Nederland ontnuchtering voor veel Surinamers Trieste ervaringen te voorkomen Spontaan initiatief gaat gestalte krijgen Regering voelt niet voor vrijwillig pensioen Vorstenpaar kreeg warm welkom op St.-Maarten BRINK 7 DINSDAG 5 OKTOBER 1965 (Van een onzer redacteuren) Kobus Wolf is een Surinaamse jongen. Iets meer dan 23 jaar geleden werd hij in Para maribo geboren. Hij woonde in een van de (nog altijd vele) houten huisjes, dat zijn vader had gehuurd. Met zijn ouders en vier broertjes en zusjes woonden ze in dat een voudige onderkomen, bestaande uit een kamer van vier bij vijf, een keuken (de z.g. bordelarie) en een zolder. Hij liad een gelukkige jeugd. Wat speelde liij graag met zijn broertjes en vriendjes op het erf, waar nog meer van die huisjes stonden. i Toen hij leerplichtig was ging hij naar de lagere school. Daarna werd hij loop jongen bij een baas. want; z'n vader was •maar een eenvoudige man. Hij wilde al- tijd graag timmerman worden en zo leerde hij op de avondopleiding van de [technische 'vroeger ambacht-)school tim- I i Een van de zijn vrienden heet Isi- I door Rado. Hij kwam het eerst met het idee naar Nederland te gaan. Daar was [immers werk genoeg aan de winkel, ter- i Suriname moeilijk aan een baan te komen is in verband met de daar j .heersende werkloosheid Isidoor werd •hoe langer hoe enthouisiaster en vertrok ten slotte, nadat hij erin geslaagd was i 'voor een reis naar Amsterdam aan te I ^monsteren, zodat hij de overtocht nog i ,„met geld toe" kon maken, i Isidoor had bij zijn voorbereidingen ■wel de nodige voorlichting over Neder- 'land gekregen, ook via enkele brochures. [Het kwam er op neer, vond hy, dat ze i je wilden ontmoedigen: het leven zou er veel duurder zyn (en wat dan nog, ■je verdiende toch óók meer en de 'mensen waren er zo heel anders (allicht). [De betrekkelijke eenzaamheid zou er [niet meevallen (kom, kom) enzovoorts, enzovoorts. Het leek wel of iedereen in •Suriname er op uit was hem van z'n •stap af te houden Nou, hy had er 'maling aan. Geestdriftig En daar ging hij toen. Al gauw ont- ving Kobus geestdriftige brieven van hem uit Nederland, geïllustreerd met fotootjes: Isidoor. chique met een teddy-winterjas plus opstaande kraag, staande op een Amsterdamse grachten- brug: Isidoor vriendschappelijk gearmd met twee allerliefste Nederlandse meis jes: Isidoor op het balkon van zijn hUUCkamer Volgens de brieven had Isidoor het ge wéldig in Nederland! Hij had een leuke baan, verdiende goed, vond al dat nieuwe, ook het op eigen benen staan, een heer lijke voldoening. Maar hij vertelde er niet bij dat hij zich wel eens erg alleen voelde en ver schrikkelijk naar huis kon verlangen. Dat de winterse kou rijn aan warmte gewend zijnde lichaam en de Hollandse nuchterheid zijn naar gezelligheid hun kerend hart wel eens erg tekort deden, om verdrietig van te worden- Maar zoiets j schrijf je toch niet naar huis? Hoe het zij. Kobus kwam onder de indruk van al die paradijselijke bericht- I geving en zou er een lief ding voor over hebben, als hij zijn vriend naar Neder land kon volgen. Maar dat lukte in het begin ook niet zo erg, omdat zijn ouder' alsook vooral een oom en tante die Nederland uit ervaring kenden, het voor hem niet zo rooskleurig inzagen de dag aan dat hy op weg ging naar Nederland. Zyn eerste indrukken waren onver deeld gunstig. Hy meldde zich als werk zoekende, vond spoedig een baan, ver diende redelijk, had al gauw een paar kennissen en genoot van al het nieuwe dat een grote stad biedt. Daar was Para maribo niets bij. Vriend Isidoor werkte in Groningen en omdat dit Kobus' boezemvriend was réis- Tl (tok Kobus Maar tenslotte kréég Kobus Wolf toch zÖn zin Och, de jongen was meerderja rig en werk had hij al een heel lange tyd niet meer. Het ging toch niet aan zijn ondernemingslust en gezond verlan- Onder veel Suririamers is het ge woonte een verjaardag met luister te vieren: wie het betalen kan laat deze uitgroeien tot een compleet buurtfeest, inclusief kopermuziek. Tpiseh staaltje van et op elkaar betrokken zijn van de menden, "iets wat een Surinamer in Neder land schrijnend mist. Dit gevoegd bij al zijn chagrijn over die heel andere Nederlandse samenleving, over z'n alleen' zijn. hetgeen alles by elkaar allemaal onvermoede minderwaar digheidsgevoelens bij hem wakker riep. maakten hem opstandig. Ook ró zijn werk Men begon hem een vervelende kwast tc Het einde? Een volkomen gedesillusio neerde Surinaamse jongen. Was dat die prettige, open. vrolijke knaap van wel eer? En als hij nou maar eens iemand wist waar hij zijn hart zou uit kunnen storten. Oh, hij voelde zich zo verlaten, zo alleen, zo moedeloos en zonder uit- Het bovenstaande met Kobus is één mogeiykheld. Het had ook anders kunnen gaan. Bijvoorbeeld zo: De jongen had beter opgevangen kunnen worden door vriend met meer ervaring uit dezelf de stad als hij en daardoor zo goed als helemaal geen moeiiykheden kunnen hebben ontmoet. Hy had evenwel ook dat is het andere uiterste in handen een verkéêrde vriend kunnen vallen, die hem een lekker lui leventje aan dc zelfkant der samenleving had aangepraat. D*n zou het echec volkómen zijn! Uit deze voorbeelden moge blijken dat de Surinaamse jontge werknemer die in Nederland zijn geluk komt beproeven échte begripsvolle begeleiding nodig heeft. Op zyn minst een adres waarvan hu weet dat men hem er altijd verder zal helpen. Want aanpassingsmoeilijkhe den krijgt iedere Surinamer in Neder land te venverken, daar ontkomt zelfs de best voorbereide rijksgenoot niet aan. In zijn land ls het allemaal immers, «zo heel anders dan hier Daar een zeer op elkaar betrokken zyn. een sociale bege leiding die hartverwarmend is. Hier de veel - nuchterder koele westerse 'maat schappij. die de mens veelal alleen laat «taan. .ondanks een .-ftvarmaat.^n sociaJeL en andere instellingen. Daar een eenvou dige maaltijd voor een paar dubbeltjes. Hier het eenvoudige eten voor minstens een rijksdaalder. Daar een gelykmatig, warm klimaat. Hier bittere Hollandse kou, die dikke kleren en een brandende kachel vereist. Allemaal drógen zijn er nog maar een paar van de vele die een jonge, geestdriftige Surinamer, op weg naar Nederland, zich niet Laten we verder mogen volstaan met j te zeggen dat er al heel wat schade er schande Ls voorgekomen onder in om land verbiyvende Surinamers en dat eer aantal reeds veel langer in ons land ver blyvende landgenoten daar nu met de daad wat aan willen gaan doen. richtten de Stichting Sociale Belangen Surinamers op. welke iedere Surinamer die dat wenst wil helpen. De Stichting heeft rich verzekerd een aantal uiterst deskundige 'belangelo ze) adviseurs en wordt ge rugges teund door een Raad van Aanbeveling tal van prominenten zitting hebben geno- Legio zijn de taken die op de stichting wachten. Een greep: er kimmen moeilijk heden bij het verkrijgen van kinderbij slag zijm omdat sommige Surinaamse echtparen (erfenis uit de slaventijd) niet de wet rijn getrouwd. Een Suri- ïse jongeman komt bij een verkeers ongeval om het leven en nu moet er van alles geregeld' worden, dat anders óm- of slecht geregeld zou blijven. Een totaal vereenzaamde en verpauperde jongeman moet verder geholpen worden, omdat hij anders ten ondier dreigt te gaan. 'In afwachting van eventueel te verle en subsidies zyn de oprichters aan het werk getogen, omdat .ergens toch eens begin moet worden gemaakt". Neder landse en Surinaamse overheden staan ten volle achter dit initiatief omdat ze terdege de noodzaak ervan inzien. het nieuwe onbekende te bly- de hij' er wel tweemaal per week heen. dwarsbomen? Zo brak ook voor hem Ze hadden elkaar van alles te vertellen, tracteerden elkaar en ook andere -vriend- Nes- Op deze marnier raakte Kobus echter wél snel door zijn uït Suriname meege nomen spaarcentjes en zijn hier verdien de salaris heen. Ja., hij moest minder naar Isidoor gaan. maar bij hem voelde hij zich zo thuis en in de stad waar hij werkte was hij zo eenzaam. Hij had wel eens de indruk dat de mensen hem er uitlachten. Laatst wilde hij in een groentewinkel, zoals hy dat in Suriname gewend was. één appel kopen. De juffrouw zei giechelend dat appels alleen per pond en kilo worden verkocht. En op zijn werk leek het hem ook niet zo leuk meer. Vooral sinds hij naar een andere afdeling was overgeplaatst, waar geen timmerwerk meer kon worden ge daan Wat dachten ze wel; 'hy is toch geen ongeschoolde arbeider? Overmoedig besloot hy op te zeggen en elders werk te zoeken. Opnieuw meldde hij zich als werkzoekende Maar er was weinig bij dat hem zinde Jóh. zei hem op een keer een landgenoot, als je geer. werk vindt kun je ondersteuningsuitke ring krijgen zoals iedere Nederlander Daar en daar moet je heen. Durfde niet Kobus vond het bewuste bureau en kreeg een ingewikkeld formulier in te vullen waar hij geen raad mee wist. De ambtenaar, die het erg druk had. durf- de hij niet om hulp bij het invullen te de oversteek zo veilig mogelijk maken. vragen Verbeeldde hy het zich nu of Herhaaldelijk gebeurt het op dit onover- niet dat de man hem een beetje meewa- zichtelyke kruispunt, dat automobilisten rig aankeek? Tenslotte kreeg hij het met pas op het laatste ogenblik de overste- behulp van een ander toch voor elkaar kénde kinderen zien. wat grote gevaren met zich brengt. Met dichte mist gaat de rijkspolitie nu portofoons inschakelen. Als een uitkijk weinig verkeer signaleert geeft hij dat door aan zijn collega by de kinderen, die ze dan vlug laat oversteken Het schiint dat er zelfs nog geen plannen bestaan om in de toekomst dit gevaarlijke punt te doen verdwijnen. (Advertentie) uniek in Europa: noviteitencentrum DAMESBEURS Weer bailybrug gevraagd voor schoolkinderen MAARHEEZE Evena' reeds onlangs in Mariaheide is gèbeurd wensen ouders van driehonderd schoolkinderen die elke dag het gevaarlyke verkeersknooppunt in de rijksweg EindhovenRoermond moeten oversteken de medewerking van de minister van defensie om een bailey brug over de weg te kunnen bouwen Een desbetreffend verzoek néimens de bezorgde vaders en moeders is in Den Haag ontvangen. Het oudercomité wil hiermee, in af- u Cl ai wachting van definitieve voorzieningen. I de"hy "n1et PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde van Oranjc-Nassau O. C. van Mourik. burge meester en tevens secretaris der gemeen te Beusichem. Hij begon zich overigfips te voelen Verleden week was hy jarig. Het „feest" bracht hy in eenzaamheid alleen op zyn kamer door Zijn geld was byna op en de werkloosheidsuitkering zou ook stoppen als hij niet gauw ander werk vond. was hem gezegd Wat een verschil met zijn verjaardagsviering thuis. Diar was de geboortedag altyd een compleet buurtfeest, elk jaar op nieuw een evenement om nooit te verge ten. Daar hielp gewoon Iedereen ieder een. Je zou hier in de grote stad eens iemand om byvoorbeeld een kwartje voor de tram moeten vragen. Ze zouden je voor gék verklaren. Kobus nam t enslotte maar weer een baan aan om onder de pannen te zijn. M3ar dat werk beviel hem bar slecht Aan ons Nederlanders de vraag: vie wil de stichting helpen haar anloopkosten weg te werken? (gi ronummer Hollandse Bank Unie, no. 8179 t.n.v. Stichting Sociale Belan gen Surinamers, R'dam). Of (nog beter): wie zou eventueel een Suri naamse jongen of een Surinaams meisje in huis willen hebben, dan wel met één of meerderen van hen contact willen komen? Nadere inlichtingen Stichting Sociale Belan gen Surinamers. Van Oldenbarne- veldstraat 146, Rotterdam, tel. 010- 13.77.61. En bel nóg eens als u niet onmid dellijk gehoor krijgt. In deze pionierstijd is het kantoor wel eens i onbezet. Personalia Kort gezegd wil zij Surinamers in ons1 Benoemd tot ridder in de orde van land helpen hun weg te vinden in deze Oranje Nassau: ds. N. Willemse (Arn- westerse) maatschappij onder meer,hem) en pater j. G. Pfeil (Leeuwarden), doorbehulpzaam te zyn by het zoeken Benoemd tot rechter: mr. L. C. van der Plas (Amsterdam) te Breda. mr. A. E. Jansen (Assen) te Roermond, kamers, door het onderlinge tact te bevorderen, door administratief hulp te verlenen, door hulp bij studie „TAC. te geven (vaak is er een lacune tussen Spey (Almelo) te Zwolle, het Surinaamse basisonderwijs en een in Nederland te volgen cursus) en door contacten tussen Surinamers en Neder landers te leggen waar düt maar moge lijk is. Bezoek aan Bovenwindse eilanden antwoord inzake dc Algemene burger lijke pensioenwet blijkt dat de regering een aantal veranderingen heeft aange bracht in het ontwerp. De drempeltijd voor de onderwijs sector (diensttijd van een half jaar, die de onderwijzer nodig heeft om als ambtenaar in de zin der wet te worden beschouwd) vervalt. De invaliditeitsgraad, vereist om recht op weduwnaarspensioen te verkrijgen wordt van 65 op 58 ge bracht (zoals ook in vergelijkbare gevallen in de sociale verzekerings- en belastingwetgeving). In het oorspronkelijke wetsontwerp rverzorgsterpen i« henaalH dat df» hiidrapp van de ken ministers is bepaald dat de bijdrage van de ambtenaar aan het pensioenfonds 7.9 procent van zijn inkomen zal bedragen. Hieraan is toegevoegd dat dit percentage by a.m.vb. kan worden gewijzigd. De z.g.n. „lopende" wachtgelders zullen hun wachtgeldtijd, voor zo ver gelegen vóór het tijdstip dat deze wet in werking treedt, voor pensioen kunnen inkopen. Bezwaren Uit de memorie van antwoord blijkt dat de ministers van financiën, defen sie en onderwijs en wetenschappen die het wetsontwerp hebben inge- het voorlopig verslag voor gepleit. Een vrijwillig ouderdomspensioen zou het mogelijk maken dat een ambtenaar, na overeenstemming niet zyn dienst leiding. reeds op 60-jarige leeftijd werd gepensioneerd. De bewindslieden achten deze pen- sioenvorm niet passen in het stelsel van de nieuwp wet. die. uitgaat van pensionering op 65-jarige leeftijd. Bo vendien verwachten zij dat de kosten van de vrijwillige ouderdomspensio- nering onvoorzienbaar zijn. Opneming van een mogelijkheid tot het uitkeren van een z.g.n. zuster- of •verzorgsterpensioen achten de betrok - niet te verwezenlijken- Enerzijds is de groep diè hierv aanmerking komt. zeer moeilijk te om lijnen. anderzijds is een pensioentoe kenning van geval tot geval in strijd met het streven een meer eenvoudige pensioenwet tot stand te brengen. De bewindslieden delen de bezwaren van de Kamer tegen de berekening van de pensioenen. Volgens de nieuwe wet zou dit gebeuren op basis van de laatste drie kalenderjaren. Thans wor. den de laatste drie dienstjaren als uit gangspunt genomen. In een riieuwe nota vanwijzigingen zal worden voor gesteld de zgn. middelsoip oyer de laatste twee kalenderjaren te bereke- PHILIPSBURG Koningin Ju liana en prins Bernhard zijn giste ren hartelijk ontvangen door de be volking van het grootste Boven windse eiland, St. Maarten. Ook vele bewoners van het Franse gedeelte van het eiland waren naar het vlieg veld gekomen. Engels is de voertaal op de Boven windse eilanden, maar sinds enkele ja ren wordt op de scholen Nederlands on- derwezen. Maureen sprak de vorstin dan ook in hel Nederlands toe en koningin Juliana luisterde verrast naar de wel komstwoorden van het meisje. I In een open auto reden de hoge be zoekers door het prachtige heuvelland-1 schap van St. Maarten. Naast de chauf- I feur zat gezaghebber J. J. Beaujon, die de gasten het een en ander vertelde over „zijn" eilanden. Een half uur later kwam de stoet in het hart van Philipsburg. het De Ruyterplein, waar de mensen elkaa»" j MODENIEUWS Warm welkom Na de receptie begaven de bezoekers zich paar het bejaardentehuis. Onbarm hartig scheen dc zon en men was het er over eens dat het voor de tijd van hel jaar bijzonder warm was. De plaatsen I voor Koningin en Prins in de open auto j werden dan ook gedurende hun afwezig heid met een doek bedekt. Het vorstenpaar kreeg een warm wel kom van dc bejaarden. Hier en daar hoorde men ..God bless you" en „Nice to see you back" (Fijn U weer terug te zien) met een duidelyke nadruk op het woord „back". Na dit bezoek gingen de hoge gasten naar het aangrenzende ziekenhuis. Daar overhandigde een blinde vrouw de vor- stin een voorstelling van Sint Maarten in applicatiewerk Zichtbaar geroerd Ligne Astronaut. Engels velours met origineel garnituur. In zwartbruin) bordeaux/cognac/bottel en marine. 21,95 Nog veel Surinamers wonen in primitieve houten huizen als deze, die bovendien vaak eenvoudig sanitair ontberen. Ook Kobus Wolf, die naar Nederland kwam oen er emplooi te vinden, heeft daar zijn ge boortegrond. Gelukkig verrijzen er meer en meer behoorlijke volkswoningen waarvan de onderste plaat een voorbeeld geeft. Het zijn een aantal moderne behuizingen in Zorg en Hoop. een voorstadje" van Paramaribo. Wat Kobus Wolf betreft, een onzer redacteuren volgde deze Suri naamse jongen (zijn naam is overigens gefingeerd) om iets duidelij'k te maken van de moeilijkheden waarmee deze jongeman en duizenden andere landgenoten, die dezelfde stap deden, in ons land kunnen wor den geconfronteerd. Ook uit dit verhaal in de serie „Geloven met onze handen" moge blijken dat er door ons persoonlijk genoeg te doen valt voor onze naasten (zie slot van het artikel). Brandt officieel niet in Bondsdag '■•BBRtïJN s Burgemeestér Will# Brandt van West-Berlijn heeft officieel laten weten dat hij dc zetel in-de bonds» dag. waarvoor hy was aangewezen, niet zal innemen. Brandt was met 21 andere Westberlijners naar de bondsdag afge vaardigd. Overeenkomstig het viermo- gendhedenstatuut worden deze afgevaar digden aangewezen en niet gekozen. De Westberlijners hebben in de bondsdag ook geen stemrecht. De plaats van Brandt, die nog voorzitter is van de sociaal-democraten, zal worden ingeno men door Re in hard Bühling. Mooi najaarsweer DE BILT. Het Europese vasteland wordt nog steeds bedekt door een uit gestrekt hogedmikgebied. Boven zuid-, Scandinavië is hierin een nieuw cen trum ontstaan. Voor de westkust van Portugal ligt het restant van een oceaandepressie. Het bijbehorende front bracht plaat? selijk in Spanje en Portugal veel re gen. Een andere storing trekt langs Schotland in de richting van noord Noorwegen. Het hogedrukgebied wordt door deze storingen nauioelijks aangek tast, zodat op_ aanhouden van hef mooie najaarsweer mag worden ge rekend, De kans op mistvorming in de nacht blijft bestaan. Vanmorgen vroeg kwam in enkele streken van ons land dichte mist voor. Deze trekt in de loop van de ochtend echter weer op. In de temperaturen komt niet veel verande. ring. In de namiddag stijgt het kwik op vele plaatsen tot boven de 20 graden. Woensdag 6 oktober: zon op 6.49, onder 18.07; maan op 17,21, onder 1.35. Zondag 10 oktober: volle maan. Hoogwater Srheveningen 6 oktober: 0.17 v.m.; 12.51 n m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7