China vestigt aandacht op Russische grens nu EKCO# Basutoland wil besprekingen met Yerwoerd Kubitschek terug in Brazilië ATOMEN AAN 'T WERK ALLES GOED EN WEL mm BB 1 tilSil j Ontginning van grote woestijn Kolendamp: bejaarde dames omgekomen Toegang is gratis DINSDAG 5 OKTOBER 1965 Verkouden? iyt> EMJrT.Ï Rillerig Onprettig? Pas dan.op! Neem bijtijds 'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Uet/ioMS Cff ASPRO' Terugkeer In Brazilië heeft zich een opmer kelijk feit voorgedaan. Een van de belangrijkste politici keerde na anderhalf jaar uit bal lingschap terug. Oud-president Juscelino Kubit- schek nam daarmee een groot risico. Herhaaldelijk had men gedreigd, dat hij vervolgd zou worden. Kubitschek was de eerste Brazi liaanse president, die op democra tische wijze aan de macht kwam. Vijf jaar achtereen diende hij zijn land op loyale wijze. Aan het eind van zijn ambts periode kon hij de verleiding weer staan, zijn presidentschap door mid del van een staatsgreep te prolon geren. De moeilijkheden begonnen, toen Janio Quadros Kubitschek opvolgde en hem van corruptie beschuldigde. Quadros mislukte als president en trad na betrekkelijk korte tijd reeds af, in zijn land een grote chaos achterlatend. Toen brak het onrustige tijdperk van Joao Goulart aan, de man die ten slotte te zwaar op linkse ele menten leunde om de strijd tegen de militaire leiders te kunnen vol houden. Kubitschek heeft Goulart lang in die strijd gesteund, omdat hij een terugkeer naar militaire dictatuur wilde voorkomen. Toen de militairen de macht over namen, moest ook Kubitschek ver dwijnen. Zijn terugkeer is wellicht een eerste stap op weg naar herstel van de politieke vrijheid, die ook voor een groot land als Brazilië onont beerlijk is. Waarom niet direct een goede gasaansteker? SILVER. MA TCH FIRST CLASS**" M 1:1—is (Van een correspondent) HONGKONG De Chinese pers heeft de laatste weken gro te aandacht besteed aan de vie ring van de tiende verjaardag van de stichting van het auto nome grensgebied Sinkiang- Oeigoer. De feestelijkheden vie len samen met de zestiende ver jaardag van de Chinese Volks republiek. Gisteren werd echter melding gemaakt van sabotage en ondermijning door „revisio nisten" bij de Russische grens. De artikelen over dit noordwestelij ke grensgebied met de Sowjetunie, dat een oppervlakte heeft van meer dan een miljoen vierkante kilometer leggen alle de nadruk op de vorderin gen, die gemaakt zijn met de ontgin ning van de woestijn, met de veeteelt, met de ontwikkeling van de lichte industrie en de volkscommunes, het pionierswerk door jonge Chinese im migranten uit Sjanghai en andere ontwikkelde gebieden van het Chinese continent en met de vergroting van de daar woonachtige minderheidsgroe pen. Tsjoe En-lai, de Chinese eerste minister en Tsjen Yi, de minister van buitenlandse zaken, die vroeger bur gemeester is geweest van Sjanghai, waar veel immigranten vandaan ko men. deden Sinkiang aan op hun terugreis uit Cairo in juli van dit jaar. opleverde om zijn 800.000 inwoners van voedsel te voorzien, heeft thans naar men beweert een overschot. En dat ondanks een jaarlijkse hoeveel- - heid regen van slechts drie cm. Het gebied heeft een rijke historie: 18 eeuwen gelden was het een belang rijk deel van de zuidelijke handels route naar het Westen en verbond het Centraal-Azië met India. Later werd het een beroemd boeddhistisch cen trum. Dzjenghis Khan veroverde er grote gebieden in de dertiende eeuw en Marco Polo schreef over Sinkiang's rijke landbouw en bloeiende handel. Voor de nomaden en herdersbevol king van Sinkiang is het vee van vitaal belang en het nut van het vee voor de gehele Chinese economie, die het veelal nog moet hebben van trekdieren voor de landbouw, wordt door Peking zeer gewaardeerd. Het gebied heeft zijn veestapel sinds 1949 meer dan verdubbeld. Ook dit volgens een recent artikel in de Chinese pers. Vooruitgang Ondanks droogte en sneeuwstormen, die in één geval de temperaturen tot min 40 graden celsius deden dalen in een gebied waar veel grasland voor komt, steeg de verkoop van vee in de periode 1950-1954 met zestig procent. Het aantal kunstmatige-inseminatie- stations en veeartsenijkundige dien sten is aanzienlijk toegenomen. Niet alleen de landbouw heeft van de ontwikkeling geprofiteerd. Rondom Oeroemtsji zijn veel lichte industriëen gekomen, evenals in de Gobi-woes- tijn. Er worden katoenen stoffen ge maakt, leerprodukten, papier en emaille voorwerpen. Verder wordt er suiker uit bieten geproduceerd en vervaardigt men consumptie-olie en andere voedingsstoffen. (Van een correspondent) than, de eerste-minister van Basuto land, heeft premier Verwoerd van Zuid-Afrika laten weten, dat hij graag besprekingen zou willen voeren over zaken van gemeenschappelijk belang. Van het antwoord van dr. Verwoerd zal afhangen hoe zich de betrekkingen tussen de Zuidafrikaanse republiek en de andere negerstaten Swaziland, Beetsjoeanaland, Malawi en de ex-Bel gische Congo zullen ontwikkelen. Het contact met Nigeria en Zambia zal af hangen van de mate. waarin Zuid-Af rika's hulp aan die landen zich zal uitstrekken. Een snel herstel van de betrekkin gen met een aantal Afrikaanse sta ten zou de internationale positie van Zuid-Afrika belangrijk kunnen wij zigen. Het alternatief voor Ver woerd is een totaal ontbreken van contact tussen blank en zwart Afri ka, wat alleen maar met zich zou meebrengen dat de scheldcampagne tegen Zuid-Afrika van het Afro-Azia- tische blok in de Verenigde Naties nog zou toenemen. Afhankelijk De belangen van Leabua en Ver woerd komen overeen. Samenwerk'ng met Zuid-Afrika was een van de hoofd punten van Leabua's verkiezingsprogram- Meisje Het blad „Jong China" uit Peking berichtte, dat een jong meisje, wier ouders in Hongkong wonen, tot Tsjoe En-lai gezegd heeft: „We zijn vastbe sloten ons leven te wijden aan de arbeid in dit grensgebied." Mocht haar houding representatief zijn voor die van de jeugd in China in het algemeen, dan zijn de communisten geslaagd in hun campagne, die tot doel had de jeugd geestdrift bij te brengen voor het pionierswerk onder het mohammedaanse herdersvolk van Sinkiang. Ook hebben zij dan een overwinning geboekt op de vooroor delen, die eeuwenlang vooral bij de verwende stadsbevolking van Sjanghai geleefd hebben jegens de verre uithoeken van het onmetelijke Chinese Rijk. Tot 1962 bestond slechts tien pro cent van de vijf en een half miljoen inwoners van Sinkiang uit volbloed Chinezen. De rest bestond uit Oeigoe- ren, Kazaks, Chalka's. Mongolen, Oezjbeks en Tajiks. Vorig jaar keerde een groep pioniers terug naar Sjang hai om daar onder de bevolkinc indruk weg te nemen, dat Sinkiang een gevaarlijk gebied is. waar wilden Na ballingschap van IV2 jaar RIO DE JANEIRO De voor malige Braziliaanse president Juscelino Kubitschek is gisteren na een vrijwillige ballingschap van bijna anderhalf jaar uit Europa naar zijn land terugge keerd, waar hij enthousiast be groet werd door ruim 50U0 van zijn aanhangers. ,,JK, JK, JK," riepen zijn aanhangers op het vliegveld en toen de ex-president naar zijn huis reed viel de con fetti bij wolken op Kubitschek neer. Ook voor leden van de PSD komt Kubitscheks terugkeer ongelegen, nu deze partij kalm aan kracht en ver trouwen wint. Intussen is de oud-president opge roepen door de militaire rechtbank om te komen getuigen voor de militaire commissie die een onderzoek instelt naar de onwettige activiteiten van het hoge instituut van Braziliaanse studies. Sinds 1964 komt hij op de getuigen lijst voor. Morgen moet Kubitschek voor een andere militaire commissie verschijnen die „ondermijnende acti viteiten" van de Braziliaanse commu nistische partij onderzoekt Als hij geen gevolg geeft aan deze oproepen zal Kubitschek zeker worden gearres- Kubitschek die met zijn terugkeer teerd. heel wat riskeert, t.w. aanhouding op I beschuldiging van corruptie en wan-1 beheer tijdens zijn ambtsperiode,) kwam in zijn land terug juist nadat de vorige dag in 22 Braziliaanse sta ten de gouverneursverkiezingen zijn j gehouden, waaraan zijn sociaal-demo- cratische partij (PSD) deelneemt in 1 samenwerking met de Arbeiderspartij. Kubitschek is van mening, dat zijn partij groot succes zal behalen bij de l verkiezingen. Deze verkiezingen zijn de eerste sinds de revolutionaire rege-1 ring-Branco aan de macht kwam. De terugkeer van Kubitschek vormt een probleem voor president Branco. Deze j heeft beloofd de uitslag van deze eer- ste verkiezing te zullen eerbiedigen. Ondanks het verzet van de niet- Chinese mohammedaanse bevolking van Sinkiang gaat de kolonisering van deze door communistisch be stuurde provincie door. Op feest dagen in Peking ziet men dans groepen uit de gebieden waar min derheden wonen. En jonge mensen uit de Chinese grote steden gaan naar de dunbevolkte grensgebieden. Maar van harte gaat het niet. Daar van zijn de berichten over „revisio nisme" de zoveelste getuigen. wonen onder nog barbaarse omstan digheden. Men kan zich gemakkelijk het be lang voorstellen van in het Oosten getrainde technici op de grote olievel den van het Karamai-gebied, noord westelijk van de hoofdstad van Sin kiang, Oeroemtsji. In Karamai zijn, evenals in de andere productiecentra in het 200 kilometer lange, olierijke gebied van Noord-Sjensi tot aan de Sowjetgrens, opleidingscentra opge richt. Van daaruit worden ingenieurs, geleerden en technici naar alle delen van het land uitgezonden om de olievelden en raffinaderijen te dienen en te ontwikkelen. Recente Chinese persrapporten leg gen echter de nadruk op het belang van minderheidsgroepen bij het werk in het oliegebied van Karamai. Naar aanneemt is gedurende het twee de vijfjarenplan van 1958 tot 1962 belangrijk meer kapitaal in de olie winning geïnvesteerd dan de 1900 miljoen yuan, die van 1953 tot 1957 voor dit doel werden besteed. De regering beschouwt de petroleum te genwoordig als eerste behoefte voor de productie van petrochemicaliën, die door export in de vorm van plastic speelgoed en gebruiksartike len. kunstmest en insecticides veel geld inbrengen. De totale reserve aan ruwe olie in China wordt geschat op meer dan 2000 miljoen ton. terwijl er olierijke gebieden zijn aangetroffen, die nog een 21 miljoen ton kunnen opleveren. Russen De terugtrekking van Russische technici is niet de enige oorzaak, waardoor Sinkiang een geschilpunt tussen Chinezen en Russen geworden is. In november van het vorige jaar verklaarde het Provinciale volkscon gres, dat ..elk plan dat tot doel heeft de eenheid in ons vaderland in gevaar te brengen of de grote eensgezindheid tussen onze volksgroepen te onder mijnen gedoemd zal zijn te eindigen :en beschamende nederlaag." Dat was een duidelijke waarschuwing aan het adres van Rusland de Kazaks niet langer aan te moedigen om het grote autonome Ili-Kazak-gebied te verla ten en zich te voegen bij hun in veel groter aantal aanwezige verwanten over de grens in de Sowjetunie. Sinkiang, waar in oktober van het vorige jaar China's eerste atoombom tot ontploffing gebracht werd, wordt in de Chinese pers beschreven als een gebied, dat rijk is aan oases „als grote tongen van smaragd". Het gebied rond Khotan dat vroeger niet genoeg graan EINDHOVEN Twee bejaarde vrouwen zijn in een houten huisje op de hoek Leenderwcg-Edelweissstraat in Eindhoven door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het waren de 78-jarige weduwe Van Osch en haar 71-jarige vriendin mevr. Harweg, die zondagavond bij de weduwe op bezoek was. Waarschijnlijk doordat de kachel te ver dicht was gezet en bovendien door slechte trek in de schoorsteen, verspreidde zich kolendamp in het huisje, waardoor beide vrouwen bedwelmd raakten. Toen even na twaalf uur een kleinzoon van de weduwe Van Osch nog licht in de kamer van de vrouw zag branden, ging hij eens kijken en zag zijn grootmoeder onbeweeg lijk in een stoel zitten. Een gewaarschuwde arts kon slechts de dood bij de weduwe constateren. De andere vrouw gaf nog enige levenstekenen, doch tijdens het vervoer naar het St.-Jozèfziekenhuis overleed ook zij. DEN HAAG Als alles naar wens verloopt zal op 1 maart van het volgend jaar in Utrecht de Amerikaanse tentoonstelling „Ato men aan het werk" te zien zijn. De bezoeker, die kosteloos deze ex- Dositie mag bezichtigen, kan kennisma ken met de vele terreinen, waarop nu cleaire onderzoekingen worden ver richt. zowel ten behoeve van de indus- wetenschappelijke werkers, Een andere aedeelte van deze onder auspiciën van The United States Ato mic Energy Commission staande ten- 'oonstellino zal zijn gewijd aan het demonstreren van de modernsto tech nieken in het wetenschapveli ik onder met name op het niveau van de middelbare school. Het programma dit aedeelte van de exvnsiüe is aericht ov het ontvanoen van drie hooaste klassen van de middelbare school en hun leraren. Het ml voor de bezoekende autoritei ten en technici tevens moaebik zijn V'"«.«en t° ohverderen tüdens de lessen die door *r"der'andse studenten Voor aeleerden. onderzoekers en technici is er een speciaal vetenschan- nejiik instituut in het leren geroepen, dat zich hezin houdt met een in er- kina viind.e atoomreactor met vnlledi- ne research uitrusting bediend door Amerikaanse technici te de.monstre- Dit eedeplte van de exDOsitie zal via een aparte ingang hereikhaar zijn. Hier vinden rondleidingen plaats voor lju een Éumfce Onrust Nu Kubitschek is teruggekeerd kan de onrust onder de militairen groeien, die een harde politieke lijn eisen en gekant zijn tegen terugkeer van poli tici die iets te maken hebben gehad mot het regime van voor de revolutie. I Er stonden nogal wat klanten met het glas in de hand in het café Hope and Anchor in het Lon- dense Tottenham toen caféhouder Fred Percival riep: „Dames en heren het is de hoogste tijd We gaan sluiten." Nau welijks had Percival dit gezegd of een deel van de vloer zakte in waarbil een aantal van Freds beste klanten een meter omlaag zakte. Comraen taar van de caféhouder: „Nou mensen, het kan ook w»t kalmer gebeu ren." Percival wijt de in storting aan graafwerk zaamheden van de on dergrondse in de buurt van het café. 1 Curtis Tate uit Gaines ville is uitgeroepen tot wereldkampioen kippen- eter. Curtis, die 122 kg weegt, slaagde er in, tij dens een wedstrijd „kip- pen-eten" 54 grote hou ten met een totaal ge wicht van ruim 7 kilo in een tijd van zeven uur en 25 minuten op te eten. Zijn zestien tegenstan ders moesten in de eerste 2 uren al opgeven. Na afloop van de wed strijd werd Curtis thuis door zijn vrouw verrast met.... kip. Prof. dr. P. J. R. Mod derman, directeur van het pre-historisch insti tuut van de Leidse uni versiteit, heeft in het na burige Hienheim (W.- Did.) een belangrijke pre historische vondst ge daan. Prof. Modderman bijgestaan door een groep studenten legde in de buurt van genoem de plaats een fundament bloot van een huis dat uit de tijd van 4.000 jaar voor Chr. dateert. Het is het oudste fundament van een huis dat ooit op Beierse bodem werd ont dekt. De toestand van de Russische componist -\ram Katsjatoerian. die zaterdag In een hotel te Genêve een hartaanval kreeg. is naa»- omstandig heden bevredigend. Over enkele weken zal de comnonist weer volle dig -,ijn hersteld, zo ver telde gisteren een woordvoerder van ren ziekenhuis waar de 60- jarige Katsjatoerian op het ogenblik wordt ver pleegd. en gevorderde studenten. Bovendien komt er een 2500 curie kobalt 60 gam- mastralingsapparatuur welke zal be diend worden door Amerikaans perso neel en die ter beschikking zal staan voor onderzoekingen op het gebied van het bestralen van zaden, bloembol len. loten van planten, biologische en farmaceutische produkten. Een techni sche voorlichtingsstand, rijkelijk voor zien van representatieve publikaties, Amerikaanse leerboeken, een filmo- theek. alsmede een kleine filmzaal voor filmvoorstellingen zullen even eens aanwezig zijn. COLLEGES Een team van gevorderde specialis ten zal de diverse interessen peilen en inleidende afspraken maken met Ne derlandse geleerden en anderen, die direkt zijn ae>nteresseerd in het vreed zame gebruik van de atoomenergi voor het uitvoeren van wetenschappe lijke programma's gedurende de ten toonstelling In verband hiermee zul len Amerikaanse geleerden op verschil lend gebied naar Nederland komen voor het geven van voordrachten en colleges. Gedurende de tentoonstelling zal ook een wetenschappelijk congres wor den gehouden op het gebied van de kernenergie. Vooraanstaande Ameri kaanse geleerden zullen het congres bijwonen. De tentoonstelling is ondergebracht in een modern prefab-gebouw met on geveer duizend vierkante meter exposi tie-ruimte. Dit gebouw zal dan in U- technici trecllt aan de Graadt van Roggenweg India zon weer bestand hebben «eschonden KARATSJI Pakistan heeft giste ren in een communique India van een nieuwe bestandsschending beschul digd. Pakistaanse troepen ten noorden van Tsjamb zouden zich na een ver tragingsactie hebben teruggetrokken. Indische en Chinese soldaten heb ben aan de grens tussen Tibet en Sikkim schoten gewisseld, zo heeft het Indiase persbureau gisteren be- kendgemaakt. Door officiële kringen werd gezegd dat 30 tot 40 Chinezen posities hadden ingenomen op de Yakla-pas, die 4800 meter hoog ligt op Indiaas gebied. (Sikkim is een protec toraat van India). Na het schieten trokken de Chinezen terug, zo wordt bericht. komen te staan. De gemeente Utrecht heeft reeds in verband hiermee een hinderwet aanvaard. De bewoners van de Graadt van Roggenweg kunnen van heden af bezwaren indienen tegen plaatsing van de atoomreactor. ZUINIG EN ZONDER ONBEHAAGLIJKE TEMPERATUUR SCHOMMELING dus elk huiverig gevoel, trieiteltsrekenlngei EKCO Westbury 11. EKCO Radiant Weslbury (met extra stralingselerr - Vraag inlichtingen bij EKCO Westbury 115.- 3iant Westbi stralingselement) 140.- Ichtingen bij de han- of bij de Importeur voor VELTMEUER 1 SCHALKENS i De meeste Basuto's beseffen 1 goed, dat of zij he< prettig niet hun economie in bela mate afhankelijk is van het geld, dat de Basuto-arbeiders in de mijnen van Zuid-Afrika verdienen. En dat de weir.-i- ge toegangswegen naar Basutoland ge heel of ten dele op Zuidafrikaans grond gebied liggen. Voor dr. Verwoerd zijn er $rote voor deler naast die op diplomatiek geb'ed aan een samenwerking verbonden. Basu toland zal spoedig zijn Oxbow LaKe-pro- ject voortzetten. Dit project voorziet ia het opvangen van water uit enkeie me ren. waaronder het Oxbow-meer in h»t Maluti-gebergte. dat nog net cp net grondgebied van Basutoland ligt. Daar door zouden zowel water als eleclricitett uit water tegen zeer lage prijs aan Zuid-Afrika, met name de Oranje Vrij staat geleverd kunnen worden. De transactie zou ook in het voordeel van de economie van Basuw- land zijn, die nu nog sterk van Groot-Bri- tannië afhankelijk is. Vorig jaar wees de Britse begroting nog een post van ruiie 24 miljoen voor Basutoland aan. Wan neer Leabua om onafhankelijkheid zal vragen naar men verwacht in april -• zal hii vermoedelijk ook de Britse rege ring om voortzetting van de steun op hetzelfde financiële niveau voor ae ko mende vijf laar verzoeken. Moeilijkheden Wanneer Basutoland onafhankelijk en lid van de Verenigde Naties zal zijn, zal het behalve in Washington, Londen en andere centra ook een am bassadeur in Pretoria willen hebben. Dan beginnen echter de moeilijkheden voor de diplomaten, wanneer zij zich daar buiten hun ambassadegebouw be geven. Waar zouden zij moeten wo nen? Waar zouden zij in hotels kan nen verblijven? Waar zouden ze in restaurants kunnen eten zonder gTOte moeilijkheden te veroorzaken, het laat ste dat ze wensen? Vooral in Pre toria zouden ze voortdurend in con flict komen met blanken, wier lijf spreuk is „Een kaffer is een kaffer, wat ook zijn status of functie mag zijn". Zuid-Afrika mag dan zeer gebrand zijn op contact met negerstaten, het stuit bij zijn pogingen die betrekkin gen te verwezenlijken op moeilijkhe den, die het zelf heeft geschapen. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN fffffffftf Ingezonden «lukken worden geplaatst buitan verantwoordelijkheid der hoofdredectie, die zich het recht voorbehoudt «tukkon in to telle tegen huwelijk (S) Ik ben geen oud-verzetsman en wil ook het persoonlijk geluk van een prinses niet in de weg staan, maar ik moet zeggen, dat de opmerklngtr van de heren P. Marbus en M A Bendero geheel voorbij gaan aan de kern van de zaak. Die is of een kroonorinses met een burgerman kan truuwen moet leder weldenkend Nederlands lurger ontkennend antwoorden Wij '.ongen vroeger ap school van ,Go«i met Neêrland en Oranje" enz., maa. afgezien van het feit, dat het Huis van Oranje er niet meer is dan we' onherkenbaar verwaterd schrijven wij 1965 en in 1965 schijnen vorste lijke personen adelijken e d. nog al leen maar voor kunnen komen in operettes en sprookjes tot vermaas van romantische lieden Rotterdam C. A LagerwelJ Paarden-rust huis dagsblad zou ik wilien vragen of at dat geld dat besteed wordt voor oud» en afgewerkte naarder, niet betir ge geven kan werden aan inrichtingen voor spastische Kinderen of chroni sche zieken De hulp van Erna zou la deze inrichtingen ook zeer op prija testeld worden i.v.m. ernstige tekor ten aan verplegend personeel 'ioosduinen H. de Langa Belastingverhoging Graag wilde .k de volgende dankbe- 'uiging doorgeven. Namens het wero kende volk met geen ander vervoefl tan de benenwagen, namens duizen den AO W-oudjes voor wie schoenrepa ratie vleesloze dagen betekent, nas mens alle minst bedeelden hartelijk dank. minister Vondeling. Rotterdam W. van Dommelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5