plaatsen. Als voorbeeld van een derge lijke aparte prijsregeling noemde hij Engeland waar al sinds jaren afzonder lijke opvangprijzen voor de visconserven industrie worden gehandhaafd. ..Komt men op 12 oktober niet tot overeenstemming wat betreft de re ductie. dan zullen wij ons ten zeerste tegen het prijsvoorstel kanten en onze belangen bij de verschillende ministe ries bevechten", aldus de secretaris. Noch bij de directie economische visse rijaangelegenheden van het ministerie van landbouw en visserij, noch bij het ministerie van economische zaken heeft men reeds een standpunt ten opzichte van de verhoging van de minimumprijs voor verse haring bepaald. Een en ander zal mede afhangen van het resultaat van het overleg tussen rederij en visconservenindustrie en de uiteindelijke beslissing van de produkt- schapsvergadering. (Voor vervolg zie pag. 11) (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM De twintigjarige voeger J. H. Bosch heeft gistermiddag een val van dertig meter van het Zuidpleinflat gemaakt. De jongeman stond samen met de aannemer-metse laar F. Stelloo (31) in een werkbak (die al eerder in het nieuws was ge weest, omdat de bak op 16 september bijna neerstortte toen een kabel brak). Hij viel dwars door de vloer naar be neden. Ilij werd zeer ernstig gewond. Vanaf het dak hingen twee touwen in de werkbak, één om seinen door te geven aan de man op het dak, en één om gereedschap in de bak te laten zak- Toen de stalen werkbak voor de elfde verdieping hing, klom .Bosch voor de grap in een van deze touwen. Volgens Stelloo was het voor de eerste keer, dat Bosch op dergelijke hoogte een karwei uitvoerde. Toen Bosch vier meter was gevorderd, riep Stelloo dat hij naar be neden moest komen omdat hij anders zou vallen. Op hetzelfde ogenblik viel Bosch op de houten vloer, die het begaf, en stortte door het ontstane gat naar beneden. Een boom brak zijn val iets af. Stelloo kon zich nog net vastgrijpen toen Bosch door de kooi viel. Bij de foto: Dertig meter boven dc grond hangt aan de gevel van het Zuid pleinflat de werkkooi. Hét gat in de houten bodem is duidelijk tegen de lucht te zien. Op de voorgrond de boom die de val van de voeger brak. STADSKANAAL Gp de Weender- weg in Vlagtwedde is gisteravond de 36-jarige R. Beuker uit Emmen veron gelukt. Hij reed met zijn personenauto een voorrangsweg op en botste tegen een truck met aanhanger. Weinig wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Voornamelijk in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Overigens ook enkele zonnige perioden. Weinig wind, dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. (Op gemaakt om 11.15 uur). gaande JN West-Berlijn beleven de bezoe kers van een industrietentoon stelling veel plezier met de „tele- visiefoon", die Philips daar als trek pleister voor haar overige produk- ten heeft geïnstalleerd. Met dit in genieuze apparaat kan men telefo neren en tegelijkertijd ook de ge sprekspartner zien. Als u een van uw familieleden of vrienden of kennissen aan de tele foon krijgt en hem vraagt, of hij dat interessante nieuws wel in de krant heeft gelezen, dan kunt u, via dat zwarte PTT-apparaat het gezicht van uw gesprekspartner nog niet Als bij dezelfde krant leest als u, kunt u wel met hem van gedachten wisselen. Is dat niet zo. dan zal het gesprek stokken. Wilt u het gesprek met een eventuele niet-lezer toch gaande houden? Zie dan pagina 2. DJAKARTA Soekarno heeft erop aangedrongen geen wraakge voelens te koesteren en alleen de revolutie te redden. Hij verzocht in de kabinetszitting de ministers op hun hoede te zijn voor „neokolonia- listische en imperialistische mach ten, die de eenheid van de strijd krachten en het volk willen ver nietigen". Het kabinet nam resoluties aan waarin het de moord op de generaals veroordeelt hen helden van de re volutie noemt, de vorming van de september-beweging afkeunt. aan dringt op kalmte, het leger verzoekt op te treden tegen de verantwoorde lijke lieden en aandringt op beëindi ging van partijtwisten. Voorts dringt een resolutie er bij het leger op aan, niet andere leden van de strijdkrachten te laken voor het optreden in de laatste dagen, en bij de politieke partijen om ndet an dere partijen de schuld te geven. Ten slotte verklaart het kabinet dat het leger de vijand het hoofd moet bieden ,,die recht tegenover ons staat" en de ministers hun normale werk moe ten hervatten. Gezond De tnachthebbers in Indonesië vertonen 2ich weer in het openbaar. Foto boven: Generaal Nasoetion^, die zelf ternauwernood aan de dood ontsnapte, tijdens zijn lijkrede bij de begrafenis van de vermoorde generaals. Een adjudant moet de gewonde Nasoetion ondersteunen. Foto beneden: President Soekarno verscheen voor het eerst na de mis lukte staatsgreep in het openbaar bij de kabinetszitting in Bogor. Links u hem Soebandrio en geheel rechts dr. Leimena, tweede van rechts de marinechef vice-admiraal Martadinata. Nog hartig woordje in Kamer Soekarno heeft zich gisteren na de kabinetszitting te Bogor voor de foto grafen en journalisten vertoond. Hij lachte en scheen goed gezond te zijn. „Mijnheer de president, zou u verklaring willen afleggen?" vroeg een journalist. „Neen," antwoordde Soekarno, „slechts een glimlach." „Wanneer komt u in Djakarta terug?" vroeg men. Jullie journalisten zijn zeer sluw. U stelt zeer netelige vra gen," zei Soekarno. Soebandrio, die naast de president stond, zeide: „U kan zien dat de president gezond is" Lachend liep Soekarno zijn paleis Soekarno heeft de vermoorde gene raals postuum in rang verhoogd maar hij zal de promotie ongedaan maken als er „iets" tegen hen zou bewezen worden. Van welingelichte zijde wordt ver nomen dat het leger 2000 militair ge oefende leden van het communistische jeugdfront heeft gearresteerd, als mede 200 communisten te Djakarta die wapens bezaten. 26-jarige luitenant Tendeam heeft zich opgeofferd toen de opstan delingen Nasoetion wilden vermoor den. Hij leek wat op de generaal i toen die opstandelingen hem vroe gen of hij Nasoetion was, zeide hij „Ja" en werd onmiddellijk door ko gels doorboord. De generaal kon tussen in pvama wegvluchten. Gesprek blijft MERINA In een grot nabij Me dina, in de Amerikaanse staat Ohio, gisteren een 15-jarige jongen be vrijd uit een diepe, slechts 25 centi meter brede spleet waarin hij lan ger dan een etmaal met het hoofd omlaag klem had gezeten. De knaap, Morris Baetzold, was dinsdagmiddag tijdens een schooluitstapje naar be neden gestort. een dag later werden de reddings pogingen met succes bekroond. Men slaagde erin een lus om het lichaam van de jongen te laten zakken en hem naar boven te trekken. Morris, die sinds dinsdagmiddag niet had gegeten of ge dronken, maakte een uitgeputte indruk toen hij op een draagbaar uit de grot naar een ziekenhuis werd gebracht. Niettemin werd zijn lichamelijke toe stand tijdens zijn gedwongen verblijf in de ijskoude grot goed genoemd. Heel kalm Morris heeft zich uitzonderlijk kalm ge houden toen de reddingsploegen alles op alles zetten om de knaap uit zijn be narde positie te vevrijden. Men liet zelfs Dit is de 15-jarige Morris Ba- tezola die een dag lang, met het hoofd omlaag, in een spleet van een grot hing. Mislukt De reddingsploegen waren aanvan kelijk van plan een reddingsschacht naar de jongen te boren. Dit ging niet door omdat de grond boven de grot te zacht was. Na een aantal vergeefse pogingen slaagden de redders er ten slotte in een lus om het lichaam van Morris te leggen en hem daarna centi meter voor centimeter omhoog te ha len. Geen ogenblik werd de jongen al leen gelaten. Een verpleegster bracht woensdag vele uren bij de spleet door om Morri; moed in te spreken. Direct na de redding werd de knaap voor een onderzoek naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis gebracht, waar artsen con stateerden dat Morris' conditie goed is. HULP Spoedig zal de volksvertegenwoor diging de Miljardennota bespreken. Daarbij zal het nodige worden ge zegd over ontwikkelingshulp. De regering vindt richtlijnen over de grootte van die hulp terug in de destijds door de Tweede Kamer aan vaarde motie-Ruygers. Vele jaren is grotere ontwikkelings hulp wensdroom gebleken. Het kabi- net-Cals schijnt hierin verandering te willen brengen. Toch wordt dit wereldomvattend en schrijnend probleem nog tezeer naar de achtergrond geschoven vanwege eigen nationale behoeften. Aanbeveling zou verdienen ons volk door intensieve voorlichting te door dringen van de noodzaak tot hulp van de naaste. Volgende kabinetten zouden dan nog meer goeds kunnen Het gaat om een eenvoudige evan gelische plicht. HONGER Ook de paus heeft voor de VN hel probleem van de a'-me landen en van de honger met alle rpvolgcn op nieuw aan de orde gesteld. Hij hield de naties voor ogen, dat werkelijke vrede alleen mogelijk is bij delging van deze schuld. Wij menen, dat de overheid hier een richtinggevende taak heeft. Jammer dat de welvaartsstaat vaak zo weinig begrip opbrengt voor za ken buiten onze horizon. Wie tot dadeu wil overgaan ontdekt overigens, dat de politiek van enke len de ontwikkeling tegenhoudt. Zo doemt de blokkade door president De Gaulle van de Europese instel lingen een project voor ontwikke lingshulp in het groot de Kenne- dy-rondc tot stilstand. De kloof tussen rijk en arm is breed, maar dient snel gedicht; spanningen zijn er al genoeg. ONDERWIJS Kennis en kunnen betekenen wei- Hoe sneller de bevoordeelde wereld een eind maakt aan het analfabetis me (dat door de groeiende wereld bevolking eer toe- dan afneemt) des te vroeger kan worden begonnen aan een ontwikkeling die honger, ar moede en onvolwassenheid van bin nen uit de baas wordt. Weten levert meer rendement op dan louter spierkracht, hoewel dit in ko loniale oren als een leugen moet klinken. Goed basisonderwijs voor ieder en daarna mogelijke verdere scholing kost veel. Een schoolvoorbeeld, hoe geestelijke en materiële hulp elkaar kunnen aanvullen. De ontwikkelde landen behoeven overigens niet te rekenen op uit bundige dank. Daarvoor is het ver leden te vers en vooral strijdbare pas-volwassenen zullen zich willen afzetten tegen gevestigde standpun ten. Het grote doel echter: een wereld met bestaansmogelijkheid voor ieder, rechtvaardigt kleine ongemakken. MIJ MAAR chocoladwhanJc Schiphol dicht SCHIPHOL Terwijl in vele delen van het land de zon stralend aan de he mel stond, heeft lokale mist met een zicht van nauwelijks 100 meter vanmorgen het luchtverkeer op Schiphol stilgelegd. Ook de uitgaande vliegtuigen bleven aan de

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1