Paus en Johnson bespraken situatie in Vietnam TRAITAL roos? DE DOKTER aan 'i woord Röntgenonderzoek Een woord voor vandaag Kunstgebit? Twee miljoen mensen zagen de stoet Ook in Noord-Soedan zending nu bedreigd Beroepingswerk Puzze.hoek O O O O O O O O O O O O Ook sociale openheid bij studentenvormingswerk PILO Vondeling heeft alle wensen opgeteld DINSDAG 5 OKTOBER 1965 Vrede is het woord van de krant van vandaag. Voor de Ver enigde Naties heeft paus Paulus gesproken over dit onderwerp. Hij heeft een ernstig beroep gedaan op de landen van de wereld om te werken aan de vrede. De nadruk lag in zekere zin op het werken voor de vrede. Het is goed daar eens bij stil te staan, maar dan mogen we niet vergeten dat aan die vrede en aan dat wei-ken iets anders vooraf moet gaan. Als Paulus schrijft aan de gemeente van Efeze, spreekt hij ook over vrede, maar dan zegt hij eerst: „Genade zij u', en pas daarna „en vrede van God." Vrede is geen werk van mensenhanden. Vrede groeit niet op in een mensenhart. Vrede is een vrucht van genade. Met Kerstmis kunnen we Vrede op aarde" zingen, omdat Hij die de Vrede is in genade tot de mensen komt. Vrede is dan ook geen afwezigheid van oorlog, maar de aan wezigheid van de Vredevorst, de erkenning van Hem, de aanvaarding van Zijn heerschappij. Hij brengt de vrede en door Hem mogen wij werken voor de vrede. Ook in dit opzicht ontvangen wij genade, niet omdat wij goede werken voor de vrede doenmaar om vanuit die genade de ander te vergeven, verzoening te zoeken en vrede te bewaren. We lezen vandaag: Lucas 16 1-18. i NEW YORK Duizenden jubelende Amerikanen hebben het één-dagsbezoek van paus Paulus aan de Verenigde Naties tot een onvergetelijke gebeurtenis gemaakt, zowel voor hemzelf als voor de politie. Volgens de hoofdcommissaris van politie Vincent Broderick, hebben 2,3 miljoen mensen de paus gezien, niet meegeteld de mil- joenen die in Europa en Amerika de tocht van de paus per televisie volgden. Target vraagt interventie Behalve- zijn toespraak voor de Verenigde Naties (zie pagina één) waren de twee hoogtepunten van zijn bezoek het gesprek met president Johnson en de kerkdienst in het Yankee-stadion dat meer dan 90.000 bezoekers telde. De president had de vredesoproep van de paus voor de Verenigde Naties geaccentueerd door in de huiskamer van de presidentiële suite van het Waldorf Astoria-hotel een schilderij op te laten hangen van een Indiaan die de vredespijp rookt. Dit schilder stuk van Frederick Remington was geleend van het New Yorkse museum. DANK De president en de paus spraken ongeveer 50 minuten met elkaar. Na afloop verklaarde Johnson dat de ge hele wereld dank verschuldigd is aan de paus voor diens reis naar New York. Bij het onderhoud, aldus John son, zijn wij diep ingegaan op de moeilijkheden in de onrustige ge bieden van de wereld en de vorde ringen die door de Verenigde Naties worden gemaakt bij de pogingen om tot ontspanning te komen. I De paus overhandigde een student een enveloppe. Over de inhoud werd nog niets bekend gemaakt. In de lounge van de Verenigde Na- i ties werden de afgevaardigden uit de j i gehele wereld aan de paus voorge- j I steld, nadat hij hen had toegespi'o- ken. Mevrouw Kennedy was de eerste, daarna volgden de leden van de Ierse delegatie. De Rus Gromyko bleef enkele ogenblikken staan en greep daarna de hand van de paus. Er volg de een levendig gesprek. In de lounge hing een schilderij van de gekruisigde Christus dat door de paus aan Oe Thant was geschonken Tegenover verslaggevers, die de reis van de paus in het vliegtuig van Rome naar New York meemaakten, heeft de paus gezegd dat hij ook bereid is om een reis naar China te maken ter wille van de vrede. Ook was hij bereid een reis te maken naar andere delen van Azië, als hij daarmede een bijdrage zou kunnen leveren aan de vrede in Vietnam. Partijconvent AR op 30 oktober Predikant sluit vaders huwelijk SWINTON De methodisti sche predikant Charles Smith zal dezer dagen een ongewone plechtigheid leiden. Hij gaat na melijk het huwelijk van zijn vader inzegenen, de zeventigja rige George Smith, die gaat hertrouwen met de 57-jarige weduwe Doris Cook. „De dienst zal niets bijzonders bevatten. Alleen zal vader er niets voor hoeven te betalen. Dat is een extra cadeautje van mij", aldus de dominee, die zelf 44 jaar oud Met Dentofix zit het steviger j Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor- komt verwonding van het gehemelte. Den- URK Het comité Gemeentezang, dat vijf platen heeft uitgegeven met gemeentezang van niet-ritmisch ge zongen psalmen, heeft uit de brengst van deze platen zestigduizend gulden ter beschikking gesteld aan de zendingsdeputaten der Gereformeerde Kei-ken, om daarmee de uitzending van een zendingspredikant naar een nieuw zendingsveld in Brazilië moge lijk te maken. Het ligt in de bedoeling, dat de voor dit doel te beroepen predikant te zijnèr tijd vanuit Uïk zal worden uitgezonden en dat deze kerk. ook ali zendende kerk zal blijven optreden. UTRECHT Op zaterdag 30 oktober (Van onze kerkredactie) KHARTOEM/NAIROBI De Soedanese regering heeft thans ook gedreigd de zendelingen en missionarissen, die in het Noorden worden uitgewezen, „als onze on derzoekingen uitwijzen, dat zij ook I NED. HERV. KERK Beroepen te Middelburg (wijkgem. IV: betrokken Zijn geweest in -politie- vac. M. Enker), E J. N. Kronenburg te l Hellendoorn: te Woudenberg, J. C. ke activiteiten j Schuurman te Schoonhoven. Vorig jaar werden alle buitenlandse van het land werken uit te wij-1 zendelingen en missionarissen, die het- Zuiden van het land werkzaam zen Een dagblad in de Soedanese waren> uitgewezen op beschuldiging hoofdstad Khartoem citeerde de van politieke activiteiten, die tegen minister van voorlichting Abel 'de centrale regering gericht waren. Rahman, dat vreemdelingen, die Na, *et vertrek van de buitenlanders volgden felle acties van de (overwe- m het Noorden werken, zullen gend Arabisch en mohammedaanse) regering tegen de negerbevolking in het Zuiden, die voor een groot deel christelijk is. Onder andere in de kathedraal van Juba werd een groot bloedbad aangericht. lnvul-puzzel HEL Bedankt voor Eist <Utr.), A. Boertje tp Moerkapelle: voor Molkwerum-Aouduip, J. Kuipers te Old^boorn: vbor Papen- drecht (vac. H. C. Bultman), J. Zwijneri- burg te Oudewater. GEREF KERKEN Beroepen te Ferwerd, W. C. Boer te Uithuizen; te Gorinchem (3e pred.pL), W, van der Zwan te Weesp: te Onnen. kand. H. J. Hasper te La Cha- pelle ,sur Aveyron 'Loiret, Frankrijk); te Wildervank. H K. Poelman Azn, te Berlikum. 2 3 t, 6 7 8 10 11 12 13 Joure (2e pred.pl.). H. J. Lambers Heerspink te Soestdijk. Bedankt voor Wolphaarjsdijk, B. Boe- Het christelijke maanu voor i lens te Delden. Opst-Afrika Target, dat in de KeniaSei Ihoofdstad Nairobi verschijnt, heeft dei organisatie voor Afrikaanse eenÜ^d Aangenomen GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) opgeroepen, om de kwestie-Soedan op de agenda te plaatsen als een zaak van uiterste urgentie. „Het volk van Soedan gaat door een hel. De tijd is gekomen, dat het sprookje verdwijnt, idat de onlusten slechts een „binnen landse aangelegenheid" zijn," zo schrijft Target. De Soedanese regering zou de schuld graag willen gooien op „zende lingen en imperialisten", maar weinig Afrikanen zullen dat geloven. Het kernprobleem is, dat drie miljoen negers voelen, dat zij overheerst wor den door de Arabieren, die in het Noor den leven. Target wenst daarom, dat de organisatie voor Afrikaanse eenheid haar bemiddeling zal aanbieden in de strijd tussen regering en rebellen en stelt een referendum voor. Hasselt. A. Geelhoed te CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Gouda, D. Biesma jr. te Aalsmeer en C. Langbroek te Veenen- daal: te Haarlem-Noord. H. W. Eerland te Amersfoort en C. Langbroek te Vee- nendaal. GEREF. GEMEENTEN EVANG. LUTHERSE KERK Ds. Ruitenberg vraagt: Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. werf (ZN). 2. inhoudsmaat, 3. korter, 4. zijde van het voorhoofd. 5. godvruchtig. 6. omlijsting. 7. schaker van Helena. 8. begrip, 9. kledingstuk. 10. bouwval, 11. soort van kers. 12. platvis. 13. stuk geschut. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie plaatsnamen in Gelderland. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Enkele maanden ge leden is een stichting opgericht voor een studentenvormingscentrum. Het viel daarbij op, dat deze stichting een brede christelijke basis heeft gekre gen. De volgende studentenverenigin gen participeren er namelijk in: SSR, NCSV, VCSB. CSB en de Raad van Samenwerking aan de Vrije Universi teit. In Wending maakt ds. L. H. Rui tenberg bij dit feit enkele kanttekenin gen. Om - te beginnen signaleert hij de brede basis, die hij een teken noemt van de voortgaande verschuiving der 1 zojuist, 2. genegen. 3 grendel. 4.1 fronten, een volharden in de pogingen stellig. 5. soldaat. 6 tergend 7 bedeesd, om de geëerfde waarheden opnieuw te Oplossing YiipijR» puxzol Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Woonplaats t betaling per - WEEK/MAAND/KWARTAAl Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee s Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT" II DER „DE DOKTER ZEGT" I e TIP-PARADE-TWEE (elk deel ij een (ender) geheel)| streep door wat u niet wenst. Johnson en de paus hadden ook ge sproken over de bestrijding van het analfabetisme. Er zijn nog zeker 800 miljoen mensen, die lezen noch; schrijven kunnen. Een ander onder- j zal he, PartiJconvènt van Anti-Revo- werp betrof medische hulp voor lutionaire Partij bijeenkomen in Utrecht ter voorbereiding van de voorstellen tot wijziging van het partijstatuut en het orp 4 niON re2lement kandidaatstelling Tweede-Ka- j 1 ADlU.i .merleden. De Deputatenvereadering. die op zaterdag 12 februari 1966 in Tivoli overvolle Yankee-stadion wordt gehouden, zal zich definitief kleuters en kinderen. juichte de paus toe, toen hij gevolgd door kardinaal Spellman het podium betrad. Op het moment dat hij knielde voor het altaar werd het evenwel doodstil. Met grote aandacht volgde de menigte de mis die werd opge dragen. De gebeden werden gezegd in de vijf voertalen van de Verenigde Naties, het Engels, Frans, Russisch, Spaans en Chinees. Zijn toespraak was gebaseerd op de ee. De paus zei dat morele en godsdienstige beginselen elkaar moe ten liefhebben. „Politiek alleen is niet voldoende om een duurzame vrede te bevorderen." De paus groette ook de Joden, pro testanten, orthodoxen en vertegen woordigers van andere geloven die in het'stadion aanwezig waren. ONTMOETING ln de St. Patrick-kathedraal van deze wereldstad had de paus een ontmoeting met vertegenwoordigers van een groot aantal godsdienstige gemeenschappen. Tot hen zei hij dat de vrede niet alleen maar een gods dienstige opdracht is: „Het is de plicht van ieder mens, ongeacht zijn ge loofsovertuiging, om aan de vrede te werken", zei hij. Namens de Oecumenische Ra#, vaq de Verenigde Staten werd een'bood schap voorgelezen. Daarin werd zegd dat er een nieuwe broederlijke geest in de wereld gaat heersén dat in de afgelopen jaren rooms- katholieken en protestanten geleerd hebben om samen te werken. Een woordvoerder van de Joden beloofde ook zich in te zullen zetten voor dé RIT De paus maakte een rit van byna veertig kilometer door de stad. De stoet werd voorafgegaan door politie motoren en een overvalwagen. De paus begon zijn tocht in een open wagen. Maar er sneed een koude wind door de straten van New Yórk en né enige tijd stapte hij over in eer wagen met een glazen kap. Uit de ramen van de hoge aparte- mentsgebouwen die de paus passeerde werd naar New Yorkse gewoonte com fetti en slingers over de stoet gegooid; De stoet vertraagde zijn tempo toei^ op de derde Avenue het tehuis vondelingen werd gepasseerd, waar kinderen opgewonden van het dak wuifden. In Harlem stopte de stoet een ogenblik voor het Rich College. ten uitspreken over deze voorstellen. Op het Partijconvent zal voorzitter dr. Berghuis een rede houden, waarna de financiële jaai-verslagen worden behan deld. Ook moet een nieuw lid van de financiële commissie van de ARP wor den gekozen in de vacature van wijlen de heer J. C Haspels. Zaterdag zal te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de 27e jaarvergadering van het Oranje- Groene Kruis worden gehouden. Onderwerp is: Onze zorg voor de lichamelijk gehandicapte medemens. Hierover spreken: J.J. Miedema, reva- lidatie-arts te Leersum, mej. W. J. Lultse, hoofd arbeidstherapie van revalidatiecen trum Dc Hoogstraat te Leersum en mej. D. v. Gemert, district-verpleegster van de revalidatie te Den Haag. wassen met shampoo van L'Oréal de Paris Paus Paulus begroet, mevrouw Jacky Kennedy, zelf lid van de Rooms-Katholieke Kerk. Zij was een van de velen met wie de paus zich korte tijd bezig- in het gebouw vande Verenigde Naties. f 99 CHU-senator prof. Van Hulst: Beleid roept veel vragen op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het* financiële beleid van het kabinet-Cals legt een zware last op de toekomstige regeringen. Het is niet onmoge lijk dat men in 1972 opnieuw de belastingen moet verhogen om de spaarbrieven af te lossen. Al dus luidde het oordeel van de CHU-senator prof. dr. J. W. van Hulst over de jongste Troonrede. De Amsterdamse hoogleraar sprak maandavond in het Park hotel voor leden van de Haagse Kamerkring van de CHU. Prof. Van Hulst had ernstige be zwaren tegen de wijze waarop mi nister Vondeling zijn begroting had samengesteld. Het prioriteitensche ma, zoals dat door de ministeries- De Quay en -Marijnen werd gehan teerd was, aldus prof. Van Hulst, volledig losgelaten. Naar zijn me ning had dr. Vondeling alle verlan gens die bij zijn collega's in het ka binet leefden, opgeteld en toen ge tracht al de opgesomde wensen on-; middellijk te verwezenlijken. I Het zal volgens prof. Van Hulst zeet| de vraag zijn of al de voorgestelde uit breidingen op korte termijn verwezen- üjkfc kunnen „worden In het bijzonder noemde hij hier de onderwijssector-, DU vraagt niet alleen geld maar ook een grotere personeelsbezetting. Belastingverhoging id over de aangekorn hoging op textiel en f. Van Huist zich af oi igde be sprekend Iastingverhc vroeg prof. Van Huist zich af of hier wel het juiste evenwicht tussen -sociale recht vaardigheid en fiscale doelmatigheid was De inleider toonde zich bijzonder ge griefd over minister Vondelings ipt- spraak ,,de kraan zit nu dicht". Op die manier wordt het parlement buiten spel gezet, betoogde hij. Een dei-gelijke uit spraak was volgens de c.h.-senator vol komen iri tegenspraak met de passage uit de troonrede, waarin wordt gesteld, dat de regering een voortdurend overleg met de volksvertegenwoordiging onmis baar acht voor het in leven houden van de democratie. Prof. Van Hulst vond zowel de Troon rede als de Miljoenennota een eerlijk stuk We weten met dit kabinet waar we toe zijn, meende hij. Maar het be leid roept volgens hem zoveel vragen op dat het volkomen juist is dat de CHU haar steun aan deze regering niet heeft gegeven. munten. Dit samengaan werpt bijzon der licht op het kader, waarin hef vormingswerk geschiedt, aldus ds. Rui tenberg. Wie bastions bouwt kan geen vormingswerk dulden. Hij zal met scholing of nog smaller met training genoegen moeten nemen. Vormings werk is meer dan scholing of training. Het kan tot fundamentele heroriënte ring leiden en daarom moet het open Het schijnt echter de bedoeling van de initiatiefnemers te zijn. om na periode van los-vaste verbinding met het vormingscentrum van de Neder landse Hervormde Kerk „Kerk en reld" (met diens outillage en staferva ring) een geheel eigen centrum op te richten. Ds. Ruitenberg vraagt, of dit wel juist is. Gaat dit niet uit van de in wezen overwonnen situatie, waarin de student een aparte stand verte- iffenwoordigde? Heel voorzichtig het hoger onderwijs bezig zich aan zijn isolement te onttreken. Tekenen daarvan zijn de ruimere toelating tot de examens en de ontwikkeling naar het werkstudentschap. „Tegen deze achtergrond lijkt mij het perspectief van een eigen apart, volledig gevuld studentenvormings centrum met gebouw en al ongewenst. Juist door van zulk een centrum uit efficiënte contacten te hebben met Kerk en Wereld, maar ook met Bar- chem, d% A.G.-tehuizen, met de volks hogescholen. met Baarn en dit in de uitvoering van het werk, zou er een teken van zijn. dat de vormingsopen heid niet alleen mentaal, maar ook sociaal wordt geëffectueerd", aldus ds. Ruitenberg. De algemene vereniging van vrijzin- j nige luthersen houdt zaterdag 9 oktober j haar jaarvergadering in Rotterdam-Zuid in de Vaste Burchtkerk. Van Swietenlaan I 1. Oud-minister mr. E. H. Toxopeus zal 's middags de aandacht bepalen bij het spreken van de kerk over de politieke vragen van deze tijd. Voor de lunch! zullen huishoudelijke zaken worden be-1 bandeld. VragM tp Hrdiarh gebied zendra aan de redactie van one Wed net linksboven ep de envelop: „Medische rubriek"'. Antwoord tp vragen vnn algemeen belang wordt in deze rabiieh gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet lange dexe weg gewenst Is, geschiedt per brief. het -T T- röntgenonderzoek. Dit onderzoek is te danken terwijl een gevuld „kuiltje" vooral in de maagwand aan de fysicus Röntgen, die leefde van 1845 tot 1923. Hij was de ontdekker van de röntgenstra len in 1895. Deze röntgenstralen worden op twee manieren gebruikt. Men kan het schaduw beeld op een fotografische plaat opnemen en men kan het beeld onmiddellijk achter het onderzochte lichaamsdeel op een fluorescerend scherm projecteren. In het laatste geval spreekt men van een „doorlichting". Wij zullen op deze bi-ide mogelijkheden wat verder ingaan. Wanneer we een röntgenfoto willen maken, gebruiken we de eigenschap die ons lichaam bezit, namelijk meer en minder luchthoudende gebieden, en gebieden waar ons lichaam meer en minder contrastrijke stoffen bevat. De longen zijn zeer luchtrijk en laten de stralen uiteraard vrijelijk door, maar het hart bijvoorbeeld is veel minder luchtrijk en hiervan zal men op de foto een donderder plek terugvinden Botten bevatten veel kalk, het beenmerg minder en ook hiervan kan men op de foto verschillen waarnemen. Voor een ervaren röntgenoloog zijn al deze gegevens van de grootste betekenis. Bovendien kan hij hulpmiddelen gebruiken om de contrasten te verscherpen of verflauwen, al naar gelang de organen of lichaams delen die hij duidelijker op de foto wil vastleggen Bovendien kan de röntgenoloog door een bepaalde techniek ook op bepaalde diepten een foto maken Vooral bij het longonderzoek is een doorsnedevlak foto van grote betekenis, Men spreekt hiei-bij van ..planigrammen". Het voordeel is, dat alle vóór en achter het vlak liggende storende organen op de toto niet zichtbaar worden. Wanneer een röntgenoloog een indruk wil krijgen van holle organen, zoals de maag en de darmen, dan kan hij de patiënt een contrastmiddel laten inslikken. Dit contrastmiddel is een glaasje „pap" waarin barium is opgenomen. Deze bariumpap laat de röntgenstralen vrijwel niet door. Direct na hel hiervan wordt een foto gemaakt, waarop verdacht is voor een zweer. Ook vernauwingen slokdarm, maag en darmen worden duidelijk zicht baar. Ook de galblaas kan met een contrastmiddel meestal in de vorm van een tablet, die met de gal uit de lever wordt uitgescheiden worden gefotografeerd. Daar waar de galblaas met stenen is gevuld, ziet men op de foto lichtere plekken, omdat Wanneer men een indruk van de nieren en urinewegen wil hebben, kan een zogenaamde ..buikoverzichtsfoto" worden gemaakt. Niersteentjes die overigens zeer klein zijn kan men dan soms al zien zitten, terwijl de urinewegen niet te zien zijn. omdat deze geen schaduw afwerpen en niersteentjes wel. Wil men zich verder oriënteren, dan wordt weer een contraststof aan de patiënt toegediend, ditmaal in de vorm van een vloeistof ingespoten in de bloedbaan, die wordt uitgescheiden in de urine. Hierdoor worden de nierkelken urinewegen en blaas zichtbaar, terwijl op de plaats waar het steentje zich bevindt een uitsparing zichtbaar wordt, Soms kan men dan tevens waarne men dat er achter het steentje een urinestuwing is opgetreden, terwijl er voorbij het steentje nauwe lijks contrastrijke urine zichtbaar is. Zonodig kan men dan nog contraststof door een katheter, die men via de urineleider naar boven inbrengt, inspuiten. Ook de bloedvaten zijn zichtbaar te maken. Het bloed zelf laat geen schaduw op de foto na, zodat men ook hiervoor een contraststof in een bloedvat moet spuiten. Dit contrastmiddel bevat jodium. Ook het binnenste van het hart kan op deze manier zichtbaar worden gemaakt, waardoor hartafwijkingen aan het licht kunnen komen. Bij het fotograferen met contrastmiddelen ingebracht in het bloed komt het er vooral op neer, dat men de foto op het juiste moment maakt, in verband met de snelle passage van het contrastmiddel met hel bioed door de bloedbaan. Tenslotte kunnen ook de luchtpijp en longen met behulp van een contraststof worden gefotografeerd. Met een buis wordt de stof in de long gebracht Het onderzoek noemt men „Drpnchografie" Allerlei afwijkingen van de longen komen hiermee aan het licht In tegenstelling met het gebruik van contrastmid delen, brengt men in andere gevallen juist tucht in. om contrastrijke organen van elkaar tc kunnen onderscheiden. Deze methode wordt gebruikt bij het fotograferen van gewrichten en soms ook van de buikinhoud. Uiteraard moet de ingebrachte lucht bacterievrij zijn. Door manipuleren met het lichaam kan de ingebrachte „luchtbel" op de juiste plaats worden geloodst, waarna de foto gemaakt kan worden. Wanneer we beter georiënteerd willen worden over de beweeglijkheid van bepaalde orga nen, kunnen we over de „doorlichting" beschikken. Hoewel het beeld veel minder scherp is als een foto, heeft dit het voordeel dat we de bewegingen van de organen, zoals het kloppen van het hart, het bewegen van de borstkas en middenrif, de werking van de darmen enz goed kunnen beoordelen, terwijl we verder in staat zijn de patiënt „in de goede houding" te zetten, waarbij we bepaalde organen het best kunnen beoordelen. Ook bij de doorlichting gebruikt men de bovengenoemde con trastmiddelen, waardoor men kan zien hoe het contrastmiddel zich een weg baant in het lichaam. Soms kan het zinvol zijn van buiten af door druk ;p een bepaald deel van het lichaam een orgaan een wat andere stand op Jle dringen. Tijdens de toorlichting kan op geschikte momenten een foto geschoten worden. Het zou te ver voeren indien we alle middelen en hulpmiddelen die een röntgenoloog ten dienste staan zouden opnoemen. Met bovengenoemde voor beelden willen we volstaan. Het zal inmiddels wel duidelijk zijn geworden dat een röntgenoloog niet alleen een goed arts, maar tevens een techniker moet zijn. Het zal de Nobelprijswinnaar Röntgen wel nooit bekend zijn geweest welk een onmisbare mogelijkheid hij aan de geneeskunde heeft toege: bracht!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2