Nieuwe Lekke Courant SOEKARNO: ANDERS DAN GENERAALS r~ Nederland ontnuchtering Zwolsman wil met Vlam in zee gaan Sowjetunie lanceert maanraket Djokjakarta heroverd Verduistering bij Johanna- stiehting In gratieverzoek aan Koningin Dr. O. bekent moord op zijn vrouw Treinverkeer ontwricht „Aanvalswapenen afschaffen" Paus houdt in de VN pleidooi voor menswaardig bestaan Goedkopere groepsreizen over oceaan Commentaren REM-eilancl feesttent van studenten CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastlgh it ghebl«v«o mijn h«r1 in teghentpoetl" Diiisdan 5 okotber 1965. I6.1.- jaargang Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavo i de N._ Droog en zonnig weer. nacht cn vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur.) 58936 - Abonnementsprijzen p.w.-0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Veel Surinamers die naar Nederland komen, hebben een ontnuch tering te verwerken. Daarover schrijft een onzer redacteuren in zijn serie „Geloven met de handen" zie pagina 7. De dokter aan het woord ]3eVolkill<r pagina 2. China vestigt de aandacht op Prof Muntendams visie op het Russische grens - pagina 5. vraagstuk van de bevoikings- Atomen op reis pagina 5. groei pagina 9. ROTTERDAM De heer R- Zwols man. voorzitter var. de raad van be stuur van de Exploitatie Mij. Scheve- ningen en Zwolsmangroep voelt voor een overneming van de Vlam (Vlis- singse Aannemings Mij.), waaraan 28 september voorlopig surséance van betaling is verleend. De schadecommissie voor het bouw bedrijf te Rotterdam heeft hem on middellijk na de verlening verzocht zomogelijk een voorstel te doen. waar op hij een saneringsplan ontwierp om de moeilijkheden met financiering cn bedrijfsvoering op te lossen. Dit houdt overneming van aandelen, voort zetting van bedrijf en waarborging van werkgelegenheid in, aldus de heer A. J. P. van Savooven, secretaris der commissie- Voor de financiering heeft Zwolsman de steun van de bankier en opdrachtge vers van Vlam nodig. Bij de financiering zullen de 6% grondbrieven van de Ne- derlandsche Grondbriefbank een grote rol spelen. In een circulaire aan de concurrente crediteuren schrijft de commissie dat zij ruim tien jaar geleden contact met de heer Zwolsman heeft gehad inzake een overeenkomstige kleinere deconfiture, welke buitengerechtelijk is opgelost door overneming door de Verenigde Aanne mersbedrijven v/h Zwolsman. De heer Zwolsman heeft thans voorgesteld de cre diteuren volledig te betalen in genoemde 6% grondbrieven, die een bepaalde tijd niet verhandelbaar zullen zijn. en bedra gen beneden f 1000 contant. Hij zou dan de voortzetting van het bedrijf tegenover opdrachtgevers garanderen op bepaalde voorwaarden betreffende de financiering met grondbrieven en verdere bestaans mogelijkheden van de Vlam. De N.V. Aannemingsbedrijf v/h Zwolsman zou de directie over de Vlam voeren. De commissie acht de voorstellen alleszins aanvaardbaar. MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren een onbemande ruimte raket, de Loena-7, gelanceerd. Het ruimtevaartuig, dat een auto matisch ruimtestation meevoert, weegt 1500 kg en werd omhoog geschoten door een meertraps- raket. Doel van deze vlucht is een zachte landing op de maan, zo werd uit Moskou vernomen. Als alles volgens plan verloopt zal de raket de maan in ongeveer drie er halve dag bereiken, in de loop donderdag. Vermoedelijk zal men pro beren, het ruimtevaartuig eerst een baan om de maan te laten beschrij ven voor tot een landing wordt over- Een zaohte landing zou een grote triomf voor de Russen betekenen en een be langrijke stap m de richting van een bemande ruimtereis. Het wordt waarschijnlijk geachit, dat zich aan boord van de Loenal7 instumen- ten bevinden die gegevens over de maanoppervlakte naar de aarde kun nen zenden. Dit is de derde poging van de Sowjet unie om een raket een zachte landing te laten maken op de maan De Loena- 6 die in juni werd gelanceerd, miste de maan op enkele duizenden kilo meters door een mankement aan een stuurraket, terwijl de in mei gelan ceerde Loena-5 op de maan te pletter sloeg. Ex-gemeente-ontvauger van Chaam: 21/2 jaar m.a. s-HERTOGENBOSCH Het Ee- rechtshof heeft de voormalige ge meente-ontvanger van Chaam. de heer J. R- C- veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest- Dit is generaal Soeharto, de man die de staatsgreep van Oentoeng neersloeg. Het merkwaardige is dat hij in 1956 commandant is ge weest van de Dipo-Negoro divisie, welke te' Djakarta en te Djokja aan de rebellie heeft deelgenomen. Ook in 1948 moet hij bij de com munistische opstand te Madioen de hoop van de opstandelingen de bodem hebben ingeslagenDe op standelingen vroegen toen zijn medewerkingmaar hij weigerde. Ook ditmaal had Oentoeng, die on der Soeharto's commando para chutist in Nieuio-Giiinen was ge weest. zijn hulp gevraagd, maar Soeharto dacht er niet over. De koffermoord Autoriteiten uit België in Amsterdam AMSTERDAM In verband met het onderzoek naar de moord op de Japanse vertegenwoordiger Kameda, zijn gisteren een substituut-officier van justitie van het parket van de procureur des Konings in Brussel en een commissaris van de gerechtelij ke politie in Amsterdam aangekomen. Op het parket in het paleis justitie begint direct na aankomst bespreking met de substituut-officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, die het onderzoek in de koffermoord leidt en de recherchechef van het politie bureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. B. Schreur. en enkele der rechercheurs, die het onderzoek in deze zaak ver richten. Ook hoofdinspecteur Vrijbyrg was aanwezig. De komst van de Belgische officier i politiecommissaris naar Amsterdam een eerste gevolg van het gesprek, dat de officier van justitie te Amster dam. mr. J. F. Hartsuiker, vorige week vrijdag met zijn Brusselse collega, de procureur des Konings in de Belgische hoofdstad heeft gehad. Karei Doormail ter beschikking van V.N.? DEN HAAG Minister Luns zal in zijn rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties vermoedelijk meedelen, dat de Nederlandse regering het vliegkampschip Karei Doorman ter beschikking wil stellen van dc volkeren organisatie. De regering zou dit enkele weken geleden hebben besloten. Eerder heeft Nederland al driehonderd mariniers ter beschikking van de V.N. gesteld. Op hen is overigens nog geen beroep ge daan. Minister Luns zal waarschijnlijk vanavond voor de algemene vergadering verschijnen DJAKARTA Soekarno heeft weer een besluit uitgevaardigd. Hierin bepaalt hg dat de dag van de strijdkrachten is uitgesteld tot 10 november, juist 24 uur nadat het op perbevel besloten had de dag mor gen tc zullen houden. Voorts heeft de president in een verklaring voor radio-Djakarta hulde gebracht aan de zes vermoorde generaals en hen tot „helden van de natie" uitgeroe pen. Zij zyn vandaag op de begraaf plaats voor oorlogshelden begraven. Langs de straten waar de stoet door trok. stonden soldaten. Generaal Nasoetion heeft door radio- Djakarta een dagorder laten uitzen den, waarin hij aandringt op eenheid van de strijdkrachten en de politie. Hij noemt voorts de buitenlandse bases.in Zuidoost-Azië haarden van politieke conflicten. Maarschalk Omar Dani, bevelhebber van de luchtmacht, dreigt in een dag order met zware straffen tegen „de verraders die de naam van de lucht strijdkrachten afbreuk hebben ge daan". Radio Djakarta meldt voorts dat de eerste vice-premier en minister van bui tenlandse zaken, dr Soebandrio. uit Su matra is teruggekeerd. Hy heeft een on derhoud gehad met president Soekarno in tegenwoordigheid van de tweede vice- premier. dr. J Leimena. Hij heeft ook een zitting bijgewoond van het operatio nele opperbevel onder voorzitterschap van de plaatsvervangend chef, generaal Achmadi. die tevens minister van voor lichting is. Radio-Djakarta meldt dat gezagsge trouwe troepen van de Dipo Negoro- divisie Djokjakarta heroverd hebben op communistische guerrilleros - opstandi ge manschappen van de Dipo Negoro- divisie. Soekarno heeft zyn kabinet tegen mor gen te Bogor bijeengeroepen. Kinderen dronken gevoerd, met cognac NIJMEGEN. In de Nijmeegse bin nenstad zijn twee Gennepse meisjes van 14 en 16 jaar aangehouden, die vol komen laveloos waren. Zij konden niet meer staan en waren ..iet in staat hun namen te noemen. Uren later ontwaakten zijuit de roes en konden zij vertellen naar Nijmegen te zijn gekomen om kermis te vieren. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 59-jarige caféhouder die de kinderen cognac had geschon- Hoorn krijgt een confessionele lijst HOORN, Voor de gemeenteraads verkiezingen in Hoorn is besloten met een confessionele lijst uit te komen. KVP, AR en CHU zullen ook eendrachtig optrekken bij het voeren van verkie zingspropaganda. Tot dit besluit zijn de besturen der gezamenlijke plaatselijke kiesverenigin gen gekomen. Omdat het hier een zo gewichtig besluit betreft, zullen ook de leden zich nog over dit voornemen kun nen uitspreken. Dit zijn de kinderpostzegels 1965, die vanaf 16 november verkrijg baar zullen zijn. Op de zegels, die in de kleuren geel. rood. blauw en zwart zijn uitgevoerd zijn vijf kindertekeningen afge beeld. De Haagse kunstenaar G. Noordzij maakte de tekeningen gereed in belettering, plaatsing en kleurstelling van het kader. Bedrag van ea. f 35.000 ARNHEM Op de afdeling loon administratie van het revalidatiecen trum Johanna-Stichting te Arnhem is een omvangrijke fraude ontdekt. Volgens de directie zou een bedrag verduisterd zijn van ongeveer 35.000 gulden, gepleegd tussen het voorjaar 1964 en de zomer van dit jaar. De Johanna Stichting is verze kerd tegen een dergelijke schade. Met nadruk wijst men er nog op, dat de financiële administratie van de Johanna Stichting geheel los staat van die van de Stichting „Het Dorp". Dr. H. J. v. Mook in Rijswijk herbegraven RIJSWIJK. Zaterdag zal hei stof felijk overschot van dr. H. J van Mook. de onlangs in Zuid-Frankrijk overleden oud-luitenant-gouverneur- generaal in voormalig Ned. Indië. wor den herbegraven. Dit zal*in alle stilte geschieden op ver zoek van de weduwe, mevrouw E. J var Mook-Meaureau. Daartoe zal het stoffe lijk overschot uit Avignon per auto naai Nederland worden gebracht. Op de alge mene begraafplaats aan de Churchill- laan wordt het bijgezet. Dr. P. Lieftinck commandeur DEN HAAG De minister van f inciën, dr. A. Vondeling, heeft tijdens zijn verblijf in Washington dr. P. Lief tinck zijn benoeming tot commandeur in de oorde van de Nederlandse Leeuw meegedeeld. Dit gebeurde in het huis van de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten mr. C. W A. Schür- mann in aanwezigheid van 25 Neder landers, die ten dele werkzaam zijn bij de vier internationale financiële instel lingen te Washington. (Van één onzer verslaggevers) LEEUWARDEN, In een gratie verzoek aan de Koningin heeft d£ Bcrkelse arts dr. O. (49) bekend zijn vrouw te hebben vermoord. Jarenlang heeft hij volgehouden, niets met de vergiftiging van zijn vrouw te maken te hebben. Op drukste ogenblik van de dag AMSTERDAM. Een ontsporing op het drukste ogenblik van de dag en op de drukst bereden spoorlijn van Nederland heeft de N S. en duizenden reizigers gisteren veel ongerief bezorgd. Om half zes liep een elektrische trein uit de rails in Amsterdam ongeveer op dc plaats, waar de spoorlijnen van Haarlem cn Zaandam samenkomen. Het gevolg was, dat het verkeer met Haarlem geheel en met Zaandam gedeeltelijk ontwricht was. Eerst om half acht waren de spoorwegverbindingen hersteld. Al die uren had men geprobeerd liet reizigersverkeer met dertig autobussen tc onderhouden. De oorzaak van de ontsporing is een gebroken rail kort voor de brug over de Singelgracht, j Dc trein reed door cn ramde een mast van de bovenleiding, die omgebogen Na een aantal geruchtmakende proces sen werd dr. O. tweemaal tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn vrouw en zijn medegevan gene in Leeuwarden. Aric Lodder De arts geeft in zijn gratierequest geen bijzonderheden omtrent de bekentenis. Wel schrijft hij de gevangene Lodder al leen te hebben geholpen bij diens zelf moord. Arie Lodder werd, zoals men zich zal herinneren, vergiftigd in zijn cel gevon den. De politie vond op hem een schrif telijke bekentenis dat hij de vrouw van dr. O om het leven had gebracht. Het gerechtshof in Leeuwarden con cludeerde. dat Lodder door dr. O was vermoord. De Berkelse arts had met de zg. zelfmoord van Lodder willen probe ren. hem de schuld van dc moord op zijn vrouw in de schoenen te schuiven Het motief zou de verhouding van Lod der met de vrouw) van de arts zijn ge- De Koningin zal het gratieverzoek naar de gerechtshoven van Leeuwarden en Den Haag sturen om advies. Daarna zal zij er een beslissing over nemen. NEW YORK Paus Paulus heeft gisteren de Verenigde Naties opge roepen alles in het werk te stellen om de mensheid een menswaardig bestaan te verzekeren. Hij zag twee wegen en zei: Schaf de offensieve wapens de vernietiging af, die zonder dat zij zelfs nog maar gebruikt worden de mensheid reeds in angst doen leven. Stel alles in het werk om voedselproduktie te verhogen in plaats van door een kunstmatige ge boortecontrole het aantal gasten aan het levensbanket te verminde ren. De moderne wapenen vereisen enorme uitgave, zei de paus. Daardoor verhinderen zy projecten van solida riteit en nuttige arbeid. Hij betreurde het dat de omstandigheden het nog niet toelaten om ook de defensieve bewapening te vernietigen. Daarom is het de grootste taak van de Ver enigde Naties om de veiligheid van de wereldi te verzekeren zander de toevlucht tot de wapens te nemen. Heilig Sprekend over geboortecontrole z paus: ,,Op dit punt krijgt u te maken met het menselijk leven en dat is hei lig. Uw Assemblee moet zich inzetten voor respect voor het leven ook als het gaat om de geboorte van de mens. Juist daarom moet u werken aan de verho ging van de voedselproduktie China De paus sprak ook over de landen die op het ogenblik buiten de Verenigde Naties staan. Hij riep de afgevaardig den op hun best te doen opnieuw die genen te winnen, die zich hebben af gescheiden. Kennelijk dacht hij aan Rood-China toen hij zei dat boven dien de juiste weg gevonden moet worden om die landen die er nog altijd buiten staan, lid te doen worden. „Handel zo", zei hij, ,.dat zij die buiten staain gaan verlangen naar het ver trouwen van allen, en wees dan har telijk en geef ze uw vertrouwen". De paus zei dat hij niet alleen namens ichzelf de Verenigde Naties toesprak. Briefkaart maakt einde aan hondenhandel TILBURG Nu de in Tilburg ver boden hondenmarkt naar een café in het nabijgelegen Enschot blijkt te zijn verplaatst heeft een ano nieme briefkaartschrijver de kas telein van deze gelegenheid, Kerk zicht geheten, met brandstichting bedreigd. Op de kaart staat: „In dien u nog langer honden- en kat- tenhandel in uw zaak toelaat, zal er binnenkort de rode haan kraai en, dierenvriend". De rijkspolitie is inmiddels op het toneel verschenen en houdt de omgeving van het café goed in de gaten. Maar dat be tekent dan meteen dat er geen honden- handel in het café meer wordt bedre ven. omdat dit bij algemene politiever ordening is verboden. Tot nu toe is deze handel min of meer oogluikend toegestaan. Sommigen vragen zich af of de briefkaart niet een handige zet is om alleen schrik aan te jagen en op die manier (politie bewaking) meteen te bereiken dat er een eind aan de handel komt. De om vang ervan was niet mis. Ook de be kende Duitse handelaar Vieten zag men regelmatig. Hij sprak ook namens hét oecumenisch concilie en namens andere christelijke gemeenschappen die hem gevraagd had den ook namens hen een oproep tot de tot de wereld te richten. Be «ringelen Hij waarschuwde dc Verenigde Naties: „Het gebouw dat gij wilt optrekken, moet «riet uitsluitend op materiële aardse fundamenten rusten want dan het op zand zyn gebouwd. Het moet gebouwd worden op het geweten van d< mens. Daarom moet de mens zich ver- nieuwen en nieuw leren denken en ziah volgens de woorden van apostel Paulus bekleden met rechtvaardigheid, heilig heid en waarheid. Er moet een beroep gedaan worden op het zedelijk bewustzijn van dt mens, zei de paus nog, want het ge vaar schuilt niet in de welvaart of de wetenschap maar in de mens zelf. Het bouwwerk van de moderne beschaving moet gegrondvest zijn op geestelijke beginselen. Die alleen kunnen nieuwe impulsen geven. En deze geestelijke beginselen. Die alleen kunnen nieuwe vinden in het geloof in God, de God naar wie allen die hem niet kennen op zoek zijn. SCHIPHOL De luchtvaartmaat schappijen die aangesloten zijn bij de Internationale vereniging voor lucht- «er (IATA), hebben besloten vol gend jaar de groeps- en Ité-reizcn over de Atlantische Oceaan aanzienlijk goed koper te maken. Vele van de toe te passen reducties hebben tot doel het bezoek van buiten landers aan de V.S. en Canada te sti muleren. De belangrijkste beslissingen, die op 1 april van het volgend jaar van kracht zullen worden, indien tenminste in de betrokken landen rijksgoedkeuring wordt verkregen, zijn: 1) Een verlaging van 20 procent voor besloten groepsreizen naar Noord-Ame- rika en van 12 procent in omgekeerde richting. 2) Voor deze groepsreizen wordt het minimale aantal passagiers verlaagd 25 tot 15 voor zover het groeps- n aangaat uit Europa, het Mid den-Oosten of Afrika. 3) Reducties voor de 1-daagse excur- 4' Het instellen van nieuwe Ité-ba- starieven voor reisbureaus ten aan- en van het verkeer tussen Noord- Amcrika en Europa en hot Midden- Oosten. INDONESIË In Indonesië duurt dc schimmigheid voort De radio bewijst er haar dien sten. Door de microfoon immers weerklinken de redevoeringen, ter wijl de sprekers zelf op de achter grond blijven. Dit laatste draagt uiteraard tot de argwaan bij. Waarom toeft men zich zelf te laten zien? Opmerkelijk is het bericht over een ontmoeting tussen Soekarno en Soe bandrio Deze toch. op een verdachte dienstreis door Sumatra, werd ge acht achter de inmiddels neergesla gen opstand te staan. En nu toch weer in het gesprek betrokken? Het draagt alle kenmerken van het Indonesische gebruik, waarin men de tegenstellingen bijeenpraat zonder ze overigens op te heffen. Wat dit laatste betreft: juist die tegenstellingen en de wankele wijze waarop ze in de figuur van president Soekarno werden verenigd vormen het droevig lot van het daardoor zo zwakke Indonesië, waar in het communisme zo gemakkelijk tot een opstand kon worden verlokt. V.N. Het bezoek van de paus aan de Verenigde Naties heeft het aanzien van dit hoge lichaam stellig ver hoogd. Dat was buiten twijfel de be doeling van de secretaris-generaal destijds met zijn uitnodiging. Niet voor niets droeg het brandende woord van de paus een hartstochte lijk en vermanend karakter. Er be hoeft niet met zoveel kracht als thans werd gedaan op vrede tussen de vol ken tc worden aangedrongen, wan neer deze niet wordt bedreigd. De V.N.' hadden deze verhoging in aanzien nodig- Het gezag van dit hoge lichaam laat te wensen over. Hetgeen vooral blijkt, wanneer de woorden verklonken zijn cn tot daden moet overgaan. Het beeld van de zwakke VN is het beeld van een verscheurde wereld. Het bezoek van de paus had deze waarde, dat het dc kerk liet zien zij het ditmaal nog slechts een deel ervan staande in de wereld, be trokken in de problematiek van de wereld, cn ook met een >voord voor de wereld. Een woord dat ditmaal niet krachte loos behoefde te zijn. BEKENTENIS In een verzoek om gratie en dus als terloops, heeft dan nu. na zovele ja ren, de ..Berkelse arts" dc moord be kend. die tot zijn veroordeling had geleid. Zijn ontkenning was tot dusver van een grote hardnekkigheid- Zodat hij zijn geweten, behalve met de daad zelf. ook met een leugen had be zwaard. Thans is op deze leugen teruggeko men. Daarmee is dan de situatie ont staan, waarin gratie kan worden overwogen. Gratie als naar haar aard een vorm van hogere rechtspleging, betoon van genade, niet een verwaarlozen van het rechterlijke recht, wel echter een verdieping ervan Gratieverlening houdt geen kritiek in op het opgelegde vonnis. Maar het is wel een tasten naar waarden op de achtergrond, waarvan de rechtspleging zelf overigens uit drukking beoogt te zijn- Voor de verlening ervan is. dunkt ons. berouw wel een voorwaarde. Of deze hier aanwezig is. staat aan de adviseur van de Koningin ter be oordeling SCHEVENINGF.N Zonder veel moei te heeft een aantal studenten bh rustig gisteravond het befaamde REM- eiland veroverd Het gold hier een aan tal leden van het Utrechtse Studenten Corps, die op deze wijze ter zee hun installatie wensten te vieren. Het leek er veel op dat de eigenaren »n het eiland (informeel?) hun toe stemming tot deze bezetting hadden ge geven. Niets is dc jongelui namelijk in de weg gelegd en tot laat in de avond werd er een feest gegeven onder de fier wapperende dispuutsvlag De heren deelden desgevraagd mee an plan te zijn het eiland voorlopig nog bezet te houden. Gord voor de dag IEDERE VROUW, die zichzelf res pecteert (en dat doen de mees ten toch wel) is er op uit zo goed mogelijk voor de dag te komen. ..Ik moet nodig weer eens naar de kapoer,'' is pen in vele gezinnen vaak gehoorde uitdrukking. De da mes komen na zo'n bezoek door gaans niet zo exclusiefthuis als Rncio Durcal (het meisje van de foto). Zij werd van een speciale haarcreatie voorzien door de Spaan se kapper Duran en het resultaat mocht gezien worden. Wij. van de krant, zijn er ook op uit iedere dag zo goed mogelijk voor de dag te komen en we hopen, dat ook ons resultaat gezien mag wor den. Als u het hiermee eens bent. dan wilt u misschien wel eens de achterzijde van Rocio's foto bekij ken: daar staat de bol-bon van pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1